Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ασφάλεια στις σκάλες...


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! Έχω να μπω πάρα πολύ καιρό και η αλήθεια είναι ότι χάρηκα πάρα πολύ με τα νέα σας! Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας!

Το πρόβλημα μου τώρα... Η μικρή μου σβούρα, που αύριο γίνεται ενός(!!!), έχει αρχίσει και ανεβοκατεβαίνει τα σκαλιά του σπιτιού με μεγάλη ευκολία και την προλαβαίνω στο τσακ κάθε φορά. Δεν είναι αυτό όμως που με κάνει και τρέμω, είναι ότι τα κάγκελα της σκάλας δεν είναι τα κλασσικά τα ξύλινα αλλά τα inox που προεξέχουν καγκελάκια. Κι επειδή υπάρχει οικογενειακό ιστορικό με χτύπημα ματιού (...) με πιάνει η καρδιά μου!

Μπορείτε να μου δώσετε καμιά ιδέα τί μπορώ να βάλω σε αυτά τα κάγκελα που προεξέχουν; Θα βάλω μια φωτογράφία για να καταλάβετε τι εννοώ με κάγκελα. Για να μην τρομάξετε να σας πω ότι στη σκάλα που κατεβαίνει κάτω έχει μπει πόρτα σιδερένια, μας την έφτιαξε εκ των υστέρων ο σιδεράς...

post-6026-13873934779632_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα

νομιζω πως θα μπορουσες να παρεις απο αυτο το υλικο με τις φυσαλιδες που τυλιγουμε τα αντικειμενα και να κολλησεις ενα καλο κομματι, ωστε να καλυφθουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα,καταλαβαίνω τον φόβο σου γιατί και εμείς σπίτι σκάλες έχουμε.Βέβαια δεν προεξέχουν κάγκελα αλλά εμας η απόσταση απο το ένα κάγκελο στο άλλο ειναι μεγάλη και όπως καταλαβαίνεις φοβάμαι μη πέσει...

Μήπως μπορείς να βάλεις στο τελειωμα κάτι σαν πώμα στρογγυλό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε γινεται να τα κοψετε συριζα με το καθετο καγκελο οπως ειναι απο την εσωτερικη πλευρα; γιατι αν βαλεις κατι να καλυφθει, μηπως ειναι ασχημο γιατι φαινεται πολυ ωραιο το σπιτι σας. να ειστε καλα να το χαιρεστε. και οχι τιποτα αλλο... θα το εχεις για καιρο μεχρι να εισαι σιγουρη οτι δε θα χτυπησει το παιδι. και αν κανεις στο καπακι κι αλλο;;; παλι τα ιδια...

και εμεις σε μεζονετα μενουμε και σε λιγους μηνες θα βαλουμε πορτακι πανω κατω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ioannouli μου τί έγινε;;;;;που χάθηκες εσύ;;;;Μας έλειψες!!!!!!!!Τί κάνει η σβουρίτσα;;;;;;Σας τρέχει εεεεεε;;;;Βασικά εγώ έγραψα εδώ για να μάθω νέα σου...

Αλλά πιστεύω ότι μπορείς να πας σε μαγαζιά που πουλάνε κουρτίνες, κουρτινόξυλα κλπ και να πάρεις στρογγυλά τελειώματα που βάζουν στα κουρινόξυλα....Και για να σε βοηθήσω, επειδή το σπιτάκι σου φαίνεται τέλειο, μπορείς να βάλεις κάτι μπαλίτσες στρογγυλές swarovski...Είναι βέβαια λίγο ακριβά, αλλά είναι για την ασφάλεια της σβουρίτσας σου...

Η άλλη λύση είναι να ρωτήσεις αν κόβονται αυτά που εξέχουν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρέχω και δε φτάνω!!!!!!! Το ημερήσιο πρόγραμμά μου περιλαμβάνει τη σβούρα μου, δουλειά, μεταπτυχιακό, διάβασμα για το μεταπτυχιακό και ετοιμασίες γαμοβάφτισης... Νομίζω ότι είμαι δικαιολογημένη λοιπόν για την απουσία μου ε;;; :blush:

Είμαι πολύ κουρασμένη και στα όρια υπερκόπωσης, αλλά θα αντέξω δύο μήνες ακόμη νομίζω....... Μέχρι να τελείωσω τα μαθήματα και να γίνει και η γαμοβάφτισή μας!

Μου άρεσε πολύ η ιδέα με το πόμολο, αλλά πως θα στερεωθεί; Θα πρέπει να το κολλήσω κάπως φαντάζομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δικαιολογείσαι Ioannouli μου...άντε με το καλό λοιπόν η γαμοβάφτισή σας και καλή τύχη στις εξετάσεις για το μεταπτυχιακό....Πωπω ρε θηρίο πώς τα καταφέρνεις;;;Μπράβο κοριτσάκι μου...Αλήθεια τη σβουρίτσα πώς θα τη βγάλετε;;;;;

όσο για τα "πόμολα" που λες υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη για να προσαρμόζουν στα κουρτινόξυλα ανάλογα με ο πάχος τους...Δεν είναι δύσκολο να μπουν...Βιδώνουν, απλώς..Μόνη σου τα βάσεις...όπως "βιδώνεις" ένα καπάκι από ένα μπουκάλι!!!!

Κάνε μια έρευνα αγοράς και θα βρεις κάτι που να ταιριάζει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και εμείς έχουμε πολλές σκάλες!!!!

και εγώ φοβόμουν και για τα 2 παιδιά.....δεν έχουμε κάτι να προεξέχει...η γνώμη μου είναι ότι τα παιδιά μπορούν από μόνα τους να προστατευθούν, γνωρίζουν τον κίνδυνο απλά τώρα στην αρχή χρειάζεται λίγη επιτήρηση και αν παέι να κάνει κάτι κοντά στο κάγκελο εξήγησέ της και θα το καταλάβει!!!!!

η δικιά μας σκάλα στρίβει και στενεύει λόγο και φοβόμουν σε εκείνο το σημείο μην πέσει κάτω αλλά την επέβλεπα και είδα ότι από μόνη της τα κατάφερνε μια χαρά!!!!

μην της μεταδώσεις το άγχος σου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗ ΖΟΥΖΟΥΝΑ ΣΟΥ.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΣΟΥ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΣΚΑΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΠΙΤΙ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΓΚΕΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΧΤΙΣΤΗ.ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΟΤΑΝ ΦΤΙΑΧΝΑΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΑ ΤΕΛΕΙΩΜΑΤΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ, ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΥΡΤΙΝΟΞΥΛΟ ΜΕ ΤΑ ΣΤΡΟΓΓΥΛΑ SWAROVSKI ΣΤΑ ΑΚΡΑ?ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΙΝΟΧ.ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΙΣ ΑΠΟ ΑΛΟΥΜΙΝΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΣΥΓΛΟΛΛΗΣΗ ΚΑΙ ΔΕ ΦΕΥΓΟΥΝ ΠΟΤΕ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΟΥ.

ΦΙΛΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 years later...
στις On 7/5/2010 at 11:09 ΠΜ, ο/η ioannouli είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια! Έχω να μπω πάρα πολύ καιρό και η αλήθεια είναι ότι χάρηκα πάρα πολύ με τα νέα σας! Εύχομαι τα καλύτερα σε όλες σας!

 

Το πρόβλημα μου τώρα... Η μικρή μου σβούρα, που αύριο γίνεται ενός(!!!), έχει αρχίσει και ανεβοκατεβαίνει τα σκαλιά του σπιτιού με μεγάλη ευκολία και την προλαβαίνω στο τσακ κάθε φορά. Δεν είναι αυτό όμως που με κάνει και τρέμω, είναι ότι τα κάγκελα της σκάλας δεν είναι τα κλασσικά τα ξύλινα αλλά τα inox που προεξέχουν καγκελάκια. Κι επειδή υπάρχει οικογενειακό ιστορικό με χτύπημα ματιού (...) με πιάνει η καρδιά μου!

 

Μπορείτε να μου δώσετε καμιά ιδέα τί μπορώ να βάλω σε αυτά τα κάγκελα που προεξέχουν; Θα βάλω μια φωτογράφία για να καταλάβετε τι εννοώ με κάγκελα. Για να μην τρομάξετε να σας πω ότι στη σκάλα που κατεβαίνει κάτω έχει μπει πόρτα σιδερένια, μας την έφτιαξε εκ των υστέρων ο σιδεράς...

post-6026-13873934779632_thumb.jpg

Να την χαιρεσαι την πριγκιπισσα μου παντα γερη και δυνατη ψαξε βρες προστατευτικα τυπου σιλοκονης η αφρωδες οπως εχουν για τις γωνιες τραπεζιων και καλυψετα αχ αυτες οι σκαλες .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...