Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια Ιανουαριου/ Φεβρουαριου 2019!!!


Recommended Posts

Εχω την εντύπωση πως οσες γυναικες μπαινουν σ αυτο το σαιτ μπαινουν για ν ανταλλαξουν αποψεις,ανησυχιες κλπ..Θεωρω γελοίο καθε τρεις και λιγο δυο τρια ατομα να ξεκατινιαζονται με ολόκληρα κατεβατά..μας ρωτήσατε αν μας ενδιαφερερει;επιπλεον απ οσο γνωρίζω υπαρχουν προσωπικα μηνύματα για να λυσετε τις οποιες διαφορές σας όταν το θεμα το κανετε προσωπικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Εχω την εντύπωση πως οσες γυναικες μπαινουν σ αυτο το σαιτ μπαινουν για ν ανταλλαξουν αποψεις,ανησυχιες κλπ..Θεωρω γελοίο καθε τρεις και λιγο δυο τρια ατομα να ξεκατινιαζονται με ολόκληρα κατεβατά..μας ρωτήσατε αν μας ενδιαφερερει;επιπλεον απ οσο γνωρίζω υπαρχουν προσωπικα μηνύματα για να λυσετε τις οποιες διαφορές σας όταν το θεμα το κανετε προσωπικο.

Προσωπικά εγώ δεν ξεκατινιαζομαι με κάποιον και ούτε έχει επαναληφθεί τουλάχιστον όσο καιρό γράφω εδώ μέσα να έρθω σε αντιπαράθεση.Δεν υπάρχει άλλωστε λόγος. Ζήτησε την γνώμη μου η Δήμητρα Λιγκαρου και απάντησα. Αν κάποιοι ενοχλούνται που έχουμε άλλη άποψη είναι πρόβλημα τους.Δεν είμαστε γιατροί, απλά ανταλλάσουμε απόψεις. Εδώ και μέρες προτιμώ να μην μπαίνω λόγω της ειρωνείας της, της « ξερολιας» της και του άσχημου τρόπου της. Δεν μπορώ να συζητάω με τέτοια άτομα ,δεν θέλω να συναναστρέφομαι με τέτοια άτομα και είναι ο λόγος που δεν πρόκειται να ξαναγράψω. Καλή τελειομηνη κύηση σε όλες σας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά από αυτό το ευχάριστο διάλειμμα θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμια ή έχει κάνει λίστα με τα απαραίτητα που χρειάζεται ένα νεογέννητο. Από ρουχαλάκια μέχρι έπιπλα κλπ. Σκέφτομαι να αρχίσω να τα βάζω σε σειρά σιγά σιγά για να ξεκινήσω να ψωνιζω τα απαραίτητα! Έχει μπει καμια σε αυτή τη διαδικασία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Μετά από αυτό το ευχάριστο διάλειμμα θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμια ή έχει κάνει λίστα με τα απαραίτητα που χρειάζεται ένα νεογέννητο. Από ρουχαλάκια μέχρι έπιπλα κλπ. Σκέφτομαι να αρχίσω να τα βάζω σε σειρά σιγά σιγά για να ξεκινήσω να ψωνιζω τα απαραίτητα! Έχει μπει καμια σε αυτή τη διαδικασία;

@PanB και γω ψαχνω τι χρειαζεται ενα νεογεννητο..ασχετα που τα θελω εις διπλουν..βρηκα μια λιστα στο ιντερνετ αλλα δεν ξερω ...ασε που μου χει δωσει η συνυφαδα μου κατι ρουχα χωρις ετικετα απο μεσα και που να ξερω εγω για ποσο μηνων ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

@konstantinou&elenis 

Χαχαχα κι εμάς μας έδωσαν οι κουμπάροι μας παρα πολλά ρούχα αλλά ακόμα δεν έχω κάτσει να τα ξεχωρίσω! Πιο πολύ με καίνε τα πιο ακριβά, κρεβατακια κλπ! Κι εγώ έχω από ένα βιβλιο που μου έφεραν αλλά κι εγώ δεν ξέρω! Δεν θέλω να παρασυρθω και να αγοράσω πράγματα που δεν θα μου χρειαστούν, είναι και δύσκολες οι εποχές! Το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι θα σας στείλω αν θέλετε τη λίστα που έχει το βιβλίο αυτό! Πάντως για αρχή εγώ λέω να ξεκινήσω με μια κουνια, μια συρταριερα για τα πράγματα του μωρού που από πάνω θα βάλω το μαξιλαράκι για να γίνει και αλλαξιερα, το καθισματακι για το αυτοκίνητο, μπανάκι που προσαρμόζεται στην μπανιέρα και το καρότσι βόλτας.. γνωμες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια ομορφηηη κααλημερα!! 

Ειμαι καπως καλυτερααα!!!

Αλλα κοριτσια ηρεμηστε λιγο... Λιγο το αγχος λιγο οι ορμονες μην το παρατραβατε.. ο καθενας να κραταει την γνωμη τ για τον εαυτο του.. Στην τελικη οποια δεν θελει να μην απανταει.. Ειναι ντροπη..!!!

Τεσπααα, Επανερχομαι!!

Να σας ρωτησω τα μπεμπακια σας τα νιωθετε χαμηλα?? εγω την νιωθω τελευταια χαμηλα στο κολπο, που ολο θελω να κανω πιπι.. εσεις το νιωθετε ??

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η γωγω γωγω είπε:

Μια ομορφηηη κααλημερα!! 

Ειμαι καπως καλυτερααα!!!

Αλλα κοριτσια ηρεμηστε λιγο... Λιγο το αγχος λιγο οι ορμονες μην το παρατραβατε.. ο καθενας να κραταει την γνωμη τ για τον εαυτο του.. Στην τελικη οποια δεν θελει να μην απανταει.. Ειναι ντροπη..!!!

Τεσπααα, Επανερχομαι!!

Να σας ρωτησω τα μπεμπακια σας τα νιωθετε χαμηλα?? εγω την νιωθω τελευταια χαμηλα στο κολπο, που ολο θελω να κανω πιπι.. εσεις το νιωθετε ??

 

Εγώ δεν την έχω νιώσει ακόμα ??? σε ποια βδομάδα τα νιώσατε; είμαι σήμερα 17w&4d

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εγώ δεν την έχω νιώσει ακόμα ??? σε ποια βδομάδα τα νιώσατε; είμαι σήμερα 17w&4d

εγω την ενιωσα πρωτη φορα 19+5.. τωρα ειμαι 22+3.. κοντευεις να την νιωσεις..!! μπορει ηδη να εχει αρχισει απλα να μην το εχεις καταλαβει ακομα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:
 

@konstantinou&elenis 

Χαχαχα κι εμάς μας έδωσαν οι κουμπάροι μας παρα πολλά ρούχα αλλά ακόμα δεν έχω κάτσει να τα ξεχωρίσω! Πιο πολύ με καίνε τα πιο ακριβά, κρεβατακια κλπ! Κι εγώ έχω από ένα βιβλιο που μου έφεραν αλλά κι εγώ δεν ξέρω! Δεν θέλω να παρασυρθω και να αγοράσω πράγματα που δεν θα μου χρειαστούν, είναι και δύσκολες οι εποχές! Το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι θα σας στείλω αν θέλετε τη λίστα που έχει το βιβλίο αυτό! Πάντως για αρχή εγώ λέω να ξεκινήσω με μια κουνια, μια συρταριερα για τα πράγματα του μωρού που από πάνω θα βάλω το μαξιλαράκι για να γίνει και αλλαξιερα, το καθισματακι για το αυτοκίνητο, μπανάκι που προσαρμόζεται στην μπανιέρα και το καρότσι βόλτας.. γνωμες;

Συμφωνω για ολα τε επιπλα που ανεφερες..πολλες μητέρες λενε πως ειναι πολυ χρησιμο και το ριλαξ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η konstantinou&elenis είπε:

Συμφωνω για ολα τε επιπλα που ανεφερες..πολλες μητέρες λενε πως ειναι πολυ χρησιμο και το ριλαξ

Από την αρχή θα χρειαστεί πιστεύεις; η μετά από 2-3 μήνες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Εγώ δεν την έχω νιώσει ακόμα ??? σε ποια βδομάδα τα νιώσατε; είμαι σήμερα 17w&4d

μην αγχωνεσαι! θα τη νιωσεις σαν ψαρακι, σαν φτερουγισμα. οταν εισαι ξαπλωμενη θα το νιωσεις ,μην περιμενεις να περπατας ας πουμε και να νιωσεις κατι. οταν θα εισαι ηρεμη και χαλαρη και ξαπλωμενη ανασκελα τσουπ! θα τη νιωσεις τη μπεμπουλα. εγω τον ενιωσα γυρω στις 16 με 17 εβδομαδες. νιώθεις ενα τττρρρ στιγμιαίο σαν πεταρισματάκι. (προσπαθησα οσο πιο περιγραφικα γινεται χαχαχα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η PanB είπε:
 

@konstantinou&elenis 

Χαχαχα κι εμάς μας έδωσαν οι κουμπάροι μας παρα πολλά ρούχα αλλά ακόμα δεν έχω κάτσει να τα ξεχωρίσω! Πιο πολύ με καίνε τα πιο ακριβά, κρεβατακια κλπ! Κι εγώ έχω από ένα βιβλιο που μου έφεραν αλλά κι εγώ δεν ξέρω! Δεν θέλω να παρασυρθω και να αγοράσω πράγματα που δεν θα μου χρειαστούν, είναι και δύσκολες οι εποχές! Το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι θα σας στείλω αν θέλετε τη λίστα που έχει το βιβλίο αυτό! Πάντως για αρχή εγώ λέω να ξεκινήσω με μια κουνια, μια συρταριερα για τα πράγματα του μωρού που από πάνω θα βάλω το μαξιλαράκι για να γίνει και αλλαξιερα, το καθισματακι για το αυτοκίνητο, μπανάκι που προσαρμόζεται στην μπανιέρα και το καρότσι βόλτας.. γνωμες;

Εγω εκανα λιστα, ειλικρινά εκαψα εγκεφαλο!!!! Χαχαχα Χαχαχα να συνδυασω ποιοτητα οικονομία και να μην παρω κατι εξτρα. Νοιωθω ηδη ψιλοετοιμη με την λιστα μου χεχε. Αν θέλετε να ανταλλαξουμε απόψεις πρωταρες ολες ειμαστε θα γίνουν και λαθη Χαχαχα. 

στις πριν 3 ώρες, ο/η γωγω γωγω είπε:

Μια ομορφηηη κααλημερα!! 

Ειμαι καπως καλυτερααα!!!

Αλλα κοριτσια ηρεμηστε λιγο... Λιγο το αγχος λιγο οι ορμονες μην το παρατραβατε.. ο καθενας να κραταει την γνωμη τ για τον εαυτο του.. Στην τελικη οποια δεν θελει να μην απανταει.. Ειναι ντροπη..!!!

Τεσπααα, Επανερχομαι!!

Να σας ρωτησω τα μπεμπακια σας τα νιωθετε χαμηλα?? εγω την νιωθω τελευταια χαμηλα στο κολπο, που ολο θελω να κανω πιπι.. εσεις το νιωθετε ??

 

Ναι την κορουλα μου την νοιωθω να κλωτσα χαμηλα αρκετα αφου νομιζω αν βαλω χερι θα πιασω το δικο της. 

 

Κορίτσια ειχα αποχωρήσει απο το φορουμ και απλα επανηλθα. Ειμαι 24αρων ακριβως, εχω κανει β επιπέδου, περιμενω κοριτσακι, ειναι το πρωτο μου μετα απο παλινδρομη στις 10 εβδομαδες και είμαι 29 ετων. Αυτα για οσες δεν με ξερουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Erka είπε:

Εγω εκανα λιστα, ειλικρινά εκαψα εγκεφαλο!!!! Χαχαχα Χαχαχα να συνδυασω ποιοτητα οικονομία και να μην παρω κατι εξτρα. Νοιωθω ηδη ψιλοετοιμη με την λιστα μου χεχε. Αν θέλετε να ανταλλαξουμε απόψεις πρωταρες ολες ειμαστε θα γίνουν και λαθη Χαχαχα. 

Ναι την κορουλα μου την νοιωθω να κλωτσα χαμηλα αρκετα αφου νομιζω αν βαλω χερι θα πιασω το δικο της. 

 

Κορίτσια ειχα αποχωρήσει απο το φορουμ και απλα επανηλθα. Ειμαι 24αρων ακριβως, εχω κανει β επιπέδου, περιμενω κοριτσακι, ειναι το πρωτο μου μετα απο παλινδρομη στις 10 εβδομαδες και είμαι 29 ετων. Αυτα για οσες δεν με ξερουν. 

@Erka καλως ηλθες..στειλε μας την λιστα σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η konstantinou&elenis είπε:

@Erka καλως ηλθες..στειλε μας την λιστα σου...

Τεραστια ειναι!!! Χαχαχα την εχω χωρισει σε κατηγοριες. Δωματιο, φαγητο, βόλτα, μπανιο, κλπ!!! 

Σχετικα με το δωματιο 1) αποφασισαμε το χρωμα του τοιχου γκρι, 2) αυτοκολλητα τοιχου τρια αλλα μεγαλα λευκα τα δυο ροζ έντονο το ενα και εχουμε αποφασισει πως θα μπουν, 3) κουνια λευκη εννοειται ουδέτερη με καγκελα στις δυο μεγαλες πλευρες οχι σε ολες μας φαινεται σαν φυλακη αν είναι και στις τεσσερις πλευρές, χωρις συρταρι η κουνια κατω αλλα και να ειχε δεν θα με χαλουσε εχψ χωρους ομως οποτε διαλεξα χωρις και έρχεται πιο οικονομικα, κατα την αποψη μου ξ κουνια δεν ειναι απαραιτητο να γινεται κρεβατακι, για την κουνια επισης παντα βαση κουνουπιέρας και κουνουπιερα Ειλικρινα μονο και μονο για Ομορφια η κουνουπιερα και τελος στρωμα 4) συρταριερα λευκη και οχι απο καταστημα βρεφικό, στα υπολοιπα καταστηματα πχ ικεα μια απλη λευκη εχει τα μισα χρηματα, 5) αλλαξιερα ειναι ενα επιπλακι με δυο επιπεπδα αρκετα οικονομικο πανω θα μπει αλλαξιςρα αδιαβροχη ροζ, το επιπλακι ειναι λευκο και απο κατω τα κουτια με τα καλληντικα της, 6) κουρτινα λευκη, 7) θερμομετρο χωρου/μπανιου, ? φως οροφής οχι βρεφικό αλλο Απλο το οποιο θα διακοσμησω, τα βρεφικα πανακριβα, 9) παιχνιδι για την κουνια, 10) ε κλασικα σεντονακια και παπλωμα για την κουνια και 11) ενδοεπικοινωνία.... 

Σας επριξα!!! 

Ααααα ριλαξ να παρετε λεω υπαρχουν τα οικονομικα υπαρχουν και πιο ακριβα ποθ κουμιουντ μονα τους κι εχουν μουσικη. Εεε και μες την ημερα ποσο το παιδο στην καλαθουνα?. Να βλέπουμε καιβτις μουριτσες τους θελουμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εκανα την β επιπεδου σημερα και δοξα το θεο ολα πηγαν τελεια!!! ο μπεμπουλης μια χαρα ήταν, αραχτος με το ενα χερι πισω απ το κεφαλι χαχαχα ?.ο γιατρος που μου εκανε την εξεταση ειναι εξειδικευμένος βεβαια  και μου ειπε οτι ολα πανε φυσιολογικα. ειχα σκεφτει λογω του οτι ειμαι 35 να εκανα αμνιο αλλα ο γιατρος μου, μου προτινε να μην το ρισκαρω γιατι ολες οι τιμες ειναι φυσιολογικες,  οποτε σκεφτηκα να κανω τη nipt λογω της ηλικιας μου. εσεις κοριτσια που την έχετε κανει δωστε μου λιγο τα φωτα σας. τα αποτελεσματα ειναι όπως πχ στην αυχενικη που σου λεγανε 1: στις τοσες πιθανότητες ή ειναι αρνητικα θετικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η xara1 είπε:

κοριτσια εκανα την β επιπεδου σημερα και δοξα το θεο ολα πηγαν τελεια!!! ο μπεμπουλης μια χαρα ήταν, αραχτος με το ενα χερι πισω απ το κεφαλι χαχαχα ?.ο γιατρος που μου εκανε την εξεταση ειναι εξειδικευμένος βεβαια  και μου ειπε οτι ολα πανε φυσιολογικα. ειχα σκεφτει λογω του οτι ειμαι 35 να εκανα αμνιο αλλα ο γιατρος μου, μου προτινε να μην το ρισκαρω γιατι ολες οι τιμες ειναι φυσιολογικες,  οποτε σκεφτηκα να κανω τη nipt λογω της ηλικιας μου. εσεις κοριτσια που την έχετε κανει δωστε μου λιγο τα φωτα σας. τα αποτελεσματα ειναι όπως πχ στην αυχενικη που σου λεγανε 1: στις τοσες πιθανότητες ή ειναι αρνητικα θετικα?

Συγχαρητήρια για την β. Η εξέταση που λες ειναι αυτη με το αιμα που το στελνουν εξωτερικό η λεω βλακείες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η PanB είπε:

Εγώ δεν την έχω νιώσει ακόμα ??? σε ποια βδομάδα τα νιώσατε; είμαι σήμερα 17w&4d

Εγώ 18 ακριβώς! Σαν να λέμε σε 3 μέρες από τωρα εσύ! Ξαπλώνεις ανάσκελα, μετά από φαγητό κατά προτίμηση, βαζεις το χέρι στην κοιλιά και περιμένεις...

Φαντάσου μια πηχτή σούπα σε κατσαρόλα που ζεσταινεται και αρχίσει να κοχλάζει. Ε αυτές οι μπουρμπουλήθρες είναι η καλύτερη περιγραφή που μπορώ να κάνω για την αίσθηση ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Erka συμφωνω με ολα οσα ανεφερες..αλλα για πες μου..απο ρουχα;;;εννοω για τον πρώτο καιρο ...αυτα που πρεπει να χεις για να το υποδεχτεις;;ζιπουνακια ,φορμακια κλπ;;;;ποσα;;;εννοω για να μην παρει καποια παρα πολλα και δεν προλαβει να τα φορέσει καν..ποσα πρεπει να παρουμε για να μαστε safe?και τι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η xara1 είπε:

κοριτσια εκανα την β επιπεδου σημερα και δοξα το θεο ολα πηγαν τελεια!!! ο μπεμπουλης μια χαρα ήταν, αραχτος με το ενα χερι πισω απ το κεφαλι χαχαχα ?.ο γιατρος που μου εκανε την εξεταση ειναι εξειδικευμένος βεβαια  και μου ειπε οτι ολα πανε φυσιολογικα. ειχα σκεφτει λογω του οτι ειμαι 35 να εκανα αμνιο αλλα ο γιατρος μου, μου προτινε να μην το ρισκαρω γιατι ολες οι τιμες ειναι φυσιολογικες,  οποτε σκεφτηκα να κανω τη nipt λογω της ηλικιας μου. εσεις κοριτσια που την έχετε κανει δωστε μου λιγο τα φωτα σας. τα αποτελεσματα ειναι όπως πχ στην αυχενικη που σου λεγανε 1: στις τοσες πιθανότητες ή ειναι αρνητικα θετικα?

Μπράβο κορίτσι! Τώρα χαλάρωση και απόλαυση! Γιατί να την κάνεις τώρα αυτή την εξεταση; Τι νόημα εχει; 11-17 εβδομάδα δεν την κανουν; Αφού είναι μια χαρά το μπεμπακι σου και είναι και ωραίο μαγκακι! Η απάντηση πάντως είναι αρνητική/θετική για συγκεκριμενα συνδρομα (τα πιο συχνά) με αξιοπιστία 99,5%. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Erka είπε:

Συγχαρητήρια για την β. Η εξέταση που λες ειναι αυτη με το αιμα που το στελνουν εξωτερικό η λεω βλακείες? 

ευχαριστω πολυ!! ? ναι ναι αυτη ειναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...