Μετάβαση σε περιεχόμενο

10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΑΛΑ...


Recommended Posts

Εδω και λιγες μερες (συνεπεσε με τη φαση που εμφανιστηκε το τριτο δοντακι με συνοδεια λιγου πυρετου) ο Ιασονας αρνειται πεισματικα να πιει εστω και μια γουλια γαλα! :(

Γενικα μεχρι 8,5 - 9 μηνων επινε τερατωδεις ποσοτητες με τρομερη λαιμαργια.

Περιπου τοτε αλλαξαμε ενα αντιαναγωγικο 1ης βρεφικης ηλικιας που επινε με ενα 2ης κανονικο.

Δεν ειχε παλι προβλημα με εμμετους αλλα φανηκε απο την αρχη οτι δεν χαρηκε και τοσο με την αλλαγη αν και εγινε σταδιακα...

Μειωσε την ποσοτητα στην φυσιολογικη ευτυχως και αν ειχε παραφαει απο τα αλλα το γαλατακι αφηνε οχι απο τα φρουτα, φαγητο, απογευματινο...

Μιλησα με την παιδιατρο που εχουμε τωρα και μου ειπε οτι ειναι συχνο φαινομενο τα παιδια να αρνουνται καποια τροφη και ιδιαιτερα το γαλα για ενα διαστημα... Επειδη δεν αισθανομαι και τρομερη εμπιστοσυνη με την καινουρια και δεν με διαφωτισε και τοσο στο τι να του δινω το πρωι και βραδυ αντι για γαλα τηλεφωνησα και στον παιδιατρο που ειχαμε στην Αθηνα και μου ειπε τα ιδια περι συνηθισμενου φαινομενου ειδικα με το γαλα...

Τελικα το πρωι τρωει αυγο και φρουτα, βαζω πολυ γαλα σε οτι κρεμα φτιαχνω το απογευμα και παιδικο γιαουρτακι το βραδυ.

Εχει συμβει κατι τετοιο και σε εσας? Τελικα επανηλθε η επιθυμια για γαλα και ποτε? Γενικα πως το αντιμετωπισατε το θεμα?

Και κατι που ξεχασα να ρωτησω τους παιδιατρους... Τυρακι ποτε μπορω να του δωσω? Εσεις ποτε αρχισατε και με τι τυπο τυριου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΜΟΔΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ , ΚΑ8ΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΜΙΚΡΟΙ ΕΜΕΙΣ , ΥΠΗΡΞΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ Η8ΕΛΕ ΤΟ ΓΑΛΑ Κ ΑΛΛΑΞΑ ΕΤΑΙΡΙΑ Κ ΛΥ8ΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΑΣ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΟΜΩΣ ΟΙ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ !

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΛΥ8ΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Same here!!!

Με τη διαφορά ότι το Μαράκι δεν ήταν ποτέ του γάλακτος!

Από ημερών ακόμα.. Έπινε πολύ λιγότερα ml από τα "προβλεπόμενα".

Δεν ξέρω αν επανέλθει η όρεξη του κούκλου σου, αλλά μη σκας και αν δεν κατεβάζει άλλο τερατώδεις ποσότητες!

400-500 ml είναι πολύ καλά και ιδανικά. Μεγαλύτερες ποσότητες περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax, ευχαριστω για την απαντηση! :) Ισως να περιμενω καμια 15ρια μερες και να του δωσω κανενα ΔΕΛΤΑ ADVANCE ή ΝΟΥΝΟΥ KID... μιας και θα πλησιαζει να γινει 1ος ετους.

Ifigeneia, Δε σκαω καθολου για τις τερατωδεις ποσοτητες, ισα - ισα που το ειχα χαρει κιολας οταν επιτελους πριν 2 μηνες επεσε περιπου στα φυσιολογικα ml... Ειχε αρχισει να γουρουνοποιειται και δεν μπορουσα να κανω τιποτα!

Αλλα καθολου? Ουτε γουλια? Ειναι πανω απο μια βδομαδα τωρα που μολις βλεπει το μπιμπερο ή του λεω γαλατακι στραβομουτσουνιαζει και αμα το πλησιασω κοντα του κλαιει λες και τον σφαζουνε... :S

Αν ηταν πανω απο 1μισι-2 ετων δεν θα με ενοιαζε καθολου. Θα τον καλυπτα με αλλα γαλακτοκομικα. Ειναι πολυ νωρις ομως απο τωρα να σταματησει το γαλα νομιζω... Ευτυχως το γιαουρτακι το ρημαζει!

Αληθεια Ifigeneia θυμασαι ποτε εδωσες τυρι στη Μαρια και τι ειδους? Απο 1ος ετους τι γαλα? Καποιο Νο 3 σε σκονη ή φρεσκο παιδικο ή φρεσκο κανονικο?

Δως της φιλακια!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική ξεκίνησα με almiron 3, μετά delta advance και κατέληξα σε φρέσκο κανονικό. Το delta advance πολύ γλυκό!!! Γάλα δεν δοκιμάζω ούτε κατά διάνοια και μόνο από τη μυρωδιά κατάλαβα ότι ήταν σαν να έριξα 10 κουταλάκια ζάχαρη μέσα!

Δοκίμασε ο άντρας μου και είπε ότι είναι σαν πετιμέζι.

Το Ροδόπη που της δίνω το πίνει πιο ευχάριστα.

Τυρί φέτα της έδωσα από 11 μηνών, λιγάκι μέσα στα φαγητά, στα οποία δεν έβαζα καθόλου αλάτι.

Σκέτο τυρί, με ψωμί π.χ. της έδωσα στο χρόνο και αυτό ήταν ανθότυρο.

Δεν ήθελε ούτε να το φτύσει.

Μετά τους 15 μήνες τρώει κανονικά τυρί φέτα, μικρές ποσότητες όμως και μετά λυσσάει στο νερό.

Γιαούρτι τρώει κανονικό (το φτιάχνει η μαμά μου). Έτσι δε με απασχολεί που δεν πίνει γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχει αντιμετωπισει καμια αλλη μαμα τετοιο θεμα?

Πειτε μου καμια ιδεα...

Λετε να πειραξει αν του δωσω καποιο γαλα απο αυτα που λενε "απο το 12ο μηνα" λιγο νωριτερα? Οταν θα εχει συμπληρωσει τον 11ο ας πουμε?

Δεν τον βλεπω να εχει καμια διαθεση να ξαναπιει γαλα για την ωρα... :( Oυτε το αδειο μπιμπερο δεν θελει να βλεπει και τα ποτηρακια του τα ελεγχει πριν πιει το περιεχομενο... :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα δεν μου έχει τύχει το συγκεκριμένο, αλλά αν καθήσετε μαζί να πιείτε γάλα μήπως ζηλέψει και πιεί και αυτός?! συνήθως τα παιδιά ζηλεύουν, θέλουν ό,τι και οι μεγάλοι! ο γιος μου έτσι σταμάτησε να πίνει γάλα με το μπουκάλι και άρχισε το ποτήρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi, σ' ευχαριστω πολυ για τη συμβουλη αλλα δεν πιανει...

Εμφανηστηκα προχθες με δυο μπιμπερο με γαλα δευτερης βρεφικης ηλικιας και το αποτελεσμα ηταν εγω να πιω σχεδον 100 ml (και συχαινομαι το ασπρο γαλα, ποσο μαλον το βρεφικο) και ο Ιασονας ουτε γουλια. Ουτε απο το "δικο μου" μπιμπερο ηθελε (που ποτε αλλοτε δεν του δινω απο το δικο μου στομα)

Γενικα ισχυει αυτο που λες με ολα τα υπολοιπα τροφιμα. Ετσι ακριβως τον εψησα να μασουλαει ψωμακι και κομματακια βρασμενων λαχανικων...

Οσο για το ονομα, ηταν ο τυχερος της υποθεσης ατελειωτων καβγαδων με την πεθερα μου, που δεν ηθελε με τιποτα να βαφτιστει συμφωνα με την ελληνικη παραδοση Δημητρης οπως και οι 2 εκλιποντες παππουδες του αλλα Γιαννης, Χρηστος και διαφορα αλλα ασχετα... Νευρα εγω, Ιασων (θεραπευτης) ο μικρος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική γεια σου!!!

Θεωρώ ότι η βασική αιτία είναι αφενός το γεγονός ότι παίζουν δόντια και αφετέρου ότι κάποια στιγμή βαριούνται τις σκόνες!

Και η Άλεξ πέρασε τη φάση της μείωσης αλλά μόλις ήπιε φρέσκο επανήλθε.

Γαλακτοκομικά και φρέσκο γάλα στον χρόνο εμείς πάντως.

Υπομονή θα επανέλθει.

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικούλα μου, θυμάσαι που είχαμε το ίδιο πρόβλημα κι εμείς με το γάλα... Είχαμε και την ίδια ίωση... Ασορτί ήμασταν...

Θέλω να σου πω ότι τώρα εδώ και 2 μέρες το πίνει κανονικότατα... Μάλλον στην δική μας περίπτωση έφταιξε η ταλαιπωρία της ασθένειας αλλά και η βουλωμένη μυτούλα... Σήμερα βέβαια που θα τον δει ο παιδίατρος θα τον ρωτήσω μήπως και το αλλάξουμε... Και είδωμεν...

Ο Ιάσωνας εντάξει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον αγγελικη μη σκας και εμενα το 2ο απο τα παιδια μου βρεφος ακομα 5-6 μηνων για 15 περιπου μερες εκανε μια βαρβατη απεργια απο γαλα αλλα μετα επανηλθε για να το κοψει οταν του εκοψα το μπιμπερο κατα το δευτερο ετος .νομιζω οτι καποια στιγμη ερχεται ενας κορεσμος και απλα περιμενεις χαλαρα να περασει .η πιεση και το αγχος να πιει φερνουν αντιθετα αποτελεσματα .στο 4ο μου παιδακι ενος ετους που θηλαζω ακομη εδωσα γαλακτοκομικα τυπου τυρι -κασερι -γιαουρτι καπου κοντα στην ηλικια του δικου σου.το ασπρο τυρακι σε πιτες και το κιτρινο σε τοστκαι επισης πολυυυυυυυ μπροκολο που εχει ασβεστιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να 'στε καλα κοριτσια. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!!! :)

Η αληθεια ειναι οτι εχω ψιλο-απελπιστει...

Δοκιμασα παλι χθες αλλα τιποτα!

Το μπιμπερο μαλλον θα πρεπει να το ξεχασω καθως το χρησιμοποιει πλεον μονιμα ως μασητικο - τσιχλα... Ειχα σκοπο γυρω στο χρονο να περασουμε σε εκπαιδευτικο ποτηρακι για το γαλα αλλα...

Νερακι πινει απο καιρο σε ποτηρακι κανονικο χωρις το καπακι - στομιο, εννοειται οτι το κραταμε μαζι και ενιοτε κανουμε και μπανιο... :P

Ολοκληρη συλλογη απο ποτηρακια ειναι σχεδον αχρηστη εφοσον το μονο που θελει ειναι να μασουλαει το στομιο.

Ετσι χθες δοκιμασα να του δοσω το γαλα σε ποτηρακι οπως πινει το νερο... Μολις καταλαβε τι ηταν το περιεχομενο, στη δευτερη γουλια, εγινε χαμος... Γκρινια, να κουναει το κεφαλι περα - δωθε, να μου σπρωχνει τα χερια, να το πεταξει... :unsure:

Οπως καταλαβαινεις, ninaki1, με το γαλα συνεχιζουμε να μην ειμαστε ενταξει... :( Κατα τα αλλα η ιωση περασε εντελως... Αν αλλαξετε γαλα με καποιο Νο 3 πες μου κι εμενα γιατι εχω αρχισει να το σκεφτομαι... Ακομα, αν θυμαμαι καλα του εδινες το ΝΑΝ 2, σε σκονη ηταν ή αυτο που ειναι στη χαρτινη συσκευσια? Ελεγα μηπως το δοκιμασω κι αυτο...

glayki, δεν ειχα ιδεα για το μπροκολο οτι εχει ασβεστιο. Ευτυχως του αρεσει παρα πολυ κι ετσι το τρωει πολυ συχνα. Μου ελυσες και την απορια για το τυρακι, που δεν του εχω δωσει ακομα ομως... Τσακιζει το γιουρτακι του ομως. Ευχαριστω και παλι!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελική μου και εμένα και τα 2 μου παιδιά, εκεί γύρω στον 10-11 μήνα, άρχισαν να μου κάνουν νερά με το γάλα. Όλα τα παιδιά τα πιάνει ένα κάτι, δεν ξέρω γιατί. Αυτό που έκανα εγώ ήταν να τους το δίνω στον ύπνο. Το πρωί τα σήκωνα λίγο πριν ξυπνήσουν, και μιας και πεινούσαν, άδειαζαν το μπουκάλι σε χρόνο dt. Όσο για το βράδυ, περίμενα να κοιμηθούν καλά, και τα σήκωνα σιγά σιγά, στο δωμάτιό τους πάντα, με πολύ χαμηλό φωτισμό μην ξυπνήσουν και πείνανε. Για δοκίμασε και αυτό, μπορεί να πιάσει.

Όσο για το γιαούρι, απο 10 μηνών και τα δύο μου παιδιά, άρχισαν κανονικό πλήρες (Natural συγκεκριμένα), γιατί παιδικά δεν τους εφτανε το ένα και δεν είχε να τους προσφέρει και πολλά.

Ελπίζω να βγάλεις άκρη, και φυσικά μην καταθέσεις τα όπλα. Είναι η ηλικία που δοκιμάζουν τις αντοχές μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικη μου σε καταλαβαινω απολυτα!

Εμεις καπου στον 12ο μηνα σταματησαμε το γαλα για 15 μερες περιπου!

Ηταν η περιοδος που αλλαξαμε το 2η γενιας και περασαμε στο 3ης γενιας (σκονη)!

Ε! Στην αρχη το ψιλοεπινε αλλα μετα με τιποτα! Ετσι αποφασισα να του δωσω φρεσκο! Τα ιδια και με το φρεσκο!

Τελικα καταληξαμε στο εβαπορε! Απο το τιποτα μια χαρα ειναι και το εβαπορε αλλωστε και μεις λιγο πολυ με αυτο μεγαλωσαμε!

Παντως μην αγχωνεσαι μια φαση ειναι προφανως που θα του περασει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κ απο μενα! Αγγελικη μου κ μενα ο μπομπος μου στην ιδια φαση ειναι, μου εκανε νερα με το γαλα για δυο μερες κ τωρα του το δινω στον υπνο. Το βραδυ μολις κοιμηθει κ το πρωι πριν ξυπνησει! Το ασχημο με τον δικο μας ειναι οτι δεν θελει καθολου το γιαουρτακι. Χθες να φανταστεις του το ανακατεψα με τη φαριν λακτε (που θελω να τις σταματησω γιατι τιποτα δεν προσφερουν, αλλα ο ατιμος τις ταραζει)κ παλι ειχαμε δραματα. Οσο γαι το γαλα που λες ρωτησα κ γω την παιδιατρο και μου ειπε να συνεχισουμε με το no2 κ στο χρονο να περασουμε στο φρεσκο. Νομιζω οτι για τυρακι ειναι νωρις.

Με το αυγο κ το ψαρι πως τα πατε?

Εγω απο βδομαδα θα τον ξεκινησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΜΑΡΚΑ?ΜΗΠΩΣ ΑΝ ΤΟΥ ΑΛΛΑΖΕΣ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΤΑΙΣΜΑΤΟΣ,ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΜΠΙΜΠΕΡΟ,ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ?ΕΜΕΙΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΕΔΩ ΚΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΜΕ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ SANILAC ΤΗΣ ΓΙΩΤΗΣ.ΤΟ ΗΠΙΕ ΜΟΝΟΡΟΥΦΙ.......ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΟΛΥ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ καλα μου κοριτσια... Να ειστε καλα και σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον!

Δυστυχως το δραμα με το γαλα συνεχιζεται κανονικα...

Αλλαξαμε γαλα και απο sanilac 2 σε σκονη του εδωσα προχθες για πρωτη φορα το ΝΑΝ 2 σε υγρη μορφη.

Τα μπιμερο ειναι τελειωμενη υποθεση και τα εκπαιδευτικα ποτηρακια επισης. Θεωρει οτι ειναι οτι πρεπει για μασουλημα αλλα οχι για να πιει οτιδηποτε απο αυτα.

Ετσι οπως πινει το νερακι, απο κανονικο πλαστικο ποτηρακι, του εδωσα και το γαλα και ηλπιζα οτι αφου θα ειναι κρυο θα το πιει σαν νερο, αλλα μπααα τιποτα! Μετα εβαλε καποιος γνωστος στη μανα μου την ιδεα να του το δινουμε μετα το φαγητο αντι για νερο... Μου φανηκε απιστευτο αλλα το δεχτηκε και ηπιε την απιστευτη ποσοτητα των 200 ml, σε δοσεις εννοειται και οχι σε θερμοκρσια δωματιου αλλα απο το ψυγειο.

Δυστυχως ομως αυτο κρατησε μονο για μια μερα... χθες παλι ολη τη μερα ουτε γουλια! Και οχι μονο αυτο, αλλα αρχισε να κοιταζει υποπτα οτιδηποτε εχει λευκο χρωμα, εκτος απο το γιαουρτακι advance που μαλλον αναγνωριζει τη συσκυασια!

Δεν τον εχω ταισει ποτε οταν κοιμαται κι αυτο οχι γιατι δεν ηθελα, αλλα γιατι ακομα και για πιπιλα να ανοιξει το στομα, ξυπναει και οταν καταλαβει οτι προκειται για μπιμπερο με γαλα γινεται χαμος!!!

Σημερα το πρωι εβρασα ελαχιστη γλυκοπατα, που τη λατρευει, και την επνιξα στο γαλα... Παντα εβαζα γαλα αλλα σημερα το παρακανα μαλον και του μυριζε του κυριου Ιασονα. Δεν δεχονταν να ανοιξει το στομα ουτε για να δοκιμασει. Σχεδον δια της βιας τον καταφερα να δοκιμασει τη γευση και φυσικα μετα το τσακισε οικιοθελως...

Ειμαι βεβαιη πια οτι η μυρωδια τον χαλαει και οχι η γευση. Αναρρωτιεμαι αν βαλω λιγη βανιλλινη πειραζει?

Τα νευρα μου δεν πανε καλα... Κανει οτι γουσταρει! Τρωει ποσοτητες απο τα υπολοιπα φαγητα που ντρεπομαι να γραψω! Δεν θελω να του δωσω αλλο γαλα με πολλες θερμιδες, αμυλα, αρωματα, φρουκτοζη γιατι θα γινει σαν γουρουνι, ειναι βεβαιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα δεν ειμαι μανουλα αλλα το βαπτιστηρη μου δε δεχοταν το γαλα οταν ηθελε να του σταματησει τον θυλασμο.ειχαν παρει 7 διαφορετικα γαλατα και τιποτα και της ειπε η πεθερα της και του εβαλε μια κουταλιτσα απο την κρεμα που του εδινε,νομιζω βανιλια.οχι πολυ μην πηξει.καθε μερα του τη μειωνε και μια χαρα το πινει το γαλατακι τωρα.επλιζω να σε βοηθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...