Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ξεκίνησε ένα νέο μπέρδεμα.....


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!

Μετα απο τη δευτερη αποβολη, τελικα δε χρειαστηκε αποξεση, ευτυχως.. Απ οτι μας ειπε ειχε γινει πολυ χαμηλα στη μητρα η εμφυτευση και το περιμενε οτι δε θα παει καλα... ! Μεσα στην τυχη η νεα χρονια!! :(

Τωρα ομως αρχισε νεος γολγοθας..

Ο γυναικολογος μου, μου ειπε να κανω εξεταση για αντιπατρικα και καρυότυπο. Πηγαμε λοιπον στο Αλεξανδρα και μας ειπαν οτι χρειαζεται να μας παρουν πρωτα ιστορικο και μετα θα κανουμε τις εξετασεις...

Το δευτερο πραγμα, που μας εχει μπερδεψει, ειναι οτι πηγαμε και σε ενα αλλο γιατρο για να παρουμε μια δευτερη γνωμη και μου ειπε οτι εφοσον εχω ελεγξει τα παντα και ειναι σωστα, ειναι σχεδον σιγουρο οτι οι αποβολες ηταν απλα θεμα ατυχιας (ειδικα εφοσον ειχαν 1,5 χρονο διαφορα), οτι δεν εχει νοημα να ψαξω για αντιπατρικα εφοσον δεν ειναι αποδεδειγμενο οτι κανουν καλο (ενω ο δικος μου γυναικολογος μου ειπε οτι εχει δει αποτελεσμα...) και οτι εφοσον δεν εχω θρομβοφιλια, δεν πρεπει να κανω ενεσεις σε περιπτωση εγκυμοσυνης και να ποτιζω με φαρμακα τον οργανισμο μου χωρις λογο!!! :(

Οποτε οπως καταλαβαινετε εχω φρικαρει... Δε ξερω τι να κανω... Να πλακωθω στις εξετασεις και στα φαρμακα ή να αλλαξω γιατρο και να ρισκαρω;;;;;

Βοηθεια κοριτσια !!!! :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικα δεν ξερω τι να σου απαντισω.

Αν και η γνωμη μου ειναι οτι δυο αποβολες δεν μπορει να ηταν τυχαιες.

Δεν ξερω τι μπορει να γινει στην περιπτωση σας γιατι...αν θα σου ελεγα ξαναδοκιμασε τι επιπλεων ψυχολογικο..αλλα και σωματικο κοστος θα ειχε για σενα.

Ζυγησε αναλογα και πραξε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!!η γνώμη μου είναι να πας στο Αλεξάνδρα και να κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετάσεις.οι γιατροί είναι πολύ καλοί εκει και με μεγάλη εμπειρία και αυτο στο "λέω" απο προσωπική εμπειρία.στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είχα εναν πολύ οξυ πόνο στον αριστερό πνευμονα και έπεσαν απο πάνω μου 3 καθηγητές Παν/μιου.τα περιστατικά που αναλαμβάνουν καθημερινά είναι άπειρα αν σκεφτείς οτι κάθε δευτερη μέρα εφημερευουν.βλέπουν πολλά τα μάτια τους και η προσωπική μου γνώμη είναι ότι θα σε συμβουλεύσουν σωστα!απο εκει και πέρα είναι προσωπικό σας θέμα...δεν τυγχανει να γνωρίζω τι ακριβώς είναι αυτές οι εξετάσεις..αλλα γιατι να μην τις κάνεις??εχουν παρενεργειες?? :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κουκλίτσα,

Είναι αλήθεια ότι πολλοί γιατροί δεν τα πιστεύουν τα αντιπατρικά αντισώματα και τα θεωρούν "μόδα". Καρυότυπο μου ζήτησαν και εμένα να κάνω μετά από 2 αποτυχημένες εμβρυομεταφορές σε εξωσωματική. Οι δύο αποβολές μπορεί όντως να είναι τυχαίες, μπορεί να σχετίζονται με ηλικία (ειδικά μετά τα 35 υπάρχουν αλλοιώσεις στα ωάρια και αυξάνονται τα ποσοστά αποβολών στο πρώτο τρίμηνο). Μπορεί βέβαια και να βρεις κάτι και να βοηθήσεις την κατάσταση. Δεν χάνεις κάτι πέρα από το κουραστικό του να τρέχεις για εξετάσεις συνέχεια και το οικονομικό. Αφού σου είπε ο γιατρός σου δεν νομίζω ότι θα ήταν καλό να τον αγνοήσεις. Εύχομαι την επόμενη φορά να σταθείς πιο τυχερή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κυοκλιτσα μου απο την στογμη που επροκειτο για εξετασεις τραβα καντες να σου φυγει ο καημος

εγω αυτο θα εκανα

τωρα οσον αφορα τα φαρμακα

πρωτα θα εκανα τις εξετασεις και μετα βλεπουμε!!

ελπιζω να δεις γρηγορα ενα πολυ ομορφο ζωγραφισμενο σπορακι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ηλικία μου είναι 28.

Πηγαμε στο Αλεξανδρας να κλεισουμε ραντεβου για τις εξετασεις και μας ειπαν οτι μονο μετα απο 3 αποβολες μπορουν να μας κλεισουν!!!! Με τη λογικη οτι οι 2 μπορει να ειναι τυχαιες!! Μονο στην Ελλαδα θα μπορουσε να συμβει αυτο!!! :ohmy:

Η αληθεια ειναι κοριτσια οτι η 2η αποβολη ηταν οντως θεμα ατυχιας, ειχε εμφυτευθει χαμηλα στη μητρα... Ο γιατρος το περιμενε απο τον πρωτο υπερηχο!!

Δε ξερω τι να κανω. Απλα μου τη βαραει στα νευρα να χρυσοπληρωνουμε το ΙΚΑ και σε κατι τετοιο να πρεπει να σκασω και αλλα λεφτα ιδιωτικα και μαλιστα για κατι που μεχρι και οι γιατροι δε συμφωνουν... (εννοω τα αντιπατρικα)....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...