Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξέταση κυστικής ίνωσης


Recommended Posts

Καλησπέρα!

είμαι έγκυος 11εβδομάδων και ο γιατρος μου ζήτησε να κάνω εξέταση κυστικής ίνωσης.. απ ότι εψαξα απλά αίμα σου παίρνουν ...

Το έχει κάνει καμιά σας? τι ακριβώς δείχνει ? που την κάνατε και πόσο κόστισε???

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nala_89 είπε:

Καλησπέρα!

είμαι έγκυος 11εβδομάδων και ο γιατρος μου ζήτησε να κάνω εξέταση κυστικής ίνωσης.. απ ότι εψαξα απλά αίμα σου παίρνουν ...

Το έχει κάνει καμιά σας? τι ακριβώς δείχνει ? που την κάνατε και πόσο κόστισε???

 

καλησπερα και με το καλο το μωρακι σου!  εκανα και εγω κυστικη ινωση νομιζω ειναι για τη μεογιακη αναιμια.. αν κανω λαθος ας με διωρθωσει καποια!!! ξερω πως δεν κανει να εχουν και οι δυο γονοις οπως και το στιγμα! κατα τα αλλα μη φοβασαι αιμα σου ππερνει απλα αργουν λιγο τα αποτελεσματα εγω τα πειρα 2 βδομαδες μετα!!!

οσο για τις τιμες διαφερουν εχω ακουσει και 120 αλλα εγω την εκανα στο μικροβιολογο και μου πειρε γυρο στα 70

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κυστικη ινωση ειναι κατι που πρωτον υπαρχει σαν γονιδιο στην Ελλαδα και για αυτο ΠΡΕΠΕΙ να το τεσταρουμε δευτερον προκαλει πολλα προβληματα κυριως αναπνευστικα και οχι μονο καθως μπορει να χτυπησει σε πολλα ή και σε ολα τα οργανα του σωματος αναλογα την περιπτωση και ειναι ακριβη εξεταση αν δεν εχεις ασφαλεια ομως ΜΗΝ την αφησεις. Να την κανεις οπωσδηποτε. Ειναι απλα μια εξεταση αιματος και τπτ παραπανω. Καλα αποτελεσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nala_89 είπε:

Καλησπέρα!

είμαι έγκυος 11εβδομάδων και ο γιατρος μου ζήτησε να κάνω εξέταση κυστικής ίνωσης.. απ ότι εψαξα απλά αίμα σου παίρνουν ...

Το έχει κάνει καμιά σας? τι ακριβώς δείχνει ? που την κάνατε και πόσο κόστισε???

 

Εγω την ειχα κανει στο προγενεσις μαζι με την αυχενικη! Θα την κανεις μονο μια φορα στη ζωη σου ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Nala_89 είπε:

Καλησπέρα!

είμαι έγκυος 11εβδομάδων και ο γιατρος μου ζήτησε να κάνω εξέταση κυστικής ίνωσης.. απ ότι εψαξα απλά αίμα σου παίρνουν ...

Το έχει κάνει καμιά σας? τι ακριβώς δείχνει ? που την κάνατε και πόσο κόστισε???

 

Kalispera kai me to kalo to mwrouli sou :)

i eksetasi ths kustikis inwsis einai aparaithth (opws kai gia to stigma) kai prokalei osa anefere h kopela parapanw. einai arketa sobaro kai prepei na thn kanoume oles tous prwtous mhnes.

egw thn ekana thn 7h ebdomada, kai bghkan meta apo 15 meres ta apotelesmata se idiwtiko ergasthrio kai kostise 250 eurw, epeidh ekana thn eksetasi gia to 99% twn metallaksewn. an kaneis gia to 85% ekei kostizei 150...kai an kaneis gia to 75% kostizei 90 eurw.  alla gia na eisai 100% sigourh kaneis thn prwth etsi wste na apokleiseis kathe endexomeno. kai einai mia apli eksetasi aimatos.

kalh epituxia ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Χαίρομαι που ο γιατρός σου ψάχνεται σωστά. Εγώ την είχα κάνει πριν μείνω έγκυος στο Λαϊκό Νοσοκομείο και την πλήρωσα 120€. Έκτοτε έμαθα ότι τη συνταγογραφεί πλέον ο ΕΟΠΥΥ, αλλά δε γνωρίζω σίγουρα, ψάξτο. Για να υπάρχει πρόβλημα με κυστική ίνωση θα πρέπει να έχεις και εσύ γονίδιο αλλά και ο σύζυγος, αρχικά εξετάζουν εσένα κι αν δεν έχεις τέτοιο γονίδιο δε χρειάζεται να εξεταστεί εκείνος. Πράγματι η κυστική ίνωση είναι ύπουλη ασθένεια που έχει σχέση με τους πνεύμονες του παιδιού. Δεν ισχύει αυτό που είπε μια άλλη κοπέλα παραπάνω, ότι σου δείχνει για μεσογειακή αναιμία, αντιθέτως για τη μεσογειακή αναιμία πρέπει να κάνεις εξετάσεις και πάλι για να δεις αν έχεις στίγμα (είσαι φορέας γονιδίου δλδ και πάλι) και σε αυτή την περίπτωση πάλι ψάχνεται ο σύζυγος μετά. Αν έχεις κάνει εξέταση ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης γνωρίζεις αν έχεις στίγμα. Ελπίζω να βοήθησα , με το καλό το μωρό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.... έκλεισα ραντεβού και θα την κάνω μαζί με την αυχενική...

στο προγένεσις που μίλησα και εκλεισά  μου είπαν 130 ευρώ για κυστική για το 89%...

Πολλά λεφτά αλλα αν είναι να είμαστε πιο σιγουροι τι να κανουμε??? όλα για τα σποράκια μας!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η εξέταση δείχνει κάποιες γονιδιακές μεταλλάξεις όπως αναφέρθηκε πιο πάνω..δεν έχει καμία σχέση με τη μεσογειακή κ επιπλέον κανονικά γίνεται σε προγεννητικό καθώς πρέπει να το γνωρίζεις πιο πριν εάν έχουν κι οι δυο γονείς κ πια μετάλλαξη..κάνεις εσύ την εξέταση( γίνεται κ με σάλιο κ με αίμα) κ αν βγει θετική κάπου κάνει κ ο σύζυγος..πλέον ο εοππυ καλύπτει το 75% υπάρχουν εργαστήρια που το δέχονται κ πληρώνεις μόνο τη διαφορά για να φτάσεις στο μέγιστο των μεταλλάξεων...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...