Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παρακαλώ τη συμβουλή σας


Recommended Posts

Ο 2χρονος γιος μου αρχίζει να ζηλεύει πάρα πολύ τα δίδυμα. Όσο κι αν ασχολούμαι μαζί του δεν του είναι ποτέ αρκετό. Μιλάει πάρα πολύ καλά, λέει και το σίγμα, μόνο το ρο δεν το λέμε ακόμα. Σχηματίζει προτάσεις, σωστά γένη, πτώσεις, χρόνοι. Μιλάει σαν ενήλικας.

Τελευταία όμως μου τραυλίζει. Μέρα με τη μέρα το κάνει πιο έντονα. Λέει για πχ μαμαμαμαμαμαμα μαμά. Είπαμε ότι είναι από τη ζήλια και δεν του λέμε τίποτα. Φοβάμαι όμως μήπως του μείνει. Όταν δεν είναι σπίτι μιλάει κανονικά.

Δεν ξέρετε πόσο έχω νευριάσει γιατί το κάνει επίτηδες.

Τί να κάνω; Καμία συμβουλή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μηπως αν του δωσεις να καταλαβει οτι οταν μιλαει ετσι δεν ειναι σωστα??

η αν τον αγνοησεις οταν μιλαει ετσι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην αρχή τον διόρθωνα. Η παιδίατρος μου είπε να τον αγνοώ και ότι μπορεί να το κάνει κανένα 6μηνο.

Κι αν μου μέινει κεκές; Θυμώνω γιατί το κάνει επίτηδες. Κάτι προσπαθούσε να μου πει σήμερα, δεν άντεξα και του λέω: καλά μου το λες αύριο και το έκανε πιο έντονα μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθαρά προσωπική μου άποψη....δεν νομίζω ότι το κάνει επίτηδες....μάλλον την προσοχή σου θα θέλει...αφού πρόκειται για τον πρωτότοκο...και μόλις τον επιπλήττεις κομπλάρει περισσότερο. :)

Γιατί δεν συμβουλεύεσαι και έναν παιδοψυχολόγο για να μην έχεις και το άγχος να μην του μείνει? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι φυσικό να έχει επηρρεαστεί απο τον ερχομό δύο μωρών καθώς είναι σε μια ηλικία που αντιλαμβάνεται τα πάντα πλήρως ;)

Το μόνο σίγουρο,χωρίς να είμαι ειδικός,είναι οτι θέλει να σου/σας τραβήξει την προσοχή!Βλέπει πως εσύ νευριάζεις με αυτό άρα το κάνει πιο συχνά . Αγνόησε το πλήρως όταν το κάνει,σαν να μην το ακούς και πιστεύω πως σε λίγο καιρό θα το σταματήσει. :)

Την ίδια τακτική ακολούθησε και η μαμά μου όταν ο μικρός μου αδερφός έλεγε κάποιες κακές λέξεις :huh: Τελικά τις ''έκοψε''

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχει πέριπτωση να μην το κάνει επίτηδες αλλά επειδή αγχώνεται. Ισως βιάζεται να σου πει κάτι πριν για παράδειγμα κλάψει κάποιο απο τα δίδυμα. Το ίδιο έκανε και η ανηψούλα μου για αρκετό καιρό, δεν θυμαμαί ακριβώς σε πια ηλικία νομίζω λίγο μεγαλύτερη αλλά τώρα που μεγάλωσε μια χαρά μιλάει, η μητέρα της συμβουλεύτηκε κάποιον ειδικό. Γνώμη μου να κάνεις κι εσυ τι ίδιο όχι τόσο για το παιδί, δεν έχει πρόβλημα αφου έξω μιλάει κανονικά όπως λες, αλλά για να ξέρεις πως να το χειριστεις καλύτερα και να τον βοηθήσεις να το ξεπεράσει. Τα νεύρα σε καμία περίπτωση δεν βοηθούν. Υπομονή χρειάζεται κι εγω σας την εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ!!!!!!!

Λέτε να είναι αγχωμένος και να κομπλάρει; Δεν το είχα σκεφτεί και τώρα προβληματίστηκα έντονα. Το σαββατοκύριακο που μας πέρασε ήταν στο νοσοκομείο με τη νέα γρίπη κι εγώ δεν έπρεπε καθόλου να πάω μην κολλήσω και κατά συνέπεια κολλήσουν τα μωρά, αλλά και γιατί δεν είχα ποιος να τα κρατήσει. Δεν μπορούσαμε να αφήσουμε ούτε τα μωρά ούτε αυτόν μόνο του για να γίνει η αλλαγή. Κι αυτός με ζητούσε συνέχεια. Γυρίζοντας το έκανε πιο έντονο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

του εχεισ εξηγησει για το λογο που ασχολεισε με τα μωρακια?πεσ του οτι αυτα σε εχουν μαγαλυτερη ανγκη σπο εκεινον ενω αυτοσ ειναι μεγαλο παιδι.κ αυτο δεν σημαινει οτι εχεισ παψει να τον αγαπασ!οσο για αυτο που λεσ οτι το κσνει επιτηδεσ δεν ξερω μπορει να ναι κ αυτο καλυτερα να συμβουλευτεισ καποιον ειδικο μη του γινει συνηθεια κ δεν το κοβει αργοτερα γιατι ξερω μαι περιπτωση απο τη ξαδερφη τησ μαμασ μου.εχουν με τον αδερφο τησ 10 χρονια διαφορα.οταν γεννη8ηκε εκεινοσ το κοριτσακι ζηλευε τοσο πολυ και του εμεινε να κεκεδιζει.ακομα κ τωρα ετσι μιλαει.δε 8ελω να σε φοβισω αλλα οτι αφορα το παιδι μην το αφηνεισ ετσι!και μην νευριαζεσαι μαζι του ειναι χειροτερα πρεπει να καταλαβαινουμε την ψυχολογια ενοσ παιδιου που αποκτησε δυο μιροτερα αδερφακια κ ενω η μαμα πριν ασχολουταν μονο μαζι του τωρα οχι τοσο πολυ..φιλακια κ ολα 8α γινουν! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ψυχολογικός παράγοντας κρύβεται πίσω από τέτοια συμπτώματα. Άλλα παιδάκια αρχίζουν ξανά να κατουριούνται τη νύχτα, άλλα να κεκεδίζουν, άλλα να γίνονται επιθετικά κλπ κλπ.

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισε η κουμπάρα μου με το γιο της όταν χώρισε. Το παιδάκι για αρκετό καιρό άρχισε να "κεκεδίζει". Ο μικρός τότε ήταν 2-2.5 χρονών. Καθαρά ψυχολογικό ήταν το θέμα. Εκείνη πήγε σε μια πολύ καλή ψυχολόγο και τη βοήθησε στο πως να αντιμετωπίσει την κατάσταση σε σχέση με το παιδί και να το βοηθήσει να το ξεπεράσει και τελικά το ξεπέρασε.

Αν μένεις στην Αθήνα, μπορώ αν θες να μάθω τα στοιχεία της και να στα στείλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Του έχω εξηγήσει τα πάντα και προετοιμάζαμε το έδαφος από την εγκυμοσύνη.

Ασχολολούμε πολύ μαζί του. Τα μωρά τα έχω λίγο στην άκρη. Έχω και μία κοπέλα που υποτίθεται πώ έρχεται να τον απασχολεί και τελικά πάιζω εγώ μαζί του κι εκείνη κρατάει τα μωρά. Για να φάει θέλει εμένα, για να κοιμηθεί, για να παίξει εμένα, για να κάνει τσίσα εμένα, για μπάνιο εμένα, για να ντυθεί εμένα και δεν του χαλάω το χατήρι.

Πριν λίγο με φώναξε να πάω στο κρεβάτι του και μιλούσε μια χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crazy έγραψε:

Ο ψυχολογικός παράγοντας κρύβεται πίσω από τέτοια συμπτώματα. Άλλα παιδάκια αρχίζουν ξανά να κατουριούνται τη νύχτα, άλλα να κεκεδίζουν, άλλα να γίνονται επιθετικά κλπ κλπ.

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισε η κουμπάρα μου με το γιο της όταν χώρισε. Το παιδάκι για αρκετό καιρό άρχισε να "κεκεδίζει". Ο μικρός τότε ήταν 2-2.5 χρονών. Καθαρά ψυχολογικό ήταν το θέμα. Εκείνη πήγε σε μια πολύ καλή ψυχολόγο και τη βοήθησε στο πως να αντιμετωπίσει την κατάσταση σε σχέση με το παιδί και να το βοηθήσει να το ξεπεράσει και τελικά το ξεπέρασε.

Αν μένεις στην Αθήνα, μπορώ αν θες να μάθω τα στοιχεία της και να στα στείλω.

Ναι αν μπορείς. Ελπίζω βέβαια να μην φτάσουμε εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

exw sokaristei apo ton titlo kai oti ton apokaleis keke kai fobase mipos tou minei .....ksereis h leksh kekes einai asximh .

gia kapoious anthropous me megalosan me mia idieterotita sthn omilia tous einai eyesthito simio .

h antidrash sou se ayto tha kathorisei pos tha milaei to paidi sou kai an einai arnitikh nai tha tou minei .

alla se duxrono pou den milaei akoma kala kala den mporei na bgei porisma an xriazete logotherapia ,einai polu mikros .

an omos se blepei anxomenh kai ekneyrismenh tha tou dimiourgiseis prroblima .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οκ θα βρω τα στοιχεία αύριο και θα στα στείλω με μήνυμα.

Πάντως μη σε τρομάζει η ιδέα του να πας σε ψυχολόγο. Δεν είναι κακό να ζητήσεις συμβουλές από επαγγελματία. Στο κάτω κάτω, δε μπορούμε να τα ξέρουμε όλα! Κι αν κάποιος μπορεί να μας βοηθήσει, γιατί όχι;; :)

Εξάλλου, μπορεί να'ναι κάτι τελείως προσωρινό... για δώσ'του λίγη ακόμα προσοχή τις επόμενες μέρες, όσο μπορείς και γίνεται με δυο βρέφη στο σπίτι... αν δεις ότι το πρόβλημα εξαφανίζεται, τότε σίγουρα θα'ναι από το άγχος του και από την ανασφάλειά του... και είναι απολύτως λογικό όλο αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελάτε βρε κορίτσια, μην με κάνετε να νιώθω άσχημα. Εγώ αυτό το παιδί το λατρεύω και το έκανα με πολύ κόπο. Αυτό το παιδί με έκανε μαμά. Έγραψα αυτόν τον τίτλο πιο πολύ χαϊδευτικά. Είμαι κι εγώ πολύ κουρασμένη με 3 μωρά στο σπίτι, μη δίνετε σημασία στις λέξεις.

Νευριάζω πολύ όμως μπροστά του δεν του δείχνω τίποτα. Όση ώρα κεκεδίζει τον παρακολουθώ προσεκτικά.

Και γιατί τον λυπάστε δηλαδή; Νομίζετε πώς είμαι καμιά μέγαιρα που του φωνάζει και τον μαλώνει; Αν ήταν έτσι δεν θα ζητούσα καν τη συμβουλή σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frosobal έγραψε:

Ευχαριστώ!!!!!!!

Λέτε να είναι αγχωμένος και να κομπλάρει; Δεν το είχα σκεφτεί και τώρα προβληματίστηκα έντονα. Το σαββατοκύριακο που μας πέρασε ήταν στο νοσοκομείο με τη νέα γρίπη κι εγώ δεν έπρεπε καθόλου να πάω μην κολλήσω και κατά συνέπεια κολλήσουν τα μωρά, αλλά και γιατί δεν είχα ποιος να τα κρατήσει. Δεν μπορούσαμε να αφήσουμε ούτε τα μωρά ούτε αυτόν μόνο του για να γίνει η αλλαγή. Κι αυτός με ζητούσε συνέχεια. Γυρίζοντας το έκανε πιο έντονο.

Εχει σφιχτει η καρδιά μου :(:(:(

Σβησε σε παρακαλω τον απαισιο τιτλο που εχεις !

Το παιδακι σου ειναι ΜΟΝΟ 2 χρονων . Σε εχει ανάγκη ! Ειναι απολυτα φυσιολογικό αυτο που κανει !

Ψαξε για βοηθεια . Οχι για το μικρο αλλα για σας . Να μαθεται πως πρεπει να του φερεστε και να καταλάβετε τι ζορι περνάει αυτη τη στιγμη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω με την Αφροδίτη.. κι εγώ το σκέφτηκα αυτό που λέει όταν είδα τον τίτλο σου. Είναι πολύ βαρύ βρε παιδάκι μου... :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει βρε κορίτσια. Δίκαιο έχετε. Σας είπα πώς το έγραψα χαϊδευτικά. Δεν ξέρω όμως πώς αλλάζω τον τίτλο. Μήοως ξέρετε να πείτε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den thelw na nioseis asxima alla na katalabeis oti kai h paramikrh leptomeria gia ekeinon xei simasia .

fisika kai ton agapas ,an einai dinaton kai h mama mou me latreuei kai h giagia mou me latreue alla kanane lathoi .

apla prosexe ayto thelw na sou pw tipote alo .

einai psixologiko thema kai an den ginei katholou thema tora den tha uparksei problima sto melon .

euxome oti kalitero .

alla mhn anxonese kai toso ta duxrona den milane akoma kala kai to kanoun auto .einai fisiologiko se aythn thn hlikia .

an theleis allakse ton titlo giati hlikrina einai asximos .kserw oti den ton egrapses kapos alla kantw gia mena giati me xtipaei maxairia sthn kardia .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνωμη για το αποτομο , δεν θελω , ουτε καμια αλλη κοπελα να σε "σταυρωσουμε" . Εχεις και συ τα δικια σου με 3 παιδια , εδω με ενα και ωρες ωρες η υπομονή ειναι στο κοκκινο .

Προσπαθησε να καταλαβεις οτι δεν ειναι επιτηδες και οτι υποφέρει ! Εμεινε και μονος του ..(αυτο το σκεφτομαι και βουρκωνω :( )

Ολα καλα θα πανε ! Καλο κουράγιο σου ευχομαι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου έλεγα να μη δώσεις σημασια. Να συνεχίσεις να δίνεις την προσοχή σου σε αυτόν αλλά και στα διδυμα χωρίς να τονίζεις την άσχημη συμπεριφρά. Όταν κάποια στιφγμή μιλήσει κανονικά πες του μπράβο και πόσο όμορφα μιλάει έτσι και δώσε του ένα γλυκό φιλάκι...:) Όσο περισσότερο του τονιζεις να σταματήσει τον τρόπο ομιλίας τόσο θα το κάνει..αυτός είναι και ο στόχος του..να σου τραβήξει την προσοχή είτε για καλό ειτε για κακό...θέλει την προσοχή σου..αυτό είναι ένα σημάδι να αναρωτηθείς αν πραγματικά χαίρεσαι όταν ασχολείσαι μαζί του, αν του φέρεσαι όπως πρέπει κυρίως δηλαδή να κοιτάξεις τη δική σου συμπεριφορά . Πρσπάθησε να του μιλάς γλυκά και χωρίς φωνές , ακόμη και όταν περιποιήσαι τα μικρά βάλε τον στο παιχνίδι και γέμισέ τον μπράβο και χάδια..θα δεις πόσο θα αλλάξει..πες του για παράδειγμα..θέλεις να βάλεις λιγη κρέμα στον ποπο του αδελφούλη σου;;; :) Μη σου φαίνεται αστείο..είναι μια χρήσιμο βοήθεια θα το δεις..και θα δεις ότι θα του αρέσει περισσότερο...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...