Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΩΡΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ ΓΙΑ ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΟ ΣΚΟΠΟ


Lilaki

Recommended Posts

Στα μέσα Μαίου αποφασίσαμε να βαφτίσουμε το μικρό μας και κλείσαμε εκκλησία και χώρο για τη δεξίωση.

Επειδή ο γάμος μας ήταν πολύ ανοιχτός (1300 άτομα στην εκκλησία και 700 άτομα στη δεξίωση) αποφασίσαμε η βάφτιση να γίνει σε πιο κλειστό κύκλο με λίγους και καλούς φίλους και ακόμη λιγότερους συγγενείς.

Αποφασίσαμε λοιπόν με τον άντρα μου τα δώρα της βάφτισης του παιδιού είτε να τα δωρίσουμε όλα απευθείας σε παιδάκια που έχουν ανάγκη, είτε πάνω στο προσκλητήριο να προτρέπουμε τους καλεσμένους αντί για δώρο να κάνουν μια κατάθεση χρηματική στο όνομα του παιδιού, είτε στο "χαμόγελο του παιδιού", είτε στα "παιδικά χωριά s.o.s.".

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε αν κάποια από εσάς έχει κάνει κάτι αντίστοιχο ποτέ και πώς ακριβώς έγινε, για να δω τί πρέπει να κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lilaki χίλια μπράβο για αυτήν την κίνηση! μπορείτε να έρθετε σε επαφή με τους αντίστοιχους φορείς και να τους πεις τι έχεις σκοπό να κάνεις έτσι ώστε να σου δώσουν λογαριασμό τραπέζης η ακόμα μπορεί να ζητήσεις να σου δώσουν από αυτά τα κουτιά τα διαφανή που έχουν το λογότυπο πάνω του κάθε φορέα και να το έχεις στην εκκλησία και να βάζει εκεί ο καθένας ότι θέλει και το παραδίδεις εσύ μετά. Με το καλό η βάφτιση! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωραία σκέψη να χαρισετε τα δωρα αλλα βρε Λιλακι γιατι

να ''πιεσεις'' τον αλλον να κανει καταθεση χρηματων ή κατι τετοιο?

Μπορει να μην θελουν και το σημαντικοτερο ειναι να το πραξει

καποιος απο μονος του και οχι μετα απο δικη σας προτροπη!

Τωρα θα ειστε μεταξυ ΛΙΓΩΝ αγαπημενων προσωπων και μπορει να το χετε συζητησει οποτε γιατι πεταγομαι εγω τωρα σαν πορδ....? ΔΙκιο θα χεις! :laugh:

Με το καλο η βαφτιση και παντα χαρες στο σπιτικο σας!!!

:):):):):):):) :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lilaki δεν έχω δει παρόμοια κίνηση κ δεν ξέρω τι να σου πω για να σε βοηθήσω.Πάντως α΄κούγεται πολύ όμορφο,αν κ προσωπικά θα μάζευα τα δωράκια στο σπίτι μας κ μετά όσα δεν ήθελα θα τα έδινα σε άλλα παιδάκι που έχουν πραγματικά ανάγκη.Νομίζω σε κάθε γειτονιά,σε κάθε συνοικία υπάρχουν τέτοια παιδάκια κ γονείς που τα χρειάζονται.

Μπράβο σας πάντως,με το καλό η βάπτιση του μωρού σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπραβο σου για αυτη τη σκεψη.Το βρισκω πολυ ουσιαστικο!Μου χει τυχει σε βαφτιση,το ειχαν γραψει οι γονεις στο προσκλητηριο σαν προτροπη,για το Χαμογελο του παιδιου ηταν. Και ειχαν κανει και τις μπομπονιερες στο Χαμογελο. Μ αρεσε ου στο ονομα του παιδιου τους εκαναν κατι τετοιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν lilaki θα σου πω τι γνωρίζω αν και ακόμη δεν το έχουμε κάνει, αλλά θα το κάνουμε και εμείς, στο δικό μας μωρό, όταν με το καλό γεννηθεί και σε λίγους μήνες στης κολλητής μου που θα το βαφτίσω.

Βασικά "Το χαμόγελο του παιδιού" αφορά.Μπορείς να κάνεις προσκλητήρια και τις μπομπονιέρες εκεί και τα χρήματα σου πάνε εκεί, μπες στο site να τα δεις είναι πολύ ωραία, έχει και ενδεικτικές τιμές.Τα χρήματά σας δεν πάνε σίγουρα πεταμένα.Απλά εμάς μας είπαν να το κανονίσουμε περίπου δύο μήνες νωρίτερα γιατί τα φτιάχνουν εθελοντές και απαιτείται χρόνος.

Όσον αφορά τα δώρα των καλεσμένων ρώτα μήπως σου προτείνουν κάτι αυτοί από εκεί, αν όχι νομίζω πάλι αξίζει γιατί ήδη θα έχετε συνεισφέρει εσείς.Αυτά ελπίζω να σε βοήθησα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω την αμαρτια μου εμενα τα προσκλητηρια και οι μπομπονιερες του χαμογελου του παιδιου δεν μου αρεσαν. Νομιζα οτι τις φτιαχνουν τα παιδακια αλλα τελικα ειναι απο συνεργαζομενα καταστηματα. οΠΟΤΕ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΝΑ ΤΟΥ ςΚΑΝΩ ΔΩΡΕΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΟΔΕΨΩ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΣΚΛΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΜΠΟΝΙΕΡΕς ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου είπαν ότι τα φτιάχνουν εθελοντές...Τι να πω?Καλά και εγώ δεν ξετρελάθηκα με τα σχέδια αλλά αν σκεφτείς ότι οι περισσότεροι τα πετάνε, τουλάχιστον λες ότι δεν πετιούνται τελείως τα χρήματά σου!!!

Είναι καλό για τα παιδάκια όμως ρε συ...τα βοηθάμε όπως μπορούμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γι'αυτο και τους εδοσα τα λευτα. Ειπα οτι θα τα εδινα που θα τα εδινα...ασ τα παρουν μετρητα, ετσι φανταζομαι τους εμειναν περισσοτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ καλη η ιδεα σου!!

γενικοτερα πιστευω οπως κ οι περισσοτεροι αλλωστε

πως προσκλητηρια κ μπομπο ειναι πεταμενα λεφτα..

τουλαχιστον να δωσεις χρηματα εκει οπου θα πιασουν τοπο..

κ εγω τον Απριλη εχω γαμο-βαφτιση κ τα εκλεισα απο το''χαμογελο του παιδιου''.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Χρυσουλινι τι κανεις;;;;;

Πως παει η εγκυμοσυνη;;;;

καλα ειμαι Χρυσακι.. εσυ?

φουσκωνω κ παω...

ευτυχως σταματησαν οι... :x:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παλη καλα...αντε με το καλο...αδελφουλα θα εχει η Ελευθεριτσα;;;;

παντως εχω παρει προσκληση σε γαμο απο τον συνδεσμο παιδιων με συνδρομο νταουν, μου αρεσαν παρα πολυ...αλλα οπως παντα ολα τα ωραια τα ανακαλυπτω αφου κανω τα δικα μου. Οι συγκεκριμενοι εκαναν δωρεα και τα λευτα του γαμου τους στα παιδικα χωρια ΣΟΣ..αλλα δεν ειχαν αναγκη, τραπεζικοι υπαλληλοι και οι δυο...ο δε γαμπρος ηταν και δισυθυντης υποκαταστηματος...με πολυ καλες περαιτερω προοπτικες.

Παντως μπραβο σε ολες τισ κοπελες που σκεφτονται και τους συνανθρωπους του. Αν δεν ημασταν σχετικα "σφηχτα "οικονομικα, θα ειχα δοσει περισσοτερα λευτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω για τη βαφτιση αλλα θα αναφερω μια κινηση για τλειως διαφορετικο θεμα .Οταν πεθανε ο πατερας μου δεν θελαμε να κανουμε στεφανια το θεωρω εκμεταλευση και δεν ειναι κατιου θα οφελησει κανεναν ετσι καλεσαμε το χαμογελο του παιδιου και τος ειπαμε οτι τα χρηατα που θα μαζευοντουσταν απο συγγενεις οι οποιοι ηθελαν να φερουν ανθοσδεσμες η να κανουν στφανια ας ερειχναν οτι ηθελαν γαι το χαμογελο.

Ηρθαν στο σπιτι της μαμας μου απο το χαμογελο μας εφεραν ενα σπιτακι γυαλινο κλειδωμενο καιμε λουκετο και σφραγισμενο καικατι φακελακια στα οποι εβαζα τα χρηματα κι απ εξω εραφαν τα στοιχεια του αργοτερα απο το χαμογελο οταν θα το παραλαμβαναν θα στειλον στο κοσμο αποδειξη αλαλ και ευχαριστηριο .Σε περιπτωση που δεν θα ειχε στοιχεια θα ερθει στο ονομα του μπαμπα μου .Μαζευτηκα 1025 ευρω και ηρθαν δυο ατομα απο το χαμογελο ο αντιροσωος αλαλ και ορκωτος λογιστης και επισης ηταν παρων η μαμ μου και η αδερφη μυ τα μετρησαν μας εδωσαν αποδειξη εμας γα το ποσο και μας ευχαριστησαν .

Θεωρω οτι τα χρηματα που μαζευτηκαν ηταν καλα αλλωστε ανεκαθεν η οικογενεια μο ηταν αντιθετοι στην εκμεταλευση των στεφανιων και τα σχετικα και να σας πω και το άλλο ; υπηρχαν ατομα τα οποια δεν θα εκαν στεφανι αλλ χρηματα ερειξαν στο χαμογελο δεν εχει σημασια αν ηταν 5 ευρω η 50 σημασια εχε η κινηση .

Αν μπορει τε καντετο στη βαφτιση παιρνεις τηλεφωνο και τους εξηγις .μες καθολη τη διαρκια που ειμασταν στο σπιτι αλαλ και στη κηδεια το ειχαμετοποθετησει απ εξω καιμετα ευχαριστησαε ολο το κοσμο που δεχτηκε τη προτιμηση μας .Αλλωστε αυτο ηθελα και ο πατεαρς μου !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟρίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.

Σίγουρα θελω και τα προσκλητήρια και οι μπομπονιέρες του παιδιού μου να είναι κάτι ιδιαίτερο και αν δεν βρώ από το Χαμόγελο του παιδιου ή άλλο φιλανθρωπικό οργανισμό θα κάνω κάτι που μου αρέσει από αλλού.

Σίγουρα όμως, θα δωρίσω κάτι είτε δώρα, είτε χρήματα σε παιδιά που τα έχουν ανάγκη, γιατί πιστεύω ότι ιδιαίτερα σήμερα στις δύσκολες εποχές που διανύουμε και αφορούν όλους μας πλέον, το να βοηθάμε τους συνανθρώπους μας είναι πιο σημαντικό από ότι παλιότερα.

Μπορεί να ακούγεται "κλισέ" αλλά είναι η αλήθεια.

Σας ευχαριστω και πάλι για τις απαντήσεις σας και θα επανέλθω στο θέμα να σας ανακοινώσω το τί κανόνισα τελικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΙΣ ΒΑΠΤΙΣΑΜΕ ΤΟΝ ΝΙΚΟΛΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ! ΟΙ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ ΜΑΣ ΗΤΑΝ 400 ΑΤΟΜΑ! ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΠΟΣΑ ΔΩΡΑ ΕΦΕΡΑΝ! ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΕΒΑΛΑΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΚΑΛΕΜΕΝΟΙ ΜΑΣ ΕΦΕΡΑΝ ΛΕΥΚΑ ΕΙΔΗ, ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΡΟΥΧΑ!

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΡΑΤΗΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΗΡΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΝΟΥΜΕΡΑ (ΜΕΧΡΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ). ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ! ΒΡΗΚΑ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΙΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥΣ, ΕΠΙΚΟΙΝΟΝΟΙΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΛΠ! ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ! ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ! ΚΑΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΗΞΕΡΑΝ ΜΟΝΟ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ, Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ! ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ήθελα να σας προτείνω να δείτε και το ύδριμα "Η ΧΑΡΑ".

Εγώ έκλεισα και προσκλητήρια και μπομπονιέρες από εκέι (και σκεφτείτε ότι την κορούλα μας την βαπτίζουμε τέλη Απριλίου)... οι άνθρωποι είναι συνεργάσιμοι τα σχέδια είναι εκπληκτικά ... και τουλάχιστον ότι κάνεις πάει για καλό σκοπό !!!

Lilaki έγραψε:

ΚΟρίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.

Σίγουρα θελω και τα προσκλητήρια και οι μπομπονιέρες του παιδιού μου να είναι κάτι ιδιαίτερο και αν δεν βρώ από το Χαμόγελο του παιδιου ή άλλο φιλανθρωπικό οργανισμό θα κάνω κάτι που μου αρέσει από αλλού.

Σίγουρα όμως, θα δωρίσω κάτι είτε δώρα, είτε χρήματα σε παιδιά που τα έχουν ανάγκη, γιατί πιστεύω ότι ιδιαίτερα σήμερα στις δύσκολες εποχές που διανύουμε και αφορούν όλους μας πλέον, το να βοηθάμε τους συνανθρώπους μας είναι πιο σημαντικό από ότι παλιότερα.

Μπορεί να ακούγεται "κλισέ" αλλά είναι η αλήθεια.

Σας ευχαριστω και πάλι για τις απαντήσεις σας και θα επανέλθω στο θέμα να σας ανακοινώσω το τί κανόνισα τελικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα μπήκα στη σελίδα το χαμόγελο του παιδιού.

Οι μπομπονιέρες καλές είναι αλλά πολύ ακριβές για μένα προσωπικά.Όταν βάφτισα τον δικό μου πήρα μικρές κορνιζούλες ξύλινες σε διάφορα χρώματα,δεν ήταν παιδικές αλλά πολύ χαρούμενες και άρεσαν και σε παιδιά και σε μεγάλους(δεν ήθελα να πάρω χώρια για μικρούς και μεγάλους).

Ακόμα και τόσα χρόνια μετά βλέπω ότι συγγενείς και φίλοι τις έχουν στα σπίτια τους και δεν πετάχτηκαν.Μου στοίχησαν περίπου 1.20 ευρώ η μία.Το κόστος με ενδιέφερε γιατί είχα περίπου 300 μπουμπουνιέρες.Δεν θα έδινα 2 ευρώ για ένα πουγκί που θα πεταχτεί.

Επίσης εδώ στην πόλη μου υπάρχει μια μόδα(εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα) τώρα να δίνουν μια μπουμπουνιέρα ανά οικογένεια μαζί με την πρόσκληση.Πχ μου έχουν στείλει ένα ωραίο φανάρι,χειροποίητο σταυρό,καλό μπρελόκ,μπουκάλι ζωγραφισμένο κλπ.Αυτό σε συμφέρει όταν έχεις πολλά άτομα από μια οικογένεια και αντί να δόσεις 4 μπουμπουνιέρες στην εκκλησία στέλνεις μαζί με την πρόσκληση μια και πιο καλή που σίγουρα δεν θα πεταχτεί.Στην εκκλησία απλά μοίραζαν γλυκό και σακουλάκια με ζαχαρωτά και μπαλόνια για τα παιδιά.

Προσωπικά όταν με το καλό κάνω 2ο παιδί θα κάνω μάλλον το εξής.Προσκλητήρια από κάποιο σωματείο φιλανθρωπικό.Παιδικές μπουμπουνιέρες και για τους μεγάλους μου άρεσαν τα παπυράκια από το χαμόγελο του παιδιού που λένε:Ότι σας ευχαριστούμε που ήρθατε και αντί για μπουμπουνιέρες οι γονείς θα δωρίσουν ένα ποσό σε φιλανθρωπικούς σκοπούς.

Όσον αφορά αυτό που λέτε να γραφτεί πάνω στη πρόσκληση να κάνουν οι καλεσμένοι μία δωρεά κάπου δεν μου αρέσει.Καλύτερο είναι να υπάρχει κάποιο κουτί στην εκκλησία και ο καθένας να δίνει ότι θέλει.Ή το καλύτερο να δωρίσεις εσύ τα ρούχα που θα σου φέρουν χωρίς να μάθει κανείς τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...