Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παιδοδερματολόγος ή Δερματολόγος?Ξέρετε???


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας!!!

Ο μικρός μου μας είπε ο παιδίατρος ότι έχει ατοπική δερματίτιδα ανάμεσα στο πόδια και στα γεννητικά όργανα...

Του βάζω daktodor και sudocrem !Μας είπε ότι πρέπει να τον δεί Δερματολόγος στο Συγγρού???Είναι μικρός για να τον πάω εκεί...Θέλω να δω τι έχει...

Εσείς ξέρετε κάποιον να μου προτείνετε? Πρέπει να πάω σε δερματολόγο ή παιδοδερματολόγο και που θα τον βρώ???

Τι λέτε εσείς???Κορίτσια τη βοήθειά σας γιατί ανησυχώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο οσο γνωριζω δεχονται στο συγγρου παδακια...

εγω οταν χρειαστηκα τον πηγα στο μητερα....τον ειδε δερματολογος για παιδια τυμπανιδου λεγεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Μπουλιτσα.

Μια απο τα ιδια και εγω, οχι για ατοπικη δερματιτιδα, με αλλο προβλημα δερματολογικο που μας ταλαιπωρει παρα πολυ...

Θα τον πας σε παιδοδερματολογο, εγω τον ειχα παει στο Παιδων Αγλαια Κυριακου, μια γιατρος ειναι εκει. Το προβλημα ειναι με τα ραντεβου, αν θες πρωινο αργει πολυ (μπορει και 3 μηνες), εκτος αν θες απογευμα αλλα εκει πληρωνεις 60 ευρω την επισκεψη, σου κλεινουν ομως αμεσα.

Αυτα και ελπιζω να βοηθησα. Περαστικα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η προσωπική μου εμπειρία από το Συγγρού δεν ήταν η καλύτερη..

Εγώ θα σου έλεγα να δοκιμάσεις το Παίδων καλύτερα..

Δες εδώ κάποια στοιχεία: http://www.paidon-agiasofia.gr/index.cf ... PageID=399

Εδώ μπορείς να διαβάσεις πολύ αναλυτικά στοιχεία για την ατοπική δερματίτιδα: http://www.pharmapoli.com/Content.php?PageId=115

Περαστικά του παιδιού.. εύχομαι γρήγορα να το ξεπεράσετε! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

Απο την προσωπικη μου εμπειρια πιστευω οτι οι παιδιατροι παιδοδερματολογοι ειναι περισσοτερο εξειδικευμενοι και προσεγγιζουν καλυτερα τα παιδια. Δυστυχως δεν υπαρχουν πολλοι αλλα ευκολα σχετικα τους βρισκεις στα Νοσοκομεια Παιδων. Για να πω την αληθεια δεν ειχα και εγω την καλυτερη εμπειρια απο το παιδιατρικο στο Συγγρος . Μας φλομωσαν στην κορτιζονη για ενα πολυ μικρο εξανθημα...παλι τι να πω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Για οσους θελουν δημοσιο νοσοκομειο -Αριστοι παιδιατροι-παιδοδερματολογοι ειναι η κα Τσιβιτανιδου και ο κος Αλεξοπουλος που ειναι στο παιδων Αγια Σοφια και οι δυο εκτος απο τα ιατρεια τους. Επισης στο Αγλαια Κυριακου αρκετα εμπειρη ειναι και η κα Τσουκατου.Στο Συγγρος υπαρχουν μονο δερματολογοι για μεγαλους με μικροτερη εμπειρια ομως στα παιδια-βεβαια τα απλα περιστατικα τα χειριζονται ικανοποιητικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην Τσιβιτανιδου ειχα παει κι εγω κι εμεινα πολυ ευχαριστημενη. Το ιατρειο της ειναι στους Αμπελοκηπους στην Κηφισιας.Αν θες σου στελνω διευθυνση και τηλεφωνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμας μας παρακολουθει τo τελευταιο 6μηνο ο Κος Αλεξοπουλος για ενα αιμαγγειωμα που εχει ο μικρουλης μου στη μυτουλα του και ειναι σε αγωγη με inderal. Τον πρωτοεξετασε οταν νοσηλευοταν στο Αγια Σοφια περυσι το καλοκαιρι αλλα τωρα για την παρακολουθηση πηγαινουμε στο ιατρειο του καθε 3 μηνες. Ειναι πολυ καλος και ειμαι ευχαριστημενη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην Τσιβιτανιδου ειχα παει κι εγω κι εμεινα πολυ ευχαριστημενη. Το ιατρειο της ειναι στους Αμπελοκηπους στην Κηφισιας.Αν θες σου στελνω διευθυνση και τηλεφωνο.

Στην Τσιβιτανιδου πήγαμε κι εμείς πριν λίγες μέρες.

Το παιδί δεν το εξέτασε γιατί έκλαιγε και χτυπιότανε. Δεν πειράζει είπε κατάλαβα τί έχει :shock: .

Μετά μας έβαλε να τον βγάλουμε έξω γιατί την ενοχλούσε που έκλαιγε.

Μου είπε τα ίδια πράγματα με την παιδίατρο και με το δερματολόγο.

Πήρε 60ευρώ και άντε γεια.

Ίσως και η πολύ εξειδίκευση δεν χρειάζεται. Η ατοπία είναι κάτι πολύ συνηθισμένο και οι παιδίατροι ξέρουν να σε κατευθύνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην Τσιβιτανιδου πήγαμε κι εμείς πριν λίγες μέρες.

Το παιδί δεν το εξέτασε γιατί έκλαιγε και χτυπιότανε. Δεν πειράζει είπε κατάλαβα τί έχει :shock: .

Μετά μας έβαλε να τον βγάλουμε έξω γιατί την ενοχλούσε που έκλαιγε.

Μου είπε τα ίδια πράγματα με την παιδίατρο και με το δερματολόγο.

Πήρε 60ευρώ και άντε γεια.

Ίσως και η πολύ εξειδίκευση δεν χρειάζεται. Η ατοπία είναι κάτι πολύ συνηθισμένο και οι παιδίατροι ξέρουν να σε κατευθύνουν.

Ισως και να εχεις δικιο. Για το απλο εκζεμα μπορει και να μην χρειαζεται ο ειδικος γιατρος. Και εγω μαλλον δεν θα πηγαινα το δικο μου μονο για αυτο εκτος και ηταν πολυ βαρυ. Απλα οι παιδοδερματολογοι χειριζονται πιο δυσκολα περιστατικα που οι απλοι παιδιατροι αδυνατουν η δεν γνωριζουν.Εγω οταν ρωτησα τον παιδιατρο μου τι να κανω με το αιμαγγειωμα του μικρου-μου ειπε πηγαινε στο παιδων να δεις παιδοδερματολογο και σηκωσε τα χερια ψηλα. Εξαρταται λοιπον απο την περιπτωση θα ελεγα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο ερωτημα παιδοδερματολογος η δερματολογος τελικα για παιδια, ανταπαντω παθολογο η παιδιατρο επιλεγουμε για να εξεταζει τα παιδια?Το ρωταω αυτο γιατι πραγματικα την ειδα με την μικρη μου κορη αυτη τη διαφορα στις ειδικοτητες. Η μικρη μου 4 χρ τωρα περασε μια ιωση με πολυ υψηλο πυρετο προ 2 μηνου και εβγαλε την 3 η ημερα και ενα εξανθημα που εμοιαζε σαν ιλαρα (εμβολιασμενη βεβαια) οπως ειπε και η παιδιατρος που την ειδε. Εμεις λοιπον τρεξαμε στο Συγγρος που την ειδαν στα επειγοντα καμια δεκαρια δερματολογοι που ηταν μεσα στο εξεταστηριο και ολοι ειπαν οτι ηταν της ιωσης και ζητησαν να μας ξαναδουν σε 4-5 ημερες. Για να μην πολυλογω την 5 η ημερα του πυρετου μπηκαμε για νοσηλεια στο Αγ σοφια επειδη ο πυρετος και το εξανθημα εγιναν χειροτερα,δηλαδη πιο εντονα. Εκει οι παιδιατροι μαζι με εναν απο τους εξειδικευμενους παιδοδερματολογους της κλινικης(τον κο Αλεξοπουλο) εβαλαν τη διαγνωση της νοσου kawasaki (παιδικου νοσηματος-οχι ιδιαιτερα σπανιου βεβαια) για το οποιο της εδωσαν ειδικη θεραπεια και τωρα πλεον ολα καλα. Οταν βγηκαμε απο το παιδων πηγα πισω στο Συγγρος για να τους ενημερωσω και δεν γνωριζε γιατρος για γιατρος τα συμπτωματα αυτης της παιδικης νοσου ουτε καν πως εμφανιζεται στο δερμα!!! Δεν τους απαξιωνω βεβαιως ως γιατρους που μπορει να ειναι αριστοι για τους μεγαλους αλλα ειναι εμφανες οτι αλλο ο παιδιατρος-παιδοδερματολογος στο αγια σοφια και αλλο ο δερματολογος αφροδισιολογος στο συγγρος που βλεπει και παιδια. Το παραθετω αυτο απλα για να γνωριζουμε ολοι ως γονεις πως να κινουμαστε αν χρειαστει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

σιγουρα παιδοδερματολογος χρειαζεται για τα παιδια και μαλιστα παιδιατρος-παιδοδερματολογος.

Οταν χρειαστηκε για το εξανθημα της μικρης μου να δουμε τι γινεται-ουτε ενας ουτε δυο αλλα τρεις δερματολογοι ενηλικων που την ειδαν δεν ηξεραν τι ηταν...Ο παιδοδερματολογος κος αλεξοπουλος ειπε οτι ειναι λειχηνοειδης πιτυριαση με το που το ειδε και το επιβεβαιωσε με τη βιοψια....Ο καθενας ειναι ειδικος στο αντικειμενο του...

για τα παιδια χρειαζονται εξειδικευμενοι γιατροι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 9 months later...

Στο αγια σοφια οι παιδοδερματολογοι κα τσιβιτανιδου και κος αλεξοπουλος θεωρουνται παρα πολυ καλοι!Ειναι παιδιατροι-παιδοδερματολογοι και ανηκουν στην πανεπιστημιακη κλινικη και δεν μπορεις δυστυχως να τους κλεισεις ραντεβου γιατι ειναι συνεργατες.Εμεις νοσηλευτηκαμε στο νοσοκομειο μετα απο διακομιδη του μικρου μου απο τριπολη λογω υποτροπης της αγγειιτιδας στην κλινικη ΠΚ3 στο αγια σοφια οπου και τους φωναξαν. Επειδη το εψαξα λιγο για επανεξεταση,το Θεμα ειναι οτι δεν τους βρισκεις καθημερινα στο νοσοκομειο αλλα μονο Τριτη και Πεμπτη-αλλιως ιδιωτικα. Καθημερινα ειναι επισης η κα Βαλαρη και ο Κος Μυριδακης.

Επεξεργάστηκε από ilo
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για δες και εδω!!!!

http://mammyland.com/θέματα-υγείας-ιατρικά-12/παιδοδερματολογοι-στο-αγια-σοφια-20031/

επεσα τυχαια πανω σε αυτο το λινκ του φορουμ και δινει πολλες πληροφοριες για το τι επικρατει με τους παιδοδερματολογους στην αθηνα!!!

Επεξεργάστηκε από helga
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμας μας παρακολουθει τo τελευταιο 6μηνο ο Κος Αλεξοπουλος για ενα αιμαγγειωμα που εχει ο μικρουλης μου στη μυτουλα του και ειναι σε αγωγη με inderal. Τον πρωτοεξετασε οταν νοσηλευοταν στο Αγια Σοφια περυσι το καλοκαιρι αλλα τωρα για την παρακολουθηση πηγαινουμε στο ιατρειο του καθε 3 μηνες. Ειναι πολυ καλος και ειμαι ευχαριστημενη.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ειναι εξαιρετικος παιδοδερματολογος ο κ αλεξοπουλος, πολυ φιλικος και εμπειρος με τα παιδια-αφου ειναι και παιδιατρος. Δεν βιαζεται και ασχολειται με το παιδι παρα πολυ. Ακομα και με τις αποριες τις δικες μου-που ηταν αρκετες-δεν δυσανασχετησε καθολου. Τον εχουμε δει αρκετες φορες για διαφορα θεματα των παιδιων.Κανει ιατρειο στο αγια σοφια καποιες μερες αλλα θελει αρκετη υπομονη για να τον δεις. Βλεπει επισης και ιδιωτικα,γραφω οτι λεει η καρτα του¨

Αλεξης Αλεξοπουλος

παιδιατρος παιδοδερματολογος

επιστημ συνεργατης πανμ/κης κλινικης παιδων Αγ Σοφια

Kηφισιας 180-182 Ν ΨΥΧΙΚΟ

τηλ 210 6754180, 694 155 7 133

παιδιατρική δερματολογία - Ελλάδα | Paediatric Dermatology - Greece

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

χρησιμες πληροφοριες για παιδοδερματολογους βρηκα και σε αυτο το σημειο του mammyland.

http://mammyland.com/θέματα-υγείας-ιατρικά-12/δερματολόγος-για-βρέφη-παιδιά-10083/

θελει ψαξιμο γενικοτερα το θεμα των γιατρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

κατι επαθε το link που παρεθεσα πιο πανω.
το ξαναβαζω

ελπιζω να δουλευει τωρα

και αυτο επισης

 


παρα πολυ χρησιμο!

Επεξεργάστηκε από tseleni
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Πραγματικα δεν μπορω να ξερω και να κρινω τι εκπαιδευση εχουν οι δερματολογοι στα παιδια, παντως απο τη δικη μου εμπειρια αλλα και προσφατα με το παιδι της αδελφης μου βλεπω οτι οι περισσοτεροι δεν ειναι εξοικοιωμενοι με τα παιδια και τα αντιμετωπιζουν οπως και τους ενηλικες με μια κορτιζονη συνεχεια! Για τα πιο δυσκολα περιστατικα βεβαιως σηκωνουν τα χερια ψηλα η τα στελνουν στα νοσοκομεια παιδων κατευθειαν!

Υπαρχουν ειδικοι μονο για τα παιδια εκει οπως παιδονευρολογοι, παιδογαστρεντερολογοι, παιδοενδοκρινολογοι, παιδοαλλεργιολογοι....ετσι και παιδοδερματολογοι οι οποιοι προσεγγιζουν τα παιδια με την ευαισθησια που απαιτειται για την ηλικια τους αλλα και με τις γνωσεις για τα παιδιατρικα νοσηματα,οπως αλλωστε κανουν και οι παιιδατροι!

Μολις διαγνωσθηκε με ανοσοανεπαρκεια το παιδι της αδελφης μου 1.5 ετους το οποιο το θεραπευαν με τονους κορτιζονης για το εκζεμα που ειχε το τελευταιο 6μηνο στο νοσοκομειο Συγγρος. Βεβαια καθε φορα εκει εβλεπε και αλλο γιατρο στο ειδικο τμημα!Κανενας δεν σκεφτηκε ομως η προβληματιστηκε εκει για να το κοιταξουν το παιδι περαιτερω. Επισκευτηκε λοιπον η αδελφη μου τον κο αλεξοπουλο(παιδιατρο-παιδοδερματολογο) ο οποιος εκανε αμεσα εισαγωγη στο παιδι μολις το εξετασε γιατι τον προβληματισε, το εψαξε και τελικα διαγνωσθηκε η ανοσοανεπαρκεια για την οποια το παιδι μπηκε σε ειδικη θεραπεια με σφαιρινη. Βεβαια δεν ηταν και το πιο συχνο αυτο το νοσημα παντως τα συμπερασματα ειναι ευλογα για τον διαφορετικο τροπο στην αντιμετωπιση μεταξυ δερματολογων και παιδοδερματολογων για αυτο και το λεω εδω τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

καλημερα,

εχουμε ταλαπωρηθει πολυ με το εκζεμα του μικρου ωσπου μεσα στις γιορτες φτασαμε στο απροχωρητο και το παιδι πλεον ειχε ματωσει απο τη φαγουρα..ειχαμε δοκιμασει πια ολα τα ενυδατικα και ειχα διαβασει τα παντα για το εκζεμα..αποφασισα να δουμε τελικα τον παιδοδερματολογο που προτειναν και αλλοι γονεις παραπανω και να ναι καλα ο ανθρωπος μας εβαλε σε μια σειρα για το πως να αντιμετωπιζουμε την επιδεινωση και πως να διατηρουμε υπο ελεγχο τη φαγουρα..ο μικρος μου εχει βελτιωθει σημαντικα πλεον και δεν ταλαιπωρειται...ειμαι πολυ ευχαριστημενη γιατι ο αλεξοπουλος δε βιαστηκε καθολου στην εξεταση και εξηγησε με λεπτομερεια σε ποιες περιπτωσεις και που πρεπει να μπαινει κορτιζονη...ελπιζω να διατηρηθει παντως το καλο αποτελεσμα..

καλη χρονια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, όταν η κόρη μου ήταν 3 μηνών έχει ατοπική δερματίτιδα σε όλο το σώμα της, σαν μπατζάρη έγινε!!   Ο παιδίατρος μας είπε να την πάμε σε παιδοδερματολόγο, την πήγαμε στο παιδων, που δεν ειχαμε την καλητερη εμπερια!!Μου είπε να σταματησω να θηλαζω, μου εδωσε 3 διαφορετικες κρεμες, της κανανε εξεταση αιματος και μια αλλη εξεταση στο δερμα της. Μολις το ειπα στο γιατρο μας με ενημερωσε να μην της βαλω το daktodor (ειναι πολυ δυνατη κρεμα), τελος παντων, αρχισα και της εβαζα λαδι στο σωμα της (ελαιολαδο),βαμβακερα ρουχα, και οχι μπανιο καθε μερα, οχι πολυ ζέστι στο σπίτι γιατι η ζεστι φουντόνι το δερμα. Επισης πηρε το Sibamed Oil για το μπανιο (ειναι για καθε υλικια) την βοηθισε παρα πολυ!! Ειναι τωρα 3 ετων και οσο περναι ο καιρος φευγι!! Και το καλοκαιρι πολυ μπανιο στην θαλασσα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ioanna, μαλλον αναφερεσαι σε μια που περα απο την κακοτροπια της ελεγε και ασυναρτησιες για το μητρικο θηλασμο! αυτη ευτυχως εχει σχεδον εξαφανισθει απο τα παιδων τωρα! Για ευνοητους λογους δεν θα αναφερω το ονομα της!

Επισης υπαρχει και καποιος αλλος δερματολογος ενηλικων που και αυτος δεν ειναι ειδικος στα παιδια-και εχει τσακωθει με ολο το παιδων αλλα βρισκεται εκει μεσα!

μην μπερδευουμε ομως αυτους με τους αλλους παιδοδερματολογους που ανεφερθηκαν και παραπανω τα ονοματα τους και οι οποιοι ειναι εξαιρετικοι. Αναφερομαι  σε (τσιβιτανιδου-αλεξοπουλο) που ειναι πολυ καλοι παιδοδερματολογοι και δινουν λυσεις στα δυσκολα περιστατικα. Αυτοι οι δυο ειναι και παιδιατροι και αυτο κανει πολυ μεγαλη διαφορα! Η εμπειρια μεσα στα παιδων ειναι τεραστια! Και βεβαιως υπαρχουν σωστοι γιατροι και για αυτο λεμε τα ονοματα τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

για τα παιδια χρειαζεται σιγουρα μονο παιδοδερματολογος!

εμας μας εστειλε για τη μαστοκυτταρωση της κορης μου σε παιδοδερματολογο-η δερματολογος που παρακολουθει εμενα γιατι μου ειπε πως δεν ειχε εμπειρια σε παιδια!! Ειναι λιγοι οι παιδοδερματολογοι αλλα υπαρχουν και για τα δυσκολα περιστατικα δινουν λυσεις!Μαλιστα μου ειπε οτι οι δερματολογοι δεν εχουν εκπαιδευση στα παιδια πλην ελαχιστων...γι αυτο και παραθετω το λινκ(εψαξα και το βρηκα προς ενημερωση ολων μας) που μου υπεδειξε η δερματολογος μου το οποιο φιγουραρει στο σαιτ της δερματολογικης εταιρειας με το οποιο οι δερματολογοι μεσα στο 2013 ζητουν επισημα να κανουν εκπαιδευση και στα παιδια για να εχουν εμπειρια και να ειναι παιδοδερματολογοι..ζητουν εκπαιδευση για 2 χρονια σε παιδιατρικη και παιδιατρικη δερματολογια περα απο τη δερματολογια..αυτο νομιζω ξεκαθαριζει τα πραγματα για να μην υπαρχει πλεον η συγχυση παιδοδερματολογος η δερματολογος...η απαντηση ειναι ειδικος στα παιδια δηλαδη παιδοδερματολογος!

παραθετω το λινκ..

http://www.edae.gr/pdf/kesy_programma.pdf

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

...η απαντηση ειναι ειδικος στα παιδια δηλαδη παιδοδερματολογος!

 

συμφωνω απολυτα μαζι σου....χρειαζεται εκπαιδευση και εμπειρια στα παιδια...οπως ο παιδιατρος ειναι ειδικος στα παιδια ετσι και ο παιδοδερματολογος ειναι ειδικος για το δερματακι τους...

πολυ καλο το λινκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...