Μετάβαση σε περιεχόμενο

Xαπια αδυνατιοσματος Alli


maggy

Recommended Posts

Τα εχει δοκιμασει καμια τα περνει μια φιλη μου και εχει οντως αποτελεσματα σκεφτομαι να τα παρω και εγω μιας και εχω ξεκινησει σε διαιτολογο και λεει οτι βοηθανε πολυ αλλα φοβαμε τις παρενεργειες.

:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ! δεν ξερω αλλα εγω τα φοβαμαι κατι τετοια σκευασματα :unsure:

θυμαμαι πριν αρκετα χρονια που ειχα παει αυστραλια

επαιρνε κατι παρομοια χαπια η ξαδερφη μου κ ολο λιποθυμουσε :(

απο τοτε τα πηρα απο φοβο :P

καλυτερα νομιζω η λεκινθινη ,ειναι τουλαχιστον συμπληρωμα κ οχι χημεια

Α! τωρα που θυμηθηκα :cheer:

ακουσα ειναι κορυφη το εκχυλισμα πρασινου τσαγιου,

το παιρνεις σε σταγονες απο φαρμακειο κ εχει αποτελεσματα,

μου το πε γυμναστρια

τωρα βασικα δεν το δοκιμασα,απλα το αναφερω πληροφοριακα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maggy έγραψε:

Αυτο που λες το πρασινο τσαι σου κοβει την ορεξη?

Αυτο απο οτι διαβασα αν φας λιπαρα και πιανει κοψιμο

θα σε γελασω δεν γνωριζω λεπτομερειες,ξερω ομως οτι ειναι λιποτροπικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maggy έγραψε:

Αυτο που λες το πρασινο τσαι σου κοβει την ορεξη?

Αυτο απο οτι διαβασα αν φας λιπαρα και πιανει κοψιμο

γι αυτο χανεις κιλα επειδη σε πιανει κοψιμο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν φας λιπαρα σε πιανει οχι συνεχεια αλλα μαλλον για αυτο χανεις κιολας ετσι οπως το λες αλλα αυτη η φιλη μου αδυνατησε παρα πολυ η φανηκε παραπολυ με αυτα τα χαπια και με βαζει σε πειρασμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περα απο την πλακα κοριτσια η αληθεια ειναι πως αν δεν κανεις και εσυ καποια αναλογη διατροφη δεν εχει αποτελεσματα και λεω διατροφη οχι διαιτα απο προσωπικη μου εμπειρια ειχα προβλημα με το γονατο(ειχε μαζεψει υγρο) ειχα και καποια παραπανω κιλακια και αυτο επιβαρινε την κατασταση μου ετσι με στειλανε σε εναν διατροφολογο ο οποιος μου εδωσε μια διατροφη..πολυ καλη..την ακολουθησα και εχασα καπια κιλακια αλλα τα ξαναπηρα γιατι δεν προσεξα και μετα απο καπιο καιρο μου την αλλαξε.Την εχω ακομα καπου παραπεταμενη..απλα θελω να καταληξω στο οτι καλυτερα ειναι να χανουμε κιλα με φυσικους τροπους και οχι με σκευασματα.Υπαρχουν ομως και καπιοα βοτανα που σε βοηθανε π.χ η λουιζα μαζι με κατι αλλα βοτανα τα βραζεις και τα πινεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To alli(60 mg) είναι η μισή δόση του xenical(120 mg).Είναι η ίδια ουσία σε μικρή δόση και δίνεται χωρίς ιατρική συνταγή.Υπάρχει και alli 120mg που δίνεται με ιατρική συνταγή.Γενικά είναι όμως φάρμακο και πρέπει να υπάρχει ενημέρωση πριν το πάρεις.

Το xenical θεωρείται ασφαλές φάρμακο οπότε το ίδιο θα ισχύει και για το alli.

Προσοχή όμως γιατί έχουν κυκλοφορήσει πλαστές παρτίδες του alli στην αγορά.

Δείτε στην σελίδα του ΕΟΦ περισσότερες πληροφορίες στο δεύτερο και πέμπτο θέμα της αρχικής σελίδας: εδώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικα ειχα παρει τα Lipotox και απο ενα σημειο και μετα οτι ετρωγα το εβγαζα αλλα δες εχανα γραμμαριο τωρα κανω διαιτα εχασα 4 κιλα αλλα περιμενω περιοδο και εχει ανοιξει πολυ η ορεξη μου :blush:

ειδα και την φιλη μου που ηταν πιο παχια παο μενα και τωρα ειναι σα σκελετομενο και μπηκα στο πειρασμο αλλα δε ξερω τα ψιλοφοβαμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maggy μου καλυτερα να τα αποφυγεις τα χαπακια επιδρουν διαφορετικα σε καθε οργανισμο..ποσα κιλα εισαι και ποσο υψος εχεις..

αν δεν θες να απαντησεις δεν πειραζει η εχεις αλλη δουλιτσα; ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα maggy μου κανονικα οι γυναικες λενε πρεπει να ειναι η δεκα κιλα πιο κατω απο το υψοσ η το ιδιο αλλα μην αγχωνεσαι και εγω ειμαι 1.81 υψος και 95 κιλα.Ξερεις επισης τι ειναι αποτελεσματικο το πηρε η μητερα μου δοκιμασμενο, αυτες οι βερμουδες αδυνατισματος,τις εχεις ακουστα πιστευω σε κανουν και ιδρωνεις και ετσι χανεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σκεφτόμουνα και εγώ να πάρω τα xenical. Με ένα φίλο γιατρό που είχα μιλήσει με αποθάρρυνε και επίσης ΑΚΟΥΣΑ ότι μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα στο παχύ έντερο.

Δεν ξέρω :unsure: και εγώ είχα μπει στον πειρασμό αλλά δεν πείρα τίποτα τελικά. Εκτός του ότι η γνωστή που έπαιρνε τα xenical και είχε αδυνατήσει πολύ (και έτσι μπήκα και εγώ στον πειρασμό) τώρα που τα έχει κόψει πολύ καιρό έχει παχύνει πάλι πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπερα κ απο μενα :)

Προσωπικα δεν εμπιστευομαι σκευασματα αδυνατισματος.Εκτος του οτι δε ξερουμε τι επιπτωσεις εχει η μακροχρονια χρηση τους,νομιζω πως αν δεν το "ραψουμε" κ δεν ιδρωσει ο...πωπος μας προκοπη δεν γινεται :lol:

Μια φιλη μου που ειχε (οντως) προβλημα με το βαρος της ακολουθησε ΠΙΣΤΑ

την διατροφη της διαιτολογου κ ειχε τρομερα αποτελεσματα.Το μενου ηταν καλο (δεν ηταν τιγκα στο νεροβραστο κ στο ανοστο) με πολλα γευματα και γλυκακι!!Εχασε το κιλα που ειχε βαλει στοχο σε λογικο χρονικο διαστημα,εκανε κ την συντηρηση της και ολα οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα χάπια αδυνατισματος προκαλούν συνήθως ξηροστομία και πιο σπάνια διάρροιες. Με αυτά τα χάπια γίνεται δυσαπορρόφηση του λίπους. Δηλαδή δεν παίρνει ο οργανισμός όλο το λίπος από το φαγητό χάρις στο χάπι. Δεν πρέπει να λαμβάνονται πάνω από 6 μήνες και είναι για άτομα που θέλουν να χάσουν "ξεκούραστα" γύρω στα 20 κιλά.

Το πράσινο τσάι βοηθά, σε συνδιασμό με καλή διατροφή, στο να ενεργοποιεί τον μεταβολισμό και να κάνει ο οργανισμός καλύτερες καύσεις. Και πάλι δεν πρέπει να χρησιμοποιείται πανω από 2-3 μήνες, γιατί η μακροχρόνια χρήση προκαλεί δυσπεψία.

Οι δίαιτες είναι για μένα μεγάλη κοροϊδία. Από όσες φίλες έχω που τρέχουν σε διαιτολόγους όλες αδυνατίζουν κάποια κιλά και σε 6 μήνες τα έχουν πάρει στο πολλαπλάσιο. Όλες οι δίαιτες βασίζονται στο τρίπτυχο κρέας με σαλάτα/ όχι γλυκά/ όχι πολλοί υδατάνθρακες. Είναι μαρτύριο να κάνεις τέτοιου είδους διατροφή αφού στερείσαι παρα πολλά, γι΄αυτό και κάποια στιγμή "σπας". Για μένα το καλύτερο είναι όποιος έχει πρόβλημα μεγαλύτερο των 20-25 κιλών να βάλει έναν δακτύλιο στο στομάχι και να τελειώνει η υπόθεση. Τότε σταματά και το μαρτύριο των περιττών κιλών.

Η Ντόρα Μπακογιάννη έβαλε δακτύλιο κι έχασε μια και καλή τα κιλά. Το ίδιο και ο Ηλιας Μαμαλακης. Οι διαιτολόγοι είναι για μένα οι περισσότεροι απατεώνες και δεν βοηθούν την κατάσταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω φίλη που έβαλε δακτύλιο και έχει χάσει ελάχιστα από τα 40 περίπου κιλά που είχε να χάσει.

Ο δακτύλιος δεν σε εμποδίζει να τρως μαλακές τροφές που είναι πλούσιες σε θερμίδες.

Το μόνο που κάνει είναι να μικραίνει τον χώρο του στομαχιού και να χορταίνεις πιο εύκολα.

Αν δεν είσαι καλά ψυχολογικά και είσαι λαίμαργη άνετα μπορείς να συνεχίσεις να τρως σοκολάτες και γλυκά ή άλλα παχυντικά πράγματα.

Η διαιτολογία δεν είναι απάτη.

Όλες ξαναπαίρνουν τα κιλά που χάσανε γιατί αμέσως μετά ξαναρχίζουν να τρώνε όπως παλιά.

Αυτό που χρειάζεται είναι να αλλάξεις νοοτροπία στο θεμα του φαγητού ΜΟΝΙΜΑ και να βάλεις λίγη άσκηση στη ζωή σου.

Γιαυτό δεν πιστεύω σε θαυματουργές δίαιτες και χάπια.

Χρόνια αγωνίζομαι με το βάρος μου γιατί δεν έχω καταφέρει ακόμα να συνειδητοποιήσω ότι μετά θα πρέπει να προσέχω για πάντα.Μόλις αρχίζω δίαιτα ονειρεύομαι πότε θα τελειώσει για να φάω όπως πριν.

Δεν πάει όμως έτσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν βάζεις δακτύλιο χάνεις γύρω στα 15 κιλά τους πρώτους 2 μήνες, γιατί πρέπει να κάνεις ειδική διατροφή, ώστε να μην έχεις εμετούς και δυσπεψία. Σε ξεκινούν με σούπες και γιαούρτι και σιγά σιγά σου βάζουν τις στερεές τροφές. Επίσης ο δακτύλιος μπορεί να προσαρμοστεί, δηλαδή πηγαίνεις στον γιατρό και στον "χαλαρώνει" ή σφίγγει κατά βούληση. Ίσως η φίλη σου να είχε πρόβλημα θυρεοειδούς ή μεταβολισμού, γι΄αυτό και δεν αδυνάτισε. Όλα τα ταμεία πια δικαιολογούν τον γαστρικό δακτύλιο εξαιτίας της μεγάλης επιτυχίας. Δεν χρειάζεται πια να δώσεις 4000ε όπως παλιά.

Η δίαιτα είναι πρώτα πολλά ψυχολογικό βασανιστήριο και θα πρέπει να έχεις εξαιρετικά ισχυρό κίνητρο, ώστε να αντέχεις την δοκιμασία ΕΦ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ. Το φαγητό δεν συνδέεται μόνο με την επιβίωσή μας αλλά και με την κοινωνική μας ζωή (πχ ταβέρνες, καλέσματα κτλ). Παντού βομβαρδιζόμαστε από εικόνες και συνταγές λαχταριστών φαγητών οπότε για να μην σπάσεις θα πρέπει η επιθυμία σου για υγιεινή διατροφή κι εγκράτεια να είναι εξαιρετικά ισχυρή. Όλα αυτά στην πράξη είναι εξαιρετικά δύσκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το λαθος για μενα ειναι να πιστεψει καποιος οτι τρως ο,τι θες παιρνεις τα χαπια και αδυνατιζεις,δηλαδη μονο μαζι με μια σχετικη διατροφη αποδιδουν,η βασικη αρχη για τετοιου ειδους χαπια ειναι οτι αν τρως πολλα λιπαρα θα εγκατασταθεις στην τουαλετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω διαβάσει πως τα διάφορα χάπια/σκευάσματα που μας διαφημίζουν κατά καιρούς μπορεί στο μέλλον να προκαλέσουν καρδιολογικές παθήσεις. έχουν πολλές παρενέργειες και καλό είναι να αποφεύγονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ,λογω δουλειας,αποφυγεται αυτα τα χαπια και τις πρωτεινες σε σκονη,μια καλη διατροφη,περπατημα,και το τσαγακι το πρασινο βοηθαει πολυ,αν εχετε την δυνατοτητα να κανετε και μασσαζ ειναι το τελειο,οι βερμουδες βοηθουν στο χασιμο υγρων,πολλα νερα να πινεται,και εαν εχετε αυτη την βερμουδα βαλτε κρεμουλα λιποδιαλυτικη,και η πιο φθηνη καλη ειναι,τυλιχτειτε με μεμβρανη και φορεστε την βερμουδα,αν συνδιασετε και περπατημα ή μια ασκηση κατα την διαρκεια που την φορατε,μια ωριτσα αρκει,δεν χρειαζεται να την φορατε με τις ωρες,γιατι υπαρχει και η περιπτωση να βγαλεται σπυρακια απο τον ιδρωτα,γι'αυτο και θελουν και συχνο πλυσιμο..καλη επιτυχια!!το κυριοτερο για να καει λιπος και να μην χανεται μυικο ιστο(που συνηθως αυτο γινεται απο τις σκληρες διαιτες,και το γρηγορο χασιμο κιλων)ειναι μια σωστη διατροφη,πολλα νερα.καλο το αδυνατο κορμι αλλα το λαπαδιασμενο δεν ειναι και τοσο ωραιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 months later...
  • 11 months later...

Αχ δεν ξέρω αν ενδιαφέρεται να μάθει κάποια κοπέλα ακόμα για το Alli.Επειδή η μητέρα μου δουλεύει εκεί που παράγονται και έχω μάθει κάποια πράγματα.Το συγκέκριμένο σκεύασμα δίνεται στο εξωτερικό τουλάχιστον με συνταγή γιατρού και σε άτομα παχύσαρκα και όχι απλά υπέρβαρα.Πρέπει να προσέξει όποια παίρνει φάρμακα όπως αντικαταθληπτικα, για καρδιολογικές παθήσεις και άλλα.Γενικά η δράση του είναι η δέσμευση του λίπους που τρώει το άτομο για όσο το παίρνει(γι αυτό και με τα κόπρανα αποβάλλεται το λίπος).Συνδιάζεται με σωστή διατροφή και δεν καίει το αποθηκευμένο λίπος απλά όταν δεν παίρνεις λίπος εφ όσον αποβάλλεται ο οργανισμός καίει απο μόνος του απο τις λιποαποθήκες μας ;) Είναι πολύ καλό αποτελεσματικό δηλαδή αλλά θεωρείται φάρμακο και όχι συμπλήρωμα όπως πολλά που κυκλοφορούν για αδυνάτισμα.Εδώ στην Ελλάδα δεν ξέρω πως το δίνουν αν θέλει συνταγή ή όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...