Μετάβαση σε περιεχόμενο
linam

Ισχύει με τα δέκατα στην εγκυμοσύνη;

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια.. Δεν διάβασα όλη τη συζήτηση. Απλά να σας πω, πως ΔΕΝ υπάρχει εγκυμοσύνη στην αρχή χωρίς δέκατα.. Δέκατα αναφέρουμε την πρωινή θερμοκρασία πριν σηκωθούμε το πρωί από το κρεβάτι. Αυτή και μόνο η θερμοκρασία μετράει. Δεν έχει καμία σημασία η θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της ημέρας και δεν θεωρείται δέκατα το 36,8-37 αν δεν είναι πρωί..  Τη θερμοκρασία την ανεβάζει η προγεστερόνη κατά το δεύτερο μισό του κύκλου. Δεν υπάρχει ωορρηξία χωρίς μικρή άνοδο και δεν υπάρχει και εγκυμοσύνη χωρίς άνοδο. Διαβάστε σχετικά http://www.gyn.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=56:2010-06-16-09-21-42&catid=20:2010-06-11-16-47-10&Itemid=154  και εδώ http://www.gyn.gr/index.php?option=com_ccboard&view=postlist&forum=2&topic=399&Itemid=140 

• Thanks 1

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
Pick Store

@linam λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα που είχες!! Δυστυχώς η εξωσωματική έχει και αποτυχίες, έχω ήδη δυο και μπορώ να καταλάβω τον πόνο σου!! Ο χρόνος, θα δεις, θα απολύνει τον πόνο & θα σε κάνει ακόμα πιο δυνατή για την επόμενη σου προσπάθεια!! Όντως είσαι τυχερή που έχεις ήδη ένα παιδάκι, σίγουρα, όμως, αυτό δεν σημαίνει οτι δεν έχεις το ίδιο δικαίωμα και τις ίδιες αγωνιες με τις γυναίκες που δεν έχουν!! Θα συμφωνήσω απόλυτα με την @Lisaki 80 για το θέμα της θερμοκρασίας, αλλά αυτό ισχύει σε εγκυμοσύνες όπου η σύλληψη έχει γίνει φυσιολογικά και όχι μέσω εξωσωματικης, διότι στην εξωσωματική παίρνουμε φάρμακα που μιμούνται τον οργανισμό για να υποστηρίξουμε μια πιθανή εγκυμοσύνη!!

• Like 2

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

@linam λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα που είχες!! Δυστυχώς η εξωσωματική έχει και αποτυχίες, έχω ήδη δυο και μπορώ να καταλάβω τον πόνο σου!! Ο χρόνος, θα δεις, θα απολύνει τον πόνο & θα σε κάνει ακόμα πιο δυνατή για την επόμενη σου προσπάθεια!! Όντως είσαι τυχερή που έχεις ήδη ένα παιδάκι, σίγουρα, όμως, αυτό δεν σημαίνει οτι δεν έχεις το ίδιο δικαίωμα και τις ίδιες αγωνιες με τις γυναίκες που δεν έχουν!! Θα συμφωνήσω απόλυτα με την @Lisaki 80 για το θέμα της θερμοκρασίας, αλλά αυτό ισχύει σε εγκυμοσύνες όπου η σύλληψη έχει γίνει φυσιολογικά και όχι μέσω εξωσωματικης, διότι στην εξωσωματική παίρνουμε φάρμακα που μιμούνται τον οργανισμό για να υποστηρίξουμε μια πιθανή εγκυμοσύνη!!

έτσι ακριβώς! πχ  και τα Utrogestan  επηρεάζουν την θερμοκρασία.. Τα γράφει και το άρθρο αναλυτικά  μεσα.. 

• Like 1

Δεν πειράζει κορίτσια.. ο άντρας μου το πέρασε ως εξής: πήγαμε στο καζίνο...παίξαμε και χάσαμε!

Πάντως δεν σκέφτομαι ξανά να κάνω εξωσωματική. Έχασα 12 ωάρια δηλαδή ένα χρόνο παραγωγικό ακόμα στη ζωή μου. Θα κάνω φυσιολογικά... αν πιάσω έπιασα.. αν δεν πιάσω ώς το καλοκαίρι φυσιολογικά.. τότε θα σκεφτώ πάλι τη περίπτωση της δώρησης! Πάντως σας ευχαριστώ όλες για τα καλά σας λόγια και ναι.... τα φάρμακα της εξωσωματικής μας μπερδεύουν ότι είμαστε έγκυες. Μου μύριζαν διάφορα, είχε αλλάξει η όρεξή μου, είχα πονάκια χαμηλά σαν ωορηξία.. κ.λπ. αλλά μόλις σταμάτησα τα φάρμακα... σε δύο μέρες μόνο.. επανήλθα σε φυσιολογικούς ρυθμούς και ήρθε κι η έμμηνος ρύση.

@linam το αν και το πότε θα ξανακάνεις εξωσωματική είναι εννοείται δίκη σου επιλογή!! Όμως, δεν ισχύει οτι έχασες έναν παραγωγικό χρόνο, κάθε μήνα πολλά ωάρια παλεύουν να μεγαλώσουν ένα όμως τα καταφέρνει να επικρατήσει και να πάρει το "μεγάλο προβάδισμα", τα υπόλοιπα λοιπόν εκφυλίζονται!! Με τα φάρμακα της εξωσωματικής αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε είναι να μεγαλώσουμε όλα αυτά τα ωάρια ταυτόχρονα και όχι μόνο ένα όπως κάνει φυσικά ο οργανισμος μας!! Θέλω να σου πω οτι με ή χωρίς εξωσωματική αυτά τα ωάρια θα τα έχανες.. 

• Like 1

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariloux είπε:

@linam το αν και το πότε θα ξανακάνεις εξωσωματική είναι εννοείται δίκη σου επιλογή!! Όμως, δεν ισχύει οτι έχασες έναν παραγωγικό χρόνο, κάθε μήνα πολλά ωάρια παλεύουν να μεγαλώσουν ένα όμως τα καταφέρνει να επικρατήσει και να πάρει το "μεγάλο προβάδισμα", τα υπόλοιπα λοιπόν εκφυλίζονται!! Με τα φάρμακα της εξωσωματικής αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε είναι να μεγαλώσουμε όλα αυτά τα ωάρια ταυτόχρονα και όχι μόνο ένα όπως κάνει φυσικά ο οργανισμος μας!! Θέλω να σου πω οτι με ή χωρίς εξωσωματική αυτά τα ωάρια θα τα έχανες.. 

Λοιπον αυτό δεν το ήξερα... σε ευχαριστώ πάρα πολύ που με ενημέρωσες.. νόμιζα ειλικρινά ότι τα ωάρια υπάρχουν εκ γενετής στην αποθήκη μας..και κάθε μήνα βγαίνει ένα μόνο έξω ή δύο ανάλογα με την ηλικία.. σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariloux είπε:

Δηλαδή εμένα που μεγάλωσαν 12 ωάρια, 12 ήταν αυτά που κάθε μήνα πχ προσπαθούν να μεγαλώσουν αλλά μόνο ένα τα καταφέρνει και μπορεί αυτό τα κατάφερε να μην και άριστο..;;

@linam έτσι μου είχε εξηγήσει ο γιατρός μου όταν είχα και εγώ την ίδια αντίδραση με εσένα (μα πως θα χάνω τόσα πολλά ωάρια).. Τα ωάρια υπάρχουν εκ γενετής αλλά γεννιομαστε με κάποια εκατομμύρια και στην αρχή της εφηβείας έχουμε κάποιες χιλιάδες.. Πιθανόν να ήταν και παραπάνω απο 12, απλά αυτά κατάφεραν να μεγαλώσουν με τα φάρμακα!! 

• Like 1

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε κάποιο σχόλιο.

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Εγγραφείτε στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση Τώρα

• Απαντήσεις

• Με το καλό Έλενα! Ο πρώτος θα είναι αύριο; Εμένα με πήρανε. Τα 4 γονιμοποιήθηκαν. Θα με πάρει το απογευμα ο γιατρός να μου πει πώς θα προχωρήσουμε.
    • Αν στον συνεστησε η Καρεν μας..τοτε ειναι εγγύηση!!Ευχομαι να το λύσετε το θέμα απλα και γρήγορα!!Σε ευχαριστω παρα πολυ κοριτσακι μου..αν και για να ειμαι ειλικρινής,δεν περιμενω τιποτα..Ισως  και απο αμυνα..θελω να ελπιζω...δεν παω με αρνητισμό,αλλα δεν μπορω να πετάω στα σύννεφα οπως πέρυσι..και να σπάσω τα μούτρα μου..Θα κανω αυτο που μπορω στην παρούσα φάση..και βλέπουμε..Εχει ο θεος!!
    • Κορίτσι μου ευχομαι μεσα σπο την καρδιά μου η τριτη να ναι και η τυχερή σας!! Δεν πηρατε άδικα χαρα..μην το λες αυτο!!!ξερεις πως μπορεις να συλλάβεις!!λιγο ειναι αυτο??? Εγω εχω κανει άλλες δυο φορές παρακολούθηση,και πρόκληση με χαπια και την μια απο τις δυο με ενέσεις,αλλα δεν προχωρησαμε σε σπερματέγχυση..σκαλωσαμε..ειπαμε να προσπαθήσουμε μόνοι..και τιποτα..υστερα απο σχεδόν ενα χρόνο λοιπον..να μαστε ξανά στα ίδια..ελπιζω σε λιγο καιρό να ανταλλάσουμε άλλες συζητήσεις για τα της εγκυμοσυνης!!!
    • Φυσικά και αντέχεις!!και φυσικά δεν πτοουμαστε..τωρα ξερεις πως προκειτε για διαταραχή του κυκλου,φαντάζομαι θα μιλήσεις με τον γιατρό,θα περιμένουμε νεα σου..με το καλο για τον επόμενο κύκλο!!!
    • Γεια σου κορίτσι μου..και πολυ καλα κανατε και την εκμεταλλευτήκατε!!Για μενα απο την στιγμή που ξεκινήσατε προσπάθειες για μωρο θα πρεπει ουτως η άλλως να οας στην γυναικολογο σου να της ζητήσεις προγεννητικό έλεγχο..αυτο περιλβανει φυσικά τεστ παπ,υπερηχο,κολποσκοπιση αν χρειάζεται εξετάσεις ορμονολογικές και διάφορες άλλες εξετάσεις αίματος που θα ελέγχει ο θυρεοειδής,ηλεκτροφοριση αιμοσφαιρίνης για να δεις αν εχεις στιγμα(οπου εκει θα πρεπει να κανει και ο σύζυγος γιατι υπαρχει κίνδυνος μεσογειακής αναιμίας)και καλλιέργεια κολπικού υγρού..θα ξερεις ακριβως σε τι φάση βρίσκεσαι και ετσι θα μπορέσεις να σταματήσεις τα τεστακια ωορρηξιας και να κάνετε απο η 10η μερα έως την 20η μερα παρα μερα τις τρελίτσες σας και θα έρθει το σπορακι χωρις να το καταλαβετε!!!καλα αποτελεσματα γλυκια μου και ευχομαι να μην μιλαμε για καποια διαταραχή στον οργανισμό σου..αλλα για μια εγκυμοσυνη!!!
  • Νέες συζητήσεις