Μετάβαση σε περιεχόμενο

προκληση τοκετου


sophiak

Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια!!Θελω τα φωτα και τις εμπειριες σας!!Η μπουμπου μου δε θελει να βγει με τιποτα(ειμαι στη 40η εβδομαδα) οποτε χθες πηραμε την αποφαση Πεμπτη βραδυ να μπω με προκληση!Ελπιζω να πανε ολα καλα και να γεννησω καλα!Καμια που γεννησε με προκληση να μου πει την εμπειρια της?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Η πρόκληση τοκετού γίνεται:

ΕΝΔΟΚΟΛΠΙΚΑ με την τοποθέτηση

ενός υπόθετου σαν ταμπον.Σου το βάζεί

ο γιατρός και μέσα σε 4 ώρες σε πιάνουν

οι πόνοι.Είναι μία πολύ αποτελεσματικη

και καινούργια μέθοδος.

Ο άλλος τρόπος γίνεται με

ΟΡΟ σου βάζουν με ορό στο χέρι

ένα υγρό που βοηθάει τη μήτρα να

κάνει συσπάσεις,οπότε και ξεκινάει

ο τοκετός!

Εγώ έκανα 3(!) :woohoo: προκλήσεις

τοκετού.Μια με ορό και δύο με υπόθετο.

Τελικά γέννησα με καισαρική!!!!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Μη σε τρομάζω όμως,εγώ έχω πολύ σκληρό

τράχηλο γι αυτό δεν έδρασαν τα φάρμακα!

Εσύ με το που σου βάλουν το φάρμακο,θα

αρχίσεις να νιώθεις τις συσπάσεις,δηλ.θα

πετρώνει η κοιλιά σου!Η μαια θα έρχεται

κάθε μισή ώρα να ακούει το παιδί σου

και ανάλογα με τι διαστολή θα κάνεις,

θα προχωρήσει γρήγορα ή αργά ο τοκετός.

Συνήθως όμως είναι γρήγοροι οι τοκετοί

αυτού του είδους!Το παιδί σου δε διατρέχει

κανένα κίνδυνο και τα φάρμακα που σου δίνουν

δεν το επηρεάζουν καθόλου!

Εγώ είχα αγχωθεί για το παιδί και φοβόμουν

μη,όταν γεννηθεί πονάει και αυτό,αλλά

τίποτα!Ηταν πολύ ήρεμος!Στη φωτό στο

προφίλ μου είναι μιας ημέρας!!!!!!!!

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και

να κρατήσεις το παιδάκι σου γερό στην

αγκαλιά σου!Για οτι άλλο θες,ρώτα με!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω γεννησα με προκληση και πηγανε ολα καλα...12 το βραδυ μπηκα, 7.25 γεννησα...

με επισκληριδιο και ητανε ολα τελεια!!!!

υποθετο μου βαλανε και με πιασανε σχεδον αμεσως οι πρωτοι πονοι οπου και εκανα την επισκληριδιο γιατι πονουσα αρκετα..(ειμαι και φοβιτσο) αυτα!

καλη γεννα να εχεις!!!!!!!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ γω 2 προκλησεις! 2 μερες μου πηρε!!! με πεθαναν στην εξεταση!:laugh:

κ γεννησα ακριβως στην ΠΗΤ!κ μεσα σε 35 λεπτα,εγιναν ολα,η διαστολη απο 0 πηγε 8! κ στο καπακι 10! τρεχαμε,δεν προλαβαιναμε!κ φυσικα που χρονος για επισκληριδιο! :laugh: η γεννα ητανε παιχνιδακι μπροστα στο χερι που σου βαζουνε,αλλα βλεπεις ειχα αγαρμπο γιατρο! :angry:

τον ορο νομιζω τον βαζουνε μετα,αφου σου ερθουν καποιοι πονοι κ εχεις κ διαστολη φυσικα,τουλαχστον ετσι μου ειπε ο γιατρος μου κ επραξε σε μενα :laugh:

Με το καλο σου ευχομαι κ οσο το δυνατον πιο ανωδυνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι να πανε ολα καλα!!Απλα με φρικαρει λιγο η ιδεα οτι τα πραγματα δεν ερχονται "φυσιολογικα" τα προκαλουμε εμεις!!Ειμαι σιγουρη βεβαια οτι δεν υπαρχει κινδυνος αλλωστε τοσες γυναικες εχουν γεννησει ετσι!!Τωρα θελω να περασουν γρηγορα αυτες οι δυο μερες κ να δω επιτελους το μπεμπακι μου! Οντως το κουκλακι σου Molly μοιαζει απιστευτα ηρεμο...σα να κοιμαται στο κρεβατακι του στο σπιτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΟΦΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΘΑ ΕΥΧΗΘΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΠΗΓΑΙΝΑ 3 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΑΛΛΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΙΣ40 ΕΜΒΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΗΡΘΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ , 2 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ!!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λες ζουζουνιτσα να μου την κανει και εμενα ετσι? :laugh: :laugh: :laugh: Ας ερθει οποτε θελει το τρελοκοριτσο..φτανει να ειναι εκεινη καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχείς καθόλου. Εγώ ήταν να γεννήσω στις 24 Απρίλη αλλά είχε αρχίσει να γερνάει ο πλακούντας και η μικρή μου ήταν τόσο ψηλά που ούτε σε 10 χρόνια δεν θα έβγαινε. Έτσι αποφασίσαμε με τον γιατρό τη πρόκληση τοκετού.

Εμένα μου έβαλαν ορό στις 10 το πρωί και στις 15+35 το μεσημέρι γέννησα. Ουσιαστικά οι πόνοι ξεκίνησαν το τελευταίο μισάωρο μέχρι τότε έβλεπα τηλεόραση. Χέρι μου έβαλε ο γιατρός μια φορά - ευτυχώς- γιατί δεν χρειάστηκε 2η και γέννησα φυσιολογικά. :woohoo:

Τα θετικά της πρόκλησης? Είσαι προετοιμασμένη, ξυρισμένη, μπανιαρισμένη και έχεις ενημερώσει και όλους τους φίλους το βράδυ να μη κανονίσουν κάτι αλλά να έρθουν στη κλινική :laugh:

Μη φοβάσαι και σου εύχομαι ΟΛΑ μα ΟΛΑ να πάνε καλά :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημερα!Μια ερωτηση και απο μενα την αρχαρια......το χερι που σου βαζει ο γιατρος κατα τν γεννα ποναει τοσο πολυ?ειναι απαραιτητο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ δε γεννούσα με τίποτα και προκάλεσα μόνη μου τοκετό!Πως;με ερεθισμό των θηλων του στήθους μου.Το διάβασα το ρώτησα και το δοκίμασα και πέτυχε.Ούτε φάρμακα τίποτα!Την επόμενη ήταν να μπω κ εγώ για πρόκληση.Το προπροηγούμενο βράδυ το έκανα και σε μια ώρα είχα τα πρώτα πονακια.Ιατρικά ο ερεθισμός των θηλων τις τελευταίες μέρες κύησης προκαλεί έκκριση ωκιτοκινης τοκετό δηλαδή.Ξεκίνησα 1 το βράδυ και 930 το πρωί γέννησα μόνη μου φυσιολογικότατα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω Σακουλινα μου.Παιρνω θαρρος γιατι απο οτι καταλαβαινω δεν ταλαιπωρηθηκατε πολυ!! :laugh: Καλα εννοειται οτι η "ομαδα" ειναι ετοιμη για τον ερχομο της μπουμπους!!Σημερα μαλιστα θα παω το βραδυ να κανω την τελευταια μου γουρουνια ως εγκυος...θα φαω μεχρι...σκασμου γιατι απο Παρασκευη....πεινα!!! :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεννησα στις 5 δεκεμβρη το γιοκα μου με προκληση στις 38 εβδομαδες...ειχα γεννησει μεσα σε 2 ωρες...τελεια εμπειρια...μη φοβασαι τιποτα...εμενα μου βαλανε ορο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε θα σου πω για την δικη μου προκληση τοκετου..

... γιατι... μονο θαρρος δε θα σου δωσω.. :)

Ευχομαι να παν ολα καλα και να εχεις εναν συντομο

και ανωδυνο τοκετο.

Θα περιμενουμε νεα σου.. :)

Μη φοβασαι τιποτα!

Τα φιλια μου. :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Σοφάκι!!!

Εγώ μπήκα με προκληση τοκετού στην 41η εβδομάδα...Εμένα μου έβαλε κ ορό κ υποθετάκι....Τα υπόλοιπα όταν με το καλό γεννήσεις!!Δε θέλω να σε τρομάξω γιατι δυσκολεύτηκα αρκετά,αλλα η κάθε γυναίκα το βιώνει διαφορετικά,οπότε να μην αγχώνεσαι καθόλου,να σκέφτεσαι μόνο την μπουμπούκα που θα φέρεις στον κόσμο κ όλα τ άλλα είναι εντελώς μα εντελώς περαστικά!!!

Βέβαια υπάρχει κ το ενδεχόμενο να γεννήσεις τελικά πριν την Πέμπτη-συμβαίνει πολύ συχνά κ αυτό είναιη καλύτερη εκδοχή κ σίγουρα θα έχει την καλύτερη έκβαση!!

Με το καλό,η Παναγίτσα μαζί σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγουρα καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη mummydi!!Σε λιγες μερες θα σας πω τι περιπτωση ημουν και εγω :):):) Σε ευχαριστω για τις ευχες σου!Μeniamama καποια στιγμη γυρω στον 7ο που αρχισε να "ψιλοσταζει" το στηθος,μου ειχε πει η μαια μου να μην το πειραζω καθολου γιατι αυτο θα προκαλουσε συσπασεις!!Οποτε καποια βαση εχει η τεχνικη σου.. :laugh: Kristi το χερι ο γιατρος το βαζει εκει που φανταζεσαι...ποναει πολυ..δεν το γλιτωνεις..απλα αν εισαι τυχερη δεν το κανει πολλες φορες!!! :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο!!!και γω με προκληση τσακ μπαμ!!!!Υποθετακι κολπικο και μετα ορο.Ολα καλα θα πανε!!!Αλλωστε εχεις παρει ολο τον ενατο.Εγω γεννησα στην 37η εβδομαδα.Ειχα συσπασεις και κοντο τραχηλο απο την 31η εβδομαδα.Κάναμε προκληση γιατι θα γεννουσα σε αλλη πολη και φοβομασταν μη γινει τιποτα απροοπτο.Αλλα ημουν ερκετα ωριμη για προκληση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sophiak έγραψε:

Καλημερα κοριτσια!!Θελω τα φωτα και τις εμπειριες σας!!Η μπουμπου μου δε θελει να βγει με τιποτα(ειμαι στη 40η εβδομαδα) οποτε χθες πηραμε την αποφαση Πεμπτη βραδυ να μπω με προκληση!Ελπιζω να πανε ολα καλα και να γεννησω καλα!Καμια που γεννησε με προκληση να μου πει την εμπειρια της?

Εγώ ήμουν στον ορό για δύο πρωινά και μάλιστα την δεύτερη μέρα κάποια στιγμή το σταμάτησαν για λίγο γιατί έκανε εμπλοκή στην μικρή... Τελικά γέννησα με καισαρική γιατί δεν άνοιγε ο τράχηλος με τίποτα. Ήμουν ήδη στην 41η βδομάδα κ μία μέρα... Με το καλό να την δεχτείτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΓΩ ΓΙΑ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΥΠΟΘΕΤΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 12 ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ...

ΟΥΤΕ ΠΟΝΟΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΦΟΒΙΖΩ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΟΥ !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια με πιανει πανικος μια διαβαζω αυτα που γραφεται και ηρεμω...μακαρι να πανε ολα καλα και να γεννησω φυσιολογικα!Η μαια μου (που ειναι κ αδερφικη μου φιλη) εχει σκασει στα γελια με την "τρελα" που με εχει πιασει!Ημουν ηρεμη σε ολη την εγκυμοσυνη αλλα απο χθες...τρελαθηκαν οι ορμονες μου κ επιασαν δουλεια!!! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sohpiak μη φοβάσαι τίποτα!!Γερά με τσαμπουκά!!!!Και εγώ με πρόκληση μπήκα και γέννησα φυσιολογικά με επισκλιριδιο(ήμουν 16 ώρες εκεί)όλα καλά!!!δεν είχα διαστολή καθολου,διάβασα όλα τα περιοδικά του περιπτέρου και μόλις άρχισα να πονάω με 2 εξωθήσεις έβγαλα τον παίδαρο!!!ΟΛΑ ΚΑΛΑΑΑΑΑΑ, ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ....Φιλιά με το καλό!!! ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΝΟ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kristi-stergios έγραψε:

Κοριτσια καλημερα!Μια ερωτηση και απο μενα την αρχαρια......το χερι που σου βαζει ο γιατρος κατα τν γεννα ποναει τοσο πολυ?ειναι απαραιτητο?

Πρέπει να ελέγχει αν έχεις διαστολή και πόσο

προχωράει ο τοκετός,οπότε είναι απαραίτητο!

Δεν πονάει ιδιαίτερα γιατί βάζει baby oil ή

betadine και γλυστράει πιο εύκολα το χέρι του!!!

:blush::blush::blush::blush::blush::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπελα μου μη σε αγχωνει καθολου η προκληση...

Η δικη μου εμπειρια εχει ως εξης..

Τη μερα που εκλεινα 40 εβδ 1 η ωρα το βραδι πηγα στην κλινικη,μου

εβαλαν υποθετο και με εστειλαν σε ενα δωματιο για νανακια.

Το πρωι στις 6 και αφου ολο το βραδι ειχα

ελαφρια πονακια,μου εβαλαν αλλο ενα υποθετο και ορο μαζι.

απο τις 6.47 εως τις 8 περπατουσα με τη μαια μου μαζι και στις

8 μου εσπασε ο γιατρος τα νερα και τοτε ξεκινησαν οι πιο δυνατοι

πονοι.Γεννησα στις 9.15 χωρις επισκληριδιο και ολα πηγαν τελεια..!!

Οσο για την εξεταση με το χερι 2 φορες με εξετασε η μαια και δεν καταλαβα τιποτα.Την τριτη ειχα 8 διαστολη και ετρεξε να φωναξει το

γιατρο γιατι γεννουσα...

Σου ευχομαι ολα να πανε τελεια και με το καλο να κρατησεις το μπεμπακι σου στα χερακια σου..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι Ntiela μου να ειναι καπως ετσι κ η δικη μου γεννα.Αυριο στις 1μμ θα μπω και εγω..για υποθετο, κλισμα κτλ. και γυρω στις 6 θα ξεκινησουμε!!Ευχαριστω για τις ευχες σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

min anisixeis gia tipota! ola tha pane kala

kai egw me proklisi peiga, ekana to mpanaki mou , tin apotrixosi mou , efaga to proino mou kai peiga 10 i wra. Mou balane oro , meta apo kamia ora mou espase o giatros ta nera, eftasa grigora diastoli efta (den ponousa idiaitera) , ekana episkliridio kai 12:45 irthe i mpempa! Polu anodina kai eukola, pio poly einai to anxos.....alla ola tha pane kala kai na euxaristitheis tin pio omorfi empeiria tis zwis sou!

xxx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...