Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρο με αλλεργια...Τι τρωει η μαμα?


Recommended Posts

savropinguinos έγραψε:

Χρυσα εμας ηταν αρνητικες οι εξετασεις,τα ραστ τεστ δηλαδη αλλα με το που αλλαξαμε τη διατροφη της αμεσως εβαλε βαρος και καταληξαμε στην αλλεργια,δεν ηξερα οτι το ψωμι τοστ εχει γαλα μεσα κ το ταιζα το μωρο :( γιαυτο λες μου φενεται δεν εβαλε πολυ βαρος παλι (με το ματι την Παρασκευη παμεγ ζυγισμα) της εκανα κακο....
ρε γιωτακι η αλλεργεια παιζει ρολο στο βαρος;;;; :huh::huh::huh:

γιατι ο μικρος μου παιρνει την βδομαδα μεσω ορο 180 γρ...αλλα ειμαι σιγουρη οτι τρωει παρα πολυ καλα,εχει και βρεγμενες πανες και κανει κακα πανω απο 4 φορες :blink: ομως καθε βδομαδα βαζει αυτο το βαρος...και αναρωτιεμαι τι φταει...λετε να ειναι απο καποιο λαθος στη διατροφη μου;;;; :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 725
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπουρεκακι μην κοιτας το βαρος ανα βδομαδα!

Αν εχει οκ πα<νες κ παιρνει το βαρος που πρεπει καθε μηνα τοτε ολα ειναι καλα!!!

Ο παιδιατρος σου ειπε κατι???

αν κ φοβαμαι να την κανω αυτην την ερωτηση γτ 9 στους 10 εχουν ετοιμο το "χαπακι"!!!!

ΞΕΝΟ_ΞΕΝΟ_ΞΕΝΟΟΟ!!!!χαχαχαχ :laugh: :laugh:

Καμια ιδεα για κατι αλμυρο...πχ κανενα αλμυρο κεικ ή κουλουρακια ή κατι??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικα δεν μου εχει πει κατι...ξερει οτι το ψαχνω πολυ και δεν λεει τιποτα γιατι θα της την πω :laugh: :P

αναστασια εγω τρωω κατι κουλουρακια με σπανακι,καροτο,σκετα και εχει με γευση μαστιχα...υπαρχουν και κατι κουλουρακια λαδιου(αν θες την συνταγη θα ρωτησω την μαμουκο μου να σου την πω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

βασικα δεν μου εχει πει κατι...ξερει οτι το ψαχνω πολυ και δεν λεει τιποτα γιατι θα της την πω :laugh: :P

αναστασια εγω τρωω κατι κουλουρακια με σπανακι,καροτο,σκετα και εχει με γευση μαστιχα...υπαρχουν και κατι κουλουρακια λαδιου(αν θες την συνταγη θα ρωτησω την μαμουκο μου να σου την πω :)

τα λαδιου τα ξερω...τα αλλα που λες με σπανακι-καροτο ειναι ετοιμα????

σκεφτομαι να φτιαξω την βασικη συνταγη για αλμυρα κουλουρακια κ να βαλω ψιλοκομ. λιαστη ντοματα ή ελιες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι ετοιμα ειναι...αλλα μπορουμε να παρουμε την βασικη συνταγη και να βαλουμε οτι θελουμε...καροτο...ελιες..σπανακι..

α!!!!!!!μπορουμε να φτιαξουμε και νηστισιμη σπανακοπιτα..την φτιαχνει η μαμα μου την μεγαλοβδομαδα..και βαζει και ρυζι...ειναι τελεια..πο πο την μου ηρθε :woohoo: θα φτιαξω αυριο..μιαμ μιαμ :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

ναι ετοιμα ειναι...αλλα μπορουμε να παρουμε την βασικη συνταγη και να βαλουμε οτι θελουμε...καροτο...ελιες..σπανακι..

α!!!!!!!μπορουμε να φτιαξουμε και νηστισιμη σπανακοπιτα..την φτιαχνει η μαμα μου την μεγαλοβδομαδα..και βαζει και ρυζι...ειναι τελεια..πο πο την μου ηρθε :woohoo: θα φτιαξω αυριο..μιαμ μιαμ :P

στειλε κ απο εδω κανενα κομματακι!!!

οχι για μενα...για την τσαχπινα μου!!!! :laugh: :P

Τωρα που το θυμήθηκα...ο μπεμπης ποσα γρ βαζει ανα μηνα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια μου γειά σας και απο μένα.Εμένα εμφάνισε ο μπέμπης μου βλέννη το μεσημέρι χωρίς αίμα.Έχω κόψει τα γαλακτοκομικά τις τελευταίες μέρες και το μόνο που έφαγα για πρώτη φορά σήμερα ήταν χαλβάς σιμιγδαλένιος και μια φράουλα.Λέτε να το πείραξε κάτι απο αυτά;το άνοιξα και καινούργιο τόπικ στα θέματα υγείας αλλά δεν μου απάντησε καμία :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bembini για να δεις αποτελέσματα πρέπει να κάνεις απόχη για τουλάχιστον ένα μήνα από τα γαλακτοκομικά. Η πρωτεΐνη του αγγεδινού γάλακτος ανιχνεύεται για μεγάλο διάστημα παρ όλη την αποχή.

Από την άλλη το σουσάμι και η φράουλα είναι ισχυρά αλλεργιογόνα οπότε καλό θα ήταν για αρχή να τα αποφεύγεις.

Θέλω να γράψω εδώ και μέρες στο θρεντ αλλά όλο κάτι γίνεται!!!

Να σας δώσω πολλά συγχαρητήρια για τον 'αγώνα' που κάνετε.

Δεν έχω περάσει παρόμοια κατάσταση αλλά φαντάζομαι πως είναι δύσκολα στην αρχή...

Γάλα από σόγια - φυτικά τυριά από τα βιολογικά δεν επιτρέπονται;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

bourique1983 έγραψε:

στειλε κ απο εδω κανενα κομματακι!!!

οχι για μενα...για την τσαχπινα μου!!!! :laugh: :P

Τωρα που το θυμήθηκα...ο μπεμπης ποσα γρ βαζει ανα μηνα?[/quote:1svigv17]το πρωτο μηνα εβαλε 800γρ και τον δευτερο 600γρ :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπεμπινι και εμενα με το που εφαγα χαλβα μετα απο καποιες ωρες,αρχισαν τα οργανα...κανε μια αποχη απο ο,τι γαλακτοκομικο,μοσχαρι,ξηρους καρπους,αυγο....και μετα απο 2 βδομαδες ξεκινα να εισαγεις μια μια τις τροφες σε αποσταση η μια με την αλλη μια βδομαδα...για να δεις αν οντως τον ενοχλει κατι...φιλακια και δεν ειχα δει το ποστ σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γλυκο μου μπουρεκακι που μου ανοιγεις την ορεξη,ναι ενδειξη αλλεργιας ειναι κ η μη προσληψη βαρους αλλα βλεπω οτι ο δικος σου βαζει βαρος,στην ηλικια του η κυρα Κωνσταντινα μου εβαζε 100 κ 200 γρ :( εως οτου εμεινε στασιμη κ αρχισε να χανει :( ,οποτε μην αγχωνεσαι ,την Καθαρα Δευτερα θελανε να της δωσουν χαλβά!!!!τα νευρα μου,φοβαμαι να την αφησω καπου γτ δεν λενε να χωνεψουν το θεμα της αλλεργιας!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!

σκεφτομαι να κοψω κι εγω τα γαλακτοκομικα γιατι η μικρη εχει συνεχεια αναγωγες.ο γιατρος βεβαια,μου ειπε να μην κοψω τιποτα και οτι ειναι φυσιολογικο αλλα λεω να το ψαξω...

τι μπορω να τρωω και να πινω αντι για γαλακτοκομικα???πρεπει να παρω συμπληρωμα ασβεστιου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για αλμυρα εγω εφτιαχνα ψωμακια με μυρωδικα, και εβαζα μεσα και λιαστη ντοματα, και μερικες φορες καππαρη.

Αναστασια εσενα που κανει δερματικες αλλεργιες να προσεχεις και τι φρουτα τρως, γιατι εμενα με το που εκανε εκζεμα, με αφιναν να τροω μονο μηλο μπανανα, σταφυλυ και συκα- δαμασκινα βερικοκα παλη οχι..αλλα ειπαμε ολα ειναι σχετικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalημερα!!!

Μπεμπινι οπως ειπε κ η Νατασα πρεπει να περασουν 2 βδομαδες για να

αποτοξινωθεις εσυ κ αλλες 2 για το μωρακι σου!!!

Τη δικια μου δεν την πειραζει το σουσαμι(απ'οτι ειδα).

Γενικως να το τσεκαρετε πρωτα!

Εγω προτεινω σε ολες να κοψουν μαχαιρι οτι μπορει να ειναι αλλεργιογονο κ σιγα σιγα(μετα τις 4 βδομαδες) να προσθετουν τα "ελαφρια"!

Να σας πω ξανα πως κ εγω δεν μπορουσα με τπτ να το χωνεψω ολο αυτο!!!

Κ ακομα μου φαινεται οτι δεν εχω σαφεις οδηγιες...Γι'αυτο θα δοκιμασω ξανα να εισαγω τροφες στοδιαιτολογιο μου αφου πρωτα φαει ΚΑΙ κρεατακι η τσαχπινα!

Το σογιελαιο κ τα προιοντα σογιας πρεπει να αποφευγονται και αυτα!!! :woohoo:

Μπουρεκακι(μιαμ!!) νομιζω πως ειναι μια χαρα τα γρ που εβαλε!οκ..το 600 ειναι λιγο χαμηλο αλλα θα δεις πως παει κ τον επομενο μηνα! ;)

Γιωτα πραγματικα δεν καταλαβαινουν!!!Κ εμενα μου λενε "ελα μωρε!λιγο γαλατακι εχουν μεσα τα τσουρεκια!!!" :woohoo: :woohoo:

grousi νομιζω πως οι αναγωγες δεν δηλωνουν απο μονες τους αλλεργια!!

κ τα περισσοτερα μωρακια βγαζουν γουλιτσες μεχρι τον 3-4ο μηνα η κ αργοτερα!!!η δικια μου ακομα τυχαινει 1-2 φορες το μηνα!

Μη σε ανησυχει καλη μου αυτο!!! :)

Χρυσα σ'ευχαριστω για τη συμβουλη!!!

Μονο μηλο-αχλαδι-μπανανα τρωω!!Κ 1 φορα εβαλα 1ποτ χυμο πορτοκαλι στο κεικ(το οποιο χλαπακιασα σχεδον ολο μονη μου :P ) αλλα δεν την επηρέασε!Βεβαια δεν τρωω κατα τ'αλλα καθολου!!

ΥΓ>Νατασακι σ'ευχαριστουμεεε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασια τοτε μπορεις να φασ ταχινι.

Εγω δεν ετρωγα..αλλα επειδη ειμαι λατρης της Μερεντας για προινο οταν τα εκοχα..μου κακοφανηκε. Βρηκα τοτε το Ταχινι με ολογοφρουκτοσακχαρητες του Χαιοτογλου.

Εχει μεσα αντι για γαλακτοματοποιητες λεκιφηνι σογιας- την δοκιμασα, δεν τον πειραξε..και τωρα το τσακιζω.

Το κακο ειναι οτι δεν το βρισκω σε ολα τα ΣΜ

Επισης αντι γιαμ χυμο πορτοκαλη, μπορεις να βαλεις ψυμο μηλο...εγω το εκανα το κεικ ετσι...γιατι το πορτοκαλι τον πειραζει :angry::angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσα μου εχω ταραξει το ταχινομελο!!!!

κατι γεναιες δοσεις ξαπλωνουν πανω στο ψωμι!!!!!χαχαχαχα

επισης...μολις αγορασα χυμο μηλου(μονο πρασινο βρηκα!) για το κεικ!!!μεσα στο μυαλο μου εισαι!!!(αυτο θυμαμαι μου το ειχε πει η φιλη φουλινακι!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε μου λες;;; του Βεροπουλου πηρες;;; Γιατι εγω αγοραζα για μενα- μνιαμμμ τελειος ειναι...αλλα το επινε ο αντρας μου χιχιχιχιχιχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα το μονο που μου λενε ειναι οτι το γαλα μου δεν θα ειναι θρεπτικο αφου δεν πινω γαλα :blink: και γιατι πεδευομαι αφου υπαρχει ξενο γι αυτες τις περιπτωσεις :angry::angry::angry: .....

ευακι δεν χρειαζεται να παρεις συμπληρωμα ασβεστιου,υπαρχουν τροφες οπως το μπροκολο που περιεχει παρα πολυ...

και ναι μονο οι γουλιες και οι εμετοι μπορουν να ειναι ενδειξεη αλλεργιας,εμενα κανει και αυτο,απο κει καταλαβα οτι εχει αλλεργια γιατοι στο νοσοκομειο του δωσαν 2 φορες ξενο και εβγαζε ρουκετες το παιδι :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να τους πεις οτι το νεοκειτ κανει 56 ευρω τοκουτι κ αν ειναι διτεθιμνοι να τα πληρωνουν αυτοι τοτε κοψτο χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσπαθουσα να εξηγησω στους δικους μου οτι η φυση εχει προνοησει ωστε το καθε εμβιο ον εχει γαλα γ το δικο του μωρο,λεει καποιος μα θα σκασουν οι αγελαδες κατεβαζουν πολυ γαλα ,μα λεω κατεβαζουν τοσο γτ τους ρουφανε με μηχανημα τα μασταρια κ ειναι σαν να εχουν 10 μοσχαρακια η καθε μια,εαν ηταν στην φυση θα ειχε τοσο οσο χρειαζοταν να καλυψει το μωρο της,τεσπα καποιοι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν,οταν λεω οτι εχει αλλεργια στην πρωτεινη του αγελαδινου κ γιαυτο το λογο πινει μονο πληρως υδρολυμενο γαλα και γενικα καποιες τροφες θα τις εισαγουμεπιο αργα απο τα υπολοιπα μωρα με κοιτανε σαν εξωγηινο......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Γιωτα αυτο το κανουν και εμενα, ειδικα οταν τους λεω μη αυτο και μη εκεινο.

Δεν καταλαβαινουν οτι το παιδι δυανασχετει γιατι το ενοχλει αυτο.

Ειδικα η μανα μου σε καποια φαση λυσσαξε να του δοσει πορτοκαλι- εχει λεει βιταμηνη C το προφυλλασει απο το κρυολογιμα, το οτι μετα τα μαγουλα του ηταν κατακκοκινα και φαγουριζοταν απιστευτα...δεν τουα απασχολει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Δε μου λες;;; του Βεροπουλου πηρες;;; Γιατι εγω αγοραζα για μενα- μνιαμμμ τελειος ειναι...αλλα το επινε ο αντρας μου χιχιχιχιχιχ

ναι! δεν τον δοκιμασα ακομη!!

Μπουρεκακι αλλο οι αναγωγες κ αλλο οι ρουκετες! ;)

τι αλλο θα ακουσουμε για το γαλατακι μας????Εμενα ειναι "πολυ καλο γαλα" αφου βαζει τα κιλα αβερτα..εσενα δεν ειναι θρεπτικο...!!!!ποση βλακεια χωραει σε ενα μυαλο???

των γυναικων στις τριτοκοσμικες χωρες τι ειναι??????????

αχ!!!με εχουν εξαντλησει οι χαζομαρες!!!

Γιωτα τα λες πολυυυ σωστα!!!

Επειδη κανανε τις καημενες τις αγελαδες εργοστασια... :angry::angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique και lovie ευχαριστώ πολυ!

μπουρεκάκι μην σκας και εμένα τα ίδια μου λένε ότι για να έχεις γάλα πρέπει να πίνεις γάλα! :blush::S:ohmy:

αλήθεια απο λαχανικά τι τρώτε βρε κορίτσια;δηλ κολοκυθάκι,μπρόκολο όπως λέει και το μπουρεκάκι και παντζάρια τρώτε ή δεν κάνει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

να τους πεις οτι το νεοκειτ κανει 56 ευρω τοκουτι κ αν ειναι διτεθιμνοι να τα πληρωνουν αυτοι τοτε κοψτο χαχαχα
γιωτα δεν σας το γραφουν,εγω στο ταλιμπαν το εγραφα και δεν πληρωνα τιποτα... :)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...