Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παιδάκια του 2007 !!!


Recommended Posts

Καλησπέρα,

είναι η Άσπα και έχω δύο παιδάκια!!! :)

Τόσο καιρό παρακολουθώ τα διάφορα πόστ, για μωράκια του 2009 και τα "προσεχώς" μωράκια του 2010!!! :lol::lol:

Με αφορμή λοιπόν αυτό, είπα να ανοίξω κι εγώ αυτό το πόστ ώστε να μιλάμε και για τα μεγαλύτερα παιδάκια μας. Για την ανάπτυξή τους, την πρόοδό τους, την εξέλιξή τους...

Εγώ λοιπόν, πέρα απο τον μικρό μου, έχω και μια κόρη γεννημένη τον Φεβρουάριο του 2007!!! Την λένε Μαρία και είναι πανέξυπνη, δραστήρια και πολυλογού. :laugh:

Περιμένω μανούλες να ανταλλάξουμε απόψεις και εμπειρίες!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 610
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γειά σου Άσπα!! Πολύ ωραία η ιδέα σου :)

Λοιπόν εγώ έχω δύο αγοράκια (διδυμάκια) που είναι γεννημένα τον Ιούνιο του 2007 και τα λένε Στέφανο και Σταύρο :)

Άντε...να μαζευόμαστε σιγά-σιγά ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kyriaki78 & MariaIoanna, καλησπέρα,

πολύ χαίρομαι που θα μιλάμε και για τα μεγαλύτερα παιδάκια μας!!! :)

Αλήθεια τα στέλνετε παιδικό σταθμό ή είστε εσείς στο σπίτι μαζί τους?

Εγώ και τα δύο και πόσο μάλλον την μεγάλη, τα έχω ακόμα σπίτι και τα κρατάει η μαμά μου επειδή εργάζομαι, αλλά από Σεπτέμβρη, πρώτα ο θεός λέω να την στείλω... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια ! εμενα το τριτο μου παιδακι , η Ευαγγελια γεννηθηκε τον αυγουστο του 2007 . ειναι ντροπαλη με τους ξενους δεν της παιρνεις κουβεντα . αλλα στο σπιτι δεν σταματαει να μιλαει ! δεν παει παιδικο και ειμαστε σχεδον αυτοκολλητες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΣΠΑ!ΠΟΣΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΗ ΣΟΥ?ΕΜΕΝΑ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑ 21 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2007 ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΚΟ.Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΑΕΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ.ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥ ΠΑΙΔΙ,ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΠΕΠΙΘΗΣΗ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΟΛΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΓΛΩΣΣΑ ΜΕΣΑ.ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΧΑΔΙΑΡΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ ΠΑΝΩ ΜΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά Μαράκι & Ρούλα!!! :)

Πολύ χαίρομαι που μεγαλώνει η παρέα.... :lol:

Μαράκι μου, η δική μου η Μαρία είναι γεννημένη στις 02/03/2007...

Ρούλα μου, η Ευαγγελία σου είναι το μικρότερο παιδάκι σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κι απο εμενα.εχω ενα κοριτσακι την αλεξανδρα που γεννηθηκε 13/12/2007 και ειναι πολυ ατιθασο παιδακι :lol::lol: δεν παει παιδικο ακομα αλλα ειμαι στην διαδικασια για να ξεκινησουμε σιγα σιγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από εμένα κοριτσάκια μου. Η Ελεάνα μου γεννήθηκε 8/11/2007 και ναι κι εμάς πολυλογού. Πού να αρχίσουμε και τα "γιατί μαμά;" :huh::)

Δε πάμε παιδικό διότι εργάζομαι απόγευμα κι έτσι είμαστε μαζί , με το μπαμπά της τα απογεύματα και με παπουδογιαγιάδες.

Κι όλοι με ρωτάνε "δε θα πάτε παιδικό;"

Γιατί βρε κοριτσάκια μου , είναι υποχρεωτικό;

Θέλω να πω , πως είναι πολύ χρήσιμος όταν τίθεται θέμα δουλειάς ή δεύτερου παιδιού ίσως , αλλά αλλιώς τί πειράζει;

Πρέπει να νιώθω άσχημα δηλαδή; :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Geia sas kai apo'mena koritsia! Me lene Anna kai exo ena agoraki, to Niko, pou gennithike 25/09/2007. Pigainei paidiko 3 meres tin evdomada, gia 3 peripou ores ti mera, etsi gia na xefeygei apo to spiti kai epeidi parakoloutho kai kapoia mathimata. Apo tote pantos pou xekinise, exei ginei poly koinonikos kai gematos autopepoithisi. Stin arxi vevaia den ithele me tipota na paei...Tou kanei kalo omos kai synanastrefetai kai me paidakia tis ilikias tou.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο μενα. η μεσαια μου κορη γεννηθηκε 1/5/07. θα τη στειλω απο σεπτεμβριο παιδικο λογω δουλειας αλλα και γιατι το θελω και εγω αλλα και η ιδια. οταν παω τον μεγαλο στα προνηπια (πηγαινω με ολα μου τα παιδια εκει) δεν θελει να φυγει απο την ταξη του!! τωρα βεβαια ολα τα παιδακια με χαρα μιλανε για το σχολειο αλλα οταν καταλαβαινουν πως θα πηγαινουν εκει καθε μερα αρχιζει η γκρινια.

το σαββατο θα κανω τα τριτα της γενεθλια και ηδη απο τωρα ξεκινησα τις προετοιμασιες για την τουρτα της. εκανα λουλουδακια απο ζαχαροπαστα και πηρα φιγουρες με τον γκαρη και τον γουινι που ειναι οι αγαπημενοι της!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπραβο κοριτσακια που ανοιξατε αυτο το θεμα....

Ειμαι η Αρετη και εχω ενα γιο τον Ανασταση που γεννηθηκε στις 20/3/2007...

Ουτε εγω τον στελνω παιδικο,δεν δουλευω βλεπετε και ειμαστε αυτοκολλητακια..απο σεπτεμβριο σκεφτομαι να τον στειλω αλλα θα δουμε...ειναι περαχτηρι και πολυ ζωηρο παιδακι,ασταματητος...οσο για το πολυλογας εχει το τελευταιο διαστημα ασταματητη λογοδιαρροια,χαχαχα,ρωταει ,απανταει μονος του πολλες φορες...πολυ γελιο...θα τα λεμε κοριτσακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!!!

Rena μου κι εμείς στην ίδια φάση είμαστε, απο Σεπτέμβριο θα πάμε παιδικό, η μικρή μου είναι ήδη ενθουσιασμένη!!! :)

Όσο για το αν είναι υποχρεωτικό να πάει παιδικό Efrosyni, θεωρώ πως όχι και κακώς που σε πιέζουν γι αυτό. Εγω π.χ θα την στείλω γιατί κι εκείνη το ζητά και γιατί δουλεύω οπότε θέλω να ξεκουράσω την μητέρα μου και να κρατά μόνο τον μικρό. Αν δεν δούλευα θα το ξανασκεφτόμουν...

...και όπως λέει η φίλη μας η nika, έτσι θα κάνουμε κι εμείς, λίγες μέρες για αρχή για να προσαρμοστεί ευκολότερα!!! ;)

MINA3 μου καλές προετοιμασίες για το πάρτυ σας, τσούρμο πηγαίνεται όλοι στον παιδικό εεε??? Αλήθεια, 3 παιδάκια έχεις??? :dry:

Καλή αρχή και σε σας Αρετή, τελικά ο Σεπτέμβρης θα είναι μήνας σημαδιακός για τα παιδάκια μας !!!

Αλήθεια βρε κορίτσια, έχετε ψάξει από τώρα για παιδικούς σταθμούς? Πότε πρέπει να κάνουμε εγγραφή? :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα. Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδί μου αλλά έχω κι έναν γιο που είναι γεννημένος στις 17/7/2007. Είναι πολύ ζωηρός, μιλάει ασταμάτητα και δυστυχώς είναι πολύ αδύνατος. Πηγαίνει παιδικό εδω κι έναν χρόνο και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Εγγραφές σε παιδικό γίνονται τώρα τον Μαϊο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΤΕΜΗ έγραψε:

Καλημέρα και από μένα. Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδί μου αλλά έχω κι έναν γιο που είναι γεννημένος στις 17/7/2007. Είναι πολύ ζωηρός, μιλάει ασταμάτητα και δυστυχώς είναι πολύ αδύνατος. Πηγαίνει παιδικό εδω κι έναν χρόνο και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Εγγραφές σε παιδικό γίνονται τώρα τον Μαϊο.

Αρτεμη καλή λευτεριά!!! :) Πότε με το καλό γεννάς?

Για τις εγγραφές στον παιδικό πρέπει να πληρώσουμε από τώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω τελική στις 16 Ιουλίου αλλά επειδή ο γιος μου γεννήθηκε πρόωρα ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον και η κόρη μου θα γεννηθεί νωρίς,υπολογίζω μέχρι 20 Ιουνίου λοιπόν.

Τώρα για τους παιδκούς δεν ξέρω τι να σου πω γιατί εμείς έχουμε πάει με το πρόγραμμα της εργατικής εστίας και δεν πληρώνουμε τίποτε. Αν θέλεις μπορώ να σ ενημερώσω.Αν δεν πηγαίναμε μέσω προγράμματος δεν ξέρω τι γίνεται στους δημόσιους, καλον είναι να πας τώρα να ρωτήσεις. Τώρα αν θέλεις να τον πας σε ιδιωτικό, όποτε και να το πας θα το πάρουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σας κοριτσια.

mirlitsa 3 παιδια εχω ζωη να χουν. βοηθεια πολυ δεν εχω οποτε καθε πρωι τα ξυπναω ολα μαζι για να στειλω τον μεγαλο στα προνηπια. ειναι λιγο δυσκολα αλλα τα καταφερνουμε.

για τους παιδικους νομιζω πως οι εγγραφες γινονται μαιο και ιουνιο. νομιζω κανεις αιτηση και περιμενεις να σε απαντησουν. στους δημοτικους παιδικους σταθμους βεβαια αλλα παρε κανενα τηλ. για να σου πουν ακριβως πώς γινεται. σε ιδιωτικο δεν το συζηταμε τα γραφεις οποτε θελεις.

καλη λευτερια και καλη δυναμη στις εγκυουλες της παρεας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΤΕΜΗ έγραψε:

εμείς έχουμε πάει με το πρόγραμμα της εργατικής εστίας και δεν πληρώνουμε τίποτε.

Πολύ θα ήθελα να μάθω πως γίνετε να πάμε κι εμείς με την εργατική εστία.

Βέβαια εγώ έχω ΙΚΑ και ο άντρας μου ΤΕΒΕ, παίζει ρόλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παντως οσες στειλετε τα παιδακια σας πρωτη φορα παιδικο δεν θελω να σας τρομαξω αλλα ετοιμαστειτε για πολλη αρρωστια!!! εγω απο περσυ που ξεκινησα τον πρωτο μου παιδικο τον εστελνα μια εβδομαδα τον μηνα γιατι τις υπολοιπες ηταν αρρωστος μεχρι που τον σταματησα γιατι θα γεννουσα το τριτο μου και ησυχασα λιγακι μετα. φετος παντως ηταν καλυτερα τα πραγματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MINA3 έγραψε:

παντως οσες στειλετε τα παιδακια σας πρωτη φορα παιδικο δεν θελω να σας τρομαξω αλλα ετοιμαστειτε για πολλη αρρωστια!!! εγω απο περσυ που ξεκινησα τον πρωτο μου παιδικο τον εστελνα μια εβδομαδα τον μηνα γιατι τις υπολοιπες ηταν αρρωστος μεχρι που τον σταματησα γιατι θα γεννουσα το τριτο μου και ησυχασα λιγακι μετα. φετος παντως ηταν καλυτερα τα πραγματα

MINA3 μου να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!! Ωραία είναι τα 3 παιδάκια, αλλά δεν μπορώ να ξαναμπώ στην διαδικασία της εγκυμοσύνης... :blink::S οπότε μάλλον με δύο θα μείνουμε!!!

Όσο για τις αρρώστειες ξέρω ότι θα είμαστε κρεβατωμένοι για καιρό μιας και θα είναι πρώτη φορά για 'μας. Αλλά και φέτος να μην την στείλω του χρόνου πάλι το ίδιο θα συμβεί, οπότε θα πάρουμε την κρυάδα φέτος... :dry:

Λέω ότι είμαι προετοιμασμένη....για να δούμε όμως!!! :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημασία έχει τι ασφάλεια έχεις εσύ και με το ΙΚΑ καλύπτεσαι! Σ΄αυτό το πρόγραμμα κά-νεις την αίτηση σου γύρω στα τέλη Μαϊου, πρέπει πρώτα όμως να βγει προκήρυξη και δεν έχει βγει ακόμη, θα σε ενημερώσω μόλις βγει. Αφού βγει έχεις περίπου έναν μήνα περιθώ-ριο να κάνεις τα χαρτιά σου τα οποία πηγαίνουν στην Αθήνα, εκεί αποφασίζει επιτροπή (δεν τους παίρνουν όλους κι ας πληρούν τις προϋποθέσεις, έχουν συγκεκριμένο αριθμό παιδιών που μπορεί να χρηματοδοτήσει το πρόγραμμα και επίσης είναι συγκεκριμένα τα σχολεία που πρέπει να δηλώσεις,σου δίνουν μία λίστα) και μετά τέλη περίπου Ιουλίου, αν θυμάμαι καλά, βγαίνουν τα αποτελέσματα. Εσύ στο μεταξύ όμως, θα πρέπει να δεις και τι μπορείς να κάνεις και εκτός προγράμματος.

Και κάτι ακόμη! Στα τελικά αποτελέσματα βγαίνει ένας πίνακας που σου λέει πόσα μόρια έχεις, με βαση αυτά καθορίζονται και τα παιδιά που θα πάρουν(οι προϋποθέσεις που σου έλεγα). Δεν ξέρω όμως πως υπολογίζονται αυτά τα μόρια. Γενικώς όμως εδώ στην επαρχία επειδή δεν κάνουν πολλοί αίτηση τα παίρνουν όλα τα παιδιά και περισσεύουν θέσεις μάλι-στα. Τώρα αν ζεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη δεν έχω πάοψη. Πάντως αξίζει να το δεις, είναι πολύ καλές οι συνθήκες στον παιδικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο δραματική η κατάσταση με τις αρρώστιες. Παίζει ρόλο και ο οργανισμός του παιδιού. Και μένα ο γιος μου που πήγε πρώτη φορά παιδικό φέτος δεν αρρώστησε τόσες φορές όσες θα περίμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρτεμη σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου!!!!

Αθήνα μένω...ενημέρωσε με όταν βγεί η προκήρυξη, θα έχω κι εγώ τον νού μου!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα!!!

Εμενα ο μεγαλος μου γιος γεννηθηκε 21-4-2007 (ειχαμε προχθες γεννεθλια :) ) ,ειναι ευαισθητος πολυλογας και υπερκινητικος :) .Απο Σεπτεμβρη θα παμε και μεις παιδικο μαλλον σε ιδιωτικο, θα ξεκινησω να κοιταω απο βδομαδα ελπιζω να μην αρρωσταινει συνεχεια γιατι εχω και το μικρουλη που τωρα ειναι 2,5 μηνων. Εμενα ομως εχει μεγαλο προβλημα με το φαγητο, τρωει με πολυ παρακαλι, εκει θα ασχολειται κανενας ή θα μεινει μισος? εμενα ειναι 14.200 και 96 εκ εσας?

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...