Μετάβαση σε περιεχόμενο

δεν εχω ιδεα,να παρω θηλαστρο?και ποιο??


Recommended Posts

κοριτσακια ετοιμαζομαι σιγα σιγα και τα εχω παρει σχεδον ολα!!!

το δωματιακι μας θα ειναι ετοιμο σε 2-3 εβδομαδες και θα σας δειξω και φωτο!!!

αλλα θελω να ρωτησω χρειαζεται το θηλαστρο????να το παρω απο τωρα η να γεννηθει πρωτα με το καλο το μωρο και βλεπουμε αν χρειαστει????και ποια η διαφορα απο θηλαστρο σε θηλαστρο και εχουν τοση μεγαλη αποκλιση οι τιμες????σε τι χρησιμευει αυτο με το ρευμα???ευκολια μονο???μηπως με τη χρηση του θηλαστρου κοβεται το γαλα???σε ποια περιπτωση θα το χρειαστω???(εκτος της περιπτωσης να αφηνω σε καποιον αλλο το μωρο,οπου εννοειται οτι χρειαζεται)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι να μην παρεις θηλαστρο

Οι λογοι ειναι πολοι, αν ψαξεις λιγω και εδω η Αγλαια ειχε ενα αρθρο για διαφορα θηλαστρα και συγκρησεις.

Τα χειροκινητα θηλαστρα ειναι για πεταμα- μην παρεις ακομα και τα 20 ευρω ειναι τζαμπα.

Δεν θα σου χρειαστει για κανενα απολυτος αλλον λογο παρα να αφισεις γευμα στο μωρο σου και να λειψεισ.

Πριν να αδρεωσεις γαλουχια καταλληλο ειναι μονο το νοσοκομειακο το οποιο διατιθετε μονο για ενοικιαση και παλη η χρυση του δεν συνησταται παρα μονο σε περπτωσεις αναγκης, προωρο μωρο, μωρο που δεν μπορει να θηλασει, αν δεν κατεβαζεις γαλα και πρεπει να κανεις πρωτοκολλο αντλησεων κλπ κλπ.

Αργοτερα και μονο αν χρειαστει να αφινεις γαλα θα εξετασεις την αγορα η ενδεχομενη ενοικιαση.

Αμα θες πληροφοριες γεννικα για θηλαστρα στειλε μου πμ ειχα ψαξει παρα πολλα οταν χρειαστηκα γιατι ο δικος μου δεν επινε κατεψηγμενο γαλα και ειχα 3 διαφορετικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost μου τι γινεται βρε? χαθηκαμε!

αντε με το καλο να καλο-γεννησεις!!!

λοιπον για τις αποριες που εχεις... γνωμη μου ειναι να γεννησεις με το καλο και να δεις ΑΝ θα το χρειαστεις και τοτε το αγοραζεις ...στην πορεια! μπορεις επισης να το νοικιασεις!

παλι, αφου τωρα εχεις τον χρονο πηγαινε στην αγορα και ριξε μια ματια να δεις τι παιζεται!

φημισμενα θηλαστρα ειναι η μαρκα Medela και Philips Avent.... με διαφορα ομως η μαρκα Medela! βεβαια υπαρχουν διαφορα μοντελα οποτε και τιμες!

εννοειται να παρεις αυτοματο-δηλ με το ρευμα και οχι χειροκινητο γιατι ειναι παρα πολυ δυσκολο αλλα επισης και θεμα δυναμης!

επισης αλλη διαφορα ειναι ο χρονος... χρονοβορα και πιο... "γρηγορα" στο να βγαλεις γαλα...

αν κοβεται το γαλα με το θηλαστρο....

καταρχην ο λογος που η λεχουσα εχει γαλα ειναι γιατι οταν θηλαζει το μωρο δραστηριοποιουνται καποιες ορμονες οι οποιες παραγουν αλλα και εκκρινουν γαλα... για αυτο το λογο αυξανεται και συνεχιζεται στην πορεια το γαλα στην μητερα.

-οσες κοπελες θηλαζουν αποκλειστικα δεν μειωνεται το γαλα τους

-οσες ειναι μιχτη η διατροφη του μωρου τους, δηλ θηλαστρο+θηλασμος τοτε παλι δεν μειωνεται το γαλα

-οσες ειναι αποκλειστικα απο το θηλαστρο, τοτε σταδιακα μειωνεται το γαλα.... οπως εξηγησα πιο πανω... γιατι αλλο το μηχανημα που "τραβαει" το γαλα και αλλο το μωρο που ρουφαει απο το στηθος!

αλλα ακομη και μονο 1 φορα την μερα να θηλαζεις το μωρο σου τοτε παλι δεν θα μειωθει το γαλα σου!!!

το θηλαστρο θα το χρειαστεις οπως ειπες αν το αφησεις το μωρο στη μαμα σου για λιγες ωρες ειτε για καποιες μερες ακομη! διατηρειται στο ψυγειο για 24 ωρες και στην καταψυξη μεχρι 3 μηνες...βεβαια οσο πιο φρεσκο τοσο το καλυτερο!

αλλη περιπτωση ειναι να δημιουργηθουν πληγες στις θηλες οποτε αναγκαστικα βγαζεις απο το θηλαστρο...

γενικα για να κλεισω... οταν ερθει με το καλο η ωρα τοτε να ασχοληθεις! αντε ριξε μονο μια ματια!τιποτα αλλο!

για την ωρα απολαυσε την εγκυμοσυνη σου!!!

φιλακια στην κοιλιτσα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια..εχω αγχωθει λιγο ειναι η αληθεια!!!

με εχουν πανικοβαλει ολοι οτι ο θηλασμος ποναει,οτι ματωνουν οι θηλες,κλπ και εχω ψιλοφρικαρει!!!απο την αλλη σκεφτομαι οτι τοσες κοπελες θηλαζουν μια χαρα,εγω γιατι να μην μπορεσω??? και απλα ηθελα να ειμαι προετοιμασμενη πληρως και να τα παρω ολα ακομα κι αν δεν τα χρειαστω..

το μωρακι μου το περιμενω μεχρι 21 ιουνιου και τον οκτωβριο λεω να ξεκινησω να ξαναπηγαινω στα μαθηματα μου μπας και την τελειωσω τη ρημαδα τη σχολη..2 εξαμηνα μου εμειναν..οποτε τα πρωινα θα εχει το μωρο η μαμα μου..οποτε εκεινο τον καιρο θα το χρειαστω οπωσδηποτε αλλα ,μεχρι τοτε βλεπουμε,μαλλον το πηγα πολυ μακρια το θεμα!!

:l :laugh: augh: εχετε δικιο,βλεποντας και κανοντας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θυμαμαι και εγω στην δειαρκεια της εγκυμοσυνης μου εψαχνα για θυλαστρο

τελικα ομως φεννησα και δεν ειχα παρεςι οπως με συμβουλεψε μια μαια

βαλε το μωρο στο στηθος και ολα θα παρουν σιγα σιγα το δρομο τους

στην αρχη τους πρψτους 4 μηνες αν χρειαζοταν να λειψω γιαχμιση ωριτσα οχι παραανω μπορουσα και εβγαζα με το χερι γαλα και ετσι μεχρι τωρα δεν χρειαστηκε να παρω

ασε λοιπον πρωτα να γεννησεις και μετα βλεπεις κατα ποσο σου χρειαζετε

Με το καλο να υποδεκτεις το μωρακι σου!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

O πονος και οι πληγομενες θηλασ ειναι αποτελεσμα κακης στασης του μωρου, αντι για θηλαστρο θα σε συμβουλευα να αγορασεις το βιβλιο της Αννας Πατσουρου "Θηλασμος μια υπεροχη σχεση" και το δευτερο βιβλιο που μηλαει για ειδικες περιπτοσεις...

και φυσικα...οτανμε το καλο γεννησεις και θελεις να θηλασεις..να στειλεις απιερα πμ στην λΛαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost έγραψε:

ευχαριστω πολυ κοριτσια..εχω αγχωθει λιγο ειναι η αληθεια!!!

με εχουν πανικοβαλει ολοι οτι ο θηλασμος ποναει,οτι ματωνουν οι θηλες,κλπ και εχω ψιλοφρικαρει!!!απο την αλλη σκεφτομαι οτι τοσες κοπελες θηλαζουν μια χαρα,εγω γιατι να μην μπορεσω??? και απλα ηθελα να ειμαι προετοιμασμενη πληρως και να τα παρω ολα ακομα κι αν δεν τα χρειαστω..

το μωρακι μου το περιμενω μεχρι 21 ιουνιου και τον οκτωβριο λεω να ξεκινησω να ξαναπηγαινω στα μαθηματα μου μπας και την τελειωσω τη ρημαδα τη σχολη..2 εξαμηνα μου εμειναν..οποτε τα πρωινα θα εχει το μωρο η μαμα μου..οποτε εκεινο τον καιρο θα το χρειαστω οπωσδηποτε αλλα ,μεχρι τοτε βλεπουμε,μαλλον το πηγα πολυ μακρια το θεμα!!

:l :laugh: augh: εχετε δικιο,βλεποντας και κανοντας

nai uparxoun periptoseis pou logou kakhs stashs pligothikan oi thiles toys .uparxoun kai periptoseis opou eixane mia prodiathesh se mastitides .omos uparxoun kai polles periptoseis pou den exoun pathei tipota .

egw thilazw mexri tora kai pote den eixa oute mia pligh ,den kserw ti paei na pei na exeis pligh h mastitida h otidipote alo sto sththos .

mhn anxonese apo tota gia to thilastro ,otan erthei h stigmh na figeis apo to spiti tote na pareis ena .tha sou poume tote pio .

na pareis sigoura ta biblia ths patsourou ,einai to mono pou xriazese apo thn prwth mera giati uparxoun poloi pou den gnorizoun apo thilasmo kai parapliroforoune .prepei na gnorizeis gia na mhn peuteis se parapliroforish .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα ειδα και τις υπολοιπες απαντησουλες...ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια,ηθελα να παρω ενα βιβλιο αλλα θα πηγαινα και θα επαιρνα οποιο να ναι γιατι δεν ηξερα..θα το παρω σιγουρα,σας ευχαριστω και παλι,να χαιρεστε τα μωρακια σας :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ θα πρότεινα να μη πάρεις ακόμη θήλαστρο. Άστο για αργότερα όταν θα το χρειαστείς.

Με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου :)

Χαίρομαι πολύ για σένα :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν παρεις θηλαστρο, να το παρεις μετα που θα σραντισει το μωρο. Κι εγω μετα το χρησιμοποιησα οταν το αφηνα στην μητερα μου. Ηταν λιγες οι φορες βεβαια, αποθηκευα γαλα στην καταψυξη κ της το αφηνα. Το medela για μενα ειναι το καλυτερο. Δεν σε ποναει, ειναι πολυ καλο.

Να ξερεις οτι στην αρχη θα πονεσεις με τις θηλες σου μεχρι το μωρο να μαθει να θηλαζει. Εμενα η μικρη θηλαζε κ τρεις ωρες συνεχομενες στο στηθος μου, οι ρωγες μου πονουσαν παρα πολυ, πηρα ομως σιλικονες της chicco και ηταν υποφερτος ο πονος.

Οταν θα θηλαζεις θα ειναι τοσο ωραιο το συναισθημα που θα ξεχασεις τους πονους, τα παντα! Με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου! Με εναν πονο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...