Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΦΛΕΒΑΡΗ - ΜΑΡΤΗ 2010 !!!


Recommended Posts

Καλημέρα! Επιτέλους σας βρήκα, ευτυχώς η Harroulini μου είπε το νέο post. Πολύ χαίρομαι που θα τα λέμε ξανά, πραγματικά έχω δεθεί μαζί σας και μου λείψατε.

Ας σύστηθούμε λοιπόν, είμαι η Λαμπρινή και γέννησα την μικρή μου Σταυρούλα - Χρυσοβαλάντου στις 18-2-2010 8:40 το πρωί 50cm & 3.380kg. H μικρή γεννήθηκε με καισαρική και επισκληρίδιο και δεν κατάλαβα πόνο ούτε ένα δευτερόλεπτο. Θηλάζουμε αποκλειστικά μετά απο αρκετό αγώνα και όλα πάνε τέλεια.

Σαραντήσαμε το Σάββατο και κλείσαμε και ημερομηνία για βάφτιση στις 11-09-2010 στις 7 το απόγευμα στον Αγ. Γεώργιο ένα μικρό γραφικό εκκλησάκι απέναντι απο το Αττικό νοσοκομείο η βάφτιση θα γίνει έξω εάν έχει καλό καιρό εννοείται ότι είστε όλες καλεσμένες.

Σχετικά με το θηλασμό ήθελα να σας πω να μην απογοητεύεστε και να προσπαθέίτε όσο μπορείτε εξ αλλου και τα έτοιμα γάλατα νομίζω ότι είναι αρκετά βελτιωμένα πια.

Τζενάκι μου ελπίζω να είσαι καλά και εσύ και το μωράκι σου, και εμείς φύγαμε με 8,8 ίκτερο αλλα το έβαζα συνέχεια στον ήλιο και μάλιστα αρκετές φορές γυμνούλη και τώρα όλα οκ.

Popi μου φιλάκια στο Λιονταράκι σου,

Harroulini μου ταλαιπωρήθηκε με το θηλασμό και εμένα στην αρχή με πονούσαν πολύ οι θηλές και τα είχα δει όλα αλλα μετά τις 20 μέρες όλα έστρωσαν.

Αnthropaki αυτό για τα αντισώματα ισχύει ότι και άρρωστη να είσαι μπορείς να θηλάζεις εγώ είχα διάρροια στην αρχή και μάλλον γαστρεντερίτιδα και έκανε και το παιδί διαρροιες ο γιατρός μου είπε ότι είναι σαν να κάνω εμβόλιο στο παιδί με το θηλασμό.

Πρέπει να σας αφήσω γιατί η μικρούλα μου κλεει.

Στον μήνα είμαστε 54cm και 4,600kg .

Φιλάκια σε όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 970
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γλυκιές μανούλες καλή σας μέρα! Τι μου κάνετε; Εμείς είμαστε πολύ καλά! Έχει πόση ώρα που προσπαθώ να γράψω και ο μικρούλης γκρινιάζει... τι ήθελε;;; Αγκαλίτσα για να αποκοιμηθεί!!!! Αχ κορίτσια, δεν είναι μαγικό; Είναι αλλαγμένος, ταισμένος και έτοιμος για ύπνο αλλά αυτό που του έλειπε ήταν η αγκαλιά μου για να ησυχάσει τελικά!!! Λοιπόν. Εμείς θηλάζουμε αποκλειστικά...σχεδόν! Λέω σχεδόν γιατί του έχω δώσει κάποιες φορές ξένο γάλα(4-5) όταν ένιωθα κομμάτια ή πονούσαν οι θηλές μου. Δικαίως τον λέω λιονταράκι... στο νοσοκομείο μου είχε ματώσει τη μία θηλή παρόλο που φοράω ψεύτικες από πάνω! Οι δικές μου είναι επίπεδες, δεν μπορούσε να τις πιάσει και νευρίαζε. Σε κάποιες δεν βοήθησαν οι ψευδοθηλές αλλά εμένα με βοήθησαν πολύ, είδα μεγάλη διαφορά. Τρώει κάθε 2-3 ώρες περίπου αλλά κάποιες φορές κοιμάται λες και πέφτει σε λήθαργο, μέχρι και 7ωρο έχουμε κλέίσει. Εγώ προσπαθώ να τον ξυπνήσω αλλά αυτός τίποτα! Ξυπνάει όποτε το θέλει ο ίδιος, όσο και να τον πειράζω εγώ!

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω κάτι... τα μπιμπερό πόσο πρατάνε στην αποστείρωση; Αν τα βγάλουμε από τον αποστειρωτή και τα κλείσουμε, κρατάει πάλι η αποστείρωση κάποιες ώρες; Ρωτάω για όταν αρχίσουμε τις βόλτες. Και επίσης... όταν βγάζουμε το γάλα με θήλαστρο, κρατάει εκτός ψυγείου; Στο ψυγείο διάβασα ότι το κρατάμε το πολύ 3 μέρες. Τι ξέρετε εσείς;;;

Πάντως να πω σε όσες δεν θηλάζουν τελικά, να μη στεναχωριέστε. Δε σημαίνει ότι είμαστε κακές μάνες αν δεν μπορούμε ή ακόμα και αν δεν αντέχουμε να θηλάσουμε. Όσο και να προσπαθούμε, αν δεν προχωράει απλά δεν προχωράει, τι να κάνουμε;

Εγώ θα συνεχίσω αλλά όταν ήρθε η παιδίατρος δεν είχαμε καλύψει τα γραμμάρια που χάσαμε. Θα έρθει πάλι σε μια βδομάδα και αν μου πει ότι δεν παίρνει κιλά από το δικό μου γάλα, θα δίνω και συμπλήρωμα. Τι να κάνω; Προσπαθούμε και όσο πάει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

manoyles pws ta pate? ola kala emeis me to giannaki moy edw kathomaste milame leme agkoy kai ai , einai enas aggelos to mono poy tha ton akoyso na kaiei einai otan thelei mam kai ayto me ena xaraktiristiko hxo den exoyme synhthismeno klama ayto to exoyme apo thn stigmh poy bghkame ston kosmo

lamprinoyla moy pws ta pas ? 11 aprilioy pernoyme kai emeis thn eyxh mas sas perimenoyme

popi moy apo ti moy exoyn pei kai se emena den eimai shgoyri an to anhksoyme ton aposthroth meta apo 3-4 wres aposthronontai

to gala den krataei ektos psigeioy

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα κορίτσια! Η μικρούλα εφαγε πριν λίγο κ τώρα κάνει νανι κ βρήκα ευκαιρία να σας γράψω.

Πόπη μου, τα μπουκάλια όταν αποστειρώνοντε μέτα τα βάζεις στο ψυγείο για να διατηρηθεί η αποστείρωση (μια μερούλα κρατάνε). Το γάλα όταν το βγάζεις με το θηλαστρο θέλει αμέσως ψυγείο κ κρατάει μια μερα στην συντήρηση (εχω ακούσει κ για 3 ημέρες αλλά δεν ξέρω αν ισχύει, καλύτερα μια μερα για σίγουρα). Στην κατάψυξη μέχρι κ 6 μήνες (εξαρτάται απο την θερμοκρασία του καταψύκτη). Όταν το βγάζει απο το ψυγείο θέλει λίγο χρόνο κ μπεν μαρι να ερθει σιγι σιγα στην σωστή θερμοκρασία, για να μην χάσει τις βιταμίνες του. Όταν είστε εκτός σπιτιού δεν ξέρω αν βολεύει να εχεις βγάλει γάλα με το θήλαστρο, γιατί που θα το διατηρήσεις? Καλύτερα να την θηλάζεις εκει που είστε ή στο αυτοκίνητο αν δεν θέλεις στον κόσμο.

Εγώ είμαι ακόμα αρρωστούλα, ευτυχώς η Νεφελίτσα μας είναι μια χαρά, κάθε μερα γίνεται κ πιο γλυκιά!!! φιλάκια σε εσας κ στα νινάκια σας (απο μακρυα μην σας κολλήσω) :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!!!

Αχ το κοριτσάκι μου κοιμάται και έτσι μπορώ να τα πούμε λίγο. Ευτυχώς έχει ηρεμήσει σήμερα γιατί δύο μέρες ήταν πολύ ανήσυχη, είχαμε και επισκέψεις και ίσως επηρεάστηκε το παιδί απο τον πολύ κόσμο, αφού περιμέναν πως και πως να σαραντήσω για να έρθουν όλοι, τι να πω 40+1 μέρα όλοι εδώ... έχω γίνει και λίγο παράξενη δεν θέλω να το πιάνουν το παιδί και ειδικά με χέρια άπλυτα και αν πω πλύντε τα λένε τ πλύναμε στο σπίτι πριν έρθουμε αχ ευτυχώς που το παιδάκι μου είναι turbo και έχει δεν κολλάει τίποτα για την ώρα.

Χθες δεν κοιμήθηκα καθόλου γιατί ένιωθα πολύ περίεργα τώρα συνειδητοποιώ ότι αυτό το πλασματάκι εξαρτάται αποκλειστικά απο εμένα και νιώθω τεράστια ευθύνη θέλω το καλήτερο για εκείνη, αν και σίγουρα θα της το παρέχω γιατί είχα προετοιμάσει πολλά 3 χρόνια που την περίμενα.

Λοιπόν ας σταματήσω την πολυλογιά...

Τζενη μου θα κανονίσουμ μετά τα 40 σου να βρεθούμε και με την Αγνή

καλέ που είσαι Αγνούλα η μικρούλα σου είναι η πιο μεγάλη στην παρέα και αυτή που έκανε την αρχή για αυτό σεβασμός!!!

Popi μου συμφωνώ με το anthropaki για την αποστείρωση κι εγώ διάβασα ότι μόλις ανοίξεις τον αποστειρωτή μετά τα βάζουμε ψυγείο και κρατάει 24 ώρες, σχετικά με την βολτούλα διάβασα ότι το γάλα μας κρατάει σε θερομοκρασία δωματίου εως 26 βαθμούς 3-4 ώρες αρα προλαβαίνουμε να το βγάλουμε και να το κλείσουμε αεροστεγώς και αν πεινάσει στην βόλτα να μην βγάζουμε στήθος, αν και εγώ δεν είμαι τόσο τυχερή γιατί η μικρή έχει συνηθίσει το σ΄τήθος και παλέω 3 μέρες να πάρει μπιμπερό και τίποτα. Για αυτό συνειστώ σε όσες θηλάζουν αποκλειστικά να το βγάζουν και να δίνουν και λίγο με το μπιμπερό ώστε το παιδί να συνηθίσει για αργότερα.

Ερωτήσεις: 1η Κάθε πόση ώρα θηλάζετε; εγώ εδώ και 3 μέρες κάθε 2-3 ώρες τη μέρα και κάθε 4 το βράδυ για το πολύ 5-10 λεπτάκια μήπως είναι λίγο; αλλα το παιδί δεν δίχνει να πεινά.

2η πιπίλα βάλατε; εμείς όχι ακόμη αλλα μερικές φορές το σκέφτομαι.

3η Στο ρηλάξ κάνει να το αφήνουμε για πάνω απο 1 ώρα ή επιβαρύνεται η μεσούλα του;

Αυτά.

Φιλάκια πολλά σε όλες'

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και όλα τα μωράκια!

Μπήκα να σας ευχηθώ καλό Πάσχα, να περάσετε όλες υπέροχα!! Φέτος θα είναι η πιο όμορφη Ανάσταση της μέχρι τώρα ζωής μας!!

Φιλιά πολλά από εμένα και την Αθηνά! :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάρες μου και μπεμπουλίνια!

Σήμερα η μέρα είναι λίγο δύσκολη και βαριά εδώ στο σπίτι μας, μιας που όλοι ετοιμάζουν στη γειτονιά τα κουλουράκια τους και τα κόκκινα αυγουλάκια και εμείς σκεφτόμαστε τον πατέρα μου που πέρυσι τέτοιο καιρό μας βοηθούσε σε όλες τις πασχαλινές δουλειές, ενώ τώρα.... :( Αχ είναι πολύ δύσκολο κορίτσια να ξεπεράσει κάνεις το θάνατο του γονιού του.... είναι βέβαια ακόμα πρόσφατο το γεγονός αλλά νομίζω πως όσος καιρός και να περάσει ούτε θα φύγει από το μυαλό μου ούτε θα σταματήσω να αναπολώ τις στιγμές που περνούσαμε μαζί... :(:(

Συγνώμη αν σας αναστάτωσα αλλά κάπου θέλω να τα πω και εγώ... στη μητέρα μου και στα αδέρφια μου δεν θέλω γιατί μετά αρχίζουμε το κλάμα οικογενειακώς...

Ας αφήσουμε τα δυσάρεστα.... εύχομαι σε όλους μας πάντα ευχάριστα να έχουμε και φέτος το Άγιο Φώς να βοηθήσει όσους ανθρώπους υποφέρουν και να ξεπεράσουν αυτή την απαίσια και ανιάτη ασθένεια.

labrinip μου:

1) εγώ θηλάζω όποτε ζητήσει το μωρό. Συνήθως κάθε 2 ώρες την ημέρα και το πουλάκι μου εδώ και 10 μέρες το βράδυ δεν ξυπνάει καθόλου! :) Δίνω τελευταίο γεύμα αμέσως μετά το μπανάκι του κατά τις 11 και κοιμάται μέχρι τις 7! Μέχρι 50 ημερών περίπου ξυπνούσε μόνο μια φορά το βράδυ.

2) Όσο για την πιπίλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ μέχρι που 40αντισε δεν την ήθελε καθόλου. Πήρα 5-6 διαφορετικού τύπου πιπίλες μπας και του αρεσει κάποια αλλά τίποτα. ΕΥΤΥΧΩΣ όταν ήταν 41 ημερών έπιασε επιτέλους μια συγκεκριμένη (της avent) και ηρέμησε και αυτός και εγώ! Εμένα ο μικρός υπέφερε απο κολικούς και το καημένο όταν πονούσε σπάραζε η καρδιά μου.... με τις σταγονίτσες για τους κολικούς σε συνδιασμό με την πιπίλα έφτιαξε η κατάσταση!

3) και βέβαια κάνει στο ριλάξ όσο θες! Εμένα η παιδίατρος μου τονίζει κάθε φορά να τον έχω στο ριλάξ συνέχεια λόγω της παλλινδρόμησης που έχει και μάλιστα οχι ξαπλωτός αλλά με λίγο ανασηκωμένη την πλάτη του ριλάξ. Αν δεν έκανε δεν νομίζω να επέμενε. Εξάλλου ο μικρός μου όποτε τον βάζω οριζόντια σηκώνει το κεφάλι και λίγο την πλάτη του (σαν να κάνει κοιλιακούς χιχι!!!! ) γιατί του αρέσει καθιστός! :)

Ξύπνησε ο κύριος και σας αφήνω!

Αν δεν καταφέρω να ξαναμπω τις επόμενες μέρες σας εύχομαι υγεία, αγάπη και ευτυχία στο σπιτικό σας.

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ !!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!

Εμεις καλα ειμαστε προς το παρον μαζευουμε φως και την αλλη εβδομαδα θα παμε για εξετασεις!!

Εγω στο ριλαξ τον εχω ολη μερα το βραδυ στην κουνια ,ετσι ειχα και τον μεγαλο και ολα οκ ( ειχε παλλινδρομηση και τον ειχα ανασηκωμενο στο ριλαξ)!!

Πιπιλα δεν εχει πιασει αλλα δεν με πειραζει,στην αρχη ειχα προσπαθησει λιγο αλα δεν τα καταφερα και εγκατελειψα!!

Δεν καταλαβαινω... εχουμε την τεραστια τυχη να μπορουμε να γλιτωσουμε την ταλαιπωρια τις αποστειρωσης και του θηλαστρου και μεις δεν το βλεπουμε? Εγω προσωπικα θα βγαζω βυ..ακι και θα τον ταιζω ειτε στο αυτοκινητο ειτε οπου αλλου αισθανομαι ανετα. Τα εχω περασει με τον μεγαλο και ξερω..(μηπως ειναι κρυο η ζεστο το γαλα? σου ξεαποστειρωνει το μπουκαλι και μετα δεν εχεις τι να κανεις). Γιατι να κανουμε την ζωη μας δυσκολη???

Μαριλου εισαι τυχερη που εχεις το μωρακι σου και ο πονος αντιμετωπιζεται καλυτερα.Οσο για αυτο που λες ειμαι σιγουρη και δεν θελω ουτε να τον σκεφτομαι τον θανατο του γονιου. Και μεις γονεις ειμαστε πλεον και θα ευχομαστε να ειναι να παιδακια μας καλα και να μας βοηθησει ο θεος να φυγουμε πριν απο αυτα και να μην ζησουμε την μεγαλυτερη δυστυχια.... καλα τι συζηταμε?

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσαρες μου και μωρακια γλυκα!!!!!!!!Ελπιζω ολες να ειστε καλα!!!!!

Εμεις ειμαστε μια χαρα, ολο βολτες και μας αρεσει πολυ!!!!

Ευχομαι σε ολες

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ

Φιλακια πολλα!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μήνα φιλενάδες μου (πρωταπριλία προσοχή) μπήκα λίγο κλεφτά να πω μια Καλημέρα γιατί η μικρή λαγοκοιμάται.

Maryloo σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις ξεαγχώθηκα με το θέμα ρηλάξ. Όσο για το γεγονός του θανάτου μην ξεχνάς ότι έρχεται η Ανάσταση του Κυρίου η οποία μας θυμίζει ότι μια μέρα θα βρεθούμε όλοι μαζί να ζήσουμε την αιώνια ζωή αρκεί να είμαστε καλοί άνθρωποι σε αυτό τον προσωρινό κόσμο. Φυσικα ο πατερούλης σου σας βλέπει και είναι πολύ χαρούμενος που είστε όλοι μαζί και υγιείς.

maria 76 μαζέψτε φως και για μας γιατί η μικρή μου όποτε την βάζω κοντά στο παράθυρο σφίγγει τα ματάκια της δεν το αντέχει έτσι την αφήνω απλώς σε ένα ηλιόλουστο δωμάτιο.

Αγνούλα βολτούλες έ; κι εμείς ξεκινήσαμε σιγά σιγά μετά το πάσχα να κανονίσουμε να βρεθούμε μια Κυριακή πρωί όσες μπορέσουμε με τα μωράκια μας και τους αντρούληδες μας αν θέλουν να έρθουν μαζί.

Εγώ προσπαθώ να μην απομακρύνομαι γιατί ντρέπομαι να βγάζω το στήθος όπου βρεθώ, η αλήθεια είναι ότι το αυτόκίνητο βολεύει για θηλασμό, θα το συνηθίσω που θα μου πάει αφού έχω το γάλα κρίμα είναι να δώσω μπουκάλι.

Φιλάκια

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!

ΓΙΟΡΤΑΖΩ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ ΜΗΝ ΜΕ ΞΕΧΑΣΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΛΟΙ ΠΕΦΤΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΤΟ ΑΡΝΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΥΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΛΑΨ ΚΛΑΨ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ!!!ΕΓΟ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑΝΟΥΛΑ ΦΛΕΒΑΡΗ-ΜΑΡΤΗ ΑΛΛΑ ΜΑΙΟΥ.ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΙΣ 36 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Κ ΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟ DOPLER.ΕΙΝΑΙ 2.200 gr Κ 33 ΕΚΑΤΟΣΤΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΚΑΜΩΜΕΝΗ Κ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ.ΕΣΕΙΣ ΘΥΜΩΣΑΣΤΕ ΠΟΣΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΣΤΙΣ 36 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ?ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia mu!!!kalo mina!!!kalo pasxa!!!!!!!

koimatai o turanos kai eipa na mpo!!!!

ti kanete?????

emeis megalonoume...kaname ka emvolio kai ftasame kai ta 5 kai kati kila...!!gelame...paizoume...pos pernaei o kairos etsi.....!!

perimeno neakia

sas filo oles!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα κοριτσάκια!χρόνια πολλά και καλή Ανάσταση!

εμείς ετοιμαζόμαστε για εκδρομούλα!μαζεύω πράγματα και είδα ότι ο μπέμπης θέλει πιο πολλά από μένα και τον άνδρα μου χιχιχι :laugh: :laugh: :laugh:

Θα ήθελα να σας πω ότι : η περίοδος της λοχείας είναι μία πολύ περιέργη φάση της ζωής μας και θέλει πολύ προσοχη.Απορίες έχω και εγώ και εσείς!βλέπω ρωτάμε για τον ίκτερο , για τον θηλασμό(ναι εγω η ίδια άνοιξα ποστ) , για τα κιλά του μωρού κτλ!

Όσο μπορούμε πρέπει να το σταματήσουμε αυτό γιατί θα τρελαθούμε!

Κάποιες κοπέλες έχουν πρόβλημα με τον θηλασμό και δεν μπορούν να θηλάσουν και δίνουν συμπλήρωμα!οι υπόλοιπες δεν πρέπει αμέσως να λέμε "εγώ θήλαζα απεριόριστα καθε τόσες ώρες όπου και να ήμουν χωρίς αποστηροτές κτλ κτλ" γιατί έτσι τις προσβάλουμε!

όταν άνοιξα ποστ με θέμα θηλασμός και συμπλήρωμα ήμουν εντελώς αγχωμένη όπως κάθε πρωτομάνα έθεσα το ερώτημα "μήπως δεν χορταίνει το μωρό μου από το γάλα μου και να του δώσω συμπλήρωμα" τότε οοολες έπεσαν πάνω μου λέγοντας μου ότι έτσι και δώσω ξένο γάλα στο παιδί θα είμαι άκαρδη μάνα και άσπλαχνη!όταν ρώτησα αν όοολες αυτές τις συμβουλές τους τις έχει πει ο παιδίατρος καμία δεν μου απάντησε θετικά!με επηρέασαν παααρα πολύ άσχετα ότι τα κατάφερα και δεν έδωσα συμπλήρωμα!

Είδα ότι μία κοπέλα ρωτούσε για τον ίκτερο , μπήκα και γω στο τριπάκι να απαντήσω να πω την εξυπνάδα μου(το παιδί μου είχε τόσο ίκτερο , εγώ έκανα αυτό για να πέσει κτλ κτλ).

Χαρουλίνι , ανθρωπάκι και οοοολες οι υπόλοιπες ας ακούμε ΜΟΝΟ τον παιδιατρό μας και το ενστικτό μας και ας κλείσουμε τα αυτιά μας σε όλους τους συμβουλάτορες αλλιώς θα τρελαθούμε..

Το ξέρω πως σε λίγες μέρες δεν θα αντέξω και θα ρωτήσω και γω κάτι(θα ανοίξω ποστ και θα γράφω "ο μπέμπης κάνει τόσες φορές κακά είναι φυσιολογικό???και θα αρχίσουν οι απαντήσεις τύπου : το μωρό ΠΡΕΠΕΙ να κάνει κακά 3 φορέ την ημέρα αλλιώς κάτι δεν πάει καλά"

Σας έπρηξα και έχετε δίκιο :):):)

Αυτά τα ολίγα..Ήθελα όμως να τα μοιραστώ αυτά μαζί σας γιατί πέρασα πολύ περίεργα εξαιτίας των συμβουλατορων !μην την πατήσετε και σεις!

Φιλάκια πολλά πολλά πολλά..

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alexandra83 μου γλυκιά δεν νομίζω πως το μωρό έχει όρθιο ύψος 33εκ. Οι γιατροί μετράνε καθιστό το μωρό (δηλαδή μόνο το σώμα, από το κεφάλι ως το πωπουδάκι). Ρώτα το γιατρό σου να σου επιβεβαιώσει. Βάρος απο εδώ και πέρα παίρνουν 150 - 200γρ την εβδομάδα οπότε μην σε ανησυχεί!!!! Θα δεις πως θα κάνεις ένα νινάκι γύρω στα 3.000γρ!

Καλή λευτεριά!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες και καλό μήνα!! Τι κάνουν τα μωράκια μας;;; Να μου τα φιλήσετε! :kiss:

Μαριλού μου ξέρω ότι είναι δύσκολο για όλους σας αλλά σκέψου πόσο όμορφα θα νιώθει ο πατερούλης σου βλέποντάς σας τόσο ευτυχισμένους με το μωράκι σας… Να τον σκέφτεσαι πάντα με αγάπη!

Μαρία 76 εγώ είχα τις απορίες για αποστείρωση, ξένο γάλα κτλ γιατί στις βόλτες μας δεν θα μπορώ να τον θηλάζω… Μένουμε σε επαρχιακή πόλη και είναι δύσκολο να πάω σε μια καφετέρια και να βγάλω τα μεμέ απ’ έξω! Όσο και να λέμε ότι είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα και δεν πρέπει να ντρεπόμαστε, είναι ένα θέμα «ταμπού» ακόμα και πόσο μάλλον σε μια μικρή πόλη όπου όλοι γνωρίζονται με όλους!!! Όσο για τον ίκτερο, έχουμε κι εμείς ακόμα (είμαστε 20 ημερών). Έφτασε μέχρι 14 και σήμερα έπεσε στο 9,6. Θα ξαναπάμε βέβαια να το δούμε από βδομάδα. Κι εμένα η παιδίατρος μου είπε να είναι σε φωτεινό δωμάτιο(όχι να τον χτυπάει κατάμουτρα ο ήλιος!) και να τρώει καλά και πολύ. Δεν μου είπε να σταματήσω τον θηλασμό αλλά είναι αλήθεια ότι στα μωρά που θηλάζουν παρατείνεται ο ίκτερος. Πάντως μια γνωστή που την πέτυχα στο νοσοκομείο μου είπε ότι ο γιος της είχε ίκτερο μέχρι 2,5 μηνών!!!Πως σας μετράνε; Με εξέταση αίματος ή με μηχάνημα;

Λαμπρινή μου εγώ θηλάζω όποτε θέλει και για όσο θέλει. Όταν χορταίνει το αφήνει μόνος του. Μπορεί να σταματήσει γρήγορα και σε μια ώρα να ξαναπεινάσει αλλά μπορεί και να περάσουν 4 ώρες και να μην ακουστεί καν! Πιπίλα έπιασε από την δεύτερη μέρα. Δεν ξέρω αν είναι και καλό αυτό βέβαια! Στο ρηλάξ δεν τον έβαλα ακόμα. Εσύ πότε την έβαλες τη μικρή;Μπορούμε από τώρα που είναι λίγων ημερών;

Αγελαδάκι έχεις δίκιο σ’ αυτά που λες… ειδικά εμείς οι νέες μαμάδες έχουμε πιο πολλά άγχη από τις έμπειρες και είναι κρίμα να μας μιλάνε απότομα και να μας στήνουν στον τοίχο. Εγώ είμαι της άποψης ότι από τη στιγμή που κάνουμε ότι μπορούμε καλύτερο, δεν έχει καμία το δικαίωμα να μας κρίνει. Άλλο να λες την άποψή σου και άλλο να «πυροβολείς» αυτόν που ρωτάει κάτι… όσο χαζό κι αν ακούγεται!

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ… επειδή ο μπέμπης δεν ρεύεται σχεδόν ποτέ, καμιά φορά όταν έχει λόξυγκα, βγάζει γουλίτσες… είναι φυσιολογικό αυτό, έτσι;;; Φοβάμαι λίγο…… μη πνιγεί! :(

Επίσης θέλω τη γνώμη σας για τον σαραντισμό… Εμείς σήμερα πήραμε την ευχή του μισού σαραντισμού. Αλλά όλοι λένε όχι βόλτες! Εγώ μπορώ, το μωρό όχι. Μη μας δούνε και μας ματιάσουν!!!!!!!!!! Λες και αυτοί που έκαναν παρέλαση τόσες μέρες από το σπίτι δεν μπορούσαν να μας ματιάσουν (μη πω ότι από την πρώτη μέρα οι περίεργες θείτσες δεν σεβάστηκαν όχι τη λεχώνα, αλλά την εγχειρισμένη λεχώνα! Λες και το παιδί είναι αξιοθέατο και δεν μπορούσαν να περιμένουν έστω 3 μέρες για να τον δουν… Και έρχονταν και απροειδοποίητα! Τέσπα)!! Εσείς πότε αρχίσατε τις βόλτες με το μωρό;

Συγνώμη που σας κούρασα, είχα πολλά πάλι να πω! Σας φιλώ όλες! Θα μπω πάλι όποτε βρω ευκαιρία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΙΛΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ,ΑΝ ΤΟ ΜΕΤΡΑΝΕ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.ΘΑ ΠΑΩ ΠΑΛΙ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ Κ ΘΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΩ.ΑΝ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΛΕΓΕ.ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΝΑΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΘ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ Κ ΑΝΧΩΝΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.Κ ΠΑΛΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΑΚΙ ΣΟΥ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειααααααα

Τζενακι ελπιζω να σου περασε εντελως η καταθλιψουλα! ολα θα πανε καλα! μην ανησυχεις!

Μαρια δυστυχως δεν γνωριζω περι ικτερο! περαστικουλια!

Ανθρωπακι και Λαμπρινη σας ευχαριστω για τα λογια συμπαραστασης περι θηλασμου!

michellangelo ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ!!! ΚΑΛΗ ΛΟΧΕΙΑ!

aglikeria αντε με το καλο να καλογεννησεις... εισαι η τελευταια της παρεας τελικα...

Ποπη μου οταν βγαζεις το γαλα σου με το θηλαστρο, κραταει στο ψυγειο 24 ωρες... βεβαια οσο λιγοτερο τοσο το καλυτερο...λογω βιταμινων!

οπως ειπε και το ανθρωπακι το βαζεις μετα σε μπεν-μαρι, ΑΛΛΑ οχι καθως ειναι πανω στη φωτια!!!

εγω πηρα θερμαντηρα και ειναι τελεια φαση!

εκτος ψυγειου δεν κραταει αν και στην κλινικη μου'πε μια νοσοκομα πως κραταει για 3 ωρες σε θερμοκρασια δωματιου.... εντουτοις ο παιδιατρος μου'πε μονο στο ψυγειο, εντος 24 ωρων.

πολλοι το αποθηκευουν και σε καταψυκτη (μεχρι 3 μηνες γραφει στο βιβλιο που εχω)... πχ αν αναγκαστικα πας εξωτερικο και αφησεις το μωρο στη μαμα σου.... παρα να του δωσει ετοιμο γαλα, ας του δωσει το δικο σου απο την καταψυξη...

Ανθρωπακι περαστικουλια!

Μαριλου ετσι ειναι δυστυχως οταν χασεις τον γονιο σου ... υπομονη και δυναμη! ειμαι σιγουρη πως θα'θελε ο ιδιος να τον σκεφτεστε αλλα οχι με λυπη! σιγουρα τετοιες γιορταρες μερες ειμαστε οικογενειακα και ειναι φυσικο να σκεφτεστε ολοι τον πατερα σου! υπομονη και δυναμη σ'ολη την οικογενεια σου!

και μεις εχουμε παλινδρομηση και ειπε ο παιδιατρος μετα το φαγητο να την βαζω στο ριλαξ για 30 λεπτα. ΑΛΛΑ το ριλαξ που πηρα- της φισερ πράις, το ιδιο με της Ποπης, ειναι λιγακι "περισσοτερο" ανασηκωμενο απο τα αλλα ριλαξ.... στην πιο χαμηλη ανακληση.... και μαλλον δεν κανει....

η αλλη περιπτωση ειναι να παρω 2ο ριλαξ, το οποιο να ειναι "περισσοτερο" ξαπλωτο...

επισης, μεχρι τωρα, 12 ημερων ειμαστε, δεν εβαλε τιποτα βαρος λογω των εμετων.... της παλινδρομησης, οποτε και αναγκαστικα την κραταω μετα το φαγητο και μ'αυτο τον τροπο σιγουρα θα μαθει στα χερια... αλλα τουλαχιστο δεν κανει εμετο μ'αυτο τον τροπο....

μ'εβαλε ο γιατρος και καταγραψα σε δυο 24ωρα την ποσοτητα φαγητου και ειναι παρα πολυ ικανοποιητικη...και τωρα που "ελεγχουμε" και τους εμετους...οοοοτι πιο τελειο και θ'αρχισουμε να βαζουμε βαρος!

alexandra83 μην αγχωνεσαι γιατι τον τελευταιο μηνα βαζουν πανευκολα βαρος!!! το σημαντικο ειναι να ειναι το μωρο πανω απο 2 κιλα!!! και ακομη καλυτερα πανω απο 2.500 κιλα! που σιγουρα θα τα φτασεις και θα τα ξεπερασεις!!! εξαλλου οι υπερηχοι ειναι λιγακι πανω-κατω! ολα θα πανε καλα! εισαι στην αρχη του 9ου ακομη! κι εμενα ητανε πολυ λεπτουλα και τελικα γεννηθηκε 3 κιλακια ακριβως, στις 38 βδομ+3 μερες! στις 36 βδομαδες προς 37 βδομαδες εβαλε μονο 100 γρ θυμαμαι αλλα απο την 37 προς 38 βδομ εβαλε 300 γρ περιπου....

τελικα ο υπερηχος εδειχνε την μικρουλα 2900 και γεννηθηκε 3 κιλακια

αντε με το καλο και οοολα θα πανε καλα!

Λαμπρινη μου δεν θα σε ξεχασουμε στην γιορτουλα σου!

Αγελαδακι εχεις δικιο ... αλλα ειναι πολυ σημαντικο η ψυχολογια της γυναικας,.... τι πραγματικα θελει να κανει περι θηλασμου... αλλα και τι ειδους προβληματα-καταστασεις θα συναντησεις στην πορεια με τον θηλασμο....

γιατι ημουν "φανατικη" περι θηλασμου....στην πορεια λογω προβληματων..."τεχνικων" οπως ειπα... αναγκαστικα δινω ξενο γαλα... και οσο γαλα βγαζω εγω... που ειναι πολυ λιγο, κανει μονο για 1 γευμα...αντε 1.5 λογω του οτι δεν θηλαζει το μωρο,...μειωνεται το γαλα, αν και χρησιμοποιω το θηλαστρο δεν παυει απο το να ειναι μηχανημα...

σημερα προσπαθησα ξανα να θηλασω.... και παλι τιποτα....

παιζει ρολο βεβαια που το μωρο ηδη εμαθε στην πιπιλα του μπιμπερο,...ετοιμα πραγματα χωρις να δυσκολευτει...

γενικα για να κλεισω...

η καθε περιπτωση της καθε μιας μας ειναι διαφορετικη....οπως και με τις γεννες και τις καισαρικες.... οποτε και η λυση τους και η αντιμετωπιση αλλα και ο χαρακτηρας της καθεμιας μας διαφερει! σιγουρα η καθε μια κανει οοοο,τι μπορει για το μωρο της.... παρακατω καμια δεν μπορει να κρινει την αλλη! ετσι πιστευω!

σ'ολα αυτα τα προβληματα περι θηλασμου, απο προσωπικη εμπειρια, πιστευω πως τεραστιο ρολο παιζει η συμπαρασταση του αντρα μας.... και τα προσωπα βεβαια τριγυρω μας, τα κοντινα μας...

ειτε θα σου σταθουν πραγματικα ειτε το αντιθετο!

ευτυχως μου σταθηκανε πααααρα πολυ σ'αυτο το θεμα....

Ποπη μου μετα το φαγητο δοκιμαζεις να ρευτει το μωρο...αν οχι... τοτε να το κρατας το μωρακι σου για 5-10 λεπτα και μετα δοκιμαζεις για ρεξιμο...θελει λιγο το χρονο του κι αυτο!

ο λοξυγκας και το σαλιο με γαλα ειναι φυσιολογικα!

Μαρια μου, Αγνουλα μου, Ποπη μου, Μαμολι μου, Λαμπρινη μου, Μαριλου μου, Νικη μου, Εφη και Νικη μου(σας σκεφτομαι και ελπιζω ολα τα δυσκολα να εχουν τελειωσει!!!) Ιωαννα μου, Μπεμπουλινα μου, Αγελαδακι μου, Ανθρωπακι μου, και οοοοποια αλλη ξεχασα φιλακια πολλλαααααααααα!!!

ειναι ωρα να ξυπνησει η πριγκιπισσα για το αφρολουτρο της!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο ειναι το ριλαξ που πηρα... η πλατη ετσι μενει... λετε να κανει ή καλυτερα να μην την βαζω μεσα και να την κραταω στα χερια... ή παλι να παρω 2ο ριλαξ?

τα υπολοιπα ριλαξ πεφτει πιο χαμηλα η πλατη δεν ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑΡΟΥΛΙΝΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΗΣΗ ΣΟΥ!ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ!ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΕΡΟ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alexandra83 έγραψε:

ΧΑΡΟΥΛΙΝΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΗΣΗ ΣΟΥ!ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΑΡΚΕΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ!ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΕΡΟ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ! :)

σ'ευχαριστω για τις ευχες σου!

ο,τι αλλο θες μας λες! και μεις οποτε μπορουμε...οποτε εχουμε χρονο θα απανταμε!!!

κοριτσια εμαθε καμια σας νεα απο την Εφη και την Νικη?

το μωρακι της Εφης εκανε την 3η εγχειρηση ή ακομη?

με την Νικη τι γινεται???

Εφη και Νικη μου σας σκεφτομαι και προσευχομαι για τα μωρακια σας!

Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΣΑΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσάκια μου τί κάνετε;Μου είστε όλες καλά;Φιλάκια πολλά στα αγγελούδια σας!

Εμείς πήγαμε στον παππούλη της εκκλησίας σήμερα,και πήραμε σαράντιση!Κι ενώ διάβασε την ευχή ο παπάς,η μικρή μου..."αερίστηκε"!Ω,ναι...Κι είχε ησυχία,και ακούστηκε πολύ...! :unsure:

Βρε κορίτσια μου,πιστεύετε στο μάτι;Εγώ ναι...Σήμερα λοιπόν,μετά από την ευχή του παπά,πήρα την μικρή μου και πήγαμε στην δουλειά του άντρα μου γιατί οι συνάδελφοι μας έφαγαν να την δουν.Ήθελα να τακτοποιήσω και κάτι δουλειές,οπότε λέω"Ευκαιρία είναι,ας πάμε".Ε,καταλαβαίνετε,νομίζω!Κοιτούσαν το μαλλί της μικρής μου,έχουν αρχίσει και ανοίγουν και τα ματάκια της και γίνονται πρασινούλια,και έπεσε το μάτι σύννεφο!Ε,από τις 12 το μεσημέρι,τώρα κοιμήθηκε...Ούρλιαζε,μέχρι που πήρα την γιαγιά μου και την ξεμάτιασε!

Αυτά τα νέα μας...Όλα καλά,όλα υπέροχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια από μένα και τον Αρούλη μου!

Καταρχήν να ευχηθώ σε όλες όσες παρέλειψα να σας ζήσουν τα μωράκια σας, να είναι πάντα γερά και καλότυχα :):)

Το Μ.Σάββατο γινόμαστε ενός μηνός και ανυπομονώ μέχρι να τον βγάλω έξω μιας και έχει καταπληκτικό καιρό!

Μόλις πήρε το πρωινό του γευματάκι και κοιμήθηκε και είπα να μπω να ευχηθώ σε όλες

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

Χαρά μου για την Έφη που ρώτησες, χθες μου έστειλε μήνυμα το κορίτσι μας οτι πήγανε στο σπίτι τους με τον μπέμπη της! Σε 15 μέρες όμως θα ξαναπάνε Αθήνα.

Πάω να την πέσω για ύπνο!!!

Σας φιλώ όλες και να έχετε ένα υπέροχο Πάσχα μαζί με τα μωράκια σας! :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερούδια σε όλες...!

Κοιμάστε υπναρούδες;Άμα κοιμόταν και το δικό μου βασανάκι,ίσως τα κατάφερνα κι εγώ... :dry:

Έχουμε μια ανησυχία είναι η αλήθεια..

Serene,καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα και σε σένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!

Πόπη μου ξεχασα να σου πω οτι για να ζεστάνεις το γαλατάκι που εχεις βγάλει με το θηλαστρο βάζει το μπουκάλι σε ζεστο νεράκι να ερθει σε θερμοκρασία σιγά σιγά (και οχι σε αναμμένο μάτι σε νερό που βράζει, σωστά διευκρίνησε το Χαρουλίνη), και εγω θερμαντήρα εχω κ βοηθάει πολύ.

alexandra83, όλες είχαμε πολύ αγχος στην εγκυμοσύνη για διάφορα θέματα. Οπότε σε καταλαβαίνω απολύτα. Μην μπαίνεις στην διαδικασία αυτή, κάθε μωράκι είναι διαφορετικό. Εγω γεννήθηκα 2.800 κ είμαι μια χαρά παιδί, το ίδιο κ η ανηψιά μου. Εχει δίκιο το Χαρουλίνη πάνω απο 2.500 κιλάκια πλέον είναι μια χαρά και τον τελευταίο μήνα πέρνουν πολύ βάρος.

Mpempoulina_mou και εγω εχω αρχίσει να πιστεύω στο μάτι, είδικά τώρα με την μικρή..

Χαρουλίνη, μια χαρά είναι το ριλάξ σας!!!

Αγελαδάκι μου πόσο δίκιο εχεις για την λοχεία κ για την ευαισθησία μας σε διαφορά θέματα σε αυτή την φάση. Ολοι έχουν κάτι να πουν, όλοι ξέρουν το σωστώ, ειδικά για τον θηλασμό...

Εγω κορίτσια είμαι ακόμα άρρωστη κ χειρότερα απο οτι ήμουν (δυνατος βήχας κ εντονη καταροή). Ελπίζω να συνέλθω γρήγορα, γιατί νιώθω πολύ καταβεβλημένη. Εχτές είχα μια δύσκολη ημέρα ψυχολογικά, φορτίστηκα πολύ. Ευτυχώς που ο αντρούλης μου είναι πάντα δίπλα μου κ με βοήθησε μέχρι το βράδυ να νιώσω καλύτερα. Η Νεφελίτσα μας είναι υπέροχη κ κάθε λεπτό που περνάει την αγαπώ κ πιο πολύ!

Σας εύχομαι καλό Πάσχα, ανάσταση ψυχής, αγάπη κ υγεία κορίτσια μου! Δωστε πολλά φιλάκια στα μωρούλια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • 17/3 ήταν η προτελευταία περίοδος (τελικά όπως φαίνεται ήταν η τελευταία). 22η μέρα του κύκλου έκανα ωορρηξία (επιβεβαιωμένο με τεστ) και 1 εβδομάδα μετά είχα αίμα. Το αίμα κράτησε ουσιαστικά 3 μέρες με την πρώτη να μην έχω καθόλου ροή. Οι άλλες δύο όμως είχαν κανονική ροή περιόδου οπότε υπέθεσα ότι είχα απλά μικρή ωχρινικη φάση λόγω θηλασμού. Ξεκίνησα κανονικά τα τεστ ωορρηξίας όπου έφτασα 27η μέρα του "κύκλου" και δεν έβρισκα θετικο. Ανωορρεκτικος  κύκλος σκέφτηκα, αλλά ας συνεχίσω τα τεστ μήπως και την πετύχω.. Και χτες που ήρθε η παραγγελία με τα νέα τεστ της hometest είδα αυτήν την απίστευτα έντονη γραμμη. Επιπλέον να συμπληρώσω ότι σε αυτόν τον υποτιθέμενο κύκλο δεν είχα καμία επαφή, περίμενα να βρω θετικό για να ξεκινήσουμε, μιας και με την μικρούλα και το κυλιόμενο ωράριο του άντρα μου οι επαφές είναι πολύ περιορισμένες.. Από συμπτώματα είχα ναυτιες την τελευταία εβδομάδα και έκανα και εμετό, αλλά το απέδωσα στο ότι από εκεί που έτρωγα σαλάτες και φιλέτο κοτόπουλο λόγω διατροφής, πήγαμε διακοπές και τρώγαμε συνέχεια junk (το ίδιο σκέφτηκα και για τα πονακια στην κοιλιά). Πολύ έντονη υπνηλία που μου φαινόταν φυσιολογικό με ένα μωρό που βγάζει δόντια. Και είχα και πόνο στις θηλές όταν θηλαζα αλλά δεν έδωσα σημασία.  Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Τα one step της ωορρηξίας δεν είχαν σίγουρα δεύτερη γραμμή, θα το πρόσεχαν αν ήταν μόνο η γραμμή του θετικού 100%. Και μάλιστα μου έκανε εντύπωση και έλεγα καλά σε κάθε κύκλο έστω κ αχνη, υπήρχε μια γραμμή, σε αυτόν τον κύκλο δεν υπάρχει καθόλου ορμόνη στο σώμα;; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να ήταν ελαττωματική παρτίδα...    Μου έχουν τελειώσει οι αντιδράσεις κορίτσια μου. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει, θα καλέσω αύριο τον γιατρό μου να μου πει τι να κάνω. Λογικά θα πάω για υπέρηχο, δεν ξέρω αν έχει νόημα η χοριακη στην εβδομάδα που είμαι (από εκείνη την τελευταία ωορρηξία δεν είχα ξανά επαφή, άρα αποκλείεται να είμαι λιγότερο). Ο άντρας μου να σας πω ότι είναι σε μεγαλύτερο σοκ. Μου λέει "ΑΝ είσαι έγκυος.....". Λέω ναι αν είμαι... 😂😂 Αν δεν είχα αλλάξει τεστ ωορρηξίας άραγε ποτέ θα το μάθαινα;; 😂😂 Ο,τι καλύτερο εύχομαι σε όλες σας, εγκυμονούσας και όσες προσπαθούν λ. Βλέπετε, από εκεί που δεν το περιμένουμε έρχεται τελικά 🥳🥳
    • Χρόνια πολλααααα σε όλες τις μανούλες❤️❤️❤️ αλλά και στις μανούλες που έχασαν τα μωράκια τους πριν ακόμη να έρθουν στη ζωή🙏👼🙏 χρόνια πολλα σε όλες μας κοριτσια μουυυυ και εύχομαι του χρονου να γιορτάζουμε με τα μωρά στην αγκαλια μας🥳🥳🥳🌈🥰🥰🥰
    • Κορίτσια μου, μαχητριες της εξωσωματικής χρόνια σας πολλά! Γιορτή της  μητέρας σήμερα και εσείς γιορτάζετε πιο πολύ από όλες όσες έχουμε περάσει απέναντι! Θα γεμίσει η αγκαλιά σας... Αργά ή γρήγορα θα γεμίσει... Το ξέρω και το πιστεύω! ❤️
    • @Elli13 κορίτσι μου σοοοκ!!! Ποσο πολύ χαίρομαι!! Με το καλό το δεύτερο μπεμπακι!! Περιμένουμε με αγωνία τα νέα σου!! Εύχομαι μια υπέροχη εγκυμοσύνη που φέτος θα την περάσεις με την καλύτερη παρέα!! Φέτος τα Χριστούγεννα θα τα περάσετε όλοι μαζί ❤️❤️❤️
    • Χαχαχα αυτό με το φαγητό ξεκάθαρα έτσι είναι ναι! Και για το στήθος, πρησμένο αλλα μαλακό ταυτόχρονα έτσι fluffy!  Όσο για τον υπέρηχο μετράω αντίστροφα τις μέρες, ιδανικά θα ήθελα κάθε 3 μέρες να πηγαίνω 😅  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...