Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θα κανατε 2ο παιδακι?


Αννιώ

Recommended Posts

Εμένα αυτή είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη...Έλεγα(και ειλικρινά το σκέφτομαι κάποιες φορές θυμού ακόμα) ότι με αυτά που περνάω που έχω γίνει μπαλάκι στους γιατρούς (εχω και ένα πρόβλημα υγείας όπως έχως προαναφέρει,και 2 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον βγαίνει κάποια εξέταση στην φόρα..),δεν θα έκανα δεύτερο!Κι όμως...Σκέφτομαι πλέον ότι θα χαρώ λιγάκι για 2-3 χρόνια την κορούλα μου,και μετά θα της βάλω σίγουρα μπρος ένα αδερφάκι...Όντως,είναι μεγάλη ευλογία τα παιδιά!

Θυμάμαι ότι παρότι οι γονείς μου είναι μικροί(Η μαμά μου μόλις κλείσει τα 43 θα δει την εγγονή,κι ο μπαμπάς μου 5 μέρες αφού κλείσει τα 46),πάντα τα στηρίγματα και η παρέα μου ήταν οι αδερφοί μου οι μεγαλύτεροι.Θα είναι πολύ εγωιστικό λοιπόν να αφήσω το παιδί μόνο του..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Cecilia σε ευχαριστώ πολύ. Πράγματι και εγώ κάποιες φορές κάθομαι και τα χαζεύω (μαμά κουκουβάγια). Και δεν πιστεύω πως είναι δικά μου. Και ειδικά με την Μαριλή, και αυτά που λέει κάποιες φορές. Όπως χθές που ξύπνησε το απόγευμα με γκρίνια, και ξαφνικά χωρίς λόγο, άρχισε να με χτυπάει, ευτυχώς όχι δυνατά, στο πόδι. Την μάλωσε ο πατέρας της και όταν της είπε να έρθει να μου ζητήσει συγνώμη, κατέβασε το κεφάλι και είπε "ντρέπομαι". Ε, δεν άντεξα, έβαλα τα κλάματα. Τι να πώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα περιμενω τουλαχιστον να γινει 2 χρονων!!

Να σας πω...

αν ειχα ενα ευκολο παιδακι δεν θα το σκεφτομουν καθολου θα αρχιζα αμεσως αλλα με ενα παιδακι το οποιο γκρινιαζει θελει συνεχεια χερια δεν κοιματε σχεδον καθολου εκτως απο καποιες ωρες τη νυχτα δεν το σκεφτομαι καν!!

Οταν με το καλο γινει 2 χρονων θα ειναι καπως πιο ανεξαρτητο. Θα κοιματε ελπιζω περισσοτερο θα μπορει να μιλαει να μου λεει τουλαχιστον τι θελει θα περπαταει θα εχει κοψει πανια! Αλλα ποτε δεν ξερεις!

Παντως τωρα αποκλειεται ο αντρας μου λεει το επομενο σε 10 χρονια!! Ο πρωτος καιρος με το μωρο ηταν μια κολαση ειχε φοβερους κολικους και εκλεγε απο τις 10 το βραδυ πολλες φορες μεχρι και τις 5 το πρωι... οποτε θελω να ξεχασω αυτο το κομματι εντελως. Ειχα μια παρα πολυ καλη εγκυμοσυνη και ευκολη γεννα αρα απο αυτη την πλευρα ειμαστε ΟΚ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόμα και εγώ τα ίδια ακριβώς πέρασα παρ΄ όλα αυτά τώρα που είναι 2,5 θέλουμε σαν τρελοί !Βέβαια θα σε απελπίσω λίγο αλλά τα πανιά ακόμη να τα κόψουμε και το βράδυ ξυπνάει συνέχεια και με φωνάζει δίπλα του να κοιμηθώ και καταλήγω σαν το τελικό σίγμα! :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου απο ο,τι καταλαβα οι αποψεις ποικίλλουν ΦΥΣΙΚΑ!!!

Πιστευω οτι τελικα η διαφορα 3-4 χρονια ειναι ιδανικη. Κατι που ειπε και η Βικυ οτι τωρα με τον Χαρη της που ειναι 20 μηνων κανουν περισσοτερα πραγματα νομιζω οτι ισχυει...και ειναι κατι που κι εγω το εχω σκεφτει. Οταν θα ερθει το καλοκαιρι του 2010 η Αλεξανδρα μου θα ειναι 1,5 χρονωνν περιπου και νομιζω οτι θα χαρω και θα χορτασω βολτες μαζι της ενω τωρα εχει κρυο ειμαστε μεσα πιο πολυ...

Το χαζο και ειρωνικο ειναι οτι οταν εμεις κανουμε σχεδια ο Θεος γελαει μαζι μας.

Ετσι και πριν την Αλεξανδρα ελεγα δεν θα κανω παιδι, θα μεινω αρραβωνιασμενη κανα δυο χρονια και τσουπ!!!Στις 23 Ιουλιου 2008 εμαθα οτι ημουν 5 εβδομαδων εγκυος...

Βεβαια αλλο αν προσεχεις...εκει οκ.

Εχουν παντως πολυ ενδιαφερον οι απαντησεις σας και ειλικρινα διαβασα τα παντα για να δω πραγματικα πως σκεφτεστε κι εσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια διάβασα όλες τις απαντήσεις γιατι με ενδιαφέρει το θέμα...καποιες απαντησεις τις θεωρώ υπεραπλουστευμένες για τα δεδομένα της εποχής μας !!!!!!!!!σαν απο παραμύθι βγαλμένες μην πώ..χωρίς να μειώνω την αξία τους εννοείται!!!!!!!!!μην παρεξηγηθώ!

Συμφωνώ με τη Cesilia!σε αρκετά σημεία..!

Πρώτον εμενα με αγχώνει το οικονομικό ...με ενα μισθό και σε αυτους τους χαλεπούς καιρούς..απορώ πως είστε τοσο αισιοδοξες..!? μακαρι να σας εμοιαζα..! Προς θεού δεν είμαι μίζερη..αλλά κι εγω και ο συζυγος δουλευουμε με αρκετα καλους μισθούς..αλλά και πάλι ζουμε απλα καλά...με ενα παιδί που ακόμη ειναι μωρο ...και δεν εχουμε τρελα εξοδα...βεβαια δεν εχουμε δικο μας σπιτι και ζουμε σε ενοικιο...παίζει και αυτο το ρόλο του...!σε λίγα χρόνια θα έχουμε σχολεία...χρόνια που γεμίζουμε με εφόδια στη ζωη τα παιδιά μας..!ΕΓΩ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΩ ΑΥΡΙΟ ΜΕΘΑΥΡΙΟ..?αν δεν μπορέσω να το υποστηρίξω και να το βοηθήσω..Πάρε τα αδερφια σου και ζησε..!ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΙΟ ΣΚΛΗΡΟΙ...πρεπει να ειμαστε σε θεση να ανταποκρινομαστε στις αναγκες των παιδιων μας...!τουλάχιστον στα βασικα τροφή, ιματισμός,σχολεία, ξενες γλωσσες, σπουδες..!

Μιλώντας προσωπικά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ 2 ΜΟΥ ΑΔΕΡΦΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...αλλά 3 παιδιά σήμαινε...οτι πολλα μη σας πω τα περισσότερα απο αυτα που θελαμε ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ...Οι γονεις μου ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΟΙΝΙΜΟ ΑΓΧΟΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ...γιατι η ζωη δεν τους τα εφερε καλά στην πορεία ...(υπάρχουν και τα στραβά) και απο εκει που ηταν ΑΝΕΤΟΙ ..εγιναν φτωχοί..!Εχω παντρευτει μονο εγω και σκεφτονται ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΠΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΓΙΑ ΓΑΜΟ...και ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΣΠΟΥΔΑΖΕΙ...! Θα μου πείτε ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ συμφωνώ...ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΥΓΙΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΥΕΡΗΦΑΝΗ αλλά αν οι δικοί μας καιροί ήταν δυσκολοι ...αυτοι που ερχονται θα ειναι ακομη πιο δυσκολοι...!!!!!!!ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ..για πολυμελη οικογενια ! αλλο ενα ναι!

Παμε στο επομενο...θέμα μου τωρα! Ερχεται το μωρό ΚΑΙ ΓΕΜΙΖΕΙΣ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΕΥΤΥΧΙΑ ..δεκτό απο ολες μας...

μαζί με το μωρό ερχονται και ανισορροπίες όπως ...ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ..και μανες!

Ο άντρας τα χάνει...η μανα πεφτει με τα μουτρα στο μωρό ..η γυναικα γκρινιαζει...ο αντρας συνερχεται μετα απο 6-12 μηνες...η γυναικα κουραζεται διπλα..και εχει και τον πονο της ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΕΚΕΙΝΗ! Το ζευγαρι βρισκει τους ρυθμούς του στα 2 χρονια του παιδιού...!! (εδω παιζει ρολο ΤΟ ΤΙ ΑΝΤΡΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΡΥΤΕΙ ...)

Καποια ζευγαρια (οχι ολα) εχουν κανει 2 παιδια μεσα σε 2-2,5 χρονια ...αυτα τα ζευγαρια ...(τουλαχιστον αυτα που ξερω εγω) ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΟΤΡΕΛΑΜΕΝΟΙ...με την καλή εννοια...Η γυναικα ...μεσα στην κουραση και στο παραπονο...ο αντρας επισης...και ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ...ε συγνωμη βρε κοριτσια αν ειναι να κανω παιδια για να ειμαι μεσα στη μιρλα και στην κουραση και στα νευρα καλυτερα να μην κανω...ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΑΝ ΤΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ θα σου πουν οτι ειναι ευτυχισμενα ..ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΕΥΤΥΧΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ...συνηθως κιολας η γυναικα εχει αφησει τη δουλειά της...!και νιωθει και χαλια γιατι περιμενει και κατι για εκεινη..αλλα δε βγαινει ...κατι με το μισθο του ανδρα...!

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΑΚΟΥΓΟΜΑΙ ΣΚΛΗΡΗ...

Δουλευω απο 18 χρονων ειμαι 29 ..οταν γεννησα το παιδι μου ΕΚΛΑΙΓΑ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΝΑ ΣΤΙΣ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ για να παω στη δουλειά..Σκεφτηκα να μην δουλέψω..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑ...ειλικρινα ΘΥΑΜΑΖΩ ολες εσας που ειστε σπιτι ολη μερα και στηριζεστε απολυτα στον αντρα σας...ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΚΑΤΣΩ...ισα ισα πολυ θα το ηθελα να ειμαι με το παιδι μου...αλλα αυτο που ΔΕ ΜΠΟΡΩ ειναι να στηριζομαι σε αλλου χερια...!

Και τεσπα θελω να ειμαι ψυχικά υγιής και ισορροπημενη οταν θα κανω δευτερο παιδάκι ...ΕΔΩ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΙΞΕΙ..τωρα εχουμε αρχισει και βρισκουμε τον ευατό μας πάλι...ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ...Εγωιστικό είναι μάλλον αυτό ..αλλά ετσι νιώθω...ειλικρινα αν ειχα κανει δευτερο ...θα ειχε διαλυσει ο γαμος μου ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ..!

Τριτον και τελευταιο ..δε βιαζομαι γιατι θελω να νιωσω οτι ο αγγελακος μου ...είναι παιδάκι έτοιμο να ανεξαρτητοποιηθεί ...κατι που νομίζω οτι γινεται εκει στα 4 ..θελω να ειμαι διπλα του σε όλα...δεν θελω να μοιραστω ολα οσα νιωθω με αλλο ενα παιδακι ποιο θα πρωτο αγκαλιάζω...θα φιλάω..θα κοιμίζω..θα φροντισω ...μαζί με τη δουλειά όλα αυτά...!ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΛΑΤΡΕΨΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ..(αν και δεν ξερω...ολες μου λενε ομως το ιδιο ειναι αρα κατι ξερουν) δεν θελω να στερηθει ο αγγελος μου ομως εμενα...με στερειται που με στερειται λογω δουλειάς...ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΜΑ ...μόνο αυτό...

Παιζει ρολο σε ολα αυτα και οτι με παιρνει χρονικα να κθυστερησω ...και ολα αυτα αναιρουντΑι αν μου τυχαινε λεμε τωρα..ενα παιδακι τωρα...! Οταν ημουν μικρη ηθελα 4............................!!!!!!!!!!!ΜΕ 2 ΚΑΛΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ...! Μακαρι να ειχα λεφτα και να εκανα 4!!!και 5! και 6!οσα θες!

σας ζάλισα..!αυτα!

Με το καλό όσες το επιθυμείτε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάσση μου στο θέμα της δουλειάς σε καταλαβαίνω. 13 χρόνια ήμουν με σύμβαση έργου, που σημαίνει? Και στις δύο εγκυμοσύνες, σταμάτησα την δουλειά την ημέρα που γέννησα, και επέστρεψα μόλις σαράντησα, ούτε μέρα παραπάνω. Βέβαια εργαζόμουν μόνο 3 απογεύματα την εβδομάδα. Και επειδή είμαι εκπαιδευτικός, είχα και τον κίνδυνο μήν κολλήσω τίποτα απο τους μαθητές μου και το φέρω στο σπίτι. Και ο μισθός? Θα διάβασες παραπάνω.

Όμως δεν το βάζω κάτω. Σιγά σιγά φτιάχουν τα πράγματα. Πριν λίγους μήνες έγινα αορίστου χρόνου, με 7 ώρες την εβδομάδα (όσο και αν ακούγεται τρελό), και περιμένω να γίνω κάποια στιγμή και με πλήρες ωράριο, δηλαδή, κανονικό μισθό. Και τότε θα μπούν όλα στην σειρά τους. Αν σκεφτόμουν το οικονομικό, τότε θα ήμουν άτεκνη ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη αλλα οταν γεννησα δεν ειχα καμια βοηθεια απο πουθενα κ δεν ειχα κανενα προβλημα δεν ειπα ποτε δεν προλαβαινω αλλα το μωρο ηταν ησυχο κ κοιμομουν ολο το βραδυ...αλλα την ημερα αγγαλιτσα...οταν εκανα τον γιο μου ημουν συνηδειτοποιημενη γιαυτον...δεν μας αρεσουν οι βολτες μας αρεσει το σπιτι...ο γιος μας δεν μας στερησε τιποτα αντιθετα μας δινει χαρα....κ ειμαστε αγαπημενο ζευγαρι....γαυτο αποφασισαμε οταν ηταν 9 μηνων να κανουμε και αλλο μωρακι...βεβαια το μωρακι παει αλλα εμεις θα ξαναπροσπαθησουμε....θελουμε 4 ελπιζω να μας τα δωσει ο θεος....θελω κ το φωναζω κ δεν μπορω να περιμενω να ερθει το Πασχα.

να σημειωσω οτι δεν δουλευω γιατι δεν ειχα να μου κρατησει καανεις το μωρο...για ενα διαστημα δουλευα αλλα σταματησα γιατι κ η αδελφη μου που μου τον κρατουσε ηταν εγκυος αλλα κ εγω....ο συζηγος στρατιωτικος οποτε απο μεταθεσεις αλλο τιποτα κ ενα δανειο να τρεχει στην αθηνα...αλλα κανουμε υπομονη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κι'απο εμενα...!!! :)

Εμενα ο Μιχαλης μου ειναι τωρα 18 μηνων... με τον αντρα μου σκεφτομαστε να ξεκινησουμε για το δευτερο αφου γινει 2 ετων και μετα... σιγουρα θα κανουμε 2 παιδακια και αναλογως, σκεφτομαστε οτι ισως καποια στιγμη θα κανουμε και τριτο...!!! ;)

Δεν με φοβιζει καθολου η εγκυμοσυνη, ουτε η γεννα, ουτε οι βασικες αναγκες του μωρου (τροφη, ρουχα, στεγη κτλ)...! Αυτο που θελω ειναι να κανω τουλαχιστον ενα αδερφακι στον γιο μου...!!! :blush:

Σιγουρα τωρα, οσο μεγαλωνει, βρισκουμε περισσοτερο χρονο για μας, και ο ερχομος ενος δευτερου παιδιου θα μας γυρισει απο την αρχη... το εχω σκεφτει... αλλοι μου ελεγαν να τα κανω αμεσως για να ξεμπερδευω... προτιμω μολις μεγαλωσει λιγο ο Μιχαλης και αυτοεξυπηρετειται (δλδ να τρωει μονος του, να πηγαινει τουαλετα κτλ) να κανω το δευτερο για να μπορω να αφιερωσω περισσοτερο χρονο στο μωρο που θα με χρειαζεται περισσοτερο... !

Εγω βεβαια δεν δουλευω και δεν εχω το προβλημα του ποιος θα τα κραταει, και οποτε το θελησω εχω και βοηθεια απο τις γιαγιαδες... !!!

Το τι αποφασιζει το καθε ζευγαρι στο θεμα του δευτερου + παιδιου τελικα, εχει να κανει με πολλους παραγοντες... τα οικονομικα, η βοηθεια, η αντοχη του ζευγαριου, η ανανεωση του, ο χαρακτηρας του πρωτου παιδιου, και πολλα ακομα... τα βαζουμε κατω ολοι και αποφασιζουμε...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ!!!!!!!!!!!!

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ :laugh: :laugh: :laugh:

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ

ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ

ΝΑ ΕΙΝΑΙ 2-3 ΑΔΕΡΦΑΚΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαθηκε το μηνυμα μου ............

Χαρα μου το ειπα και το εννοώ σας θαυμάζω...! εγω δεν μπορώ να το κάνω αυτό..

καθως μεγαλώνω θελω να νιώθω απολυτη ασφαλεια...κυριως για το τι θα μπορω να προσφερω στα παιδια μου...!ετσι ειμαι εγω...!δεν ημουν ..πριν 3 χρονια θα σου ελεγα 3 παιδια στο καπακι...τωρα οχι...!

ΟταΝ γεννησα τον αγγελακο ηθελα αμεσως να κανω δευτερο ...οσο μεγαλωνει ο αγγελακος όμως ολο ενα και απομακρυνεται το μαυλό μου...!

Δεν ξερω ισως παιζει ρολο και οτι δουλευω και απο τη στιγμη που γυρναω μεχρι που κοιμομαστε ειμασε αυτοκολλητοι με τον μικρο ...και νιωθω οτι δεν χωραει αλλο στο προγραμμα μου ...ειλικρινα τι θα πρωτο κανω...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!?????????????

απο αγαπη για τα παιδια ...εχω μπολικη...απο υπομονη ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ, μια φιλη μου ειπε ρε κασση κριμα εσυ να μην κανεις τουλαχιστον 3 τοσο που τα αγαπας...και εγω ειπα..μαλλον εγω που τα αγαπαω θα μεινω με 1 στο τελος...χιχιχιχιχι!ισως αυτη η υπερβολη μου με κανει να αγχωνομαι...! δεν ξερω..!

ΙΔΩΜΕΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα την τέλεια εγκυμοσύνη!! Όταν γέννησα, είχα άσχημα λόχεια! Ο τοκετός ήταν εξαιρετικά καλός... αλλά το μετά... :blink: Πόνο στην μήτρα.. να πεθάνω... από κάτω.. μια από τα ίδια!! Εννοείτε πως δεν ήθελα 2ο παιδάκι τότε με τίποτα!!! Εδώ έλεγα ότι δεν θα ξανακάνω sex!!! :P

Τώρα, 4μιση μήνες μετά.. και τώρα να μου πεις κάνω!!! Θέλω σαν παλαβή!!! Αλλά θα περιμένω να χρονίσει το λουλουνάκι μου και για να ευχαριστηθώ αυτόν και να μαζέψουμε και κάνα φράγκο γιατί μας φύγαν... άστα να πάνε!!! :ohmy:

Με το καλό σ'όλα τα κορίτσια εύχομαι υγιή μωράκια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα το μονο που δε με αποσχολει ειναι η εγκυμοσυνη και η γεννα...!

ισα ισα που το αναπολώ...σε προσεχουν...σε εχουν στα οπα..οπα...!αχ τι ωραια που ηταν...με το μωράκι στην κοιλίτσα...να το νιώθεις..!

βεβαια ειχα και καλη πρωτη εγκυμοσυνη και γεννα και μετά τελοσπάντων....αλλα δεν ξερεις πως θα ειναι η δευτερη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας! ειμαι η κατερινα και εχω ενα μπεμπακο 10 μηνων τον δημητρακη!λοιπονστο θεμα μας...ειχα πολυ ασχημη εγκυμοσυνη αλλα το χειροτερο ηταν η γεννα που εγινε με καισαρικη και η λοχεια μου ηταν πολυ ασχημη και σωματικα και ψυχολογικα ..μου πηρε περιπου εξι μηνεσ για να πω οτι συνηλθα ..επισης ξεκινησα παλι δουλεια, και ουτε που εχω σκοπο τωρα για δευτερο ! ειμαι καθε μερα ενα πτωμα.αλλα απο την αλλη , δεν θελω να αφησω τον δημητρη μου χωρισ αδερφακι!αφου παει στον παιδικο , βλεπουμε !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

διαβαζω διαβαζω και νομιζω οτι μονο εγω βλεπω δυσκολιες !

Κασσυ συμφωνω σε ολα!

αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα, δυστηχως!

οι αδελφες μου εχουν απο 3 παιδια η καθε μια με διαφορα τα αδελφια μεταξυ τους 2 χρ.

οταν εκαναν τα παιδια νομιζαν οτι τα ραγματα θα ειναι ροδινα... αλλα δεν ειναι ετσι...

η αδελφη μου η μεγαλη εχει 3 αγορια.... πριν απο 1χρ ο αντρας της καταλαβε οτι τα παιδια τον ¨πνιγουν¨δεν ¨αντεχε" ... εφυγε....και στα 40 κανει την ζωη των 20, πηρε σπορ αυτοκινητο , ντυνεται σαν 2οαρης και αλλα τετοια....

αυτος που ελεγε οτι η γυναικα ειναι για το σπιτι.... και οτι τα παιδια ειναι ευτυχια ...αυτος ειναι που τα παρατησε και εφυγε.....

τι κι αν δινει 600 ευρω το μηνα?

δεν φτανουν....!

η αδελφη μου ειναι ανεργη, αλλα και πως να βρει δουλεια μονη με 3 παιδια?

αλλα το χειροτερο ειναι οτι τα παιδια αυτα και κυριως ο μικρος(3 ετων) δεν εχουν προτυπο αντρικης φιγουρας μεσα στο σπιτι, ο μικρος οταν βλεπει τον αντρα μου να αγκαλιαζει την κορη μας τρεχει και με τον τροπο του την βγαζει απο την αγκαλια του και χωνεται αυτος!

συμπερασμα: δεν βασιζομαστε πουθενα... μπορουν να συμβουν τα παντα!

καποιος που δεν καταλαβαινε καταστασεις θα ελεγε κοιτα τι ευτυχισμενη οικογενεια... και αλλα τετοια....

η 2η αδελφη μου δεν εχει καταλαβει πως μεγαλωσαν τα παιδια της.... δεν εχει χρονο ουτε να δει την ζωγραφια που της εφερε απο το σχολειο ο γιος της!

αλλα δεν μπορει να σκεφτει οτι οταν ο γιος της παει 15 δεν θα της χαριζει πια ζωγραφιες!

δεν μπορει να δει οτι δεν υπαρχουν ισοροπιες μεσα στο σπιτι τους(εχουν να κοιμηθουν μαζι 3,5χρ. απο το τελευταιο τους παιδι)

κατα τα αλλα μου λεει να κανω και εγω 3!

εε οχι για τον κοσμο δεν κανω παιδια!

δεν θελω να παιζω θεατρο!

θελω να ζησω και προσφερω στο παιδι μου.... και αν δεν υπαρχει επικοινωνια μεταξυ του ζευγαριου δεν υπαρχει σωστη οικογενεια!

ας ανοιξουμε τα ματια μας να δουμε λιγο γυρω μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια γεια σας.πιστευω οτι για να κανεις δευτερο παιδι πρεπει να εχεις καποιο να στο προσεχει και να εισαι και καλα οικονομικα...εμενα ο αντρας μου μου λεει ολο να κανουμε δευτερο (το μωρο μας ειναι 5 μηνων) αν και θελω πολυ γιατι ειχα καλη εγκυμοσυνη φοβαμαι πολυ την καισαρικη και παλι.εχω παθει σοκ...και μεχρι τους 3 μηνες το μωρο αν και με βασανισε πολυ τωρα νιωθω πιο εμπειρη για δευτερο...αλλα δεν μπορω να το κανω γιατι πηγα σε νεα δουλεια και εχει πολλες απαιτησεις...και ενα μωρο αυτη την περιοδο δεν θα ηταν οτι καλυτερο...γιατι προσπαθω να ανεβω επαγγελματικα...φοβαμαι πολυ να μην μεινω εγκυος γιατι δεν χρησιμοποιουμε προφυλαξεις και παντα αυτο που φοβαμαι γινεται.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννούλα μου εμένα μου περνάει από το μυαλό άπειρες φορές να ξεκινήσω για δεύτερο. Παρόλα αυτά το καθυστερώ γιατί θέλω και γω να χάσω τα κιλά μου και μετά με αγχώνει το θέμα του μικρού που ακόμα θηλάζει και κοιμάται μαζί μου και πως θα τους φέρω βόλτα 2 μωρά να θηλάζουν. Άσε που σε λίγο θα περπατάει και μετά ποιος τρέχει από πίσω του με την κοιλά τούρλα. Ας μας πουν οι μανούλες που τα περνάνε ήδη αυτά πως τα βγάζουν πέρα και αν μας συμβουλεύουν να περιμένουμε ή αν είναι καλύτερα τώρα. Το σκεφτόμουν να γίνει 1,5 τουλάχιστον και μετά να το ξεκινήσω ξανά το σπορ. :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ε μα λεώ και εγώ μονο εγω ζω στον κοσμο του τρελού παγωτού!

μονο εγω είμαι τοσο απαισιοδοξη!

αυτα φοβαμαι ....!!!!!!!!!!!!!

ετσι ειναι βικυ μου ...! τα παιδια φερνουν την ευτυχία αλλα δεν αρκει ...ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ...η ευτυχία ...ουτε με αυτη ζεις ουτε με αυτη τρως...ουτε τιποτα!

ΛΥΠΑΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΖΕΡΟ ΟΛΟ ΑΥΤΟ...αλλα και εγω εφτασα 30 για να το πώ..!και πάλι ελπιζω οτι θα γινουν καλύτερα..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξέχασα να πω ότι εννοείται πως θέλω 2 και ο στόχος μου είναι τα 3 παιδάκια. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ευλογία να έχει κάποιος αδέλφια. Το βλέπω από φίλες μου που είναι μοναχοκόρες πόσο θα ήθελαν να έχουν έναν αδελφό ή μία αδελφή. Πιστεύω ότι στα 3 παιδιά υπάρχει μεγαλύτερο δέσιμο. Εμένα οι γονείς μου και τα πεθερικά μου με βοηθάνε όποτε τους το ζητήσω. Η δουλεία μου είναι η ιδανική για να χεις παιδιά. Είμαι εκπαιδευτικός οπότε δεν βλέπω το λόγο να μην κάνω παιδιά. Τώρα αν δεν είχα βοήθεια ή τόσες μεγάλες άδειες δεν ξέρω αν σκεφτόμουν το τρίτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γλυκιά μου 11083 επειδη εχω απαντησει σε ποστ σου ...

ακομη δεν εχετε βρει ισορροπιες μεταξυ σας...περιμενετε ...και αφου φοβασαι παρε προφυλαξεις...!και ασε τον αβτρα σου να λεει...συγνωμη κιολας που παρεμβαινω!

δεν ειναι απλο να μεγαλωνεις παιδακια ...το ζευγαρι πρεπει να τα εχει βρει...και εσεις περναγατε δυσκολα που λογικο ηταν με το μωρό...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

Ας μας πουν οι μανούλες που τα περνάνε ήδη αυτά πως τα βγάζουν πέρα και αν μας συμβουλεύουν να περιμένουμε ή αν είναι καλύτερα τώρα. Το σκεφτόμουν να γίνει 1,5 τουλάχιστον και μετά να το ξεκινήσω ξανά το σπορ. :woohoo:

papaki εγω ειμαι 23 χρονων!στα 20 γεννησα το πρωτο μου παιδακι κ πριν 3 μηνες γεννησα κ το τριτο μου!!! :) η χαρα μου ειναι απεριγραπτη!! :)

ναι ημουν με την κοιλια τουρλα κ ετρεχα να προσεξω τα αλλα δυο,με πονουσε η μεση μου κ τα ποδια μου...αλλα να μαι παλι εδω δυνατη κ θελοντας κ τεταρτο!! :silly: κουραστηκα αρκετα επειδη δεν ειχα κ βοηθεια,αλλα δεν πτοουμαι..ισα-ισα νιωθω πιο αξια που τα καταφερα χωρις κανενα χερι βοηθειας(εκτος απ'του αντρα μου)!!! ;) δεν με πειραζει καθολου μα καθολου το να κλεινομαι στο σπιτι κ ας κρατησει κ αλλα 15 χρονια αυτο!! :) τουλαχιστον δεν ειμαι μονη κλεισμενη μεσα...εχω τα αγγελουδακια μου!υπαρχει καλυτερη παρεα απ'αυτη?!!!!!!!!!! :) βεβαια μην το παιζω κ ηρωιδα εχω φτασει πολλες φορες στα ορια μου κ κλαιω πανω στα νευρα μου,αλλα αυτο ειναι απλα μια λεπτομερεια...μια πολυ μικρη στιγμη μεσα στην απεραντη ευτυχια που ζω καθημερινα!!! ;)

μαλλον παιζει ρολο η ψυχολογια!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα κοριτσάκια μου έχουνε 15 μήνες διαφορά. Η Ιωάννα μου είναι 2 ετών (σήμερα τα κλείσαμε!! :laugh: ) και η Φαίδρα μου 9 μηνών. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι κάναμε πρίν έρθει στον κόσμο και η μικρότερη..πως παίζαμε τα απογεύματα στο σπίτι μας?? :huh: Είμαστε πολύ πολύ ευτυχισμένοι και οι 2 τους τα πάνε μια χαρά. Εγώ φυσικά καμαρώνω για τα αγγελούδια μου. Ο μπαμπάς μας τις μεγαλώνει (και ασχολείται μπορώ να πω και περισσότερες ώρες από μένα :blush: ) και έχω και τους γονείς μου και την αδερφή μου βοήθεια ;) Η δική μου εμπειρία είναι θετικότατη και σίγουρα θα κάνω και 3 να είμαστε καλά :)

όταν βλέπω τέτοια θέματα με τη μια μου 'ρχεται να φωνάξω ΝΑΙ ΝΑΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΜΩΡΑΚΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xntou έγραψε:

Μαλλον θα κανω κανα μαγικο...εξαφανισου..εξαφανισου...εξαφανισου

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Μα ποια είσαι επιτέλους? Ο Uri Geller? :woohoo:

Sorry για την παρέμβαση, εγώ την άποψή μου την έχω πει, αλλά γέλασα με το που το διάβασα! :woohoo: Να'σαι καλά xntou! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...