Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παιδάκια του 2007 !!!


Recommended Posts

Κατάλαβα....οπότε δεν έχεις άλλη επιλογή πέρα από τον ιδιωτικό παιδικό σταθμό.

Εύχομαι τουλάχιστον εκεί να βρείς την ανταπόκριση και την βοήθεια που χρειάζεται το παιδί.

Όλα καλά να πάνε.... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 610
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας!

Έχω κι εγώ ένα θηριάκι γεννημένο στις 30 Αυγούστου 2007.

Πάει παιδικό, αλλά δεν του αρέσει.

Ελπίζω να τα λέμε και να δίνουμε η μία στην άλλη συμβουλές.

Δύσκολη η ηλικία 2 και 3 δεν νομίζεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δύσκολη η ηλικία 2 και 3 δεν νομίζεται;

Αν είναι λέειιιιιι????? Αχ και τα δύο μου παιδιά είναι μεγάλα ΘΗΡΙΑ, πολύ ζωηρά βρε παιδί μου!!!!

Τέλος πάντων, καλώς ήρθες κοριτσάκι στο "θεματάκι μας", θα τα λέμε συχνά!!!!

Να σου ζήσουν τα αγγελούδια-θηριάκια σου, χαχαχαχα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας !!

μα έλεγα και 'γώ δεν έχει θέμα για παιδάκια του 2007 :?:

Ο Δημήτρης μου είναι 3 1/2 χρονών, και φέτος ξεκίνησε παιδικο.

Δεν είναι παααάρα πολυ ζωηρός αλλά μιλάει παααααααάρα πολύ :shock:

Να χαίρεστε τα θηριάκια σας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας !!

μα έλεγα και 'γώ δεν έχει θέμα για παιδάκια του 2007 :?:

Ο Δημήτρης μου είναι 3 1/2 χρονών, και φέτος ξεκίνησε παιδικο.

Δεν είναι παααάρα πολυ ζωηρός αλλά μιλάει παααααααάρα πολύ :shock:

Να χαίρεστε τα θηριάκια σας :)

Kαλώς την καραμελένια!!!! Τι ωραίο ξευδώνυμο που επέλεξες!!!

Και η Μαρία μου είναι 3 1/2 χρονών και ξεκινήσαμε φέτος κι εμείς παιδικό σταθμό με μεγάλη επιτυχία.

Εσείς πως τα πάτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς την Λένα.

Εγώ πιστεύω θα της αρέσει, όπως άλλωστε σε κάθε παιδάκι τέτοιας ηλικίας.

Θεωρώ ότι είναι ιδανική ηλικία και τα παιδιά προσαρμόζονται πολύ εύκολα και γρήγορα.

Θα δείς και θα μας πείς! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου πάντως δεν θέλει με τίποτα να πηγαίνει. Κάθε πρωί με το ζόρι τον πάμε.

Πήγε και πέρισυ 3 μήνες και μέχρι και την τελευταία μέρα τον έσερνα κυριολεκτικά.

Φυσικά είμαι πολύ στενοχωρημένη με αυτήν την κατάσταση.

Ελπίζω καποια στιγμή να του αρέσει και να πηγαίνει με χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλώς την καραμελένια!!!! Τι ωραίο ξευδώνυμο που επέλεξες!!!

Και η Μαρία μου είναι 3 1/2 χρονών και ξεκινήσαμε φέτος κι εμείς παιδικό σταθμό με μεγάλη επιτυχία.

Εσείς πως τα πάτε?

καλώς σας βρήκα!!!

Μια χαρα τα πάει ο μικρος στον παιδικό.του αρέσει πολύ!!

Στο τέλος της πρώτης βδομάδας μου έκανε "νερά" αλλά το λύσαμε το θέμα γρήγορα.(χάριν στην εφευρετικότητα της μανούλας ;) )

frosobal αν καταφέρεις να βρείς τι τον ενοχλεί ακριβως θα βρείς και την λύση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frosobal αν καταφέρεις να βρείς τι τον ενοχλεί ακριβως θα βρείς και την λύση

Τον ενοχλεί ότι φεύγει από το σπίτι και τα μωρά μένουν πίσω με τη μαμά.

Του έχουμε πει ότι πάνε κι αυτά στο σχολείο αλλά δεν το έχει χάψει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω την αλήθεια εγώ του είπα οτι εφόσον μεγάλωσε και πάει σχολείο θα αρχίσω να πηγαίνω ξανά στην δουλειά (ψεματα βέβαια θα κάθομαι μέχρι τον μάρτιο :oops: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όπως κι αν έχει το θέμα, πιστεύω πως χρειάζεται υπομονή και αυστηρότητα.

Λίγο η ζήλια για τα μικρότερα αδέλφια που μένουν πίσω, λίγο το ότι τα έχουμε καλομάθει, λίγο του ότι είναι ατίθασα.....που θα πάει όμως. Θέλοντας και μη θα προσαρμοστούν και θα δεχτούν το σχολείο σαν δεύτερο σπίτι τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια

εμεις τωρα τελευταια κανουμε νερα γιατι δεν αρχισαμε ακομα τον παιδικο ..Το περιμενουν πως κ πως και δεν τις χωραει ο τοπος ..Εμεις ειχαμε ξεκινησει απο περισυ το Σεπτεμβρη οταν ημουν ηδη εγκυος και το δεχτηκαν σχετικα ομαλα . Ηξεραν οτι το μωρο θα μεινει με την μαμα στο σπιτι και αυτες πηγαιναν στο σχολειο με το σκεπτικο οτι ειναι μεγαλυτερες και κανουν πολλα περισσοτερα πραγματα απο ενα μωρο ..Συμφωνω με την mirlitsa, η ζηλια ειναι μεγαλο θεμα και γι'αυτο Φροσω αντιδραει το ζουζουνι σου ετσι ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα παίζει ρόλο και η ζήλια, αλλά και η ανασφάλεια είναι μεγάλος παράγοντας.

Τον τελευταίο χρόνο έγω και ο γιός μου΄είμαστε αυτοκόλητοι. Μόνη εξέρεση ο 1 μήνας που ήμουν στο νοσοκομείο (αρκετα επώδυνος χωρισμος καταλαβαίνετε).Ετσι μετα τον ενθουσιασμο των πρώτων ημερών μου είπε πως δεν ήθελε να πάει γιατί θέλει να μου λέει πράγματα(μαμα σ'αγαπω) και εγώ δεν είμαι εκει να τα ακούσω. Ετσι επιστρατεύτικε το "μαγικο συρταράκι" που ανοίγει για να μπουν μέσα οι λεξούλες και όταν γεμίσει πετούν οι λεξούλες μακρια και βρίσκουν την μαμα!! Ενημερώσαμε σχετικά την δασκάλα και όλα καλά!!Μολις ένιώσε ασφαλής, πως τίποτα δεν αλλάζει έληξε και το ζήτημα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Πάλι τα ίδια είχαμε σήμερα το πρωί.

Με το ζόρι ντύθηκε, με το ζόρι έφυγε.

Κι ο μπαγάσας πλέον δεν κλαίει. Βουρκώνει και λέει δεν θέλω να πάω κολείο...... Εϊμαι μικούλης.

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

Άλλο ένα πράγμα που τον ενοχλεί στον παιδικό είναι ότι εκεί υπάρχουν κανόνες και τιμωρίες.

Εδώ κάνει σχεδόν ότι θέλει.

Πείτε μου όμως και τη γνώμη σας. Ξεκίνησε πριν 2 εβδομάδες και από την πρώτη μέρα τον βάζει συνεχώς τιμωρία. Κι αυτός είναι και αντιδραστικό άτομο.

Προχθές παίζανε με κάποια ψεύτικα φρούτα κι αυτός πήρε το ψαλίδι να κόψει λέει το καρπούζι να το φάνε. Κι αυτή τον έβαλε τιμωρία γιατί πήρε το ψαλίδι.

Εχθές του έδωσε το ψαλίδι να κόψει κάποια φρούτα. Τί να πω; Μηπώς τον πάει κόντρα η δασκάλα; Δεν θέλω να το πιστεύω αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλήθεια βρε Φρόσω,

ο γιός σου, σου λέει για τις τιμωρίες? Εμένα πάλι δεν μου λέει αν περνάει καλά και τι κάνουν.

Οκ, καταλαβαίνω ότι της αρέσει, αλλά αν καμιά φορά κάνει αταξία και την μαλώσω μου λέει ότι η δασκάλα τους βάζει τιμωρία αν δεν είναι καλά παιδιά.

Σε γενικές όμως γραμμές δεν μου μιλάει για το σχολείο της.

Πάντως πιστεύω ότι στην δική σας περίπτωση υπάρχει πολύ ζήλια για τα μικρά που μένουν σπίτι μαζί σου.

Ο καημενούλης λέει " δεν θέλω να πάω κολείο...... είμαι μικούλης"!!!

Μπορεί να σε επηρεάζει η συμπεριφορά του, αλλά θα συνηθίσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Κι εμένα ο δικός μου κάθε πρωί αντιδρά και μου λέει ότι δε θέλει να πηγαίνει στο σχολείο και με ρωτάει τι ώρα θα πάω να τον πάρω.. :roll::roll:

Αλήθεια από ιώσεις πώς πάτε εσείς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!

frosobal κάνε υπομονη 2 εβδομάδες είναι λίγο διαστημα για να προσαρμοστει ένα παιδάκι.Οι κανόνες του σχολείου είναι κάπως για όλα τα παιδια.Δεν νομίζω να του πηγαίνει κόντρα η δασκάλα απλως ψάχνει τρόπο να τον προσεγγίσει (θέλω να πιστεύω)Προσπάθησε να μάθεις κάποιους απο τους κανόνεςκαι εφάρμοσε τους και στο σπίτι ξεκινώντας απο τους πιο ανώδυνους.τόνισε του και την επιβράβευση όπως για παράδειγμα το οτι του έδωσε το ψαλίδι την επόμενη μέρα γιατι ήταν φρόνιμος και άκουγε την δασκάλα του και ας μήν είναι αλήθεια.Πάνω απο όλα υπομονη κουράζονται στο σχολείο και δεν ξέρουν τι τους φταίει.

βασικο είναι να μην σε πάρει χαμπάρι οτι σε στεναχωρεί αυτή η κατάσταση γαιτι θα το εκμεταλευτει (είναι και τερατάκια δεν ξεγλιστράς εύκολα!!!)

kyriaki78 ενώ μεχρι τώρα έλεγα όλα καλά σήμερα το πρωί τον άκουγα μπουκομένο....ελπίζω να ήταν ιδέα μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς κορίτσια πηγαίνουμε ήδη ένα μήνα και δεν έχουμε αρρωστήσει καθόλου!!!

Μακάρι να μην αρρωσταίνουμε συχνά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς αρχίσαν νωρίς τα παρατράγουδα όσον αφορά τις ιώσεις..

Τη πρώτη βδομάδα είχαν και οι δύο μπούκωμα και μυξούλες και εδώ και δυο βδομάδες ο ένας μου (αυτός που δε θέλει να πηγαίνει) έχει αρρωστήσει τρείς φορές με γαστρεντερίτιδα (πυρετός, εμμετός και διάρροια εναλλάξ!!). Μπορεί βέβαια να είναι και ίδια η ίωση και να τον ταλαιπωρεί τόσες μέρες.. Είναι και μισή μερίδα ο καημένος..θα μου μείνει το ένα τέταρτο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω....μεγάλη ταλαιπωρία τραβάτε κι εσείς βρε Κυριακή!!!!

Βρε τον καημένο...θα ρέψει το παιδάκι!!!

Φτου-φτου μην μας ματιάσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και σα να μη του έφταναν αυτά, έβγαλε και έρπη στα χειλάκια του :!: και κλαίει και χτυπιέται να του βγάλω το σπυράκι.. :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...