Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βοήθεια, θελω να κάνω εξωσωματική!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας! Ειμαι νέο μέλος και θέλω να πάω για εξωσωματική μέσα στους επόμενους μήνες. Το πρόβλημα μου είναι όμως πως ζω στο εξωτερικό για αρκετά χρονια και έχω χάσει επαφή με τις κλινικές της Αθήνας. Μηπως καποιες από τις κοπελες που έχετε περάσει αυτή τη διαδικασία θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να ενημερωθώ; ? Οπως πχ τι να προσέξω, ποιες είναι οι καλύτερες κλινικές/γιατροί στην Αθήνα, ποιο είναι το κόστος, η ο,τι άλλο θεωρείτε, εσείς που το έχετε περάσει αυτό, σχετικό και σημαντικό για τις επιλογές που θα έχω να κάνω! Ειμαι αρκετά μεγάλη σε ηλικία και φοβάμαι πως θα είναι δύσκολο να τα καταφέρω. Σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων!!! Ευχομαι κάθε γυναίκα που το επιθυμεί να γίνει μανούλα με ένα υγιές παιδάκι!!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλωσηρθές Anna0 και καλό ξεκίνημα.Όσον αφορα κλινικές και γιατρούς θα πρεπει να επισκευτεις καποιους γιατρους να δεις τι σου προτεινει ο καθένας και ποιος σου ταιριάζει.Το κοστος της εξωσωματικης να υπολογίζει κατα μεσο όρο 3000  η προσπαθεια χωρις τα φαρμακα (κόστος 500-2000 αναλογα το πρωτοκολλο που θα σου προτεινει ο γιατρός) 

Υπάρχει και ο φυσικός κυκλος που παίρνεις το ωάριο του μηνα το γονιμοποιεισψκαι το βάζεις ή μαζευεις ωαρια ανα μηνα ,καταψυχεις τα εμβρυα και μολις μαζεψεις αριθμο τα βαζεις.

Πιστευω οτι πρεπει να πας στο γιατρο με εξετασεις βασικες ορμονικές και θα σε κατευθυνει αυτός σε περισσοτερες εξετάσεις.

Καλή αρχη σου εύχομαι και οτι άλλο θες ρωτήσε.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Anna0 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας! Ειμαι νέο μέλος και θέλω να πάω για εξωσωματική μέσα στους επόμενους μήνες. Το πρόβλημα μου είναι όμως πως ζω στο εξωτερικό για αρκετά χρονια και έχω χάσει επαφή με τις κλινικές της Αθήνας. Μηπως καποιες από τις κοπελες που έχετε περάσει αυτή τη διαδικασία θα μπορούσατε να με βοηθήσετε να ενημερωθώ; ? Οπως πχ τι να προσέξω, ποιες είναι οι καλύτερες κλινικές/γιατροί στην Αθήνα, ποιο είναι το κόστος, η ο,τι άλλο θεωρείτε, εσείς που το έχετε περάσει αυτό, σχετικό και σημαντικό για τις επιλογές που θα έχω να κάνω! Ειμαι αρκετά μεγάλη σε ηλικία και φοβάμαι πως θα είναι δύσκολο να τα καταφέρω. Σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων!!! Ευχομαι κάθε γυναίκα που το επιθυμεί να γίνει μανούλα με ένα υγιές παιδάκι!!!! ?

   Καλημερα!! Θελω να σου πω να σκεφτεις κ την περιπτωση του δημοσιου νοσοκομειου.. Η κολλητη μου εκανε εξωσωματικη στο Ελενα με 700 ευρω.. Ισως σε μια γυναικα που θα θελει περισσοτερα φαρμακα ανεβει λιγακι η τιμη αλλα παλι δεν συγκρινεται με τα ιδιωτικα... Εχουν ειδικο τμημα κ επιπλεον σε αναλαμβανουν εξ ολοκληρου!! Δηλ σου τα κανουν ολα εκει κ δε χρειαζεται να τρεχεις απο δω κ απο κει κ να ψαχνεις..! Η φιλη μου εμεινε  παρα πολυ ευχαριστημενη απο την οργανωση κ την φροντιδα..

   Μπες σε μια σειρα κ ολα θα πανε καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Anna0καλη επιτυχια και ελπιζω να παρεις τη σωστη αποφαση για το γιατρο οπως ειπανε και τα κοριτσια ποιος σου ταιριαζει εσενα ποιο πολυ!!! Τα φαρμακα κοιτα μηπως μπορεσεις να περασεις απο επιτροπη με τα απετουμενα χαρτια ωστε να μην πληρωσεις τοσα πολλα!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Anna0 καλή επιτυχία σου εύχομαι. Δεν είμαι από Αθήνα και δεν έχω ιδέα. Εγώ πηγαίνω σε κέντρο στη Θεσσαλονικη.

Αλλά για το Έλενα έχω ακούσει κι εγώ πολύ καλά πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα έχω κάνει 4 ( όλες θετικές) κ απέκτησα παιδιά στην 3 κ 4 τα άλλα παλλινδρομησαν.

Κατανοώ απόλυτα το άγχος κ το χάος πληροφοριών σου ωστόσο η επιλογή του κέντρου κ κατά επέκταση η απάντηση στο ερώτημα σου έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες όπως 

η ηλικία σου 

Ο λόγος εξωσωματικης

Εδώ θα ακούσεις διαφορετικές γνώμες αλλά κ διαφορετικές περιπτώσεις ιατρικά.

Εγώ για παράδειγμα πήγα ιδιωτικά( κ πάλι ιδιωτικά θα πήγαινα αν ξεκινούσαν) διότι ως ανεξήγητα υπογονιμη ήθελα καλό εμβριολογος κ σαφώς δε συγκρίνονται τα δημόσια με τα ιδιωτικά.Αν φτάνεις εκεί με καθεξιν αποβολές πολύ πιθανό να πετύχεις..εγώ είχα κάνει ραντεβού στο Έλενα στο Αττικό κ στο Αρεταίειο από δημόσια κ ήταν στον κόσμο τους..Μου ξαναέκανα τις ίδιες εξετάσεις για να καταλήξουν στο ίδιο συμπέρασμα κ ουσιαστικά να με πάνε στην τύχη..τους απέρριψαν..

Εγώ έκανα 2 προσπάθειες στο Μαντούδη κ δύο στο Ρέα.

Δεν θεοποιω κανένα γιατρό..για να υπάρχουν σημαίνει ότι κάποιες πέτυχαν..εγώ ως συμβουλή θα σου πω πριν επισκέπτες κέντρο εξωσωματικής να κάνεις φύλλο κ φτερό όλα τα αιματολογικά ανοσολογικά κ ενδοκρινολογικά σου σε αιματολογικά ανοσολογικά κ ενδοκρινολόγο..όλοι θα στα βάλουν μετά την πρώτη αποτυχία για εξέταση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/02/2018 at 2:18 ΜΜ, ο/η loralora είπε:

Καλωσηρθές Anna0 και καλό ξεκίνημα.Όσον αφορα κλινικές και γιατρούς θα πρεπει να επισκευτεις καποιους γιατρους να δεις τι σου προτεινει ο καθένας και ποιος σου ταιριάζει.Το κοστος της εξωσωματικης να υπολογίζει κατα μεσο όρο 3000  η προσπαθεια χωρις τα φαρμακα (κόστος 500-2000 αναλογα το πρωτοκολλο που θα σου προτεινει ο γιατρός) 

Υπάρχει και ο φυσικός κυκλος που παίρνεις το ωάριο του μηνα το γονιμοποιεισψκαι το βάζεις ή μαζευεις ωαρια ανα μηνα ,καταψυχεις τα εμβρυα και μολις μαζεψεις αριθμο τα βαζεις.

Πιστευω οτι πρεπει να πας στο γιατρο με εξετασεις βασικες ορμονικές και θα σε κατευθυνει αυτός σε περισσοτερες εξετάσεις.

Καλή αρχη σου εύχομαι και οτι άλλο θες ρωτήσε.

 

 

Σ’ευχαριστω πολύ για την απάντηση σου Ioralora!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/02/2018 at 9:12 ΠΜ, ο/η Rosemary είπε:

   Καλημερα!! Θελω να σου πω να σκεφτεις κ την περιπτωση του δημοσιου νοσοκομειου.. Η κολλητη μου εκανε εξωσωματικη στο Ελενα με 700 ευρω.. Ισως σε μια γυναικα που θα θελει περισσοτερα φαρμακα ανεβει λιγακι η τιμη αλλα παλι δεν συγκρινεται με τα ιδιωτικα... Εχουν ειδικο τμημα κ επιπλεον σε αναλαμβανουν εξ ολοκληρου!! Δηλ σου τα κανουν ολα εκει κ δε χρειαζεται να τρεχεις απο δω κ απο κει κ να ψαχνεις..! Η φιλη μου εμεινε  παρα πολυ ευχαριστημενη απο την οργανωση κ την φροντιδα..

   Μπες σε μια σειρα κ ολα θα πανε καλα!!

Σ’ευχαριστω για την απάντηση σου Rosemary, επειδή όμως δεν έχουμε ελληνική ασφάλεια δεν μπορούμε μα πάμε στο δημόσιο. Σ’ευχαριστω πάντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η love30 είπε:

@Anna0καλη επιτυχια και ελπιζω να παρεις τη σωστη αποφαση για το γιατρο οπως ειπανε και τα κοριτσια ποιος σου ταιριαζει εσενα ποιο πολυ!!! Τα φαρμακα κοιτα μηπως μπορεσεις να περασεις απο επιτροπη με τα απετουμενα χαρτια ωστε να μην πληρωσεις τοσα πολλα!?

Σ’ευχαριστω love30, δυστυχώς δεν μπορω γιατί δεν δουλεύουμε Ελλάδα και έτσι δεν τα δικαιούμαστε. Α ρε κρίση τι μας εχεις κάνει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Finally είπε:

Καλημέρα έχω κάνει 4 ( όλες θετικές) κ απέκτησα παιδιά στην 3 κ 4 τα άλλα παλλινδρομησαν.

Κατανοώ απόλυτα το άγχος κ το χάος πληροφοριών σου ωστόσο η επιλογή του κέντρου κ κατά επέκταση η απάντηση στο ερώτημα σου έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες όπως 

η ηλικία σου 

Ο λόγος εξωσωματικης

Εδώ θα ακούσεις διαφορετικές γνώμες αλλά κ διαφορετικές περιπτώσεις ιατρικά.

Εγώ για παράδειγμα πήγα ιδιωτικά( κ πάλι ιδιωτικά θα πήγαινα αν ξεκινούσαν) διότι ως ανεξήγητα υπογονιμη ήθελα καλό εμβριολογος κ σαφώς δε συγκρίνονται τα δημόσια με τα ιδιωτικά.Αν φτάνεις εκεί με καθεξιν αποβολές πολύ πιθανό να πετύχεις..εγώ είχα κάνει ραντεβού στο Έλενα στο Αττικό κ στο Αρεταίειο από δημόσια κ ήταν στον κόσμο τους..Μου ξαναέκανα τις ίδιες εξετάσεις για να καταλήξουν στο ίδιο συμπέρασμα κ ουσιαστικά να με πάνε στην τύχη..τους απέρριψαν..

Εγώ έκανα 2 προσπάθειες στο Μαντούδη κ δύο στο Ρέα.

Δεν θεοποιω κανένα γιατρό..για να υπάρχουν σημαίνει ότι κάποιες πέτυχαν..εγώ ως συμβουλή θα σου πω πριν επισκέπτες κέντρο εξωσωματικής να κάνεις φύλλο κ φτερό όλα τα αιματολογικά ανοσολογικά κ ενδοκρινολογικά σου σε αιματολογικά ανοσολογικά κ ενδοκρινολόγο..όλοι θα στα βάλουν μετά την πρώτη αποτυχία για εξέταση..

Σ’ευχαριστω Finally ο λόγος που θέλω να κάνω είναι πως είναι 43 χρόνων και η ΑΜΗ μου 0.2!!!! Ξέρω πως με τον άντρα μου μπορούμε να πιάσουμε  παιδί, γιατί έχουμε ένα που είναι 6 χρόνων, αλλά οι πιθανότητες μας είναι μηδαμινές με αυτές τις τιμές ΑΜΗ και λόγο ποιότητας ωαρίων οι πιθανότητες για ανωμαλία είναι τεράστια. Όπως και δυστυχώς μας έχει  συμβεί και αναγκαστικά χάσαμε το δεύτερο παιδάκι μας  πολύ πρόσφατα με τεχνητή γεννα :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστω όλες για τις απαντήσεις σας! Ο λόγος που θελουμε να κάνουμε εξωσωματική και μάλιστα μέσα στο Πάσχα καθότι θα έρθουμε από εξωτερικό για περιορισμένο χρονικό διάστημα εινσι πως ειμαι 43 χρόνων με τραγικά χαμηλή ΑΜΗ (0.2 ήταν τον Αύγουστο) και πρόσφατα χάσαμε το παιδάκι μας στην 20η εβδομάδα λόγο χρωμωσωματικης ανωμαλίας (δεν ήταν καλης ποιοτητας το ωάριο μου) Όποτε φαντάζομαι πως σημαντικό ρόλο θα παίζει ο εμβρυολογος; Έχετε ακούσει που υπάρχουν καλοί εμβρυολογοι; Ευχαριστω πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Anna0 είπε:

Σ’ευχαριστω Finally ο λόγος που θέλω να κάνω είναι πως είναι 43 χρόνων και η ΑΜΗ μου 0.2!!!! Ξέρω πως με τον άντρα μου μπορούμε να πιάσουμε  παιδί, γιατί έχουμε ένα που είναι 6 χρόνων, αλλά οι πιθανότητες μας είναι μηδαμινές με αυτές τις τιμές ΑΜΗ και λόγο ποιότητας ωαρίων οι πιθανότητες για ανωμαλία είναι τεράστια. Όπως και δυστυχώς μας έχει  συμβεί και αναγκαστικά χάσαμε το δεύτερο παιδάκι μας  πολύ πρόσφατα με τεχνητή γεννα :( 

λυπαμαι πολυ για την απωλεια σας..

ο μονος τροπος να εξασφαλησεις ποιοτικα εμβρια πριν την εμφυτευση τους ειναι ο προεμφυτευτικος ελεγχος που δε γινεται σε δημοσια νοσοκομεια(πλην του πανεπιστημιακου Ιωαννινων)και το κοστος ειναι τεραστιο..επισης πολλα δημοσια δεν αναλαμβανουν γυναικες μεγαλυτερης ηλικιας .Δυστυχως την ποιοτητα δεν μπορουμε να τη δουμε αλλιως ..διοτι αρκετες εξωσωματικες καταληγουν σε παλλινδρομες(βλεπε εμενα)ενω τα εμβρια φαινοταν μια χαρα..μονο ο προεμφυτευτικος στο εξασφαλιζει..εγω στο Ρεα οταν ξεκινησα υπηρχε ενας κορυφαιος εμβριολογος(τωρα ειναι στο μητερα)ο Τριανταφυλλου..για αυτον ειχα παει και συνεχισα γιατι ειχα κατεψυγμενα.Στη θεση σου θα του εστελνα εμα μειλ στο μητερα...γραψε υποψιν κυριου Τριανταφυλλου και θεσε ολα τα ερωτηματα σου..ειναι γεγονος οτι σρα ιδιωτικα με μεγαλη ευκολια προτεινουν δανεικα ωαρια σε γυναικες ανω τοων 40 κατι που δυσκολα προτεινεται στα δημοσια μιας και δε στηριζουν τετοια διαδικασια...τελος αν σε παρηγορει εχω αμη απο τα 31 μου 0.8 :) την αμη τη βλεπουμε παντα σε συνδιασμο με την fsh ποτε μονη της...καλη αρχη και καλη δυναμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...