Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θα κανατε 2ο παιδακι?


Αννιώ

Recommended Posts

Βρε κοριστια εσεις που εχετε και δυο και τρια και τερεσα παιδιαααααααααα οικονομικα πως τα βολεβετε. Οκ εμεις δουλεβουμε και οι δυο. ΟΚ δεν μπορω να πω βγαζουμε καλα λευτα- οχι πολλα αλλα αρκετα που να μας επιτρεπουν να ζουμε σχετικα καλα. Αλλα τα παιδια εχουν σπουδες φροντιδα...με 3 παιδια κακα τα ψεμματα ποσο μπορει να δουλεψει μαι γυναικα.

Οχι πειτε μου πως...μπας και ψηθω να κανω και το δευτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Cesilia έγραψε:

Βρε κοριστια εσεις που εχετε και δυο και τρια και τερεσα παιδιαααααααααα οικονομικα πως τα βολεβετε. Οκ εμεις δουλεβουμε και οι δυο. ΟΚ δεν μπορω να πω βγαζουμε καλα λευτα- οχι πολλα αλλα αρκετα που να μας επιτρεπουν να ζουμε σχετικα καλα. Αλλα τα παιδια εχουν σπουδες φροντιδα...με 3 παιδια κακα τα ψεμματα ποσο μπορει να δουλεψει μαι γυναικα.

Οχι πειτε μου πως...μπας και ψηθω να κανω και το δευτερο

cesilia εγω δεν δουλευω..δουλευει μονο ο νατρας μου!δεν μας λειπει τιποτα,αλλα ουτε κ τρεχουν απ'τα πατζακια μας :P

κοιτα ναι η αληθεια ειναι οτι θελουν φροντιδα τα παιδια κ οσο μεγαλωνουν οι απαιτησεις τους ειναι μεγαλυτερες....αλλα...δεν μας φοβιζει αυτο... :)

αν μαθουν με τα λιγα θα σεβονται την κουραση κ τον μισθο του πατερα τους...αν μαθουν στα πολλα δεν θα τους επαρκουν τα λιγα.... :blink:

τωρα δεν ξερω πως θα ειναι σε 5-10 χρονια,αλλα σου λεω την αληθεια δεν φοβαμαι καθολου!!ειναι ευλογια τα παιδια κ ο θεος δεν προκειται να μας αφησει να πεινασουμε!!!θα βρεθει λυση!!

παλια τα παιδια ειχαν μονο 2 μπλουζες κ 2 παντελονια κ ευχαριστουσαν τους γονεις τους!τωρα εχουν μαρκες,μια ντουλαπα γεματη ρουχα κ ζητανε κ αλλα κ αλλα κ αλλα.... :S

εννοειται οτι δεν θελω να τους λειψει τιποτα..αλλα ουτε να εχουν κ παραπανισια κ ανουσια πραγματα!αυτο θα τα κανει απληστα.. :huh:

αμα τωρα ενα απ'τα παιδια μου παει γυμνασιο κ αρχισει τα θελω nike k puma κ τετοια..εννοειται οτι θα εχει κ αυτα,αλλα οταν δεν θα εχουμε την δυνατοτητα θα περιμενει!κ πρεπει να μαθει να περιμενει γιατι τοτε θα εκτιμησει αυτο που θα του δωθει!!!αμα τα εχουν ολα στο χερι οποτε τα ζητανε το χασαμε το παιχνιδι :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν ήμουν στην περίοδο της λοχείας, σκεφτόμουν το 2ο παιδάκι κι έλεγα, μπααααααααααααα...... Τώρα όμως δεν υπάρχει περίπτωση να αφήσω το νινάκι μου μόνο του. Θέλω οπωσδήποτε ένα 2ο μωράκι και σίγουρα θα είμαι περισσότερο υπομονετική και θα σκέφτομαι πάντα θετικά γιατί νιώθω μερικές φορές ότι έχασα ωραίες στιγμές του μωρού τις πρώτες ημέρες λόγω απειρίας, άγχους, εκνευρισμού, τρελής κούρασης,κλεισούρας, το ότι ήθελα να τα κάνω όλα τέλεια και διάφορα άλλα που τώρα όταν τα θυμάμαι γελάω. Σίγουρα η κάθε ηλικία έχει τα δικά της. Και τώρα κουράζομαι αλλά η ψυχολογία είναι διαφορετική.

Αν και αυτά είναι θέματα που δεν προγραμματίζονται σκέφτομαι πρώτα να χαρώ το μωρό μου και όταν με το καλό είναι 1,5 χρόνων να ξεκινήσω τις προσπάθειες. Ανήκω λοιπόν κι εγώ στο club των μαμάδων που θέλουν και εύχονται να κάνουν δεύτερο παιδάκι!!! :cheer::cheer::cheer::cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα το φαγητο καιτα ρουχα ειναι το λιγοτερο. Κατι θα γινει, τπαρχουν προσφορες εκπτωσεις κλπ κλπ. Και μετα αμα απο μικρο το παθδι εχει μαθει σε καποια πραγματα μεγαλονοντας δεν θα τα ζηταει.Τα πρωτα εξωδα στο δευτερο ειναι σχεδον μηδεν γιατι τα βασικα τα εχεις απο το πρωτο...αντε να παρεις κανενα τουχαλακι. Ουτε την κουραση πολυσκεφτομαι. Η μαμα μου ηταν 6 αδελφες και μαγαλωσαν η μια την αλλη.

Τα πραγματικα εξοδα αρχισουν οταν θα εχουν σπουδες. Σχολειο, ξενες γλωσσες, πανεπηστιμιο. Δεν υπαρχει δωρεαν παιδια, ουτε δωρεαν ιατρικη περιθαλψη κακα τα ψεμματα. Αλλα δεν μπορεις να στερισεις πο το παιδι σου καποια βασικα. Αν δε εχει και καποιο ταλεντο πχ στον Αθηλιτισμο ή σε τεχνες, μουσικη κλπ αμαρτια ειναι να του κοψεις τα φτερα.

Ο αντρας μου δε ν το συζητα θελει και δυο και τρια παιδια, λεει οτι δεν πειραζει να δουλευει και 20 ωρες. Αλλα εχω λακτιζω. Με φοβιζει να μην μπορω να προσφαιρω στα παιδια μου ενα καλυτερο μελλον. Μορουν να ζησουν και σωρις παπουτσια νικε αλλα χωρις Αγγλικα ( ακι ημουν και καθηγητρια καποτε τρομαρα μου) που θα πανε;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Καλα το φαγητο καιτα ρουχα ειναι το λιγοτερο. Κατι θα γινει, τπαρχουν προσφορες εκπτωσεις κλπ κλπ. Και μετα αμα απο μικρο το παθδι εχει μαθει σε καποια πραγματα μεγαλονοντας δεν θα τα ζηταει.Τα πρωτα εξωδα στο δευτερο ειναι σχεδον μηδεν γιατι τα βασικα τα εχεις απο το πρωτο...αντε να παρεις κανενα τουχαλακι. Ουτε την κουραση πολυσκεφτομαι. Η μαμα μου ηταν 6 αδελφες και μαγαλωσαν η μια την αλλη.

Τα πραγματικα εξοδα αρχισουν οταν θα εχουν σπουδες. Σχολειο, ξενες γλωσσες, πανεπηστιμιο. Δεν υπαρχει δωρεαν παιδια, ουτε δωρεαν ιατρικη περιθαλψη κακα τα ψεμματα. Αλλα δεν μπορεις να στερισεις πο το παιδι σου καποια βασικα. Αν δε εχει και καποιο ταλεντο πχ στον Αθηλιτισμο ή σε τεχνες, μουσικη κλπ αμαρτια ειναι να του κοψεις τα φτερα.

Ο αντρας μου δε ν το συζητα θελει και δυο και τρια παιδια, λεει οτι δεν πειραζει να δουλευει και 20 ωρες. Αλλα εχω λακτιζω. Με φοβιζει να μην μπορω να προσφαιρω στα παιδια μου ενα καλυτερο μελλον. Μορουν να ζησουν και σωρις παπουτσια νικε αλλα χωρις Αγγλικα ( ακι ημουν και καθηγητρια καποτε τρομαρα μου) που θα πανε;;;;;

δεν ξερεις πως θα στα φερει ο θεος!! :) ισως σε 10 χρονια σου παρουσιαστει καποια ευκαιρια η' μια προαγωγη κ αυξηθουν κατα πολυ τα εσοδα σου!τοτε θα σκεφτεσαι γιατι να μην ειχα κ αλλο ενα παιδακι!!κ οπως λεει κ ο αντρας σ κ ο δικος μου αν χρειαστει θα δουλευουμε ακομα περισσοτερο για να τους προσφερουμε ενα καλο μελλον!!τωρα ναι εχεις δικιο για τα αγγλικα κ τις σπουδες...δεν μπορεις να τους στερησεις τη μορφωση..αλλα κ παλι δεν φοβαμαι...νιωθω οτι θα τα καταφερουμε!!!δεν ξερω γιατι, αλλα ετσι νιωθω! :) κ η μαμα μου τετοια μ λεει να μην κανω αλλα παιδια κ πως θα τα μεγαλωσουμε κ.τ.λ....αλλα παντα της λεω θα βρεθει τροπος,θα τα καταφερουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα σιγουρα!! Ο γιος μου μου βγαζει την ψυχη. ΡΕιναι απιστευτα ζωηρος. Αλλα ουαν μου χαμογελαει λιωνω. Δεν το συζητω. Ενα βλεμα αρκει για να τα ξεχαω ολα. Ολη νυχτα με ξενυχταει και το πρωη που ξυνπαει στα ναζια και τα χαμογελα εγω τρελαινομαι. Αλλα και παλη λακτιζω.

Αμα νιωθεις οτι θα τα καταφερεις- που θα τα καταφερεις, κανε οσα παιδια θελεις, κομαντο κανεις δεν μπορει να σου κανει. Εγω πραγματικα δεν ξερω. Θα δω ...αναλογως...μπορει να σας το ανακοινοσω καποια στιγμηη. χιχιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μμμμμμμμμμμμμμμμ σκεφτομαι!!!!!!!!!!!!

ειναι πολυ νωρις ακομα 8 μηνων το μωρακι μου αλλα δεν ξερω αληθεια τι ειναι καλο και τι οχι

ποση διαφορα να εχουν

η αληθεια ειναι πως η μικρη μας ζοριζει πολυ λογω το οτι δεν κοιμαται

αν κοιμηθω ισως αρχισω να το σκεφτομαι πιο σοβαρα

θελω να κανω και αλλο παιδακι μ'αρεσουν τα παιδακια

και αυτη τη φορα θα ειμαι και πιο εμπειρη και θα το αφηνω στη γιαγια του χα χα χα

αλλα δεν ξερω

απο τη μια σκεφτομαι να κανω τωρα που ειναι ακομα νωρις και ειμαι μεσα στο κλιμα

δεν ξερω ειλικρινα

εδω και 2 μηνες το σκεφτομαι πολυ

δηλ αν αυριο μαθω πως ειμαι εγκυος ισως μου ερθει καπως αλλα θα χαρω κιολας

δεν ξερω ειμαι σε δειλλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΓΑΛΑΝ ΣΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ!! ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ!!! :laugh: ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ, ΠΟΣΟ ΜΟΥ ΓΕΜΙΣΕ ΤΗΝ ΖΩΗ, ΠΟΣΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΝ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ,ΝΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΟΜΑΙ. ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ. ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΜΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΤΑ ΣΑΛΑΚΙΑ ΜΟΛΙΣ ΒΛΕΠΩ ΜΩΡΟ!! ΣΛΟΥΠ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΡΑ ΑΝΝΙΩ ΜΟΥ ΟΧΙ ΑΠΛΑ 2ο ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΑ ΓΙΑ ΤΟ 4!!!ΜΑΚΑΡΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΡΧΕΤΕ.ΜΠΟΡΙ ΝΑ ΛΕΕΙ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΟΤΙ ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.ΚΑΙ ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΗΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΒΟΙΘΕΙΑ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ.ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ,ΝΑ ΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ.ΦΙΛΑΚΙΑ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως πολυ ωραιο θεμα! Ο Δημητρακης μου ηδη ειναι 3,5 ετων! Εννοείται οτι θα ηθελα και 2ο και 3ο παιδακι και 4ο(αν μου τρέχαν απ τα μπατζάκια) :P :laugh:. Ο τοκετος δεν με αγχώνει απαραίτητα. Ισως καταβαθος! :lol: Ο μονος λογος που καθυστερώ ειναι το οικονομικό. Δουλευει μονο ο αντρας μου και δυστυχώς τα πραγματα ειναι δυσκολα. Γι αυτο προσεχουμε οσο μπορουμε. Παντως και οικονομικα να ήμασταν καλα δεν θα εκανα αμεσως παιδι. Τωρα ναι θα ξεκινούσα. Ειναι νορμαλ η διαφορα. Ομως δεν θελω σε καμια περιπτωση να πιέσω τον αντρα μου διοτι ηδη δουλεύει πολυ. Θελω να αισθάνεται και αυτος ετοιμος ετσι ωστε να μη δει μια ενδεχόμενη εγκυμοσυνη σαν ενα επιπλέον βάρος. Τα παιδια σημερα εχουν μεγαλες συναισθηματικές απαιτήσεις και καλώς της εχουν. Δεν θα μπορουσα να τα βγαλω περα με το Δημητρακη μου και με ενα μωρακι. Παντως σ αυτο το θεμα δεν μπορεις να λειτουργείς με το "πρεπει". Για τον καθενα μας οι συνθήκες ειναι διαφορετικες οπότε πράττουμε αναλόγως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κι από εμένααα

εγώ δεν έχω σαραντήσει ακόμη και

ανυπομονώ πότε θα περάσει ο καιρός να μπορέσω να κάνω

κι άλλο παιδάκι (γέννησα με καισαρική, γι αυτό).

εγώ δεν έβαλα κιλά και με το που βγήκα απ

το νοσοκομείο

εξαφανίστηκαν 10 κιλά από πάνω μου αυτομάτως

και όλοι με βρίσκουν πιο αδύνατη από πριν μείνω

έγκυος.... καλό αυτό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι εργαζομενες μανουλες τι λενε?

εγω που εχω ελαχιστη βοηθεια απο την μαμα μου δεν σκεφτομαι για την ωρα να κανω 2ο.

θελω να ζησω το παιδακι μου... να κανω πραγματα μαζι του!

ο πατερας μου δεν επαιξε μαζι μας!

δεν ειχε χρονο... παντα δουλευε για να μην μας λειψει τιποτα... δεν μεγαλωσα με nike η puma αλλα με ρουχα απο τις μεγαλυτερες αδελφες μου.

τωρα που ο μπαμπας μου ειναι 66χρ δουλευει και κανει ακομα πραγματα για εμας αλλα παιζει με τα εγγονια του σα να ειμαστε εμεις.... προσπαθει να ανπληρωσει το χαμενο χρονο....!

σε ενα μισθο και δε του ιδιωτικου τομεα δεν μπορεις να βασιστεις και να κανει 3-4-5... παιδια!

τα παιδια θελουν χρονο και χρημα....

δεν λεω για αγαπη γιατι αυτην σιγουρα την εχουν!

αν κανω 2ο θα προσπαθησω να εχουν καποια διαφορα μεταξυ τους!

αν τυχει ..... σιγουρα δεν θα το ριξω!

αλα θα νοιωσω οτι στερω χρονο απο την κορη μου!

μπραβο στις μανουλες που εχουν πολλα παιδια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμείς προσπαθούμε περίπου ένα χρόνο να κάνουμε άλλο ένα μωράκι. αλλά δεν φτάνει μόνο να το θέλουμε εμείς. πρέπει καταρχάς να το θέλει ο καλός θεούλης , ύστερα να αρχίσει να κοιμάται τα βράδια η μικρούλα μου έτσι ώστε να μπορέσουμε και εμείς να βρεθούμε λιγάκι μόνοι μας, γιατί μέχρι να καταφέρουμε να κοιμηθεί εκείνη έχουμε νυστάξει και εμείς. και τρίτον πρέπει να τύχουμε και στην κατάλληλη ημέρα. η χαρά και η ομορφιά που μας δίνουν τα παιδάκια μας είναι απερίγραπτη, είναι κάτι που δεν μπορείς να το διατυπώσεισ με δύο τρείς ή πέντε λέξεις. ξέρεις τι είναι να την παίρνω από την δουλειά μου τηλέφωνο και ναμου λέει με την φωνούλα της " μαμά μου έλα σπίτι" και όταν έγω της απαντάω ότι δεν γίνεται γιατί είμαι στη δουλειά και θα τα πούμε το απόγευμα να ακούς ένα ΟΥΦΦΦ.... από το στοματάκι της. οπότε η απάντηση στο αν θα κάναμε 2ο παιδί είναι ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ................

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΜ!!!!! ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΩΡΑ. ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΟΤΝ Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ.ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΑΡΗΚΑ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ, ΔΟΥΛΕΥΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΔΕΝ ΚΑΘΗΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ !!!!!Η ΜΙΚΡΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ,ΚΑΙ ΖΗΛΕΥΕΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ,ΤΑΧΩ ΠΑΙΞΕΙ. ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΔΕΡΦΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΩ.ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΣΥΝΕΠΩΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ,ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΜΙΑ ΑΔΕΡΦΗ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ,ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΕΛΠΙΖΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi μου , συμφωνώ ότι για να φέρεις στο κόσμο ένα παιδί έχει πολλά έξοδα, αλλά πολλές κοπέλες όταν το αφήσουν για τον α ή β λόγο μένουν συνήθως με ένα παιδάκι , γιατί μετά είναι λίγο δύσκολο να ξαναρχίσουν από την αρχή και να ξανακλειστούνε μέσα γιατί όπως και να το κάνουμε όταν έχουμε ένα μωράκι κλεινόμαστε (στην αρχή τουλάχιστον). Η μαμά ξέρεις τι μου έχει πεί; κάθε μωρό κουβαλάει και το φαγητό του....ίσως οι παλιότερες να ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eleni74 έγρκιαψε:

Η μαμά ξέρεις τι μου έχει πεί; κάθε μωρό κουβαλάει και το φαγητό του....ίσως οι παλιότερες να ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς.

ελενιτσα τι εννοεις μ'αυτο???δεν το καταλαβα!! :S

πολυ ωραιο παντως!! :)

διαφωτισε με...γιατι ειμαι κ λιγο στουρναρι! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν έχω γίνει μαμά ακομη αλλά το λαχταρώ τόσο μα τόσο πολύ. Θελώ τουλάχιστον 4-5 μωράκια. Να είναι γεμάαατο το σπίτι! Και συμφωνώ ότι είναι μεγάλη ευλογία να είσαι γονιός και πώς ο Θεος δεν αφήνει κανένα. Κουτσά στραβά όλα γίνονται. όσο υπάρχει αγάπη και ενότητα μέσα στην οικογένεια όλα γίνονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τώρα που το λές δεν ξέρω και εγώ την ακριβή έννοια αυτού που μου είπε η μαμά μου αλλά τότε το πήρα σαν ένα θετικό μήνυμα. σαν κάτι αισιόδοξο , ότι δηλαδή τα φέρνει έτσι η ζωή και το καινούργιο μωράκι δεν θα μας στερήσει τίποτα από αυτά που ήδη έχουμε. ούτε θα μας φάει το φαί μας ούτε θα μας αυξήσει τόσο το κόστος της ζωής μας. εδώ κάνουμε άλλα και άλλα χαζά έξοδα το μωρό θα μας πειράξει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σοφακι06 σου εύχομαι ολόψυχα να γίνεις μανούλα φέτος, και να δείς πόσο θα αλλάξει η ζωή σας.είσαι και εσύ καινούργια στην παρέα όπως και εγώ άλλωστε. εύχομαι να μας φέρει γούρι το φόρουμ του mammy και το 2010 να μας βρεί και τις δυό μανούλες, εσένα για πρώτη φορά εμένα για δεύτερη. Φιλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ εγώ είμαι έγκυος στο πρώτο, οπότε δεν έχω ακόμα την εμπειρία του τοκετού και των πρώτων μηνών ενός μωρού. Θεωρητικά μιλώντας θεωρώ ωραίο το δεύτερο παιδί, εφόσον το επιτρέπει η υγεία μας και η οικογενειακή μας κατάσταση, για να έχει παρέα ΄το πρώτο και για τα παιδικά του χρόνια αλλά και για αργότερα και για να μάθουν από νωρίς να μοιράζονται πράγματα.

Τώρα για το πότε πρέπει να γίνει αυτό, εξαρτάται πολύ από την ηλικία σου και από το πόσο εύκολα έμεινες έγκυος. Εγώ που είμαι σχεδόν 35 και έμεινα με εξωσωματική, να γεννηθεί με το καλό το μωράκι μου και μετά πιστεύω ότι στο εξάμηνο θα ξαναρχίσω τις προσπάθειες γιατί δεν έχω άνεση χρόνου. Αν ήμουνα όμως κάτω απο΄30 και αν είχα μείνει έγκυος με την πρώτη, θα άφηνα ίσως 1,5 - 2 χρονια.

Οσο για τα κιλά κλπ, δεν πειράζει, με δύο απανωτές εγκυμοσύνες, θα κάνεις μία δίαιτα και καλή μετά - ενώ αν προλάβεις και γίνεις .... Βανδή μετά την πρώτη, θα απογοητευτείς χειρότερα με τα κιλά της δεύτερης (νομίζω....)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θελλω το παιδι μου να μεγαλωσει σωστα. Να εχει τους γονεις του, να περναμε ομορφα. Οχι ο μπαμπας ( και η μαμα) να δουλευουν απο το πρωη μεχρι το βραδυ και να μην εχουμε χρονο να χαρουμε τα παιδια μας. Γι'αυτο και το σκεφτομαι παρα πολυ. Η μαμα μας απο τοτε που τν θυμαμαι δουλευει. Τωρα παρατησε την δπυλεια της για να κοιταει το δικο μου παιδι...και ολο μου λεει ...ασε τη δουλεια να χαρεις λιγο το παιδακι σου.

Τι να τα κανω τα παιδια αμα δεν τα βλεπω, μονο να τα κανω!!!

Θελλω και ο αντρας μου να χαρει τα παιδια μας. και τα παιδια μας να χαρουν τον μπαμπα του. Μονο αυτο με κραταει. Κακα τα ψεμματα ειναι δυσκολα να δουλευει μονο ο ενας. Μηλωντας παντα για το μελλον των παιδιων. Το φαγητο και τα ρουχα βρισκονται...δεν με τρεναρει αυτο. Καποτε οταν ημουν μικρη και οι γονεις μου αγορασανε το σπιτι ειχα 1 φορμα και ενα τζιν...και ενα ζευγαρη παπουτσι. Επλενα την φορμα, την εβαζα πανω στη σομπα, το πρωη την ξαναφορουσα. Μια χαρα μεγαλωσα. Το θεμα ειναι οτι ειδικα στον αδελφο μου που επερνε δυσκολα τα γραμματα η μαμα μετα απο καποιο ιαστημα σταματησε τις ξενες γλωσσες...και εχει τυψεις τωρα. Εγω σπουδασα- οσο μπορουσα αλλα μονο και μονο γιατι βαλαμε πισω πολλα πραγματα.

Υπηρχαν φορες που ο μπαμπας μου οδηγος στο επαγγελμα, ερχοταν απο δρομολογιο κοιμοταν 2 ωρες και μετα ξαναεφευγε. Δεν θελ΄λω να το ζησω στην δικη μου οικογεννεια αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ προς το παρον δεν σκεφτομαι για δευτερο(κ φοβαμαι οτι θα αργησω να σκεφτω)ειναι εγωιστικο το ξερω αλλα τωρα που ο χαρης μου εχει ξεπεταχτει ειναι 20 μηνων κ μπορουμε να κανουμε πιο πολλα πραγματα μαζι δεν θελω να το χασω ολα αυτα γιατι πιστευω οτι με ενα μωρο δεν θα μπορω να ειμαι 100% αφοσιωμενη μαζι του...

τωρα εχω αρχισει κ εγω να χαλαρωνω να κανω πραγματα για μενα...

Ισως σε 2 με 3 χρονια να το ξανασκεφτω κ αυτο μονο κ μονο για να εχει ενα αδερφακι κ πιστευω οτι θα το ζητησει για εχει τρελα με τα αλλα παιδακια.

ο αντρας μου απο την θα θελε αλλα 3 με 4 παιδακια αλλα δυστυχως δεν θα μπορω να του τα χαρησω αν θελει του εχω πει μπορει να τα κανει με αλλη γυναικα!!!!!! :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εμένα η Μαριλή είναι 3 χρονών, ο Κωνσταντίνος κοντεύει 11 μηνών, και όπως βλέπετε στο ticker, είμαι σχεδόν 11η εβδομάδα. Το ήθελα πολύ το τρίτο παιδί, και ο άντρας μου μιας και μεγάλωσε σε 3τεκνη οικογένεια, ο αδελφός του έχει και αυτός 3 παιδιά, οι γονείς του με πολλά αδέλφια και αυτοί.

Όπως και η manoula3, δεν έχουμε ιδιαίτερο οικονομικό πρόβλημα, αλλά δεν μας λες και ευκατάστατους. Ενας μισθός μπαίνει απο τον Βασίλη, και ο δικός μου (200 το μήνα) κλείνει απλά τρύπες. Όμως δεν το βάζουμε κάτω. Με θέληση και υπομονή όλα γίνονται. Εχω σκοπό να μάθω στα παιδιά μου να μην απαιτούν, αλλά να ζητούν και να περιμένουν. Η Μαριλή ήδη πια, όταν θέλει κάτι (αχ, αυτή η τηλεόραση η ξελογιάστρα), ρωτάει "μαμά, έχεις λεφτά να μου πάρεις αυτό?" Και πόλυ το χαίρομαι που μπαίνει απο νωρίς στο νόημα της οικονομίας. Έτσι έμαθα και εγώ και έτσι θέλω να συνεχίσουν και τα μικρά.

Βοήθεια, εννοώ χέρια να μου κρατούν τα παιδιά, έχω κυρίως τον μπαμπά μου που είναι συνταξιούχος, και τη μαμά μου η οποία δουλεύει και έρχεται 7 το απόγευμα. Μένουν όμως απο πάνω οπότε όταν χρειαστώ κάτι, έρχονται αμέσως. Ισως αν δεν μέναμε τόσο κοντά, να μην αποφάσιζα και εγώ για 3ο. Είναι ένας σημαντικός παράγοντας τα "χέρια".

Τα παιδιά είναι ευλογία. Και ειλικρινά, εύχομαι σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν, να γίνουν έστω και μία φορά μανούλες. Προσπαθούσα 2,5 χρόνια στην Μαριλή, και ξέρω πώς είναι. Και το αίσθημα της "ζήλιας", το παράπονο, η αγωνία. Κοπελιές σας νιώθω. Και δεν σας κρύβω, βουρκώνω ακόμα και τώρα όταν ξέρω πως τραβάτε αυτό το μεγάλο ζόρι. Υπομονή φίλες μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν έκανα τον γιο μου κόντεψε να με τρελάνει με την γκρίνια και τις ιδιοτροπίες του καθώς και το ξενύχτη. Τώρα μετά από 2,5 χρόνια θέλουμε σαν τρελοί 2ο!!!!Τελικά ο χρόνος κάνει την μεγάλη διαφορά! Αφού τον έχω χορτάσει σε όλα του τώρα μπορώ να ασχοληθώ και με ένα δεύτερο και αργότερα γιατί όχι και με ένα τρίτο. Όσο το σκέφτομαι τώρα ευτυχώς δεν έμεινα έγκυος στο καπάκι! Γιατί να πρέπει να χάσεις τα λογικά σου αν ο χρόνος σε παίρνει;;; :huh: Άσε που όταν μένεις έγκυος πρέπει να προσέχεις να μην σηκώνεις βάρος, να μην σκύβεις κτλ κτλ και το πρώτο τι το κάνεις όταν σου τεντώνει τα χεράκια για αγκαλίτσα;;; :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...