Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιες έγκυες έχετε κάνει το εμβόλιο και ποιες όχι;


Recommended Posts

Θα ήθελ να μάθω ποιες από σας έχετε κάνει το εμβόλιο; Άραγε είναι κάποια που να πέρασε τη γρίπη; Η οικογένειά μου με πιέζει να κάνω το εμβόλιο ενώ εγω είμαι αρνητική..ο λόγος; Η φήμη ότι η γρίπη αυτή χτυπάει τις έγκυες γυναίκες..τι λέτε;Εχετε κάνει το εμβόλιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα τυρογαριδάκι,και με το καλό το νινάκι σου.

Εμένα πέραν του γυναικολόγου,λόγω διαβήτη με βλέπει κάθε δυο εβδομάδες και διαβητολόγος.Είπα λοιπόν να ρωτήσω και τους δυο.

Ο γυναικολόγος μου,μου είπε ούτε να το σκέφτομαι,απλά να προστατεύομαι με μάσκες και αντισηπτικό υγρό για τα χέρια.Τίποτα άλλο.

Η διαβητολόγος μου είπε ότι ο Παγκόσμιος Ιατρικός Σύλλογος έχει δώσει το Οκ για τον εμβολιασμό στις έγκυες,αλλά κανείς δεν εγγυάται ότι θα πάει το μωρό σου 10 ετών και δεν θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα από το εμβόλιο.Κι εννοείται αυτό,εφόσον έβγαλαν το εμβόλιο μέσα σε 20 μέρες από την εμφάνιση της γρίπης!Και σιγά μην δε το έβγαζαν...Το αγοράζουν 3 ευρώ,και κοστίζει 30 σε σένα.

Εκτός αυτού,πήγα σήμερα στον Ευαγγελισμό να κάνω βυθοσκόπιση στα μάτια μου.Άκουσα δυο κοπέλες που συζητούσαν(νοσηλεύτριες πρέπει να ήταν) κι έλεγαν ότι έχει σημάνει συναγερμός στα νοσοκομεία από τις παρενέργειες που έχουν προκληθεί.

Προσωπικά,εφόσον δεν μου εγγυάται κανείς ότι θα έχει κάποιες παρενέργειες στο μωρό,δεν το κάνω.Απλά θα κάτσω σπίτι μου,έχω πάρει το Dettol το spray για τα ρούχα μου(μην φτερνιστεί κανείς πάνω μου,κατά τύχη),και αφού τα σιδερώσω τα ψεκάζω.Όποτε βγαίνω για κάποια εξέταση,πάντα με μάσκα και αντισηπτικό υγρό για τα χέρια στην τσάντα μου.Σε καμιά περίπτωση δεν θα κάνω το εμβόλιο.Τουλάχιστον να φυλάγομαι λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpempoulina_mou έγραψε:

Καλησπέρα τυρογαριδάκι,και με το καλό το νινάκι σου.

Εμένα πέραν του γυναικολόγου,λόγω διαβήτη με βλέπει κάθε δυο εβδομάδες και διαβητολόγος.Είπα λοιπόν να ρωτήσω και τους δυο.

Ο γυναικολόγος μου,μου είπε ούτε να το σκέφτομαι,απλά να προστατεύομαι με μάσκες και αντισηπτικό υγρό για τα χέρια.Τίποτα άλλο.

Η διαβητολόγος μου είπε ότι ο Παγκόσμιος Ιατρικός Σύλλογος έχει δώσει το Οκ για τον εμβολιασμό στις έγκυες,αλλά κανείς δεν εγγυάται ότι θα πάει το μωρό σου 10 ετών και δεν θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα από το εμβόλιο.Κι εννοείται αυτό,εφόσον έβγαλαν το εμβόλιο μέσα σε 20 μέρες από την εμφάνιση της γρίπης!Και σιγά μην δε το έβγαζαν...Το αγοράζουν 3 ευρώ,και κοστίζει 30 σε σένα.

Εκτός αυτού,πήγα σήμερα στον Ευαγγελισμό να κάνω βυθοσκόπιση στα μάτια μου.Άκουσα δυο κοπέλες που συζητούσαν(νοσηλεύτριες πρέπει να ήταν) κι έλεγαν ότι έχει σημάνει συναγερμός στα νοσοκομεία από τις παρενέργειες που έχουν προκληθεί.

Προσωπικά,εφόσον δεν μου εγγυάται κανείς ότι θα έχει κάποιες παρενέργειες στο μωρό,δεν το κάνω.Απλά θα κάτσω σπίτι μου,έχω πάρει το Dettol το spray για τα ρούχα μου(μην φτερνιστεί κανείς πάνω μου,κατά τύχη),και αφού τα σιδερώσω τα ψεκάζω.Όποτε βγαίνω για κάποια εξέταση,πάντα με μάσκα και αντισηπτικό υγρό για τα χέρια στην τσάντα μου.Σε καμιά περίπτωση δεν θα κάνω το εμβόλιο.Τουλάχιστον να φυλάγομαι λίγο.

Με κάλυψε απολύτως η Mpempoulina_mou

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tirogaridaki καλησπέρα.Θα πω απλά τη γνώμη μου.Βέβαια δεν είμαι έγκυος τώρα(ευτυχώς γιατί θα είχα τρελλαθεί με τη γρίπη)αλλά είμαι αρνητική.Πως να κάνεις ένα εμβόλιο που δεν ξέρεις καν τις παρενέργειες?και έχεις και το μωράκι στην κοιλίτσα σου.Τι να πω...Προσοχή πολύ,καλή καθαριότητα και πιστεύω θα είσαι οκ.Εγώ φοβάμαι πάντως να το κάνω....και έγκυος να ήμουν δε θα το έκανα.Πες οτι κάτι σε ενοχλεί απο το εμβόλιο και πρέπει να πάρεις φάρμακα.Λόγω εγκυμοσύνης τι θα σου δώσουν?Αν ,μακρία απο μας,αρρωστήσεις όλο και κάτι θα σου δώσουν για πυρετό΄,για βήχα ή για πονόλαιμο.Λέω εγώ τώρα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως ξέρεις, τυρογαριδάκι μου, έγκυος δεν είμαι….. ακόμη…..

Δεν το υποστηρίζω λοιπόν καθόλου το εμβόλιο, γιατί ουδείς μπορεί να με καθησυχάσει πως θα είναι ανώδυνο κι άνευ παρενεργειών (σε μένα ή στο παιδί μου, όποτε εκείνο έρθει…….) σε βάθος χρόνου…. 10……. 15 χρόνια…….

Μία φίλη μας, πάντως, που διανύει τον 6ο μήνα της εγκυμοσύνης της, είναι κατηγορηματική!!!!!

Στο να μην το κάνει!!!!!

Παρόλο που ο Γυναικολόγος της ήταν θετικός!!!!!!!!

Μην πανικοβάλλεσαι λοιπόν……

Μη βλέπεις TV, γιατί όλοι να μας τρελάνουνε θέλουνε…..

Σωστή υγιεινή και ψυχραιμία!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπουλίν κυκλοφορείς δηλαδή με μάσκα; Δε σε κοιτάνε σαν εξωγήινο;; Να σα πω την αλήθεια..ένα άγχος που δεν έχω κάνει το εμβόλιο το έχω αλλά ουτε και να το κάνω θα αισθανθώ ασφαλής..δεν ξέρω αν κάνω το σωστό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε τυρογαριδένια μου,θα με νοιάξει ποιος με κοιτάζει και πώς,ή να μην βλάψω το παιδί μου και να είμαι κι εγώ καλά για να το μεγαλώσω όπως θέλω;!

Δεν με ανησυχεί καθόλου το πώς θα με κοιτάξουν,θέλω μόνο να είναι τώρα,να γεννηθεί,και στην μετέπειτα ζωή της να είναι καλά η μπέμπα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ο γιατρός μου και ο θείος μου παιδίατρος μου λένε να το κάνουν..η κοπέλα του αδερφού μου και η ξαδέρφη μου έγκυες θα το κάνουν...και όπως καταλαβαίνετε μένω μόνο εγώ που δε θα το κάνω....και δεν ξέρω αν είμαι σωστή....και εγω με εσάς συμφωνών αλλά όταν βλέπεις όλοη την οικογένεια να το έχει κάνει και εσύ επιμένεις στα δικά σου αναρωτιέσαι αν τελικά κινήσαι σωστά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω κάνει το εμβόλιο και ο γιατρός μου αποφεύγει να μου πει κάτι ακόμα αν και τον έχω ρωτήσει, γιατί ακόμα είμαι στο 1ο τρίμηνο.Προτεινε όμως να το κάνει ο άντρας μου για να με προστατέψει.Ωστόσο νομίζω οτι φοβάμαι περισσότερο το εμβόλιο από την ίδια την γρίπη και δεν θα ήθελα να την κάνει ούτε ο άντρας μου(είναι νέος και υγειής).

Δουλεύω, χρήσιμοποιώ(αν και λιγότερο τωρα) τα μέσα μαζικής μεταφοράς και βγαίνω έξω για καφέ ή φαι.Δεν θέλω να κλειστώ μέσα -νομίζω οτι θα νιώθω χειρότερα.Μπορεί και να μην είναι τίποτα αυτή η γρίπη πια και να την περάσουμε στα μαλακά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να πω ρε κορίτσια..με έχει πρήξει η μητέρα μου..εδώ στο νοσοκομείο της Ρόδου είναι 10 έγκυες κα μια διασωληνωμένη...και το θέμα είναι ότι δινουν λέει βαριές αντιβιώσεις και δεν ξέρουν τι επιπτώσεις θα έχουν στο έμβρυο..γι αυτό συστήνουν το εμβόλιο...

δεν ξέρω...δεν είμαι σίγουρη τι πρέπει να κάνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

τι να πω ρε κορίτσια..με έχει πρήξει η μητέρα μου..εδώ στο νοσοκομείο της Ρόδου είναι 10 έγκυες κα μια διασωληνωμένη...και το θέμα είναι ότι δινουν λέει βαριές αντιβιώσεις και δεν ξέρουν τι επιπτώσεις θα έχουν στο έμβρυο..γι αυτό συστήνουν το εμβόλιο...

δεν ξέρω...δεν είμαι σίγουρη τι πρέπει να κάνω...

Η απόφαση είναι καθαρά δική σου κοριτσάκι μου,και καταλαβαίνω ότι είσαι το "μαύρο πρόβατο" ενώ όλοι το κάνουν στην οικογένεια...Απλά όπως βλέπω,κι όπως λέει κι η Madrid,είσαι σε πολύ νεαρή εγκυμοσύνη ακόμα.

Ο γιατρός σου τί σου λέει;Το έχετε συζητήσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαι ο γιατρός είναι της γνώμης να το κάνω...η απόφασή μου είναι όχι..θέλω όμως ναδω πόσες έγκυες τελικά έκαναν το εμβόλιο και πόσες όχι...θέλω να δω αν είμαι από τς λίγες που δεν το έκαναν ή οι περισσότερες είναι κατά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τιρογαριδάκι μου είμαι στη 15η βδομάδα και είμαι και γω κατά!ο παιδίατρος μας σε καμμία περίπτωση μας είπε δε δέχεται να εμβολιάσει τον 4χρονο γιο μας. Και ρωτώ εγώ? Αρνείται να εμβολιάσει παιδάκι 4 χρ και θα το δώσω στο έμβρυο? άσε που οι κλινικές μελέτες δεν έχουν καν ολοκληρωθεί,έτσι το βλέπω εγώ ο καθένας κάνει αυτό με το οποίο νιώθει πιο ήσυχος, για την ιστορία να αναφέρω ότι και ο γυναικολόγος μου είναι εναντίον ευτυχώς. Αν δεν κάνω λάθος όσοι εμβολιάζονται μόνο τον εαυτό τους προστάτευουν(προστατευουν?τελος παντων)νομίζω ότι μπορούν να μεταφέρουν τον ιο σε άλλους, δεν είμαι απόλυτα σίγουρη θα το ρωτήσω και θα επανέλθω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τυρογαριδακι! ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΣΗ ΜΕ ΣΕΝΑ...ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ..Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ, Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΤΗΚΕ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ Η ΝΑ ΦΟΡΑΩ ΛΕΕΙ ΜΑΣΚΑ ΟΤΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ. ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΕΔΩ ΡΟΔΟ ΜΕ ΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΣ...ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε συ Μίκα, τι έχεις ακουσει εσύ για τη Ρόδο; Να δω αν ξέρουμε τα ίδια...ποιον γιατρό έχεις;

Μαρίνα ρώτησες το γιατρό σου γιατί είναι αρνητικός; ΄Ποιος είναι ο λόγος δηλαδή που δε θέλει να το κάνει σε έγκυο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Ρε συ Μίκα, τι έχεις ακουσει εσύ για τη Ρόδο; Να δω αν ξέρουμε τα ίδια...ποιον γιατρό έχεις;

Μαρίνα ρώτησες το γιατρό σου γιατί είναι αρνητικός; ΄Ποιος είναι ο λόγος δηλαδή που δε θέλει να το κάνει σε έγκυο;

Λέει ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως ένδειξη ότι μπορεί να βλάψει αυτή η γρίπη το έμβρυο, και άν την κολλήσει κάποια έγκυος μπορεί με αντιπυρετικά να είναι μια χαρά, μια και η μόνη του ένοια είναι οι πυρετοί, από την άλλη το εμβόλιο το αρνείται διότι δεν είναι επαρκώς δοκιμασμένο!!Έτσι προτιμά τη γρίπη που μου είπε ότι είναι πιο ακίνδυνη από τη γαστρεντερίτιδα!!!!από ένα σκεύασμα που ούτε καν η ίδια φαρμακευτική εταιρεία που το κατασκευάζει δε σου δίνει καμμία εγγύηση για τυχών παρενέργειες, είτε άμεσες είτε στο μέλλων!! Τι να πω τιρογαριδάκι μου καλό μπελά βάλαμε στο κεφάλι μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε θα το εκανα σε καμια περιπτωση σε κανενα απο την οικογενεια μου ποσο μαλλον σε ενα αγεννητο μωρο .υπουργοι υγειας αλλων χωρων απαγορευουν σε εγκυουςκαι παιδια να το κανουν ειναι ολα θεμα προπαγανδας .λυπαμαι αυτους που πειθονται και το κανουν στο κατω κατω αν ερθει η μαυρη εκεινη ωρα να πεθανουμε σιγουρα θα υπαρχει μια οποιαδηποτε αλλη αιτια περαν τησ "γριπης". :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε συ τυρογαριδακι εχει βουλιαξει το internet απο βιντεο.Σε αλλες χωρες εχει απαγορευτει,εχει 1002 παρενεργειες απο παραλυσεις μεχρι κ αυτισμο σκεψου κ συγκρινε τι ειναι πιο επικινδυνο μια γριπη που οι περισσοτεροι την περνανε ηπια(κ παιζει κ να μην κολλησεις ποτε-πραγμα που στο ευχομαι ολοψυχα) ή το εμβολιο που το βγαλανε στην αγορα μεσα σε μια νυχτα κ κανεις δεν παιρνει ουτε μιση ευθυνη γι'αυτα που θα παθεις φευγοντας απο το εμβολιαστικο κεντρο.Εγω δεν προκειται να το κανω ουτε ο αντρας μου κ πολυ περισσοτερο το παιδι.Δεν ειμαι εγκυος αλλα αν ημουν ενας λογος παραπανω που δεν θα το εκανα.Προφυλαξη,μασκα, αντισηπτικα υγρα+μαντηλακια,οχι συνωστισμο οχι χειραψιες φιλια κτλ πολλα φρουτα+λαχανικα κ ολα θα πανε καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den xtupaei egkues h griph tirogaridaki mou.apla tuxainei..to oti einai diaswlhnwmenh h egkuos shmainei pws h gunaika auth isws eixe kati..an thn kollhseis 8a sou dwsoun varia antiviwsh,an kaneis to emvolio den ksereis ti periexei kai poso vlavero mporei na einai gia to emvruo..kane to Stauro sou kai proxwra!diathreise tous kanones ugieinhs..!gnwmh mou!a!auto pou akousa einai pws einai pio epikundinh h griph gia egkues se proxwrhmenh egkumosunh.mhn akous ti leei o ka8enas..8a trela8eis!egw pleon den akouw kanenan!kourasthka!eimai stonn 2o mhna kai eixa sxedon arrwsthsei apo tis hli8iothtes pou akouga apo ton ka8ena!h Panagia mas exei upo thn skeph ths!egw auto kserw!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν το εχω κανει,αλλα γιατι σε πιεζουν?αφου θα ειναι σε υφεση συντομα αυτη η γριπη...ετσι λενε οι γιατροι. Πες στο σοϊ να το κανουν αυτοι αφου ερχονται σε επαφη με σενα για να μη σε κολλησουν :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ το έκανα.. μετά από πολλές σκέψεις και την καθοδήγηση του γιατρού μου αποφάσισα ότι είναι καλό για εμένα και το παιδάκι .. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

΄Σήμερα παλι τσακώθηκα με τη μητέρα μου γι αυτό..θεωρεί στενοκεφαλιά και ότι φοράω παρωπίδες το γεγονός ότι δεν κάνω το εμβόλιο...δεν ξέρω έχω αρχίσει και πείθομαι αλλά από την άλλη δε θέλω να το κάνω..δε θέλω! Ο θείος μου μου λέει πως κατα 99% είναι ακριβώς ίδιο με το παλιό της γρίπης και πως μόνο ένα στέεχος αλλάξανε. ΕΠίσης ο γιατρός μου΄είπε στην κοπέλα του αδεφού μου για μένα <<κακό του κεφαλιού της που δεν το κάνει...>> κάποια στιγμή αρχίζεις και αναρωτιέσαι ή στραβός είναι ο γιαλός..ή στραβά αρμένίζω...΄!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τιρογαριδάκι μου να κάνεις αυτό που εσύ θέλεις αυτό που σου λέει το δικό σου ένστικτο!Μην ακούς ούτε εμάς ούτε κανένα! η μόνη άποψη που θα πρέπει να σε προβληματίσει είναι αυτή του γιατρού σου!Και πάλι η απόφαση είναι μόνο δική σου. Εγώ θα σου έλεγα πάρε την απόφαση σου όσο το δυνατό συντομότερα για να τελειώνει όλο αυτό και ανακοίνωσε την στην οικογένεια σου.Αν είναι αντίθετη της δικής τους πες αυτό ήταν και τέλειωσε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ούτε εγω το εχω κάνει και ούτε προκειται. Ο γιατρός μου είναι κατα του εμβολίου γιατι απλά δεν ξερει κανενας το πως μπορει να επηρεάση το εμβρυο. Και αν πάθει καποια σημαντική βλάβη??? παίρνεις ενα τέτοιο ρίσκο???? Εγω παλι δεν θα το ρίσκαρα. Και ποιος σου λεει οτι θα κολλήσεις. και αντε και κόλλησες...ποιος σου λεει οτι θα ανεβάσεις πυρετο ανω του 38,που επηρεαζει το εμβρυο, και δεν θα την περάσεις χαλαρά. Δεν είναι σίγουρος ο πυρετος. το μόνο σίγουρο είναι ο βήχας τον οποίο μπορείς να τον καταπολεμήσεις με ζεστο μέλι και λεμόνι η ακομα και με συρόπι παιδικό που θα σου γραψει ο γιατρός. Σκευασματα γνωστα και δοκιμασμενα σε βρεφη και εγγυους τοσα χρόνια. Το εμβόλιο καλα καλα δεν εχει περασει τις απαραιτητες κλινικες ερευνες και θα το βάλεις ετσι απλά μεσα σου????

Και κατι ακομα, ο πατερας μου εκανε πριν 2 χρονια εγκειρηση καρδιάς και ο γιατρος του του είπε να μην το κανει. Ο λόγος είναι γιατί απλά δεν γνωρίζει κανενας απολύτος τίποτα για αυτο το σκευασμα.

Αυτή είναι η άποψη μου.Ο καθενας έχει δική του. Το μόνο που θα σου ελεγα με σιγουρια είναι να το αποφασίσεις ΜΟΝΗ ΣΟΥ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...