Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες που γέννησαν Απρίλιο του 2009


Recommended Posts

Μπεμπούλα αυτό με το αυτοκίνητο ξαναπές το. Μέγα σφάλμα που τον κρατάω αγκαλιά το παραδέχομαι αλλά τι να κάνω που στο καθισματάκι του κλαίει και τραβάει τις ζώνες...χτυπιέται να βγεί. Μονίμως τσακώνομαι με τον άντρα μου γι αυτό το θέμα. Εγώ του λέω να τον αφήσουμε να κλάψει λίγο δεν θα γίνει το δικό του και θα σταματήσει και αυτός μου λέει μην αγχώνεις το παιδί κρατα το μισή ωρίτσα δρόμος είναι πίσω είσαι. Θα τον δώ το καλοκαίρι που για μακρινή απόσταση εγώ του το ξεκαθάρισα δεν παιζει να τον κρατάω αγκαλιά είναι πολύ επικίνδυνο.

Κορίτσια ο Στάθης έκανε 4 βηματάκια :):):) το βρήκε σαν παιχνίδι και αφού επεφτε στον πωπό του ξανασηκώνονταν και πάλι αλλα 4 βηματάκια. Και το φαν κλαμπ απο πίσω Μπράαααααβο Στάθη :):):)

Να σας ρωτήσω γυαλιά ηλίου τους φοράτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 649
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mpempoula16 έγραψε:

Έκλαιγε επί 40 λεπτά μέχρι που την πήρε ο ύπνος...Όμως κοιμήθηκε ΜΟΝΗ ΤΗΣ...Χωρίς να την κουνήσω χωρίς να είμαι εκεί μαζί της...όπως έμαθε ξαφνικά κουνήματα έτσι θα μάθει να κοιμάται πάλι μόνη της..

Πως άντεξες? Εγώ στο πρωτο 5λεπτο θα τον είχα πάρει αγκαλιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσαρες!!! ειχα πολυ καιρο να γραψω εδω!!!!

Να τον εχεις αγκαλια στο αμαξι ειναι ΤΡΟΜΕΡΑ επικινδυνο!!! Σε περιπτωση που γινει το οτιδηποτε το μωρακι θα γινει ο δικος σου αεροσακος.. μην υποχωρεις, ασε τον αντρα σου να λεει..

Γυαλια ηλιου μετα τα 2.5 χρονια και απο οπτικο, οχι οτι ναναι.

Λοιπον ο μικρος μου χουλιγκαν εχει γινει ολοκληρο παλικαρι!!!! Ωρες ωρες ομως μου ερχεται να το πνιξω!!Καταρχας κοιμαται τις 12 και σηκωνεται τις 11.30!!! Τι κωλοπρογραμμα εχει κανει? εχει 5 μερες και δε μπορω να του το αλλαξω ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ ομως!!! Κανει παρα πολλα πραγματα, επικοινωνουμε αρκετα καλα και εχει γινει κανονικο παιδακι! Ποσο γρηγορα μεγαλωνουν τελικα..

Την τριτη (σε μια βδομαδα δηλαδη) γυρναω στη δουλεια!! Εχω λιγο αγχος, δεν ξερω πως θα ειναι ο μικρος μακρια μου αν κ πιστευω πως μεχρι να το συνηθισει και αυτος και εγω θα εχω γυρισει!!! χαχαχαχα μεσα ιουνιου κλεινουν τα σχολεια!!

Καλα την εκανες ρε γωγω, τοσους μηνες ειχε μαθει μια χαρα, τωρα στα ξαφνικα δε γινονται αυτα!! εγω τον παιρνω στο κρεβατι μας, ξαπλωνω διπλα του, του λεω ενα τραγουδακι με τη θεσπεσια τη φωναρα μου, κανω κ καλα οτι κοιμαμαι και γενικα μεσα σε ενα τεταρτακι τον εχει παρει ο υπνος.

Τον Ιουλιο μετακομιζουμε, βρηκαμε ενα παρα που ομορφο σπιτακι στον Ευοσμο στη Θεσσαλονικη και ειναι τελειο!! Ανυπομονω να παμε εκει αν κ να σας πω την αληθεια σκεφτομαι τρελα την ταλαιπωρια με τη μετακομιση..

Α κ ενα σουπερ νεο! Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΑΣ ΒΡΗΚΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά ρε θεόμουρλη Λένα άλλαξες nickname;;;;Κι εγώ νόμιζα ότι δεν μπαίνεις πια....Τι να σου πω τώρα;;;;; :laugh: :laugh: :laugh:

Κορίτσια η Ιωάννα μου χθες το βράδυ έκλαψε μόνο 10 λεπτά και μετά κοιμήθηκε.... :laugh: :laugh: :laugh: Χωρίς αγκαλιά χωρίς τίποτα.... :woohoo: :woohoo: :woohoo: Θα τη στρώσω πάλι εγώ!!

Ρε Λένα μέχρι τις 12 το βράδυ πώς τον αντέχεις;;;;;; :blink::blink:

Εγώ θα τα είχα παίξει τελείως...Είδες ρε συ πως μεγάλωσαν;;;Είναι παιδάκια πια....Η Ιωάννα μου καταλαβαίνει τα πάντα..Συνεννοούμαστε τέλεια!!!Ανυπομονώ τώρα να αρχίσει να μιλάει και κανονικά, να μη λέει απλώς λέξεις...Βιάζομαι λίγο ε;;;; :laugh: :laugh: :laugh:

Konstantinast μου θα στο ξαναπω, βαλτον στο καθισματάκι παρά τις αντιρρήσεις του συζύγου σου....Αστον να κλάψει...Δε θα πάθει τίποτα...Μείνε δίπλα του, απασχολησέ τον με κάτι, χάιδεψε τον...όμως βαλτον στο καρεκλάκι...Δεν μπορούν τα σκατούλια σε αυτή την ηλικία να μας κάνουν ό,τι θέλουν...Πέρα από όλα προέχει η ασφάλειά τους!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια!!!

Πως είστε;;; :kiss::kiss::kiss:

Έχετε δίκιο για το καθισματάκι, δεν θα το ξανακάνω και ας κλαίει. Απλά σπαράζει και τον λυπάμαι :(:(:( Αλλά πρέπει να μάθει...

Χθες που πήγαμε στο πάρκο και ενώ του είχαμε πάρει μαζί όλες σχεδόν τις μπάλες του, κυνηγούσε όλα τα παιδάκια που είχαν μαζί από μία μπάλα φωνάζοντας μπάμπε-μπάμπε(μπάλα). Είχε πολύ γέλιο... Εντωμεταξύ όταν βλέπει ένα παιδάκι στο ύψος του τρέχει και το αγκαλιάζει... :lol: Μην τον πάρει όμως κανένας μεγάλος αγκαλιά, δεν θέλει με την καμία...

Το βράδυ εμένα κοιμάται στις 20:30, τον κάνω μπάνιο, τον ντύνω, τον κρατάω αγκαλιά με το αρκουδάκι του για 4-5 λεπτά, νανουρίζεται και τον βάζω στο κρεβάτι του. Μπορεί να ξυπνήσει κανα 2 φορές τη νύχτα αλλά γιατί θα ψάχνει την πιπίλα του... Γωγώ μου μέχρι και 9 μηνών κοιμόταν μόνος του αλλά από τότε που σηκώνεται, δεν θέλει. Τον βάζω στο κρεβάτι του, σηκώνεται, πετάει ολες τις πιπίλες και μου φωνάζει: Πίπι εκεί... :unsure::unsure::unsure: Τι να τον κάνω;;; Να τον αφήνω;;; Χωρίς πιπίλα δεν θα μπορεί κι εγώ θα μπαινοβγαίνω να τις πλένω και να του τις δινω... :dry::dry::dry: Λες να το επιχειρήσω;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι κι εμένα χθες που σηκωνόταν όρθια και έκλαιγε, της έπεσε η πιπίλα κάτω..Κι επειδή το καλό το παλικάρι ξέρει κι άλλο μονοπάτι, πήγα μέσα τη θήκη από τις πιπίλες της, της το έδωσα άδειο, της έβαλα μια πιπίλα στο στόμα και μια την άφησα μέσα στην κούνια της στο προσκέφαλο..έκλαιγε,ακούω σε κάποια φάση ένα μπαμ, έριξε την πιπιλοθήκη κάτω, αλλά εγώ ψύχραιμη δεν πήγα να τη δω...Μετά από 2-3 λεπτά ακούω νεκρική σιγή...Πάω και τι να δω;;;;Είχε ξαπλώσει, είχε βάλει την πιπίλα που της είχα αφήσει μέσα στην κούνια και κοιμόταν.... :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Βέβεια, το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό, αλλά δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.... :laugh: :laugh: :laugh:

Τώρα για τη νύχτα που ξυπνάει να κοιτάς να του τη βάζεις την πιπίλα ψηλά, κοντά στο προσκεφάλι του...Εμένα για πιπίλα δεν ξυπνάει ποτέ...Τη βρίσκει μόνη της μέσα στον ύπνο της... :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγώ μου του έχω 4 πιπίλες στο κρεβάτι, όλες πάντα στο προσκέφαλο και όταν τον αφήνω από τα νεύρα του τις πετάει όλες... :ohmy::ohmy: Είναι φοβερό... Και τη νύχτα επειδή ο δικός μου μπορεί να τον βρεις και ανάποδα στο κάτω μέρος, με τον ποπό του κολλημένο στο προσκέφαλο, ένα με τα κάγκελα της κούνιας... οι πιπίλες ως δια μαγείας χάνονται κάτω από σκεπάσματα, πάνε στο κάτω μέρος, καταλήγουν και κάποιες κάτω οπότε μέχρι να τις βρει νιαουρίζει. Αν δεν βρει καμία τότε πηγαίνω και του δίνω και τσουπ ξανακοιμάται αμέσως... Καμιά φορά όμως αν εχει μισοξυπνήσει και με δει θέλει οπωσδήποτε να τον πάρω αγκαλιά για να ξανακοιμηθεί... Εκεί λίγο με κουράζει γιατί μέσα στη νύχτα με το μάτι κλειστό δεν έχω όρεξη να τον κουνάω... Αλλά ευτυχώς αυτό γινεται σπάνια... Το θέμα μου είναι να κοιμάται μόνος του στις 20:30. Δεν με κουράζει πολύ γιατί σου λέω είναι για 5 λεπτά το πολύ... Αλλά σίγουρα θα το προτιμούσα για να μαθαίνει...

Γενικά είναι ανεξάρτητος, καταλαβαίνει τα πάντα και κάνει πράγματα που δεν του έχουμε πει καν, αυτό που λες κι εσύ... Κάνει αρκετά βηματάκια μόνος του αλλά ακόμη όχι πολύ σταθερά. Άντε να δω πότε θα συναντηθούμε να δω και πως θα κάνουν μαζί τα μωρά... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ο μικρός μας σήμερα έκανε 5 βηματάκια :):):) Είναι ετοιμος να περπατήσει αλλά φοβάται ακόμα. Εχτές πήγαμε στις κούνιες και περιττό να σας πω οτι δεν κατέβαινε απο την κούνια με τίποτα. Το κακό είναι οτι για μωρά σαν τα δικά μας εχει μόνο δυο κούνιες και αναγκαστικά πρέπει να τον κατεβάζω για να κάνουν και άλλα παιδάκια. Και δικαιολογημένα ο δικός μας χτυπιέται βλέποντας το άλλο παιδάκι να μπαίνει στην κούνια. Το τι τσουλήθρα εχω κάνει δεν φαντάζεστε. Τον ανέβασα μια φορά μόνον του και φοβήθηκε και έκανα το σφάλμα και ανεβήκαμε μαζί. Απο τότε δεν ξεκολλάει και γελάμε πάρα πολύ. Να με δείτε να περιμένω στην σκάλα ανάμεσα στα 2χρονα και 3χρονα να ερθει η σειρά μας να ανεβουμε. Ρεζίλι γίνομαι αλλά τι να κάνω που ο μικρός μας το καταευχαριστιέται. Κάνουμε και τραμπάλα, ανεβαίνουμε και στα ζωάκια που κουνιούνται να πως περνά το δίωρο.

Κορίτσια εμας ο Στάθης παλιότερα ξύπναγε την νύχτα αρκετές φορές για πιπίλα. Τώρα ξυπνά μόνο μια φορά για γάλα και για πιπίλα μόνο αν έχει πέσει κάτω και δεν την βρίσκει αλλιώς (όσο και αν σας φαίνεται απίστευτο)αν είναι κοντά του την βάζει μόνος του. Όπως η μικρή Ιωάννα.

Δεν ήξερα οτι γυαλιά ηλίου τους φοράμε μετα τα 2,5 χρόνια Λένα. Τώρα που μας τα έφεραν δώρο τι να κάνω? Κάθε γιατρός τελικά λέει τα δικά του γιατί μου είπαν οτι μπορείς να τους τα φοράς όταν βγαίνεις μόνο για ένα μισάωρο. Εγώ θα ρωτήσω την γιατρό μας και αναλόγως θα πράξω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο βε Κωνσταντίνα!!! Κι εμένα τόσα βηματάκια κάνει αλλά βιάζεται πολύ και πάει τρέχοντας με αποτέλεσμα μετά τα 5-6 βήματα να πέφτει...

Τώρα κοιμάται. Τον άφησα μόνο του, πέταξε τις πιπίλες και με φώναζε στην αρχή χωρίς κλάμα. Στη συνέχεια έκλαιγε και λύγισα, δεν μπόρεσα να τον ακούω, πόνεσε η καρδιά μου. Έτσι τον πήρα ακγαλιά και κοιμήθηκε στο λεπτό. Τι να τον κάνω τον όμορφό μου;;; Θέλει αγκαλίτσα τη μανούλα, πως να αντισταθώ;;; Κάποια στιγμή θα κοιμηθεί και πάλι μόνος του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες

Απο εχτές το απόγευμα ο μικρός μας έχει ένα βήχα άλλο πράγμα. Εχτές το βράδυ δεν κοιμηθήκαμε καθόλου. Δεν έχει τίποτα άλλο μόνο βήχα. Σήμερα απο το πρωι εβηξε πολύ λίγο. Εβαλα το αυτί μου στην πλατούλα του και δεν άκουσα βρόγχο οπότε λετε να είναι αλλεργικό. Μιλούσα με μια φίλη μου και ο γιος της εχει το ιδιο. Τον πήγε στον γιατρό και της είπε αλλεργικός είναι ο βήχας είναι της εποχής. Είναι και ο καιρός περίεργος μια συννεφια μια ήλιο. Το απόγευμα έχουμε και εμεις ραντεβού στην γιατρό μας να δει τον λαιμουδάκο μας. Πάααααααααααααααλι κλαμα με το που θα την δει αλλα τι να κάνουμε. Και είναι τόσο καλή μαζί του αλλά αυτός επιμένει δεν την πάει με τίποτα.

Κορίτσια να σας ρωτήσω τα χαλιά σας τα βγάλατε? Εγώ λέω να τα βγάλω το Σαββατοκύριακο αλλα προβληματίζομαι με τον καιρό και με το γεγονός οτι το μωρό μας μπουσουλάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κωνσταντίνα και εγώ το ίδιο σκέφτομαι, τι να κάνω με τα χαλιά!Περαστικά για το βήχα.

Αχ κορίτσια εμένα ο μικρός εδώ και τρεις μέρες δεν τρώει σχεδόν τίποτα. Μόνο την απογευματινή κρέμα και αυτή με δυσκολία. Δέκα κουταλιές φρουτόκρεμα, και το ίδιο απο την κρεατοχορτόσουπα. Δοκίμασα και να μην αλέσω την χορτόσουπα. Έφαγε μικρά κομματάκια απο το χέρι μου, αλλά και πάλι ελάχιστα. Δεν ξέρω τι να κάνω, πάω να σκάσω. Είναι που είναι αδύνατος (ενώ τρώει κάτι γεμάτες πιατάρες) αμα δεν τρώει κιόλας θα γίνει σαν καλαμάκι. Ούτε στο pc με ζουζούνια δεν τρώει, έχω απελπιστεί. :S

Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση, αλλά αυτό άρχισε με το που άρχισε να παίρνει σίδηρο. Σκέφτομαι κιόλας μήπως είναι δόντια. Μου το είχε ξανακάνει μια φορά παλιότερα, για τρεις μέρες πάλι και μετά έβγαλε δόντι. Αν συνεχίσει και αύριο θα πάρω τον παιδίατρο.

Πείτε καμιά ιδέα κορίτσιαααα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maimoudaki έγραψε:

Καταρχας κοιμαται τις 12 και σηκωνεται τις 11.30!!! Τι κωλοπρογραμμα εχει κανει?

Λένα το ιδιο προγραμμα εχει ο γιος μου απο 6 μηνών.

Πλέον το συνηθισα.

Τουλαχιστον το πρωι κανω τις δουλειές με την ησυχια μου.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!!!!!!!!!

Και εγω τριτη πάω στο σχολειο. :S:S:S

Φιλια σε όλα τα κοριτσια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα

Παναγιώτα τι κάνεις πως πάει η εγκυμοσύνη σου? Καλή αρχή στην δουλειά σας κορίτσια.

Πήγαμε εχτές στην παιδίατρο και μας είπε οτι ο βήχας είναι αλεργικός της εποχής θα περάσει σε δυο τρείς μέρες. Εχτές το βράδυ μου είπε και του έδωσα σταγονίτσες Ζιρτέκ γιατί έβηχε πάρα πολύ και δεν κοιμηθηκε καθόλου και σήμερα είναι πολύ καλύτερα. Εχει βρε κορίτσια εναν ξερό βηχα άλλο πράγμα. Το βράδυ που τον βάζω για ύπνο είναι πολύ έντονος.

Εχτές που βγήκαμε για να πάμε στην γιατρό ο μικρός μας καθισε στο καθισματάκι του :):):) Με το που τον έβαλα και ξεκίνησαμε αρχισε την γνωστή γκρίνια του. Λέω του άντρα μου μην του μιλάς άστον και θα σταματήσει. Ο μικρός μας συνέχισε να γκρινιάζει και να θέλει να τον πάρω αγκαλιά. Του έδωσα τα παιχνιδάκια του τίποτα επέμενε οπότε του λέω αγάπη μου δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις σε παρακαλώ ακου τι θα βάλει η μαμά και του βαλαμε ένα σιντι με τα ζουζουνια και διαφορα παιδικα τραγουδάκια. Συνέχισε για κανένα πεντάλεπτο εμεις δεν του μιλούσαμε καθόλου και σταμάτησε. Πήρε τα παιχνιδάκια του και αρχισε να παίζει. Η αλήθεια είναι οτι ενω ήμουν σίγουρη οτι θα τσακωνόμουν με τον άντρα μου γιατί θα μου έλεγε να τον πάρω δεν μου είπε τίποτα αντιθέτως εγώ οταν κάποια στιγμη που έκλαιγε αρχισε να βήχει σκέφτηκα να τον πάρω αλλά κρατήθηκα. Στην επιστροφή με το που μπήκαμε στο αμάξι και βαλαμε τραγουδάκια όλα μια χαρά κάθισε με τα παιχνιδάκια του. Δεν μου το έλεγε τόσο καιρό οτι θέλει τα δικά του τραγουδάκια :):):) και μάλιστα δυνατά σας το είπα δεν σας το είπα. Μην δείτε κανένα αυτοκίνητο να περνάει με τερμα το Σπίντι Γκονζάλες εμείς είμαστε :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες

Οι άντρες μου κοιμούνται και ειπα να μπω να διαβασω νεα σας.

Καλε που χάνεστε κάθε τόσο?

Lazycat επειδή και εμένα ο μικρός μου ενώ έτρωγε τα πάντα τώρα δεν τρώει σχεδόν τιποτα απο φαγητά αφού δοκίμασα τα παντα βρηκα την λύση. Αύριο πάω στα Λητώ να του πάρω κούνια. Ενας γειτονάς μας εφτιαξε για τα εγγονάκια του που θα ερθουν σε λίγες ημέρες κούνια για να παίζουν οπότε εχτες όπως πάρκαρα και με είδε με τον Στάθη μου είπε να τον βάλω αν θέλω. Του είπα για λίγο γιατί σε κανένα τεταρτο θα τρώγαμε. Περιττό να σας πω οτι πήγα του έφερα την κρέμα του και ενω κουνιόταν τον σταμάτησα και την έφαγε όλη μεσα σε 5 λεπτά που υπο άλλες συνθήκες τον κυνηγούσα για μια κουταλιά. Μετά τον άφησα στην κουνια για κανενα τεταρτάκι ακόμα και πηγαμε σπίτι. Χαρά ο μικρός μας :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα...Χάθηκα κι εγώ γιατί οι αναποδιές δεν έχουν τελειωμό...Την προηγούμενη Τετάρτη ξύπνησε το Ιωαννάκι μου το πρωί και τι να δω;;;;;Ένα κουνούπι την είχε τσιμπήσει στο μάτι... :blink::blink::blink: Ήταν πρησμένο και μισόκλειστο...Πήα τηλ τον παιδίατρο, μου είπε να της βάζω μια αλοιφούλα και θα δούμε πως πάει...Εγώ έφυγα για δουλειά, ο άντρας μου είχε ρεπό...Με παίρνει το μεσημέρι έντρομος, μου λέει το μάτι της μικρής είναι χάλια..Πάρε το γιατρό να την πάω...Εγώ δεν μπορούσα να φύγω από τη δουλειά... :angry::angry:

Την πάει, τη βλέπει, λέει βάλτε την αλοιφούλα και μιλάμε αύριο...Όμως ο άντρας μου φεύγοντας από τον παιδίατρο, την πήγε σε έναν παιδο-οφθαλμίατρο..Της είδε το ματάκι της, ευτυχώς δεν είχε τίποτα στο εσωτερικό και μας είπε κι εκείνος να βάλουμε την αλοιφή που είπε ο παιδίατρος..Γυρίζω το βράδυ σπίτι;;;Τί να δω;;;;;

Η μια πλευρά του προσώπου της είχε παραμορφωθεί...Το παιδάκι μου ήταν αγνώριστο...Το μάτι εντελώς κλειστό, πρησμένο, κατακόκκινο...Σαν τον Κύπριο με τη ζαρντινιέρα....Δεν μπορώ να σας περιγράψω...Έπαθα σοκ... :ohmy::ohmy:

Τελοσπάντων...Την επόμενη μέρα άρχισε να καλυτερεύει..Τώρα είναι μια χαρά, λίγη κοκκινίλα έχει μείνει...

Την Παρασκευή πήγαμε και πήραμε τα αποτελέσματα των αιματολογικών...Πρόσφατα μου είπε μια φίλη ότι έκανε εξετάσεις στην κόρη της (16 μηνών) και της βρήκε χοληστερίνη...έτσι είπα να κάνω κι εγώ στην Ιωάννα μου εξέτασεις για χοληστερίνη αν και ο γιατρός δε μου είχε πει...Κορίτσια ήταν ανεβασμένη... :(:( Δεύτερο σοκ...Οι φυσιολογική τιμή της συνολικής χοληστερίνης είναι 200 και το κοριτσάκι μου είχε 203 και η η φ.τ της κακής χοληστερίνης είναι 130 και η κορούλα μου είχε 147.... :unsure::unsure: Και φοβηθηκα περισσότερο επειδή έχει ο άντρας μου...Είναι και κληρονομική..Αφήστε τα!! Πήραμε τηλ το γιατρό, είπε να μην ανησυχούμε...Είναι λογικό να είναι αυξημένη αφού τρώνε συνέχεια αυγά, κρέατα κλπ...όμως μπορούμε να κάνουμε έναν επανέλεγχο σε τρεις μήνες...Η αλήθεια είναι ότι ηρέμησα λίγο, αλλά δεν σταμάτησα να ανησυχώ και να το έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου....

Τί να πω;;;;;Δεν ξέρω...Αυτά τα όχι και τόσο καλά νέα μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγώ μου μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα. Η απόκλιση είναι πολύ μικρή και όντως έτσι είναι. Τρώνε συνέχεια κρέας και αυγά οπότε μου φαίνεται λογικό. Ευτυχώς που σας πέρασε το κουνουπάκι ;) Κι εγώ από την φοβία μου του βάζω στην κούνια δύο-δύο τα τσιρότα...

Κωνσταντίνα μου ο βηχας του μωρού είναι καλύτερα;;; Σκέφτομαι κι εγώ να του πάρω μία κούνια. Έχει μία πολύ ωραία γύρω στα 100€ το early learning centre στο mall.

Βρε κορίτσια το Σάββατο έκανα μπιφτέκια με πατάτες στο φούρνο. Είπα λοιπόν να δώσω στο μωρό πατημένα και όχι αλεσμένα. Του έβαλα και ένα καροτάκι, καθώς και ένα κολοκυθάκι. Ξεκινήσαμε όλοι μαζί στο τραπέζι να τρώμε. Ο Νικόλας λοιπόν έφαγε το μισό του μισού από το μπιφτέκι,3 πατατούλες, 2 κομματάκια καρότο, άλλα 2 κολοκυθάκι και ψωμί βουτηγμένο σε λαδάκι και ντοματούλα. Αν του είχα αλεσμένο φαγητό, θα έτρωγε μια πιατάρα... Τώρα αυτά μου φάνηκαν λίγα. Δηλαδή έτσι θα γίνεται τώρα;;; Γωγώ τα φώτα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινάκι μου καλή αρχή...Στην αρχή όντως θα μειώσεις τις ποσότητες του φαγητού που έτρωγε πριν, ενδεχομένως να χάσει και λίγο βάρος (η Ιωάννα μου δεν έχασε, απλώς δεν πήρε καθόλου τον πρώτο μήνα). Δεν πιέζεις ποτέ το παιδί να φάει εάν δεις ότι δε θέλει...Είναι κάτι καινούριο γι'αυτό η αίσθηση του να μασάει και σαφώς πιο κουραστική από το να το καταπίνει απευθείας. Νομίζω ότι για αρχή τα πήγατε καλά...

Του δίνεις μικρά κομματάκια μαλακά, μπορεί να ξυνίσει και τη μουρίτσα αλλά θα συνηθίσει...Μπορείς επίσης να του μιλάς, να του τραγουδάς και να τον εμψυχώνεις..π.χ: Τρώει ένα κομματάκι κι εσείς κάνετε παλαμάκια και φωνάζετε μπράβοοοοοο... :laugh: :laugh: :laugh: Καραγκιόζηδες δηλαδή!!!

Μην ανησυχείς...Πλέον αν πεινάσει θα σου πει μόνος του μαμ....Δίνε του και λίγο ψωμάκι στο χέρι ή κουλουράκι...Για να συνηθίσει να μασάει...Μη φοβάσαι..θα συνηθίσει...

Και είναι φυσικό με αλεσμένο φαγητό να τρώει περισσότερο....

Κι εγώ θέλω να της πάρω καινούρια παιχνίδια γιατί τα περισότερα τα έχει σκυλοβαρεθεί...Το αγαπημένο της παιχνίδι είναι συρτάρια και ντουλάπια του σπιτιού... :laugh: :laugh: :laugh:

Κατερινάκι λες να είναι φυσικό ε;;;Μακάρι...Τι να πω;;;;Γιατί ανησυχώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα

Γωγώ και εγώ θα συμφωνήσω με την Κατερίνα μικρή είναι η απόκλιση αλλά για να ηρεμήσεις γιατί δεν κάνεις μια ερώτηση και στον γιατρό του μαμμυ τον κ.Τζορμπατζάκη να σου πεί την γνώμη του.

Μπράβο Κατερίνα καλή αρχή. Πάρα πολύ καλά έφαγε ο μικρός σου. Οντως τώρα θα τρώνε λιγότερο και δεν θα πέρνουν αρκετό βαρος. Ο δικός μας εδώ και δύο μήνες είναι σταθερός. Ξερεις αρχίζουν και κινούνται περισσότερο, περπατάνε οπότε που να μείνει γραμμάριο :)

Γωγώ στην κούνια της μικρής δεν βάζεις τίποτα για τα κουνούπια πως και την τσίμπισαν. Εγώ πέρα του οτι εχω υγρό στον διάδρομο αντικουνουπικό στο δωμάτιο του Στάθη στην κούνια του έχω σε ένα βαμβακάκι creslen (λάθος το εχω γραψει μάλλον)κρέμα και δεν τον πλησιάζει τίποτα. Μας την σύστησε η γιατρός μας και θα του την βάζουμε και οταν θα βγαίνουμε βραδυ έξω για να μην τον τσιμπίσουν. Είναι πολύ καλή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο για την κούνια σκεφτόμαστε να του πάρουμε μια για το σπίτι που είδαμε στα Λητώ για το μπαλκόνι. Τιμή κοντά στα 60€. Θα δούμε. Πάντως για αρχή μιας και πήγαμε πήραμε μαγιό και κουβαδάκι. Αντε να ζεστάνει να πάμε για μπανάκι :):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Konstantinast μου ο γιατρός πέρυσι που είχε πει να της πάρω την κρέμα την Crilen της Frezyderm...Αυτή λογικά εννοείς κι εσύ... :laugh: :laugh:

Πέρυσι της έβαζα στα μπουτάκια Crilen και τσιρότα, αλλά την είχαν τσιμπήσει... :angry::angry: Φέτος της έβαζα μόνο τσιρότα και την πατήσαμε...όμως μετά από αυτό, έβαλα στο σαλόνι και στο δωμάτιό της υγρό στην πρίζα για τα κουνούπια, την Crilen στα μπούτια της, στην κούνια, στις πόρτες και ένα τσιρότο κολλημένο στην πλάτη της... :P:P:P:P Υπερβολική είμαι, αλλά......Την έχω πατήσει....

Έχεις δίκιο...Για τη χοληστερίνη θα ρωτήσω και τον κ. Τζορμπατζάκη....

Μαγιό και κουβαδάκια έχουμε πάρει κι εμείς..... :laugh: :laugh: :laugh: Με τα κουβαδάκια παίζουμε στο σπίτι και στο πάρκο....Το μαγιό δεν το έχουμε βάλει ακόμα... :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγώ μου μετά απο όλα αυτά το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν θα την ξανατσιμπήσει κουνούπι την γλυκοαίματη Ιωάννίτσα σου :):):) Συγνώμη αλλά νομίζω οτι υγρό στο δωμάτιο των παιδιών δεν επιτρέπετε. Εχεις ρωτήσει τον γιατρό σας? Εμένα μου είπε η γιατρός μας μόνο στον διάδρομο εξω απο το δωμάτιο μέσα καθόλου. Εν τω μεταξύ μέσα στο δωμάτιο της μικρής σου θα μυρίζει μια η κρέμα και μια το υγρό το οποίο η παιδίατρος μου είπε οτι αν και δεν το αντιλαμβανόμαστε βγάζει κάποια μυρωδιά που μπορεί να προκαλέσει πονοκέφαλο σε τόσο μικρά παιδιά. Πιστεύω Γωγώ μου οτι με το τσιρότο και την κρεμούλα είσαι εντάξει μην αγχώνεσαι. Συνέβη μια φορά πέρασε. Αλήθεια το ματάκι την μικρής σας πως είναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Konstantinast μου ρώτησα το γιατρό και μου είπε ότι μπορώ να το βάλω στο δωμάτιο αλλά μακριά από την κούνια...Έτσι κι έκανα...Αλλά να σου πω κάτι;;;Αυτό δε μυρίζει καθόλου...Εμένα με την αλοιφή της Crilen μου έρχεται λιποθυμία από τη μυρωδιά, γι'αυτό και δεν την έβαζα τόσο καιρό...Τι να πω;;;Δεν ξέρω.... :dry::dry::unsure::unsure:

Το ματάκι μας είναι άψογο...Μας πέρασε εντελώς...Επανήλθε πλήρως....Σαν να μην την τσίμπησε ποτέ... :woohoo: :woohoo: :laugh: :laugh: :laugh:

Εσείς τι νέα;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανούλες να σας ρωτήσω κάτι?

Πότε σκέφτεστε να ξεκινήσετε τα παιδιά σας βρεφικό?

Εμάς φέτος το χειμώνα ο Στάθης μας που τον κρατήσαμε σπίτι και δεν τον στείλαμε βρεφικό (αν και το σκεφτόμασταν με τον άντρα μου αλλά είπαμε μικρός είναι αστο καλύτερα)μονίμως αρρώσταινε. Μεσα στο σπίτι βρε κορίτσια και μια το ενα μια το άλλο. Και να πω οτι δεν τον προσεχουμε. Σκεφτόμαστε να τον στείλουμε απο Σεπτέμβρη βρεφικό μήπως τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα και δεν αρρωσταίνει τόσο τι να πώ. Τι λέτε?

Καλύτερα απο μικρά βρεφικό ή αργότερα οταν γίνονται τριών?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γωγώ μου οτι σου είπε ο γιατρός σου εννοείται θα κάνεις απλά σου είπα την γνώμη της δικής μας παιδιάτρου. Είναι αποδεδειγμένο οτι οι γνώμες των γιατρών δεν είναι πάντα ιδιες. Όντως η κρεμα εχει έντονη μυρωδιά στην αρχή αν παρατηρήσεις όμως μετά απο λίγο δεν μυρίζει καθόλου. Εγώ την νύχτα όπως σου είπα την βάζω σε ενα βαμβακάκι στην κούνια του όχι στο σωματάκι του. Για να καταλάβεις κλείνω την κουνουπιέρα και βάζω το βαμβακάκι απο πάνω. Μόνο όταν είναι να βγούμε βραδάκι ή αργά το απόγευμα βάζω στα χεράκια και τα ποδαράκια του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Konstantina μου ακόμα κουνουπιέρα του έχεις;;;;; :blink::blink::ohmy::ohmy: Συγγνώμη για την απορία μου, αλλά εγώ την έβγαλα όταν η Ιωάννα μου ήταν 5-6 μηνών...Μονίμως την έπιανε, τη μασούλαγε και 2-3 φορές την είχα βρει τυλιγμένη και φοβήθηκα και την έβγαλα.... :dry::dry: Εσένα την αφήνει;;;;;;

όντως μετά από λίγη ώρα η Crilen δε μυρίζει τόσο έντονα...Δεν ξέρω τι να πω...Θα τον ξαναρωτήσω γι'αυτό που μπαίνει στην πρίζα... :unsure::unsure:

Όσο για το βρεφικό, εγώ λέω να τη στείλω του χρόνου...Δηλαδή όταν θα είναι περίπου 2,5 χρονών..Και θα σου εξηγήσω το λόγο...Θέλω να μιλάει σχετικά καλά για να μπορεί να μου πει οτιδήποτε στραβό μπορεί να συμβαίνει...Ξέρεις από μικρό και από τρελό μαθαίνεις την αλήθεια...Τα μικρά συνήθως τα λένε όλα αν και πολλές φορές υπερβάλουν λίγο...Δηλαδή αν το χτυπήσει καμία δασκάλα ή του φερθεί άσχημα (λέμε τώρα) να μπορει να μου το πει....Δεν ξέρω αν σκέφτομαι σωστά όμως θέλω να μιλάει...Δεν ξέρω... :dry::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...