Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διαβήτης κύησης


Recommended Posts

Καλησπέρα,

είμαι έγκυος στο 2ο στην 32η εβδομάδα..

Εχω κανει 2 καμπύλες

την μια στις 22 εβδομάδες και βγηκε πολυ καλη και την 2η στις 26 εβδ δεν ηταν παθολογική αλλα η η τιμή των 180 λεπτών ήταν 59.. και μ ειπε η γυναικολογος να προσεχω χωρις να παω σε διαβητολογο κ να μετριεμαι ( στην 1η εγκυμοσύνη ειχε βγει οριακα παθολογική η καμπυλη και ετσι κατέληξα σε διαβητολογο)

Ομως επειδη ειχα την εμπειρια απο την 1η κυηση αρχισα να μετριεμαι σε καποιες τροφες για να δω εαν ανεβαζω ή οχι. Στην αρχη

ηταν αναμενομενα καποια αποτελεσματα οπως οτι με ανεβαζε το γαλα ή 2η φρυγανια κλπ και ετσι ηταν ευκολο να το ρυθμισω για μενα...

καποια στιγμη ομως αρχισε η τιμη νηστειας να ειναι κολλημενη στα 110-120...

 

Επεσε στα 95-100 μονο οταν δεν τρωω ουτε ντοματα για βραδυ και την βγαζω με αγγουρι και μαρουλι χωρι ψωμι εννοειται.

Χρειαζεται να να παρω ινσουλινη ;

Στην 1η εγκ τα ρυθμιζα ολα με διατροφη δε το νηστειας ηταν βαρια 90..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@kate_ Καλημέρα. Η δική μου καμπύλη γλυκόζης βγήκε στην πρώτη ώρα εντός ορίων και την δεύτερη εκτινάχτηκε στο 181 με όριο το 150. Μίλησα με ειδικό διαβητολόγο και εδώ και 15 μέρες κάνω 9 μετρήσεις την ημέρα( νηστείας 1ης και 2ης ώρας σε κάθε γεύμα). Το νηστείας μου το πρωινό η μεγαλύτερη τιμή του είναι 94 και προέκυψε μέρα που το προηγούμενο βράδυ είχα φάει καρπούζι. Γενικά έχω πολύ καλές μετρήσεις. Επειδή οι δικές σου είναι ειδιέτερα τσιμπημένες θα έλεγα να απευθυνθείς άμεσα σε έναν γιατρό ώστε σε περίπτωση που χρειαστεί να ξεκινήσεις ινσουλίνη, αυτό να γίνει άμεσα πριν δημιουργηθούν περαιτέρω θέματα. 
Με το καλό το μωρό σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρατχήν καλή και τελειόμηνη κύηση να έχεις! Εφόσον υπάρχει ιστορικόμε προηγούμενη κύηση καλό θα είναι να πας σε διαβητολόγο χωρίς όμως αυτό να σημαίνει απαραίτητα ότι θα κάνεις και ινσουλίνη. Μπορεί να σου δώσει κάποιες κατευθύνσεις διατροφικά και να την αποφύγεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα καμια απο τις 2 καμπυλες  δεν βγηκε παθολογικη..

Η 2η καμπυλη 3 ωρη κ αυτη η 1η ωρα βγηκε 170 με οριο το 180

Ξεκινησα να μετριεμαι μονη μου.

Τα καταφερα κ 3 μερες τωρα το κατεβασα το νηστειας στο 87-95.. 

Η γυναικολογος μ ειπε οτι εφοσον το ρυθμιζω μονη μ να μην παω.. ειχαμε πει να δοκιμασω 10 μερες  να προσπαθησω να το ρυθμισω εαν δεν καταφερνα τοτε πηγαινα να μιλησω με την διαβητολογο (ουτως η αλλως την διατροφη που μου ειχε δωσει ακολουθω αλλα οχι κατα γραμμα).

 

Αλλα γενικα εχω ενα αγχος με ολο αυτο και ισως παω μονο κ μονο για να ειμαι σιγουρη οτι δεν χρειαζεται κατι αλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρα δεν έχεις διαβήτη κύησης. Απλά σε πιάνει άγχος μήπως αποκτήσεις. Στον διαβήτη κύησης η καμπύλη βγαίνει παθολογική στην 1η αλλά μπορεί ακόμα και στην 2η ώρα (η δική μου και στις 2 μετρήσεις ήταν 191 και 192 αντίστοιχα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να πω απο την μια με βαση τις καμπυλες δεν εχω αλλα οσο προχωραει η εγκυμοσυνη χειροτερευει αυτο.

Επισης εαν δεν μετριομουν πχ το πρωι με 2 φρυγανιες και 20γρ τυρι light ημουν πανω απτο οριο...        (κατι που ηταν αναμενομενο απο την 1η εγκυμοσυνη που ειχα παθολογικη καμπυλη με 1η ωρα 185)

εκει ειναι που αρχισα να μετριεμαι κανονικα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@kate_ με έχεις μπερδέψει πολύ! Όταν σου είπα ότι λόγω προηγούμενης κύησης με διαβήτη (γιατί αν βγει έστω και μια τιμή από τις 2 παθολογική έχεις διαβητη κύησης) μου είπες ότι δεν ήταν παθολογική καμία από τις 2. Τώρα λες ότι στην 1η εγκυμοσύνη είχες παθολογική καμπύλη. Εγώ συνιστώ ανεπιφύλακτα να πας σε ενδοκρινολόγο και να σου δώσει αυτός διατροφή και να σε παρακολουθεί και να μην ρισκάρεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνωμη @KONSTANTIA δεν ηθελα να σε μπερδεψω.

Η πρωτη κυηση ηταν πριν 5 χρονια με 1 μονο  παθολογικη καμπυλη την 1η ωρα στο 185 με οριο το 180.Πηγα σε διαβητολογο και το ρυθμισα με διατροφη.

Τωρα στην 2η κυηση εχω κανει 2 καμπυλες 3ωρες μια στις 22 εβδομαδες και μια στις 26 καμια δεν βγηκε παθολογικη κ μ προτειναν να προσεχω λιγο την διατροφη μου τπτ αλλο αλλα αρχισα να μετριεμαι μονη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατάλαβα. Ήμουν σχεδόν σίγουρη ότι και στην δεύτερη εγκυμοσύνη ο διαβήτης κύησης επανέρχεται, έτσι τουλάχιστον θυμάμαι από τον ενδοκρινολόγο μου. Εσύ έκανες 2 καμπύλες αυτή την φορά λόγω διαβήτη στην προηγούμενη εγκυμοσύνη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/7/2018 at 9:57 ΜΜ, ο/η kate_ είπε:

Καλησπέρα,

είμαι έγκυος στο 2ο στην 32η εβδομάδα..

Εχω κανει 2 καμπύλες

την μια στις 22 εβδομάδες και βγηκε πολυ καλη και την 2η στις 26 εβδ δεν ηταν παθολογική αλλα η η τιμή των 180 λεπτών ήταν 59.. και μ ειπε η γυναικολογος να προσεχω χωρις να παω σε διαβητολογο κ να μετριεμαι ( στην 1η εγκυμοσύνη ειχε βγει οριακα παθολογική η καμπυλη και ετσι κατέληξα σε διαβητολογο)

Ομως επειδη ειχα την εμπειρια απο την 1η κυηση αρχισα να μετριεμαι σε καποιες τροφες για να δω εαν ανεβαζω ή οχι. Στην αρχη

ηταν αναμενομενα καποια αποτελεσματα οπως οτι με ανεβαζε το γαλα ή 2η φρυγανια κλπ και ετσι ηταν ευκολο να το ρυθμισω για μενα...

καποια στιγμη ομως αρχισε η τιμη νηστειας να ειναι κολλημενη στα 110-120...

 

Επεσε στα 95-100 μονο οταν δεν τρωω ουτε ντοματα για βραδυ και την βγαζω με αγγουρι και μαρουλι χωρι ψωμι εννοειται.

Χρειαζεται να να παρω ινσουλινη ;

Στην 1η εγκ τα ρυθμιζα ολα με διατροφη δε το νηστειας ηταν βαρια 90..

 

θεωρω οτι οσο ειναι 120 εισαι στα οκ εγω απο λαθος αναγκαστηκα να τη μετρω μια φορα την ημερα σε διαφορετικες ωρες πχ σημερα πρωι αυριο μεσημερι κτλ και ειχα και την ανωτερη μετρηση οποτε οσο ημουν μεσα σε αυτο ηταν οκ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η egw είπε:

θεωρω οτι οσο ειναι 120 εισαι στα οκ εγω απο λαθος αναγκαστηκα να τη μετρω μια φορα την ημερα σε διαφορετικες ωρες πχ σημερα πρωι αυριο μεσημερι κτλ και ειχα και την ανωτερη μετρηση οποτε οσο ημουν μεσα σε αυτο ηταν οκ 

Αυτο που λες ειναι εντελως ανακριβες (φανταζομαι οτι απλα δεν το γνωριζεις).

Οι φυσιολογικες τιμες μιας εγυου ειναι διαφορετικες απι αυτες μιας μη εγκυου. Εγκυος με σακχαρα νηστειας 120 εχει διαβητη κυησης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIAΤην πρώτη στις 22 εβδ έβαλε να την κάνω επειδή η μικρή είναι μεγάλη και είχα πάρει 9 κιλά (αλλά η κοιλιά της έχει την μικρότερη μέτρηση.)Είχε βγει σουπερ.

0' 90,60' 140,120' 70,180' 73

Την δεύτερη  με έβαλε στις 26εβδ που θα με έβαζε ουτως η άλλως επειδή είχα διαβήτη στην 1η εγκυμ

Εχει 2 μερες τώρα κολλημένο το νηστείας στο100 με 110 χωρίς να έχω παρεκτραπεί.. αύριο έχω γυναικολόγο ε θα με στείλει τηνΠαρασκευή στη Διαβητολογο.

@RosemaryΤόσο χάλια ήταν το 59

@egw 120 είναι για 1 ώρα μετά το γεύμα αλλά όταν δεν είσαι έγκυος αποκλείεται για νηστείας και απόκλειεται είτε είσαι έγκυος είτε όχι να είναι νορμάλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, τελικά μου έδωσε άλλον μετρητή γιατί αυτός που ειχα δν ηταν πιστοποιημενος, οντως οι τιμές ήταν χαμηλότερες με τον νέο μετρητή  αλλά κ παλι 88 με 105.Μεχρι στιγμης δν θεωρεί οτι χρειάζομαι ινσουλίνη το βράδυ για να πεσει το νηστείας γιατι λίγες μετρήσεις ειναι ελάχιστα πανω το οριο.

Οταν πήγα μ είπε οτι τα κανω ολα σωστά και οτι το νηστείας δεν ειναι κατι για το οποιο φταιω ή δεν προσεχω και περναει το οριο.Οτι το βαρος μ ειναι μια χαρα και σε γενικες γραμμες να μην νιωθω τυψεις.

Παράθεση

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...