Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυτό με το όνομα μόνο στην Ελλάδα...


Aphroditi

Recommended Posts

Η δική μου εμπειρία είναι η εξής:το πρώτο μου παιδί είναι αγόρι, όλοι περίμεναν να τον πούμε Βασίλη που λένε τον πεθερό μου και τον πατέρα μου. Κι εμείς τον βγάλαμε Αχιλλέα. Αυτό μας άρεσε, έτσι κάναμε. Τώρα που είμαι έγκυος στην κόρη μας θα της δώσουμε ένα Ισπανικό όνομα, θα την πούμε Αλίσια. Πότε μου δεν ήθελα να μπω στο τριπάκι αυτό με τους γονείς, κι ας ξέρω ότι τους δυσαρέστησα, αλλά είναι προσωπική μας επιλογή και όποιος θέλει ας την σεβαστεί. Δεν μπορώ συνέχεια να υποχωρώ και να εκπληρώνω τα δικά τους θέλω......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμείς κάναμε τάμα με τον αντρούλη μου οπότε το όνομα είναι δεδομένο!Νεκτάριο θα το ονομάσουμε το αγοράκι μου όταν με το καλό γεννηθεί!

Εάν το επόμενο είναι κοριτσάκι θα πάρει το όνομα της πεθερουλας μου, ενώ εάν είναι αγοράκι του μπαμπακα μου γιατί ο πεθερός μου ήδη άκουσε το όνομά του απο την κουνιάδα μου!

Ευτυχώς συζητάμε πολύ με τον σύζυγό μου και δόξα τον θεούλη πάντα καταλήγουμε σε κοινές αποφάσεις χωρίς να επηρεαζόμαστε απο τρίτους!

Μια ξαδέρφη μου ενώ δεν είχε καθόλου σχέσεις με τα πεθερικά της, είχαν την απαίτηση να πάρει το παιδάκι το όνομα του πεθερού της. Η κοπέλα είχε κάνει τάμα γιατί είχε πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη όπου κόντεψε να χάσει το παιδί και αυτοί δεν αξιώθηκαν ποτέ ούτε ένα τηλ να κάνουν να ρωτήσουν πώς είναι και εάν χρειάζεται το παραμικρό... :angry:

Είχαν φτάσει σε σημείο να την βρίσουν, να της φερθούν απαίσια και να καταραστούν το παιδί... :blink: Το αγοράκι ευτυχώς έζησε αλλά έχει ενα μικροπροβληματάκι στην ομιλία του και στα ματάκια του.Δεν λέω οτι φταίνε αυτοί αλλά έβαλαν το χεράκι τους να την συγχίσουν την ξαδέρφη μου και να μην μπορεί να συνέλθει...Τελικά δεν πάτησαν στην βάπτιση και δεν έχουν δει ποτέ το εγγόνι τους... :blink: Το μόνο που τους ένοιαζε ήταν το όνομα...Αν είναι δυνατόν!

Βρε ουστττττ!!!!!

Ο άντρας της ξαδέρφης μου δεν θέλει ούτε να τους δει...Αφήστε που και στον γάμο των παιδιών δεν βοήθησαν καθόλου.Ολα οι θείοι μου τα πλήρωσαν και τα παιδιά...Αχρηστοι άνθρωποι... :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vasomits και εμείς Νεκτάριο θα τον βγάλουμε επειδή είναι ο προστάτης μου!!Οι γονείς του άντρα μου δεν είχαν πρόβλημα κ είχαν οι δικοί μου που δεν θα δώσουμε στο μωρό το όνομα του πεθερού μου!!Όταν το ανακοινώσαμε στους δικούς μου ο μπαμπάς μου,μας έλεγε οτι δεν ειναι σωστό κ πρέπει (γκρρρ) να πάρει το όνομα του πεθερού μου κ η μαμά μου φυσικά συμφωνούσε κ έλεγε τουλάχιστον να του δώσουμε δυο ονόματα!!Να φανταστείς η μαμά μου ερχότανε κ του τραγουδούσε κάπως ετσι.."το καλό μας το παιδί που το λένε..χμμμ..χμμμ " Δεν μπορούσε να πει το όνομα!!χαχα..Αν ερχόταν κάποιος κ τη ρωτούσε "πώς θα το βγάλετε το παιδί?" εκείνη έλεγε.."να ρωτήστε την ίδια..".

Μια μέρα λοιπόν της λέω:""πρίν μείνω έγκυος είχες κάνει τάματα σε όλες τις εκκλησίες για να αποκτήσεις εγγονάκι κ τώρα που το απέκτησες σου ξινίζει το όνομα??Για σύνελθε λιγάκι!!!""(τα είχα πάρει ολίγον!!)Εεε,μετά απο τότε τον λέει με το όνομα του κ γενικά το έχουν συνηθίσει όλοι πια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συνονόματη μου Βασούλα, σε εμάς ήταν ιδέα του άντρα μου ο οποίος είχε κάνει εξ'αρχής το τάμα και ακολούθησα κι εγώ γιατί είχαμε μια ατυχία πριν την εγκυμοσύνη μου αυτή!

Με την βοήθεια του Αγ.Νεκταριου όλα πάνε καλά δόξα τον θεούλη και το μωράκι μας είναι υγιεστατο!Πιστεύω πολύ στους Αγίους και περισσότερο στον Αγ.Νεκτάριο που θα είναι και ο προστάτης του μικρού μου πρίγκηπα!!!

Είναι λιγάκι ασυνήθιστο το όνομα.Δεν ακούγεται πολύ αλλά μου σρέσει!!!

Δεν υπάρχει στον οικογενειακό κύκλο ούτε του άντρα μου αλλά ούτε στον δικό μου!Θα είναι ένας και μοναδικός ο κανακάρης μου!!!Το αντράκι μου το όμορφο!!!

Αρχισα απο τώρα....ακόμα δεν γεννηθηκε το μωρό μου....κουκουβάου-κουκουβάου... :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

vivianka έγραψε:

1. Πώς πήγε και δήλωσε το παιδί στο δήμο με το όνομα του πατέρα του χωρίς την υπογραφή της αδελφής σου??! :ohmy:

2. Αυτό το ήξερα![/quote:3hrzy6ec]

Δεν γνωρίζω ακριβώς τί έγινε, λογικά θα πρέπει είτε α) να χρησιμοποίησε εξουσιοδότηση με υπογραφή της αδελφής μου, την οποία εκείνη υπέγραψε με κλειστά μάτια στο ΚΕΠ χωρίς να τη διαβάσει (πού να πάει το μυαλό κανενός άλλωστε ότι δε θα 'πρεπε να έχει εμπιστοσύνη σε κάτι τόσο απλό και κοινό), είτε β) να χρησιμοποιήθηκε το πιστοποιητικό της βάπτισης που σε συννενόηση με τον παππά είχαν γράψει ό,τι ήθελαν.

Προσωπικά, επειδή είμαι νομικός, ήθελα να δώσω συνέχεια στο θέμα με ό,τι συνεπάγεται για όσους ενεπλάκησαν ( τυχόν πειθαρχική ευθύνη υπαλλήλων, ενημέρωση Ιεράς Συνόδου και βεβαίως διόρθωση των σχετικων εγγραφών με τη διαδικασία της εκουσίας δικαιοδοσίας), αλλά όπως είπα δε μπορούσα να πάρω πρωτοβουλία ως τρίτη, η απόφαση ήταν της αδελφής μου.

Αν ήταν στο χέρι μου δε θα το άφηνα έτσι και προς Θεού όχι για το όνομα, αλλά για την απάτη και την κοροϊδία :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...