Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαλπιγγογραφια


Scooby!

Recommended Posts

Εγώ την έκανα στο Ρεα. Έδωσα 150ευρω. Ήπια ένα παυσιπονο μια ωρίτσα πριν. Πόνεσα αρκετά τη στιγμή που μου πίεσε το σκιαγραφικό στην δεξιά σάλπιγγα η οποία ήταν και βουλωμένη. Ο πόνος για μένα ήταν 'εντονος σαν περιόδου (πονάω πολύ και στην περίδο) αλλα κράτησε 2 λεπτά.... Η κάθε γυναίκα όμως έχει αλλες αντοχές οπότε μην αγχώνεσαι... εγώ δεν φημίζομαι για τις αντοχές μου βέβαια! χαχαχαχ

Επειδή προσπαθούσαμε 1,5 χρόνο για μπεμπε είχε κάνει και ο αντρας μου σπερμοδιάγραμμα .. είχε και εκείνος χαμηλή κινητικότητα αλλα με κάτι βιταμίνες που του έδωσε ο ουρολόγος τα καταφέραμε μέσα σε 1,5 μήνα και τώρα είμαι 3 μηνών έγκυος!!! εγω δε χρειάστηκε να κάνω κάποια επέμβαση να την ξεβουλώσω γιατί όπως που είχε πει και ο γιατρός μου μια σάλπιγγα αρκει για να γίνει η δουλειά, απλά ίσως θέλει περισσότερο χρόνο! αλλα είναι και θέμα τυχης! χαχαχα οπότε επικεντρωθήκαμε στο θεματ'ακι του σπέρματος και τελικά μας βγήκε σε καλό! 

Ευχομαι καλά αποτελέσματα και χωρίς αγχος και πόνο!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τελικά εχτές πήγα πάλι σε γυναικολόγο κ μου είπε ότι δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν είναι το έντερο μου ή ενδομυτριωση και που συνέστησε να δω γαστρεντερολογο και μου έγραψε και αιματολογικες εξετάσεις . Ωστόσο μου είπε ότι η εικόνα των γυναικολογικών μου δεν είναι εικόνα γυναίκας με ενδομυτριωση καθώς υπάρχει μια πολύ γόνιμη μήτρα αλλά κ πάλι δεν μπορεί να είναι σίγουρος . Σήμερα έχω κλείσει ραντεβού με τον γαστρεντερολογο κ την Δευτέρα θα επισκεφτώ ακόμα έναν γυναικολόγο για μια δεύτερη γνώμη. Έχω κλείσει Αθήνα στον Ζιώρη τον γνωρίζει καμια σας? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/7/2018 at 11:01 ΠΜ, ο/η Katriniki είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με τις σάλπιγγες ? Είχα πόνους κατά την επαφή κ είχαν πει γι; μια μικρή διόγκωση της αριστερής σάλπιγγας χωρίς όμως να υπάρχει ούτε υγρό ούτε κάτι ανησυχητικό. Το θέμα είναι από προχτές που ήρθα σε επαφή με τον σύζυγό μου έχω τρομερούς πόνους στην κοιλιά. Κ μου είπε να πάω να με δει μήπως υπάρχει χρόνια σαλπιγγιτιδα ή ενδομυτριωση. Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί αρκετά καθώς προσπαθούμε εδώ κ 6 μήνες για μωράκι.. Κάτι τέτοιο αν υπάρχει μπορεί να προκαλέσει στείρωση? ?

Απ' ότι γνωρίζω οι σάλπιγγες ελέγχονται μόνο με σαλπιγγογραφία.. εσένα διόγκωση και υγρό πως το βρήκε;μην αγχώνεσαι με διαβατοτητα στη μία μόνο σάλπιγγα μπορείς να μείνεις έγγυος μια χαρά!!!το πρόβλημα ξεκινάει όταν είναι φραγμένες και οι δύο..εύχομαι να πάνε όλα καλά !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/7/2018 at 5:54 ΜΜ, ο/η Neli* είπε:

Πολύ καλά!!!είναι τον πεμπτο μήνα εγκυμοσύνης! Σύντομα και στα δικά σου!!!

Τέλεια! Με το καλο σ ευχομαι! Όλα να πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/7/2018 at 6:20 ΜΜ, ο/η Sofia35 είπε:

Απ' ότι γνωρίζω οι σάλπιγγες ελέγχονται μόνο με σαλπιγγογραφία.. εσένα διόγκωση και υγρό πως το βρήκε;μην αγχώνεσαι με διαβατοτητα στη μία μόνο σάλπιγγα μπορείς να μείνεις έγγυος μια χαρά!!!το πρόβλημα ξεκινάει όταν είναι φραγμένες και οι δύο..εύχομαι να πάνε όλα καλά !!!!

Καλά αυτό που έχω πάθει δεν υπάρχει! Μου έχουν γραψει ένα σωρό εξετάσεις γιατί δεν μπορούν να δουν αν είναι το έντερο ή τελικά ενδομυτριωση ?Έχω φρικαρει! Ο γυναικολόγος που επισκέφτηκα δεν συζητάει καν το ενδεχόμενο της σάλπιγγας που μου είπε ο άλλος γυναικολόγος καθώς δεν την βρίσκει καθόλου διογκωμενη...εκανα εξετάσεις αίματος, ούρων, κοπράνων και περιμένω αποτέλεσματα ενώ ταυτόχρονα περνώ χάπια για το έντερο . Αποφάσισα να αλλάξω γυναικολόγο μπας κ βρω άκρη! Με έχουν τρελάνει. Έκλεισα ραντεβού στον κύριο Φραγκουλιδη στο Μαρούσι μήπως τον ξέρεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katriniki είπε:

Καλά αυτό που έχω πάθει δεν υπάρχει! Μου έχουν γραψει ένα σωρό εξετάσεις γιατί δεν μπορούν να δουν αν είναι το έντερο ή τελικά ενδομυτριωση ?Έχω φρικαρει! Ο γυναικολόγος που επισκέφτηκα δεν συζητάει καν το ενδεχόμενο της σάλπιγγας που μου είπε ο άλλος γυναικολόγος καθώς δεν την βρίσκει καθόλου διογκωμενη...εκανα εξετάσεις αίματος, ούρων, κοπράνων και περιμένω αποτέλεσματα ενώ ταυτόχρονα περνώ χάπια για το έντερο . Αποφάσισα να αλλάξω γυναικολόγο μπας κ βρω άκρη! Με έχουν τρελάνει. Έκλεισα ραντεβού στον κύριο Φραγκουλιδη στο Μαρούσι μήπως τον ξέρεις? 

Καλησπέρα,επειδη έχω κ εγώ παρόμοιο θέμα κ γενικά πόνους στο έντερο κ πόνους αριστερά κάθε μηνα κ ούτε εμένα βρίσκουν τι είναι.δηλ.σου είπαν ότι κάποιο πρόβλημα στο έντερο μπορεί να επηρεάζει τη σύλληψη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Καλησπέρα,επειδη έχω κ εγώ παρόμοιο θέμα κ γενικά πόνους στο έντερο κ πόνους αριστερά κάθε μηνα κ ούτε εμένα βρίσκουν τι είναι.δηλ.σου είπαν ότι κάποιο πρόβλημα στο έντερο μπορεί να επηρεάζει τη σύλληψη;

Βασικά δεν μου έχουν πει ακόμα αν ειναι το έντερο! Έχω κάνει κάποιες εξετάσεις που θα δείξουν αν είναι κάποιου είδους φλεγμονή εντέρου ή κάποιο σύνδρομο ευερεθιστου εντέρου. Ωστόσο έκλεισα ραντεβού σε γυναικολόγο για να δούμε κ το θέμα της ενδομυτριωσης αν υπαρχει. Ο γαστρεντερολογος πάντως δεν δέχεται ότι μπορεί να πονάει το έντερο στην επαφή 

Εσύ έχεις κάνει καποιες εξετάσεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katriniki είπε:

Βασικά δεν μου έχουν πει ακόμα αν ειναι το έντερο! Έχω κάνει κάποιες εξετάσεις που θα δείξουν αν είναι κάποιου είδους φλεγμονή εντέρου ή κάποιο σύνδρομο ευερεθιστου εντέρου. Ωστόσο έκλεισα ραντεβού σε γυναικολόγο για να δούμε κ το θέμα της ενδομυτριωσης αν υπαρχει. Ο γαστρεντερολογος πάντως δεν δέχεται ότι μπορεί να πονάει το έντερο στην επαφή 

Εσύ έχεις κάνει καποιες εξετάσεις? 

Καλά εγώ έχω κάνει εξωσωματική.αλλα το έχω αυτό ένα χρόνια τώρα από όταν ξεκίνησα ελεύθερες επαφες.δεν μου είπε κανείς να πάω σε γαστρεντερολογο.εγω έχω κανει σαλπιγγογραφια κ πολλούς υπερήχους.μονο απ την αριστερή πλευρά ποναω κ αντανακλά πίσω στη μέση δε μπορώ να βρω τι είναι κ πρόσφατα είχα πάθει γαστρεντερίτιδα κ στο νοσοκομείο μου εκαναν κ υπέρηχο κοιλιάς κ αίματος κ τέτοια δεν είδαν κατι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Bloublou85 είπε:

Καλά εγώ έχω κάνει εξωσωματική.αλλα το έχω αυτό ένα χρόνια τώρα από όταν ξεκίνησα ελεύθερες επαφες.δεν μου είπε κανείς να πάω σε γαστρεντερολογο.εγω έχω κανει σαλπιγγογραφια κ πολλούς υπερήχους.μονο απ την αριστερή πλευρά ποναω κ αντανακλά πίσω στη μέση δε μπορώ να βρω τι είναι κ πρόσφατα είχα πάθει γαστρεντερίτιδα κ στο νοσοκομείο μου εκαναν κ υπέρηχο κοιλιάς κ αίματος κ τέτοια δεν είδαν κατι.

Ακριβώς και εγω αυτό τον πόνο έχω εδώ και 1.5 χρόνο περίπου. Τον είχα μόνο κατά την επαφή αλλά μου έλεγε ο τότε γυναικολόγος μου ότι είναι προφανώς σπαστική κολίτιδα. Αποφάσισα να το ψάξω λίγο περισσότερο γιατί τις τελευταίες μέρες πονάω καθημερινά. Ωστόσο πριν 2 μήνες που είχα επισκεφτεί άλλον γυναικολόγο μου ειπε πως το σημείο που πονάω φαίνεται η σάλπιγγα λίγο πιο διογκωμενη προφανώς από κάποιο κρύωμα χωρίς όμως να έχει υγρό μεσα. Ο τωρινός γυναικολογος δεν βλέπει καν διόγκωση αλλά φαίνεται το έντερο χωρίς όμως να είναι σίγουρος καθώς μου ανέφερε πως  υπάρχει και ενδεχόμενο ενδομυτριωσης . Γιαυτό και εγώ αποφάσισα να επισκεφτώ άλλον γυναικολόγο μπας κ βρω μια άκρη. Πάντως με κάτι χάπια που πήρα και προβιοτικα που μου είπε ο γαστρεντερολογος είμαι καλύτερα. Τι να πω δεν ξέρω, πραγματικά με έχουν τρελάνει. Ειδικά μόλις άκουσα για ενδομυτριωση ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Ακριβώς και εγω αυτό τον πόνο έχω εδώ και 1.5 χρόνο περίπου. Τον είχα μόνο κατά την επαφή αλλά μου έλεγε ο τότε γυναικολόγος μου ότι είναι προφανώς σπαστική κολίτιδα. Αποφάσισα να το ψάξω λίγο περισσότερο γιατί τις τελευταίες μέρες πονάω καθημερινά. Ωστόσο πριν 2 μήνες που είχα επισκεφτεί άλλον γυναικολόγο μου ειπε πως το σημείο που πονάω φαίνεται η σάλπιγγα λίγο πιο διογκωμενη προφανώς από κάποιο κρύωμα χωρίς όμως να έχει υγρό μεσα. Ο τωρινός γυναικολογος δεν βλέπει καν διόγκωση αλλά φαίνεται το έντερο χωρίς όμως να είναι σίγουρος καθώς μου ανέφερε πως  υπάρχει και ενδεχόμενο ενδομυτριωσης . Γιαυτό και εγώ αποφάσισα να επισκεφτώ άλλον γυναικολόγο μπας κ βρω μια άκρη. Πάντως με κάτι χάπια που πήρα και προβιοτικα που μου είπε ο γαστρεντερολογος είμαι καλύτερα. Τι να πω δεν ξέρω, πραγματικά με έχουν τρελάνει. Ειδικά μόλις άκουσα για ενδομυτριωση ?

Πονάς όλο το μήνα ή συγκεκριμένες μέρες;εγώ ποναω μετά την ωορρηξία για μία εβδομάδα.ο πρώτος γιατρός είπε μπορεί να είναι από το έντερο τώρα πιυ αλλαξα μου είπε ότι ίσως πέφτει υγρο απ την ωορρηξία κ ποναω.τωρα περιμένω να αδιαθετησω για να το δούμε πιο εξονυχιστικά.επειδη απέτυχε κ ή εξωσωματική φοβάμαι ότι κάτι βαθύτερο είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Katriniki είπε:

Καλά αυτό που έχω πάθει δεν υπάρχει! Μου έχουν γραψει ένα σωρό εξετάσεις γιατί δεν μπορούν να δουν αν είναι το έντερο ή τελικά ενδομυτριωση ?Έχω φρικαρει! Ο γυναικολόγος που επισκέφτηκα δεν συζητάει καν το ενδεχόμενο της σάλπιγγας που μου είπε ο άλλος γυναικολόγος καθώς δεν την βρίσκει καθόλου διογκωμενη...εκανα εξετάσεις αίματος, ούρων, κοπράνων και περιμένω αποτέλεσματα ενώ ταυτόχρονα περνώ χάπια για το έντερο . Αποφάσισα να αλλάξω γυναικολόγο μπας κ βρω άκρη! Με έχουν τρελάνει. Έκλεισα ραντεβού στον κύριο Φραγκουλιδη στο Μαρούσι μήπως τον ξέρεις? 

Καλημέρα!!! Ο υπέρηχος είναι μια απεικονιστική εξέταση από την οποία παίρνεις κάποιες γενικές πληροφορίες..αν ωστόσο υπάρχει κάποιο πρόβλημα περνάς σε εξειδικευμένες εξετάσεις όπως σαλπιγγογραφία για σάλπιγγες, υστεροσκοπηση για ενδομητριωση ή crp,tke και κολονοσκοπηση και υπέρηχο κάτω κοιλίας για έντερο ...με συγχωρείς για το κείμενο αλλά μου φαίνεται περίεργο πως με έναν απλό υπέρηχο βγάζει ο γιατρός σου συμπέρασμα για τόσο συγκεκριμένα θέματα..επίσης παθήσεις του εντέρου ερεθίζονται εξαιτιας τροφών και σίγουρα όχι μόνο λόγο της επαφής...τον γιατρό που ανέφερες δεν το γνωρίζω αλλά έκανες πάρα πολύ καλά που ζητάς και δεύτερη γνώμη!!!! εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!!!!!!κι ελπίζω να μη κούρασα με το μεγάλο κείμενο..☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/7/2018 at 10:01 ΠΜ, ο/η Katriniki είπε:

Κορίτσια να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό με τις σάλπιγγες ? Είχα πόνους κατά την επαφή κ είχαν πει γι; μια μικρή διόγκωση της αριστερής σάλπιγγας χωρίς όμως να υπάρχει ούτε υγρό ούτε κάτι ανησυχητικό. Το θέμα είναι από προχτές που ήρθα σε επαφή με τον σύζυγό μου έχω τρομερούς πόνους στην κοιλιά. Κ μου είπε να πάω να με δει μήπως υπάρχει χρόνια σαλπιγγιτιδα ή ενδομυτριωση. Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί αρκετά καθώς προσπαθούμε εδώ κ 6 μήνες για μωράκι.. Κάτι τέτοιο αν υπάρχει μπορεί να προκαλέσει στείρωση? ?

Η ενδομητριωση δε φαινεται στον υπερηχο εκτος κι αν εχει κανει κυστη στη σαλπιγγα.Αλλιως δυστυχως δε φαινεται παρα μονο με λαπαροσκοπηση.Στο λεω γιατι εγω ετσι το ανακαλυψα.Βεβαια για αλλο λογο μπηκα για λαπαροσκοπηση και βγηκα με διαγνωση ενδομητριωσης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο;τα χάπια για το έντερο ποιος σου τα έδωσε ο γυναικολόγος ή γαστρεντερολόγος;

Τα χάπια μου τα έδωσε ο γαστρεντερολογος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Πονάς όλο το μήνα ή συγκεκριμένες μέρες;εγώ ποναω μετά την ωορρηξία για μία εβδομάδα.ο πρώτος γιατρός είπε μπορεί να είναι από το έντερο τώρα πιυ αλλαξα μου είπε ότι ίσως πέφτει υγρο απ την ωορρηξία κ ποναω.τωρα περιμένω να αδιαθετησω για να το δούμε πιο εξονυχιστικά.επειδη απέτυχε κ ή εξωσωματική φοβάμαι ότι κάτι βαθύτερο είναι.

Κατά την επαφή ποναγα γενικά σε συγκεκριμένες στάσεις για παράδειγμα! Βγήκαν οι εξετάσεις και είναι όλες φυσιολογικές, τώρα περιμένω μόνο αυτή των κοπράνων για να δούμε αν υπάρχει καποιου είδους φλεγμονή. Στην ωορηξια πονάω έτσι και αλλιώς πάντα. Εμένα ο γυναικολόγος που μου έγραψε κ τις εξετάσεις μου είπε πως από κει μπορεί να φανεί η ενδομυτριωση χωρίς όμως να είναι και σίγουρο. Μπορεί να ισχύει κατι τέτοιο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Η ενδομητριωση δε φαινεται στον υπερηχο εκτος κι αν εχει κανει κυστη στη σαλπιγγα.Αλλιως δυστυχως δε φαινεται παρα μονο με λαπαροσκοπηση.Στο λεω γιατι εγω ετσι το ανακαλυψα.Βεβαια για αλλο λογο μπηκα για λαπαροσκοπηση και βγηκα με διαγνωση ενδομητριωσης

Να σε ρωτησω κάτι.δεν είχες κανένα σύμπτωμα δηλαδή;γιατί πχ λίγο που ξέρω στην ενδομητριωση έχουν ακανόνιστες αιμορραγίες πιο βαριά περίοδο,κ ή μήτρα στον υπέρηχο φαίνεται πιο διογκωμένη.εσυ είχες ενδομητριωση κ όλα φαίνονταν καλά;ρωταω γιατί κ εγώ ψάχνω να δω τι μπορεί να έχω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Katriniki είπε:

Κατά την επαφή ποναγα γενικά σε συγκεκριμένες στάσεις για παράδειγμα! Βγήκαν οι εξετάσεις και είναι όλες φυσιολογικές, τώρα περιμένω μόνο αυτή των κοπράνων για να δούμε αν υπάρχει καποιου είδους φλεγμονή. Στην ωορηξια πονάω έτσι και αλλιώς πάντα. Εμένα ο γυναικολόγος που μου έγραψε κ τις εξετάσεις μου είπε πως από κει μπορεί να φανεί η ενδομυτριωση χωρίς όμως να είναι και σίγουρο. Μπορεί να ισχύει κατι τέτοιο? 

Έννοιες από τον υπέρηχο;δε φαίνεται θέλει υστεροσκοπηση αλλά συνήθως όχι πάντα δίνει κάποια δείγματα,κ εγώ ας πούμε στη σαλπιγγογραφια που εκανα θα έδινε κάποιο σημάδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια επειδή κι εγώ φοβόμουν για ενδομητριωση ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε ότι από υπέρηχο, σαλπιγγογραφία και ca125 δεν προκύπτει κανενας λογος διερεύνησης...για να είσαι σίγουρος 100% θέλεις μου είπε υστεροσκοπηση δυστυχώς...τι να πω;;;

Katriniki από τα κόπρανα σου είπε θα δει αν υπάρχει φλεγμονή;;;;;να υποθέσω καλλιέργεια κοπράνων σου έκανε...από την καλλιέργεια φαίνονται παράσιτα, μικρόβια κτλ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Να σε ρωτησω κάτι.δεν είχες κανένα σύμπτωμα δηλαδή;γιατί πχ λίγο που ξέρω στην ενδομητριωση έχουν ακανόνιστες αιμορραγίες πιο βαριά περίοδο,κ ή μήτρα στον υπέρηχο φαίνεται πιο διογκωμένη.εσυ είχες ενδομητριωση κ όλα φαίνονταν καλά;ρωταω γιατί κ εγώ ψάχνω να δω τι μπορεί να έχω.

Το μονο που ειχα ηταν πονος στη περιοδο αλλα οχι κατι τραγικο.Απλα δεν ημουν απο αυτες που εχουν περιοδο και δε το καταλαβαινοθν καν!!!Τιποτα αλλο.Σε υπερηχο φαινεται αν εχεις κυστη ενδομητριωσης στις ωοθηκες πχ στη σαλπιγγα κτλ.Εγω ειχα συμφυσεις και εστιες ενδομητριωσης(φαντασου σα σταμπες αιμα) στο εντερο και πισω απο τη μητρα .Παρ ολα αυτα εχω μεινει εγκυος δυο φορες αγνοωντας το οτι εχω ενδομητριωση.Θελω να πω οτι αν δεν ειναι σε καποιο αναπαρ οργανο πχ να χει φραξει τη σαλπιγγα δε δημιουρ παντα θεμα γονιμοτητας.Το κακο ειναι οτι ουτε με μαγνητικη δε μπορει να φανει εκτος κι αν ειναι εκτεταμενο το προβλημα.Εγω ειχα κανει και μαγνητ πριν τη λαπαροσκοπηση και δε φανηκε τιποτα.Ηταν εκπληξη

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katriniki είπε:

Κατά την επαφή ποναγα γενικά σε συγκεκριμένες στάσεις για παράδειγμα! Βγήκαν οι εξετάσεις και είναι όλες φυσιολογικές, τώρα περιμένω μόνο αυτή των κοπράνων για να δούμε αν υπάρχει καποιου είδους φλεγμονή. Στην ωορηξια πονάω έτσι και αλλιώς πάντα. Εμένα ο γυναικολόγος που μου έγραψε κ τις εξετάσεις μου είπε πως από κει μπορεί να φανεί η ενδομυτριωση χωρίς όμως να είναι και σίγουρο. Μπορεί να ισχύει κατι τέτοιο? 

Ο δεικτης CA125 μπορει να δειξει υποψια ενδομητριωσης αλλα δεν ειναι σιγουρο.Ο μονος τροπος για να σαι σιγουρη ειναι λαπαροσκοπηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Το μονο που ειχα ηταν πονος στη περιοδο αλλα οχι κατι τραγικο.Απλα δεν ημουν απο αυτες που εχουν περιοδο και δε το καταλαβαινοθν καν!!!Τιποτα αλλο.Σε υπερηχο φαινεται αν εχεις κυστη ενδομητριωσης στις ωοθηκες πχ στη σαλπιγγα κτλ.Εγω ειχα συμφυσεις και εστιες ενδομητριωσης(φαντασου σα σταμπες αιμα) στο εντερο και πισω απο τη μητρα .Παρ ολα αυτα εχω μεινει εγκυος δυο φορες αγνοωντας το οτι εχω ενδομητριωση.Θελω να πω οτι αν δεν ειναι σε καποιο αναπαρ οργανο πχ να χει φραξει τη σαλπιγγα δε δημιουρ παντα θεμα γονιμοτητας.Το κακο ειναι οτι ουτε με μαγνητικη δε μπορει να φανει εκτος κι αν ειναι εκτεταμενο το προβλημα.Εγω ειχα κανει και μαγνητ πριν τη λαπαροσκοπηση και δε φανηκε τιποτα.Ηταν εκπληξη

 

 

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Cecilaki είπε:

Το μονο που ειχα ηταν πονος στη περιοδο αλλα οχι κατι τραγικο.Απλα δεν ημουν απο αυτες που εχουν περιοδο και δε το καταλαβαινοθν καν!!!Τιποτα αλλο.Σε υπερηχο φαινεται αν εχεις κυστη ενδομητριωσης στις ωοθηκες πχ στη σαλπιγγα κτλ.Εγω ειχα συμφυσεις και εστιες ενδομητριωσης(φαντασου σα σταμπες αιμα) στο εντερο και πισω απο τη μητρα .Παρ ολα αυτα εχω μεινει εγκυος δυο φορες αγνοωντας το οτι εχω ενδομητριωση.Θελω να πω οτι αν δεν ειναι σε καποιο αναπαρ οργανο πχ να χει φραξει τη σαλπιγγα δε δημιουρ παντα θεμα γονιμοτητας.Το κακο ειναι οτι ουτε με μαγνητικη δε μπορει να φανει εκτος κι αν ειναι εκτεταμενο το προβλημα.Εγω ειχα κανει και μαγνητ πριν τη λαπαροσκοπηση και δε φανηκε τιποτα.Ηταν εκπληξη

 

Ή υστεροσκοπηση δε δείχνει;γιατί στη λαπαροσκόπηση σου κάνουν τομή είναι σαν χειρουργείο.που την έκανες εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια. Η υστεροσκοπηση διευρενα μονο το εσωτερικο της μητρας.

Η ενδομητριωση δεν εχει σχεση με το εσωτερικο της μητρας. Προσβαλλει εξωτερικα αυτης. Ωοθηκες, σαλπιγγες, εντερα, περιτόναιο κτλ.

Μονο η λαπαροσκοπηση ειναι καταλληλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης η λαπαροσκοπηση γινεται με μικρες τομες. Οχι μια μεγαλη. Δεν ειναι ανοιχτο χειρουργειο 

Εμενα μου εκαναν 4 μικρες τομες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Επισης η λαπαροσκοπηση γινεται με μικρες τομες. Οχι μια μεγαλη. Δεν ειναι ανοιχτο χειρουργειο 

Εμενα μου εκαναν 4 μικρες τομες. 

Έχεις κάνει λαπαροσκόπηση νικονα; Εγώ τη φοβάμαι πολύ κάπου διάβασα οτι κρατάει μία ώρα στο χειρουργείο.τελικα δεν έχω καταλάβει για να πετυχει ή εμφυτευση πρέπει να είναι οκ κ τα υπόλοιπα ή μόνο ή μήτρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκανα περσι τον Μαρτιο λαπαροσκοπηση κ υστεροσκοπηση μαζι. 

Εγω γενικα δεν φοβαμαι αυτες τις διαδικασιες. Δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου ομολογω. Οκ,ειναι ενα χειρουργειο αλλα η αναρρωση ειναι πολυ γρηγορη. Εγω πχ δεν ηπια ουτε ενα ντεπον μετα. Σε εξι μερες επεστρεψα στην δουλεια.  Κρατησε μιαμιση ωρα το χερουργειο. Γινεται με ολικη ναρκωση. 

Αυτο που ρωτας για την εμφυτευση δεν ξερω,τι να σου πω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...