Μετάβαση σε περιεχόμενο

Είμαι ή δεν είμαι;


Dora1982

Recommended Posts

Καλημέρα! Είμαι καινούργιο μέλος και χαίρομαι πολύ που βρίσκομαι εδώ. Με τον άνδρα μου έχουμε ήδη ένα παιδάκι 2 ετών και ενώ θέλει πολύ ένα δεύτερο εγώ δεν είμαι και τόσο σίγουρη. Παρόλα αυτά, τον μήνα αυτό,είχαμε κάποιες ελεύθερες επαφές και αύριο είναι η ημέρα της αναμενόμενης περιόδου μου. Επαφές είχαμε την 1/7 και τις 14/7 με κύκλο σχεδόν 28 ημερών. Να κάνω ένα τεστ εγκυμοσύνης ή να περιμένω; Νιώθω τρελό φούσκωμα και το τρελό είναι πως δεν θυμάμαι τίποτα από την πρώτη μου εγκυμοσύνη. Δεν είχα και κάποια τρελά συμπτώματα όμως. Να κάνω χοριακή το σκέφτομαι, ήθελα πρώτα ένα τεστ μήπως και αδιαθετήσω τελικά. Μπορείτε να με βοηθήσετε; Δεν ξέρω αν ήμουν στις γόνιμες ημέρες, ποτέ δεν τις έψαξα, αφού στην πρώτη εγκυμοσύνη έγινε αμεσως και δεν χρειαστηκε ιδιαίτερη προσπάθεια.

Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφόσον είχες ελεύθερες επαφές όλα είναι πιθανά!!Αν δεν είσαι σίγουρη για το πότε είχες ωορρηξία εγώ θα σου έλεγα να μην μπλεχτεί με τέστ!Έχεις ήδη καθυστέρηση; Αν ναι κάνε μια χωριακη να είσαι σίγουρη για το αποτέλεσμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Εφόσον είχες ελεύθερες επαφές όλα είναι πιθανά!!Αν δεν είσαι σίγουρη για το πότε είχες ωορρηξία εγώ θα σου έλεγα να μην μπλεχτεί με τέστ!Έχεις ήδη καθυστέρηση; Αν ναι κάνε μια χωριακη να είσαι σίγουρη για το αποτέλεσμα 

Αύριο περιμένω κανονικά, ίσως και σήμερα. Έχω τόση αγωνία, δεν ξέρω αν θέλω θετικό ή αρνητικό αποτέλεσμα.. Χοριακή μου είπε η μικροβιολόγος να κάνω σε λίγες ημέρες, αλλά δεν κρατιέμαι. Κάπου διάβασα πως υπάρχει ένα ψηφιακό τεστ που ανιχνεύει την ορμόνη από την ημέρα της αναμενόμενης περιόδου. Λέτε να είναι αξιόπιστο ή τσάμπα λεφτά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με τη δική μου εμπειρία που επίσης έχω κύκλο 28 ημερών..Ξέρω ότι οι γόνιμες μέρες είναι από την 11η μέχρι και την 14η.οπότε έχεις πιθανότητες να είσαι έγκυος! 

Γνώμη μου είναι να περιμενεις μέχρι αύριο μεθαύριο και αν δεν σου έρθει και έχεις καθηστεριση να κάνεις ένα τεστ ή μια χοριακη για πιο σίγουρα αποτελέσματα..Σου εύχομαι ότι επιθυμείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dora1982 είπε:

Αύριο περιμένω κανονικά, ίσως και σήμερα. Έχω τόση αγωνία, δεν ξέρω αν θέλω θετικό ή αρνητικό αποτέλεσμα.. Χοριακή μου είπε η μικροβιολόγος να κάνω σε λίγες ημέρες, αλλά δεν κρατιέμαι. Κάπου διάβασα πως υπάρχει ένα ψηφιακό τεστ που ανιχνεύει την ορμόνη από την ημέρα της αναμενόμενης περιόδου. Λέτε να είναι αξιόπιστο ή τσάμπα λεφτά;

Για μένα το πιο σίγουρο είναι η β χωριακη!!Το τεστ που λες δεν το γνωρίζω!Το κακό με τα τεστ είναι ότι το αρνητικό μπορεί άνετα να είναι λάθος οπότε όσο δεν σου έρχεται η περίοδος θα έχεις αμφιβολία! Καλύτερα να περιμένεις 2 3 μέρες γιατί δεν ξέρεις κιόλας πότε ήταν ωορρηξία σου και Νάπας για εξέταση αίματος!! Εγώ σήμερα ήταν να αδιαθετησω ακόμα δεν ήρθε αν δεν έχει έρθει αύριο θα πάω για χωριακη για να ξέρω επειδή φεύγω και διακοπές!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ακουστεί τρελό, παράλογο, χαζό αλλά το πιστεύετε ότι φοβάμαι να κάνω οποιοδήποτε τεστ ή εξέταση; Λες κ θα τη "γλιτώσω" σε περίπτωση που είμαι. Ο σύζυγος θέλει απεγνωσμένα να κάνουμε δεύτερο παιδάκι αλλά εγώ είμαι πολύ διστακτική. Μου φαίνεται βουνό όλη η διαδικασία. Ως ελεύθερος επαγγελματίας ο χρόνος μου είναι ήδη περιορισμένος και το παιδί μοιράζεται σε γιαγιάδες μέχρι να επιστρέψουμε. Οι οποίες γιαγιάδες κάνουν ότι μπορούν αλλά δεν είναι η μαμά. Πέραν αυτού, η μια γιαγιά μας θα μας αφήσει, καθώς μέχρι το τέλος του μήνα θα έρθει στον κόσμο το δεύτερο εγγονάκι της και θα το αναλάβει εξ ολοκλήρου, αφού η κουνιάδα μου επίσης δουλεύει όλη μέρα. Σκέφτομαι πως αν όντως είμαι έγκυος, θα πέσει όλο το βάρος στη μητέρα μου που αφενός δεν θα πει όχι αφετέρου θα είναι πολύ δύσκολο, δεν είναι και μικρή. Ο γιος μου, είναι ένα ευαίσθητο παιδί, που έχει ένα χαμηλό ανοσοποιητικό σύστημα εκ γενετής και ο παιδίατρος και ο αιματολόγος που μας παρακολουθεί μας συνέστησε να μην τον πάμε ακόμη παιδικό, να περιμένουμε τουλάχιστον ένα με δύο χρόνια για να ολοκληρωθούν οι εξετάσεις του και να μπορεί να ανταπεξέλθει κάπως καλύτερα σε ένα περιβάλλον με πολλά παιδάκια και ιώσεις. 

Για αυτό το λόγο δεν ξέρω αν επιθυμώ μια εγκυμοσύνη. Θα μου πείτε, δεν ήξερες τι έκανες; Ήξερα αλλά δεν μπορούσα να σταματήσω τον σύζυγο (τι σας λέω κ εγώ πρωινιάτικα) που αν κ γνώστης των θεμάτων που ανέφερα πιο πάνω,επιμένει για δεύτερο. 

Σας ζάλισα αλλά ελπίζω να είναι μέσα στα "διαδικαστικά" του φόρουμ να αναπτύξουμε και τις σκέψεις - ανησυχίες μας, ακόμη κ αν για πολλούς ακούγονται τρελές ή παράλογες.

Η περίοδος πάντως ακόμη άφαντη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dora1982 είπε:

Θα ακουστεί τρελό, παράλογο, χαζό αλλά το πιστεύετε ότι φοβάμαι να κάνω οποιοδήποτε τεστ ή εξέταση; Λες κ θα τη "γλιτώσω" σε περίπτωση που είμαι. Ο σύζυγος θέλει απεγνωσμένα να κάνουμε δεύτερο παιδάκι αλλά εγώ είμαι πολύ διστακτική. Μου φαίνεται βουνό όλη η διαδικασία. Ως ελεύθερος επαγγελματίας ο χρόνος μου είναι ήδη περιορισμένος και το παιδί μοιράζεται σε γιαγιάδες μέχρι να επιστρέψουμε. Οι οποίες γιαγιάδες κάνουν ότι μπορούν αλλά δεν είναι η μαμά. Πέραν αυτού, η μια γιαγιά μας θα μας αφήσει, καθώς μέχρι το τέλος του μήνα θα έρθει στον κόσμο το δεύτερο εγγονάκι της και θα το αναλάβει εξ ολοκλήρου, αφού η κουνιάδα μου επίσης δουλεύει όλη μέρα. Σκέφτομαι πως αν όντως είμαι έγκυος, θα πέσει όλο το βάρος στη μητέρα μου που αφενός δεν θα πει όχι αφετέρου θα είναι πολύ δύσκολο, δεν είναι και μικρή. Ο γιος μου, είναι ένα ευαίσθητο παιδί, που έχει ένα χαμηλό ανοσοποιητικό σύστημα εκ γενετής και ο παιδίατρος και ο αιματολόγος που μας παρακολουθεί μας συνέστησε να μην τον πάμε ακόμη παιδικό, να περιμένουμε τουλάχιστον ένα με δύο χρόνια για να ολοκληρωθούν οι εξετάσεις του και να μπορεί να ανταπεξέλθει κάπως καλύτερα σε ένα περιβάλλον με πολλά παιδάκια και ιώσεις. 

Για αυτό το λόγο δεν ξέρω αν επιθυμώ μια εγκυμοσύνη. Θα μου πείτε, δεν ήξερες τι έκανες; Ήξερα αλλά δεν μπορούσα να σταματήσω τον σύζυγο (τι σας λέω κ εγώ πρωινιάτικα) που αν κ γνώστης των θεμάτων που ανέφερα πιο πάνω,επιμένει για δεύτερο. 

Σας ζάλισα αλλά ελπίζω να είναι μέσα στα "διαδικαστικά" του φόρουμ να αναπτύξουμε και τις σκέψεις - ανησυχίες μας, ακόμη κ αν για πολλούς ακούγονται τρελές ή παράλογες.

Η περίοδος πάντως ακόμη άφαντη..

Τα έχω μπερδέψει λίγο με τις παραθέσεις, συγχωρέστε με..

 

Δεν άντεξα και έκανα τεστ μόλις τώρα. Τέστ που ανιχνεύει έως και 6 ημέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο. Εγώ είμαι στην ημέρα της αναμενόμενης περιόδου. Βγήκε αρνητικό. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου, με 15 ημέρες καθυστέρησης είχα 3 τεστ αρνητικά, ώσπου αποφάσισα να κάνω χοριακή για επιβεβαίωση και ήταν 45. Δεν ξέρω αν ισχύει κ τώρα αυτό. Πάντως η φαρμακοποιός που πήρα το τεστ μου είπε πως είναι απο τα πιο αξιόπιστα. Ισχύει ή δεν ισχύει, θα το μάθουμε σύντομα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου ακομη να ερθει η περιοδος μου. Νιωθω ομως τοσο εντονα τα σημαδια οτι θα ερθει αλλα δεν! Πονος στη κοιλια χαμηλα, λιγα υγρα λευκα, πρησμενο στηθος.. Αν δεν ερθει αυριο με βλεπω για χοριακη δευτερα πρωι πρωι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/7/2018 at 3:25 ΜΜ, ο/η Dora1982 είπε:

Κοριτσια μου ακομη να ερθει η περιοδος μου. Νιωθω ομως τοσο εντονα τα σημαδια οτι θα ερθει αλλα δεν! Πονος στη κοιλια χαμηλα, λιγα υγρα λευκα, πρησμενο στηθος.. Αν δεν ερθει αυριο με βλεπω για χοριακη δευτερα πρωι πρωι

Εγω αυτα ειχα κ ήμουν εγκυος... 

Πλεομ κραταω τν μπεμπουλα μ..! Παρολα αυτα προσφατα ειχα 15 μερες περιοδος κ ένιωθα οτι ακριβως κ τν προηγούμενη φορα π ημουν εγκυος κ ειχα φρικαρει...! Ευτυχως αδιαθετησα.. Η μπεμπα μ ειναι μολις 5 μηνων σμρ..! Ευχομαι ν παρεις αποτελεσμα π επιθυμεις...τεστ εκανα 4 μερες πριν αδιαθετησω κ βγηκε αρνητικο.. Κ ξαναεκανα μ 4 μερες καθυστερηση κ βγηεκ θετικο στο δευτερόλεπτο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...