Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποσα ωοθηλάκια είναι ικανοποιητικά για εξωσωματικη


Recommended Posts

Κοριτσια καλημέρα. Είμαι και εγώ στη φάση της πρώτης μου εξωσωματικής και συνέχεια έχω απορίες. Τώρα κάνω την ένατη μου ένεση για διέγερση και μέχρι την Πέμπτη ή Παρασκευή αν όλα πάνε καλά θα γίνει η ωοληψία (φοβάμαι πολύ...). Το Σάββατο έκανα την τρίτη μου οιστραδιόλη και υπερήχο και από οτι είδαμε έχω 8 ωοθηλάκια σε εξέλιξη στην αριστερή ωοθήκη και 3 στη δεξιά. Αύριο θα με δει και πάλι αφού κάνω ανάλυση οιστραδιόλης το πρωί. Ανησυχώ πολύ.. Μπορεί κάποια που περασε αυτή την διαδικασία να μου εξηγήσει? Φιλάκια πολλά! χχχχχχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαργαρίτα μου μια χαρά μου φαίνεται ότι πας, να ξέρεις δεν έχει σημασία πόσα θα σου πάρει άλλα πόσα θα μείνουν, π.χ. σε εμένα πήρε 14 πεπειδή εχω πολυκ/κες κάνω πολλά γρήγορα αυτο όμως είναι κακό γιατί δεν ωριμάζουν σωστά θέλει σιγα σιγα. Τελικά μείνανε 6 και τέλος 4 γιατί τα αφήσανε να γίνουν βλαστοκύστες (5ης μέρας). Μόνο ο γιατρός σου ξέρει πως τα πας, απο την εμπειρία μου δεν έχεις λόγω να αγχώνεσαι, μείνε χαλαρή όσο μπορείς ...ενα βήμα τη φορά. φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαργαρίτα μου καταρχήν πολύ καλή σου επιτυχία!!!!!!!

Δεύτερον σε παρακαλώ να μην αγχώνεσαι καθόλου γιατί η "αυγουλομάζωξη" δεν είναι Τ Ι Π Ο Τ Α!! Θα μπείς μέσα, θα ξαπλώσεις, θα σου βάλουν τον ορό θα σου πουν και μερικά ανέκδοτα και ξαφνικά θα σε πάρει ο ύπνος. Θα σου κάνουν μέθη, μια πολύ ήπια νάρκωση, που δεν είναι επικίνδυνη όπως η ολική νάρκωση, ούτε έχει τις "παρενέργειες" της ολικής.

Εκεί λοιπόν που θα κοιμάσαι, θα ακούσεις ξυπνήσεις όμορφα και ωραία, θα σε πάνε σε ένα δωματιάκι για να ξυπνήσεις καλά, όπου θα σου αυξήσουν και την ένταση του ορού, ώστε να φύγει πιο γρήγορα η μέθη από τον οργανισμό σου. Εσύ εντωμεταξύ θα νιώθεις όπως όταν ξυπνάμε από ένα βαθύ ύπνο. Μόλις τελειώσει ο ορός, θα σου βγάλουν ένα ταμπόν που έχεις και ούτε το καταλαβαίνεις οτι το έχεις (ούτε και αυτό πονάει) και θα σηκωθείς να πας στο σπιτάκι σου να ξαπλώσεις και να χαλαρώσεις! ξέρω και κοπέλες που μετά πήγαν για καφέ, αλλά ειναι καλό για τις ωοθήκες σου και μόνο να πας να ξαπλώσεις γιατί ειναι ταλαιπωρημένες...

Τώρα όσον αφορά την ποσότητα και εγώ 8 ωάρια έκανα και νομίζω ότι ήταν ικανοποιητικά.. Μην νομίζεις οτι και η μεγάλη παραγωγή είναι ότι καλύτερο, γιατί είναι επίκίνδυνο να γίνει και υπερδιέγερση οπότε εκεί σταματάει και η προσπάθεια.

Εγώ έκανα 8, βάλαμε τα 3, όπου πιάσανε τα 2 αλλά δυστυχώς στην πορεία το ένα μωράκι μου παλλινδρόμησε :(:( και μου έμεινε ο κορίτσαρος μου!!!

Τώρα έχω άλλα 4 στην κατάξυψη να με περιμένουν... (προφανώς το 8 ωάριο δεν ήταν ώριμο και δεν γονιμοποιήθηκε.)

Οτι χρειαστείς να μην διστάσεις να μας μιλήσεις!

Φιλάκια πολλά και περιμένουμε ευχάριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έκανα μια σπερματέγχυση με πρόκληση ωορηξίας κανονικά όπως της εξωσωματικής και δεν πέτυχε.

Η επόμενη ήταν η εξωσωματική που μου χάρισε την Μπουμπού μου!

Ευχομαι μεσα από την ψυχή μου να πετύχει και η δικιά σου πρώτη φορά και να είναι πρώτη και τελευταία!!!!!

Θα χαρούμε όλες πολύ!!!!

Και θα δεις, ότι μετά θα ξεχάσεις τελείως όλη την διαδικασία... σαν να μην την έκανες ποτέ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ. Με συγκίνησες! Τώρα που σου γράφω τρέχουν και τα μάτια μου...Εύχομαι να χαίρεσε το κοριτσάκι σου και σύντομα να έρθουν και τα επόμενα. Είμαι πολύ αγχωμένη, δεν το έχω πει ακόμα ούτε και στην μητέρα μου γιατί είναι πάρα πολύ αγχώδης!!!Ο σύζυγος μου επιμένει να μην το πούμε ακόμη, να περιμένουμε να δούμε πως θα πάνε τα πράγματα. Αύριο θα ξέρω αν θα πάμε για συλλογή ωαρίων. Αν όλα είναι καλά Πέμπτη ή Παρασκευή.

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση!!! ΧΧΧΧΧΧ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαργαρίτα μου σε ευχαριστώ για τις ευχές σου!!!! Σου τις ανταποδίδω ολόψυχα!

Καλά κάνεις και δεν το έχεις πει σε κανέναν ακόμα για ένα και μοναδικό λόγο, γιατί κατα την γνώμη πάντα, το χειρότερο σημείο είναι η αναμονή των αποτελεσμάτων που σε τσακίζει... και όταν έχεις και άλλους να αγχώνονται μαζί σου και να σε ρωτάνε συνέχεια, είναι πολύ χειρότερο....

Και εγώ το είπα και το έχω πει γενικά σε πολύ λίγα άτομα από την οικογένεια μου και τους φίλους, ξέρεις σε επιλεγμένα!

Όσο για την μέθη, είναι σαν να μην έκανες ποτέ τίποτα... για να στο πω λίγο χύμα είναι μια γερή "μαστούρα" σαν να σου κάνανε ηρεμιστική ένεση και σε πήρε ο ύπνος!

Θα το ευχαριστηθείς σου λέω χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ θυμάμαι είχα κάνει αυγουλομάζωξη Παρασκευή 13 Ιουνίου 2008... και έλεγα από μέσα μου "Που πάω Παρασκευή και 13 για ωοληψία ο Καραμήτρος????" χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

margaritalim έγραψε:

Πριν την ωοληψία γίνεται καμια ειδική εξέταση αίματοςγια την νάρκωση που θα πάρω?

Κοριτσάκι μου, ίσως να σου κάνουν μόνο ένα καρδιογράφημα και αυτό τυπικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARAKI NEFELI έγραψε:

το χειρότερο σημείο είναι η αναμονή των αποτελεσμάτων που σε τσακίζει... και όταν έχεις και άλλους να αγχώνονται μαζί σου και να σε ρωτάνε συνέχεια, είναι πολύ χειρότερο....

Και εγώ το είπα και το έχω πει γενικά σε πολύ λίγα άτομα από την οικογένεια μου και τους φίλους, ξέρεις σε επιλεγμένα!

συμφωνώ απόλυτα με το Μαράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

margarita ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΤΗΝ 1η ΜΟΥ IVF ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 7 ΗΜΕΡΑ ΔΙΕΓΕΡΣΗΣ.ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ ΘΩΡΑΚΑ,ΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΗΜΑ,ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑ ΛΟΙΜΩΔΗ ΝΟΣΗΜΑΤΑ(ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ) ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ :blink::blink::blink:.ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΕΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΓΡΑ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΟΩΡΗΞΙΑΣ?????

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΛΛΗ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mαργαρίτα μου καλή επιτυχία σου εύχομαι,

Σχετικά με τον αριθμό των ωαρίων οτιδήποτε πάνω από 5 είναι καλά. Ο πολύ μεγάλος αριθμός (πάνω από 20 νομίζω) μπορεί να μην είναι καλός αλλά στην δική σου περίπτωση είναι πολύ καλά τα νούμερα, μην αγχώνεσαι. Εύχομαι να είσαι τυχερή και να ξεμπερδέψεις με την πρώτη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera kai apo emena!

Sthn prwth mou ekswswmatikh ekana mono 4 wothylakia.

Ta 2 xalia kai apo ta alla 2 to ena poly kalo kai ena etsi

kai etsi.Mou valane vevaia ayta ta 2 teleytaia kai epiasa

thn koroula mou!!!

Twra eimai se fash katastolhs twn wothikwn gia thn 2 mou

ekswswmatikh.Ayrio-methayrio ksekinaw enesoules kai anypomonw!

Exw na sou pw na mhn fovasai KATHOLOU!! H olh diadikasia den

einai tipota.Pio poly rolo paizei to psyxologiko.Na skeftesai

panta thetika kai na eisai hremh! Ayta ta liga apo emena!

Kalh epityxiaaaaa!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lenaki26 έγραψε:

Kalhspera kai apo emena!

Sthn prwth mou ekswswmatikh ekana mono 4 wothylakia.

Ta 2 xalia kai apo ta alla 2 to ena poly kalo kai ena etsi

kai etsi.Mou valane vevaia ayta ta 2 teleytaia kai epiasa

thn koroula mou!!!

Twra eimai se fash katastolhs twn wothikwn gia thn 2 mou

ekswswmatikh.Ayrio-methayrio ksekinaw enesoules kai anypomonw!

Exw na sou pw na mhn fovasai KATHOLOU!! H olh diadikasia den

einai tipota.Pio poly rolo paizei to psyxologiko.Na skeftesai

panta thetika kai na eisai hremh! Ayta ta liga apo emena!

Kalh epityxiaaaaa!!!! :kiss:

KALH EPITYXIA KORITSAKI MOU!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κοριτσια καλημέρα σας!! Δεν αντέχω άλλο την αναμονή. Είχα πρόβλημα με το internet στο σπίτι και τώρα ήρθα στο γραφείο του συζύγου μου για να σας μιλήσω... Λοιπόν.. Η όλη διαδικασία κύλησε ακριβώς όπως μου τηνείχατε περιγράψει.

16/04/2010 Ωοληψία, δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα.. τέλειος ύπνος!!!

18/4/2010 Εμβρυομεταφορά. Τώρα είμαι στην ένατη ημέρα της ΑΝΑΜΟΝΗΣ!!!! Αυτό και αν είναι το σκότωμα.... Τις πρώτες μέρες ένοιωθα και λίγα φουσκώματα, τώρα απολύτως τίποτα. Νοιώθω ότι από στιγμή σε στιγμή θα αδιαθετήσω... Είχε καμιά αυτά τα συμπτώματα? Το Σάββατο 1η Μαίου αν δεν αδιαθετήσω θα πάω για ανάλυση χοριακής.. Αν πάω φαρμακείο και αγοράσω τεστ εγκυμοσύνης σήμερα, είναι καλή ιδεα? Τι νομίζετε?

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

margaritalim έγραψε:

Κοριτσια καλημέρα σας!! Δεν αντέχω άλλο την αναμονή. Είχα πρόβλημα με το internet στο σπίτι και τώρα ήρθα στο γραφείο του συζύγου μου για να σας μιλήσω... Λοιπόν.. Η όλη διαδικασία κύλησε ακριβώς όπως μου τηνείχατε περιγράψει.

16/04/2010 Ωοληψία, δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα.. τέλειος ύπνος!!!

18/4/2010 Εμβρυομεταφορά. Τώρα είμαι στην ένατη ημέρα της ΑΝΑΜΟΝΗΣ!!!! Αυτό και αν είναι το σκότωμα.... Τις πρώτες μέρες ένοιωθα και λίγα φουσκώματα, τώρα απολύτως τίποτα. Νοιώθω ότι από στιγμή σε στιγμή θα αδιαθετήσω... Είχε καμιά αυτά τα συμπτώματα? Το Σάββατο 1η Μαίου αν δεν αδιαθετήσω θα πάω για ανάλυση χοριακής.. Αν πάω φαρμακείο και αγοράσω τεστ εγκυμοσύνης σήμερα, είναι καλή ιδεα? Τι νομίζετε?

Φιλιά

Καλή επιτυχία κοριτσάκι!!!!!!!!! Εύχομαι χοριακή στα ύψη!!!!

Ούτε εγώ είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα μέχρι την χοριακή... μάλιστα θυμάμαι ότι ενώ ήταν στο στήθος μου ελαφρά πρισμένο, ξαφνικά λίγες ημέρες πριν την χοριακή ξεπρίστηκε!!! Πήρα τηλέφωνο τον γιατρό μου πανικόβλητη και μου είπε να μην δίνω σημασία στα συμπτώματα... Όντως.. κανένα σύμπτωμα και δύο μωράκια στα κοιλίτσα... ;)

Γιαυτό χαλάρωσε (όσο είναι δυνατόν βέβαια γιατί καταλαβαίνω πως νιώθεις) και περίμενε τα ευχάριστα!!!!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KALH EPITYXIA NA EXEIS GLIKIA MOU OSO GIA TO TEST EGO 8A ELEGA AN ADEXEIS NA MIN TO KANEIS GIATI DEN PISTEVO OTI TOU FARMAKEIOU 8A DIKSEI EXOUME DEI TOSA EDO MESA ME TA TEST K TA PERISOTERA LAN8ASMENA APOTELESMATA OPOTE KALITERA AN MPOREIS NA PERIMENEIS TOULAXISTON MEXRI TIN PARAKSEVI .

SE FILO KALH APITYXIA NA EXEIS PERIMENOUME EFXARISTA NEAKIA !!!! :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia epitelous!!! Tin perasmeni Paraskevi ekena analisi aimatos. H xoriaki mou itan sxetika psili 350 monades prin tin kathisterisi. Kapoia pou exei perasei ti diadikasia mborei na mou pei ti simainei afto? Ekana epanalipsi simera, meta apo 2 meres kai twra einai 879 monades.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SYGXARHTHRIA!!!!!!!!!!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: MYRIZOMAI PARAPANW APO 1 MWRA...

ME TO KALO KORITSI MOU, NA EXEIS MIA YPEROXH EGKYMOSYNH!!!

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...