Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απαραιτητες Λιστουλες!


Recommended Posts

Μιας και ετοιμασα αυτες τις πολυ-πολυ απαραιτητες λιστουλες, σκεφτηκα να τις βαλω για να τις εχετε εδω περα...

πιστευω δεν ξεχασα κατι! ;)

Επιπλα μωρου!

-καλαθουνα

-κρεβατακι(κουνια)+στρωμα

-σφηνακι

-καροτσι

-πορτ μπεμπε

-καθισμα αυτοκινητου

-μπανιερα

-αλλαξιερα

και για λιγο αργοτερα

-ριλαξ

-παρκοκρεβατο ή παρκο

-καρεκλακι φαγητου

Ρουχαλακια για το μωρο και διαφορα απαραιτητα για το μωρο!

-εσκιμο ολοσωμα

-εσωτερικα με μακρυ μανικι αλλα και με κοντο μανικι για λιγο αργοτερα

-πανες

-σεντονια για το κρεβατι(ισως αργοτερα αν το βαλεις στην καλαθουνα!)

-τετραγωνα ασπρα βαμβακερα...για ολες τις χρησεις...

-πετσετες μπανιου

-1 κουβερτα πολυ χοντρη

-2 κουβερτες λεπτες

-καπελακι

-γαντακια γιατι εχει νυχακια

-παπουτσακια

-καλτσες

-καλτσον(ισως!)

-ενδοεπικοινωνια

-αποστειρωτης+θερμαντηρας

-μπιμπερο+βουρτσα

-θερμομετρο μπανιου+χωρου

-πιπιλες

-σαλιαριτσες

-σφηνακι υπνου( για να μενει στο πλαϊ)

-παμπερς

-κρεμα συγκαματος

-κρεμα σωματος

-ψαλιδακι νυχιων(υπαρχει ειδικο για τα νεογεννητα)

-σαμπουαν-αφρολουτρο

-Bedadin

-3-4 κουτια μωρομαντηλα

-σφογγαρακι μπανιου

-βουρτσα

-λαδακι

-πουδρα Fissan

Βαλιτσα μαιευτηριου για την μανουλα!

-νυχτικα με κουμπια μπροστα

-παντοφλες

-ρομπα

-εσωρουχα

-σουτιεν θηλασμου

-επιθεματα στηθους

-πετσετες μπανιου για το σωμα

-πετσετες προσωπου

-σαπουνι σωματος + Octenisan(για την ευαισθητη περιοχη, μιας και θα εχουμε και ραφες, ειτε απο καισαρικη, ειτε απο φυσιολογικη γεννα)

-σαμπουαν μαλλιων

-χτενια-βουρτσα μαλλιων

-πιστολακι μαλλιων

-οδοντοκρεμα+οδοντοβρουτσα

-cleenex

-σερβιετες γεννας

-κρεμα για τις θηλες

-liposan για τα χειλη

-καλλυντικα για να ειμαστε ομορφες μανουλες στις φωτο!

Βαλιτσα μαιευτηριου για το μωρακι!

-εσκιμο

-εσωτερικα με μακρυ μανικι

-πανες

-πετσετες μπανιου

-κουβερτα χοντρη

-γαντακια

-καπελλακι

ολα τα υπολοιπα τα εχει η κλινικη...εκτος αν γεννησεις σε δημοσιο...

ΤΑ ΠΑΝΤΑ....ολα του μωρου τα ρουχαλακια, κουβερτες κτλ πρεπει να πλυθουν με προδερμ!

ελπιζω να σας βοηθησουν οι λιστουλες!

:kiss::kiss::kiss:

:kiss::kiss:

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παρτε και ενα μαλ....α να τα κουβαλαει ολα αυτα γιατι

θα σας φυγουν τα γκοφια!!!!! χαχαχα :laugh: :laugh: :laugh:

ΧΑΡΟΥΛΙΝΙ θυμησε τα μου ολα αυτα το 2012 που θα γεννησω εγω!!!

:laugh: :laugh: :laugh:

ΕΡΩΤΗΣΗ: το σφηνακι τι ειναι μαρηηηη???? Του δινεις να πιει ? Ωραιο κολπο για να κοιμαται το παιδι!!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑΡΟΥΛΙΝΙ ΩΡΑΙΑ Η ΛΙΣΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ!!!!!ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗ ΠΡΟΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΔΕΡΜ ΘΑ ΤΑ ΠΛΥΝΕΙΣ???Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΣΑΡΑΝΤΑ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΤΑ ΠΛΕΝΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΑΠΟΥΝΙ - ΑΡΚΑΔΙ-....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΔΕΡΜ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΒΡΕΦΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ..ΛΕΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ??ΦΑΓΟΥΡΑ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το πρασινο σαπουνι σιγουρα δεν επιτρεπεται! με προδερμ! εχει προδερμ και μαλακτικο εκτος απο σκονη που ειναι ΕΙΔΙΚΑ για νεογεννητα-βρεφη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ..ΠΗΓΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ Σ/Μ ΚΑΟ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΠΡΟΔΕΡΜ ΣΚΟΝΗ ΓΙΑ ΒΡΕΦΗ..ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΘΑ ΤΟΥ ΠΛΥΝΩ ΜΕΡΙΚΑ.. ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ??ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΠΛΥΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρουλινι εγω τα μισα απο αυτα δεν τα ειχα παρει καν και απο τα αλλα μισα χρισημοποιησα παλι τα μισα. Νομιζω οτι σε καποια πραγματα η λιστα σου ειναι λιγο υπερβολικη, Ενα μωρο δεν χρειαζετε τοσα πολλα πραγματα...εκτος και αν εχει τοσα πολλα λευτα και δεν ξερεις τι να τα κανεις.

Επθσης στις περισσοτερες ιδιωτικες κλινικες δεν παιρνεις τιποτα για το μωρο, μονο τα ρουχαλακια για οταν θα βγειτε, οταν λες εσκιμο φανταζομαι οτι ενωεις τα ολοσωμα φορμακια- πιτζαμακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia σιγουρα η λιστα εχει καποια πραγματα που δεν θα τα χρειαστεις στην κλινικη αλλα θα τα χρειαστεις αργοτερα στο σπιτι...ισως οχι τις πρωτες μερες που θα εχεις και τα διαφορα δειγματα απο τις διαφορες εταιρειες αλλα αργοτερα...και για να μην τρεχεις... τα παιρνεις απο πριν...

γνωμη μου βεβαια... δεν γεννησα για να ξερω...

... παρακατω η καθε μια κανει οοοοοοοο,τι θελει!

οσο για τα εσκιμο, ναι εννοω τα ολοσωμα φορμακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι σηγουρα...απλα θελλω να σου πω οτι εγω που γεννησα δεν τα χρειαστηκα- βεβαια εξαρτατε παντα απο το μαιευτηριο.

Γενικα χρειαζονται πολλα ρουχαλακια και εσωρουχα, κυριως τα ολοσομα φορμακια, αλλα ειδικα στο ντισιμο ειναι τι βολευει καθε μαμα. Πχ εγω ποτε δεν αγορασα καλαθουνα για μενα ηταν τελειως αχριστη αφου ειχα παρει κραβατακι, επισης να και αγορασα πορτ μπεμπε δεν το χρισημοποιησα ποτε- ετσι ολοκαινουριο το εδοσα. Το μωρο μπηκε κατευθεια στο ειδικο καρεκλακι αυτοκινητου, Θερμαντηρα μπιμπερο, ενδοεπικοινωνια ποτε δεν χρισημοποησα , και δεν πασαλειβα το μωρο με κρεμες , λαδια , αφρολουτρα κλπ- το αποφευγω γενικα ολα αυτα τα χημηκα. Και με την παιδιατρο μου μου συστησε μονο ενα σαμπουαν για το μωρο, οχι κρεμες λαδια πουδρες κλπ, θα συνηστουσα και στις υπολοιπες μαμαδες να τα αποφυγουν αν μπορουν

Βεβαια ειναι παντα οτι βολευει την καθε μαμα. Σφινακι επισης...μου ειπε η παιδιατρος να μην βαλλω γιατι τα νεογενητα γυρηζουν μονα τους το κεφαλακι στο πλαη, και το σφινακι ειναι λιγο επικινδινι να γυρησουν μπρουμητα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλοοο !!!

Η αλη8εια ειναι πως οσα κ να παρεις το τι σε βολευει , η πορεια 8ατο δειξει.

φανελακια χρειαζασαι μονο κοντομανικα , ειχα παρει απο λητω κ Ηρα και στο τελος με βολεψανε (τελεια ποιοτητα) του mothercare.

ειχα παρει τα χ παμπερς κ η γιατρος που ηρ8ε σπιτι μου τα αλλαξε ολα (αφρολουτρο ,κρεμα συγκαματος κλπ)

ειχα παρει την κουνια κ δεν χωρουσε στην κρεββατοκαμαρα κ ετρεχα για παρκοκρεββατο κ αλλο στρωμα , πηρα καροτσι δεν χωραγε στο ασανσερ (ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΣΤΟΝ ΠΑΝΙΚΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ...)

ασχετο - σαλιαρες παρε μονο με σκρατσ οχι με κορδονι , ειναι σουπερ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α επισης σφηνακι βαζω μεχρι κ τωρα (στο πλαι προς ανασκελα μπαινει το μωρο) σε περιπτωση που δεν εισαι σιγουρη οτι ακουσες ρεψιμο το βαζεισ κ κοιμαται.

και οτι περνεις βαμβακερο κ μονο !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης πολυ ωραια εσωρουχακια εχει στα Marks & Spencer, ειναι σουπερ ποιοτικα και η τιμη μους συμφαιρει.

Και για σψρουχακια που φοριουνται απο το πλαι, εχει και το H& Μ και η Lar Redout , πολλα νεογεννητα δυσανασχετιουν τρομερα να τους τα βαζεις απο το κεφαλι. Για τις σαλιαρες συμφωνω...και παρε αυτες που εχουν το ναυλον απο πισω οχι αναμεσα στα υφασματα, ειναι πιο λεπτες και βολικες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia ουτε κι εγω αγορασα καλαθουνα ή λικνο, ουτε προκειται! οπως κι εσυ κατευθειαν στο κανονικο κρεβατακι. οσο για το πορτ μπεμπε, η αληθεια ειναι οτι δεν θα το αγοραζα μιας και γενναω ανοιξη αλλα ηταν δωρεαν μαζι με το καροτσι.

οσο για τις κρεμες-λαδια-πουδρα, ο,τι μου πει ο παιδιατρος, κι εμενα αυτα μου τα ειπανε...

η ενδοεπικοινωνια εξαρταται απο το σπιτι της καθεμιας,...αν ειναι στο διπλανο δωματιο, ολα τα δωματια κοντα τοτε δεν χρειαζεται...αν ειναι σπιτι, και μαλιστα πανω-κατω τοτε επιβαλλεται.

για αυτο ειπα και πιο πανω η καθεμια κανει οοοοοο,τι θελει αναλογα με την περιπτωση της καθεμιας!!!

juliax αυτες τις σαλιαρες πηρα, αυτες που λες, οχι με κορδονι! δεν βολευει το κορδονι στο νεογεννητο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης το Αρκαδι ειναι τελειο για τα παιδικα ρουχα- εχει μηδεν χημικα, δεν χρειαζετε καν μαλλακτικο, οταν θα μπουν φρουτα και κρεμες αλλαξα εγω απορρυπαντικο, γιατι δεν βγαινουν οι λεκεδες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xaroulini πολυ καλη η λιστα σ μπραβο σ και εψαχνα κατι τετοιο για να ξερω τι θα παρω,βεβαια εχω πολυ ακομα μεχρι το μαιο αλλα καλυτερα να ξερεις απο την αρχη.Κοριτσια ακουσα οτι τα φορμακια εσκιμο που λετε δεν ειναι και τοσο υγειηνα για τα μωρακια μας γιατι δεν αφηνουν το σωμα του μορου να αναπνεει τοσο παχι που ειναι.Τωρα δεν ξερω ποια ειναι η αληθεια.....

Εγω πιστευω οτι το κρεβατακι,το ριλαξ και το καροτσακι και η αλλαξιερα αρκουν.....οτι πιστευει ο καθενας βεβαια. :silly: :silly: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

debbie871 γι'αυτο ακριβως το λογο εβαλα τις λιστουλες, για βοηθεια! οσο για τα εσκιμο παντα βαμβακερα να παιρνεις και οχι συνθετικα και θα'ναι οκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ..

ΩΡΑΙΑ Η ΛΙΣΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ...ΤΟ ΡΙΛΑΧ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΤΕ ΑΝ ΠΑΡΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΜΑΧΙΛΑΡΙ ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ....KAI ΠΑΛΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ...ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΣΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχει δικιο η Χαρουλα υπαρχουν 100% βαβμακερα, και σε απλα λεπτα βαμβακερα και σε βελουτε, να προσεχεις μονο γιατι τα περισσοτερα βελουτε ειναι 80-20, να ζητας βαμβακερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to ρηλαξ το αφηνουν αλλα σε οριζοντια 8εση , παιδια δεν 8α μπορουσα να φανταστω το νινι μου μονο αγκαλια κ καλα8ουνα , εγω προσωπικα το ελιωσα απο την 1 εβδομαδα ! (οριζοντια ειπαμε)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

erwlia έγραψε:

Σωτήριες αυτές οι λίστες για εμάς τις άσχτετες -μέλλουσες μαμάδες :cheer:

χαιρομαι! για αυτο τις εβαλα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria_86 έγραψε:

ΧΑΡΟΥΛΙΝΙ ΩΡΑΙΑ Η ΛΙΣΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΚΤΙΚΗ!!!!!ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΛΗ ΤΗ ΠΡΟΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΔΕΡΜ ΘΑ ΤΑ ΠΛΥΝΕΙΣ???Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΣΑΡΑΝΤΑ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΤΑ ΠΛΕΝΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΑΠΟΥΝΙ - ΑΡΚΑΔΙ-....ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΔΕΡΜ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΒΡΕΦΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ??ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ..ΛΕΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ??ΦΑΓΟΥΡΑ???
εγω τα πλενω ειτε με αρκαδι ειτε με προδερμ κ δεν ειχε παρουσιασει τιποτα το μωρο..απλα εμενα μου αρεσε να χρησιμοποιω το προδερμ γτ επαιρνα κ το μαλακτικο κ εχει τελειο αρωμα!!!μωρουδιακο!!κ με τα 2 παντοσ δεν ειχαμε προβλημα εμεισ!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΓΩ ΠΡΟΔΕΡΜ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ...ΤΙ ΠΟΙΟ ΩΡΑΙΟ ΑΡΩΜΑ???ΒΕΒΑΙΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΥΧΕΙ....ΑΛΛΑ ΑΝ...ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΕΙ ΜΕΤΑ ΑΝ "ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ" ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ ΤΙΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΜΕ ΠΕΙΡΑ.....ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΩ.... ;);););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απλα μια διαπιστωση απο μενα

τα ποιο αχρηστα πραγματα που εχω παρει ειναι τα μικρα μπιμπερο των 150

τα χρησιμοποιησα παρα πολυ λιγο μεχρι τα μωρα να αρχισουνν να πινουν 160 ml

και αναγκαστηκα να παρω και αλλα μεγαλα

εγω θα ελεγα στις μελουσες μαμαδες να παρουν μονο κανα 2 ισα να τα χρησιμοποιουν και μετα για νερο και ας παρουν μονο μεγαλα

την ιδια δουλεια κανουν και δεν καταλαβαινω γιατι να περνουμε μικρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οσο για τις αλλεργιες

μην φοβαστε βρε κοριτσια

δεν ειναι πια τοσο ευαισθητα τα μωρα

θελουν να τα παραλενε για να περνουμε οτι βλακεια κυκλοφορει

κι εγω μεσα σε αυτες ειμαι βεβαια

ολο τα υποαλλεργικα παιρνω

αλλα και αν δεν βρω προδερμ , θα παρω περσιλ σιγα τα λαχανα

μην τρελλενεστε

η συνηφαδα ηταν πολυ τρελλη με αυτα

και φανταστειτε πηγε σε δερματολογο να ρωτησει

αυτο που της ειπε ειναι να πλενει τα ρουχα του μωρου με το απορρηπαντικο που πλενει ολα τα ρουχα και μονο μαλακτικο να παρει παιδικο γιατι αυτο που μενει ειναι το μαλακτικο και οχι το απορρυπαντικο

το απορυπαντικο ξεβγαζεται πληρως οποτε δεν υπαρχει φοβος

οποτε καντε οτι καλυτερο μπορειτε για τα παιδακια σας χωρις υπερβολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...