Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σίδηρος και έντερο


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσάκια. 

Ειμαι τωρα στην 14η βδομάδα. Ανοιγω το θεμα γιατι εχω ανησυχήσει και θελω βοήθεια. Εχω τρομερό θεμα με το έντερο μου και ισως να πρεπει να απευθυνθώ σε Γαστρεντερολόγο... Ποναω πολυ κορίτσια μου και κατω χαμηλα και αλλες φορές πιο ψηλά. Σημερα ας πουμε εχω παει ο άνθρωπος τουαλέτα δυο φορές ηδη. Δεν ειναι δλδ ακριβώς δυσκοιλιότητα οσο γενικότερη ενόχληση. Στο μεταξύ επειδη ο πονος ολο αλλάζει καθε φορα φοβαμαι για το τι ειναι. Σημερα ας πουμε εχω δυνατούς σφαχτες καθε τοσο κατω χαμηλα δεξιά. Η γυναικολόγος μου λεει οτι μπορει να φταιει ο σίδηρος. Παιρνω omalin και εχω φτασει στο σημειο να μην θελω να τον παίρνω γιατι φοβαμαι μην γινει χειρότερα ο πόνος. Θελω παρα πολυ να μου πει καποια αν έχει παρομοια εμπειρία και τι λετε να κάνω; γιατι η γυναικολόγος πραγματική λυση δεν μου έδωσε. Ουτε και με καθησύχασε ομως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μήπως να κόψεις για 3 4 μέρες τ σίδηρο κ να δεις αν όντως φταίει αυτο; αν ναι θα σ αλλάξει αγωγή. Ξέρεις τι σκέφτομαι; επειδή έχεις διάφραγμα στη μήτρα λογικά από τη μεριά π μεγαλωνει τ μωρο θα μεγαλώνει κ ανομοιομορφα η μήτρα σου. Ίσως λογο αυτής της ιδιαιτερότητας να πιέζει πιο έντονα τ έντερο. Πιστεύω αλλιώς μεγαλωνει μια φυσιολογική μήτρα κ αλλιώς μια μήτρα με διάφραγμα η δικερη. Δε ξέρω αν κατάλαβες πως τ εννοώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρωτίστως να μην αγχώνεσαι η @Diwni έχει δίκιο και εγώ αυτό θα σου έλεγα..Μην πάρεις σίδηρο για 3 4 μερες να δεις πως θα πας και να σου τον αλλάξει η γυναικολόγος..Εγώ στην εγκυμόσυνη από τον σίδηρο μαυρίσανε τα δόντια μου το σοκ μεγάλο ευτυχώς άλλαξα μετά και επανήλθα και από τη δυσκοιλιότητα έκανα αιμορροΐδες..Και εν ανάγκη κάνε επίσκεψη σε έναν γιατρό απλά για να ξέρεις τι γίνεται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήδη 2 μέρες δεν είχα πάρει κ ήμουν μια χαρά!!! Χθες πήρα και σήμερα υποφέρω. Θα τον αφήσω μέχρι να μου περάσει τώρα και θα δοκιμάσω άλλον. Ευχαριστώ κορίτσια μακάρι να με κάλυπτε η γυναικολόγος μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Μπλε είπε:

Ήδη 2 μέρες δεν είχα πάρει κ ήμουν μια χαρά!!! Χθες πήρα και σήμερα υποφέρω. Θα τον αφήσω μέχρι να μου περάσει τώρα και θα δοκιμάσω άλλον. Ευχαριστώ κορίτσια μακάρι να με κάλυπτε η γυναικολόγος μου.

Όλα καλά κορίτσι μου και με το καλό!!Να κάτσεις να ηρεμήσεις και όχι άγχος μην ταράζεται και το μπεμπέ..Φιλιά πολλά και πάρε γυναικολόγο να αλλάξεις σίδηρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπλε αφού σου λέω περνάμε παρόμοια εγκυμοσυνη ρωτα εμένα να τελειώνουμε ντε!!χαχαχα

το σίδηρο ειναι αγαπη μου, απο την 13η εβδομαδα που το ξεκίνησα την πρωτη εβδομαδα λειτουργούσαν ολα περίφημα μεχρι να το απορροφήσει ο οργανισμός ... ενα μηνα τωρα πονάω μερα παρα μερα όπως λες σαν σφαχτης σαν τράβηγμα κ σαν τσιμπημα. Εναλλάσσονται οι πόνοι ανάλογα. Καλα δεν συζητάω αμα κανω το λάθος κ φαω κατι που επηρεάζει το εντερο... εγω παιρνω το fysiofol. Ολα τα ιδια προκαλούν νομιζω...αν ειναι να σε επηρεάσει θα σε επηρεάσει οτι κ αν ειναι! Μιλα βεβαια κ με εναν γαστρεντερολόγο αν ανησυχείς πολυ ή για να σου δωσει λύση εκείνος... εγω απλα παλεύω με την διατροφή κ κανω υπομονή. Δεν τον κοβω γιατι εχω πολυ χαμηλό αιματοκρίτη κ χαμηλή αιμοσφαιρινη, αντιθετως μου αύξησε κ την δοσολογια τις τελευταίες 2 εβδομάδες ! Τι να κανουμε... χαλάλι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η NicolVall είπε:

@Μπλε αφού σου λέω περνάμε παρόμοια εγκυμοσυνη ρωτα εμένα να τελειώνουμε ντε!!χαχαχα

το σίδηρο ειναι αγαπη μου, απο την 13η εβδομαδα που το ξεκίνησα την πρωτη εβδομαδα λειτουργούσαν ολα περίφημα μεχρι να το απορροφήσει ο οργανισμός ... ενα μηνα τωρα πονάω μερα παρα μερα όπως λες σαν σφαχτης σαν τράβηγμα κ σαν τσιμπημα. Εναλλάσσονται οι πόνοι ανάλογα. Καλα δεν συζητάω αμα κανω το λάθος κ φαω κατι που επηρεάζει το εντερο... εγω παιρνω το fysiofol. Ολα τα ιδια προκαλούν νομιζω...αν ειναι να σε επηρεάσει θα σε επηρεάσει οτι κ αν ειναι! Μιλα βεβαια κ με εναν γαστρεντερολόγο αν ανησυχείς πολυ ή για να σου δωσει λύση εκείνος... εγω απλα παλεύω με την διατροφή κ κανω υπομονή. Δεν τον κοβω γιατι εχω πολυ χαμηλό αιματοκρίτη κ χαμηλή αιμοσφαιρινη, αντιθετως μου αύξησε κ την δοσολογια τις τελευταίες 2 εβδομάδες ! Τι να κανουμε... χαλάλι!!! 

Μα κοπελα μου όμορφη τι ζητάω; καποιον να μου πει οτι ειναι νορμαλ και δεν πειράζει!! Η γυναικολόγος μου δεν μου απαντάει ουσιαστικά τίποτα. Χθες την πηρα τηλέφωνο γιατι εκανα 5 φορες εμετό ενω 2 βδομάδες τωρα ειχαν κοπει αυτά και παλι δεν μου ειπε αν ειναι οκ ή όχι. Τον εχω κόψει μερικες μερες τον σίδηρο μου ειπε δεν πειράζει για λιγο η γυναικολόγος και ειμαι κάπως καλύτερα αν και ακομα πονάω. Το θεμα ειναι οτι δεν το παιρνει πανω της να μου πει οτι δεν ειναι κάτι ανησυχητικό να ηρεμήσω οποτε σαφως θα καταλήξω σε Γαστρεντερολόγο.... για την ψυχικη μου υγεια κυρίως.  Αχ κ ο,τι ειχα αρχίσει να χαίρομαι την εγκυμοσύνη μου. Γυρίσαμε στην ανησυχία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Μπλε το σίδηρο και σε μενα χιλια δυο μου εχει κανει με το εντερο απο σφαχτες διάρροια εμετούς απλά ο γιατρός μου άλλαξε μάρκα από χάπι σε πόσιμο και το πίνω πάντα το πρωι με ένα ποτήρι πορτοκαλάδα νυστικη και βράδυ το ίδιο και ας πούμε ότι έχουν γίνει πιο ήπια τα συμπτώματα όσο αφορά τον γιατρό απαράδεκτο γι'αυτό πληρώνετε νομίζω για να μας παρέχει βοήθεια όταν τον χρειαζόμαστε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Μα κοπελα μου όμορφη τι ζητάω; καποιον να μου πει οτι ειναι νορμαλ και δεν πειράζει!! Η γυναικολόγος μου δεν μου απαντάει ουσιαστικά τίποτα. Χθες την πηρα τηλέφωνο γιατι εκανα 5 φορες εμετό ενω 2 βδομάδες τωρα ειχαν κοπει αυτά και παλι δεν μου ειπε αν ειναι οκ ή όχι. Τον εχω κόψει μερικες μερες τον σίδηρο μου ειπε δεν πειράζει για λιγο η γυναικολόγος και ειμαι κάπως καλύτερα αν και ακομα πονάω. Το θεμα ειναι οτι δεν το παιρνει πανω της να μου πει οτι δεν ειναι κάτι ανησυχητικό να ηρεμήσω οποτε σαφως θα καταλήξω σε Γαστρεντερολόγο.... για την ψυχικη μου υγεια κυρίως.  Αχ κ ο,τι ειχα αρχίσει να χαίρομαι την εγκυμοσύνη μου. Γυρίσαμε στην ανησυχία.

Κοριτσαρα, αλλαξε μαρκα σιδηρου κ τρωγε καθε βραδυ ενα γιαουρτι. Εγω φαντασου ειχα παει με κολικο εντερου νοσοκομειο. Απο σιδηρο με βολεψε το microfer.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστώ. Αρχικα ναι θα την αλλαξω αλλα εχασα το ραντεβού που ειχα με τον καινούριο γιατρο κ Τώρα πηγε για μετα το Πάσχα. 

Όντως ειναι τραγικό που δεν μου προσφέρει ουσιαστικά τπτ. Αφου και το να αλλαξω σίδηρο εγω της το πρότεινα!!

Τα γαλακτοκομικά τα αποφεύγω γιατι με πειράζουν στο εντερο ανέκαθεν. Μπορει να φάω ενα παγωτό και να υποφέρω 2 μέρες οποτε και το γιαούρτι δεν το εχω για καθε μερα. Της ειχα πει μηπως παρω προβιοτικα κ μου ειπε οχι. Αυριο θα κλείσω ραντεβού και με τον Γαστρεντερολόγο να δούμε.

Το μικροφερ μου ειπε να παρω τώρα. Χρονια πολλα κορίτσια και ξανα ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...