Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΓΙΝΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!! (maryloo28)


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες και μέλλουσες μανούλες!!!!!!

Την περασμένη Παρασκευή 29/01/2010 στις 20:10 έγινα μανούλα! :woohoo:

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή:

Πέμπτη βράδυ κάνω εισαγωγή στο νοσοκομείο για να με προετοιμάσουν και να κάνουμε πρόκληση τοκετού την Παρασκευή. Η πητ μου ήταν 10 μέρες μετά.

Είχα λίγες πιθανότητες να γεννήσω φυσιολογικά γιατί το μωρό ήταν ήδη μεγάλο και δεν είχε ακόμα εμπεδοθεί. Ο γιατρός μου παρόλο που είναι κατά της καισαρικής ήταν σχεδόν σίγουρος πως δεν θα την γλυτώναμε.

Παρασκευή πρωί στις 06:30 μου βάζει ο γιατρός μια "κορδελίτσα" στον κόλπο όπου είχε την ουσία που θα προκαλούσε τους τεχνιτούς πόνους. Στις 11:00 περίπου άρχισα να έχω μια ενόχληση χαμηλά σαν πόνο περιόδου. Είχα ξαπλώσει και στις 13:30 το μεσημέρι ένιωσα ένα "τακ" στην κοιλιά μου και σηκωθηκα να δω τί ήταν και είχαν σπάσει τα νερά! Πασίχαρη εγώ, μέσα στην τρελή χαρά ειδοποιώ τον γιατρό, έρχεται και με βλέπει. Είχα διαστολή 2 αλλά το μωρό ακόμα στα ύψη. Μου κάνουν την κατάλληλη προετοιμασία και πάω στο χειρουργείο και ξαπλώνω στο κρεβάτι της γέννας. Άρχισαν 3λεπτοι έντονοι αλλά υποφερτοί πόνοι στις 14:00. Ο άντρας μου ήταν δίπλα μου από την αρχή. Μου έδωσε πολύ κουράγιο και έζησε την κάθε στιγμή μαζί μου. Κάναμε μαζί τις αναπνοές και με βοήθησε πολύ η παρουσία του. Κανονικά το νοσοκομείο δεν επέτρεπε την παραμονή του πατέρα στον τοκετό αλλά μας έκαναν την χάρη.

Μετά από 2 ώρες δηλαδή στις 16:00, οι πόνοι έγιναν εντονότεροι και ήταν ανά λεπτό. Κορίτσια πονούσα αφόρητα.... ήξερα οτι οι τεχνητοί πόνοι είναι πιο δυνατοι από τους φυσιολογικούς αλλά δεν ήξερα οτι έχουν τέτοια συχνότητα από την αρχή. Δεν προλάβαινα να ξεκουραστώ και ερχόταν ο επόμενος πόνος.... διαστολή 4 και ο μπέμπης ψηλά. Ο γιατρός απογοητευμένος μου έστειλε τον αναισθησιολόγο να μου πάρει ιστορικό και να ετοιμαστούμε για καισαρική.

Δεν ήθελα, ούτε και ο γιατρός και είπαμε να κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια. Ώρα 18:00, διαστολή 8 και ο μπέμπης ακόμα ψηλά. Φώναξε άλλον ένα γιατρό και όταν ο δικός μου θα μου έσπαγε τα υπόλοιπα νερά (γιατί δεν είχαν σπάσει εντελώς) ο άλλος γιατρός θα έσπρωχνε την κοιλιά μου μπας και κατέβαινε ο μπέμπης να πάει στην θέση του..... και έγινε!!! :laugh: Όταν είχα διαστολή 10 έπρεπε να σπρώξω... αλλά οι δυνάμεις μου είχαν εξαντληθεί.... δεν είχα κουράγιο. Σε αυτή τη φάση ο γιατρός έβγαλε έξω τον άντρα μου (αλλά εκείνος έβλεπε από την μισάνοιχτη πόρτα :) ) Ο πόνος φρικτός και να πρέπει να σπρώξω 2-3 φορές συνεχόμενα με μια αναπνοή.... ουφ... ένιωθα οτι δεν θα τα κατάφερνα... τελικά το κεφαλάκι του μωρού βγήκε...! Ώρα 20:10. Μετά με μια εξώθηση έβγαλα και το υπόλοιπο σώμα και τότε ένιωσα μια απόλυτη ανακούφηση, έφυγε όλος ο πόνος εντελώς μαγικά και όταν είδα το μωρο μου πλημμύρισαν τα μάτια μου από δάκρυα χαράς και ευτυχίας!! :woohoo: :silly: :woohoo: Τόσο κλάμα χαράς ποτέ δεν το έχω ρίξει...

Έκανα έναν μπέμπαρο 3.830γρ και 53εκ!

Είχε ορθάνοιχτα τα ματάκια του και από το πρώτο λεπτό που το έβαλαν δίπλα μου, έψαχνε να φάει!!! Όσο με έφτιαχνε ο γιατρός εγώ κοιτούσα με τόση λαχτάρα αυτό το μωράκι και προσπαθούσα να συνειδητοποιήσω πως είναι δικό μου... κατάδικό μου.... Μετά που τακτοποιήθηκα, μπήκε μέσα και ο άντρας μου, με φίλησε τόσο τρυφερά και γλυκά όπως ποτέ δεν το έχει κάνει.... σαν να εισέπρατα από το φιλί του ένα τεράστιο ευχαριστώ!

Είμαι τόσο ευτυχισμένη και πραγματικά για το παιδί μου θα ξαναπερνούσα όλη την διαδικασία χωρίς καμία αλλαγή. Αξίζει και ο μεγαλύτερος πόνος.... τον λατρεύω τον τζουτζούκο μου...!!!!!!!

Ευχαριστώ το Θεό που με αξίωσε να ζήσω αυτή τη χαρά....

Σημείωση: δεν έγινε επισκληρίδιος...

Στις κοπέλες που περιμένουν τα μωράκια τους (και ιδιαίτερα στα "Μωράκια Φεβρουαρίου - Μαρτίου 2010" ) δεν θα ευχηθώ με έναν πόνο.... είναι τόσο γλυκός ο πόνος αυτός που τον ζεις μόνο όταν γεννάς... αξίζει να τον ζήσετε σε όλο του το μεγαλείο... Αυτό που εύχομαι είναι να κάνετε υγιή μωράκια!

Σε όσες κοπέλες περιμένουν τον πελαργό να τους δώσει το σποράκι τους εύχομαι σύντομα να γίνει το θαυματάκι!!!!!

Και σε όλες τις ήδη μανούλες εύχομαι καλή ανατροφή και πάντα να υπάρχει υγεία και αγάπη!!!!!!!!!

Σας φιλώ γλυκά!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

NA ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΑΓΠΡΑΚΙ ΣΟΥ !!!!!!

ΠΑΙΔΙΑΡΟΣ!!!!ΥΓΙΗΣ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ...ΚΑΛΗ ΛΟΧΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΣΤΕ!!!!!

ΟΝΤΩΣ...ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΓΛΥΚΟΣ ΠΟΝΟΣ ΑΥΤΟΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ!!!!

ΤΟΝ ΕΝΙΩΣΑ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΛΗ ΜΟΥ....ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΝΙΩΣΩ...ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ....ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ....

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου πραγματικα με συγκηνησε αφανταστα η ιστορια σου!!! Μακαρι να το ζησουμε ολες μας αυτο.Και εγω ελπιζω για φυσιολογικο και πραγματικα μου δινεις τρομερη δυναμη με τα λογια σου! Να σας ζησει και να ειστε παντα τοσο αγαπημενοι με τον αντρουλη σου ο οποιος σου εδωσε το πιο γλυκο φιλι!!! Μπραβου σας και στους δυο...και λιγο παραπανω σε εσενα που εβγαλες ενα τοσο μεγαλο παιδακι... ;) Σας ευχομαι τα καλυτερα!!! Καλη λοχεια και ολα να πανε οπως επιθυμητε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo28 να σας ζησει ο παιδαρος σας!!!

Πολυ ομορφη η περιγραφη σου...

Τελικα ολα τα ξεχνας μπροστα στο θαυμα.. :)

Γερο και δυνατο το παιδακι σας.

Καλη λοχεια και σε σενα και

καλα σαραντα..

Να μπαινεις να μαθαινουμε νεα σου.

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πες πως είναι οι ορμόνες, πες πως είναι η αναμονή η δική μου?????δεν ξέρω τί είναι αλλά συγκινήθηκα πολύ.

Να σας ζήσει το παιδάκι σας και να είναι παντα ΤΥΧΕΡΟ και υγιες!Να το χαίρεστε! Μεγάλο αυτό το θείο δώρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MAΡΙΛΟΥ ΜΟΥ..ΤΙ ΟΜΟΡΦΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ!!!!ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Ο ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΣΑς!! ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΟς Κ ΚΑΛΟΤΥΧΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ!! Κ ΕΣΥ ΝΜΙΑ ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!ΚΑΛΗ ΛΟΧΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ!

ΣΥΓΚΙΝΙΘΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΕ ΕΚΑΝΕς ΝΑ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!!! :):):):)

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΕΡΟΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ!!!!! ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΕΣΤΕ!!!

ΚΑΛΗ ΛΟΧΕΙΑ ΣΕ ΕΣΕΝΑ!!!! ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΣΟΥ!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσει κούκλα μου και να έχει μια πολύ γλυκιά ζωή!

Ενα μεγάλο φιλι απο 'μένα στον μπουμπούκο σου και πολλά συγχαρητήρια στον τρυφερό σου αντρούλη.

Ααααχ, κορόμηλο το δάκρυ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανατρίχιασα από την περιγραφή!

Να σου ζήσει ο μπεμπάκος!

Να τον καμαώνεις πάντα γερό και τυχερό!

Να του φιλήσεις τις πατουσίτσες του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo να σας ζήσει κοπέλα μου! Πολύ συγκινητικη η περιγραφή σου!! Εύχομαι κάθε μέρα που περνάει να είστε οι τρείς σας όλο και πιο ευτυχισμένοι!!! Να μπαίνεις στα "μωράκια Φεβρουαρίου-Μαρτίου" όποτε μπορείς και να μας λες πως περνάτε!!! Καλή λοχεία και πολλή πολλή δύναμη!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει ο μπεμπαρος σου

πραγματικα μπεμπαρος

αλλο λιγο και θα πηγαινε φανταρος χα χα

καλη λοχεια κοπελαρα μου

γρηγορη αναρρωση

να σου ζησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maryloo μου, κοπέλα μου, να σας ζήσει! :woohoo:

Να είναι πάντα ευτυχισμένος και σου εύχομαι μία ήρεμη λοχεία!

Δεν ξέρω αν φταίει το ότι μπήκα σήμερα στον μήνα μου, αλλά τρέχουν τα μάτια μου χωρίς να το θέλω... Είμαι σίγουρη ότι ο μπαμπάς σου θα είναι πολύ περήφανος για σένα!

Φιλιά πολλά και να μην χαθούμε! Να μας επισκέπτεσαι ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολλά συγχαρητήρια! Να το χαίρεσαι το μωράκι σου όπως την πρώτη στιγμή που το αντίκρυσες!

Ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες τόσο περιγραφικά αυτές τις υπέροχες ώρες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ βρε κοριτσακι μου τι υπεροχη περιγραφη με πιασαν τα ζουμια

:D :D :D :D

να τον χαιρεστε παντα γερος κ καλοτυχος να ειναι να σας ΖΗΣΕΙΕΙΕΙΙΕΙΕΙΕΙΕΙΕΙΕΙΙΕΙΕΙΕΙΕΙΕΙΙΕΙΕΙΕΙΕΙΕΙΙΕΙΕΙΕΙΕΙΕΙ :D :D :D :D :D

καλη λοχεια ευχομαι

κ παλι να σας ζησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...