Μετάβαση σε περιεχόμενο

SOS! φοβάμαι...


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

το Σάββατο 27/03/2010 συμπληρώνω 40 βδομάδες κύησης.

Δεν κατάλαβα πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός!

Σαν να ΄ταν χθες που έμαθα ότι είμαι έγκυος!

Το προηγούμενο Σάββατο 22/3, πήγα στον γιατρό και μου είπε ότι ο τραχηλός μου είναι κλειστός.Τον ρώτησα εάν θα πρέπει να περπατάω πιο πολύ ώρα και μου είπε πως δεν παίζει σημασία. Δηλαδή πως θα ανοίξει?

Ντράπηκα να τον ρωτήσω εάν θα πρέπει να κάνω sex.

Τέλος πάντων, μου έκλεισε ραντεβού για την Παρασκευή 26/03, να δούμε πως θα είμαι και αν θα πρέπει να κάνουμε πρόκληση τοκετού.

Επίσης μου είπε πως είναι υπέρ του φυσικού τοκετού και ότι εάν χρειαστεί να περιμένουμε ακόμα 7 μέρες.

Το πρόβλημα μου είναι ότι σαν πρώτη φορά φοβάμαι πάρα πολύ, και σχεδόν από το Σαββάτο κλαίω.

Είχα μια πολύ καλή εγκυμοσύνη και πιστεύω τώρα ότι όλα θα πάνε στραβά!

Με έχει τρέλανει και η οικογενειά μου ότι τώρα θα έπρεπε να είχα γεννήσει!

Φοβάμαι την ώρα του τοκετού! Εγώ φανταζόμουν ότι θα έσπαγαν τα νερά, ότι μέχρι τώρα θα είχα σημάδια τοκετού, αλλά τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

theo28 μην αγχωνεσαι κοριτσακι μου!!!Και εγω εκλεισα τις 40 εβδομαδες και δεν ειχα καμια ενδειξη οτι θα γεννησω.Πηγα λοιπον στον γιατρο και μου ειπε να παω την επομενη μερα να γεννησω με προκληση τοκετου,δεν ειναι τιποτα ,εγω για καμια ωριτσα πονεσα και μετα μου εκανε επισκληριδιο και πραγματικα δεν καταλαβαινα τιποτα!!!

Θα σου προτεινα να πεις στον γιατρο να μην περιμενεις αυτες τις 7 ημερες και σε τρωει το αγχος,εφοσον το παιδακι σου εχει παρει το καταλληλο βαρος και ολα ειναι καλα δεν υπαρχει λογος να το καθυστερεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Theo μου πόσο σε καταλαβαίνω! Ακρίβως το ίδιο έχω και εγώ... με την διαφορά ότι έχω ΠΗΤ 31 Μαρτίου! Εμένα με εξέτασε την προηγούμενη εβδομάδα και το μωράκι ήταν ακόμα ψηλά...

Δε νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι... εκτός από υπομονή!

Μετά νομίζω οι επιλογές είναι δύο. Πρόκληση τοκετού ή καισαρική.

Μας εύχομαι να πάνε όλα καλά! ;-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Theo μου πόσο σε καταλαβαίνω! Ακρίβως το ίδιο έχω και εγώ... με την διαφορά ότι έχω ΠΗΤ 31 Μαρτίου! Εμένα με εξέτασε την προηγούμενη εβδομάδα και το μωράκι ήταν ακόμα ψηλά...

Δε νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι... εκτός από υπομονή!

Μετά νομίζω οι επιλογές είναι δύο. Πρόκληση τοκετού ή καισαρική.

Μας εύχομαι να πάνε όλα καλά! ;-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περπατουσα απο ον 2ο ηνα της εγκυμοσυνης τουλαχιστον 1 ωρα την μερα

μεχρι και την τελευτεα μερα το μωρο ηταν ψηλα

γεννησα ομως φυσιολογικα και χωρις πολλους πονους και πιεση

ξεκουρασου μην αγχωνεσαι χρειαζεσαι την ηρεμια σου σε λιγο καιρο θα αναπολεις την κοιλιτσα σου!λαο δεν θα προάβαινεις να χα΄λάρωνεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

theo μην φοβάσαι καθόλου!τόσες και τόσες γέννησαν έπαθαν τίποτα;ίσα ίσα έζησαν το πιο όμορφο θεύμα της ζωής τους και μια μοναδική εμπειρία που θα σου μείνει αξέχαστη!και εγώ έτσι φοβόμουν αλλά λίγες μέρες πριν ήμουν πολύ ψύχραιμη και αυτό βοήθησε στον τοκετό πάαααααρα πολύ!αν πας έτσι τόσο αγχωμένη και με κλάματα δεν θα βοηθήσεις καθόλου ούτε τον εαυτό σου ούτε το μπεμπάκι σου!ζήστο!σε λίγο θα δεις το προσωπάκι του μωρού σου!καλή λευτεριά! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ bembini,ΕλένηΧ,maraki85 και καλή λευτεριά ΟΛΓΑ ΚΟΚ.

Τώρα κάπως έχω ησυχάσει...

Γενικά δεν μου αρέσει να κάνω σχέδια για κάτι γιατί όταν κάνω πάντα μου συμβαίνει το αντίθετο!, γι αυτό θα ήθελα ο τοκετός μου να έρθει φυσικά!

όταν με το καλό γεννήσω, θα γράψω κι εγώ την εμπειρία μου.

Και πάλι σας ευχαριστώ,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΕ ΜΗΝ ΚΛΑΙΣ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΘΑ ΠΑΝΕ, ΕΓΩ ΕΚΛΑΙΓΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΝΧΩΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΣΕ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΜΟΥ ΕΒΓΑΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΑΚΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΤΙ ΧΑΡΑ ΕΙΧΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΛΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλα βρε Theo μου, σκέψου ότι δεν είσαι μόνη... αλλά τόσες άλλες θα ζήσουν τα ίδια με εμάς!!

Καλή λευτεριά και σε εσένα κοριτσάκι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατ'αρχήν μην ακούς κανέναν, όλοι το παίζουν ειδικοί και σε αγχώνουν. Νίωθεις καλά με τον γιατρό σου? Αυτό έχει σημασία. Κι εγώ στην πρώτη μου γέννα γέννησα στις 40 +5 με πρόκληση. Κι όλοι μου λέγανε ακόμη? έπρεπε να στο έχει πάρει με καισαρική, ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, όλοι γίνανε γιατροί. Τίποτα αυτό που έχει σημασία και πρέπει να σκέφτεσαι πως στις 27/03 θα έχεις αγκαλίτσα το μωράκι σου, όσο κι αν πονέσεις ή ταλαιπωρηθείς στο τέλος θα έχεις στα χέρια σου το παιδάκι σου, και πραγματικά ο φυσικός τοκετός είναι δώρο θεού, τρομερή εμπειρία, όσο κι αν πονάς η στιγμή που γεννάς το παιδί σου αξίζει τόσο κι άλλο τόσο πονο!Και μην φοβάσαι για τον τράχηλο άκουσα και άλλη μία κοπέλα στο μαιευτήριο που της είχαν πει το ίδιο και γέννησε πολύ εύκολα. Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι βρε Χριστίνα! Έτσι είναι! Όλοι έγιναν γιατροί ξαφνικά! Εγώ έχω βαρεθεί να ακούω από γνωτούς μου ότι... αφού είναι μεγάλο το παιδί, πήγαινε για καισαρική!!

Πιο πολύ βιάζονται αυτοί παρά εγώ μου φαίνεται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου γλυκο ολα θα πανε μια χαρα...μην αγχωνεσαι και ζησε το!δεν υπαρχει τιποτα πιο συγκλονιστικο απο την στιγμη της γεννας...

αν ο γιατρος σου λεει να περιμενετε τοτε θα περιμενετε!και μην ακους κανενα!....στην πρωτη μου εγκυμοσυνη 3 μερες πριν γεννησω ειχα παει να με δει ο γιατρος και μου λεει οτι ο τραχηλος ειναι σκληρος και κλειστος και αλλα ο μπεμπακος ειχε αλλα σχεδια...μετα απο 3 μερες εκανε την εμφανιση του και γεννησα φυσιολογικα και ολα ηταν μια χαρα..

αχ!!!!!!!ποσο θα ηθελα να ειμαι στη θεση σου! :)

με το καλο...και με μια ευκολη γεννα! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσάκι μου τι μου θύμισες τώρα...

4ο εβδομάδων κ 2 ημερών κ πήγα στο γιατρό μου κ μου είπε οτι ο τράχηλός μου είναι ψηλά κ σκληρός..Ήμουν τρομερά απογοητευμένη κ το χειρότερο ήταν πως είχαν γεννήσει όόόόόλες όσες είχαμε κοντινές ΠΗΤ κ μόνο εγώ είχα μείνει..Κ όλοι στο δρόμο με βλέπανε κ μου λέγανε "ακόμα?????"..

Πήγα μετά απο 2 μέρες για καρδιοτοκογράφημα,ξανατρώω μια φρίκη γιατι μου είπε η μαία που το άκουσε οτι δε θα γεννήσω σύντομα,η μικρή ήταν καταβολεμένη..Κ εκεί ήρθε να μ εξετάσει ο γιατρός κ ΝΑΙ!!!Μέσα σε 2 μέρες είχαν έρθει τα πάνω-κάτω..Είχα διαστολή 2,κ ο τράχηλός μου ήταν πια χαμηλά κ μαλακός!!!!!!Οπότε κ την άλλη μέρα μπήκα με πρόκληση το πρωί κ ως το μεσημέρι είχα γεννήσει..Όχι ανώδυνα,αλλα ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ όσο η αίσθηση του μωρού σου στην αγκαλιά σου!Θα δεις...

Δίδαγμα??Να μη φοβάσαι καθόλου γιατι απ τη μια μέρα στην άλλη έρχονται τα πάνω-κατω!Κ όντως όσον αφορά τον τράχηλο δε παίζει ρόλο το περπάτημα,κ εγώ περπατούσα κάθε μέρα 1 με 1 μιση ώρα απο 19 ημερών έγκυος!!

Με το καλό γλυκιά μου,η Παναγίτσα μαζί σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΓΑ ΚΟΚ έγραψε:

Ναι βρε Χριστίνα! Έτσι είναι! Όλοι έγιναν γιατροί ξαφνικά! Εγώ έχω βαρεθεί να ακούω από γνωτούς μου ότι... αφού είναι μεγάλο το παιδί, πήγαινε για καισαρική!!

Πιο πολύ βιάζονται αυτοί παρά εγώ μου φαίνεται!

Καλά κοριτσάκι μου,άσε να λένε...Όσο για το αν είναι μεγάλο το μωρό ή όχι κανένας γιατρός δε μπορεί να ξέρει 100%!!Κ τη δικιά μου ο υπέρηχος την υπολόγιζε 3600 με 3700 κ γεννήθηκε 2920!

Με το καλό κ το δικό σου νινί λοιπόν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ki ego 40+2hmeron me proklhsh toketou kai telika kaisarikh! hremhse oso pio poly mporeis kane oti se eyxaristei koures omorfias, mpanakia me aitheria elaia, apolayse tis teleytaies sou meres kseniasias!xaxa!!! na se vrei to mpempaki sou sta kalytera sou!!!!!!!(ektos apo sex de me afhse emena o giatros) kai prin katalaveis pos perase tha xeis to mpempaki sou agkalitsa!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια, μέσα από τις απαντήσεις σας για την Theo... παίρνω και εγώ λίγο θάρρος! ;-)

Mummydi να είσαι καλά!!

Theo μου... όλα καλά θα πάνε! Θα το δείς! Θετικές σκέψεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...