Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυτό με το όνομα μόνο στην Ελλάδα...


Aphroditi

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν αντιλέγω και ο πατέρας παίζει σημαντικό ρόλο, αλλά γιατί να σου λέει όχι θα ακολουθήσουμε την παράδοση κ θα βγάλουμε των γονιών μου? Γιατί να μην σε σκέφτεται και σένα? Δεν είναι λίγο εγωιστικό? Κι εμένα μπορεί να μου είπε το δεύτερο δικό μου αλλά ξέρω ότι αν βγει αγόρι θα θέλει να βγάλουμε τον πατέρα του αλλά μου το έχει υποσχεθεί κ τον πιστεύω... Ελπίζω να μην κάνω λάθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και βέβαια να το βγάλετε Μαρία το 1 κοριτσάκι σου! Συγνώμμη, αλλα "τα δικά μου δικά μου και τα δικα σου δικά μου" ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!

Εμενα με απειλουν οτι αν το μάθει ο πεθερος οτι δεν θα παρει το ονομά του θα πάθει εγκεφαλικο, άκουσον άκουσον! Αυτο τους ένοιαξε αντι να προσεύχονται να είναι γερό το παιδάκι μου!!!

Τόσα χρόνια που παιδευομουνα και έχανα μωράκια όλο σπόντες ήτανε για το πότε θα γίνουνε παπουδες, μέχρι που είχαν πει στον άντρα μου πως αφου δεν μπορω να κανω παιδια τι κάθεται μαζί μου?(.....), και τώρα τους νοιάζει το όνομα...θα φανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι μόνο στην Ελλάδα.........και στην Κύπρο!!!!!!!Σαν Έλληνες και μεις....θα μας έλειπε αυτό??????????

Εμάς είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα.....νομίζω.......Αν είναι αγόρι βγαίνει το όνομα του πεθερού ή τέλοσπάντων από την πλευρά του γαμπρού ενώ αν είναι κορίτσι από την πλευρά της νύφης!!!!!!!!!!!!!!Οπότε ισοπαλία.......Όχι το πρώτο του γαμπρού και το δεύτερο του γαμπρού πάλι!!!!!!!!!!Γιατί είναι το 2ο αγόρι κλπ...........

Μη χ...ω........Εεεεεεεεε ας τα γεννάνε αυτοί και ας μας παρατήσουν!!!!!!!!!

Εμένα ευτυχώς ο άντρας μου δεν είχε πρόβλημα με το όνομα.....ακόμα δε γεννήσαμε δηλαδή τον επόμενο μήνα περιμένουμε........Οπότε αποφάσισα εγώ να δώσουμε άσχετο όνομα αφού δε μου αρέσει κανένα από αυτά των γονιών μας και θα βγάλουμε Ορέστη.......

Η πεθερά μου μας είπε μια φορά ότι αν είναι αγόρι πρέπει να ναι από την πλευρά τους, δηλαδή το όνομα της γιατί είναι χωρισμένοι και δεν υπολογίζει κανένας τον πεθερό μου, και αν είναι κορίτσι να βγάλω τη μαμά μου.Της το έκοψα όμως!!!!!!!!!!!!!!!Ο μόνος που συνεχίζει να αντιδρά είναι ο μπαμπάς μου που θέλει να βγει το όνομα του ή το όνομα του πατέρα του αλλά θα του περάσει.......Θα με αποκληρώσει λέει!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά και οι γονείς που το κάνουν τόσο θέμα πια!! τι να πεις για αυτούς! αντί να πουν κάντε εσείς γερά παιδιά και βγάλτε τα όπως θέλετε, κάθονται και δημιουργούν φασαρίες και τσακωμούς για έναν εγωισμό! εντάξει, έχω δει και τον πεθερό μου πώς χαίρεται που το ανιψάκι μου έχει το όνομά του και το επίθετο και το ίδιο πατρώνυμο, θεωρεί ότι και να πεθάνει βρε παιδί μου δεν θα χαθεί από αυτόν τον κόσμο, αλλά αυτές οι απειλές και τα κλάμματα και οι φασαρίες είναι εντελώς μεξικάνικο σίριαλ! εκεί κορίτσια πιστεύω ότι το ζευγάρι έχει ευθύνη να τους βάζει όλους στη θέση τους και να κάνει ό,τι αποφασίσει αυτό... με την προϋπόθεση βέβαια ότι συμφωνεί κι αυτό μεταξύ του τι θέλει ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα αυτό είναι το σωστό. Αν βγει το πρώτο κορίτσι να πάρει από την μεριά της νύφης ώστε το δεύτερο ότι κι αν είναι να πάρει από του γαμπρού... Εγώ έτσι ήθελα σαν δεύτερη επιλογή. Γιατί η πρώτη ήταν να δώσουμε άσχετα ονόματα στα παιδιά μας...

Η μητέρα μου δεν έχει κανένα θέμα με το όνομα, ο δε πατέρας μου αφήστε! Αν βγει λέει αγόρι το δεύτερο πρέπει να πάρει του πεθερού μου! Έχει γλαρόσουπα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Έίναι λυπηρό που ένα νέο ζευγάρι δεν μπορεί να επικοινωνήσει.

Απ'ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα δεν ήταν των παππούδων αλλά δικό σας. Αποφασίσατε να ακολουθήσετε κοινή ζωή, να βαδίσετε σε καλά και άσχημα και δεν μπορείτε να συννενοηθείτε για ένα όνομα;

Δεν φταίει ούτε η παράδοση ουτέ κανένας παππούς στην προκειμένη περίπτωση. Μπορεί να φαίνομαι απόλυτη αλλά έτσι είναι...

Η πιο σωστή κουβέντα που είπες...συμφωνώ 100% μαζί σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ φυσάω και ξεφυσάω με το θεματάκι που ανοίξατε. Ακόμα για μας είναι νωρίς και δεν έχουμε μπει στις διαδικασίες να συζητήσουμε τέτοια πράγματα, αλλά τα βλέπω να έρχονται :P

Εμένα τα πεθερικά μου μένουν σε νησί και είναι αρκετά παλαιών αρχών. Φαντάζομαι ότι δεν έχουν κάνει συζήτηση ως τώρα γιατί το θεωρούν δεδομένο ότι το όνομα της μπέμπας θα βγει από την πεθερά μου.

ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς δεν τσακωθήκαμε, διαφωνούσαμε. Ο καθένας έλεγε την άποψη του. Έτσι για να μην έρθουμε σε τσακωμό μου είπε ο σύζυγος να βγάλουμε την μικρή με το όνομα της μάνας του (όπως κι έγινε) και το δεύτερο ανεξαρτήτου φύλλου να το βγάλουμε με ότι όνομα θέλω εγώ. Δεν ήθελε ο κόσμος να πει ότι τον κάνω ότι θέλω βγάζοντας το όνομα της μάνας μου... Το θέμα είναι ότι εγώ όταν με το καλό έρθει το δεύτερο αν είναι αγόρι θα έχω πρόβλημα από την μεριά του πατέρα μου κ του ενός αδελφού μου κ είμαι σίγουρη ότι θα πειραχτεί και ο πεθερός μου... Αλλά είμαι ανένδοτη, θα πάρει το όνομα της μάνας μου είτε είναι αγόρι είτε είναι κορίτσι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SEVASTH έγραψε:

Ωχ φυσάω και ξεφυσάω με το θεματάκι που ανοίξατε. Ακόμα για μας είναι νωρίς και δεν έχουμε μπει στις διαδικασίες να συζητήσουμε τέτοια πράγματα, αλλά τα βλέπω να έρχονται :P

Εμένα τα πεθερικά μου μένουν σε νησί και είναι αρκετά παλαιών αρχών. Φαντάζομαι ότι δεν έχουν κάνει συζήτηση ως τώρα γιατί το θεωρούν δεδομένο ότι το όνομα της μπέμπας θα βγει από την πεθερά μου.

ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ!!!!!

ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ???????????? ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ! Μην το χαραμίσεις το κορίτσι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aphroditi έγραψε:

SEVASTH έγραψε:

ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ???????????? ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ! Μην το χαραμίσεις το κορίτσι![/quote:22mlbt5d]

Αφροδίτη μου δεν υπάρχει περίπτωση καμία. Αυτό που σου λέω είναι ότι με άγχωσε η σιωπή τους. Δεν το συζητάνε καν που σημαίνει ότι το θεωρούν δεδομένο. Μάλλον θα πρέπει να κάνω μια συζητησούλα με τον άντρα μου αλλά το αναβάλω γιατί δεν θέλω να αγχωθώ.

Ουφφφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vivianka έγραψε:

.

1. Ο γαμπρός μου, ενώ χωρίς να του το ζητήσει κανείς και 100% με δική του πρωτοβουλία, έλεγε να βγάλει τ' όνομα του πατέρα μου, συμφώνησε κρυφά με τον παππά (αυτός σίγουρα θέλει καταγγελία στην Ιερά Σύνοδο, αλλά ας όψεται η αδελφή μου που 'καταπίνει' τα πάντα)να γραφεί στο πιστοποιητικό της βάφτισης το όνομα του δικού του πατέρα!

2. να το ξέρετε κορίτσια ότι το όνομα για την Πολιτεία το παίρνει το παιδί με την πράξη της ονοματοδοσίας που γίνεται στο ληξιαρχείο και όχι από το μυστήριο της βάπτισης

;)

1. Πώς πήγε και δήλωσε το παιδί στο δήμο με το όνομα του πατέρα του χωρίς την υπογραφή της αδελφής σου??! :ohmy:

2. Αυτό το ήξερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω να το συζητήσεις με τον σύζυγο σου ήρεμα κ να του πεις τι σκεφτεσαι... Επίσης μετά την συζήτηση με τον σύζυγο - αφού καταλήξετε - να το αναφέρει στους δικούς του. Εμείς έτσι κάναμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaxaxa..και εγω λεω να σιωπισετε και εσεις..αν αυτοι το θεωρουν δεδομενο..θεωρησε και εσυ δεδομενο οτι θα βγαλεις το μωρο σου οπωε θελετε εσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ευτυχως δεν αντιμετωπισα τετοιο θεμα...ο πεθερος αγνοειται και η πεθερα εχει πεθανει....το ονομα της ηταν ευα οποτε εμεις καναμε 2 αγορια και ουτως η αλλως δεν μπορουσαμε να το βγαλουμε...

ετσι λοιπον στον πρωτο γιο εδωσα το ονομα των γονιων μου,οχι γιατι μου το ειπαν αλλα γιατι εγω το ηθελα...τιμησα και τους 2 μιας και εχουν το ιδιο ονομα..

στο δευτερο διαλεξαμε εμεις το ονομα που μας αρεσε...ιασωνας...

αν ομως καποια στιγμη κανω κοριτσακι...λιγο δυσκολο...θα το βγαζαμε ευα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικα ενα ζητηματακι με τα ονοματα το εχουν ολοι!ο αντρας μου μου ειχε υποσχεθει πως αν καναμε κοριτσι θα διναμε το ονομα της μητερας μου,δεδομενου πως οι σχεσεις με τη δικη του δεν ηταν καλες.η πεθερα δε, το ειχε δεδομενο και ας εχει αλλα 3 παιδια.τελικα οταν ηρθε ο καιρος, και οι σχεσεις αναθερμανθηκαν ο αντρας μου ζητησε να δωσουμε το ονομα της μανας του!ας μην επεμεναν οι δικοι μου να βγαλω την πεθερα μου και θα σου ελεγα.τη βγαλαμε ελενη αλλα συμφωνησαμε να τη φωναζουμε ελενα.τωρα στη δευτερη μικρουλα θα δωσουμε το ονομα της μητερας μου.ενω στην μεγαλη μου ειχα νιωσει "προδωμενη",τωρα οταν ακουω να φωναζει τη μικρη με το ονομα της μια δικαιωση τη νιωθω ειναι η αληθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ενα θα σας πω και θα πεθανετε στο γελιο.... εγω οχι μονο αναγκαστικα να δωσω στην κορη μου τ ονομα της πεθερας μου, αλλα αυτη προτιθεται να αλλαξει τη μερα της γιορτης της για να γιορταζουν μαζι!!!! (ενω στην αρχη ελεγε εγω τοσα χρονια τοτε γιορταζω και δεν τ αλλαζω!) αλλα το φχαριστηθηκα γιατι το δευτερο ειναι αγορι και θα βγαλω τον μπαμπα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω αν μπορώ να έχω άποψη στο θέμα γιατι εγώ δεν έχω ακόμα παιδάκι...αλλά έτσι όπως το σκέφτομαι, τώρα που προσπαθούμε για μωρό, ας έρθει αυτό και το πως θα λέγεται δεν με απασχολεί καθόλου...αν μπορώ να δώσω λίγη χαρά στους γονείς μου και στα πεθερικά μου γιατί όχι....θα βγάλω τα ονόματα τους...το σίγουρο είναι ότι ο άντρας μου είναι μοναχοπαίδι και τα πεθερικά μου έχουν μια πρωτεραιότητα...

αλλά πραγματικά βρε κορίτσια να ναι γερά τα παιδάκια σας και δεν αξίζει να στεναχωριέστε για τις παραδοσεις και τα ονόματα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΦΣ έγραψε:

δεν ξερω αν μπορώ να έχω άποψη στο θέμα γιατι εγώ δεν έχω ακόμα παιδάκι...αλλά έτσι όπως το σκέφτομαι, τώρα που προσπαθούμε για μωρό, ας έρθει αυτό και το πως θα λέγεται δεν με απασχολεί καθόλου...αν μπορώ να δώσω λίγη χαρά στους γονείς μου και στα πεθερικά μου γιατί όχι....θα βγάλω τα ονόματα τους...το σίγουρο είναι ότι ο άντρας μου είναι μοναχοπαίδι και τα πεθερικά μου έχουν μια πρωτεραιότητα...

αλλά πραγματικά βρε κορίτσια να ναι γερά τα παιδάκια σας και δεν αξίζει να στεναχωριέστε για τις παραδοσεις και τα ονόματα....

Αυτο ειναι το πιο σημαντικο απο ολα ασε που συνηθως το ζευγαρι δεν εχει κανεναν προβλημα παντα καποιος παππους η καποια γιαγια θα δημιουργησει ενταση....και ξερεις οταν καποιος γινετε πολυ πιεστικος...προκαλει.

Εγω παντως ποτε δεν καταλαβα τι νοημα εχει ολο αυτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο αντρας μυ δνε ηθελε να βγαλουε το ονομα του πατερα του δεν το θεωρουσε απαραιτητο ενω τω μεταξυ ξεραμε οτι αν ειχαμ κορη ακομα καιν αποκτησουμε αποκλειεε να το βγαλουμε Βαρβαρα που λενε τη πεθερα μου γιατι εχουε το ιδιο ονομα τελικα ηταν αγορι και εγω του ειχα πει θα βγει Νικο επειδη τον ειχα ταξη εκεινος δνε φερε αντιρρηση απλα ηθελε να τον βγαλουμε θΑΝΑΣΗ επδη ετσι ελεγαν τον παπου του πατεαρ της μανα ρου ακι το ειχαν δωσει το αντρα μου και το ονομα αυτ αλλα ποτε νδε γραφτηκε και ουτε τον φωναξαν και το ειχε αποθημενο αλλα το εξηγησα ακομα ακιν τον βγαζαμε Θαναση ουε εγω θα τον φωναζα και ετσι καταληξαμε επιδη μου αρεσε εμενα σαν ονομα του πεθερου μου ακι τον βγαλαμε ΣΔταυρονικολα ο μικρος συστηνετε αιμε τα δυο .Αν κανω ορη μπορουσα κατα τη γνωμη καποιω να το βγαλω το ονομα της μαμας μου αλαλ εμενα αφενωνς δνε μουαρεσειΣταματια και το θεωρω χαο απο τη στιγη που ο ανιψιος κου εχει παριε το ονομα της .Αν παλι κανω αγορι δεν θα το βγαλω Παντελη παρολο που ο θανατος του πατερα μου ειναι προσφατος νδ εμου αρεσει ακι δνε θεωρω σωστο να βγαλω ενα ονομα που το θεωρω καπως .Ευτι αν ειναι κορη θα βγει Ελπιδα -Σοφια και θ τη φωναζουμε Ελσα και ανειναι αγορι βλεπουμε μπορει Αγγελο η Αλεξανδρο .

παντωεγια τα αγορια ας μην τρελενομαστεπως και να βγλουμε παντα μεταξυ τους οι φιλοι ενα ονομα εχουν και ακουνε ξερετε το μαλ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εμεις ευτυχως δεν εχουμε τετοια προβληματα! την πεθερα μου την λενε Αννα αλλα τη μπουμπου μας θα την βγαλουμε Αθηνουλα! γιατι αυτο το ονομα αρεσε σε εμενα και τον αντρα μου B) αυτο με το "να ακουστει το ονομα" ποτε δεν το χωνεψα...δεν καταλαβα δηλαδη αν βγαλεις καποιου το ονομα θα του δειξεις οτι τον αγαπας?? :dry: υπαρχουν πολυ και διαφοροι τροποι να δειξεις την εκτιμηση σου προς τα πεθερικα-γονεις σου. δηλαδη και αν δε σου αρεσει το ονομα τι γινεται?? αν την πεθερα μου την ελεγαν Κρεμμυδουλα και ηθελε εκεινη να ακουστει το ονομα της..θα εβγαζα το παιδι Κρεμμυδουλα??? :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κικιτσα22 έγραψε:

κοριτσια εμεις ευτυχως δεν εχουμε τετοια προβληματα! την πεθερα μου την λενε Αννα αλλα τη μπουμπου μας θα την βγαλουμε Αθηνουλα! γιατι αυτο το ονομα αρεσε σε εμενα και τον αντρα μου B) αυτο με το "να ακουστει το ονομα" ποτε δεν το χωνεψα...δεν καταλαβα δηλαδη αν βγαλεις καποιου το ονομα θα του δειξεις οτι τον αγαπας?? :dry: υπαρχουν πολυ και διαφοροι τροποι να δειξεις την εκτιμηση σου προς τα πεθερικα-γονεις σου. δηλαδη και αν δε σου αρεσει το ονομα τι γινεται?? αν την πεθερα μου την ελεγαν Κρεμμυδουλα και ηθελε εκεινη να ακουστει το ονομα της..θα εβγαζα το παιδι Κρεμμυδουλα??? :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΙΣΟΣΤΟΜΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vivianka έγραψε:

[/quote:2p5fh0om]

ναι! έτσι είναι! ο Κων/μου είχε διαβατηριο με το ονοματεπωνυμο του από 4 μηνών. Δηλ. πολύ πριν βαφτιστει. Στο ληξιαρχειο ειναι απαραίτητη η παρουσία και των 2 γονέων. Διαφορετικά το όνομα δεν μπορει να γραφεί. αν δεν ειναι δυνατη η παρουσια και των 2, το μβρό απλα δηλωνεται οτι εχει γεννηθει. (με το χαρτί απο το γιατρο- μαια)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ πονεμενη ιστορια, αλλα για εμας

ευτυχως ειχε αισιο τελος ;)

Ειχα ανοιξει και σχετικο ποστ ...

ΚΙ εγω αυτα με τις παραδοσεις δεν τα

πολυχωνευω :P Αλλα που να γεμισει το

κεφαλι ορισμενων αντρων :angry:

Αν η κοινωνια μας ηταν μητριαρχικη

θα ειμασταν ετη φωτος μπροστα ;) :woohoo: ...

Αλλα τι να κανουμε που ζουμε σε αυτη :laugh: :laugh: :laugh:

Ελπιζω ολα καλα να πανε και να καταληξετε

(αναιμακτα :silly:) σε δικαιη λυση ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...