Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ειμαι εγκυος!!!


Recommended Posts

Καλησπερα σας! Ειμαι καινουρια στο φορουμ ? Ειμαι εγκυος 4 εβδομαδων και 2 ημερων! Το ανακαλυψα 4 πριν την αναμενομενη περιοδου κανοντας τεστ! Αφου βγηκε δευτερη αχνη γραμμη ροζ μιλησα με την γιατρο και μου ειπε να παω για χωριακη την ιδια μερα. Η χωριακη εδειξε 17, 23 και ετσι βεβαιωθηκαμε! Μετα απο 2 μερες 14/5 πηγα για εξεταση στο γιατρο και οπως ηταν προφανες δεν ειδαμε σακο γιατι τοτε ημουν 3 εβδομαδων και 6 ημερων, ειδε ομως ολα αυτα που λογικα φαινονται σε αυτο το σταδιο και μου ειπε μια χαρα θα σε δω σε μια εβδομαδα 21/5. Ξεκινησα φολικο οξυ και ωμεγα 3! Μετα απο 3 μερες πηγα και εκανα ξανα χωριακη για να βεβαιωθουμε οτι ολα ειναι μια χαρα και οι μοναδες ηταν 96! Πως σας φαινονται;;                        Επειδη ομως εχω εκ γενετης οισοφαγικη παλιδρομηση εχω φουσκωσει απιστευτα, ποναω πολυ το στομαχι μου, νιωθω τρομερη δυσφορια και εχω θεματα με την δυσκοιλιοτητα, οποταν πηρα τηλ το γιατρο και μου ειπε να παρω σκονη μαγνησιου! Ειδα διαφορα αλλα οχι και τοση. Εχει καποια αλλη παρομοιο θεμα; Επισης νομιζω πως οι ορμονες μου αρχισαν να με επηρεαζουν και ψυχολογικα, αγχωνομαι με το οτιδηποτε, εχω νευρα, κλαιω με το παραμικρο δεν ξερω τι μου γινεται! Ειναι φυσιολογικα ολα αυτα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Martoni είπε:

Καλησπερα σας! Ειμαι καινουρια στο φορουμ ? Ειμαι εγκυος 4 εβδομαδων και 2 ημερων! Το ανακαλυψα 4 πριν την αναμενομενη περιοδου κανοντας τεστ! Αφου βγηκε δευτερη αχνη γραμμη ροζ μιλησα με την γιατρο και μου ειπε να παω για χωριακη την ιδια μερα. Η χωριακη εδειξε 17, 23 και ετσι βεβαιωθηκαμε! Μετα απο 2 μερες 14/5 πηγα για εξεταση στο γιατρο και οπως ηταν προφανες δεν ειδαμε σακο γιατι τοτε ημουν 3 εβδομαδων και 6 ημερων, ειδε ομως ολα αυτα που λογικα φαινονται σε αυτο το σταδιο και μου ειπε μια χαρα θα σε δω σε μια εβδομαδα 21/5. Ξεκινησα φολικο οξυ και ωμεγα 3! Μετα απο 3 μερες πηγα και εκανα ξανα χωριακη για να βεβαιωθουμε οτι ολα ειναι μια χαρα και οι μοναδες ηταν 96! Πως σας φαινονται;;                        Επειδη ομως εχω εκ γενετης οισοφαγικη παλιδρομηση εχω φουσκωσει απιστευτα, ποναω πολυ το στομαχι μου, νιωθω τρομερη δυσφορια και εχω θεματα με την δυσκοιλιοτητα, οποταν πηρα τηλ το γιατρο και μου ειπε να παρω σκονη μαγνησιου! Ειδα διαφορα αλλα οχι και τοση. Εχει καποια αλλη παρομοιο θεμα; Επισης νομιζω πως οι ορμονες μου αρχισαν να με επηρεαζουν και ψυχολογικα, αγχωνομαι με το οτιδηποτε, εχω νευρα, κλαιω με το παραμικρο δεν ξερω τι μου γινεται! Ειναι φυσιολογικα ολα αυτα;;;

Κοριτσι μου καταρχήν με το καλο να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και ενα γερό μωράκι.. παλιδρομιση εχω και εγω (την απέκτησα τωρα μόνο στην εγκυμοσύνη) και με βοήθησε η κόκα κολα και το να μην τρώω τίποτα μετα τις 8 το βράδυ.. απο τοτε τα παω καλυτερα εκτός απο κάποιες μερες που `παραστρατω` και μετα μόλις ξαπλωσω Νοιώθω εκείνο το άσχημο και έντονο κάψιμο στον λαιμό και σηκώνομαι να πάρω ανάσα.. νομίζω πρεπει να μιλήσεις και σε διατροφολόγο να σου δώσει ενα καλο προγραμμα διατροφής.. στ9 λέω γιατι μια φίλη μου εχει παλιδρομιση απο μικρή και παντα εχει προγραμμα διατροφολόγου για να ειναι εντάξει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Martoni α και για την δυσκοιλιότητα να τρως κάθε μέρα αποξηραμένα δαμάσκηνα βοηθάνε απίστευτα και αν δεις τα σκούρα ρωτά τον γυναικολόγο σου αν μπορεις να βάλεις υπόθετο γλυκερινης.. εγω είχα απίστευτη δυσκοιλιότητα και επειδή είχαν περάσει 4 μερες που δεεεεεεεεεν τίποτα, η μαία μου είπε να βάλω υπόθετο δεν παθαίνει τίποτα το μωρο και ήμουν κοντά 6 εβδομάδων αν θυμάμαι καλα.. αλλα πρωτα θα ρωτάς τον γιατρό σου για οτιδήποτε κανείς γιατι το σώμα της κάθε γυναίκας και η κάθε εγκυμοσύνη ειναι διαφορετική.. σχετικά με την χοριακη δεν γνωρίζω πολλά ας σου πουν αλλα κορίτσια καλυτερα.. εγω μια μόνο έκανα την 7η ημέρα καθυστέρησης και ηταν 2.039 οποτε Δεν γνωρίζω κατι παραπάνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η επικεφαλιδα μου γέμισε αναμνήσεις!!!Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη να έχεις με ένα γερό μπεμπακι στην αγκαλιά σου..

Είναι φυσιολογικό οι ορμόνες να είναι στα κόκκινα και να βλέπεις αλλαγές στην διάθεση και την ψυχολογία σου!όμως προσπάθησε να μην αγχώνεσαι!

Για τη δυσκοιλιοτητα δοκιμασε να φας αποξηραμενα δαμασκηνα,ακτινιδια πολλα..Να πινεις πολυ νερο και τις μερες που δεν πας κοψε τα ζυμαρικα..προσπάθησε με φυσικό τρόπο να πας αλλά αν δεν ..ρώτα τον γυναικολόγο σου και για το ντουφαλακ..Είναι σιροπι κ προσωπικά με βοήθησε αρκετα στην εγκυμοσύνη..Ακόμα είναι νωρίς για σένα αλλα πρέπει να βρεις τρόπο να πηγαινεις οπωσδηποτε γιατί αργότερα θα έχεις και ένα μωρό κανονικό στην κοιλίτσα σου..Θα σκάσεις !!Προσωπικά είχα τρομερό πρόβλημα με την τουαλέτα..Ακόμα και την μέρα που γεννησα είχα να πάω 3 μέρες..Είχα τρελαθεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η χοριακη απλα να ξέρεις σαν γενικο κανονα, πρεπει να διπλασιαζεται καθε 48 ωρες.. Το αποτελεσμα σου μου ακούγεται πολυ καλο, και αν δεν ηταν θα στο έλεγα ο γιατρός σου, μην αγχώνεσαι.. Επισης ολα αυτα που περιγράφεις θα τα ελεγα φυσιολογικα, γινεται μια έκρηξη ορμονών στο σωμα μας, κατα την εγκυμοσύνη, αλλα μην αφήνεις να σε επηρεάζει τόσο από τωρα, κανε πράγματα που σε χαλαρωνουν και σου φτιάχνουν τη διάθεση ☺️ οσον αφορά τη δυσκοιλιοτητα συζητησε το ξανα με το γιατρο σου, είναι ενα θεμα συνηθως στην εγκυμοσυνη, θα σε καθοδηγησει και στη διατροφη, αλλα ισως χρειαστεις και καποιο σκεύασμα επιπλέον. 

Με το καλό!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας! Προσεξα οτι το ωμεγα 3 με ενοχλει πολυ στο στομαχι. Ειχε καποια αλλη παρομοια συμπτωματα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ηθελα να ρωτησω κατι. Μηπως γνωριζετε ποσες μοναδες πρεπει να φτασει η χωριακη για να ακουσουμε την καρδια;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκι ! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! Εύχομαι ένα γερό μωράκι σε λίγους μήνες στην αγκαλιά σου 

Η χοριακη για να δεις σάκο πρέπει να φτάσει 1400 και πάνω για να ακούσεις καρδούλα δεν γνωρίζω τιμή χοριακης.. σίγουρα μετά την 6η 7η βδομάδα αλλά και πάλι είναι ανάλογα τον κύκλο της κάθε γυναίκας .

Ευχομαι να την ακούσετε σύντομα!! Την άλλη βδομάδα έκλεισα κι εγώ ραντεβού για υπέρηχο.. θα είμαι 6 εβδομάδων κι εύχομαι να την ακούσω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/5/2018 at 6:31 ΜΜ, ο/η Martoni είπε:

Καλησπερα σας! Ειμαι καινουρια στο φορουμ ? Ειμαι εγκυος 4 εβδομαδων και 2 ημερων! Το ανακαλυψα 4 πριν την αναμενομενη περιοδου κανοντας τεστ! Αφου βγηκε δευτερη αχνη γραμμη ροζ μιλησα με την γιατρο και μου ειπε να παω για χωριακη την ιδια μερα. Η χωριακη εδειξε 17, 23 και ετσι βεβαιωθηκαμε! Μετα απο 2 μερες 14/5 πηγα για εξεταση στο γιατρο και οπως ηταν προφανες δεν ειδαμε σακο γιατι τοτε ημουν 3 εβδομαδων και 6 ημερων, ειδε ομως ολα αυτα που λογικα φαινονται σε αυτο το σταδιο και μου ειπε μια χαρα θα σε δω σε μια εβδομαδα 21/5. Ξεκινησα φολικο οξυ και ωμεγα 3! Μετα απο 3 μερες πηγα και εκανα ξανα χωριακη για να βεβαιωθουμε οτι ολα ειναι μια χαρα και οι μοναδες ηταν 96! Πως σας φαινονται;;                        Επειδη ομως εχω εκ γενετης οισοφαγικη παλιδρομηση εχω φουσκωσει απιστευτα, ποναω πολυ το στομαχι μου, νιωθω τρομερη δυσφορια και εχω θεματα με την δυσκοιλιοτητα, οποταν πηρα τηλ το γιατρο και μου ειπε να παρω σκονη μαγνησιου! Ειδα διαφορα αλλα οχι και τοση. Εχει καποια αλλη παρομοιο θεμα; Επισης νομιζω πως οι ορμονες μου αρχισαν να με επηρεαζουν και ψυχολογικα, αγχωνομαι με το οτιδηποτε, εχω νευρα, κλαιω με το παραμικρο δεν ξερω τι μου γινεται! Ειναι φυσιολογικα ολα αυτα;;;

Συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου και ολα να προχωρησουν περιφημα απο εδω και εμπρος~!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααα τελεια!!! Συμπασχουμε!!! Θα παω και εγω την αλλη Παρασκευη για την καρδουλα! Το σακο τον ειδαμε χθες! Εχω ακομη μια ερωτηση παρατηρησα οτι εχω κιτρινα υγρα χωρις τσουξιμο και φαγουρα. Να ανησυχησω;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια για το μωράκι σου να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη ... Εγώ γενικά έχω πρόβλημα γαστρο οισοφαγικης παλινδρόμησης.. οποτε παίρνω κάτι χάπια αλλά απ οτι μου είπε ο Γαστρεντερολόγος μου "κανένα χάπι δεν είναι καλό για την εγκυμοσύνη" οπότε αν μείνω έγκυος μου είπε να τα κόψω και να πάρω ένα ειδικό γάλα (δυστυχως δεν θυμάμαι πως λέγεται:/) αλλα είναι σε μπλε μπουκαλάκι, από το φαρμακείο...ρώτα τον γυναικολόγο σου απ οτι μου είπε αυτό δίνουν συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ ολες!! Πηγα σημερα στο γιατρο γιατι ηθελε να με δει για τα κιτρινα υγρα, με ελεγξε με ενα πλαστικο διαστολεα για να δει τις εκκρισεις, αλλα τελικα δεν ειναι τιποτα μου εδωσε vidermina md clx- attiva για πλυσεις 5 ημερων. Επισης μου ειπε για να σταματησω να αγχωνομαι να παω να κανω ακομη μια χοριακη και βγηκε στις 4348 και ειμαι στις 5 εβδομαδες και 2 ημερες! Μου ειπε ειναι πολυ καλη! Περιμενω τωρα την 1/6 να ακουσουμε καρδουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...