Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παρακαλώ τη συμβουλή σας


Recommended Posts

Άλλαξε μόνο το πρώτο μου μήνυμα.

Τελοσπάντων, επειδή το forum είναι απρόσωπο καταλαβαίνω ότι δεν είχες διάθεση να με προσβάλλεις. Από τη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος η μόνη μου έγνοια ήταν πώς θα το πάρει ο μικρός. Όταν έμαθα πώς είναι και δίδυμα τότε ένιωθα και τύψεις.

Όταν τα φέραμε από το μαιευτήριο είχε εκρήξεις θυμού. Τσίριζε και κοπανιόταν ενώ ποτέ δεν το είχε ξανακάνει. Μετά από μία εβδομάδα ενώ δεν του δίναμε σημασία το έκοψε. Όταν ηρεμούσε πήγαινα και του μιλούσα. Έπειτα για 2 μήνες δεν έδειχνε τίποτα. Τώρα την τελευταία εβδομάδα μου τα κάνει αυτά.

Σε παιδοψυχολόγο έχω μιλήσει για το θέμα του ύπνου αλλά τελικά δεν βρήκαμε λύση. Δεν φοβάμαι να επισκεπτώ ειδικό. Ίσα ίσα. Απλά δεν προλαβαίνω να ανασάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tirogaridaki έγραψε:

Θα σου έλεγα να μη δώσεις σημασια. Να συνεχίσεις να δίνεις την προσοχή σου σε αυτόν αλλά και στα διδυμα χωρίς να τονίζεις την άσχημη συμπεριφρά. Όταν κάποια στιφγμή μιλήσει κανονικά πες του μπράβο και πόσο όμορφα μιλάει έτσι και δώσε του ένα γλυκό φιλάκι...:) Όσο περισσότερο του τονιζεις να σταματήσει τον τρόπο ομιλίας τόσο θα το κάνει..αυτός είναι και ο στόχος του..να σου τραβήξει την προσοχή είτε για καλό ειτε για κακό...θέλει την προσοχή σου..αυτό είναι ένα σημάδι να αναρωτηθείς αν πραγματικά χαίρεσαι όταν ασχολείσαι μαζί του, αν του φέρεσαι όπως πρέπει κυρίως δηλαδή να κοιτάξεις τη δική σου συμπεριφορά . Πρσπάθησε να του μιλάς γλυκά και χωρίς φωνές , ακόμη και όταν περιποιήσαι τα μικρά βάλε τον στο παιχνίδι και γέμισέ τον μπράβο και χάδια..θα δεις πόσο θα αλλάξει..πες του για παράδειγμα..θέλεις να βάλεις λιγη κρέμα στον ποπο του αδελφούλη σου;;; :) Μη σου φαίνεται αστείο..είναι μια χρήσιμο βοήθεια θα το δεις..και θα δεις ότι θα του αρέσει περισσότερο...:)

Γενικά μιλάω πολύ γλυκά όχι μόνο στο παιδί. Ασχολούμαι πολύ μαζί του γιατί κι εμένα μου αρέσει. Τρελαίνομαι να τραγουδάμε και να χορεύουμε. Φτιάχνουμε μαζί παραμύθια και πάμε μια φορά τη μέρα ή ανά 2 μέρες βόλτα οι δυό μας. Είναι σχεδόν συνέχεια στην αγκαλιά μου.

Τα μωρά είναι 2 μηνών και πριν ένα μήνα ο Αλέξανδρος έκοψε την πάνα. Παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά και τα δύο έβρισκα τον χρόνο και την υπομονή να του μάθω το γιογιό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ίσως θα ήταν καλό να επισκεφθείται μαζί με τον μικρό έναν παιδοψυχολόγο. δεν είναι κακό ούτε πάει να πεί ότι κάτι έχει ο μικρός σου. εγώ το Μαράκι μου επειδή είχε καταλάβει την αδυναμία που της έχω μέχρι τα 2,5 δεν έλεγε κουβέντα.μονάχα μαμά-μπαμπά-και γιαγιά. εγώ τα είχα παίξει. η παιδίατρος της μικρής μου είπε ότι πρέπει να κοιτάξουμε τα αυτάκια της μήπως και δεν άκουγε. μπορείς να φανταστείς τι έπαθα τότε εγώ.έχασα την γή κάτω από τα πόδια μου. ένα απογευμα λοιπόν μαζί με τον άντρα μου την πήγα σε μία λογοθεραπεύτρια , και μετά από 15 λεπτά μαζί με την μικρή ξέρεις τι μου είπε; ότι είναι πανέξυπνη και ότι δεν μου μιλάει γιατί της κάνω όλα τα χατήρια και θέλει να μου τραβάει συνέχεια την προσοχή. την έγραψα παιδικό σταθμό μετά από δική της πρότρυνση και σήμερα 3 χρονών δεν σταματάει να μιλάει. απλά στα λέω για να μην έχουμε παρωπίδες ότι αν πάμε σε έναν γιατρό είναι και απαραίτητα κακό. βοήθησε το παιδί σου τώρα που είναι νωρίς.δείξτου ότι τον αγαπάς το ίδιο όπως και πρίν έρθουν τα δίδυμα, και αφιέρωνε του λίγο περισσότερο χρόνο. συγνώμη αν σε κούρασα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΒΙΑΖΕΤΕ?Η ΤΟ ΞΕΧΝΑΕΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ?ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ,ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΛΕΕΙ Ε-Ε-Ε-Ε Η ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙ ΜΠΑΜΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΜΑΜΑ,ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΕΡΧΟΜΟΣ ΤΟΝ ΔΙΔΥΜΩΝ ΟΤΙ Κ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ.ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ 'ΠΑΠΑΓΑΛΟ'.

ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ,ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ.. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ψαξε για βοηθεια . Οχι για το μικρο αλλα για σας . Να μαθεται πως πρεπει να του φερεστε και να καταλάβετε τι ζορι περνάει αυτη τη στιγμη .

ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ. Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΣΧΗΜΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΕΧΕΙ 3 ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΤΗ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΙΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ ΠΑΡΑΜΕΛΗΜΕΝΟΣ ΑΔΙΚΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ..ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΖΕΙ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΚΟΝΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΧΗ ΤΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΕΝΑΝ ΚΑΠΩΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΣΚΛΗΡΟ ΤΙΤΛΟ.

ΛΕΤΕ Η ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΑΠΑ ΤΟ ΓΙΟ ΤΗΣ;; ΤΑΡΑΓΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ..

ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΚΩΣ ΑΠΟΛΟΓΗΘΗΚΕ..

LaLa ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ..ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΑΓΕΝΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ 3 ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΚΑΛΗ ΜΑΜΑ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΜΟΥΝ ΑΝ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΚΕΚΕΔΙΖΕ ΑΠΟ ΖΗΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ..

ΓΙΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ΠΙΑ.. :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frosobal έγραψε:

tirogaridaki έγραψε:

Γενικά μιλάω πολύ γλυκά όχι μόνο στο παιδί. Ασχολούμαι πολύ μαζί του γιατί κι εμένα μου αρέσει. Τρελαίνομαι να τραγουδάμε και να χορεύουμε. Φτιάχνουμε μαζί παραμύθια και πάμε μια φορά τη μέρα ή ανά 2 μέρες βόλτα οι δυό μας. Είναι σχεδόν συνέχεια στην αγκαλιά μου.

Τα μωρά είναι 2 μηνών και πριν ένα μήνα ο Αλέξανδρος έκοψε την πάνα. Παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά και τα δύο έβρισκα τον χρόνο και την υπομονή να του μάθω το γιογιό.[/quote:ncqyjsla]

Ξέρεις όταν σου έγραφα σκεφτόμουν τι μπορεί μια μάνα να κάνει αν ακομη κι αν δίνει αμέριστη προσοχή στο μεγαύτερο παιδάκι αυτό συνεχίζει..και μπήκα στη θέση σου γιατί θα έρθω στη θέση σου πολύ σύντομα..έχεις δίκιο ..όμωε επειδή αναφέρεσαι στην συγκεκριμένη συμπεριφορά τότε απλως μην ασχολείσαι..μην δίνεις σημασια και άκουν τον όπως θα τον άκουγες αν μιλουσε κανονικά..υπομονη..θπομονη....υπομονη...κάποια στιγμή θα καταλάβει...εσύ συνέχισε να ασχολείσαι μαζί του στον ίδιο ρυθμό κι αν νομίζεις ότι κάποιες φορές ήσουν άδικη μαζί του προσπάθησε να μην τις επαναλάβεις και να είσαι σωστή και υπομονετική ...κι εγώ κάποιες φορες αν και είναι ένας μέχρι στιγμής, του φερομουν άσχημα επειδή έφτανα στα όριά μου...πλέον επειδή είδα ότι δεν μου άρεσε που με έβλεπε έτσι το μειωσα στο ελάχιστο...σχεδόν καθολου θα έλεγα..ΥΠΟΜΟΝΗΗΗΗ και πάλι...δυσκολο το έργο σου με 3 παιδιά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα αυτά τα κάνει γιατί θέλει να τραβήξει την προσοχή σου.

Έτσι κάνει κι εμένα η κόρη μου που ζηλεύει τον μικρό της αδελφό. Μιλάει μπεμπεδίστικα, θέλει ώρες-ώρες κι αυτή αλλεσμένο φαγητό, ζητάει πιπίλα( που την έχουμε κόψει εδώ κι ένα χρόνο) και διάφορα άλλα.

Πιστεύω πως η καλύτερη αντιμετώπισει έιναι η αδιαφορία με την έννοια να μην δείχνεις τον εκνευρισμό σου όταν το κάνει γιατί σίγουρα μετά θα το επαναλαμβάνει μόνο και μόνο γιατί καταλαβαίνει ότι θα έχει την προσοχή σου. Κάνε πως δεν τον ακούς....

Επίσης εγώ παροτρύνω την κόρη μου να μιλάει στον γιό μου για να μάθει κι εκείνος λεξούλες.Την επιβραβεύω για την προσπάθειά της κι εκείνη ενθουσιάζεται και προσπαθεί περισσότερο.

Η ζήλια πάντα θα υπάρχει, βλέπω και τα δικά μου που έχουν μεγαλώσει λίγο και ακόμα η μεγάλη τον ζηλεύει παρόλο που μαζί της κάνουμε περισσότερα πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Μπήκα μόνο για λίγο μόνο και μόνο για να διαβάσω τις συμβουλές σας.

Το βράδυ ο Αλ/νδρος σηκώθηκε τουλάχιστον 5 φορές και με ζητουσε. Ξεροστάλιασα πάλι στην καρέκλα δίπλα στο κρεβάτι του και στα ενδιάμεσα να θηλάζω κι ένα μωρό. Πάλι άυπνη δηλαδή. Όλο το βράδυ μιλούσε μια χαρά. Το πρωί έβαλε την τσιρίδα ξύπνησε πάλι τα μωρά. Οκ δεν του λέω τίποτα. Πάμε στο σαλόνι μια χαρά μιλούσε. Παίρνουμε τα μωρά μέσα άρχισε πάλι να κεκεδίζει.

Πήρα τηλέφωνο τον παιδοψυχολόγο που είχαμε επισκεπτεί και μου είπε πώς είναι παροδικό και απλά να του δώσω χρόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα frosobal.

κάνε υπομονή και δώστου τον χρόνο του. κάντον να νιώσει ότι είναι σημαντικός για σένα και ότι τον αγαπάς λίγο περισσότερο από τα μωράκια. πές του αυτό να είναι το μυστικό σας. είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά.

Να μας ενημερώνεις πώς τα πάει ο μικρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

LaLa έγραψε:

ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ. Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΣΧΗΜΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΕΧΕΙ 3 ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΤΗ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΓΙΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙ ΠΑΡΑΜΕΛΗΜΕΝΟΣ ΑΔΙΚΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ..ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΖΕΙ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΑΚΟΝΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΧΗ ΤΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΕΝΑΝ ΚΑΠΩΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΚΑΙ ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ ΣΚΛΗΡΟ ΤΙΤΛΟ.

ΛΕΤΕ Η ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΑΠΑ ΤΟ ΓΙΟ ΤΗΣ;; ΤΑΡΑΓΜΕΝΗ ΕΙΝΑΙ..

ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΚΩΣ ΑΠΟΛΟΓΗΘΗΚΕ..

LaLa ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ..ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΑΓΕΝΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕ 3 ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΚΑΛΗ ΜΑΜΑ.ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΜΟΥΝ ΑΝ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΚΕΚΕΔΙΖΕ ΑΠΟ ΖΗΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ..

ΓΙΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ΠΙΑ.. :angry:[/quote:2td8sx05]

Ανθή σε ευχαριστώ πολύ, που με καταλαβαίνεις. Ξέρω το παιδί μου καλύτερα από τον καθένα και η αγάπη που του δείχνουμε είναι τεράστια. Νομίζω ότι μεγαλώνοντας θα έχω πρόβλημα με τα μωρά όχι με αυτόν.

Πριν λίγο λογομαχούσα με τη μητέρα μου, γιατί μου λέει να τον αφήνω εκεί κι εγώ δεν θέλω. Μας είπε και ο παιδοψυχολόγος όχι γιατί θα νιώθει ότι τον ξεφωρτωνόμαστε. Μα μου λέει μια χαρά είμαστε στο σπίτι. Ναι της απαντάω και περιμένει όταν με δει να ξεσπάσει. Και πάλι τα άκουσα ότι θα κάνω στο παιδί πρόβλημα κι ότι του επιβάλλω με το ζόρι 2 μωρά.

Ήμουν που ήμουν από αυτά που μου γράψατε χθες (όλο το βράδυ τα σκεφτόμουν) με αποτέλειωσε η μητέρα μου.

- Παρακαλώ πριν μου γράψετε ότι δεν είναι κακό να δω έναν ειδικό διαβάστε ότι έχω γράψει ότι έχω ήδη μιλήσει με παιδοψυχολόγο. Πιστεύω όμως ότι η συμβουλή της κάθε μανούλας είναι ανεκτίμητη :) .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φροσω στο εγραψα και στο μνμ αλλα θα συνεχίσω και εδω . Κανεις δεν ειπε οτι δεν αγαπας το παιδάκι σου !

Η μητέρα μου λατρευει τη μικρη μου αλλα της εμαθε να κανει ντα τις μυγες .. Ενω εγω της εχω τονισει 1000 φορες οτι δεν θελω να μαθαινει ντα ντα γιατι ήδη μας εχει χτυπήσει καποιες φορες .

Οι μαμαδες μας νομιζουν οτι βοηθουν καποιες φορες αλλα απλα περιπλέκουν χειροτερα τα πράγματα .

Εγω δεν βρισκω σκληρό να σου πω την αληθεια οπως τη βλεπω. Σου μιλησα οπως θα μιλαγα στην καλυτερη μου φιλη ή στην αδερφή μου . Δεν θελω να σου γινω αρεστή να σε ταρακουνήσω θέλω γιατι ειδα καποια λαθη .

Φυσικά και εχεις απο ολες μας και απο μενα πρωτα πρωτα μια μεγάλη αγκαλιά ! Σε καταλαβαινω και να ξερεις ο λογος που δεν τολμω για δευτερο ειναι κατι τετοια που δεν ξερω αν ειμαι ικανη να αντιμετωπίσω !

Ευχαριστω Ανθη που μου ειπες τη γνωμη σου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frosobal πέρυσι το Πάσχα ο μικρός μου άρχισε να τραυλίζει εντελώς ξαφνικά, με αφορμή την 4ήμερη απουσία του μπαμπά του απ'το σπίτι για δουλειές, στον οποίο έχει τρομερή αδυναμία.. Πανικοβλήθηκα, στενοχωρήθηκα, δεν ήξερα πώς να το αντιμετωπίσω. Επιστρέφοντας ο μπαμπάς του απ'το ταξίδι η ομιλία του βελτιώθηκε αλλά δεν μπορώ να πω ότι το πρόβλημα εξαλείφθηκε εντελώς. Κλείσαμε ραντεβού με παιδοψυχολόγους, μας συμβούλεψαν να μην τον διακόπτουμε όταν προσπαθεί να πει κάτι, να μην του ολοκληρώνουμε εμείς τις φράσεις, να έχουμε ατελείωτη υπομονή μέχρι να καταφέρει να πει αυτό που θέλει, ότι είναι κάτι παροδικό, πιθανόν από άγχος, ανασφάλεια, κάτι που τον ενόχλησε κλπ. Να τον κοιτάμε πάντα στα μάτια, να τον καθησυχάζουμε, γενικά να μη μας βλέπει να βιαζόμαστε. Δε θέλω να μακρηγορώ, ο μικρός έχει πια συνέλθει εντελώς, πηγαίνει και στον παιδικό, πράγμα που του έκανε πολύ καλό, και όλα οκ. Πιστεύω πως ο ερχομός των διδυμακίων τον..εκθρόνισε και γι'αυτό σου βγάζει αυτή τη συμπεριφορά. Σίγουρα δεν το κάνει επίτηδες, οπότε μόνο αγάπη και υπομονή να του δείχνετε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frosobal μου δωσε η παιδιατρος ενα βιβλιο τωρα που θα κανω και 2ο μωρο για να προετοιμαστουμε για τις αντιδρασεις του πρωτου μας μωρου,ειναι του Ν.Ματσανιωτη "Εμεις και το παιδι μας", τωρα εσυ με 3 παιδια δεν ξερω κατα ποσο θα προλαβαινες να το διαβασεις αλλα λεει αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα.

Λεει οτι δεν ειναι "καλο' να αφηνουμε στη γιαγια περισσοτερο το πρωτο παιδι αλλα οτι δεν πρεπει να χωριζουμε τα παιδια (με δικα μου λογια στα λεω),εχει καλες συμβουλες γενικοτερα.Και μας η γιαγια υποστηριζει οτι θα πρεπει να της αφηνουμε τον γιο μου πιο πολυ για να μην κουραζομαστε αλλα δεν μ αρεσε σαν ιδεα απο την αρχη,ετσι θα νιωσει οτι τον παραγκωνιζουμε.

Lala αυτο το "νταντα" της το χω πει και γω να το κοψει ποσες φορες,αλλα τωρα το χει μαθει ο μικρος και με το που κουτουλαει καπου αμεσως σηκωνει χερι..."νταντα κακο" λεει...αλλα δεν το καταλαβαινει η γυναικα παρολο που της εξηγω οτι δεν ειναι σωστο.Σκεφτομαι αν κατα λαθος τον χτυπησει ή σπρωξει ενα παιδακι στην παιδικη χαρα το πιο πιθανο ειναι να το κανει νταντα,τελικα οι θεωριες διαπαιδαγωγησης της γενιας των γιαγιαδων ειναι ...οτιδηποτε αλλο παρα διαπαιδαγωγηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...και μην αμφισβητεις την ικανοτητα σου ως μανα ,ειδικα τωρα γιατι εχεις τρια μωρα να μεγαλωσεις και δε σε παιρνει να αμφιβαλλεις για σενα. Και μονο που θηλαζεις 2 μωρα και ταυτοχρονα εχεις και ενα τριτο να ταισεις/φροντισεις εισαι παραπανω απο ικανη. Οπως επισης μην δειχνεις στον μεγαλο οτι αυτος εχει πιο πολυ σημασια, οτι τα μικρα ερχονται δευτερα γιατι και αυτο του δινει λαθος μηνυμα (μπορει να σκεφτει οτι αφου αυτα ερχονται "δευτερα" ετσι κι αυτος στο μελλον μπορει να βρεθει σε αυτη τη θεση).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι συμβουλές σου είναι πολύτιμες για μένα. Ποιο είναι το βιβλίο μήπως και μπορέσω να το διαβάσω. Να φανταστείς έχω ένα βιβλίο για τα δίδυμα κι ακόμα δεν έχω δει το εξώφυλλο. Τώρα έχω τον μεγάλο και βλέπει βιντεάκια και τον, ,ξεγέλασα λίγο να δω τα email μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχει ψυχολόγος και στο φόρουμ!!! είναι η κα Σοφία Κυριακοπούλου!!! μπορείς να της στείλεις ένα πμ!!! για μια 2η γνώμη αν και νομίζω ότι ο γιος σου δεν έχει κανένα πρόβλημα όπως είπαν και πολλά κορίτσια μάλλον από αντίδραση το κάνει και να τραβήξει την προσοχή σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα ο μικρός τραύλισε μόνο για πολύ λίγο. Ήταν τα μωρά ξαπλωμένα στο κρεβάτι κι έπαιζαν με το γυμναστήριο τους. Πήγε και τους έπιασε τα κεφάλια και τους τα χτύπησε το ένα με το άλλο. Τα μωρά άρχισαν να κλαίνε, άρχισε κι εκείνος να στριγγλίζει. Εκείνη λοιπόν την ώρα τραύλιζε. Τον έπιασα αγκαλιά και του εξήγησα πώς αυτό δεν είναι ωραίο που έκανε γιατί τα μωρά πονάνε και κλαίνε. Ούτε μάλωμα ούτε τίποτα. Και γενικά δεν τον μαλώνω, παραμόνο του μιλάω. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια που να πάει το μυαλό μου. Ο γιος μου εδώ και δύο μέρες δεν τραύλισε ούτε μία φορά. Τα σενάρια περί άχγους και καταπίεσης μάλλον πήγαν, κι ευτυχώς, στον βρόντο.

Είχα απόλυτο δίκαιο. Το έκανε επίτηδες (όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος).

Ήρθε λοιπόν μια φίλη μου και τον ακούει. Εκείνη δεν ήξερε τίποτα. Και του λέει: βρε Αλέξανδρε μίλα καλά, πώς μιλάς έτσι; Εγώ ποτέ δεν τον ρώτησα, απλά έδινα προσοχή, όπως ακριβώς μου είχατε πει κι εσείς κι ο παιδοψυχολόγος. Και τί της απαντά που με έστειλε τελείως; Είμαι ο γκάμης. Επειδή τραγουδάει ο gummy bear gummy gummy gummy gammy συνεχόμενα, νόμιζε πώς πρέπει να κάνει το ίδιο :S .

Πέταξα τα Dvd με τον γκάμη, του εξήγησα πώς ο γκάμη δεν μιλάει έτσι αλλά μόνο τραγουδάει, του έφερα κι άλλα τραγούδια ως παράδειγμα, του είπα ότι δεν είναι ωραίο να μιλάει με αυτόν τον τρόπο και το έκοψε (ελπίζω μαχαίρι).

Δεν είχε να κάνει με τα μωρά. Με τα μωρά έχουν να κάνουν άλλα πράγματα που κάνει αναμενόμενα όμως και απολύτως φυσιολογικά. Σίγουρα κάποια στιγμή θα ξαναχρειαστώ τις συμβουλή σας μανούλες.

Σας ευχαριστώ πολύ :):):):):):):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΣΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑς ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΑς ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩς ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ. ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ GUMMY BEAR. ΕΧΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ. ΜΑς ΑΓΧΩΝΟΥΝ - ΜΑς ΤΡΕΛΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑς ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΑΓΩΝΙΩς ΤΟ ΛΟΓΟ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ; ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ. ΠΙΑΣΤΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΡΙΞΤΟΝ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΝΕ ΤΟΝ ΣΤΑ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΑΡΓΑΛΗΤΟ , ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΣΥΓΝΩΜΗ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πίστευα ότι θα μπορούσε μια παλιοαρκούδα να τον επηρεάσει τόσο :S . Και πού είμαι ακόμα με αυτά τα παλιοκινούμενα σχέδια που έχει η τηλεόραση όλο βία και τέρατα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...