Μετάβαση σε περιεχόμενο

15 ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΟΥ ΒΛΑΠΤΟΥΝ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ.


Recommended Posts

mariagl έγραψε:

αν εσυ δεν καταλαβαινεις τι γραφω αυτο ειναι δικο σου προβλημα. α,και πριν παρεις το καθε φαρμακο ή το δωσεις στα παιδια σου διαβασε τι λενε οι οδηγιες μεσα και μετα ελα να μου πεις να μιλαω με ερευνες.
εγω μια χαρα καταλαβαινω...δοξα το θεο...εχω σπουδασει και αυτο το επαγγελμα....

εξαλλου και τα ιδια τα μωρα ορισμενες φορες περνουν αντιβιωση...εκει λοιπον δεν πειραζει;;;;;ειναι αθωες;;;;

για να τελειωνουμε λοιπον με αυτο το θεμα...μια θηλαζουσα μητερα μπορει να περνει αντιβιωσεις και αρκετα αλλα φαρμακα...χωρις να βλαψει το παιδι της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι, ομως κανεις ΛΑΘΟΣ και θα επιμεινω... , ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ να θηλασει μια μητερα σε ελαχιστες περριπτοσεις σοβαρης ασθενιας αμα πχ ειναι οροθετικη η πασχει αοσοβαρης μορφης υπατιδιδα η φυματιωση κλπ , αμα παρεις μπροστα σου το βιβλιο της Πατσουρου θα δεις μια λιστα ΝΑΑΑΑΑΑ με το συμπαθειο στην πισω σελλιδα με τια ουσιες των φαρμακων και κατα ποσο επιρρεαζεουν..ε λοιπον αυτα που απαγορευονται δεν ειναι ουτε το 5%, επισης εχω μια ξαδελφη καρκινοπαθη η οποια σταματησε να θηλαζει μονο οταν εφτασε η ωρα να κανει παλη ακρινοθεραπιες...οσο επαιρνε φαρμακα θηλαζε και κανενας γιατρος δεν την το απαγορεψε, ειχε αγορασει και ενα βιβλιο στο οποιο υπηραχαν ολες οι ουσιες των φαρμακων...και πιστεψε με και εκει ηταν πολυ λιγα αυτα που απαγορευονται.

Δεν το λεω εγω...δεν τοπ λεει ενας γιατρος...ουτε δυο γιατροι...ειναι αναφορα του ΠΟΥ

Στην τελικη νομιζω ειναι προτιμοτερο να θηλαζεις και να παιρνεις φαρμακα παρα να δινεις σκονη και να παιρνεις φαρμακα.

Αυτο που ειπε ο γιατρος σου ειναι μαργαρηταρη απο τα λιγα...γιατι ή αυτος ειναι ο σουπερ ουαου καταρτησμενος γιατρος...η ολοι οι υπολοιποι πρεπει να σκησουν τα πτηχια τους.

Η Μπουρικ δεν σου κανει παρατηρηση...δεν μπορεις απλα να γραφεις ενα τετοιο πραγμα..ειναι ΛΑΘΟΣ τελειωσε.....

Οταν δινουμε συμβουλες θηλασμου δεν δινουμε λαθος συμβουλες, δεν τρομοκρατουμε τις μητερες

Τι δηλαδη αμα αρρωστησουμε ολες θα κοβουμε τον θηλασμο...ολες οι γυναικες εχουν αρρωστησει καποια στιγμη, ολες εχουν παρει φαρμακα...εγω αμα ημουν τωρα λεχονα και επασχα απο καμια επιλοχεια καταθλυψη αμα διαβαζα αυτο που εγραψες θα εβαζα τα κλαματα...προσεχε λιγο τις λεξεις σου

Και επισης ουτε εγω ειμαι υπερ των φαρμακων...ουτε κρεμα σωματος βαζω , εχω γυρησει σε φυτικα και φυσικα καλλυντικα και καθαριστικα, σε γυαλινα ταπερ κλπ και γεννικα εχω αλλαξει ολη μου την ζωη για το μωρο μου...αυτο ομως δεν συμαινει οτι απαγορευετε...ουτε πως οι μητερες που το κανουν δεν κανουν καλα, ειναι απλα διαφορετικα

Τι θα κατσω δηλαδη τωρα να πω..οτι επειδη αγω χρισημοποιω μονο γυαλινα και ανοξειδοτα σκευη για το μωρο..ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να χρισημοποιουν πλαστικα ολες οι υπολοιπες;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mια χαρα το αρθρο,θα μπορουσε ομως να ειναι λιιιγο πιο αναλυτικο...!!!

Επισης...Διαφωνω με την σειρα προτεραιότητας που βαζει στο τελος!!! ;)

Κ εγω ειμαι κατα των φαρμακων!

Ομως το θεμα καισαρικη-αντιβιωση ειναι απαραδεκτο.(την επισκληριδιο δεν την σκεφτομαστε...η αντιβιωση μας πειραξε :angry: )

Ειναι κατι αντιστοιχο με το "εκανες καισαρικη?δεν θα κατεβασεις αμεσως γαλα"! :blink:

Εντελως λαθος συμβουλη των(Ελληνων) γιατρων!

Γιωτακι τι εχεις σπουδασει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω πως μπορεις να θηλασεις το μωρο αμεσως μετα τη γεννα ειτε κασαρικη ειτε φυσιολογικη

εγω γεννησα με καισαρικη και αμεσως θηλασα

και επαιρνα αντιβιωση και συνεχισα και στο σπιτι λογω πυρετου

ο γιατρος μου ειπε συνεχιζουμε κανονικοτατα τον θηλασμο

το μωρο δεν επαθε τιποτα

μεσα στους 13 μηνες που θηλαζω εκανα και τοπικη αναισθησια και συνεχισα να θηλαζω

και το μωρο πηρε αντιβιωση

αυτα

συνεχιζουμε κοριτσια δυναμικα!!!

υπαρχει και μια ιστοσελιδα με τα φαρμακα που ειναι συμβατα και μη με το θηλασμο

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariagl έγραψε:

σχετικα με το νουμερο ενα, η γυναικα που εχει γεννησει με καισαρική ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να θηλασει μεχρι να της πει ο γιατρος γιατι παιρνει αντιβιωση. Συνηθως σταματα την τριτη μερα.

Δεν στέκει αυτό που λες Μαρία!

Και γιατί να πάρει μια γυναικα που έκανε καισαρική αντιβίωση?

Εγώ που έκανα δεν πήρα καθόλου! Άσχετο με αυτό,εμενα μου την

έφεραν να την θηλάσω μόλις με πήγαν στο δωμάτιο.Είχα ρωτήσει

και από πριν και μου είπαν πως δεν υπάρχει κανένα απόλυτος πρόβλημα

για το μωρό να θηλάσει αμέσως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kai φυσικα μπορεις να θηλασεις μετα απο καισαρική! Κι εγω που γεννησα φυσιολογικα πηρα αντιβιωση και θηλασα κανονικα! Και πριν 2 βδομαδες που ημουν χαλια ξαναπηρα αντιβιωση και ο γιατρος μου ειπε οτι απεκρινεται ελαχιστα στο γαλα και φυσικα, το καλο που κανει στο παιδι ο θηλασμος υπερτερει των συνεπειων του φαρμακου, αν καταλαβαινετε τι εννοω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπαρχουν πολλοι γιατροι που λενε οτι θελουν... εδω πανω στις συσκευασιες του γαλακτος σε σκονη γραφει οτι ο μητρικος θηλασμος ειναι αναντικαταστατος για τον 1ο χρονο και οι παιδιατροι σου λενε οτι μετα τους 6 μηνες δεν προσφερεις τιποτα!!! Δηλαδη τι να πεις!!!

Ακομα αν διαβασεις τις παρενεργειες απο το καθε φαρμακο, οσο "αθωο" κ αν ειναι παθαινεις πλακα!! οι φαρμακευτικες γραφουν τα παντα, ακομα κ οσες παρενεργειες παρουσιαστηκαν στο 0.5% της ερευνας για να ειναι οκ.. αυτο δε σημαινει οτι θα το παθουμε!!

Αυτες οι υπερβολες με τις αντιβιωσεις και καποιες αλλες βλακειες ειναι παρομοιες με το στυλ "την τριτη - τεταρτη μερα εχεις γαλα" και τι ειναι αυτο που τρεχει απο το στηθος μου?? "τιποτα τιποτα δεν ειναι γαλα αυτο"

Για να μην πολυλογω και μπορει να ξεφυγω και λιγο απο το θεμα, συμφωνω με την μπουρικ και την αγαπητη σεσιλια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω προσωπικα πιστευω οτι οοοοολα περνανε στο μητρικο γαλα ,οπως κ τα συναισθηματα

ειναι λογικο κ επομενο αυτο.

αρα λοιπον κ τα φαρμακα

εγω παραδειγμα μετα απο μηνες ταλαιπωριας με ψυξη στον αυχενα κ ευθειασμο αναγκαστηκα μετα απο αφορητους πονοκεφαλους κτλ, να παρω ισχυρα φαρμακα ,οπως παυσιπονα ,αντιβιωσεις κ μυοχαλαρωτικα, :(

εννοειτε πως αυτοματος διεκοψα το θηλασμο,υστερα απο 8 μηνες,

:(

το τραιναρα οσο μπορουσα,αλλα δεν διανοηθηκα ουτε μια στιγμη,να θηλασω καταπινοντας παραλληλα κ ενα ολοκληρο φαρμακειο ;)

αλλωστε κ η ιδια η γιατρος ουσα κ αυτη θηλαζουσα μου ειπε κατηγορηματικα η φαρμακα η θηλασμος!

τωρα ο καθενας επιλεγει μονος του τι πρεπει να κανει

δεν χρειαζονται βιβλια κ λιστες συμβατοτητας,μονο απλη λογικη κ

προσωπικη αποφαση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολυ ωραιο το αρθρο!!! να μαθαινουνε ολεσ οι μανουλες....να μην ακουνε τιποτα,να υποστιριζουνε το θυλασμο..ΤΟ ΠΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ απο τα λιγα που μας εμειναν .....εγω χριαστικε να παρω αντιβιοση στην εγκυμοσινη γιαα ενα μηνα τι να εκανα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μερικες παρατηρησεις:

το οτι γεννας με καισαρικη δεν σημαινει οτι δεν εχεις γαλα η οτι δεν μπορεις να θηλασεις αμεσως(εμενα μου ηρθε το γαλα την 2η μερα,κουβαδες γαλα ειχα γμτ και δεν με αφησαν να θηλασω,αν τα ηξερα οοοολα αυτα θα το ειχα κανει και αν ειχα το παιδι μαζι μου απο την πρωτη μερα φανταζομαι πως αμεσως θα θηλαζα)

η κουμπαρα μου εχει καρκινο του στηθους και ομως θηλασε!!!!!!!!!!!!

και επειδη ειχε πολυ γαλα εδινε και σε μωρακια που ηταν παρατημενα!!!!!

καθε φορα υποβαλλοταν σε εξετασεις(του ενος μαστου που ηταν καλα για να το τσεκαρουν)και θηλαζε

και αυτη και αν ειχε κατεβασει ολοκληρο φαρμακειο!!!!!!!!!!

η απολυτη απατη!!!

οταν πηγαινα και εβλεπα το μωρο μου στην εντατικη εβλεπα και μια μανουλα με ενα ισοθερμικο τσαντακι παντα μαζι της...δεν κρατηθηκα και την ρωτησα τι ειναι αυτο??

και μου λεει το γαλα μου!!!!!

δεν μπορουσαν οι αχρηστες να μου πουν να το αντλω και οταν θα μπορουσε ο μικρος να πιει εστω και με το σωληνακι να του δινουν ετσι ωστε να θηλασουμε οταν θα παμε στο σπιτι μας??????????

μα το θεο πλεον ειμαι τοσο ενημερωμενη που αν κανω 2ο δεν υπαρχει περιπτωση να μην θηλασω

αυτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν "συμβουλευσα" καμμια μητερα να μην θηλασει, και εγω εξαλλου υπερ του θηλασμου ειμαι και οπως προειπα θηλαζω ακομα. Δεν δινω "συμβουλες" τετοιου ειδους, η καθε μια κανει ό,τι θελει. και λαθος να κανω (που επαναλαμβανω γιατρος μου ειπε αυτο που εγραψα και δε θα κρινουμε εμεις αν ειναι καλος ή κακος) υπαρχουν ωραιοι τροποι να διορθωσεις τον αλλον. εχω διαβασει χιλιες δυο ανακριβειες και βλακειες στο μαμμυ και ποτε δεν εχω γραψει κατι ασχημο ή αποτομο για καμμια κοπελα, το θεωρω εντελως αναρμοστο. και Σεσιλια σιγα μην παθαινες επιλοχιο, υπερβαλλεις λιγακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια και εγω με καισαρικη που ειχα γεννησει απο την δευτερη μερα ειχα απιστευτα πολυ γαλα..ασχετα αν δεν θηλασα επειδη εχασα το μωρακι μου...αλλα και χαπια που μου εδωσε ο γιατρος κατευθειαν για να μου κοπει το γαλα εγω συνεχισα τις επομενες μερες και ειχα γαλα και τα 'αδιαζα' τα στηθοι για να μην εχω κανενα προβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σταματαω εδω..εχουμε ξεφυγει απο το θεμα...

Απλα δεν μπορεις να "Φωναζεις" γιτι οταν γραφουμε κεφαλαια φωναζουμε κατι το οποιο ειναι λαθος. Γιατροε ειναι...οχι θεος..ουτε συμβουλοες θυλασμου...οποτε πασο..επ[ισης δεν ξερεις τι σηνεβει σε μενα..και τι μπορουσε να συμβει σε καποια αλλη κοπελα..γιατρος και μαλιστα απο τους καλυτερους εδοσε εξητηριο στο 5 ημερων μωρο μου οποιο ειχε ωτιτιδα...χωρις καν να μου πει οτι ειχε ωτιτιδα...γιατρος επισης...με σταματησε με το πορτ μπεμπε στο χερη εξω απο την αιθουσα νεογνων για να μου πει οτι το μωρο μου ειναι δισωλινομενο στην ΜΕΝΝ και παιρνει ενδοφλεβια αντιβιωση..και οι δυο οταν εγω απο την τριτη μερα τους ελεγα οτι το μωρο ουρλιαζει αμα το βαλλω στο δεξι στηθος εν χωρο λεγανε οτι εχει προβλημα το στηθος...οχχχιιιι το μωρο δεν πονουσε καθολου...δεν εκλεγε γιατι πονουσε οχι..ειχα προβληματικο στηθος...

Το οτι τρεις μερες συνεχεια εκλεγα και δεν ετρωγα τιποτα...τι σου λεει...με ηρεμιστηκα με ειχαν για να μην ουρλιαζω...αμα μου λεγανε και κανενα μαργαρηταρη του στηλ απαγορευετε με τοσα που χαπακονεσαι να θηλασεις ενω ουσιαστικα ηταν το μοναδικο πραγμα που μπορουσα να κανω για το παιδι μου εκεινες τις μερες...θα πηδουσα απο το παραθυρο του γεννεσης.

Οκ η μπουρικ ηταν λιγακι δεν αντιλεγω αποτομη αλλα ξαναλεω δεν μπορει κανεις να γραφεις βαρδυγδουπες υθτε εσυ ουτε εγω ουτε δηλωσεις τετοιου στιλ

με την ιδια λογικη και επειδη μου το ειπε θα επρεπε να ανοιξω καινουριο ποστ και να γραψω οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χριση πλαστικων πιατων και ποτηριων σε παιδια, και φυσικα αφου εχεις διαβασει του κοσμου τρις κοτσανες στο μαμαυ...θα καταλαβες οτι τις περισσοτερες κατα συντηρηπτικη πλειοψυφια κοτσανες τις εχουν πει γιατροι

Το σταματαω εδω..εχουμε ξεφυγει απο το θεμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Σεσιλια ας το σταματησουμε εδω. Λυπαμαι για αυτα που εχεις περασει, και εγω εχω περασει καμποσα, και μωρακι στον τριτο μηνα εγκυμοσυνης εχασα αφου ημουνα δυο εβδομαδες στο κρεββατι με αποτελεσμα να μην μπορω να συνελθω καιρο, και επιλοχιο ειχα και στα δυο μου παιδια, και λαθος διαγνωση εχουν κανει στον γιο μου κτλ. τελος παντων δεν κανω βαρυγδουπες δηλωσεις, εχουμε συναντηθει σε αρκετα θεματα και ισως το εχεις διαπιστωσει και εσυ, καταλαβες ομως τι με ενοχλησε. παντως αυτο που λες με τα πλαστικα, εχεις δικιο εχω και εγω διαβασει οτι γενικα δεν ειναι καλα, και καλο θα ηταν να αποφευγουμε να τα χρησιμοποιουμε με πολυ ζεστα υγρα ή τροφιμα. τελος παντων ασχετο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα ηθελα να ρωτησω κατι επειδη εγ δνε εχω θηλασει και δεν ξερω .Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι καποιο μωρο αλλεργικο στο μητρικο γαλα ; καποια γνωστη που εχει ενα μωρακι 30 ημερων θηλαζε και ξαφνικα το παιδι εβγαλε εξανθηματα και η παιδιαρος της ειπε ο τι ειναι απο το γαλα της μητερας .Εμενα λογικα μου κανει κατι πουπροφανως εφαγε η μαμα μπορει να πειραξε το μωρο ειναι λογικο αν το πειραξε το ιδιο το γαλα απο μονο του ; της ειπε η παιδιατρος να βγαλει τογαλα για 2 24 με το θηλαστρο να κανειαυστηρη διαατα να ξαναδοκιμασει μετα να το θηλασει και αν ξαναπαρουσιασει το ιδιο σηαινει οτι εχει αλλεργια .Μαλιστα της εδωσε και ειδικο γαλα εμποριου!εσεις που εχετε ηλασει και εχετε πιο σωστη ενημερωση τι ξερετε για αυτο γιατι εμενα μο φαινετε καπως να εχει αλλεργια σε κατι που η ιδια η φυση εχει επειλεξει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

θα ηθελα να ρωτησω κατι επειδη εγ δνε εχω θηλασει και δεν ξερω .Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι καποιο μωρο αλλεργικο στο μητρικο γαλα ; καποια γνωστη που εχει ενα μωρακι 30 ημερων θηλαζε και ξαφνικα το παιδι εβγαλε εξανθηματα και η παιδιαρος της ειπε ο τι ειναι απο το γαλα της μητερας .Εμενα λογικα μου κανει κατι πουπροφανως εφαγε η μαμα μπορει να πειραξε το μωρο ειναι λογικο αν το πειραξε το ιδιο το γαλα απο μονο του ; της ειπε η παιδιατρος να βγαλει τογαλα για 2 24 με το θηλαστρο να κανειαυστηρη διαατα να ξαναδοκιμασει μετα να το θηλασει και αν ξαναπαρουσιασει το ιδιο σηαινει οτι εχει αλλεργια .Μαλιστα της εδωσε και ειδικο γαλα εμποριου!εσεις που εχετε ηλασει και εχετε πιο σωστη ενημερωση τι ξερετε για αυτο γιατι εμενα μο φαινετε καπως να εχει αλλεργια σε κατι που η ιδια η φυση εχει επειλεξει

ΒΑνια μου ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΕΡΓΙΟΓΟΝΟ!!!

απο τι καταλαβα το μωρο εχει αλλεργια ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ αλλα στο αγελαδινο και για την ακριβεια στην πρωτεινη της αγελαδας,συνεπως επηρεαζεται και το μητρικο γαλα απο τη διατροφη της μητερας.

Επισης οι αλλεργιες μπορει να ειναι σε αλλου ειδους τροφες οπως καποια φρουτα και λαχανικα.

Θελει γενικοτερα πολυ προσοχη αλλα ο θηλασμος μπορει και πρεπει να συνεχιστει.

Ειναι το καλυτερο φαρμακο για τα μωρακια μας.

η δικη μου εμφνισε αλλεργια στην πρωτεινη του γαλακτος

και ακομη τη θηλαζω...

Ειναι πολυ καλα και ολα τα προβληματα της εχουν υποχωρησει.

Η διατροφη μου ειναι αυστηρα προσεκτικη αλλα το μωρο μου ειναι γερο και για αυτο θα συνεχισω.

Ευχομαι να υποχωρησουν οι αλλεργιες και να μπορεσει στο μελλον να τρωει οτι θελει...ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΟΜΩΣ....ΜΑΜΙΣΙΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ας πω και εγώ...

Γέννησα με καισαρική και θήλασα με το που βγήκα από το χειρουργείο... Τα αντιβιωτικά δεν επηρεάζουν το μωρό. Και, όντως, όπως ανέφερε και μια κοπέλα σε προηγούμενη σελίδα, οι φαρμακευτικές θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο, για αυτό βάζουν στα φάρμακα αντένδειξη σε περίπτωση θηλασμού. Αντένδειξη, όχι απαγόρευση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BANIA ETSI EINAI DEN GINETE ME TIPOTA NA EXEIS ALERGIA STO ANTHROPINO GALA .

TO EXW AKOUSEI KAI EGW APO MIA THIA TOU KWSTA OTI DEN MPORESE NA THILASEI TOUS GIOUS GIATI DEN HTAN "SIMBATOI" KAI THILASE MONO THN KORH ....PIO POLI TABOO MOU KANEI ;)

OSO GIA TA SPIRAKIA MPOREI NA HTAN TO OTIDIPOTE APO KATI NA EFAGE H MAMA MEXRI KAI NA EKANE ALERGIA SE KAPOIO IFASMA .

KAPOIOI ASXETOI GIATROI OTI THELOUN LENE ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια σηγουρα δεν ειχε αλλεργια στο γαλα της μαμας...και εχεις απολυτο δικιο...ειναι σε κατι που τρωει η μαμα

Πολλα μωρα- και το δικο μου- εχουν αλλεργια στην πρωτεινη του αγελαδινου γαλακτος.

Αν η μητερα τρεφετε με γαλακτοκομικα η πρωτεινη περναει στο μητρικο γαλα και αναλογα με την σοβαροτητα συστηνετεαι καταλληλη αγωγη.

Τις περισσοτρες φορες σε ηπιες εκδηλωσεις- οπως ηταν η δικη μας ασχετα αν εγω θεωρουσα οτι το παιδι μου ειναι σοβαρα...οταν ειδα οτι υπαρχουν πολυ χειροτερα αναθεωρησα- συστητενε η εξολοκληρου αποφηγη των γαλακτοκομικων απο την μητερα για τουλαχιστον 4 ευδομαδεσ ....επισης εαν η μητερα επιθυμει να μην θηλασει συστινεται υποαλλεργηκο γαλα μορφης ΗΑ.

εαν ομως μηλαμε για σοβαρης μορφης αλλεργιας οχι δερματικη αλλα βλενη και αιμα στα κακα, εμετοι, εντονοι κολικοι κλπ οι συντριπτικη πλειοψια των γιατρων θα συστησει διακοπη θηλασμου και μεταβαση στο ΝΕΟΚΑΤΕ ειδικο γαλα...το κοστος του οποιο καλυπτεται μερικος και απο μερικα ταμεια.

Προσωπικα καταλαβαινω την συσταση αυτη αν και διαφωνω , εχοντας κοψει πληρος οτι περιεχει γαλα για μερικους μηνες - δεν μπορειτε να φανταστειτε που υπαρχει- καταλαβα οτι ειναι πολυ μανικη, και ειμαστε και σχετικα ηπια περιπτοση.

Υπαρχουν μητερες των οποιων τα παιδια εχουν πολλαπλες αλλεργιες και τρεφονται μονο με πατατα καροτο...δεν ξερω αν θα το εκανα αυτο..δεν μου ετυχε...εγω εκοψα μονο το γαλα...και τωρα τροω τα παντα χωρις παρενεργιες ΕΥΤΥΧΩΣ!!!!!!!

Οποτε ειχε αλλεργια..αλλα οχι στο γαλα της μαμας...πιθανοτερο στο γαλα της αγελαδιτσας στο λιβαδι απεναντι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΡΘΡΑΚΙ ΜΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!! ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΘΗΛΑΣΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΠΟΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια η μόνη περίπτωση της 'αλλεργίας' που περιγράφεις είναι το βρέφος να πάσχει από γαλακτοζαιμία. Μόνο σε αυτήν την περίπτωση το βρέφος δεν μπορεί να θηλάσει.

Είναι ένα σπάνιο μεταβολικό νόσημα με συχνότητα 1:14000

Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε στον σύνδεσμο που παραθέτω

http://www.hontos.gr/index.php?option=c ... 24〈=el

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΙΒ ΟΤΙ ΟΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΡΕΧΟΥΝ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΤΙ ΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΕΝΤΕΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ!! ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΛΟ ΣΙΡΟΠΙ ΓΡΑΦΕΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΑΡΤΑΚΙ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ!!! ΠΑΝΤΩΣ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΕΝΙΚΑ, ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ!!ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

θα ηθελα να ρωτησω κατι επειδη εγ δνε εχω θηλασει και δεν ξερω .Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι καποιο μωρο αλλεργικο στο μητρικο γαλα ; καποια γνωστη που εχει ενα μωρακι 30 ημερων θηλαζε και ξαφνικα το παιδι εβγαλε εξανθηματα και η παιδιαρος της ειπε ο τι ειναι απο το γαλα της μητερας .Εμενα λογικα μου κανει κατι πουπροφανως εφαγε η μαμα μπορει να πειραξε το μωρο ειναι λογικο αν το πειραξε το ιδιο το γαλα απο μονο του ; της ειπε η παιδιατρος να βγαλει τογαλα για 2 24 με το θηλαστρο να κανειαυστηρη διαατα να ξαναδοκιμασει μετα να το θηλασει και αν ξαναπαρουσιασει το ιδιο σηαινει οτι εχει αλλεργια .Μαλιστα της εδωσε και ειδικο γαλα εμποριου!εσεις που εχετε ηλασει και εχετε πιο σωστη ενημερωση τι ξερετε για αυτο γιατι εμενα μο φαινετε καπως να εχει αλλεργια σε κατι που η ιδια η φυση εχει επειλεξει

Βάνια μου θα ανοίξω ξεχωριστό topic για τον θηλασμό αλεργικού μωρού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορτσούδια μου να πω και γω την εμπειρια μου σαν θηλάζουσα και τις μ@λ... στο μαιευτήριο που τους ακούμπησα τα γλυκά μου λεφτουδάκια. Να πω και το όνομα no problem. Στη γενική κλινική θεσσαλονίκης.

Το μωρό μπήκε στη θερμοκοιτίδα για 3 μέρες οπότε μην τον είδατε τον παναή. Σωληνάκι ο μπέμπης και δώστου 30ml ξένο κάθε 3 ώρες. Κάποια στιγμή που έγινε το στήθος μου τούμπανο λέω στον παιδίατρο "Να βγάλω να του το δώσω?" και μου είπε το εξής ΘΕΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟ "Γιατί κοπέλα μου? Θα σωθεί το μωρό σου με μερικές σταγόνες γάλα? Αφού δεν έχεις?" :ohmy::ohmy:

Έλα ντε όμως που είχα πάει οργανωμένη και είχα μαζί μου και θήλαστρο!!!

Την άλλη μέρα μου λέει μια μαία "Εσύ γιατί δε βγάζεις γάλα τόσες μέρες να μας δώσεις και τουμπανιάζει το στήθος σου άδικα?????" :blink::blink:

Μου ρθε να τη φιλήσω στο στόμα και να δώσω μια μπουνιά στον παιδίατρο ο οποίος μέχρι εκείνη την ώρα μου έδινε συμβουλές πως να ανοίξω μια τρυπούλα στη θηλή του μπιμπερό για κατεβαίνει καλύτερα το γάλα!!!!!!! Του λέω "ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ. ΘΑ ΘΗΛΑΣΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ" και μου λέει κοροιδευτικά "Αυτό το λένε το 99% που έρχονται εδω μέσα και μόνο το 18% το καταφέρνει". Αχ που να τον βρω τώρα να του το τρίψω στη μούρη ότι θηλάζω ακόμα. Να μην τον αδικήσω ήταν καλός γιατρός αν και άσχετος με τον θηλασμό.

Τελικά το πήρα το μωρό 3 μέρες μετά και εννοείται ότι μου βγήκε ο αδόξαστος μετά από τόσες μέρες να τα καταφέρω να θηλάσω αποκλειστικά ΑΛΛΑ τα κατάφερα με πείσμα και θέληση. Όλα γίνονται αρκεί να το θέλεις και να είσαι ενημερωμένος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ΄ταν να βρίσκονταν πηγή

που αναβλύζει τη ζωή

αίμα να δίνει ζωηρό

σε κείνο όπου πίνει

το βλογημένο της νερό…

Και να ΄ταν τούτο το νερό

Άγιο και θαυματουργό

Άνθρωπο να ανασταίνει.

Να πλάθει μέλη τρυφερά

και δυο ματάκια όλο χαρά

γλυκά – γλυκά μεγάλα…

Υπάρχει τούτη η πηγή

Η άγια και θαυματουργή

Της μάνας ειν΄το γάλα!

Σοφιανός Αγαπητός.

κορίτσια αυτό το ποιηματάκι το είδα στο κέντρο εμβολιασμού που πάω τον μικρό. δεν είναι πολύ ωραίο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...