Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απαραιτητες Λιστουλες!


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ βοηθητικές οι λιστούλες σου Χαρουλίνι!!!!!!!!!!

Έχω κάποιες απορίες όμως αν μπορείς να μου τις λύσεις.........

Το νυχτικό με τα κουμπιά εννοείς να είναι όλο κουμπιά μέχρι κάτω ή μέχρι τη μέση ας πούμε?????????Περίπου ποσότητες που θα χρειαστούμε????????

Μέχρι τώρα αγοράσαμε 14 φανελλάκια κοντομάνικα για νεογέννητο και 24 για μέχρι 3 μηνών!!!!!!!!9 φορμάκια μακρυμάνικα, κουβερτούλλα φλις, καλτσούλες 5 ζεύγη, 3 σαλιαρίτσες και 12 πετσετούλες μικρές......Αυτά ως τώρα!!!!!!!!!Πήγα στο mothercare και ήταν 20 ευρώ τα 7 φανελλάκια και μετά πήγα στο Marks and Spencer και βρήκα σε προσφορά με 2,5 και 5 ευρώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και φυσικά πήρα κ από Marks and Spencer!!!!!!!!!!!!!!

Χρειαζόμαστε κι άλλα ρουχαλάκια νομίζετε???????Δεν θα πάρω πολλά φορμάκια γιατί θα φέρουν και δώρα οι φίλοι και συγγενείς.........

dev141pr___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zaxarenia έγραψε:

παρτε και ενα μαλ....α να τα κουβαλαει ολα αυτα γιατι

θα σας φυγουν τα γκοφια!!!!! χαχαχα :laugh: :laugh: :laugh:

ΧΑΡΟΥΛΙΝΙ θυμησε τα μου ολα αυτα το 2012 που θα γεννησω εγω!!!

:laugh: :laugh: :laugh:

ΕΡΩΤΗΣΗ: το σφηνακι τι ειναι μαρηηηη???? Του δινεις να πιει ? Ωραιο κολπο για να κοιμαται το παιδι!!!! :laugh:

χαχαχαχαχα :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :silly: :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Να ρωτήσω κι εγώ κάποια πραγματάκια η άσχετη γιατί τα χαζεύω στα καταστήματα αλλά δε ξέρω γιατί χρειάζονται όλα αυτα? :blush:

Ξεκινάω και όποια έχει υπομονή και όρεξη ας απαντήσει :)

1. Λίκνο : τι κάνει ακριβώς? Η κούνια που θα πάρω για το μωρό δε φτάνει?

2. Χρήση καλαθούνας? : Χρησιμεύει κ για ύπνο ή μόνο για μεταφορά?

3. Όταν το έχω σπίτι το μωρο θα είναι ή στη κούνια ή στο ριλάξ? Άρα να αγοράσω και ριλάξ???

4. Να πάρω μαξιλαράκι για θηλασμό?

Επίσης είδα στα καταστήματα καροτσάκια 3 σε 1 που κοστίζουν περίπου 500 ευρώ. Τα αξίζουν τα λεφτά τους ή δε θα χρησιμοποιηθούν και θα είναι κρίμα?

Ευχαριστώ!!!

Υ.Γ.: θα μπορούσα να ρωτήσω τη μαμά μου αλλά δε θα το κάνω :P

Υ.Γ. 2: θα μπορούσα να ρωτήσω σε κατάστημα αλλά θέλω να έχω μια ιδέα πρίν πάω (αλλιώς θα νομίζω οτι τα χρειάζομαι όλα)

Υ.Γ.3 : Ευχαριστούμε Χαρουλίνι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zaxarenia έγραψε:

παρτε και ενα μαλ....α να τα κουβαλαει ολα αυτα γιατι

θα σας φυγουν τα γκοφια!!!!! χαχαχα :laugh: :laugh: :laugh:

ΧΑΡΟΥΛΙΝΙ θυμησε τα μου ολα αυτα το 2012 που θα γεννησω εγω!!!

:laugh: :laugh: :laugh:

ΕΡΩΤΗΣΗ: το σφηνακι τι ειναι μαρηηηη???? Του δινεις να πιει ? Ωραιο κολπο για να κοιμαται το παιδι!!!! :laugh:

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ine poli krima...kapoies kopeles pou diskolevontai na minoun egkioules... pou exasan ta morakia tous san itan egkioules, pou apevalan...

ine poli krima na simperiferontai me tetoio tropo! san ta mora!

...poli krima!

aftes oi listoules tha sas fanoun kai sas xrisimes otan me to kalo iste egkioules!

gia tin ora, sas efxomai mesa apo tin kardia mou, na minete egkioules!

kai ime sigouri pos otan me to kalo erthei i ora, tha anatreksete se aftes tis listoules!

na'ste kala!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συνεχίσουμε καλύτερα με το θέμα??Νομίζω οτι είναι πολύ χρήσιμη η λίστα που έκανε η Haroullini γιατί δημιουργεί συζήτηση στις μανούλες και λέει η κάθε μια τι από αυτά βρήκε χρήσιμο και τι περιττό (ετσι ωστε να προετοιμαστούμε και εμείς οι μέλλουσες ;) )Αν μπορεί κάποια μανούλα ας απαντήσει στις αποριες που έθεσε η HaraAbel θα΄είχα κι εγώ ααάλλες τόσες πχ. η καλαθούνα που τόσο έχει βολέψει πολλές φίλες ακόμα και για τον ύπνο τους πρώτους μήνες(η κουμπάρα μου κοιμήζει εκει τον γιο της ως σήμερα που είναι σχεδόν έτους!) είναι το πορτ μπεμπε που το πάς και έξω? Έίναι διαφορετικά τα καροτσάκια για τα πολύ μωρά και μετά τα αλλάζεις ή ....

Εχει ενδιαφέρον η κουβέντα με ο τι χρησιμοποιεί η καθεμιά! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

HaraAbel έγραψε:

Καλησπέρα!

1. Λίκνο : τι κάνει ακριβώς? Η κούνια που θα πάρω για το μωρό δε φτάνει?

2. Χρήση καλαθούνας? : Χρησιμεύει κ για ύπνο ή μόνο για μεταφορά?

3. Όταν το έχω σπίτι το μωρο θα είναι ή στη κούνια ή στο ριλάξ? Άρα να αγοράσω και ριλάξ???

4. Να πάρω μαξιλαράκι για θηλασμό?

Επίσης είδα στα καταστήματα καροτσάκια 3 σε 1 που κοστίζουν περίπου 500 ευρώ. Τα αξίζουν τα λεφτά τους ή δε θα χρησιμοποιηθούν και θα είναι κρίμα?

Γεια σου Χαρα! και εγω ολα αυτα τα εμαθα απο "ερευνα" που εκανα αλλα και απο διαφορες λιστες που βρηκα απο δω και απο κει απο τις μανουλες εδω του μαμμυ!

τωρα...τι να πω...δεν γεννησα ακομη για να ξερω απο "πειρα" αν κατι ειναι αχρηστο κτλ...θα δειξει στην πορεια! :P

λοιπον για τις ερωτησεις που εχεις...

1. το λικνο ειναι η κουνια σε ποιο μικρο μεγεθος. αν το υπνοδωματιο σου χωραει την κουνια, τοτε δεν παιρνεις το λικνο...αν οχι τοτε αναγκαστικα παιρνεις και τα 2!

2. την καλαθουνα πολλες την χρησιμοποιουν στην αρχη...πριν την κουνια...και μπορεις να την μεταφερεις(κρατωντας την)ενω το λικνο δεν μπορεις να το μεταφερεις!

Μπορεις ομως να παρεις κατευθειαν κουνια, να το εχεις το μωρο απο την αρχη στην κουνια και ετσι γλυτωνεις χρηματα!

3. το ριλαξ ειναι για ηλικιες 0-3 μηνων...σιγουρα χρειαζεται το ριλαξ...το οποιο δεν μεταφερεται...εχει φυσικα χερουλια...

4. μαξιλαρακι για θηλασμο νομιζω ειναι νωρις να παρεις...ισως και να σε βολεψει ενα κανονικο μαξιλαρι...οποτε βλεπεις στην πορεια, μην παρεις απο τωρα!

για τα καροτσια εξαρταται απο την μαρκα βασικα...

κατι αλλο σημαντικο, που ισως να γνωριζεις, ειναι για το πορτ-μπεμπε...βασικα ειναι παρομοιο με την καλαθουνα...ΑΛΛΑ...το πορτ-μπεμπε...τοποθετειται πανω στον σκελετο του καροτσιου,πχ να πατε βολτα, ενω η καλαθουνα δεν τοποθετειται πανω στον σκελετο του καροτσιου! την κρατας πανω σου!

ναι μεν το πορτ-μπεμπε το χρησιμοποιεις μονο στην αρχη...οπως και την καλαθουνα, δηλαδη περιπου εως 4-5 μηνων(στα αγορακια γρηγοροτερα) αλλα ειναι πολυ σημαντικα, ειδικα αν γεννησεις χειμωνα! οι περισσοτερες μαμαδες το χρησιμοποιουν το πορτ-μπεμπε συνολο 5-6 φορες μονο,...εκτος αν γεννησεις χειμωνα.

εγω δεν θα επαιρνα πορτ-μπεμπε, μιας και γενναω ανοιξη με το καλο, αλλα ητανε "πακετο" το πορτ-μπεμπε μαζι με το καροτσι...

το αλλο πολυ σημαντικο ειναι το καθισμα αυτοκινητου, που πανω απ'ολα η ασφαλεια! ποτε δεν μεταφερεις το μωρο μεσα στο πορτ-μπεμπε, αλλα στο καθισμα αυτοκινητου.

επισης το καθισμα αυτοκινητου τοποθετειται κι αυτο πανω στον σκελετο του καροτσιου και μπορει να μεινει μεσα στο καθισμα του αυτοκινητου για 2 ωρες συνολο την ημερα(ρωτησα παιδιατρο)

το καθισμα αυτοκινητου το αλλαζεις αναλογα με την ηλικια του μωρου αλλα και σε συνδυασμο με τα κιλακια του μωρου

η βαση του καθισματος του αυτοκινητου(που εφαρμοζει πανω στην μαξιλαρα) ειναι η βαση ασφαλειας, για την ασφαλεια, αυτη μενει η ιδια και αλλαζει μονο το καθισμα αναλογα με την ηλικια!

οποτε θα χρειαστεις σιγουρα και καθισμα αυτοκινητου και βαση ασφαλειας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

madrid05 έγραψε:

η καλαθούνα που τόσο έχει βολέψει πολλές φίλες ακόμα και για τον ύπνο τους πρώτους μήνες(η κουμπάρα μου κοιμήζει εκει τον γιο της ως σήμερα που είναι σχεδόν έτους!) είναι το πορτ μπεμπε που το πάς και έξω? Έίναι διαφορετικά τα καροτσάκια για τα πολύ μωρά και μετά τα αλλάζεις ή ....

η καλαθουνα, οπως και το πορτ-μπεμπε...το ποσο θα χωρανε μεσα τα μωρακια, εξαρταται και απο το υψος αλλα και το...βαρος(μεγεθος) του καθε μωρου! σιγουρα τα αγορακια χωρανε λιγοτερο καιρο απο οτι τα κοριτσακια..

το πορτ-μπεμπε τοποθετειται πανω στον σκελετο του καροτσιου, ενω η καλαθουνα οχι. βεβαια η καλαθουνα εχει χερουλια...

τα καροτσια ειναι ..."κλασσικο" μεγεθος ολα για τα νεογεννητα-βρεφη και σου λεει η καθε μαρκα μεχρι ποια ηλικια και κιλα χωρανε μεσα!

μετα που γινονται "μεγαλυτερα" παιδακια,...πχ 4-5 χρονων παιρνεις ενα απλο μπαστουνι...ομως εξαρταται απο την μαρκα του καροτσιου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kοριτσια καλησπερα κ απο μενα..εχω κ εγω μερικες ερωτησουλες για τις πιο εμπειρες μανουλες..γιατι εγω ειμαι καλη μονο στο να τα χαζευω!!!!Ακουστε λοιπον εμενα το σπιτι μου ειναι μικρο 2αρη δλδ οποτε δεν εχουμε κ τοοοσοο πολυ χωρο ανετα βεβαια ειναι ολα αλλα μεχρι να τελειωσει το δικο μας θα μας εχει προλαβει το μικρουλι μας,λοιπον σκεφτομαι να παρω...

1ον της stokke sleepy ειναι το λικνο που εργοτερα γινεται κουνια κ μετα παιδικο κρεβατακι

2ον το καροτσι της stokke (χαχαχχαχαα)μη γελασετε μ'αρεσει παρα πολυ!!!

3ον της bloom νομιζω ειναι ενα καθισματακι φαγητου που στην αρχη ειναι σαν ριλαξ για βρεφη σε οριζονιτα θεση,γινεται καθισματακι μια θεση πιο πανω απο την οριζοντια κ αργοτερα καθισματακι φαγητου....

Σκεφτομαι μονο αυτα οχι περισσοτερα που ισως δεν τα χρησιμοποιησω κ ποτε...

Σας ευχαριστουμε πολυ για τις λιστουλες ειναι πολυ χρησιμες για μασ τις ασετες..χιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Haroullini έγραψε:

Μιας και ετοιμασα αυτες τις πολυ-πολυ απαραιτητες λιστουλες, σκεφτηκα να τις βαλω για να τις εχετε εδω περα...

πιστευω δεν ξεχασα κατι! ;)

Επιπλα μωρου!

-καλαθουνα

-κρεβατακι(κουνια)+στρωμα

-σφηνακι

-καροτσι

-πορτ μπεμπε

-καθισμα αυτοκινητου

-μπανιερα

-αλλαξιερα

και για λιγο αργοτερα

-ριλαξ

-παρκοκρεβατο ή παρκο

-καρεκλακι φαγητου

Ρουχαλακια για το μωρο και διαφορα απαραιτητα για το μωρο!

-εσκιμο ολοσωμα

-εσωτερικα με μακρυ μανικι αλλα και με κοντο μανικι για λιγο αργοτερα

-πανες

-σεντονια για το κρεβατι(ισως αργοτερα αν το βαλεις στην καλαθουνα!)

-τετραγωνα ασπρα βαμβακερα...για ολες τις χρησεις...

-πετσετες μπανιου

-1 κουβερτα πολυ χοντρη

-2 κουβερτες λεπτες

-καπελακι

-γαντακια γιατι εχει νυχακια

-παπουτσακια

-καλτσες

-καλτσον(ισως!)

-ενδοεπικοινωνια

-αποστειρωτης+θερμαντηρας

-μπιμπερο+βουρτσα

-θερμομετρο μπανιου+χωρου

-πιπιλες

-σαλιαριτσες

-σφηνακι υπνου( για να μενει στο πλαϊ)

-παμπερς

-κρεμα συγκαματος

-κρεμα σωματος

-ψαλιδακι νυχιων(υπαρχει ειδικο για τα νεογεννητα)

-σαμπουαν-αφρολουτρο

-Bedadin

-3-4 κουτια μωρομαντηλα

-σφογγαρακι μπανιου

-βουρτσα

-λαδακι

-πουδρα Fissan

Βαλιτσα μαιευτηριου για την μανουλα!

-νυχτικα με κουμπια μπροστα

-παντοφλες

-ρομπα

-εσωρουχα

-σουτιεν θηλασμου

-επιθεματα στηθους

-πετσετες μπανιου για το σωμα

-πετσετες προσωπου

-σαπουνι σωματος + Octenisan(για την ευαισθητη περιοχη, μιας και θα εχουμε και ραφες, ειτε απο καισαρικη, ειτε απο φυσιολογικη γεννα)

-σαμπουαν μαλλιων

-χτενια-βουρτσα μαλλιων

-πιστολακι μαλλιων

-οδοντοκρεμα+οδοντοβρουτσα

-cleenex

-σερβιετες γεννας

-κρεμα για τις θηλες

-liposan για τα χειλη

-καλλυντικα για να ειμαστε ομορφες μανουλες στις φωτο!

Βαλιτσα μαιευτηριου για το μωρακι!

-εσκιμο

-εσωτερικα με μακρυ μανικι

-πανες

-πετσετες μπανιου

-κουβερτα χοντρη

-γαντακια

-καπελλακι

ολα τα υπολοιπα τα εχει η κλινικη...εκτος αν γεννησεις σε δημοσιο...

ΤΑ ΠΑΝΤΑ....ολα του μωρου τα ρουχαλακια, κουβερτες κτλ πρεπει να πλυθουν με προδερμ!

ελπιζω να σας βοηθησουν οι λιστουλες!

:kiss::kiss::kiss:

:kiss::kiss:

:kiss:

καλα μιλαμε εισαι αδερφη ψυχη! :laugh: :laugh: :laugh: σουπερ η λιστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μονο μια παρατηρηση εχω: ιωδιο-betadine ΔΕΝ βαζουμε στα μωρα! μονο καθαρο οινοπνευμα για τον αφαλουλη ,καθαριζουμε με βαμβακι πριν πεσει και για λιγο μετα. :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LOLITA APSOGO EINAI. EXEIS PSA3EI GIA TIMI? TO EXEIS VREI SE KATASTIMATA STIN ELLADA? EIMAI APO KIPRO K DEN ETIXE NA TO DW SE KAPOIO KATASTIMA.

A KAI GIA TO KAROTSI STOKKE KOITA3E STO www.kiddicare.com TIN VRIKA PIO FTHINI ALLA MONO UK STELNOUN.

OSO GIA TIS LISTES POLI VOITHITIKES K AS APOFASISEI I KATHE MIA TI THA PAREI KAI TI OXI...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!

lolitaa παρε το stokke sleepy την κουνια κατευθειαν για να γλυτωσεις χρηματα! γιατι καθε φορα που το μετατρεπεις σε μεγαλυτερο πληρωνεις αρκετα χρηματα! εξαλλου το λικνο θα κανει για περιπου μεχρι 3 μηνων!

οσο για το bloom ειναι οοοο,τι πιο τελειο! κι εγω θα το παρω! ακομη να το παρω δηλαδη...αλλα ειναι 3 σε 1 και design...βγαινει σε οοοολα τα χρωματα...τελειο!!! αναλογα με την ηλικια του μωρου το βαζεις στην αρχη οριζοντια, μετα μπορει να καθεται, μπορεις να προσθεσεις και δισκο, και αργοτερα κανει εως την ηλικια ...νομιζω 8-10 χρονων...βεβαια αναλογως του βαρους τους....το μονο που δεν κουνιεται οπως τα ριλαξ!

andri85 και γω ειμαι απο κυπρο! :P

οσο για το bloom...στην κυπρο ειναι 400 ευρω αλλα στην ελλαδα ειναι πιο ακριβο!...το εχει στην κυπρο...

το εχει παλι και σε καποιες αγγλικες ιστοσελιδες...αλλα δεν ξερω αν ειναι οκ ιστοσελιδες...

το εχει και στο καταστημα τρικυκλο στην ελλαδα www.trikiklo.com

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ολα αυτα ωραια ειναι,μα μετα απο ενα χρονο διαπιστωνω οτι τα περισσοτερα ειναι πεταμενα χρηματα,η μικρη χρονιζει,σχεδον περπαταει στο καροτσι θα κατσει πολυ λιγο ακομα ,και κρεβατακι/μολις γινει 2 θα την βαλω σε κανονικο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το στοκκε το εχουν στα λαπεν ,ρωτησα τιμη 1000 ευρω μου ειπαν με το πορτ μπεμπε ,και το καθισμα γ ποιο μεγαλα μωρα/παιδια μαζι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

andri85 έγραψε:

Α ΩΡΑΙΑ. ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΠΟΛΗ? ΕΓΩ ΑΠΟ ΛΕΜΕΣΟ

λαρνακα...

βρηκες το καθισμα bloom σε κανενα καταστημα στη λεμεσο? μηπως ειναι φθηνοτερο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...