Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και έτσι κράτησα την μικρή μου αγκαλιά....


Recommended Posts

Ήρθε η ώρα να σας πω για την δική μου εμπειρία τοκετού....

Οι χριστουγεννιάτικες μαμάδες με ξέρουν μιας κ περάσαμε μαζι σχεδον όλη την εγκυμοσύνη.

Είχα ΠΗΤ 02.12.09. Τον τελευταίο μήνα την εγκυμοσύνης μου ανέβηκα στο χωριό μου (Αλίαρτο Βοιωτίας), αφού μένω μόνιμα Νάξο. Το μωράκι μεγάλωνε κανονικά (δεν είχα μάθει το φύλο). Οι μέρες περνάγανε, αλλά δεν κατέβαινε η κοιλιά. Τις τελευταίες μερες μάλιστα άρχισε να τυλιγεται στο λαιμο του ο λόρος. Ο γιατρός μου είπε ότι θα ήταν καλύτερα να κάναμε καισαρική, αφού έχω κ μια σαλπιγγα κ ωοθήκη. Στην τελευταία επίσκεψη και αφού δεν κατεβαινε το μωρό αποφασίσαμε να πάμε για καισαρική την Κυριακή στις 29.11.2009.

Μέσα στην αναμπουμπούλα για την εκλογή νέου προέδρυ στη ΝΔ, την ημέρα που ο Ολυμπιακός υποδεχόταν τον Παναθηναϊκό κ στο Καραϊσκάκη και στο ΣΕΦ, αποφάσισα να παω να γννήσω... :P

Το προηγούμενο βράδυ δεν μπορούσα με τίποτα να κοιμηθώ απο την αγωνία μου. 2:00 ξυμερώνοντας ήμουν κ πάλι αγκαλια με την τουαλέτα, μιας κ είχα εμετούς σε ολη την διάρκεια της εγκυμοσύνης. Δεν με πείραζε όμως γιατι όλα αυτα θα τελείωναν σύντομα και θα ξεκίναγαν καινούργια πραγματα...

Φτάσαμε στο ΙΑΣΩ 5:30 το πρωι, εγώ ο αντρούλης μου κ ο ένας αδερφός μου (ψυχολογική υποστήριξη μιας κ είναι ο αστειούλης τηνς οικογένειας - χαχα).

Αμέσως με πήρανε μέσα. Εξετάσεις αιματος, ουρων, ιστορικό, ξύρισμα κ κλίσμα. Μετά περίμενα τον γιατρό κ κατά τις 9 πήγαμε προς τα χειρουργεία. 9:15 μου εκαναν την επισκληρίδιο και μετά από λίγο ξεκίνησε η καισαρική... Στην διάρκεια της, το μόνο που κατάλαβα ήταν τον γιατρο να μου πιέζει την κοιλιά. 9:45 ήρθε στον κόσμο η μικρή μου... 3520gr και 51cm. Αν και δεν ήθελε να βγει με τίποτα!

Ο γιατρός κατέβασε το παραβαν κ την είδα πριν της κοψουν τον λόρο. Μου την φέρανε κοντά μου (μοιάζει καταπληκτικά στον μπαμπα της).

Η πρωτη ατάκα που είπα ήταν "ευτυχώς που δεν πήρε την μύτη μου" (ναι, εχω λιιιιιιιγο μεγάλη μύτη).

Ανάρρωσα αρκετά γρήγορα κ βλέπω ότι άδικα φοβόμουν.... Όλα πήγαν πολυ καλα. Ευχαριστώ όλους όσους μας φρόντισαν στο μαιευτηριο, τους γονεις μου, τον αντρούλη μου και φυσικά εσάς που μου δώσατε (κ συνεχίζετε να μυ δίνετε) πολύ κουράγιο και που μοιράζεστε μαζι μου εμπειρίες!

(Αργησα να γράψω, αλλά...... περίμενα να με πιάσει η εμπνευση! χαχα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Η ΖΟΥΖΟΥΝΑ!!!

ΠΑΝΤΑ ΚΑΛΟΤΥΧΗ ΚΙ ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙΤΕ ΟΠΩΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙΤΕ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ζήσει η μικρή Φαίδρα,να είναι γεμάτη απο υγέια,αγάπη και ευτυχία και η Παναγία ν ατη προστατεύει στη ζωή της πάντα!!!!!!!!!!!

ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ ολες!

Οι μανούλες να χαίρεστε τα παιδακια σας, οι εγκυούλες με το καλο να τα κρατησετε στην αγκαλια σας κ οσες προσπαθείτε, συντομα με ενα σπορακι στην κοιλιτσα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aχ αγάπη μουουουοουουου...Να σου ζήσει η κουκλίτσα σου,έχεις ξετρελλαθεί,είμαι σίγουρη κ σε αισθάνομαι 100%!!!

Να είναι γερό,δυνατό κ ευτυχισμένο το μπουμπούκι σου...

Φιλάκια πολλά-πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει η κουκλα σου καλοτυχη και γερη :):)

Πολυ ομορφο το δωματιο της ;)

Καθε φορα που διαβαζω για ιστοριες γεννες μου ερχετε στο μυαλο και η δικη πιο ευτυχισμενη μερα της ζωης μου. :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aγγελικουλα να σου ζηση η μικρουλα σου την ειδα και στο ποστ μας ειναι μια κουκλα..το δωματιακι της φ-α-ν-τ-α-σ-τ-ι-κ-ο..

Να την χαιρεσαι και να ειναι παντα γερη και δυνατη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...