Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιες έγκυες έχετε κάνει το εμβόλιο και ποιες όχι;


Recommended Posts

να απαντησω όσο μπορώ στις ερωτήσεις σου...

1. όταν κάνεις οποιοδήποτε εμβόλιο, πρέπει να είσαι καλά όταν θα το κάνεις και να προσέξεις να μην αρρωστήσεις για τις επόμενες 14 μέρες για να φτιάξει ο οργανισμός αντισώματα. όταν φτιάξεις αντισώματα, τότε προστατεύεσαι απέναντι στον ιό που περιέιχε το εμβόλιο. κάθε χρόνο η κοινή γρίπη καταρχήν μεταλάσσεται ταχύτατα, και συνήθως σε κάθε χώρα εμφανίζεται και μια διαφορετική ποικιλία στελεχών του ιού στον πλυθησμο. επειδή δεν γίνεται να φτιαχτεί ειδικό εμβόλιο για κάθε χώρα και πλυθησμό, πολλές χρονιές το εμβόλιο της κοινής γρίπης δεν είναι αποτελεσματικό απέναντι σε όλα τα στελέχη που κυκλοφορούν. οπότε θεωρητικά αν συναντηθεις με άλλη γρίπη από αυτήν που περιέιχε το εμβόλιο, δεν είσαι προστατευμένη 100%. όμως με την νέα γρίπη, το στέλεχος του ιου είναι το ίδιο σε μεγάλο ποσοστό σε όλες τις χώρες, εκτός από τις περιπτώσεις σε μερικες χώρες που εμφανίζεται μετάλλαξη. οπότε θωρητικά πάντα αν εμβολιαστείς με το νέο εμβόλιο είναι σε μεγάλο βαθμό προστατευμένη.

2. οι θάνατοι είναι κατα κύριο λόγο άνθρωποι με υποκείμενη νόσο ή που ανήκουν σε ομάδα υψηλού κινδύνου. αυτοι θα πεθαιναν και με την παλιά γρίπη... εξάλου με την κοινή γρίπη δεν καταγράφονταν τα θανατηφόρα περιστατικά στην χώρα μας και δεν έχουν δεδομένα. Αλλά από μελέτες του εξωτερικού, οι ανθρωποι αυτοί μάλλον θα πέθαιναν και με την κοινή γρίπη. είναι πολύ λίγα τα περιστατικά όπου εντελώς υγιείς ανθρωποι πέθαναν από την νέα γρίπη, και αυτοι πέθαναν επειδή ανέπτυξαν πνευμονία ή κάτι παρεμφερές. Πχ οι δύο νεαροι που πέθαναν τις προηγούμενες μέρες.

όσο για τα μαλλιοτραβήγματα, μερικές φορές συμβαινουν και αυτά... όλα είναι στο προγραμμα. Πάντως καλύτερα η ένταση να εκφράζεται παρά να πιέζεται... Φιλια πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

marina. έγραψε:

να πω ότι τις καλύτερες μου φίλες τις έκανα μέσα από διαφωνίες!! ;)

Αυτό είναι αλήθεια... Εδω θα Συμφωνήσω :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτησω κ εγω:

1. Οταν κανω ενα εμβολιο, το εμβολιο δεν περιεχει μεσα ενα μικρο δειγμα απο τον ιο, για να αναπτυξω αντισωματα?

2. Οταν ειπωθηκε παραπανω πως το εμβολιο της κοινης γριπης ειναι καθε χρονο νεο και το ετοιμαζουν μεσα σε ενα εξαμηνο, δεν καταλαβαινω κατι: Το εμβολιο της γριπης διατειθεται, αν κανω λαθος διορθωστε με, αρχες Σεπτεμβρη πανω κατω. Εκεινο το διαστημα η γριπη ισα που εχει αρχισει να "κυκλοφορει". Το εμβολιο πως ξερει ποια θα ειναι η νεα εποχικη γριπη? Μηπως η εποχικη γριπη ξεκιναει απο τα εμβολια αυτα?

Αυτα ειναι απλες αποριες, για να μην παρεξηγηθω. Δεν το παιζω ουτε εξυπνη ουτε εχω ΚΑΜΙΑ διαθεση για ενταση. Ρωταω γιατι ειναι εδω η Ρενα και επειδη δεν ξερω καποια πραγματα, μπας κ καταλαβω κατι παραπανω.

Αυτα τα ρωταω γιατι δεν εχω κανει ποτε το εμβολιο της κοινης γριπης ουτε αρρωσταινω ευκολα, οπως η Θελω να γινω μαμα! Και εχω πολλους συγγενεις που ενω το κανουν καθε χρονο ειναι ολο το χειμωνα αρρωστοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου λένα...

θα σου απαντήσω... πάλι λέω απαντάω αυτά που ξέρω, φοβάμαι μήπως πάλι παρεξηγηθώ!!!!

1. όχι δεν περιέχει μέσα τον ιό ζωντανό, αλλά ένα κομμάτι του γενετικού υλικού του ιού που δεν μπορεί να προκαλεσει την πλήρη ασθένεια. μόνο μερικές φορες κάποια ελαφρια συμπτώματα συνήθως πυρετο ή κάτι τέτοιο...

2. με την κοινή γρίπη το pattern, ο τρόπος δηλαδή που κάθε χρόνο ο ιός μεταλλάσεται, είναι γνωστό σε μεγάλο βαθμό, οπότε αυτό που κάνουν είναι ότι σε υπολογιστές βγάζουν μια στατιστική μελέτη και κατα κάποιο τρόπο προβλέπουν την μετάλλαξη του ιού. και πάνω σε αυτά τα δεδομένα αρχίχουν την παρασκευή του εμβολίου. Γι αυτό και μερικές φορές τα εμβόλια αυτά δεν προσφέρουν πλήρη κάλυψη για τον ιό που τελικά θα δημιουργηθεί... σε ενα μεγάλο ποσοστό πέφτουν μεσα στην πρόβλεψη... τώρα αυτό το εμβόλιο ήταν πιο εύκολο γιατί δουλευαν από την αρχή σε γνωστό απομονωμένο στέλεχος του ιού. ο ιος βγήκε πριν το εμβόλιο, ενώ στην εποχική γρίπη το εμβόλιο βγαίνει πριν τομν ιό.

μερικοί κάνουν το εμβόλιο της κοινής γρίπης και δεν αρρωσταίνουν όλο το χειμώνα ενώ μερικοοί θα αρρωσ΄τησουν γιατί έιτε δεν έφτιαξάν επαρκή ανοσολογική απαντηση (αρκετά αντισώματα) είτε γιατί ήρθαν σε επαφή με άλλο στέλεχος του ιου, η με έναν άλλο τελειώς ιό... Η γρίπη μπορεί να είναι τυπου Β, ή τυπου Α στον οποιο και ανήκει η Η1Ν1. εκεί ανήκει και η κοινή γρίπη. επίσης τον χειμώνα μπορεί να νοσήσεις από κάποιον άλλο ιό, όπως του κοινού κρυολογήματος, ή τον Ρινοιο, ή τον ιο της παραινφλουέτζας... οπότε μπορεί να νομίζεις ότι έχεις την γρίπη και να αναρωτιέσσαι μα πως αφου έκανα το εμβόλιο, αλλά μπορεί να έχεις και έναν άλλο ιό εξισου κοινό... τώρα λενε ότι 90% των ιώσεων οφειλεται πια στην H1N1...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και απο εμένα . Εγώ , ανεφερόμενη στη παρεξήγηση που δημιουργήθηκε, θα ήθελα απλά να πώ: Βρε χαζούλες είναι λογικό να υπάρχνουν διαφορετικές γνώμες για αυτο και είναι ωραία η ζωή , γιατί κανένας δεν είναι ίδιος με τον άλλο. Αν είμαστε ίδιοι θα ηταν απιστευτα βαρετα. Ωραία είναι να γίνεται διάλογος και όχι καυγάς. Τι φταίνει αυτά τα πλασματ'ακια που έχουμε στις κοιλίτσες μας να ανέχονται τα νευρα μασ? ε? Ας χαλαρώσουμε λοιπόν και ας συζητάμε σε ήρεμο ύφος και πάντα με σεβασμό στους υπολοίπους. Χαιδέψτε λοιπον τις κοιλίτσες σας και χαλαρώστε αντε γιατι θα στείλω μηνυμα στα ζουζουνια στις κοιλιτσες σας να σας κλοτσισουν πολυ πολυ δυνατα!!!! χιχιχι!!! :P:P:P

Φιλάκια πολλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω παρακολουθήσει τέτοιες διαφωνίες στο Μάμμυλαντ που να έχουν φτάσει στο επίπεδο των προσωπικών αντεγλήσεων και για άλλα θέματα: πριν ένα χρόνο για την κοπελίτσα 24 χρ. που έμεινε έγκυος κατά λά΄θος από κάποιον που δεν είχε καμία όρεξη για παιδί και που τα είχαν πολύ λίγο και έκανε το λάθος να ζητήσει εδώ γνώμη για το θέμα της έκτρωσης. Αλλη φορά για το θηλασμό - απόψεις από το ότι το μητρικό γάλα ποτέ δε φτάνει, μέχρι το να θηλάζουμε μέχρι να μάθει το παιδί την αλφάβητο... Για την καισαρική - μέχρι και για την επισκληρίδιο έχω διαβάσει μέχρι και το ότι δεν είναι αρκετό το δέσιμο με το μωρό της μάνας που κάνει επισκληρίδιο....

Οπωσδήποτε συζητάμε εδώ επειδή βρίσκουμε ανθρώπους που βρίσκονται ακριβώς στην ίδια φάση με εμάς (ενώ στο περιβάλλον μας μπορεί κατά τύχη να μην υπάρχουν), επειδή υπάρχουν πράγματα που οι γιατροί βαριούνται ή κρίνουν σκόπιμο να μην αναλύσουν, επειδή συχνά έχουμε ανάγκη όταν έχουμε ένα πρόβλημα να μας ενθαρρύνει κάποιος που ήδη το ξεπέρασε, ή α΄κομα και για να χαλαρώσουμε...

Είναι πολύ κρίμα να φτάνουμε στον τσακωμό - όπως είναι και λάθος να κρίνουμε και να προσβάλλουμε. Ειδικά σε ένα θέμα όπως η ιατρική, είναι δύσκολο να γενικεύσει κανείς γιατί: α) πολλά κρίνονται βάσει πιθανοτήτων, β) υπάρχει συνεχής εξέλιξη, γ) οι ίδιοι οι γιατροί μπορεί να ανήκουν είτε σε αυτούς που δεν αφήνουν συνέδριο για συνέδριο, είτε σε αυτούς που έχουν να ανοίξουν βιβλίο από το τελευταίο μάθημα που έδωσαν στη σχολή, δ) κάθε οργανισμός και κάθε ανθρώπινη περίπτωση είναι μοναδική - (πχ. σίγουρα γίνονται και περιττές καισαρικές, αλλά υπάρχουν και καισαρικές που σώζουν ζωές)

Δεν ωφελεί λοιπόν να στενοχωρούμε η μία την άλλη - ας συνεχίσουμε να εκφράζουμε τις απόψεις μας και να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας ή και τις γνώσεις μας, ώστε να βοηθάμε ό ένας τον άλλον να διευρύνει λίγο τη σκέψη του και να προβληματιστεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα σε ολα τα κοριτσακια !!!!!! :):):)

ειμαι εγκυος 33 εβδομαδων,δεν υπαρχει καμια περιπτωση να κανω το εμβολιο...παιζονται πολλα και λεγονται πολλα...εγω και το μωρο μου δεν θα γινουμε πειραματοζωα!η φυση εχει προβλεψει για ολα!ελεος καθε τρεις και λιγο με ενα σωρο βλακειες...ειμαι 26 χρονων και θηλαζα μεχρι τα 3 μου χρονια..δεν με θυμαμαι ποτε με πυρετο..αντιβιωση ποτε δεν πηρα ειδικα για κρυολογημα!

ο αδελφος μου ειναι πυρηνικος φυσικος πολυ διαβασμενος και δουλευει σε φαρμακευτικη,ειναι κατα,ειδικα στις εγκυες...το ρισκαρεις?????μου λεει...και στην τελικη τοσο καιρο εχει βγει ενας να πει παιρνω την ευθυνη????????ενας!!!!κανενας...ολοι λενε να το κανετε...και κανεις δεν λεει εχω τον ευθυνη!βλακειες....!!!!ελεος!!!!!το εμβολιο για το aids

γιατι δεν το βγαζουν στο εμποριο???????για τον καρκινο???γιατι????τοσα παιδακια χανονται...ελεος..μην παραμυθιαζεσται!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ σου λέω πως το πιο πιθανό είναι να τα έχουν βρει αυτά τα εμβόλια που λες..αλλά παίζονται συμφέροντα..ξέρεις πόσα λεφτά θα χαθούν αν βγουν στην επιφάνεια αυτά τα εμβολια;;; Είναι οι μάστιγες του αιώνα μας!!Τόσος κόσμος αρρωσταίνει είναι δυνατόν να κάτσουν να βρουν το εμβόλιο;; Κυριες και πρωταρχικές οι εταιρείες φαρμάκων που δίνονται όταν πάθεις καρκίνο ή aids..ξέρεις πόσα φάρμακα στη ζωή του θα πάρει ένας που έχει πάθει aids??Ξέρεις πόσο ακριβά είναι;; Τι κέρδος σημαίνει αυτό για την φαρμακοβιομηχανία που τα φτιάχνει; Το ιδιο ισχυει και για τον καρκίνο...βάλε τις χημειοθεραπείες..τόσο κέρδος και για τους γιατρους και για όλους!!! Βρέθηκε είπαν το εμβόλιο του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας..μόνο αυτό μπορεσαν να βρουν ή μόνο αυτόέδωσαν στην αγορα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και βεβαια τα εχουν βρει..κανονικοτατα...και χρονια τωρα...γι αυτο εκνευριζομαι οταν καποιοι λυσσανε να κανουμε το εμβολιο!!δεν το κανω...αρνουμαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΙΖΑ έγραψε:

Εχω παρακολουθήσει τέτοιες διαφωνίες στο Μάμμυλαντ που να έχουν φτάσει στο επίπεδο των προσωπικών αντεγλήσεων και για άλλα θέματα: πριν ένα χρόνο για την κοπελίτσα 24 χρ. που έμεινε έγκυος κατά λά΄θος από κάποιον που δεν είχε καμία όρεξη για παιδί και που τα είχαν πολύ λίγο και έκανε το λάθος να ζητήσει εδώ γνώμη για το θέμα της έκτρωσης. Αλλη φορά για το θηλασμό - απόψεις από το ότι το μητρικό γάλα ποτέ δε φτάνει, μέχρι το να θηλάζουμε μέχρι να μάθει το παιδί την αλφάβητο... Για την καισαρική - μέχρι και για την επισκληρίδιο έχω διαβάσει μέχρι και το ότι δεν είναι αρκετό το δέσιμο με το μωρό της μάνας που κάνει επισκληρίδιο....

Οπωσδήποτε συζητάμε εδώ επειδή βρίσκουμε ανθρώπους που βρίσκονται ακριβώς στην ίδια φάση με εμάς (ενώ στο περιβάλλον μας μπορεί κατά τύχη να μην υπάρχουν), επειδή υπάρχουν πράγματα που οι γιατροί βαριούνται ή κρίνουν σκόπιμο να μην αναλύσουν, επειδή συχνά έχουμε ανάγκη όταν έχουμε ένα πρόβλημα να μας ενθαρρύνει κάποιος που ήδη το ξεπέρασε, ή α΄κομα και για να χαλαρώσουμε...

Είναι πολύ κρίμα να φτάνουμε στον τσακωμό - όπως είναι και λάθος να κρίνουμε και να προσβάλλουμε. Ειδικά σε ένα θέμα όπως η ιατρική, είναι δύσκολο να γενικεύσει κανείς γιατί: α) πολλά κρίνονται βάσει πιθανοτήτων, β) υπάρχει συνεχής εξέλιξη, γ) οι ίδιοι οι γιατροί μπορεί να ανήκουν είτε σε αυτούς που δεν αφήνουν συνέδριο για συνέδριο, είτε σε αυτούς που έχουν να ανοίξουν βιβλίο από το τελευταίο μάθημα που έδωσαν στη σχολή, δ) κάθε οργανισμός και κάθε ανθρώπινη περίπτωση είναι μοναδική - (πχ. σίγουρα γίνονται και περιττές καισαρικές, αλλά υπάρχουν και καισαρικές που σώζουν ζωές)

Δεν ωφελεί λοιπόν να στενοχωρούμε η μία την άλλη - ας συνεχίσουμε να εκφράζουμε τις απόψεις μας και να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας ή και τις γνώσεις μας, ώστε να βοηθάμε ό ένας τον άλλον να διευρύνει λίγο τη σκέψη του και να προβληματιστεί.

ΠΕΣΤΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ!! συμφωνω και επαυξανω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι σχεση είχει mamm το άν έχουν βρει καποια από αυτά τα εμβόλια που αναφέρεις και τα κρύβουν για συμφέροντα, με το εμβόλιο αυτό? Δηλ. επειδή μπορεί να τα έχουν βρει και να τα κρύβουν καταδικάζεις όλα τα εμβόλια? αυτή την στάση δεν καταλαβαίνω καθόλου. Καταλαβαίνω να λές ότι φοβάσαι, αλλά δεν καταλαβαίνω να καταδικάζεις έναν ολόκληρο κλάδο εμβολίων...ο φόβος είναι φυσιολογικός, και εγώ φοβάμαι ένα σωρό πράγματα, ένα από αυτά και το εμβόλιο, και την γρίπη και πολλά άλλα. ο φόβος είναι αυτός που έχει πάει την ανθρωπότητα μπροστά... αλλά η αρνητική στάση και η πίστη σε όλες τις συνομωσίες που υπάρχουν στο διαδικτυο είναι κάτι που μου κάνει εντύπωση... το έχετε δεί το έργο "conspiracy theory"?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η επιλογή του αν θα κάνουν το εμβόλιο ή όχι δε σημαίνει κάτι..απλώς όλες φοβουνται...και λογικό είναι..τόσα έχουν ακουστεί..απο κει και πέρα δέν έχει καμία σχέση το πόσες έκαναν το εμβόλιο με το αν είναι έμπιστο ή όχι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι 8 εδομάδων και ο γιατρός μου είπε οτι αυτή η γρίπη είναι σαν όλες τις άλλες.Τα εμβόλια εξυπηρετούν συμφέροντα.Επειδή η Ελλάδα έχει αγράσει 8 εκατομμύρια εμβόλια , πρέπει να γίνουν κιόλας.Χαλάσαμε 4 δις. για να τα αγοράσουμε.Είναι δυνατόν να μην μας πιέζουν τα ΜΜΕ να τα κάνουμε? Δεν πιστεύω ούτε λέξη από όσα λένε.Οτι δηλαδή πεθαίνουν άτομα χωρίς βεβαρημένο ιστορικό .Η γρίπη αυτή δεν είναι φονιάς.Προς θεού.Κάθε χρόνο πεθαίνουν από απλές γρίπες εκαντοντάδες για να μην πω χιλιάδες άνθρωποι που είναι βεβαρημένοι στην υγεία τους και η γρίπη τους χτυπάει στο αναπνευστικό και πεθαίνουν.Έτσι κι με αυτή την γρίπη.Δεν είναι τίποτα φοβερό.Δεν θα το κάνω βέβαια κι ας λένε.Άσε που εικάζεται οτι έχει ίχνη στοιχείων μέσα που σε περίπου μια 10ετία τα 2/3 του συνόλου που θα εμβολιαστούν θα πεθάνουν.Κι αυτό το πιστεύω γιατί οι "μεγάλοι" του κόσμου θέλουν να ξεπαστρέψουν τον κόσμο μας που είναι υπερπληθής.Γι αυτό και ανακαλύπτουν γρίπες και ο κοσμάκης πάει και εμβολιάζεται μη γνωρίζοντας οτι τους κάνει το χατίρι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

άρα τασούλα είσαι και εσύ της άποψης ότι απλά θέλουν με το εμβόλιο αυτό να μας ξεκάνουν? πάντως θέλω να "διορθώσω" κάτι που είπες... αν θέλαν να ξοδέψουν την ποσότητα εμβολίων που αγοράσαμε σαν ελλάδα, τότε τα ΜΜΕ θα προέτρυναν τον κόσμο να το κάνει... εγώ νομίζω ότι με το να βγάζουν στον αέρα γιατρούς που λένε πόσο επικύνδινο είναι, κάνουν το αντίθετο ή κάνω λάθος? και όπως είχα πει και πιο παλιά, αν θέλαν να μας ξεπαστρέψουν (που πες πως αυτό είναι ο σκοπός τους) θα μπορούσαν να το κάνουν πολύ έυκολα και απλά, χωρίς να επιβαρύνουν όλο το σύστημα υγείας για τόσα χρόνια αφού λές ότι τα 2/3 σε 10 χρόνια θα πεθάνουν... θα μας ψέκαζαν έναν έμπολα απο πάνω μας και μην το είδατε το Κίτσο τον Λεβέντη..δεν θα έβγαζαν μια καινούρια γριπη η οποία όπως λες και εσύ τασούλα είναι σαν όλες τις άλλες... άρα και το εμβόλιο είναι σαν όλα τα άλλα... δεν έχουν λογική αυτά όλα απλά... και μου θυμήζει μια αντίστοιχη συνομωσιολογία για το αν το AIDS υπάρχει ή είναι όλα μια πλεκτάνη τεράστια... αν δείτε αυτά υποστηρίζουν οι Αρνητες του AIDS. και μιας και δεν πιστεύεις ότι πεθαίνουν άτομα υγιή, δεν ξέρω τι άλλο να σου πω... ακόμα και αυτό είναι ψέμματα... κάποιες μανάδεν που καλινε αυτά τα 2 18χρονα που πέθαναν δηλάδη το κάνουν στα ψέμματα? είναι και αυτές μέρος της πλεκτάνης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πιστεύω γιατί δεν είδα καμιά μάνα να βγαίνει στα κανάλια και να κλαίει.Όταν π.χ.μας πούνε οτι πέθαναν σήμερα 2 δεκάχρονα θα το πιστέψουμε? Αν είχε συμβεί αυτό με τα 18χρονα είμαι σίγουρη οτι οι γονείς αυτών των παιδιών δεν θα άφηναν κανάλι για κανάλι.ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ είναι όλα.Ό,τι μας λένε τα κανάλια τα πιστεύεις? Μπορεί να πούνε οτι στην Αθήνα πέθαναν 10.Θα το διασταυρώρω από πουθενά? Θα πάρω τηλέφωνο στα νοσοκομεία να το αποδείξω? Όχι βέβαια.Κανείς δεν θα το κάνει.Ξέρουν την δύναμή τους και λένε ότι θέλουνε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όχι δεν πιστευω τα κανάλια προς θεού... είναι οι μόνοι που δεν πιστεύω, αλλά μπορείς να το αποδείξεις βεβαιως... τα 2 18 χρονα πέθαναν και αυτό είναι το μόνο σίγουρο γιατί το ξέρω από πελάτη μου μέσα στο νοσοκομειο που πέθαναν. για τους άλλους δεν ξέρω... αλλά δεν μπορώ να δεχτώ την λύση της παγκόσμιας πλεκτάνης, συγγνώμη... αρνούμαι να την δεχτώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τασουλα δεν ξερω για συνωμοσιες κτλ κ δεν εχω γνωμη γι'αυτο.Ομως εχω την πεποιθηση πως τοσο ο ιος οσο κ το εμβολιο βγηκαν απο το ιδιο εργαστηριο.Για ποιο λογο να κανουν κατι τετοιο?Ειλικρινα δεν μπορω να ξερω τις προθεσεις τους.Αυτο που με προβληματιζει εμενα ειναι οτι κανεις δεν παιρνει την ευθυνη γι'αυτο το εμβολιο.Καθε μερα διαφημισεις στην τηλεοραση,καθε μερα αναφερονται τα θυματα της "νεας γριππης"κτλ( να σου πω κ κατι ασχετο?τα θυματα τροχαιων ειναι πολυ περισσοτερα τους ειδε κανεις να φτιαχνουν τους δρομους?Μπααα.Λες να τους πηρε ο πονος για τη γριππη ή αναγκαστηκαν να αγορασουν τα εμβολια ξοδευοντας ενα σωρο λεφτα εν μεσω οικονομικης κρισης τη στιγμη που ο κοσμος πειναει κυριολεκτικα.Καπως δεν επρεπε να δικαιολογησουν το εξοδο αυτο?Τεσπα ξεφυγαμε)ΕΥΘΥΝΗ ουδεις.Ακουνε τη λεξη ευθυνη κ βγαζουνε σπυρακια!Κ αφου πηγε η κουβεντα στα ΜΜΕ θα πω κ το αλλο εβλεπα ΠΡΟΧΘΕΣ μια πρωινη εκπομπη που ειχε καλεσμενο εναν γνωστο παιδιατρο τον ρωταει η παρουσιαστρια για το εμβολιο κ απανταει αυτος ναι να το κανετε να το κανουν τα παιδια κτλ. οποτε τον ρωταει εσεις το κανατε?οχι λεει αυτος αλλα θΑΑΑΑ το κανω....(το εμβολιο κυκλοφορει εδω κ τοσοοοο καιρο δεν προλαβε να το κανει?)...χαμογελασα με πικρια βεβαια γιατι αυτοι που επιμενουν περισσοτερο ειναι τελικα αυτοι που ΘΑΑΑΑΑ το κανουν.Οι επιστημονες δεν δινουν ασφαλη απαντηση για τπτ οσον αφορα το εμβολιο κ αυτο μπορω να στο πω με σιγουρια.Οι τελευταιες μετρησεις λενε πως το 58% των γιατρων κ το 90% των νοσηλευτων αρνουνται να εμβολιαστουν.Κανουν το σωστο?Ξερουν κατι?Ο χρονος θα δειξει αλλα εγω προσωπικα μιλωντας αρνουμαι να γινω πειραματοζωο κ πολυ περισσοτερο να κανω το παιδι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TASOYLA έγραψε:

Είμαι 8 εδομάδων και ο γιατρός μου είπε οτι αυτή η γρίπη είναι σαν όλες τις άλλες.Τα εμβόλια εξυπηρετούν συμφέροντα.Επειδή η Ελλάδα έχει αγράσει 8 εκατομμύρια εμβόλια , πρέπει να γίνουν κιόλας.Χαλάσαμε 4 δις. για να τα αγοράσουμε.Είναι δυνατόν να μην μας πιέζουν τα ΜΜΕ να τα κάνουμε? Δεν πιστεύω ούτε λέξη από όσα λένε.Οτι δηλαδή πεθαίνουν άτομα χωρίς βεβαρημένο ιστορικό .Η γρίπη αυτή δεν είναι φονιάς.Προς θεού.Κάθε χρόνο πεθαίνουν από απλές γρίπες εκαντοντάδες για να μην πω χιλιάδες άνθρωποι που είναι βεβαρημένοι στην υγεία τους και η γρίπη τους χτυπάει στο αναπνευστικό και πεθαίνουν.Έτσι κι με αυτή την γρίπη.Δεν είναι τίποτα φοβερό.Δεν θα το κάνω βέβαια κι ας λένε.Άσε που εικάζεται οτι έχει ίχνη στοιχείων μέσα που σε περίπου μια 10ετία τα 2/3 του συνόλου που θα εμβολιαστούν θα πεθάνουν.Κι αυτό το πιστεύω γιατί οι "μεγάλοι" του κόσμου θέλουν να ξεπαστρέψουν τον κόσμο μας που είναι υπερπληθής.Γι αυτό και ανακαλύπτουν γρίπες και ο κοσμάκης πάει και εμβολιάζεται μη γνωρίζοντας οτι τους κάνει το χατίρι.

Aυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ. :unsure:

Δεν θα κάνω το εμβόλιο ,απλά θα είμαι περισσότερο προσεκτική.Δεν χρησιμοποιώ μέσα μαζικής μεταφοράς,δεν μένω για πολύ ώρα σε κλειστούς χώρους που δεν αερίζονται σωστά(πχ.Mall).Πλένω συχνά τα χέρια μου και έχω ένα καλό αντισυπτικό πάντα μαζί μου.Έχω μειώσει αισθητά τις εξόδους μου και κάνω τον σταυρό μου να μην την περάσω τώρα στην εγκυμοσύνη,όπως και οποιαδήποτε άλλη γρίπη!

Φοβαμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μας τρομοκρατούν με αυτή τη γρίπη, και τί έγινε τελικά? Μια γρίπη είναι που δεν ξέρουμε και αν την περάσαμε κιόλας.Βρίσκεται σε ύφεση παρά τα όσα μας έλεγαν...και σε ένα δύο μήνες πάει και τελείωσε.Το ξαναλέω μια γρίπη είναι.Ο παιδίατρος μας είναι ειδικός παιδοπνευμονολόγος μας είπε ότι όσα περιστάτικά παιδιών κόλλησαν τη γρίπη την πέρασαν με ήπια συμπτωματολογία ακόμα και τα μωρά που ανήκαν στις ευπαθείς ομάδες.Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι το έμβρυο δεν κινδυνεύει από αυτή τη γρίπη.Μη τρελλαινόμαστε..Όποιος θέλει να το κάνει όποιος θέλει να μην το κάνει.Αυτό που κάνουν να λένε κάθε μέρα τα θύματα της νέας γρίπης ούτε σε μένα αρέσει.Τι έγινε αγόρασαν τα εμβόλια και τους έμειναν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια είμαι καινούρια σρο φόρουμ... παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις σας ώς επισκέπτης και το θέμα αυτό από την αρχή του...

επέλεξα τώρα να μπώ και να γράψω γιατί όλες οι κοπέλες που έχουν πεί την άποψη τους είναι έξω από τον χορό...δεν θέλω να ενοχλήσω κανεναν, αλλά εγώ νοσηλεύτηκα στο νοσοκομείο με επιβεβαιωμένα H1N1 και πνευμονία, στον ευαγγελισμό 3 εβδομάδες....βέβαια δεν είμαι εγκυος, είμαι απλά λίγα κιλά πάνω από το κανονικό... εκεί μπορώ να σας πώ ότι γνώρισα πολλόυς άλλους στην ίδια κατάσταση με μενα, που ήταν άλλοι σε σοβαρή άλλοι σε πιο καλή κατάσταση... δεν ξέρω τίποτα από βιολογίες και από ιατρικές... ξέρω ότι αυτή η γρίπη τεχνητή ή όχι, είναι εδώ και μερικοι υποφέρουν...δεν μπορώ να σας πώ ότι σας προτρέπω ή όχι να κάνετε το εμβόλιο, ξέρω όμως ότι εγώ πολύ θα θελα να το χα κάνει και να γλίτωνα την ταλαιπωρία.. γιατί κάποιοι θα την περάσουν ελαφρά, κάποιοι όμως που ανήκουν σε ομάδες κινδύνου, μπορεί να την περάσουν βαρια... και από όσο ξέρω και οι έγκυες είναι σε αυτή την ομάδα. και να φαντασ΄τητε ότι εγώ έπερνα όλες τις προφυλάξεις πριν αρρωστήσω, αλλά η γρίπη κολλάει πανευκολα κορίτσια μου δυστυχώς... τώρα είναι άρρωστη η μαμα μου που με περιποιούνταν στο νοσοκομείο και ο άντρας μου, επειδή φοβούνταν και αυτοί να κάνουν το εμβόλιο. Η μαμα μου είναι σοβαρά γιατί έχει άσθμα. και εγώ φοβόμουν το εμβόλιο....οπότε μην φιλονικέιτε, ο καθένας πράττει όπως νομίζει ο ίδιος, αλλά μην λέτε ότι δεν υπάρχει και ότι λένε παραμύθια ότι μερικοί πεθαινουν και άλλοι είναι στις εντατικές... γιατί εγώ πέρασα πολύ κοντά από την εντατική και ξέρω πιο καλά... σας εύχομαι να μην αρρωστήσετε όπως εγώ φέτος... να είναι όλες οι κοπέλες καλά... αλλά ας μην είμαστε και παρανοικοι και λέμε ότι όλο αυτό το δημιουργούν τα κανάλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Flogeress καλως ήρθες και περαστικούλια να είναι κορίτσι μου... περαστικά και στην μαμα σου... και εγώ σήμερα έχω λίγο τον λαιμό μου και έχω φοβηθεί...και εμένα μια γνωστή μου είναι στο νοσοκομείο με πνευμονια και επιβεβαιωμένο H1N1. και αυτή έχει λιγα κιλάκια παραπάνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

christosmed έγραψε:

Η φαντασία είναι πάντα χρήσιμη στη ζωή μας ειδικά στην εποχή μας που οι περισσότεροι άνθρωποι λειτουργούν σαν ρομπότ. Όταν όμως έχουμε να κάνουμε με την ιατρική και ειδικότερα με την Παιδιατρική επιστήμη απαιτείται σοβαρότητα απ' όλους. Έχω ακούσει κι εγώ πολλούς να εκφέρονται εναντίων των εμβολίων και μάλιστα υπάρχουν πολλά site στο ιντερνετ και ανάλογα forum. Δυστυχώς δεν έχω τόσο χρόνο να χάσω διαβάζοντας όλες αυτές τις ασυναρτησίες, θα μου επιτρέψετε απλά να πω την άποψή μου (αν ενδιαφέρει κάποιους) πως όλοι όσοι επιτίθενται στα ήδη γνωστά και δοκιμασμένα εμβόλια, τα οποία αποτελούν το μεγαλύτερο όπλο πρόληψης που διαθέτει η ανθρωπότητα, χρήζουν άμεσης ψυχιατρικής εκτίμησης.

αυτό είναι από το ΜΑΜΜΥ στην σελίδα του παιδίατρου... για όσες κοπέλες θέλουν να το διαβάσουν να ενημερωθούν και από τον γιατρό του φορουμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...