Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΟ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!!!


Recommended Posts

Και να λοιπόν που ήρθε και η δική μου σειρά να αφηγηθώ πως έφερα στον κόσμο το λιονταράκι μου ( θα σας κουράσω λίγο)!!!

Παρασκευή 12/3, στις 8.30 το πρωί νιώθω ότι θέλω να πάω τουαλέτα και καθώς σηκώνομαι από το κρεβάτι αισθάνομαι μια διαρροή… σκέφτομαι πως δεν μπορεί να είναι από την κύστη… τέτοια ακράτεια πια; Παίρνω τηλ μια φίλη και μου λέει πως αν ξαναφύγουν πολλά υγρά, θα είναι αμνιακά και να πάω στο νοσοκομείο. Κάθομαι λίγη ώρα και με το που πάω να σηκωθώ πάλι, έτρεξαν κι άλλα! Δεν πανικοβάλλομαι, χαμογελάω. Μπαίνω να κάνω ένα ντους και κατεβαίνω στα πεθερικά μου για να πάω με τον πεθερό μου στο νοσοκομείο. Ο Γιώργος δούλευε και απλά του είπα ότι θα πάμε να δούμε τι είναι… δεν ήθελα να τον αναστατώσω και να φύγει χωρίς λόγο, αν τελικά δεν ήταν η ώρα. Μέχρι να πάμε είχα λερώσει 3 εσώρουχα! Και λίγο πριν φύγουμε από το σπίτι, πήγα πάλι τουαλέτα και να σου η περίφημη βλέννα με λίγο ροζ αιματάκι!!! Εκεί πια σιγουρεύτηκα… ένιωθα μόνο χαρά και καθόλου φόβο! Χαμογελούσα και σκεφτόμουν «επιτέλους έρχεται!». Στις 9 ήμουν στο νοσοκομείο. Με βλέπει μια μαία και αφού βάλαμε ένα στικ είδαμε ότι όντως σπάσαν τα νερά ( εγώ δεν κατάλαβα πάντως αυτό το -τσακ- σα να σκάει μπαλόνι ούτε έτρεξαν ποτάμι τα υγρά!). Με βλέπει μια γιατρός στον υπέρηχο, η θέση του μωρού καλή (μέχρι εκείνη τη στιγμή). Ήρθε και ο γιατρός μου, παρόλο που δεν δούλευε εκείνη τη μέρα… με βλέπει από κάτω, διαστολή 2 στις 9.30. Κάθομαι στον παλμοτοκογράφο μισή ώρα (ο πεθερός μου έρχεται σπίτι και παίρνει βαλίτσες) και μετά αλλάζω, βγαίνω και κάνω βόλτες! Στο μεταξύ είχαν έρθει και ο Γιώργος και οι γονείς μου!! Κάθε μισή ώρα μπαίνω μέσα, ακούμε την καρδούλα του και βγαίνω πάλι και περπατάω. Από πόνους… ΤΙΠΟΤΑ! Ένα μικρό τράβηγμα στη μέση, σαν πόνος περιόδου. Στις 12 μπαίνω πάλι να ακούσουμε καρδούλα. Με βλέπει ο γιατρός και η διαστολή παραμένει στο 2… από κει και μετά δεν ξαναβγήκα στους δικούς μου. Μου βάλαν ορό ωκυτοκίνης για να ξεκινήσουν οι πόνοι οι οποίοι ήταν πολύ ήπιοι. Γύρω στις 15.00 άρχισα να πονάω πιο δυνατά, η διαστολή 4 και μέχρι τις 17.00 είχε κολλήσει εκεί! Από τις 17.00 και μετά άρχισα να τα ψιλοπαίζω… κουράστηκα πολύ ψυχολογικά και παρακαλούσα τον γιατρό να κάνουμε καισαρική!!! Όχι επειδή δεν άντεχα τους πόνους αλλά γιατί ήμουν πολλές ώρες και δεν προχωρούσαμε και επίσης με έπιασε πανικός ακούγοντας τη διπλανή να ουρλιάζει λες και τη σφάζανε! Με αποσυντόνιζε, ούτε τις αναπνοές μου δεν έκανα σωστά! Στα ενδιάμεσα των πόνων κοιμόμουν και όταν ξυπνούσα και έβλεπα το ρολόι έλεγα «μόνο 2 λεπτά πέρασαν γμτ;;;» Μέχρι τις 20.00 οι πόνοι έρχονταν και έφευγαν αλλά όχι πάντα σε τακτά διαστήματα. Μια ερχόταν ανά λεπτό και μια ανά 5λεπτο. Στις 20.00 είχα φτάσει 9 διαστολή αλλά το μωρό γύρισε με το μουτράκι προς τα πάνω και ήταν σφηνωμένος στα αριστερά μου, δεν μπορούσε να μπει το κεφαλάκι του. Κάναμε προσπάθειες για εξώθηση με τον γιατρό μου και μια μαία μπας και τον ξεκολλήσουμε από κει που είχε σφηνώσει αλλά τίποτα. Οι πόνοι μου είχαν υποχωρήσει και η μήτρα ήταν πια σχεδόν αδρανής. Τελικά 20.45 λέει ο γιατρός ότι θα μπούμε για καισαρική γιατί δεν γίνεται. Ζορίστηκε και το μωρό και σε κάποια φάση ανέβασε παλμούς. Με ετοιμάζουν, μπαίνω στο χειρουργείο και θυμάμαι τα πάντα μέχρι να κοιμηθώ… εκτός απ’ το πώς κοιμήθηκα! Από όταν ξύπνησα τα θυμάμαι όλα αλλά είναι σαν να ήμουν μεθυσμένη… έτσι τα θυμάμαι, σαν όνειρο, σαν παραίσθηση! Κρύωνα πολύ, έτρεμα! Στις 21.10 είχε γεννηθεί ο πρίγκηπάς μου, 3050 και 51 εκ. Στις 23.00 ξύπνησα εγώ και με πήγαν στο δωμάτιο και μισή ώρα μετά μου τον φέρανε και μου τον ακούμπησαν στην αγκαλιά μου… η πιο συγκλονιστική στιγμή της ζωής μου (μέχρι τότε!!!). Έβαλα τα κλάματα από χαρά. Μέχρι και τώρα κλαίω όταν το θυμάμαι! Εκείνο το βράδυ δεν κοιμήθηκα. Τον κοιτούσα συνεχώς και κάθε τόσο έκλαιγα…

Από εκείνη την πρώτη στιγμή που τον κράτησα μέχρι και σήμερα που είμαστε στο σπίτι μας, νιώθω όλο και πιο ευτυχισμένη, όλο και πιο γεμάτη. Ξανάγραψα ότι είμαι τόσο χαρούμενη που πονάει η καρδιά μου από το σφίξιμο και την πληρότητα που νιώθω στην ψυχή μου!

Εύχομαι όλες οι γυναίκες να βιώσουν τη χαρά του να φέρνουν στον κόσμο ένα πλασματάκι και να γεμίζει η ζωή τους!

ΥΓ. Μη φοβάστε τους πόνους γέννας αλλά ούτε την καισαρική!!! Δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ, ειλικρινά. Την πρώτη μέρα μόνο πονούσα (ανεκτά) και μετά η ανάρρωση ήταν τρομακτικά γρήγορη. Η ευτυχία δεν μετριάζεται από κανέναν πόνο, ούτε μικρό, ούτε μεγάλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσει ο λιονταράκος σας! Ταλαιπωρήθηκες λιγάκι, αλλά ψύχραιμη ε B) Μακάρι όταν έρθει η σειρά μας, να είναι το ίδιο εύκολο όσο το κάνεις να ακούγεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mπραβο popitsa...!!NA ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Ο ΚΟΥΚΛΟΣ!!!ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙς ΟΠΩς ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ!!!!ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ!ΚΑΛΗ ΛΟΧΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ..ΚΑΙ ΚΑΛΗ ..ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ..! ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σας ζησει το λιονταρακι σας...αλλα ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ρε παιδι μου?

Χαθηκαν οι αντρες να κανετε σεξ???????

αχααααααααααααχααααααααααααα

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: αστειααααακιιιιιιιιι

να σας ζησει μωρε κ καλη λοχεια!!!!! :kiss::kiss::kiss:

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ποπη μου να σου ζησει το παληκαρι σου! Να εισαι παντα τοσο ευτυχισμενη! Να εισαι αγκαλια με τον Γιωργο και να απολαμβανεται το θαυμα που ηρθε στη ζωη σας! Καλη λοχεια φιλεναδα!! Φιλακια απο το Μαρακι στο παληκαρακι σου!!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Popi μου να σου ζήσει το αγοράκι σου! Να είναι γερό και δυνατό σε όλη του τη ζωούλα και να σας κάνει όλο και πιό ευτυχισμένους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πωπω γεννητούρια στο μαμμυ!!!! Πόσο χαίρομαι!!! :woohoo:

popi να σας ζήσει το παλικαράκι σας!!!

Να είναι πάντα γερό, τυχερό και να περνάει στη ζωή του μόνο χαρές!!!!

Να τον χαίρεστε και να τον καμαρώνετε πάντα!! :cheer:

Η περιγραφή σου παραστατικότατη. Κρίμα να σας την κάνει ο μπέμπης τελευταία στιγμή και με διαστολή 9.

Αλλά τι να λέμε τώρα? Γεννήθηκε, είναι γερός? Αυτό μετράει!!!

Χαίρομαι που η ανάρρωσή σου ήταν ταχεία κι εύκολη. Κι εγώ δεν ταλαιπωρήθηκα μετά την καισαρική!!!

Φιλιά στις πατούσες του μπέμπη!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ τελεια η περιγραφη!!! :woohoo: δεν μας κουρασες καθολου..ισα ισα και 2 σελιδες να ητανε θα καθομουν και θα το διαβαζα!!! :silly:

να σου ζησει το μωρακι σου!!! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητηρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να χαιρεστε το μωρακι σας

να εναι δυνατο και ευτιχισμενο μια ζωη και να το καμαρωσετε οπως επιθυμητε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει κοριτσάκι μου!!!!!!!!!!!!! :laugh: :laugh:

να ναι πάντα γερό,καλότυχο και ευτυχισμένο στη ζωή του... καλή λοχεία να χεις!!!!!!!!!!!!! μου άρεσε πολύ η περιγραφή σου..κρίμα που ταλαιπωρήθηκες τόσο και τελικά έκανες και καισαρική...

καλές γιορτούλες ν α χετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσι μου, δεν σε ξέρω, αλλά όσα έγραψες με συγκίνησαν αφάνταστα!!!!! να σου ζήσει ο γιοκας σου, να τον δείς όπως επιθυμείς!!!! τυχερός να έιναι πάντα στην ζωή του!!!!! καλή λοχεία!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές! Με το καλό, όσες περιμένετε, να ζήσετε την πιο συγκλονιστική εμπειρία της ζωής σας!!!Σημασία δεν έχει το πως θα έρθει τελικά ένα μωράκι αλλά να έρθει δυνατό και υγειές!!! Όσο για την ταλαιπωρία...ποια ταλαιπωρία;;; Καμιά δεν την θυμάται!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει βρε ποπακι τι ωραια που τα εγραψες! καλα εκει με τα νερα θυμηθηκα τον εαυτο μου, να σου ζησει ο μπεμπαρος σου και ετσι ευτιχισμενη και πληρης να εισαι παντα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...