Μετάβαση σε περιεχόμενο

poies perimenoume didimakia?


gianna83

Recommended Posts

ερωτηση κρισεως:

τα δυδιμα "παινονται" μονο με εξωσωματικη??

ποιες ειναι η πιθανοτητες να πιασει καποια "φυσιολογικα"???

εγκυκλοπαιδιακα ρωτα..ετσι για να εχουμε ελπιδες!χαχαχα

πως ειναι να κουνιουντε δυο μικρα ζαβολιαρικα στην κοιλια σου????!!!!

φιλιαααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σαφώς και τα δίδυμα δεν έρχονται μόνο με εξωσωματική ... ανέκαθεν γεννιόντουσαν δίδυμα, άλλοτε μονοζυγωτικά άλλοτε διζυγωτικά, είτε τυχαία είτε λόγω κληρονομικότητας ... και σήμερα όποια γυναίκα κάνει δίδυμα, δεν σημαίνει ότι έκανε εξωσωματική ... να μην σου πω ότι απλά χάπια πολλαπλής ωορρηξία να πάρεις έχεις πιθανότητα να κάνεις δίδυμα!!!

ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΥΟ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΔΙΠΛΗ Η ΑΠΟΛΑΥΣΗ, ΔΙΠΛΗ Η ΕΥΤΥΧΙΑ!!!! ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΔΙΠΛΗ!!!!!!! ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsia!

tora xipnisa apo tis 12 koimomouna :P:P

Marsoupilami kai mena i kilia mou san fouska einai,opoia me vlepei leei oti aytin tin kilia tin eixe ston 6o.

Alla den me niazei tin dixno kiolas forao stena forematakia me kolan kai einai poli omorfi i kilitsa mou :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλήσπέρα κορίτσια,

μ' αρέσει που σας διαβάζω χαρούμενες με τις κοιλίτσες σας και τα μωράκια σας. Εγώ σαν άνθρωπος δεν είμαι και πολύ εκδηλωτική, μου λέει η μαμά μου γιατί δεν χαίρεσαι? Η αλήθεια είναι ότι χαίρομαι και πάρα πολύ μάλιστα, αλλά δεν ξέρω πως πρέπει να φαίνεται ότι χαίρομαι.

Σήμερα έκανα αυχενική και τα 2 μωράκια είναι μια χαρα τιμές 1.5 και 1.4 και μάλιστα το 1 είναι και αρκετά μεγάλο σαν είναι μιας εβδομάδας παραπάνω. Χάρηκα πάρα πολύ, είμαι τρισευτυχισμένη, αλλά όταν ο γιατρός μου λέει και να το ποδαράκι και να το χεράκι δε μου βγαίνει να πανηγυρίσω, κακό είναι? Μου τα έδωσε και σε DVD, αλλά δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω ότι τα κουβαλάω μαζί μου.

Ιρενε πολλά φιλιά, ξέρουμε οτι δεν μας ξεχνάς, όπως δεν σε ξεχνάμε και εμείς και βλέπω οτι κάνεις post τακτικά, που σημαίνει ότι από διάθεση πάμε καλά. Φάντάζομαι ότι το πολύ μέχρι το Πάσχα θα είσαι έτοιμη. Μας προλαβαίνεις χαλαρά, ούτε στα μισά της εγκυμοσύνης δε θα είμαστε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

soula123 έγραψε:

Ιρενε πολλά φιλιά, ξέρουμε οτι δεν μας ξεχνάς, όπως δεν σε ξεχνάμε και εμείς και βλέπω οτι κάνεις post τακτικά, που σημαίνει ότι από διάθεση πάμε καλά. Φάντάζομαι ότι το πολύ μέχρι το Πάσχα θα είσαι έτοιμη. Μας προλαβαίνεις χαλαρά, ούτε στα μισά της εγκυμοσύνης δε θα είμαστε.

Σουλάκι καταρχήν να ξέρεις ότι με συγκινείς...Πράγματι είμαι λίγο καλύτερα!

Οσο για το αν θα σας προλάβω...παίζεται... μάλλον θα την κάνω τέλος Μάη...άν τα μωράκια σας είναι βιαστικά...μάλλον όχι...Μόνο να ναι γερά!

Οσο για το ότι είσαι συγκρατημένη, νομίζω ότι είσαι απλώς αγχωμένη κι ας μην το δείχνεις, ανησυχείς να πάνε όλα καλά...Πιστεύω ότι μετά τον τρίτο -τέταρτο θα χαλαρώσεις και θα το απολαύσεις!

Σε φιλώ γλυκά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kleoxx αγοράκι και κοριτσάκι, τέλεια!!!είσαι πολύ τυχερή που μπορείς και κάνεις τα πάντα, ζηλεύω!

marsoupilami εμείς πάμε πακέτο από κιλά και κοιλίτσες, έτσι τεράστια είναι και η δική μου! ευτυχώς ξεκίνησα από 50 κιλά και έχω λίγο περιθώριο!

σήμερα πήγα αγορά, πήρα μπότες και ένα φορεματάκι, όχι εγκυμοσύνης αλλά πολύ φαρδύ. ούτε μια ώρα δεν έκανα στην αγορά αλλά με έπιασε η μέση :S μόλις βγω και περπατήσω ελάχιστα με πονάει η μέση, με το παραμικρό όμως! πολύ περίεργο μου φαίνεται ποτέ δεν είχα τέτοιο προβλημα. είχα κανονίσει να βγω και με τις φίλες μου και αναγκάστηκα να το αναβάλλω :( από ότι διαβάζω άλλες κοπέλες κάνουν τόσες δουλειές και όλα οκ και εγω γίνομαι κομμάτια με μισή ώρα περπάτημα, τόσο ευαίσθητη είμαι πιά?

επίσης έχω κι άλλο προβληματάκι, έκανα τις καθιερωμένες εξετάσεις κι έχω αιματοκρίτη 30!!πριν ένα μήνα είχα 38!!πήρα τηλ το γιατρό και μου είπε να ξεκινήσω σίδηρο, μέχρι τώρα έπαιρνα μόνο φυλλικό οξύ. η μικροβιολόγος μου είπε ότι επειδή είναι 2 τα μωράκια έχουν μεγάλες ανάγκες. εσείς πώς τα πάτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια γεια σας κ απο μενα...θα ηθελα να σας ρωτησω σαν ειδικεσ για τα διδυμα...ποτε σας ειπε ο γιατρος σας οτι περιμενεται διδυμακια...σας ρωταω γιατι εχω κληρονομικοτητα για διδυμα κ οταν πηγαμε για υπερηχο κ το ακουσαμε μας ειπε ο γιατρος οτι φαινεται να ειναι 2 αλλα οτι θα το σιγουρεψουμε στης 9/2 που θα παμε για αυχενικη...

Σας ευχαριστω παντως...καταλαβαιτε με...ειναι η πρωτη μου εγκυμοσθνη κ ειμαι αγχωμενη καπως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katekargi εμείς τα είδαμε πολύ γρήγορα, στην 6η εβδομάδα φαινόταν δύο σάκοι ολοκάθαρα. δεν ξέρω όμως πότε φαίνεται αν τα μωράκια είναι στον ίδιο σάκο, ίσως σε αυτή την περίπτωση να φαίνονται λίγο αργότερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρωταω γιατι ειδαμε ενα σακο αλλα 8μιση εβδομαδων που το καναμε εμεισ τον υπερηχο μασ ειπε οτι φαινεται να ειναι 2 μωρακια...κ απο την καρδια κατι ειπε αλλα δεν το καταλαβαμε...μας ειπε οτι σιγουρα θα φανει στην αυχενικη...κ δεν ειχε κ πολυ χρονο για να μς εξηγησει γιατι τον καλεσαν για τοκετο..οποτε..μαλλον κατι με του χτυπους της καρδιας...σαν να ακουγε 2 ειπε..αλλα δεν ακουγοταν κ καθαρα...σε ευχαριστω παντως..κ με το καλο να γεννησεις τα μωρουλι σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσιααααα. Κ εμενα φανηκε νωρις νωρις οτι ηταν δυο γιατι ηταν δυο σακοι. Ααααααα και φυσιολογική εγκυμοσυνη οχι εξωσωματική ειχα την κορη μου κ μου σκασαν κ αυτα μύτη. Η κληρονομικοτητα παιζει ρολο νομιζω εμενα ειχε κ η μαμα μου διδυμα τα οποια βεβαια τα εχασε λογο λαθος γιατρου.

Ευχομαι να ειναι δυο τα μωρακια σου κοριτσακι μουυυυυυυ.

Στις υπολοιπες διδυμομανουλες πολλα φιλια.

Σημερα εμαθα κατι ασχημο αλλα δεν θελω να σας στενοχωρησω κ εσας για μια διδυμομανουλα απο το σοι του αντρα μου. Ελπιζω να μην ισχυει μονο τιποτα αλλο

φιλακια σε ολες σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμενα η μαμα μου ειχε διδυμα αλλα πεθαναν μια εβδομαδα μετα τον τοκετο κ εφταιγε το νοσοκομειο γιατι ενω ηταν προωρα κ δεν ειχαν αλλεσ θερμοκιτιδες δεν τα εστειλαν σε αλλο νοσοκομειο...τα αφησαν εστι τα αδερφακια μου...!!:(:(:(

Αν εχω διδυμα θα ερθω κ εγω απο δω γιατι εχω ααααπορειουλεεεεςςς...χαχαχαχ

Φιλακια σε ολες κ καλο βραδυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

Αλικυ, για το σίδηρο που ρωτάς πριν 2 εβδομάδες έκανα αιματοκρίτη και βγήκε 38, παρόλ' αυτά ο γιατρός μου έδωσε σίδηρο και όταν του είπα ότι έχω υψηλό αιματοκρίτη και μάλλον δεν μου χρειάζεται,μου εξήγησε ότι πέφτει πολύ γρήγορα και στην δίδυμη κύηση είναι καλό να το παίρνεις νωρίς νωρίς.

Θα σου δώσει σίδηρο και θα είσαι μια χαρά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΛΑΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!!! ΤΙ ΚΑΝΕΕ? ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΟΙΛΙΤΣΕΣ ΣΑΣ??? ΕΓΩ ΕΧΘΕΣ ΒΓΗΚΑ ΓΙΑ ΚΑΝΑΔΥΟ ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΜΕ ΠΟΝΑΓΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ!!! ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ Ι ΑΚΙΝΗΣΙΑ ΓΙ'ΑΥΟΤ!!! ΕΜΕΑ ΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΔΕΝ ΜΕ ΚΟΥΡΑΖΕ ΠΟΤΕ, ΙΣΑ-ΙΣΑ ΤΟ ΛΑΤΡΕΥΩ!!! ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΦΟΥ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΣΠΙΤΙ, ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΟΣΟΣ ΓΙΑ ΧΟΜΠΙ, ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΚΕΝΤΑΩ ΕΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΣΕΝΤΟΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΟΠΟΤΕ Η ΩΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

est συγχαρητήρια, με το καλό!! πληθαίνουμε οι διδυμομανούλες. εδώ είναι ότι πρέπει να ανταλάσουμε απόψεις και να λύνουμε τις απορίες μας...γιατί είναι πολλές!

2002 κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω, μόλις βγω για λίγο έξω με πονάει η μέση και την υπόλοιπη μέρα πρέπει να κάθομαι ξεπλωμένη, χάλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας δίνω περισσότερες πληροφορίες για εμένα και την εγκυμοσύνη μου,για να γνωριστούμε καλύτερα.

Έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού 20-25 Ιουλίου,γνωρίζω όμως οτι θα γεννήσω νωρίτερα.Ο γυναικολόγους μου λέει τουλάχιστον ένα μήνα και να είμαι και ευχαριστημένη.Άρα υπολογίζουμε γύρω στον Ιούνιο.Στην αυχενική διαφάνεια φάνηκε ξεκάθαρα το φύλο του ενός μωρού(κοριτσάκι)αλλά έχουμε μια μικρή αμφιβολία για το δεύτερο μωρό(κοριτσάκι και εκείνο μάλλον).

Τα μεγαλύτερα παιδάκια μου είναι τριών και ενός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsia!!!!!!!!

kalimera sporakia!!!!!!!!

est kalosorises stin parea mas,kali egkimosini sou euxome!

ego eimai i gianna perimeno didima apo exosomatiki(agori kai koritsi)mallon auta gia mena xarika gia tin gnorimia.

Loipon koritsares mou simera eimai poli xaroumeni giati katalava oti auto pou niotho stin kilia mou den einai ta entera alla ta MWRAKIA :laugh: :laugh: mou xthes vradi malista otan xaplosa exogone kati... kana podaraki mallon :P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

est καλως ηρθες στην παρεα μας. Τελεια 4 παιδακια. Εχεις βοηθεια? εχουμε περιπου μια βδομαδα διαφορά κ εχω κ εγω μια κορη 1,5 χρονών κ το σκεφτομαι κ πελαγωνω μιας κ ουτε κ εγω το περιμενα οχι μονο να μεινω εγκυος τωρα αλλα ποσο μαλλον κ σε διδυμα. Αντε κοριτσακια μεγαλωνει η παρεα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

beoutsaki έγραψε:

est καλως ηρθες στην παρεα μας. Τελεια 4 παιδακια. Εχεις βοηθεια? εχουμε περιπου μια βδομαδα διαφορά κ εχω κ εγω μια κορη 1,5 χρονών κ το σκεφτομαι κ πελαγωνω μιας κ ουτε κ εγω το περιμενα οχι μονο να μεινω εγκυος τωρα αλλα ποσο μαλλον κ σε διδυμα. Αντε κοριτσακια μεγαλωνει η παρεα

Έχω την πολύτιμη βοήθεια την μανούλας μου και του μπαμπάκα μου.Ευτυχώς δηλαδή!Στην αρχή θα ζοριστούμε λιγάκι αλλά είμαι σίγουρη πώς όσο βλέπουμε τα αδερφάκια να μεγαλώνουν θα ξεχνάμε τις δυσκολίες και θα τα χαιρόμαστε ολοένα και περισσότερο.Προσπαθώ απο τώρα να σκέφτομαι μόνο τα όμορφα και να αποβάλλω απο τη σκέψη μου οτιδήποτε άλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειας σας διδυμομανουλες...!!!!τον επρηξα τον γιατρο μου και θειο μου(δευτερο δλδ αλλα εχουμε πολυ καλες σχεσεις)κ πηγα σημερα να μου ξανακανει υπερηχο να δει αν ειναι δυο τελικα...και μαντεψτε???ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ!!!!!!! και ειναι στο ιδιο σακουλακιιιιι...αχ επαθα την πλακα μου..δεν το πιστευα οταν το ειδαμε με τον αντρουλι μου....φαινοταν το ενα διπλα απο το αλλο...ξεκαθαρα...απιστευτο συναισθημα ομως ε???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχα ναι ναι πολυ τυχερη ευτυχως γιαννα μου...δεν μου χαλαει χατιρι μωρε...οτι θελω τον κανω..χαχαχαχαχα!!παλι καλα παντως αλλιω θα αργουσα να το μαθω..κ ειχα αρχησει να αγχωνομαι οτι κατι δεν παει καλα γιατι εμενα ι κοιλιτσα μου φαινεται κοριτσια..απιστευτω??διανυω την 9 εβδομαδα κ ομως φαινεται...δηλαδη ποοοσοο θα φτασω???ειχα κ πιτα κοιλια πριν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

re esu einai 2 ta sporakia fisiko einai na megalosi i kilitsa mas grigora.

ego fenome les kai eimai 6 minon alla den me pirazi olo tin xaidevo kai olo kouventa me ta stroumfakia mou eimai. :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσιολογικο ειναι δηλαδη να εχει μεγαλωσει ε???ανησυχουσα λιγακι πριν γιατι κ η κουμπαρα μου που ειναι εγκυος(στον 4 μπηκε τωρα)εχει την ιδια κοιλιτσα με μενα..!!!!απο οτι διαβασα αρχισες σιγα σιγα να τα νιωθεις ε???φοβερο πρπει να ειναι...ανυπομονω κ εγω για εκεινη την στιγμη...ασε που αφου ειναι 2 θα τα νιωσω νωριτερα ε??αααα ξεχασα να σου πω..μου ειπε ο θειος μου οτι μαλλον θα γεννησω στον8!!!εσενα ποτε σου ειπε ο γιατρος σου??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tis teleutaies meres ta niotho kai eimai poli xaroumeni giati tora xero oti einai kala xoris na pao gia iperixo(den eimaste oles toooso tixeres na exoume ton theio gia giatro) :laugh: :laugh:

kanonikA genao 26 iouniou alla tha kanoume kesariki logo didimon kai exosomatikis kai gename me to kalo 10 iouniou.

Den mporeis na fantastis poso perimeno auti tin mera eimai periergi na do ti fatsoules tha exoun

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...