Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΣ


Recommended Posts

Ειπα να ανοιξω θεματακι όπου να μπορουμε να ανταλλάσουμε συνταγες όχι για τα μωρα μας αλλά για εμας!! Συνταγες δοκιμασμενες, που πετυχαινουν όχι σαν αυτες που βλεπουμε σε διαφορες εκπομπες και δεν πετυχαινουν με τιποτα!! Και αν θελουν οι φιλες που ζουν εξωτερικο να στειλουν συνταγες απο τις χωρες που μενουν θα ειναι τελειο, έτσι για αλλαγη. Ξεκινάω εγω ζητωντας μια καλη συνταγη για κεμπαπ ( μου το ζηταει ο συζυγος). :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

*βρωμη αλεσμενη

*τρυμενο τυρι σκληρο

*τρυμενη παρμεζανα

*τριμενη φρυγανια

*πιπερακι

*ενα αυγο

*γαλα

*αλατι

*παπρικα

*κρεας επιλογης μας

ανακατευεις τη βρωμη με τη παπρικα και τη παρμεζανα τα βαζουμε σε βαθυ σκευος ριχνουμε το κρεας μας και το πιεζουμε για να κολησει η βρωμη,μετα βουταμε ενα ενα κομματι κρεας σε μιγμα γαλα-αυγου και στη συνεχεια σε μιγμα φρυγανιας-πιπερι-τυρι-αλατι που εχουμε ανακατεψει καλα καλα!υστερα ξαναβαζουμε το κρεας στο πρωτο μιγμα για να μην ειναι υγρο.ε και τηγανιζουμε!

χαλια συνταγη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααα τι ωραια κοριτσια γραψτε!!!!εχω ξεμηνει απο ιδεες!!!!!

ωραιο το σνιτζελακι ραμονακι!!!!!

θα σας γραψω και γω καμια τουρκικη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια δε με αφηνει η μπεμπα ΄να κάτσω λιγακι! ραμονα την αποθηκευω την συνταγη και εγω καπως έτσι το κάνω το πανε σνιτσελ. ρεβεκα περιμενω τουρκικες συνταγες!!! τα γεμιστα δεν τα πετυχαινω και εγω ποτε γιαυτο εχω παψει να τα κανω. τα κανει η μαμα μου!! :laugh: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας γραφω μια συνταγη που τη βρηκα στις "συνταγες της παρεας". τη δοκιμασα και την εκανα σε τραπεζι και ειναι φανταστικη! την εκανα σε γαστρα και τη σερβιρα σε ένα ωραιο πυρεξ. σας τη συστηνω ανεπιφύλακτα.

ΓΚΙΟΥΛΜΠΑΣΙ

Περιγραφή

[Τρία είδη κρεάτων με ντομάτα, πιπεριά και τυρί στη γάστρα]

Συστατικά

• 600 γρ αρνί χωρίς κόκαλο σε κομμάτια μεζέ

• 600 γρ μοσχάρι χωρίς κόκαλο σε κομμάτια μεζέ

• 600 γρ χοιρινό χωρίς κόκαλο σε κομμάτια μεζέ

• 4 κόκκινες ντομάτες μέτριες

• 4 πιπεριές πράσινες μέτριες

• 350 γρ πεκορίνο Αμφιλοχίας (ή κεφαλοτύρι) κομμένο σε κύβους

• 1 ποτήρι του κρασιού κρασί

• 2 σκελίδες σκόρδο

• Αλάτι, πιπέρι, ρίγανη

• 1 ποτήρι του κρασιού ελαιόλαδο

Οδηγίες

1. Πλένουμε καλά το κρέας μας και το τοποθετούμε όλο σε μια λεκάνη ή ταψάκι όπου του ρίχνουμε αλάτι, πιπέρι, ρίγανη, κατά βούληση και ψιλοκομμένες τις 2 σκελίδες σκόρδο και το ανακατεύουμε.

2. Πλένουμε τις ντομάτες και τις πιπεριές μας και τις κόβουμε σε άλλο λεκανάκι σε ροδέλες σχετικά λεπτές (όπως στην πίτσα).

3. Στρώνουμε στη γάστρα τη μισή ποσότητα κρεάτων και τοποθετούμε ανάμεσα στα κομμάτια τους μισούς κύβους πεκορίνο.

4. Στρώνουμε πάνω σε όλη την επιφάνεια του κρέατος πρώτα τις μισές πιπεριές ροδέλες και μετά τις μισές ντομάτες ροδέλες. Πάνω από τις ντομάτες καλύπτουμε με το υπόλοιπο κρέας, το τυρί, τις πιπεριές και τις ντομάτες, ακολουθώντας την ίδια σειρά, όπως και παραπάνω.

5. Περιχύνουμε με το κρασί και το ελαιόλαδο, το σκεπάζουμε και το ψήνουμε στο φούρνο για 2 ώρες περίπου στους 200ο.

Λίγα μυστικά ακόμα

Ο χρόνος και οι βαθμοί ψησίματος διαφέρουν από κουζίνα σε κουζίνα γι’ αυτό να έχετε το νου σας στο φαγητάκι σας και να το ελέγχετε ανά μισή ώρα. ΠΡΟΣΟΧΗ εκτός από το κρασί δεν ρίχνουμε αλλά υγρά, γιατί βγάζουν και το κρέας και τα λαχανικά. Μόλις κλείσουμε το φούρνο ξεσκεπάζουμε τη γάστρα και αφήνουμε το φαγητό «να πάρει» όλη τη θερμότητα του φούρνου και να ηρεμήσει. Σερβίρεται ζεστό με ό,τι συνοδευτικό μας αρέσει (πατάτες, ρύζι, πουρέ, ακόμη και σκέτη σαλάτα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΟΚΟΛΑΤΕΝΙΟ ΜΟΥΣ ΚΕΙΚ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΣΟΚΟΛΑΤΟΠΙΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΟ!!ΜΑΖΙ ΜΕ ΠΑΓΩΤΟ!!

• 350γρ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΡΑ ΨΙΛΟΚΟΜΜΕΝΗ

• 225γρ ΒΟΥΤΥΡΟ ΚΟΜΜΕΝΟ ΣΕ ΚΑΡΕΔΑΚΙΑ

• 5 ΑΒΓΑ

• 300γρ ΖΑΧΑΡΗ

• 100γρ ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΤΗΣ ΑΡΕΣΚΕΙΑΣ ΣΑΣ (ΚΑΝΕΛΑΣ, ΒΟΥΤΥΡΟΥ κ.τ.λ.)

• 250ml ΧΤΥΠΗΜΕΝΗ ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΓΑΡΝΙΡΙΣΜΑ

• 1 ΦΛΙΤΖΑΝΙ ΞΥΣΜΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΓΙΑ ΓΑΡΝΙΡΙΣΜΑ

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

ΣΕ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΛΙΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΒΟΥΤΥΡΟ ΣΕ ΧΑΜΗΛΗ ΦΩΤΙΑ ΕΩΣ ΟΤΟΥ

ΟΜΟΓΕΝΟΠΟΙΗΘΟΥΝ. ΜΕ ΜΙΞΕΡ ΧΕΙΡΟΣ ΧΤΥΠΑΜΕ ΤΑ ΑΒΓΑ ΜΕ ΤΗ ΖΑΧΑΡΗ ΓΙΑ 5΄-6΄ ΜΕΧΡΙ ΝΑ

ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΤΟΥΝ ΣΕ ΟΓΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΕΜΩΣΟΥΝ. ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΙΩΜΕΝΗ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΣΤΟ ΜΕΙΓΜΑ

ΑΒΓΩΝ ΚΑΙ ΑΠΑΛΑ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΕΝΩΘΟΥΝ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΙΓΜΑΤΑ. ΤΕΛΟΣ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΤΑ

ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΑΠΑΛΑ ΜΕ ΚΟΥΤΑΛΙ. ΒΟΥΤΥΡΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ

ΑΛΕΥΡΩΝΟΥΜΕ ΦΟΡΜΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ 23cm ΚΑΙ ΑΔΕΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΟΥΣ ΚΕΪΚ. ΨΗΝΟΥΜΕ ΣΕ

ΠΡΟΘΕΡΜΑΣΜΕΝΟ ΦΟΥΡΝΟ ΣΤΟΥΣ 140?C ΑΕΡΑ ΜΕΣΑΙΑ ΣΧΑΡΑ ΓΙΑ 40 – 45΄ΜΕΧΡΙ ΝΑ

ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΜΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΩΜΑ. ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΥΩΣΕΙ ΓΙΑ 30΄. ΤΟ

ΣΕΡΒΙΡΟΥΜΕ ΧΛΙΑΡΟ (ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ Η ΣΟΚΟΛΑΤΑ) ΜΕ ΧΤΥΠΗΜΕΝΗ ΚΡΕΜΑ ΓΑΛΑΚΤΟΣ ΣΤΟ

ΠΛΑΙ ΚΑΙ ΠΑΣΠΑΛΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΞΥΣΜΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ειναι πραγματικά νοστιμότατη!

Ραμόνα έχω αυτη και μου αρεσει επισης πολύ, δεν ειναι πολύ γλυκια να σε λιγωνει. νομιζω και αυτη απο τις συνταγες της παρεας ειναι..

Απολαυστικό Σουφλέ Σοκολάτας

Συστατικά

• Μία κούπα ζάχαρη.

• Μία κούπα αλεύρι που φουσκώνει μόνο του.

• Τέσσερα αύγα .

• Δύο πακέτα κουβερτούρα.

• Ένα πακέτο βιτάμ.

• Ένα σφηνάκι κονιάκ.

Οδηγίες

1. Σε ένα κατσαρολάκι λιώνουμε το βιτάμ μαζί με την κουβερτούρα σε σιγανή φωτιά.

2. Παράλληλα χτυπάμε τα αυγά μαζί με τη ζάχαρη μέχρι να αφρατέψουν.

3. Μόλις λιώσει η κουβερτούρα προσθέτουμε και το κονιάκ. Ρίχνουμε τη λιωμένη κουβερτούρα στα αυγά ανακατεύωντας στο μίξερ με προσοχή να μην μας ψηθούν τα αυγά.

4. Έπειτα ρίχνουμε το αλεύρι σιγά σιγά ανακατεύωντας με ένα κουτάλι.

5. Βουτυρώνουμε μία φόρμα ή ατομικά φορμάκια και ρίχνουμε το μίγμα μέσα.

6. Ψήνουμε στους 200 βαθμούς για 12 με 15 λεπτά αφού τον έχουμε προθερμάνει λίγο.

Λίγα μυστικά ακόμα

Βγάλτε το αμέσως απο τον φούρνο μόλις είναι έτοιμο γιατί αλλιώς θα στεγνώσει μέσα. Είναι υπέροχο με παγωτό βανίλια σοκολάτα.

εγω την ψηνω 13,5 λεπτα και ειναι υγρη μεσα.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεε μου μου ανοιξες την ορεξηηηηη!!!

απο δευτεραααα θα την κανω!!

κελλυ αντε οταν αρχισει να σου ανοιγει η ορεξη θα ερχομαι να σου φερνω οτι ζητησεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω κελλυ και οι δυο συνταγες μου ανοιξαν τρελα την ορεξη και απαιτησα να παω χακεν νταζ σε λιγο!!!!

κοριτσια ειστε νοικοκυρες απιστευτες αααχ

κελλυ ελα μαζι μου σημερα κερναω το κτελ για αθηνα χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: μια χαρουλα!!! λοιπον,εμενα μου αρεσει πολυ αυτο και ειναι πανευκολο.βρασε πεννες,η φιογκακια...ανοιξε τονο αδειασε το νερο του η το λαδι αναλογα τον τονο που εχεις κοψε ελιες σε ροδελες(υπαρχουν κι ετοιμες κομμενες)κρεμμυδι προαιρετικα για βραδυ μην σου πεσει βαρυ,και μαγιονεζα.αφου βρασουν τα ζυμαρικα τα σουρωσεις,τα βαζεις σε μια σαλατιερα και ριχνεις τα υπολοιπα υλικα και τα ανακατευεις...ειναι ετοιμο και καλη ορεξη... ;):P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω λατρευω τα μακαρόνια!! εγω μερικες φορες εχω κανονισει απο νωρις και εχω παρει τα υλικα, και φτιαχω Hot dog. αν θελετε να σας πω ειναι πανευκολα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...