Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως να αντιμετωπίσω την κόρη μου στον ερχομό της αδερφής της


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια, για άλλη μια φορα χρειάζομαι τη συμβουλή σας. Εχω μια κόρη 3 ετών και ειμαι 18 εβδομάδων στην δεύτερη. Γενικά προσπαθώ να την βάζω να συμμετέχει, χαϊδεύει την κοιλιτσα, βάζει το αυτί της και οταν την ρωτάω θελεις μια μικρή αδερφούλα? Θα την προσεχείς? Κλπ λεει παντα ναι! Αγχώνομαι όμως για οταν θα έρθει!! Τι γίνεται μετα? Αν ζηλέψει και δεν την θέλει? Πως να την αντιμετωπίσω? Μια άλλη μαμά μου είπε να μην πολυάσχολουμε με την μπεμπα αλλα μόνο με την μεγάλη για να μην ζηλεύει.. ειναι σωστό αυτο? Επίσης είχαμε σκοπό να την στείλουμε παιδικό σταθμό πριν κάν μείνω έγκυος αλλα τωρα φοβάμαι μη το πάρει άσχημα γιατι πρωτα ο θεός εχω ΠΗΤ=14/8 και μην σκεφτεί οτι η μαμά με στέλνει σχολείο για να ειναι με το μικρό.. επίσης οταν γεννήσω θα την στείλω στην πεθερά μου καμία εβδομάδα στο χωριό τρελαίνεται εκει, αλλα αν το πάρει και αυτο στραβά??? Μήπως να την κρατήσει για όσες μερες θα ειμαι στο νοσοκομείο και μετα να την πάρω σπίτι??? οποία μαμά εχει 2 παιδάκια η παραπάνω ας μου πει πως το χειρίστηκε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν είμαι μανουλα ακόμα όμως θα σου πω τι εκανε η κουμπάρα μου στον ερχομό του 2ου γιου της. Πήραν 1-2 παιχνίδια που τα ήθελε πολυ ο μικρός και την ημερα που ηταν να φερουν το μωρό σπίτι από το μαιευτηριο εδωσαν τα παιχνίδια στον μεγαλο λέγοντας του οτι είναι δωρο από το αδερφακι του.. Περιττό να σου πω οτι ο μεγαλος ηταν ενθουσιασμενος με το αδερφακι του και χαρηκε παρα πολυ... και μετα εφτιαχνε "δωρο" ζωγραφιες για να στολίσει το τοιχο πανω από τη κουνια του αδερφου του... χαχαχαχα τα γλυκακια μου!

Δε ξερω αν σε βοηθησα εστω λιγακι...

Να χαιρεσαι τα παιδακι σου μανουλα και με το καλο αυτό που είναι στη κοιλίτσα να το κρατησεις αγκαλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι ένα θέμα που και εμένα με απασχολεί, θεωρητικά πάντα γιατί δεν είμαι έγκυος τώρα. Όμως κάποια στιγμή θα είμαι και δεν ξέρω πως θα το πάρει ο γιός μου. Εσένα τουλάχιστον είναι κορίτσι και όπως βλέπω και από την ξαδέρφη μου που γέννησε το δεύτερο τον Οκτώβριο και είχε ήδη μια κόρη 2 ετών, την ξεγελάει με τεχνάσματα τύπου "έλα να αλλάξουμε το μωρό, φέρε τα μωρομάντηλα" ώστε να μην νιώθει παραγκονισμένο και εκείνο. Βέβαια είναι και στον χαρακτήρα του παιδιού πιστέυω, άλλα το παίρνουν καλύτερα άλλα χειρότερα. Το βασικό είναι φαντάζομαι να μην ξεχνάμε να επαινούμε τα μεγαλύτερα παιδιά μας όταν κάνουν κάτι για να μας βοηθήσουν, πόσο τα αγαπάμε, πόσο καλά κάνουν το ένα και το άλλο και εκεί πιστέυω ότι μπορούμε να ξεπεράσουμε τα ενδεχόμενα ξεσπάσματα ζήλιας. Με το καλό το μωράκι σου και να χαίρεσαι την κόση σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock @KONSTANTIA σας ευχαριστω πολυ νομίζω και οι δυο έχετε δίκιο... αυτο με τα παιχνίδια ηταν πολυ έξυπνο θα το εφαρμόσω και εγω και ναι παλι καλα που εχω κόρη και θα μπορεί να βοηθάει για να συμμετέχει.. αλλα μεχρι να έρθει εκείνη η στιγμή δεν θα ησυχάσω χαχα.. εύχομαι να έρθει η στιγμή που και εσείς θα αγχώνεστε για τέτοια πράγματα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/13/2018 at 1:34 ΜΜ, ο/η Mama2015 είπε:

Γεια σας κορίτσια, για άλλη μια φορα χρειάζομαι τη συμβουλή σας. Εχω μια κόρη 3 ετών και ειμαι 18 εβδομάδων στην δεύτερη. Γενικά προσπαθώ να την βάζω να συμμετέχει, χαϊδεύει την κοιλιτσα, βάζει το αυτί της και οταν την ρωτάω θελεις μια μικρή αδερφούλα? Θα την προσεχείς? Κλπ λεει παντα ναι! Αγχώνομαι όμως για οταν θα έρθει!! Τι γίνεται μετα? Αν ζηλέψει και δεν την θέλει? Πως να την αντιμετωπίσω? Μια άλλη μαμά μου είπε να μην πολυάσχολουμε με την μπεμπα αλλα μόνο με την μεγάλη για να μην ζηλεύει.. ειναι σωστό αυτο? Επίσης είχαμε σκοπό να την στείλουμε παιδικό σταθμό πριν κάν μείνω έγκυος αλλα τωρα φοβάμαι μη το πάρει άσχημα γιατι πρωτα ο θεός εχω ΠΗΤ=14/8 και μην σκεφτεί οτι η μαμά με στέλνει σχολείο για να ειναι με το μικρό.. επίσης οταν γεννήσω θα την στείλω στην πεθερά μου καμία εβδομάδα στο χωριό τρελαίνεται εκει, αλλα αν το πάρει και αυτο στραβά??? Μήπως να την κρατήσει για όσες μερες θα ειμαι στο νοσοκομείο και μετα να την πάρω σπίτι??? οποία μαμά εχει 2 παιδάκια η παραπάνω ας μου πει πως το χειρίστηκε..

Μανουλα 2015, ολα θα γινουν μονα τους κ φυσικα οπως πρεπει!! Σε καμια περιπτωση δε θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις τοσο με το βρεφος για να μην ζηλεψει η μικρη σου...

Αντιθετως, δωσε οση τρυφεροτητα εχεις κ στα δυο σου παιδια βαζοντας μαλιστα την μικρη σου να το κανει κ προσωπικη της υποθεση!! Κι αν λιγες φορες ζηλεψει, δε χαθηκε κ ο κοσμος...! Θα την καθυσηχασεις αμεσα-δε σε φοβαμαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Rosemary είπε:

Μανουλα 2015, ολα θα γινουν μονα τους κ φυσικα οπως πρεπει!! Σε καμια περιπτωση δε θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις τοσο με το βρεφος για να μην ζηλεψει η μικρη σου...

Αντιθετως, δωσε οση τρυφεροτητα εχεις κ στα δυο σου παιδια βαζοντας μαλιστα την μικρη σου να το κανει κ προσωπικη της υποθεση!! Κι αν λιγες φορες ζηλεψει, δε χαθηκε κ ο κοσμος...! Θα την καθυσηχασεις αμεσα-δε σε φοβαμαι!!

Καταρχήν να σου ξαναπώ να σου ζήσει η μπουμπουκα σου.. εύχομαι να ειναι πάνω απο ολα γερή και δυνατή και καλοτυχη! Τελικά εκει κατέληξα και εγω οτι θα την βάζω να σχολείται με το νινι για να πάρει τον ρόλο της «μεγάλης αδερφς»..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Παρασκευούλα.Ξεκιναω σήμερα το φαρμακευτικό μου πρωτόκολλο.Πρωτος υπέρηχος 8 Μαϊου.Ευχομαι η δεύτερη ετ να είναι η τυχερή ♥️🙏♥️
    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...