Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ξηρές Θηλές


Recommended Posts

Καλησπέρα σας κοριτσια. Έδειξα στο γιατρό μου το πρόβλημα με την ξηροδερμία στη θηλή μου και μου εδωσε μια αλοιφη της medela που ομως δε μου κανει τιποτα, 3 βδομαδες κι ακομα τα ιδια ακριβως. Μήπως το αντιμετώπισε κάποια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Xanthoula_knkt είπε:

Καλησπέρα σας κοριτσια. Έδειξα στο γιατρό μου το πρόβλημα με την ξηροδερμία στη θηλή μου και μου εδωσε μια αλοιφη της medela που ομως δε μου κανει τιποτα, 3 βδομαδες κι ακομα τα ιδια ακριβως. Μήπως το αντιμετώπισε κάποια?

Λογικά θα εννοείς την purelan. Αν δεν σου έκανε, δοκίμασε να στάσεις λιγο γάλα και να το αλειψεις εκει! Δεν υπάρχει καλύτερο φάρμακο απο το ίδιο σου το γάλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 ναι την πουρελαν μου εδωσε..δεν εχω γεννησει ακομα ειμαι 4,5 μηνων εγκυος και δεν εχω δικο μου γαλα.απλο γαλα εμποριου θα εκανε δουλεια?αν και τωρα ειπα να δοκιμασω την απλη ενυδατικη (αυτη που χρησιμοποιουσα πριν την εγκυμοσυνη) και πανω στη θηλη μηπως δω καποια διαφορα γιατι μιλαμε για τοση ξηροδερμια που δε νιωθω καν το εσωρουχο ή το αγγιγμα...ξυνω με το νυχι λιγο και δε το νιωθω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κρέμα της medela είναι καλή για τις πληγωμένες θηλες..Και το μητρικό γάλα επίσης! Του εμποριού προφανώς και δεν θα βοηθήσει..Η frezyderm έχει μια κρέμα για της θηλες πολύ καλή!Μου την είχαν συστήσει στην εγκυμοσύνη.Νομίζω θα σε βοηθήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xanthoula_knkt είπε:

@Mama2015 ναι την πουρελαν μου εδωσε..δεν εχω γεννησει ακομα ειμαι 4,5 μηνων εγκυος και δεν εχω δικο μου γαλα.απλο γαλα εμποριου θα εκανε δουλεια?αν και τωρα ειπα να δοκιμασω την απλη ενυδατικη (αυτη που χρησιμοποιουσα πριν την εγκυμοσυνη) και πανω στη θηλη μηπως δω καποια διαφορα γιατι μιλαμε για τοση ξηροδερμια που δε νιωθω καν το εσωρουχο ή το αγγιγμα...ξυνω με το νυχι λιγο και δε το νιωθω!

Κοίταξε εφόσον ακομα δεν εχεις γεννήσει, μπορεις να δοκιμάσεις και τα σπιτικά γιατροσόφια όπως. 

1. Βράσε τσάι χαμομήλι, αστο να κρυώσει και βάλε το ταμποναριστα στο σημείο αρκετές φορές μεσα στην ημέρα.

2. Σπαθολαδο, παλι ταμποναριστα.

3. Δοκίμασε για 1 ημέρα που θα κανείς μπάνιο να μην τα σαπουνησεις καθόλου και πρόσεξε να μην πέσει σαπουνάδα επάνω. Μετα στο στέγνωμα, μόνο ταμποναριστα, κανε ενα απο τα δυο που σου ειπα παραπάνω και μην φορέσεις τίποτα απο πάνω για όσο περισσότερο μπορεις (και όλη την ημέρα αν γίνεται ή και μια ωρα θα ειναι αρκετή). Ούτε σουτιέν ούτε τίποτα!! 

Αν δεν πιάσει τίποτα απο αυτά (που πιστεύω θα βοηθήσουν) ρωτά τον γιατρό σου αν μπορεις να βάλεις την weleda με μολοχα κρεμα αλλαγής πάνας. Χαχα ειναι αστείο και μόνο που σου το γράφω το να βάλεις κρεμα αλλαγής πάνας στο στήθος, αλλα η συγκεκριμένη ειναι τόσο αγνή-βιολογική και τόσο καλή που κάνει ακομα και για ατοπικα δέρματα. Εγω τωρα την πήρα στην μπεμπα που περιμένουμε και τελικώς την έβαλα στα χέρια μου που εχω ατοπικη δερματίτιδα απο απορρυπαντικά και έκανε δουλειά!!! Για αυτο στο λέω. Και η συγκεκριμένη ειναι βιολογική. Απλά πρεπει να ρωτήσεις πρωτα τον γιατρό σου ή το φαρμακείο γιατι δεν ξερω αν κάποιο απο αυτά τα συστατικά όπως το οξείδιο του ψευδαργύρου απαγορεύεται στην συγκεκριμένη περιοχή. Θα δείξεις τα συστατικά και θα σου πουν! 

Απο κάτω σου στέλνω φωτο τα συστατικά 

B789F87B-F2D4-4872-BB0E-FB68D205DD9E.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mama2015 και @Minime σας ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια,θα δοκιμασω σημερα αυτο με το σπαθολαδο και θα δω,θα ενημερωσω και τη συζητηση μηπως κι αλλη κοπελα εχει το προβλημα, δυστυχως αυτο με τη frezyderm δε  μπορω να τη χρησιμοποιησω εγω καθως φαινεται απο χρονια τωρα οτι εχω καποια αλλεργια σε καποιο υλικο της εταιριας και ο γιατρος για τωρα δε το διακινδυνευει καθολου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια δοκιμασα και το αμυγδαλελαιο μου το ειπε μια γνωστη μου και το σπαθολαδο και το bio oil και..δεν! ισως δεν αντιδρω καλα στα λαδια...παντως εβαλα το body milk της λεπετιτμαρσεγιε με καριτε που το χρησιμοποιουσα...στο προσωπο (χαχαχα) πριν την εγκυμοσυνη και κατα τη διαρκεια οταν ξηραινει πολυ...μεχρι το βραδυ ημουν ενταξει.δε σας λεω να το παρετε γιατι δε ξερω αν κατι δε κανει για πανω στις θηλες,θα ρωτησω το γιατρο μου οταν παω,επισης επαναλαμβανω οτι δε θηλαζω ακομη(μη το βαλει καμια που παει το μωρακι της εκει)τι να πω..την ειχα σε εκτιμηση αυτη την κρεμα γιατι μου την ειχε πει μια φιλη που τη βοηθησε στην ψωριαση της και εμενα οντως με βοηθησε στο προσωπο αλλα τοσο δε το περιμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημασία έχει ότι σε βοήθησε στην ξηροδερμία! Ο κάθε τύπος δέρματος αντιδρά διαφορετικά στα συστατικά. Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Παρασκευούλα.Ξεκιναω σήμερα το φαρμακευτικό μου πρωτόκολλο.Πρωτος υπέρηχος 8 Μαϊου.Ευχομαι η δεύτερη ετ να είναι η τυχερή ♥️🙏♥️
    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...