Μετάβαση σε περιεχόμενο

Vlastokuttara


aggelina78

Recommended Posts

ΑΦΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΤΑ ΚΥΤΤΑΡΑ ΣΟΥ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΑΝ ΕΣΥ ΠΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟΣ ΔΩΤΗΣ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΩ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ. ΑΠΛΑ Η ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΗΛΩΝΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΣΥΜΒΑΤΟ ΔΟΤΗ ΕΝΩ Η ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΟΧΙ. ΚΑΙ ΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ?ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΔΗ ΟΙ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΦΑΚΕΛΩΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗ ΜΑΥΡΗ ΑΓΟΡΑ ΟΡΓΑΝΩΝ?ΑΦΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ.ΟΝΟΜΑΤΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ Κ.Τ.Λ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΣΗ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΑ ΣΚΑΩ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΓΙΑ ΔΟΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΑΔΕ ΣΤΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑ (ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΜΑΥΡΗ ΑΓΟΡΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ Η ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΟΡΓΑΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΤΟ ΒΡΗΣΚΟΥΝ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΣΥΜΒΑΤΟ ΔΟΤΗ?ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ?)ΟΠΟΤΕ ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΜΒΑΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΝΟΜΙΜΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξέρω πάρα πολλές λεπτομέρειες για να το εξηγήσω απόλυτα, όπως είπα είναι πολύπλοκο θέμα, απλά από όσο γνωρίζω οι ιδιωτικές σου λένε τα κρατάς για το ίδιο το παιδί σου ή για άλλο παιδί της οικογένειας (έχει ένα ποσοστό συμβατότητας γύρω στο 20-25% εκεί) ενώ η δημόσια σου λέει αύριο μπορεί ένα παιδί στην Αμερική να παρουσιάσει λευχαιμία, εμείς ψάχνουμε σε όλες τις συνεργαζόμενες τράπεζες του κόσμου να βρούμε συμβατά κύτταρα (φαντάσου είναι σαν το μυελό των οστών, όλοι έχουμε αλλά ακόμα και ανάμεσα στα αδέρφια δεν είναι απόλυτα συμβατός και δεν μπορεί το αδερφάκι να δώσει για να σώσει το αδερφάκι του)και τα δίνουμε, αφού αποδειχτεί από πολλές εξετάσεις ότι είναι συμβατά. με τη μαύρη αγορά οργάνων δεν νομίζω ότι έχει να κάνει, απλά είναι εύκολο κέρδος για τις ιδιωτικές, γιατί στην ουσία σκέψου πόσα παιδιά γεννιούνται κάθε μέρα, αν για το κάθε ένα παίρνουν 2000 κοντά, είναι εξασφαλισμένοι... και παιδιά δεν πρόκειται να σταματήσουν ποτέ να γεννιούνται...

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμεις κοριτσια στη δημοσια τραπεζα του Παπανικολαου στη Θεσσαλονικη δωσαμε τα βλαστοκυτταρα απο τα διδυμακια μας. το ίδιο και η ξαδερφη μου πριν λιγες μερες. οταν πηγε ο αντρας μου να παρει τα κουτια του ειπαν μεσα σε άλλα, οτι ως τωρα στην Ελλαδα εχει γινει 1 μεταμοσχευση απο ιδιωτικη τραπεζα, ενω πολλες, δε θυμαμαι ποσεσ απο τις 2 δημοσιες της χωρας.

κανονικα θα επρεπε, πιστευω, σε καθε πανεπιστημιακο, τουλαχιστο, νοσοκομειο τησ χωρας να υπαρχει τραπεζα και να ρωτανε οσους γονεις δεν τα δινουν σε ιδιωτικη, να τα δωριζουν στη δημοσια. φανταστειτε τι μεγαλη τραπεζα θα γινοταν και ποσες περισσοτερες πιθανοτητες θα ειχαν οσοι ανθρωποι εχουν προβλημα να βρουν συμβατα μοσχευματα. γιατι για μεγαλο παιδι ή ενηλικα δε φτανει μονο μια "δοση" μοσχευματων. χρειαζεται μοσχευμα απο 2 ή και περισσοτερους πλακουντες.

τελος, μην ξεχνατε οτι οσες τα δωσετε δωρεα σε δημοσια δεν πρεπει να σας βαλουν να πληρωσετε στο μαιευτηριο εξοδα συλλογης βλαστοκυταρων. τους πηγαινεις το χαρτι που σου δινουν απο την τραπεζα για αποδεικτικο. εμας το εβαλαν στο λογαριασμο στο Διαβαλκανικο και οταν τους πηγαμε το αποδεικτικο πηραμε πισω τα λεφτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΟΤΙΜΙΣΤΕ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΑΝΤΑ,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΟΒΑΣΑΙ ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΤΕΡΟΣ ΣΚΟΠΟΣ ΓΙΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ,ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΡΕΥΝΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΧΩΡΑΝΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ. ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ ΑΣ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΑΛΛΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΛΑ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ {ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΣΤ ΠΡΙΝ ΤΗ ΦΥΛΑΞΗ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΤΙΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ? ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΣΤ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΔΕΙΓΜΑ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΑΠΟ 30-800ΕΥΡΩ.ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΥΓΙΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΗ ΦΥΛΑΞΗ ΑΦΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ 10ΕΤΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΝΟΣΗΣΟΥΝ "ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 10ΧΡΟΝΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ" ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΠΕΤΥΧΕ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΚΤΕΘΟΥΝ,ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ}ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΑΚΟΥΣΤΕ ΚΑΤΙ''ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΤΡΙΧΑ ΜΑΛΛΙΩΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ ΤΗ ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΩΣ ΔΩΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΝ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ 1 ΣΤΟΥΣ 10 ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΕΧΕΙ ΘΥΣΑΥΡΗΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ ΠΑΙΖΩΝΤΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ. ΕΚΤΩΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΙΖΟΥΛΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΦΥΛΑΞΗΣ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ 3-4ΕΤΙΑ ΑΝΘΗΣΑΝ ΤΟΣΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΦΥΛΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν γέννησα δυστυχώς δεν είχα ακούσει για τη δημόσια τράπεζα και δεν μπορούσα να εμπιστευτώ τα κύτταρα του παιδιού μου σε μια αμφίβολη ιδιωτική τράπεζα,οπότε δεν τα κράτησα.Έχω διαβάσει όλα τα φυλλάδια όλων των τραπεζών και όλες τα λένε πολύ ωραία.Τα λεφτά τα δίνεις για το καλό του παιδιού σου,δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Επειδή ανήκω στον ιατρικό χώρο είμαι πολλές φορές αρκετά καχύποπτη.

Σε ένα ιατρικό συνέδριο (δυστυχώς μετά τη γέννα μου) άκουσα μια ομιλία από μια γιατρό της ακαδημίας και προβληματίστηκα.Έλεγε ότι στις περισσότερες περιπτώσεις το δείγμα που συλλέγεται από τους γυναικολόγους είναι ακατάλληλο για χρήση και ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν να το κάνουν σωστά.Αυτοί στέλνουν δικό τους άτομο μετά από συνεννόηση στα μαιευτήρια της Αθήνας και δυστυχώς για αυτό το λόγο δεν μπορούν να εξυπηρετούν και άτομα που ζουν επαρχία.Για αυτές τις περιπτώσεις συνιστούσε τη δωρεά τμήματος του ομφάλιου λώρου.Για το θέμα της μεταμόσχευσης στο ίδιο το παιδί είπε ότι γενικά δεν ισχύει και ότι συνήθως χρειάζονται κύτταρα από άλλο παιδί.

Βέβαια η επιστήμη προχωράει και δεν ξέρεις τι γίνεται μετά.Εκείνο που με προβλημάτισε όμως είναι το θέμα της καταλληλότητας του δείγματος και κατά τη συλλογή και μετά στη φύλαξη.

Όσο για τις θεωρίες συνομωσίας που αναφέρθηκαν(κλοπές παιδιών για όργανα κλπ) δυστυχώς έχουν περάσει και από το δικό μου μυαλό.Εγώ είχα προχωρήσει κι άλλο και είχα σκεφτεί και την κλωνοποίηση και άλλες έρευνες πάνω στα κύτταρα του παιδιού.Οι ορμόνες με είχαν τρελάνει.Δυστυχώς όμως αυτό μπορεί να συμβεί και στη δημόσια τράπεζα.Όλοι μπορεί να πληρωθούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στα φυλλάδια των ιδιωτικών τραπεζών ισχυρίζονται ότι γίνονται πολλές μεταμοσχεύσεις στο ίδιο το παιδί.

Επίσης η αντίρρηση που προβάλλουν κάποιοι εναντίον της δημόσια τράπεζας είναι ότι αν χρειαστείς κάποτε το δικό σου δείγμα μπορεί να έχει δοθεί σε άλλον.

Επίσης όσοι δεν έχουν δώσει στη γέννηση έχουν μια δεύτερη ευκαιρία με τα νεογιλά δόντια του παιδιού(στις ιδιωτικές τράπεζες)και το λιπώδη ιστό.

Ας διαβάσουμε όλοι και ας πάρουμε μια απόφαση.Το κακό είναι ότι οι γυναικολόγοι δεν σε ενημερώνουν για τη δημόσια τράπεζα.Στα ιατρεία τους έχουν μόνο τα φυλλάδια των ιδιωτικών.

Πιστεύω ότι ιδιαίτερα ευάλωτοι γονείς σε αυτό το θέμα είναι όσοι κάνουν εξωσωματική γιατί τα κέντρα εξωσωματικής έχουν από δίπλα και μια στενή συνεργασία με μια από τις τράπεζες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νεφελη εγω σκεφτομαι να τα δωσω στην δημοσια τραπεζα για την οποια ο γιατρος μου μου ειπε οτι δεν αξιζει γιατι ειναι μια απλη δωρεα και τιποτα αλλο. Δηλαδη οτι δεν αξιζει επειδη δεν γινεται προσωπικη φυλαξη βλαστοκυτταρων, το δειγμα ειναι για χρηση αλλων και δεν αξιζει τον κοπο....

Δεν μου εκανε καμια αναλυση για τα βλαστοκυτταρα ή τα μεσεγχυματικα η για τμημα του ομφαλιου λωρου και μου εδωσε αμεσως τηλεφωνο ιδιωτικης να συννενοηθω.

εγω παρολα αυτα κλινω προς την δημοσια τραπεζα αλλα πιστευω οτι ολες εδω πρεπει να κανουμε μια κουβεντα και να δουμε τι λεγεται γενικοτερα!

παντως αυτο για τα οργανα με τρομαζει και εμενα και δεν ξερω αν πρεπει να τα κρατησουμε τελικα η οχι...

βλεπω οτι εισαι αρκετα ενημερωμενη και καθε καινουρια πληροφορια ειναι καλο να δημοσιευεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λέω ότι το έχω σκεφτεί για πειράματα και κλοπές οργάνων αλλά νομίζω ότι είναι λάθος να μείνουμε στο φόβο και να μην κάνουμε το καλύτερο για το παιδί μας.Εγώ τα σκέφτηκα πάνω στην εγκυμοσύνη και επειδή ήταν πολύ δύσκολη η εγκυμοσύνη και είχα ένα άγχος και πανικό γενικότερα δεν μπόρεσα να πάρω απόφαση.

Τώρα που σκέφτομαι για δεύτερο σιγά-σιγά,λέω να το ψάξω με ηρεμία και να δούμε τι απόφαση θα βγει.

Εγώ προσωπικά είμαι δωρητής μυελού των οστών εδώ και πολλά χρόνια και πιθανόν κάποια στιγμή με καλέσουν να βοηθήσω κάποιον.Και τότε τα είχα σκεφτεί όλα αυτά(πριν γίνω δωρητής)αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ στις εκκλήσεις για βοήθεια από τους γονείς ενός μικρού παιδιού.Τότε είχε γίνει μεγάλη κινητοποίηση αλλά το παιδί δεν τα κατάφερε.Αν όλοι μας δίναμε κύτταρα του παιδιού μας σε δημόσια τράπεζα ή γινόμασταν δωρητές μυελού(πράγμα που γίνεται όταν είσαι εν ζωή) σίγουρα θα σώζονταν πολλές ανθρώπινες ζωές.

Πάντως είναι ένα θέμα που αξίζει να συζητηθεί εκτενώς από τη θέση αυτή γιατί αφορά όλες μας.

Όσον αφορά τους γυναικολόγους που σου δίνουν κατευθείαν το τηλέφωνο της ιδιωτικής και όχι της δημόσιας πιστεύω ότι δεν το κάνουν πάντα από κακή πρόθεση.Δεν υπάρχει ενημέρωση στον ιατρικό κόσμο.Φίλος μου γυναικολόγος δεν κράτησε βλαστοκύτταρα για το παιδί του πουθενά.Άλλος γνωστός μου γυναικολόγος που ασχολείται τώρα με εξωσωματικές δεν ήξερε κι αυτός να μου πει λεπτομέρειες για τη χρήση των βλαστοκυττάρων στο ίδιο το παιδί σου.

Θέλει ψάξιμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω βρε κοριτσια αναρωτιεμαι το εξης.......

οι οικογενειες που θελουν να τα κρατησουν σε ιδιωτικη κλινικη για δικια τουσ χρηση...καλως.....

ολες οι υπολοιπες γυναικες και οικογενειες που 9/10 ουτε καν ρωτιουντε...γιατι να μην τα κρατανε οι γιατροι και να τα βαζουν στην δημοσια....εχω πολυ μεγαλη απορια με αυτο....

δηλαδη παω να γεννησς...δεν ρωταω για τα βλαστοκυτταρα εγω..δεν μου λεει τιποτα ο γιατρος.....τον ομφαλιο λωρο τι τον κανουνε ΤΟΝ ΠΕΤΑΝΕ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη ερωτηση...

τελος παντων, εγω εδοσα 1500 σε ιδιωτικη ταπεζα. Θα πηγαινα σε δημοσια, αλλα δεν εξυπηρετειται η επαρχια. Σχετικα με το δειγμα που στελενει ο γιατρος μας ηρθαν ολα τα αποτελεσματα των εξετασεων απο την εταιρεια, οτι το δειγμα ηταν καταλληλο. Οι δημοσιες τραπεζες λειτουργουν οπως οι δωρεες αιματος. ΔΙνεις τα κυτταρα, αλλα οταν αρρωστησεις δε θα παρεις αυτα που εδοσες αλλα καποιου αλλου παιδιου. Δεν εχει καμια σημασια ομως. Τωρα απο οτι ακουσα μπορει να γινει ληψη βλαστοκυτταρων και απο τα δοντια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΩΛΙΣ ΕΛΑΒΑ ΕΜΑΙL ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΜΕΣΕΝΧΥΜΑΤΙΚΑ ΚΥΤΑΡΡΑ (ΟΜΦΑΛΙΟ ΛΩΡΟ) ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΧΡΕΩΣΗ 1190Ε. ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα βλαστοκυτταρα στη δημοσια τραπεζα εννοουν οτι ειναι δωρεα και οχι δωρεαν

δηλαδη τα κανεις δωρεα και δεν στα κρατανε για προσωπικη φυλαξη

αλλα χαριζονται οπου υπαρχει αναγκη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εμεις καναμε δωρεα τα βλαστοκυτταρα στην δημοσια τραπεζα στην ακαδημια αθηνων περισυ τον Μαιο, στην Θεσσαλονικη δεν λειτουργουσε ακομα.

Να σημειωσω -γιατι ολα τα αλλα ειποθηκαν απο αλλα κοριτισα- οτι σε περιπτωση δορεας βλαστοκυταρρον δεν κρατιουνται στοιχεια του δοτη- ουτε των γονιων τους. Σου στελνουν μονο το κιιτ σιλογης και κατι μπουκαλακια για αναλυση αιματος και τερμα. Εσυ αναλαμβανεις να το στειλεις πισω με ειδικη κουριερ.

Μονο σε περιπτωση που φυλλαξεις μεσεγχειματικα κυττρα - κομματι απο τον λωρο- σου στελνουν και ειδικα εντυπα για συμπληρωση και αυτο και μονο ειναι επωνυμο γιατι τα κρατανε αποκλειστικα για σενα.

Να σημειωσω επισης οτι εαν κανετε δωρεα τα βλαστοκυτταρα δεν αποκτατε ουτε πρωτεραιοτητα ουτε εξασφαληση στην παροχη βλαστοκυτταρων. Εχεις δικαιοωμα αοπως ολως ο κοσμος να αναζητησεις βλαστοκυτταρα και να βρεις συμβατο δοτη.

Επισης θα συμφωνησω με την Μαιρη, επειδη η μητερα μου εχει παρα πολλους γνωστους σε νοσοκομεια, γιατρους μικροβιολογου, και επειδη μια ξαδελφη μου πασχει απο Λεμφομα τιπου Χοντκινσ και εχω προσβαση σε γιατρους του Παπαγεωργιου στο αιματολογικο και ογκολογικο...γινετε μια απιστευτη εκμεταλλευση χωρις λογο.

Πιστεψτε με αν θα την βοηθουσαν τα βλαστοκυτταρα να θεραπευτει η συγκεκριμενη ασθενια στη συγκεκριμενη κοπελα που ειναι 34 ετων , θα την ειχαν ηδη κανει μεταμοσχευση.

Φυσικα ολες ειμαστε μαμαδες και θελλουμε το καλο των παιδιων μας αυτο δεν ειναι απαραιτητο να ειναι καποια λαθος.

Αλλα ναι θα συμφωνισω με την κοπελα που ειπε οτι μερικοι τα δωριζουν σε ιδιωτικη, περιφανευονται τοσο πολυ γι'αυτο και δεν ακουνε καν καποια αντιθετη αποψη. Δεν τεκμυριονουν καν τους λογους που τους οδηγησαν σε αυτην την αποφαση, λες και ειναι καποιο κατορθωμα.

Εγω μονο εδω εχω πει οτι τα καναμε δωρεα..και παλη οχι σε ολα τα ποστ. Στο οικ. και φιλικο μας περιβαλλον το ξερουμε μονο εμεις και οι γονεις μας γιατι δεν θεωρουμε οτι καναμε κατι απλα θελαμε να το κανουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας!!

Ανοίξατε ένα δύσκολο θέμα που κατά την γνώμη μου ακόμα και οι επιστήμονες διχάζονται..

Κατά την διάρκεια της δικής μου εγκυμοσύνης με απασχόλησε αρκετα το θέμα αυτό..

Ρώτησα διαφόρων ειδικοτήτων γιατρών και οι μισοί μου είπαν ναι να τα κρατήσω και οι άλλοι μισοί μου είπαν όχι...σαν την γρίππη ένα πράγμα... οπότε αναγκάστηκα να αποφασίσω μόνη μου.

Εγώ έκρινα ότι πρέπει να δωρίσω το ομφαλοπλακουντιακό αίμα στην Ακαδημία Αθηνών και κράτησα τα μεσεγχυματικά κύτταρα.

Κάποια κοπέλα δημοσίευσε το site της Ακαδημίας Αθηνών αν πάτε θα διαβάσατε περισσότερες χρήσιμες πληροφορίες για το θέμα.

Όσο για τα διαδικαστικά πρέπει να παρακολουθήσετε ένα σεμινάριο..(εμένα πήγε ο σύζυγος) το οποίο διαρκεί περίπου 45' κατά το οποίο δίνουνπληροφορίες για την συλλογή και μεταφορά του δείγματος.Μετά ο σεμινάριο σου δίνουν τα δοχεία φύλλαξης και την ισοθερμική τσάντα και πας στην ευχή τιου Θεου και της Παναγίας!!

Εαν μενετε επαρχία , πρέπει να τηλεφωνήσετε στην Ακαδημία να σας στείλουν τον ασκό συλλογης με τα κλαμπατσιμπανα του..

Προσοχη..εαν γεννησετε σε ιδιωτική κλινικη η συλλογή βλαστοκυττάρων χρεώνετε.. εγώ (πριν 2 μηνές) πλήρωσα 350 :angry: ..

Φιλιά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα αυτο ειναι σχετικο. Εξαρταται απο την κλινικη και τον Γιατρο. Εγω δεν πληγρωσα τιποτα που γεννησα στο Γεννεσης ουτε ο γιατρος πηρε κατι. Αολα του το ειπαμε ειπε οκ, μετα το χειρουργειο μας παραδοσανε το κουτι και ο συζηγος τα κανονησε. Πληρωσμε μονο την κουριερ και για την παραλαβη του κιτ και για την αποστολη.

Επισης δεν παρακολουθησαμε σεμηναριο αλλα οσες φορες του ενοχλησμε τηλεφωνικα ηταν παρα πολυ εξειπηρετικοι.

Με το καλο οταν κανω δευτερο παιδακι θα τα δωρησω παλη αλλα αυτην την φορα στον τοπο μου στο Παπανικολαου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα και καλη Σαρακοστη!

λοιπον εγω σημερα το μονο που κανω απο την ωρα που ξυπνησα ειναι να κοιταω για τραπεζες.

Άλλα λεει η δημόσια άλλα οι ιδιωτικές.

Εγώ γενικα κλίνω προς τη δημοσια αλλα σε μια κουβεντα που ειχα χθες με τον αντρα μου, μου ειπε οτι αν σε 20 χρονια απο τωρα η επιστημη εξελιχθει τοσο που τα βλαστοκυτταρα να ειναι απαραιτητα τι θα πουμε τοτε? δεν τα κρατησαμε?

τωρα τι να σας πω...ο χρονος περναει και ακομα αποφαση δεν εχουμε βγαλει

λεω να παω καποια στιγμη στην Ακαδημια για το σεμιναριο, μου ειπαν οτι ειναι 4 ωρες ομως!

λετε να επεσα σε καμια περιεργη που να το ειπε αυτο?

παντως το θεμα ειναι πολυ σημαντικο να το αναλυσουμε ολες μας!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν ποτε σου χρειαστουν τα βλαστοκυτταρα - φτου φτου- θα απευθυνθεις στην δημοσια τραπεζα να σου βρουν συμβατο δοτι. Επισης παντου στην ευρωπη υπαρχουν δημοσιε τραπεζες και θα μπορουσες να αναζηρησεις και εκει.

Επισης αν παλη φτου φτου θα χρειαστει μεταμοσχευση νεφρου...δεν θα παρουν απο σενα που πιθανος να μην εισαι συμβατη αν και μητερα ουτε απο τον πατερα που παλη μπορει να μην ειναι συμβατος αλλα απο καποιον αλλον.

Αλλα παντα η αποφαση ειναι δικη σου οποιαδηποτε και να ειναι αυτη. Εσυ εισαι η μητερα, εσυ πονας για το παιδι σου, οτι και να κανεις θα ειναι το καλυτερο γι'αυτο.

Οπως σου ειπα ογω ποτε δεν παρακολουθησα κανενα σεμηναριο απλουστατα γιατι μενω Θεσσαλονικη. Απλα μιλησα στο τηλεφωνο μαζι τους- μου εστειλαν ενημερωτικο υληκο και πηρα την αποφαση μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα !!!

Και εγώ τα δώρισα στην Ακαδημία Αθηνών,μένω Θεσσαλονίκη και πρίν 2 χρόνια δεν υπήρχε δημόσια τράπεζα στην πόλη μου.Τώρα που εμαθα για το Παπανικολάου,οταν με το καλό έρθει δευτερο παιδάκι θα τα δωρίσω εδώ...

Δεν θα αναλύσω το πως αποφάσισα να τα δωρίσω απλα θα πω οτι το ψάξαμε πολυ με τον ανδρα μου και θεωρήσαμε πως το καλύτερο- για εμάς- ήταν αυτή η επιλογή.

Η διαδικασία είναι αυτή που ανέφεραν τα κορίτσια.Δεν παρακολούθησα το σεμινάριο λόγω πόλης,αλλα μίλησα και ενημερώθηκα τηλεφωνικα από την υπευθυνη της Ακαδημίας-καθώτι τότε ήταν μία,δεν ξέρω τώρα-η οποία ήταν υπομονετική με τις απορίες μου,κατατοπιστική και ευγενική...Μου έστειλαν τον ασκό φύλαξης με κούριερ και στη γέννα έκαναν τη συλλογή η μαία μου και ο γυναικολόγος ,μου το φύλαξαν και ήρθε η κουριερ- ειδική για μεταφορά γενετικού υλικου - και το παρέδωσε στην Ακαδημία,η οποία με τη σειρά της με ενημέρωσε οτι εφτασε μια χαρά και ήταν καταλληλο να φυλαχθει,ώστε αν ποτέ καποιος το χρειαστεί να μπορεί να δωριστει.

Μου έιχαν στείλει νωρίτερα ενα ερωτηματολόγιο το οποίο έιχα απαντήσει προσεχκτικα καθώς και κάποια έντυπα που ηταν για εμένα...

Χαίρομαι που έστω και λίγο βοήθησα κάπου και αισθάνομαι καλα που αν χρειαστώ και εγώ κάτι,κάπου σε όλο τον κόσμο κάποιος ίσως έχει δωρίσει κάτι για εμενα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεχασα να αναφέρω πως γέννησα στη Γενική Κλινική Θεσσαλονίκης και δεν μου χρεωσαν τίποτα απολύτως γαι τη συλλογή των βλαστοκυττάρων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρυσουλίνι έγραψε:

Καλημέρα σας!!

Κάποια κοπέλα δημοσίευσε το site της Ακαδημίας Αθηνών αν πάτε θα διαβάσατε περισσότερες χρήσιμες πληροφορίες για το θέμα.

/quote]

Παραθέτω πάλι ό,τι έγραψα προχτές προς πληροφόρηση για την Ακαδημία μιας και το θέμα ξανάνοιξε εδώ :)

Η Ακαδημία Αθηνών λειτουργεί την εθνική τράπεζα βλαστοκυττάρων που συνεργάζεται με τις αντίστοιχες διεθνείς. Δωρεά μπορείς να κάνεις είτε γεννήσεις σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο νοσοκομείο, αφού έτσι και αλλίως το δείγμα μεταφέρεται σε αυτούς (εφόσον επιλέξεις τη δημόσια τράπεζα).

hcbb.bioacademy.gr/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Μπορείς να τους πάρεις και τηλέφωνο (210 6597697), είναι πολύ κατατοπιστικοί και ευγενικοί. Θα σου λύσουν οποιαδήποτε απορία

Τα κύτταρα από το ομφαλοπλακουντιακό αίμα είναι όπως μας εξήγησαν άχρηστα για τον ίδιο το δότη, αλλά μπορεί να είναι συμβατά με κάποιον άλλο πάσχοντα, ενήλικα ή παιδί. Δωρίζοντάς τα εμπλουτίζεται η διεθνής τράπεζα στην οποία έχουν πρόσβαση όσοι χρειάζονατι μόσχευμα. Έτσι πρόκειται για ΔΩΡΕΑ και ΔΩΡΕΑΝ.

Εάν αποφασίσεις να φυλάξεις και τα μεσεγχυματικά κύτταρα από τον ομφάλιο λώρο για οικογενειακή χρήση (ο μη γενοιτο) πληρώνεις εφάπαξ 1000 ευρώ + ΦΠΑ= 1190. Στην ενημέρωση που είχα παρακολουθήσει μας είχαν πει πως οι θεραπείες με αυτά βρίσκονται σε ερευνητικό επίπεδο ακόμα, αλλά στο μέλλον είναι πιθανό να χρησιμοποιούνται για την αντιμετώπιση ασθενειών του δότη.

Εμείς επιλέξαμε και τα δύο.

Αα, και ενώ μας χρέωσαν τη συλλογή στο ιδιωτικό μαιευτήριο (γυρω στα 300 ευρω) αρνηθήκαμε να πληρώσουμε με το σκεπτικό ότι δεν μας προσέφεραν εκείνοι κάποια παραπάνω υπήρεσία για να τη χρεωθούμε. Δεν δωσανε συνέχεια, μέχρι στιγμής τουλάχιστον. B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλά κάνετε και το διευκρυνίζεται το θέμα κορίτσια.. εγώ νόνμιζα ότι όλες οι ιδιωτικές κλινικές σε χρεώνουν για την συλλογή βλαστοκυττάρων.. τουλάχιστον υπάρχουν και κάποιες ιδιωτικές κλινικές πιο ευαισθητοποιημένες σε αυτόν τον τομέα..

Αυτό είναι καλό γιατί σίγουρα καποιοι θα διστάσουν να δωρίσουν τα βλαστοκύτταρα από την ταρίφα που πέφτει σε κάποιες ιδιωτικές κλινικές .. Χαίρομαι γι' αυτό που άκουσα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frosaki έγραψε:

Χρυσουλίνι έγραψε:

[/quote:2acijsi5]

Σημερα επικοινωνησα μαζι τους για το δευτερο παιδι μου,ισχυουν ολα αυτα που λες,θα θελα να προσθεσω οτι ΜΟΝΟ η δημοσια τραπεζα εχει προσβαση σε αλλες τραπεζες ανα τον κοσμο,και οτι αν εχεις ηδη κανει δωρεα σε ενα σου παιδι (οπως καναμε εμεις στο πρωτο μου παιδι) σε καλυπτουν και για τα αλλα σου παιδια (δλδ δεν ειναι απαραιτητο να ξανακανεις δωρεα). :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomana εννοεις οτι αν χρειαστεις μοσχευμα, και εχεις κανει δωρεα στην ακαδημια τοτε σε καλυπτει να σου ωσει μοσχευμα?

γιατι κι εγω πηρα χθες τηλεφωνο και τους ρωτησα οτι αν δεν κανω δωρεα και τα δωσω σε ιδιωτικη, μου ειπαν οτι παλι μπορω να ζητησω απο την δημοσια.

εσενα σου ειπαν οτι ΔΕΝ καλυπτεται καποιος που δεν κανει δωρεα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...