Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυτό με το όνομα μόνο στην Ελλάδα...


Aphroditi

Recommended Posts

Αχ!Πονεμένη ιστορία...........

Εγώ ευτυχώς δε μπήκα στη διαδικασία να μαλώσω,αφου

το παιδί μου είναι αγόρι,οπότε βγάλαμε του πεθερού μου.

Εαν το δεύτερο βγει κορίτσι,θα βγάλουμε της πεθεράς μου

που έχει πεθάνει και που ήταν πολύ καλή!

Είναι και τα δύο πολύ ωραία ονόματα:Γιώργος και Αθηνά και

γι αυτό συμφώνησα.Ας ήταν κανένα παράξενο και σου λεγα εγώ!!!!!

Οπως μια γνωστή μου που λέγεται Μαρία και ο σύζυγος Μιχάλης,

το πρώτο της παιδί είναι κορίτσι και ο άντρας της σόνι και καλά να βγάλει της μανούλας του το όνομα,που είναι.....Μαρία!!!!!!!

Τώρα που το δεύτερο είναι αγόρι είπε η κοπέλα,θα το βγάλω όπως θ'ελω εγώ!

Ελα όμως που τη μαμά της τη λένε Ευγενία και το μπαμπά της Μιχάλη?

Να πουν το παιδί Μιχάλη και να χουν οι γονείς και τα παιδιά τα ίδια ονόματα?

Και η λύση?

Η μητέρα αποφάσισε να δώσει στο γιο το όνομα της μαμάς της,δηλαδή

Ευγένιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μεγάλη επιτυχία!!!!!!!!

Να το κοροιδεύουν το παιδί στο σχολείο και να του δημιουργήσουν κόμπλεξ για χάρη της παράδοσης!!!!!

Να τη χεσ@ εγώ την παράδοση...................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ναι έλεος αυτο με τα ονοματα εμεις ειμαστε απο τους τυχερους γιατι κανουμε οτι γουσταρουμε βεβαια δεν συζητηθηκε ποτέ το ονομα απο τις οικογενοιες δεν ειναι κ τρελοι να μας το ελεγαν γιατι ξεραν τι θα ακουγανε...

ετσι τον βγαλαμε χαραλαμπο επειδη παντρευτηκαμε του αγ.χαραλαμπους ετσι εχουμε διπλη γιορτη...γιορταζει το αστερακι μας κ εχουμε κ επετειο γαμου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έίναι λυπηρό που ένα νέο ζευγάρι δεν μπορεί να επικοινωνήσει.

Απ'ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα δεν ήταν των παππούδων αλλά δικό σας. Αποφασίσατε να ακολουθήσετε κοινή ζωή, να βαδίσετε σε καλά και άσχημα και δεν μπορείτε να συννενοηθείτε για ένα όνομα;

Δεν φταίει ούτε η παράδοση ουτέ κανένας παππούς στην προκειμένη περίπτωση. Μπορεί να φαίνομαι απόλυτη αλλά έτσι είναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευτυχώς η πεθερά μου μου είπε να μη βγάλω το όνομά της γιατί ποτέ δεν της άρεσε. Γι αυτό δεν έχουν βγάλει κανένα από τα εγγόνια της με το όνομά της ενώ είχαν πολλές ευκαιρίες. Όλα τα υπόλοιπα ονόματα είναι οκ και από τη δική τους αλλά και από τη δική μας μεριά.

Το μόνο που μας μένει τώρα είναι να κάνουμε το παιδί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα στην Ελλάδα...και μπορει τα χρονια να περασαν αλλα τα παιδια ειναι παντα παιδια και οι γονεις ειναι παντα γονεις...διαφωνω κι εγω πληρως με την παραδοση δεν με πειραζει να μην εχουν τα παιδια μου τα ονοματα των δικων μου...αλλα τι κανεις οταν στον αντρα μου του επριζαν τα μυαλα απο πριν συλλαβω οτι ετσι σεβεσαι τους γονεις σου???Η μεγαλύτερη μπουρδα που εχω ακουσει ποτε...τελοσπαντων τωρα που ειμαι εγκυος εκτος του οτι καθε ημερα ευχομαι να γεννηθει γερο εκτος του οτι θελω παρα πολυ αγορακι ειναι και ενας λογος να ξεμπερδευουμε και με το ονομα για να ησυχασουμε...τι πονεμενη και ηλιθια ιστορια ταυτοχρονα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alexdim έγραψε:

Με ενοχλεί τόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσο πολύ αυτο το θέμα!

Δεν καταλαβα? Να συνεχιστει το όνομα ποιανού? Του ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ?

Σιγα το τζάκι!!!!

Μωρε θα γίνει το έλα να δεις...ήδη θεωρουν δεδομένο οτι θα πάρει το όνομα του πεθερου μου. Στον άντρα μου ξεκαθάρισα πως αν θέλει όνομα απο το σοι του τότε θα πάρει το δικό μου επίθετο. Αλλοιώς κρατάει το επιθετό του και διαλέγω ΕΓΩ όνομα! Αυτο είναι το δίκιο, δεν το έκανε μόνος του το παιδι!!!

Κοριτσια μου αναβουν τα λαμπάκια όμως...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΜΕ ΕΦΙΑΞΕΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!! :woohoo:

ΣΩΣΤΗΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!!!!! ;) :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποτέ δεν μαλώσαμε για αυτό το θέμα ευτυχώς. Στην αρχή πάνω σε συζητήσεις λέγαμε αν είναι κορίτσι το πρώτο από εμένα ό,τι θέλω, αν είναι αγόρι του πεθερού μου αν και οι σχέσεις και εμένα και του άντρα μου μαζί του είναι τυπικές. Δεν είχα πρόβλημα με αυτό όπως κι εκείνος. Το όνομα της πεθεράς μου αν και την αγαπάμε και οι 2 πολύ είναι δυστυχώς απαίσιο για τα γούστα μας. Τελικά όμως τα "σχέδια" μας ανατράπηκαν από μόνα τους :) Μετά τις 2 ατυχίες που είχαμε, όταν ξαναέμεινα έγκυος αποφασίσαμε να την ονομάσουμε Μαρία - Άννα για να τιμήσουμε την Παναγία και την Αγ. Άννα που μας βοήθησαν να πάνε όλα καλά. Αν ήταν αγόρι και πάλι θα του έδινα το όνομα του πεθερού μου, θεόδωρος όχι για να τιμήσω τον ίδιο αλλά για την σημασία του ονόματος, δώρο Θεού :)

Γερά να ναι τα μωράκια μας και όλα τα άλλα δεν έχουν σημασία :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο δικός μου πεθερός όταν δεν μπορούσαμε να δούμε το φύλο έλεγε "τι το ψάχνετε...έρχεται η Μαρία" (σημ. Μαρία είναι η μαμά μου). Η μαμά δεν ήθελε καθόλου και η πεθερά μου τη βούλωσε λέγοντάς της ότι η μάνα το κουβαλάει, η μάνα το γεννάει, η μάνα πονάει, η μάνα αποφασίζει και για το όνομα (τον γιο της ούτε να τον αναφέρει :P ). Επιθυμία του γιου της λοιπόν ήταν να βγει Μαρία για να τιμήσει τη μαμά μου, επιθυμία δική μου ήταν να βγει Μαρία για να τιμήσω τη Χάρη Της. Ζούσα στην Τήνο εκείνη την περίοδο και την έταξα στη Μεγαλόχαρη. Έτσι λοιπόν, χωρίς καμιά αντίρρηση το μωρό βαφτίστηκε Μαρία.

Το δεύτερο αν είναι αγόρι θα βγει Γιώργος εννοείται, στον πεθερό μου. Ο άνθρωπος είναι χρυσός και θέλω να του δώσω χαρά! Ο ίδιος δε θέλει γιατί Γιώργος βαφτίστηκε και το άλλο του εγγονάκι, της κουνιάδας μου.

Αλλά έλα που είναι και το αγαπημένο μου όνομα και δε σηκώνω αντίρρηση!

Αν είναι κορίτσι θα το βαφτίσω Βασιλική (της πεθεράς μου) και θα τη φωνάζω Ρεγγίνα. Σχετικό - άσχετο! Μαρία - Ρεγγίνα ήθελα να βαφτίσω και το Μαράκι (το Ρεγγίνα καθαρά συμβολικό, γιατί είναι η βασίλισσά μας) αλλά θα χανόταν, επειή θα τη φωνάζαμε σκέτο Μαρία. Οπότε το κράτησα για το δεύτερο αν είναι κοριτσάκι!

Το να διαφωνούν ζευγάρια για το όνομα και να φτάνουν στα άκρα είναι λυπηρό, αλλά δεν μπορώ να κατακρίνω την επιμονή κανενός από τους 2 που τους κάνει να φτάσουν στα άκρα.

Δε μου έτυχε και δε θέλω να μιλάω εκ του ασφαλούς.

Αν την πεθερά μου τη λέγανε Γκόλφω και ήθελε ο άντρας μου να βαφτίσουμε την κόρη μας έτσι, καλός χρυσός τον λατρεύω, αλλά θα επέμενα μέχρι τελικής πτώσης, όπου και αν οδηγούσε αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο δίκαιο έχεις. Ευτυχώς εμάς η πεθερά μου δεν επιμένει καθόλου για το δικό της, μάλιστα είπε ότι δεν θέλει καθόλου να το ακούσει, ούτε και του μακαρίτη του άνδρα της. Η μάνα μου είναι κάπως περίεργη όμως έχει ωραίο όνομα "Χριστίνα". Το όνομα του πατέρα μου ούτε με βόμβες δεν το βγάζω γιατί απλά δεν θέλω τίποτα να μου τον θυμίζει.Τώρα εάν η μαμά μου ζει μαζί του και είναι ευτυχισμένη ή όχι, είναι δικό της θέμα.

Το θέμα είναι ότι θέλοντας ή μη μας το έχουν περάσει στο σύστημα μας και έχουμε τύψεις εάν δεν τους βγάλουμε το όνομα. Και υπάρχουν τόσο ωραία ονόματα με εννοιολογική σημασία που θα μπορούσαμε να ονομάσουμε τα αγγελούδια μας. Και επίσης το χειρότερο είναι να μην συμφωνεί το ζευγάρι ευθύς εξαρχής και να πρέπει ο ένας από τους δύο να υποχωρήσει είτε του αρέσει είτε όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχει αρχίσει και με προβληματίζει και εμένα το θέμα και ας μην έχω γεννήσει ακόμα!

Πάντα πίστευα οτι δεν θα μάλωνα ποτέ για το θέμα αυτό και θα τους βάζαμε στην θέση τους όσους πηγαιναν να ανακατευτούν αλλά...δεν είμαι πια σίγουρη.Αν και δεν έχουμε ακόμα διαφωνισει με τον άντρα μου φοβάμαι οτι θα γίνει.

Εγώ τα ονόματα των δικών μου δεν τα ήθελα(δεν μου πολυαρέσουν) και σκεφτόμουν πάντα οτι θα προτιμούσα όταν ερχόταν η ώρα να διαλέξω ένα όμορφο άσχετο όνομα για το μωράκι μου που δεν θα υπήρχε άλλο στο σόι.

Αν ήταν κοριτσάκι και επέμενε πολύ ο άντρας μου είπα οκ για το όνομα της πεθεράς(που είναι όμορφο), αλλά τελικά είναι αγοράκι....

Απ έξω-επ έξω μου λέει ο άντρας μου οτι σκέφετεται ή Παύλος(ο πεθερός μου) ή Λυκούργος (ήταν ο αδερφός του που πέθανε πρόσφατα και πολύ νέος).Παύλος δεν θέλω γιατί έχει ακουστεί ήδη και δεν βρήσκω τον λόγο ολα τα ξαδερφάκια να έχουν ίδιο όνομα.Απ την άλλη ο αδερφός του ήταν πολύ αξιόλογο άτομο και τον αγαπούσαμε αλλά ήταν πολύ άτυχος στην ζωή τπυ και είναι πολύ πρόσφατο αυτό που έγινε.Δεν θα ήθελα το παιδί μου να κουβαλήσει τέτοιο βάρος.....Ποια είναι η γνώμη σας???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά το Γιώργος, το Παύλος είναι το αγαπημένο μου όνομα!

Το Λυκούργος δε μου αρέσει καθόλου! Όσο και να ήθελα να τιμήσω τη μνήμη του, δε θα το έβγαζα. Απλά και μόνο επειδή δε μου αρέσει το όνομα. Παύλο θα το έβγαζα κι ας υπάρχει ήδη ξαδερφάκι.

Στην αρχή κολλούσα πολύ κι εγώ γιατί και η κουνιάδα μου τη μικρή της τη βάφτισε Μαρία (στην πεθερά της αυτή κι εγώ στη μαμά μου -σύμπτωση-) αλλά το ξεπέρασα. Σιγά και τις πολλές φορές που βρίσκονται! Κι όταν βρίσκονται η δική μου είναι το Μαράκι κι έτσι ξεχωρίζουν.

Με το καλό το νινί madrid!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστώ πολύ Ιφιγένεια!!Το Παύλος μ αρέσει σαν όνομα, απλά θα προτιμούσα το μωρό μου να έχει όνομα ξεχωριστό στην οικογένεια.....ακόμα δεν έγινα μανούλα την ψώνισα!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stis tixeres sigatalegome kai egw ,pote ma pote den diafonisame gia to onoma tou mpemph .oute kai pote akoustike to para mikro gia to onoma apo toys petherous mou prin tous to anakinosoume .

xerome poli pou blepw toso xaroumeno ton pethero mou otan fonazei ton mikro me to onoma tou .

sto epomeno kapoios apo tous dikous mou goneis tha exei aythn thn xara.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsa ponemeni istoria...

marese ayto pou eipe i elina....ta onomata ta vrikame mas menei na kanoume to paidi xaxa.

egw logos ''katapliktikis sxesis '' me tin pethera de tha tin timisw ( to exei akousei exallou) alla ton sygxwremeno ton pethero tha ton timisw gt xamogelouse pou mas evlepe eytyxismenous me ton gio tou!

o mpampas mou to akousw ara menei i mama... ara koritsi diko mou agori diko tou- na meinei k to epitheto... koritsia egw exw vrei k to pou tha vaftisei k ton nono...( to paidi de vlepw na erxetai xaxa) pou egine k thema gt i koumpara mas pou menei makria prin mas pantrepsei eixe pei na vaftisw de thelw gt to thelw konta mou , an thelete na sas pantrepsei allos no problem- k emeis to dextikame - ela mou nte pou otan to akouse i pethera k i kori tis arxisan ta ethima i koumpara prepei k mpla mpla....( asxetos an i anipsia tis petheras de ekane tin koumpara nona... - allo auti( i anipsia) kai allo egw ( i nifi). egw tou eipa tou dikou mou.... an de tous aresei as min erthoun sta vaftisia ( poli kakia e??) ftou mou :silly: :silly:

auta ta ligaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε αυτό το θέμα, δεν έχουμε κανενα πρόβλημα. Λίγο μόνο προβληματιστήκαμε για το θρήσκευμα, διότι ο άνδρας μου είναι καθολικός κι εγώ ορθόδοξη, αλλά πρυτάνευσε η δική μου λογική εφόσον το παιδί θα ζήσει και θα μεγαλώσει στην Ελλάδα.Συνεπώς, ο μικρός θα πάρει το όνομα του πατέρα μου και θα ονομαστεί Παύλος, (εννοείται πως αν τον πατέρα μου τον λέγανε Φανούρη δε θα έβγαζα τ' όνομα του όσο κι αν τον λάτρευα). Βέβαια, τώρα τελευταία ο άνδρας μου άρχισε να συζητάει να πάρει το παιδί τα ονόματα και των δύο παππούδων- και πάλι όμως δε με 'χαλάει' αυτή η σκέψη.

Ωστόσο, όσο και αν εμείς δε προβληματιστήκαμε για τ' όνομα δε συνέβη το ίδιο και με την αδελφή μου. Ο γαμπρός μου, ενώ χωρίς να του το ζητήσει κανείς και 100% με δική του πρωτοβουλία, έλεγε να βγάλει τ' όνομα του πατέρα μου, συμφώνησε κρυφά με τον παππά (αυτός σίγουρα θέλει καταγγελία στην Ιερά Σύνοδο, αλλά ας όψεται η αδελφή μου που 'καταπίνει' τα πάντα)να γραφεί στο πιστοποιητικό της βάφτισης το όνομα του δικού του πατέρα! Για να πετύχει μάλιστα το κόλπο είπε τελευταία στιγμή ότι "ας ακουστεί τιμής ένεκεν και το όνομα του δικού μου πατέρα στη βάφτιση" ούτως ώστε να μην υπαρχει ουσιώδης διαφορά στην πράξη της ονοματοδοσίας και στο πιστοποιητικό της βάφτισης (να το ξέρετε κορίτσια ότι το όνομα για την Πολιτεία το παίρνει το παιδί με την πράξη της ονοματοδοσίας που γίνεται στο ληξιαρχείο και όχι από το μυστήριο της βάπτισης). Και τελικά, πήγε ωραία και καλά στο ληξιαρχείο και δήλωσε το όνομα του δικού του πατέρα... Όταν όμως έμεινα έγκυος εγώ και απογοητεύτηκε που θα υπήρχε και άλλος εγγονός στην οικογένεια, δεν κρατήθηκε και τ' αποκάλυψε όλα πάνω στα νεύρα του. Ήθελε με αυτό τον τρόπο να πείσει τον πατέρα μου να αφήσει στον ανηψιό μου την περιουσία του εν ζωή και πίστευε ότι το κόλπο του ονόματος θα ήταν αρκετό, για τέτοιο μ....μπούκωμα μιλάμε! Ας το καλό, συγχίστηκα πάλι :woohoo:

Τέλος πάντων, η ουσία για μένα δεν είναι το όνομα... Αν βέβαια οι παππούδες και οι γιαγιάδες έχουν ωραία ονόματα και επιπλέον θέλουμε να τους δώσουμε μια επιπλέον χαρά,η παράδοση είναι χρήσιμη πιστεύω... Αν πάλι δεν έχουμε καλές σχέσεις ή τα ονόματα δεν είναι εύηχα, η παράδοση μπορεί και πρέπει να υποχωρεί...

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βιβιανκα εχω μείνει άφωνη...!

Σόρρυ κιολας για τον χαρακτηρισμο, αλλα απατεωνακος μου φαινεται ο καλος γαμπρούλης σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ απόλυτα alexdim... αυτός είναι για να γράψεις σήριαλ για την τηλεόραση!

Σισσιώ μου εγώ θα παρέλειπα και το υποκοριστικό και θα έλεγα σκέτο απατεώνας, μόνο που εγώ είμαι τρίτο πρόσωπο στη σχέση και δε μου έπεφτε λόγος (το μόνο που μπορούσα να κάνω, ήταν απλά να πω με ήπιο τόνο και τρόπο τη γνώμη μου).

Είναι όμως κρίμα πόσο άθλια σκέπτονται μερικοί άνθρωποι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρινιω έγραψε:

koritsiaaaa emeis ta genname!!!emeis ta travame ooooolaaa opote emeis tha apofasisoume!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ok??????? :lol::P:P:P:P

Θα συμφωνήσω μαζί σου! Δεν λέω και ο πατέρας συμβάλλει, αλλά από την μέρα που το παιδί μεγαλώνει στην κοιλιά μας κ μετά γεννιέται εμείς τα τραβάμε ΟΛΑ... Εμείς κουραζόμαστε για αυτά, εμείς ξενυχτάμε για αυτά, εμείς ασχολούμαστε πιο πολύ μαζί τους και κανείς δεν μας σκέφτεται... Όχι είναι η παράδοση, έτσι πρέπει να γίνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vivianka Μια φιλη μου που ειχε παρομοιο θεμα, ο συντροφος της0 δεν ειναι παντρεμενοι ειναι καθολικος και ενω συμφωνησε με το ονομα Αλεξανδρα..μετα εκανε νουμερα και τελιακ την βγαλανε Αλεξανδρα - Βικτωρια, αλλα δεν την εχουνε βαφτησει ακομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω τελικά είναι μεγάλο θέμα αυτό με το όνομα! Πάντως βρε κορίτσια, ας μην τα ισοπεδώνουμε κι όλα, το παιδί δεν είναι μόνο της μάνας, σίγουρα η μάνα το μεγαλώνει στην κοιλιά της, το γεννάει και έχει τη μεγαλύτερη ευθύνη για το μεγάλωμά του, αλλά κι ο πατέρας είναι εξίσου σημαντικός! και στην τελική, ζευγάρι είμαστε, αν δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε σε αυτά, που στην πραγματικότητα είναι μικρής σημασίας, πώς θα συνεννοηθούμε σε μεγαλύτερα και πιο δύσκολα; συμβιβαστικές λύσεις πάντα υπάρχουν, κι εγώ το θεωρώ άσχημο να φτάνουν τα ζευγάρια να τσακώνονται και να διαφωνούν τόσο πολύ για κάτι τέτοιο... και δεν παντρευόμαστε μόνο για να κάνουμε παιδιά, επιλέγουμε και συνειδητά άνθρωπο να συμπορευτούμε...

ωχ, σαν ιεροκήρυκας ακούγομαι χιχιχιχ :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε διάλεξε λέει??Ε τότε ας το πείτε Μαρία,αυτό κ αν είναι το όνομα της Παναγίας!!!Να δούμε τότε τι θα πει...Κ στο άλλο δώσε το όνομα της μαμάς σου..Δηλαδή ρε κορίτσια δε μπορώ όταν ακούω τέτοια,σηκώνονται τα μαλλιά μου όρθια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αλλα κ στη δική μου περίπτωση δε φταίει κανένας άλλος,φταίω εγώωωωωωω,που δεν το έταξα κάπου,να τη βγάλω μια Ραφαέλα πχ(προς τιμήν κ του Αγίου Ραφαήλ) να βάλουν όλοι μυαλό!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...