Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΡΟΥΧΑ !!!


juliax

Recommended Posts

Greenpeace , Πέμπτη, 15 Απρίλιος 2004

Greenpeace International press release

Βρυξέλες/Αθήνα 15 Απριλίου 2004

Έκθεση της Greenpeace που παρουσιάστηκε σήμερα αποκαλύπτει πως σε παιδικά ρούχα της εταιρείας Disney περιέχονται χημικά που ίσως παρουσιάζουν μακροχρόνιους κινδύνους για την ανθρώπινη υγεία. Οι αναλύσεις έγιναν από το ανεξάρτητο εργαστήριο Eurofins της Δανίας σε προϊόντα της Disney όπως μπλουζάκια, πυτζάμες και εσώρουχα που βρέθηκαν σε 19 χώρες.

Τα χημικά βρέθηκαν στις στάμπες που ήταν τυπωμένες στα παιδικά ρούχα και είναι πιθανόν να προέρχονται από τη χρήση PVC στην διαδικασία εκτύπωσης πάνω στο ύφασμα.

Η Greenpeace είχε έρθει σε επικοινωνία με την Disney το 2003 ζητώντας από την εταιρεία να αναλάβει την ευθύνη αντικατάστασης των χημικών ουσιών. Η Disney είχε απαντήσει πως τα προϊόντα της είναι νόμιμα και δεν είχε αναλάβει καμία πρωτοβουλία. Όμως, υπάρχουν ήδη τεχνικές εκτύπωσης που δεν απαιτούν τη χρήση επικίνδυνων χημικών ουσιών, ενώ ταυτόχρονα άλλες εταιρίες (όπως η Hennes & Mauritz) έχουν ήδη καταργήσει τη χρήση του PVC στα προϊόντα τους.

Τα αποτελέσματα της έρευνας της Greenpeace παρουσιάζονται σε μια κρίσιμη στιγμή, αφού η Ευρωπαϊκή Ένωση συζητά μια προτεινόμενη Οδηγία με στόχο να αντιμετωπίσει την ευρεία χρήση επικίνδυνων χημικών ουσιών και να οριοθετήσει εκ νέου τον τρόπο λειτουργίας της χημικής βιομηχανίας με σκοπό την προστασία της ανθρώπινης υγείας. Το αρχικό κείμενο για την προτεινόμενη νομοθεσία βασιζόταν στην αρχή της αντικατάστασης. Με άλλα λόγια, αν κάποια εταιρεία χρησιμοποιεί επικίνδυνα χημικά στα προϊόντα της τη στιγμή που υπάρχουν ασφαλέστερες μέθοδοι, τότε η εταιρεία θα υποχρεούται νομικά να σταματήσει τη χρήση αυτών των ουσιών. Δυστυχώς, οι πιέσεις της χημικής βιομηχανίας αλλά και κάποιων κυβερνήσεων, συμπεριλαμβανομένων και των ΗΠΑ, έχουν σαν αποτέλεσμα να αφαιρεθεί από το προτεινόμενο κείμενο η αρχή της αντικατάστασης. Αν οι Ευρωπαϊκές κυβερνήσεις δεν αναλάβουν δράση άμεσα, εταιρείες σαν την Disney θα συνεχίσουν να χρησιμοποιούν και να εμπορεύονται προϊόντα που περιέχουν επικίνδυνες χημικές ουσίες ενώ υπάρχουν ασφαλέστερες εναλλακτικές λύσεις.

Παρακάτω θα βρείτε το διεθνές δελτίο τύπου στα αγγλικά και την ηλεκτρονική διεύθυνση όπου μπορείτε να δείτε ολόκληρη την έκθεση της Greenpeace.

Greenpeace press release

Tests reveal Disney childrenswear contains hazardous chemicals

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ?ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ!!!!ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΑ ΡΟΧΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΖΑΜΠΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΡΟΥΧΑ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΟΤΙ ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ..ΝΑΙ ΝΑΙ ΕΧΟΥΝ ΕΦΕΥΡΕΙ ΤΡΟΠΠΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΥΦΑΣΜΑ..ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΤΕ ΚΑΠΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΦΗ ΤΑ ΡΟΥΧΑΚΙΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΑΠΟ ΧΩΜΑΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΡΟΥΧΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΣΩΡΟΥΧΑ..ΣΗΜΕΙΩΘΗΚΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑΝ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΦΟΡΕΣΑΝ ΟΤΙ ΕΠΑΘΑΝ ΣΟΒΑΡΕΣ ΜΗΝΥΤΙΑΣΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΥΦΑΣΜΑΤΑΤΑ ΑΥΤΑ ΟΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΠΟΥΝΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΛΗΣΙΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΛΟ ΣΙΔΕΡΩΜΑ....ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΒΑΛΑΜΕ ΠΙΤΖΑΜΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΖΑΜΠΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΕΜΙΣΕ ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΤ ΔΕ ΦΟΡΙΟΥΝΤΑΙ ΠΑΙΡΝΩ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουτε εγω παιρνω ρουχα απο τα τζαμπο.

Εγω γεννικα προτυμω τα Ελληνικα, αλλα και μερικα αξιπιστων εταιριω του ςξωτερικου τυπου mothercare Mars & Spencer.

Οτι και να λενε εχουν καταστρεψει την Ελληνικη κλωστουφαντουργια αλλα τα ελληνικα ηταν και ειναι τα καλυτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

juliax ευχαριστούμε για την χρήσιμη πληροφορία. :)

..δυστυχώς στην μικρούλα μου τις έχουν κάνει δωράκια ρουχαλάκια που ναι disney :( ....

συμφωνώ απόλυτα με τη Ces! και την Αντρούλα δέν εμπιστεύομαι τίποτα που να φοριέται από το jumbo...ψωνίζω από επώνυμα όπως το Λητώ η το mothercare.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παιδια για οποια κοπελα ενδιαφερετε εγω ψωνιζω ρουχακια φορμακια κορμακια καλτσουλεσ απο ενα μαγαζι αθηνα πουχει και βιοτεχνια ΕΛΛΗΝΙΚΑ 100%ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ ΑΨΟΓΑ ΥΦΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΠΟ 3.90 ΤΟ ΚΟΡΜΑΚΙ....9 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΚΕΙ ΜΑΣ ΒΓΑΛΑΝΕ ΚΟΡΥΦΗ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙ...ΤΑ ΕΙΔΕ ΜΟΔΙΣΤΡΑ ΚΑΙ ΕΠΑΘΕ ΣΟΚ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΕΛΕΙ ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΤΟ ΤΗΛ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΛΕΓΕΤΕ BABYNET-YOUGOLLINO

Ν. Αττικής,

Μεταμόρφωση

ΝΙΟΒΗΣ 5

Τηλ. 2102830308

EINAI KORYFH PANTVS ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2 ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ...ΕΓΩ ΠΑΙΡΝΩ ΚΟΡΜΑΚΙΑ ΦΟΡΜΑΚΙΑ ΦΑΝΕΛΑΚΙΑ ΜΠΙΤΖΑΜΑΚΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΣΑ ΦΟΡΜΟΥΛΕΣ..ΑΛΛΑ ΡΟΥΧΑ ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΛ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δυστυχως στις μερες μας ολα φτιααχνονται στη κινα. πας σενα μαγαζι το ακριβοπληρωνεις η ταπελιτσα λεει made in greece , made in italy και το ρουχο εχει απο μεσα αλλη μια πινακιδα που λεει οτι κατασκευαστηκε στη κινα , αν δεν την εχουν κοψει την ταμπελιτσα.... οπως π.χ τα in time . ειχαν κοψει τις ταπελιτσες αλλα σε ενα ρουχο τους ξεφυγε και το ειδα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΡΑΒΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ..ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΠΟΥΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΔΕ ΔΙΝΟΥΝ ΠΑΝΤΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΗΛΙΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΙΝΕΡΒΑ ΠΟΥΝΑΙ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Παντως ρε κοριτσια, κι εγω που ψωνισα απο τα Λητω, ολα τα φορμακια ειναι made in china! Kalytera ηλιος η μινερβα που λες κι εσυ Αντρουλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...