Μετάβαση σε περιεχόμενο

Vlastokuttara


aggelina78

Recommended Posts

geia sas koritsakia!!

Xtehs mas rwthse giatros mou an exoume skeftei gia filaksi vlastokittarwn.. mas eipe oti sto iasw einai peripou 2.500 h filaksi gia 20 eth kai oti panw katw autes oi times paizoun se iditikes trapezes. Mas edwse epishs thn lush tou kratikou forea pou brisketai pisw apo to nosokomeio Swthria ...

Kserei kapoia kopela leptomereies panw sto thema??

euxaristw poli!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα κοπελα μου. Δεν ξερω τι παιζει στην Αθηνα και στο Ιασω αυτο το οποιο γνωριζω ειναι οτι για παραδειγμα στην εταιρια που θα τα κρατησουμε εμεις ειναι το μοσχευμα ζωης και θα στοιχισει 1780€ . Αυτο το οποιο εχω να σου προτεινω παντως ειναι να διαλεξεται μια εταιρια η οποια να ανηκει στην ΕΕΤΟΑ (ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΟΜΦΑΛΟΠΛΑΚΟΥΝΤΙΑΚΟΥ ΑΙΜΑΤΟΣ). Σιγουρευεις οτι και να παθει κατι η εταιρια που επελεξες ειναι σιγουρο οτι το δειγμα του μωρου σου θα μεταφερθει σε τραπεζα με τις ιδιες δυνατοτητες. Οι τραπεζες αυτες ειναι οι εξης : Biophylaxis, Cellgenea, CryoGenomics,Cryotech, Liaison,Μοσχευμα Ζωης, Omnigen, Procell. Ελπιζω να σε βοηθησα. Α! και αν ειναι να κανονισεις να τα κρατησεις επικοινωνησε εσυ με την εταιρια και οχι ο γυναικολογος σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σωσώ γιατί λες να το ξανασκεφτεί, πολύ θα ήθελα να μάθω γιατί και εγώ σκέφτομαι να φυλάξω τα βλαστοκύτταρα του παιδιού μου.

Σε παρακαλώ εξήγησέ μας τι ακριβώς εννοείς... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω το σκεφτομουν...ομως δεν νομιζω οτι θα τους εχω εμπιστοσυνη και για την φυλαξη αλλα και για το οτι αν χτυπα ξυλο παθουν κατι τα μωρα μου αυτοι θα μας δωσουν τα σωστα????θελω να πω μετα απο χρονια δεν ξερεις τι παιζει εκει...νομιζω οτι δεν θα τα κρατησω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς θα τα κάνουμε δωρεά στην δημόσια τράπεζα για 2 λόγους:

1. Δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στις ιδιωτικές με όλα αυτά που λέγονται και γράφονται. Είναι δυνατόν η Ελλάδα, μια σταλιά χώρα, να έχει πάνω από το 20% των ιδιωτικών τραπεζών παγκοσμίως;;; Τι συμφέροντα παίζουν;;;

2. Στην δημόσια τράπεζα σου δίνουν άλλα βλαστοκύτταρα από συμβατό δότη αν χρειαστείς και τα δικά σου τα δίνουν για κάποιο άλλο παιδάκι ή και μεγάλο. Στην ιδιωτική τα δικά σου είναι μόνο δικά σου και ξένα δεν παίρνεις (δεν ξέρω αν ισχύει σε όλες.Σε κάποιες που πήρα για ενημέρωση αυτό ισχύει).

Εγώ σκέφτομαι...αν μπορείς να σώσεις ένα παιδάκι γιατί να μη το κάνεις;;;Φυσικά από το να μη τα κρατήσουμε καθόλου, τότε ας τα κάνουμε δωρεά που πάλι θα έχουμε κάποια δικαιώματα. Οι περισσότεροι που ξέρω το κάνουν απλά για να λένε ότι τα δώσανε σε ιδιωτική και ότι πλήρωσαν!! Όλοι μπορούν να βρουν 2000 ευρώ για να τα δώσουν σε ιδιωτική τράπεζα. Το θέμα είναι...αξίζει ή παίζουν με τα συναισθήματά μας; Ενημερώνουν ότι τα βλαστοκύτταρα του μωρού στο 90% των περιπτώσεων-παθήσεων δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν από το ίδιο το παιδί; Και τότε το παιδί θα χρειαστεί από άλλον...δεν δίνουν ξένα βλαστοκύτταρα οι ιδιωτικές.

Η απόφαση είναι δική σου, αυτά είναι προσωπικά συμπεράσματα για τη δική μου απόφαση. Πάντως ψάξτο πολύ, μη το αφήνεις έτσι. Δες και στο ιντερνετ. Έχει πολλά ενδιαφέροντα άρθρα από επιστήμονες που μπορεί να σε κατατοπίσουν κάπως. Και μια συμβουλή αν θες...έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι πολλοί γιατροί έχουν συμφέροντα από κάποιες εταιρίες και προσπαθούν τους πελάτες τους να τους "σπρώξουν" προς τα εκεί. Αυτά από μένα...

Sorry για το μεγάλο ποστ!!!! Ήθελα να μοιραστπώ και γω την άποψή μου!! Φιλάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ..ΕΓΩ ΚΡΑΤΗΣΑ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ "ΠΛΗΡΩΣΑ"...

ΑΓΑΠΗΤΗ ΠΟΠΗ.

ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΑΛΛΑ...ΑΝ..ΧΤΥΠΑΩ ΞΥΛΟ...ΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝΕ (ΓΙΑΤΙ Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΞΕΛΙΣΕΤΕ ΣΕ ΤΡΟΜΕΡΑ ΓΡΗΓΟΡΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ)ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΤΕΙ ΤΑ 1700 ΕΥΡΩ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΩ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΩΡΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ!!!!

ΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΑ ΤΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΙΓΟΥΡΑ...ΚΑΙ ΞΑΝΑΛΕΩ ΑΧΡΕΙΑΣΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

popi. έγραψε:

Εμείς θα τα κάνουμε δωρεά στην δημόσια τράπεζα για 2 λόγους:

1. Δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στις ιδιωτικές με όλα αυτά που λέγονται και γράφονται. Είναι δυνατόν η Ελλάδα, μια σταλιά χώρα, να έχει πάνω από το 20% των ιδιωτικών τραπεζών παγκοσμίως;;; Τι συμφέροντα παίζουν;;;

2. Στην δημόσια τράπεζα σου δίνουν άλλα βλαστοκύτταρα από συμβατό δότη αν χρειαστείς και τα δικά σου τα δίνουν για κάποιο άλλο παιδάκι ή και μεγάλο. Στην ιδιωτική τα δικά σου είναι μόνο δικά σου και ξένα δεν παίρνεις (δεν ξέρω αν ισχύει σε όλες.Σε κάποιες που πήρα για ενημέρωση αυτό ισχύει).

Εγώ σκέφτομαι...αν μπορείς να σώσεις ένα παιδάκι γιατί να μη το κάνεις;;;Φυσικά από το να μη τα κρατήσουμε καθόλου, τότε ας τα κάνουμε δωρεά που πάλι θα έχουμε κάποια δικαιώματα. Οι περισσότεροι το κάνουν απλά για να λένε ότι τα δώσανε σε ιδιωτική και ότι πλήρωσαν!! Όλοι μπορούν να βρουν 2000 ευρώ για να τα δώσουν σε ιδιωτική τράπεζα. Το θέμα είναι...αξίζει ή παίζουν με τα συναισθήματά μας; Ενημερώνουν ότι τα βλαστοκύτταρα του μωρού στο 90% των περιπτώσεων-παθήσεων δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν από το ίδιο το παιδί; Και τότε το παιδί θα χρειαστεί από άλλον...δεν δίνουν ξένα βλαστοκύτταρα οι ιδιωτικές.

Η απόφαση είναι δική σου, αυτά είναι προσωπικά συμπεράσματα για τη δική μου απόφαση. Πάντως ψάξτο πολύ, μη το αφήνεις έτσι. Δες και στο ιντερνετ. Έχει πολλά ενδιαφέροντα άρθρα από επιστήμονες που μπορεί να σε κατατοπίσουν κάπως. Και μια συμβουλή αν θες...έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι πολλοί γιατροί έχουν συμφέροντα από κάποιες εταιρίες και προσπαθούν τους πελάτες τους να τους "σπρώξουν" προς τα εκεί. Αυτά από μένα...

Sorry για το μεγάλο ποστ!!!! Ήθελα να μοιραστπώ και γω την άποψή μου!! Φιλάκια!!

ΠΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κρατικές τράπεζες βλαστοκυττάρων λειτουργούν στην Θεσ/νικη στο νοσοκομείο Παπανικολάου και στην Ακαδημία Αθηνών.

mama_mina το διευκρινίζω ότι δεν το είπα για να προσβάλλω κάποια κοπέλα που τα έδωσε σε ιδιωτική,προς Θεού,ούτε εσένα φυσικά. Απλά έχω ακούσει πάααααααρα πολλούς να αναφέρουν ότι δεν έχουν κανενα οικονομικό πρόβλημα και τα έδωσαν σε ιδιωτική και παινεύονται γι'αυτό. Αυτό εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει,αυτοί που παινεύονται. Στην τράπεζα που τα δώσατε σας είπαν τι γίνεται σε περίπτωση που δεν κάνουν τα δικά σας; Σας δίνουν άλλα από συμβατό δότη; Φυσικά αχρείαστα να είναι... Και όπως είπα δεν είναι το θέμα τα χρήματα, ακόμα και αυτοί που δυσκολεύονται, για τέτοιο θέμα βρίσκουν για να τα δώσουν. Απλά εγώ στις ιδιωτικές που πήρα δεν με έπεισαν ότι δεν μας εκμεταλλεύονται.

Ξανατονίζω... δεν ήθελα να προσβάλλω καμία!!!

Συγνώμη αν κάποια ένιωσε έτσι! :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

popi,δεν έχω ψάξει ακόμα το θέμα όσο θα έπρεπε αλλά νομίζω οτι θα συμφωνήσω μαζί σου.Η εκμετάλλευση είναι πολύ μεγάλη όταν τέτοιες επιχειρήσεις έχουν να κάνουν με τα αισθήματα γονείων ως προ την ασφάλεια των μωρών τους.Καταλαβαίνω όμως και τους γονείς που θέλουν να ειναι σίγουροι οτι έχουν κάνει τα πάντα για το παιδί τους έστω και αν αυτό θα είναι χρήσιμο 1 στο εκατομμύριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

popi.πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη σου.τα βλαστοκύταρα του γιου μου τα έχω κρατήσει πριν 4 χρόνια η αλήθεια είναι ότι τότε δεν το είχα πολυψάξει το θέμα..είναι και ευαίσθητο θέμα και νομίζω ότι εύκολα μπορούν να μας εκμεταλλευτούν διότι έχει να κάνει με τα παιδιά μας και από φόβο μήπως και συμβεί κάτι τρέχουμε και πληρώνουμε χωρίς να είμαστε και σίγουροι τι ακριβώς συμβαίνει.Αρχές ιουνίου περιμένω το δεύτερο μου αγοράκι πρώτα ο θεός και πραγματικά είμαι χαμένη όσο αφορά τη φύλαξη των βλαστοκυττάρων..crazy ενδιαφέρον και το άρθρο από το βήμα!!κάθε άποψη μετράει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 συμφωνώ σ'αυτό μαζί σου γι'αυτό το λέω και το ξαναλέω ότι δεν κρίνω την απόφαση των ζευγαριών να τα δώσουν σε ιδιωτική. Τους καταλαβαίνω. Και γι'αυτό διευκρίνησα ότι με ενοχλεί το ψώνιο και το παίνεμα κάποιων που έρχονται και μου τα λένε για να "δειχτούν". Αυτό μόνο! Και στην δημόσια τράπεζα αν 1 στο εκατομύριο χρειαστείς θα τα έχεις. Δεν είσαι καλυμμένος μόνο αν τα δώσεις στην ιδιωτική. Τέσπα, αυτό είναι προσωπική απόφαση του καθενός. Ο καθένας κρίνει με βάση τα δικά του συμπεράσματα και τα θέλω του. Το ψάχνεις,ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζεις. Εγώ είπα τη δική μου άποψη...εξάλλου γι'αυτό άνοιξε το θέμα!!! Για να πούμε τις απόψεις μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

popi κι εγω σκεφτομαι να τα δωσω στην Ακαδημια στην Αθηνα, αλλα για πες μου, τι εννοεις οταν λες οτι τα δωρισες?

στην Ακαδημια τα δωρισες? ή κάπου αλλού?

κσι ποια τα δικσιωματα σου τωρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

popi μου κάνεις την χάρη να μου εξηγήσεις τι πρέπει να κάνω για να τα δωρήσω σε δημόσια τράπεζα?

Δεν είχα σκοπό να κρατήσω λόγω πολύ ψαξίματος και κατανόησης της εκμετάλλευσης...αλλά δεν ήξερα αυτή τη λύση :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

new mammy δεν γέννησα ακόμα,είναι το πρώτο μου!! Κάνοντας δωρεά σημαίνει ότι δεν πληρώνεις όπως στις ιδιωτικές γιατί εκεί γίνεται φύλαξη για προσωπική χρήση. Δλδ αν χρειαστείς σου δίνουν τα δικά σου. Πολλές φορές όμως δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Διάβασα για παράδειγμα ότι αν το παιδί (χτύπα ξύλο) παρουσιάσει λευχαιμία, τότε και τα βλαστοκύτταρα θα είναι "προβληματικά". Στην δημόσια τράπεζα γίνεται δωρεά, όχι προσωπική φύλαξη. Τα πηγαίνεις στην ακαδημία και από κει και πέρα δεν σου ανήκουν πλέον (είναι κάτι σαν την εθελοντική αιμοδοσία!). Τα δικαιώματα μας... αν χρειαστείς κάποια στιγμή σου βρίσκουν από άλλο συμβατό δότη όχι από τα δικά σου (που ούτως ή άλλως στο ιδιο το παιδί σπάνια μπορούν να χρησιμοποιηθούν).

tsofi από το να μη τα κρατήσεις καθόλου(για οποιονδήποτε λόγο, πχ οικονομικό) και να πάνε χαμένα άδικα, η δημόσια τράπεζα είναι η καλύτερη λύση πιστεύω!Εγώ πήρα τηλ και έδωσα τα στοιχεία μου, μου κράτησαν τα σύνεργα και θα πάει μια ξαδέρφη μας να τα πάρει. Μετά τη γέννα, ο γιατρός (δεν ξέρω ποιος... :unsure: μάλλον ο γυναικολόγος!) συλλέγει το αίμα και το αποθηκεύει στα ειδικά αυτά "κουτιά" που σου δίνουν και μέσα σε 24 ώρες πρέπει να τα πας στην τράπεζα. Εμείς είμαστε Ξάνθη οποτε θα τα στείλουμε μάλλον με κούριερ στη Θεσ/νικη. αυτό είναι το μόνο που επιβαρύνεσαι. Τα έξοδα αποστολής (ή τις βενζίνες αν τα πας μόνος σου!!!) Στη Θεσ/νικη η δημόσια τράπεζα λειτουργεί στο νοσοκομείο Παπανικολάου (τηλ. 2313 307419) και στην αθήνα στην Ακαδημία ( τηλ. 210 6597341 και 210 6597351)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης μόνο στην Ακαδημία μπορείς αν θες να φυλάξεις τμήμα του ομφάλιου λώρου (κόβουν και αποθηκεύουν κάποια εκατοστά) αλλά αυτό κοστίζει γύρω στα 800 ευρώ. Μία ξαδέρφη του άντρα μου το έκανε. Στην Θεσ/νικη είναι σχετικά καινούργια η τράπεζα και προς το παρόν δεν δέχονται ομφάλιο λώρο, μόνο βλαστοκύτταρα από τον πλακούντα. Κορίτσια ελπίζω να βοήθησα!! Βέβαια αν σας ενδιαφέρει μπορείτε να το ψάξετε κι άλλο, να δείτε και άρθρα από επιστήμονες! Αλλά και αν μπορώ να λύσω καμία άλλη απορία με βάση αυτα που ξέρω...πολύ ευχαρίστως!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

popi σ' ευχαριστώ για την απαντηση σου. Πριν δω το ποστ σου ειχα παρει τηλεφωνο στην Ακαδημια και μου ειπαν για φυλαξη 1100 ευρω. (μου ειχε φανει και οικονομικο)

μου ειπαν ολα αυτα οτι δεν κανει πολλες φορες για το ιδιο το παιδι σου αλλα συνεργαζονται με την παγκοσμια τραπεζα, κτλ κτλ κτλ

αλλα δεν εμαθα για την δωρεα που μου γραφεις

θα τους ξαναπαρω να διευκρινισω

βεβαια μου ειπαν οτι καλο ειναι να παω απο εκει για ενημερωση γιατι κανουν λεει κατι σαν σεμιναριο και ενημερωνεσαι πληρως...θα δω...

αν ξερεις κατι αλλο πες μου

φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα,

ειδα το θεμα σας,πολυ ενδιαφερον!

Για την Ακαδημια Αθηνων μπορω να σας πω γιατι την χρησιμοποιησαμε στην πρωτη μου γενα.Επικοινωνησα μαζι τους λιγες μερες πριν την γενα,εμεις δωσαμε το ομφαλοπλακουντιακο αιμα δωρεαν ,ηρθε μια κυρια της Ακαδημιας στην γενα και πηρε το δειγμα(χρηματα ζητησαν για την φυλαξη βλαστοκυτταρων που προσωπικα δεν εκανα ). Ισχυουν αυτα που εγραψε και μια κοπελα παραπανω (σορυ δεν θυμαμαι ποια),δλδ δινεις ομφ.αιμα και μπαινεις στην δημοσια τραπεζα.Σε περιπτωση που συμβει κατι και το χρειαστεις λογω του οτι υπαρχει η πιθανοτητα να μην "κανει" το δικο σου για το παιδι μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιου αλλου δοτη. Αυτο με ειχε καλυψει τοτε,γιατι στην ιδεα και μονο οτι θα μας χρειαστει αλλα θα εχουμε προσβαση μονο στο δικο μας και αυτο μπορει και να μην μας κανει ,δεν μπορουσα να φανταστω να περιοριστουμε στην λυση μιας ιδιωτικης. Δεν γνωριζω αν τωρα υπαρχουν ιδιωτικες που λειτουργουν με τον ιδιο τροπο,τοτε που το εψαξα παντως δεν ειχα βρει καποια που να μας προσφερει την ιδια λυση.Για τα βλαστοκυταρα ψαχνω και τωρα γιατι θα γενησω δευτερη φορα και παλι δεν βλεπω να εχει αλλαξει κατι.Ομφαλοπ.αιμα θα δωσω και παλι στην Ακαδημια.

Ελπιζω να σας διαφωτησα καπως,εχω αναρτησει πληροφοριες και εδω στον Καταλογο του μαμυ,δειτε και το site του Εθνικου Οργανισμου Μεταμοσχευσεων (το εχω αναρτησει και αυτο στον Καταλογο).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

new mammy κάτι άλλο δεν ξέρω ή δεν θυμάμαι κάτι σημαντικό να προσθέσω... Για το τηλ δεν ήξερα ότι άλλαξε γιατί εγώ στη Θεσ/νικη πήρα (μένουμε Ξάνθη και βολεύει περισσότερο!) αν ξέρει κάποια άλλη κοπέλα περισσότερα,όπως η bebedomama (ευχαριστούμε!! :kiss: ), πολύ θα μας βοηθούσε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγώ νομίζω ότι η λύση της δωρεάς στην Ακαδημία είναι η καλύτερη.. όντως σε πολλές περιπτώσεις δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν τα κύτταρα αυτά στον άνθρωπο που ανήκουν, οπότε οι εταιρείες πατάνε λίγο στην ανησυχία μας για το μέλλον του παιδιού και σου παίρνουν λεφτά για κάτι που κατά πάσα πιθανότητα (γιατί κακά τα ψέμματα μιλάμε για σπάνιες ασθένειες) δεν θα χρειαστείς ποτέ... μου αρέσει όμως η ιδέα του να τα προσφέρεις ώστε οι λίγοι αυτοί άνθρωποι που έχουν πραγματικά πρόβλημα να μπορούν να τα βρουν... κι αν ο μη γένοιτο τα χρειαστεί και κάποιο μέλος της οικογένειάς σου, να έχεις ένα μέρος να στραφείς για βοήθεια... δλδ λέω στον εαυτό μου, ας μην σκεφτόμαστε μόνο τα δικά μας τα παιδιά, αλλά όλου του κόσμου! και στο εξωτερικό αυτό γίνεται κυρίως, οι ιδιωτικές είναι ελάχιστες και οι ίδιοι οι γιατροί βγαίνουν και λένε στον κόσμο να προτιμά τις δημόσιες τράπεζες που βοηθούν όλο τον κόσμο και δεν θα πέσουν και ποτέ έξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ τα κράτησα σε ιδιωτική τράπεζα συγκεκριμένα στην CryoGenomics, η οποία έχει και ασφάλεια για το παιδί έως 5 ετών, ψάξαμε από ενημερωτικά που πήραμε από την γυναικολόγο μας και το αποφασίσαμε μόνοι, φυσικά δεν μας πήγε καθόλου στο μυαλό για την δημόσια τράπεζα, ούτε κάποιος μας είχε πεί, αλλά όλα εγίναν τελευταία στιγμή, την επόμενη φορά θα τα κρατήσουμε στην δημόσια μάλλον...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ.ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΟΡΓΑΝΟ ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΩΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟΣ ΔΟΤΗΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΔΡΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΡΓΑΝΟ.ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΑ Η ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΩΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ? Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΚΟΥΜΕ ΟΤΙ ΧΑΘΗΚΕ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ ΠΟΤΕ!ΓΙΑΤΙ?ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ! ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΝΕΙΣ? ΤΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΔΙΝΕΙΣ? ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΤΠΙΣΕΙΣ?ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΡΝΟΥΝ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://hcbb.bioacademy.gr/

αυτή είναι η σελίδα της δημόσιας τράπεζας.

εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με όργανα του σώματος αλλά με κύτταρα που επειδή βρίσκονται σε πολύ πρώιμο στάδιο ανάπτυξης μπορούν (τουλάχιστον έτσι δείχνουν οι μέχρι τώρα μελέτες) να αναπτυχθούν σε πολλές άλλες κατηγορίες κυττάρων που έχουμε αργότερα στο σώμα μας, δλδ από αυτά τα κύτταρα να τα βάλεις στο συκώτι και να γίνουν κύτταρα του συκωτιού κλπ και έτσι μπορούν να θεραπευτούν κάποιες παθήσεις... θέλει βέβαια πάρα πολλή έρευνα ακόμη, αλλά φαίνεται ότι το μέλλον της ιατρικής είναι εκεί... βέβαια όπως είπε και η κοπέλα που έδωσε πληροφορίες πριν, σε πολλές περιπτώσεις δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στον ίδιο τον άνθρωπο από όπου τα πήραν και σε κάποιες παθήσεις δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν καθόλου... απλά ποιος γονιός όταν θα του πουν "έχεις τη δυνατότητα να σώσεις στο μέλλον τη ζωή του παιδιού σου" θα πει όχι; κι ούτε είναι εύκολο να ενημερωθούμε μόνες μας γιατί είναι και δύσκολη και η ορολογία και όλα και δεν καταλαβαίνεις πάντα τι λένε...

απλά εγώ σκέφτομαι και το άλλο: πώς στη δημόσια τράπεζα κρατάνε το υλικό δωρεάν για όσο καιρό είναι χρήσιμο και οι άλλοι θέλουν τόσα λεφτά; μου κάνει λίγο εκμετάλλευση... επίσης με τη δημόσια ξέρεις ότι θα κάνουν και έρευνα, θα ψάξουν, θα βρουν περισσότερες θεραπείες μάλλον και θα προχωρήσει και η επιστήμη... στην ιδιωτική απλά κάθονται και δεν βοηθούν και κανένα..

ωχ, σόρρυ για την πολυλογία! :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...