Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΕΣ ΑΡΧΑΡΙΑΣ!


Recommended Posts

Νέο θέμα!Έχω αρκετές απορίες, ίσως κάποιες χαζές...αλλά σκέφτηκα να γράφουμε εδώ, οι πρωτάρες, τις απορίες/ανησυχίες μας, ώστε να είναι συγκεντρωμένες και οι έμπειρες μανούλες όσο γνωρίζουν να μας βοηθούν! Αρχίζω λοιπόν!

1. ΦΛΕΒΙΤΙΔΑ!!!!! Θα ήθελα όποια κοπέλα έχει παρόμοιο θέμα, να μου πει οποιονδήποτε τρόπο πρόληψης! Έχω σκεφτεί εννοείται το ειδικό καλσόν, πόδια ψηλά και ειδικές κρέμες.....αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι άλλο. 

2. Στήθος! Εκτός του οτι μεγαλώνει...πονάει και είναι ευαίσθητο σε ολόκληρη την εγκυμοσύνη??? Προς το παρόν πονάω πολύ....

3. Σουτιέν εγκυμοσύνης!!!! Από πού οικονομικά??? Σκέφτομαι αθλητικό, αλλά δεν έχω να διαθέσω 50-60 ευρώ.......από την άλλη λέω πως αν πάρω ότι ναναι θα το μετανιώσω! Οι υπόλοιπες κοπελες τι κάνατε?? Υπάρχει κάποια αλυσίδα που να έχει καλά και οικονομικά??? 

Προς το παρόν αυτά και έπεται συνέχεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xamogelo Καταρχην συγχαρητηρια! Λοιπόν. Θέμα 1ον: Θα σε στενοχωρήσω κι εγώ ακριβώς ίδια περίπτωση με τη μητέρα μου και αφότου γέννησα 'εχω γεμίσει φλεβίτιδα.............Θέμα 2ον: Ναι εμένα πόναγε και είχε φουσκώσει καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και αφότου γέννησα και για όσο θήλαζα........Θέμα 3ον:Εγώ προσωπικά δεν πήρα ειδικά σουτιέν εγκυμοσύνης,απλώς κανονικά 1 νούμερο μεγαλύτερο απτο κανονικό μου.

Αυτά.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κι απο εδω :) 

1. εχω προδιαθεση με απασχολει κι εμενα το θεμα .... 

2. φορουσα 75β, ακομα το ιδιο φοραω ,(7w 5 d) αλλα ποναει πολυ ....ελπιζω να μη γινει τεραστιο.... 

3.γνωστες μου μου εχουν πει για maternity bra απο H&M  οταν χρειαστει θα τους δωσω μια ευκαιρια ....παντως φοβερο κρατημα κνουν τα αθλητικα της Victoria secret αλλα ναι ειναι πανακριβα......  :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για το 1 δεν ξέρω.

Για το 2 σε όλη την εγκυμοσύνη και για όσο θηλάζεις.

Για το 3 εγώ πήρα θηλασμού από τα τζάμπο και από τα mothercare, όταν τα είχαν προσφορά. Τα αθλητικά δεν βολεύουν, εγώ είχα δύο από πριν, αλλά δεν με βόλευαν καθόλου, με πίεζε το κάτω λάστιχο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο κοριτσι.

1. Αν εχεις θεμα θα πρεπει να ενημερωσεις τον αγγειολογο σου για οδηγιες.

2. Ναι. Σε εγκυμοσυνη και θηλασμο οπως σωστα προειπωθηκε. Οταν γεννησεις και μεχρι να εδραιωσεις γαλουχια θα το νιωθεις σαν βαριδι. Αξια ανεκτιμητη.

3. H&M δαγκωτο. Εγκυμοσυνης/Θηλασμου. Εγω αυτα φοραω ακομα κι ας εχω γεννησει 11 μηνες. Αποθηλασα πριν 2 μηνες αλλα δεν τα αλλαζω.  Με εχουν καταβολεψει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις!Και αν κάποια κοπέλα έχει περισσότερες γνώσεις περι φλεβίτιδας....Η μάνα μου δυστυχώς δεν έχει ιδέα γιατί έμαθε εκ των υστέρων το πρόβλημα!

OLY10 , μετά τη γέννα εμφανίζονται ή σταδιακά κατά την εγκυμοσύνη??? Πρόσεχες δλδ κάποια πράγματα και πάλι έβγαλες??? Λειζερ η μόνη λύση .......

Αγγειολόγο δεν έχω αλλά θα επισκεφθώ Vulcania, έχεις δίκιο. Νομίζω είναι το πιο σωστό....Δεν εχω εμφανίσει τίποτα προς το παρόν αλλά η εγκυμοσύνη είναι μεγάλη δοκιμασία.

Ούτε h&m έχω εδώ που βρίσκομαι!!!!Θα πάρω προς το παρόν κάτι οικονομικό και ότνα πάω στην πόλη μου......γενικά εδώ έχω orchestra kai mothercare αλλά δεν νομίζω να συμφέρουν σε τιμές......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xamogelo μετά τη γέννα μου παρουσιάστηκαν περίπου 1 με 2 μηνες μετά ξεφύτρωσαν δεν έχω ιδέα πώς και γιατί..........Δεν ξέρω τι έπρεπε να προσέχω δε με είχε απασχολήσει ούτε ήξερα ότι σχετίζονται με τη γέννα 'η την εγκυμοσύνη ειλικρινά. Ναι όντως λέιζερ μόνο, αλλά τώρα με καίει φυσικά ένα 2ο παιδάκι οπότε.......Σουτιέν θηλασμού δε με βόλεψε μόνο στην κλινική το έβαλα για λίγες ώρες.........

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Papaki2017 είπε:

μηπως μπορεις να παρεις h and m μεσω του site  τους? εστω μικρη αγορα... οι τιμες ειναι πολυ χαμηλες ..... 

το σκεφτηκα γμτ αλλα δεν ξερω τι νουμερο να παρω, ούτε τι εφαρμογή έχουν τα εσώρουχα γιατί δεν έχω αγοράσει ποτε.....(εσώρουχα εννοώ!) Θα κάνω υπομονή λίγο καιρό και θα τα πάρω όλα μαζεμένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η xamogelo είπε:

το σκεφτηκα γμτ αλλα δεν ξερω τι νουμερο να παρω, ούτε τι εφαρμογή έχουν τα εσώρουχα γιατί δεν έχω αγοράσει ποτε.....(εσώρουχα εννοώ!) Θα κάνω υπομονή λίγο καιρό και θα τα πάρω όλα μαζεμένα!

Μπορεις να παρεις ενα απλο μπουστακι (οχι αθλητικο) που μαλιστα εχουν ενα κλιπακι κ ανοιγουν στους μαστους (ιου-χαλια λεξη) για να μπορεις να θηλαζεις κιολας... Ειναι πολυ πιο φθηνα κ φυσικα ανετα κ μαλακα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Rosemary είπε:

Μπορεις να παρεις ενα απλο μπουστακι (οχι αθλητικο) που μαλιστα εχουν ενα κλιπακι κ ανοιγουν στους μαστους (ιου-χαλια λεξη) για να μπορεις να θηλαζεις κιολας... Ειναι πολυ πιο φθηνα κ φυσικα ανετα κ μαλακα!!

θα το κοιτάξω!

υγ. παραπέμπει λίγο σε αγελάδα όντως, αλλά...προς τα εκεί το πάμε ούτως ή άλλως χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια να κανω κ γω μια ερωτηση? μια και το κοριτσι που το ξεκινησε το θεμα ειπε να γραφουμε εδω αποριες οι πρωταρες...... 

λενε οτι στο α τριμηνο δε χρειαζομαστε παραπανω φαι. αλλά πιο μετα. 

οκ θεμιτο.

μετρατε θερμιδες?και οσες ναι, που κυμαινεστε περιπου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Papaki2017 είπε:

κοριτσια να κανω κ γω μια ερωτηση? μια και το κοριτσι που το ξεκινησε το θεμα ειπε να γραφουμε εδω αποριες οι πρωταρες...... 

λενε οτι στο α τριμηνο δε χρειαζομαστε παραπανω φαι. αλλά πιο μετα. 

οκ θεμιτο.

μετρατε θερμιδες?και οσες ναι, που κυμαινεστε περιπου? 

  Εν μερη ισχυει... Κ λεω εν μερη γιατι αν εχεις φυσιολογικο βαρος τρως οσο ετρωγες μονο που φυσικα, αποφευγεις τα ανθυγιεινα κ τρως πιο πολλα φρουτα κ λαχανικα.. Αν ομως εχεις θεμα με τα κιλα (ειτε εισαι λιποβαρης, ειτε εχεις παραπανισια) μπορει ο γιατρος να σου ζητησει να προσαρμοσεις καπως την διατροδη σου...

   Εγω παντως που ξεκινησα κοντα στα 58 κ με αρκετο μποι, ποτε δε μου ειπε ο γιατρος να τρωω παραπανω!! Ισα ισα... στο 2ο τριμηνο που πηρα 4 κιλα (κ ακομη δεν το εκλεισα κ εχω κ καιρο να ζυγιστω) μου ειπε να τρωω μικρες κ συχνες μεριδες!! Στο 1ο ειχα παρει 1,5.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωστες οι σκεψεις σου @Rosemary . μονο βρε κουκλα μου αντε κανα φρουτο  κατι γινεται .... λαχανικα πως να κατεβουν που υποφερω απο αναγουλες αχαχαχαχ και μονο υδ/κας ηρεμει το στομαχι μου που ολο κανει σπασμους 

ναι μικρα και συχνα γευματα το καλυτερο. η δυσπεψια δεν αστειευεται .... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Papaki2017 είπε:

σωστες οι σκεψεις σου @Rosemary . μονο βρε κουκλα μου αντε κανα φρουτο  κατι γινεται .... λαχανικα πως να κατεβουν που υποφερω απο αναγουλες αχαχαχαχ και μονο υδ/κας ηρεμει το στομαχι μου που ολο κανει σπασμους 

ναι μικρα και συχνα γευματα το καλυτερο. η δυσπεψια δεν αστειευεται .... 

Εχε παντα μαζι σου κρακερακια (ολικης κατα προτιμηση). Βοηθανε πολυ!!... Εγω οταν ειχα το πρωι, ετρωγα 2 κρακερ με λιγο βιταμ κ μελι κ εφτιαχνα!! Αργοτερα μαλλον θα σου πει κ ο γιατρος σου να περιορισεις μακαρονια κ γενικα τα ζυμαρικα γιατι ανεβαζουν το σακχαρο (που το προσεχουμε πολυ στην κυηση). Προτιμησε πχ το ρυζι!! Παντως οι αναγουλες καποια στιγμη θα φυγουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρονια δεν τρωω εδω και χρονια..αχχαχχα... κανα δυο φορες το χρονο μονο.

ναι τρωω ολικης και επισης βρωμη .βιταμ βουτυρο  δε τρωω.  ρυζι οταν φαω μονο καστανο !! και πατατα αποφευγω. 

 αντε να φυγουν....  με εχουν τσακισει ....οχι το πρωι , ΟΛΗ μερα και μαλιστα το βραδυ γινονται χειροτερες....  εχω πολυυυυ μελλον ακομα .... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Papaki2017 είπε:

μακαρονια δεν τρωω εδω και χρονια..αχχαχχα... κανα δυο φορες το χρονο μονο.

ναι τρωω ολικης και επισης βρωμη .βιταμ βουτυρο  δε τρωω.  ρυζι οταν φαω μονο καστανο !! και πατατα αποφευγω. 

 αντε να φυγουν....  με εχουν τσακισει ....οχι το πρωι , ΟΛΗ μερα και μαλιστα το βραδυ γινονται χειροτερες....  εχω πολυυυυ μελλον ακομα .... 

αχ papaki  μου, εγώ πάλι πολυ όρεξη...Ελάχιστα με ενοχλει το στομαχι αλλα πάλι φαγητο θέλω. Σήμερα που είμαι κάπως...καταθλιπτική, κλαίω συνέχεια (ορμόνες) και σκέφτομαι το βράδυ να χτυπήσω κ ένα παγωτό!Εύχομαι να το σώσω στη συνέχεια......ευτυχως είχα περιθώριο να πάρω 2-3 κιλά. Η κοιλιά μου επίσης είναι μόνιμα τούμπανο. Καλά σίγουρα όχι από την εγκυμοσύνη, αλλά τόσο πολύ οι ορμόνες??? Δλδ με στενό μπλουζάκι φαίνεται οτι "κάτι τρέχει"........ήμουν υπερβολικά πλάκα και μου κακοφαίνεται..........Τέλος πάντων, σήμερα μη μου δίνετε σημασία, έχω σαλτάρει!Φιλιά σε όλες!:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η xamogelo είπε:

αχ papaki  μου, εγώ πάλι πολυ όρεξη...Ελάχιστα με ενοχλει το στομαχι αλλα πάλι φαγητο θέλω. Σήμερα που είμαι κάπως...καταθλιπτική, κλαίω συνέχεια (ορμόνες) και σκέφτομαι το βράδυ να χτυπήσω κ ένα παγωτό!Εύχομαι να το σώσω στη συνέχεια......ευτυχως είχα περιθώριο να πάρω 2-3 κιλά. Η κοιλιά μου επίσης είναι μόνιμα τούμπανο. Καλά σίγουρα όχι από την εγκυμοσύνη, αλλά τόσο πολύ οι ορμόνες??? Δλδ με στενό μπλουζάκι φαίνεται οτι "κάτι τρέχει"........ήμουν υπερβολικά πλάκα και μου κακοφαίνεται..........Τέλος πάντων, σήμερα μη μου δίνετε σημασία, έχω σαλτάρει!Φιλιά σε όλες!:x

Και που να δεις και καμιά κοινωνική ταινία....εκεί να δεις κλάμα! Τι μου θύμησες τώρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Και που να δεις και καμιά κοινωνική ταινία....εκεί να δεις κλάμα! Τι μου θύμησες τώρα....

πολύ κλάμα ναι...ήμουν που ήμουν ευσυγκίνητη έχω απογίνει! ΠΟΣΟ διαφορετικά όντα από τους άντρες....σε ολοκληρη τη ζωή τους ούτε παίρνουν μυρωδιά του τι θα πει ορμόνη!!!!!!! Είχα βγει προχτες για καφέ με τον άντρα μου και έναν φίλο και μου φάνηκαν τόσο...αναίσθητα γουρούνια!!!χαχαχαχ Κανένα σημείο επαφής!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επίσης κορίτσια.....έχω βγάλει κάποια σπυράκια και έχει αγριέψει το δέρμα μου! Δεν είναι ιδέα μου γιατί καμία ενυδατική δεν μου στρώνει καλά πια. Είμαι λιπαρή με πολύυυυυυ ξηρότητα παράλληλα, δλδ νιώθω οτι με τραβάει συνεχώς το δέρμα , κάτι που δεν είχα ποτέ μου!Να φανταστώ είναι φυσιολογικό λόγω ορμονών ε??? Και τα σπυράκια....:evil::evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η xamogelo είπε:

επίσης κορίτσια.....έχω βγάλει κάποια σπυράκια και έχει αγριέψει το δέρμα μου! Δεν είναι ιδέα μου γιατί καμία ενυδατική δεν μου στρώνει καλά πια. Είμαι λιπαρή με πολύυυυυυ ξηρότητα παράλληλα, δλδ νιώθω οτι με τραβάει συνεχώς το δέρμα , κάτι που δεν είχα ποτέ μου!Να φανταστώ είναι φυσιολογικό λόγω ορμονών ε??? Και τα σπυράκια....:evil::evil:

Καλημέρα! Εγώ γέμισα σπυράκια στα μέσα του 2ου και σε όλον τον τρίτο....Όμως από 4ο και μετά καθάρισα εντελώς! Υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι ?? το στηθος ποσο θα μεγαλωσει ? ποσα νουμερα σουτιεν πανω δηλαδη/ ? εχω ακουσει κ εχω δει για κατι τρελλες αυξησεις  και εχω φρικαρει. κοπελες με μικρο κομψο στηθακι να  τους γινονται εντελως αγελαδινά ... θα μου πειτε τωρα δε ντρεπεσαι με τι καθεσαι και ασχολεισαι, αλλα ειναι κατι που το σιχαινομαι και θελω να το αποφυγω οσο πιο πολυ μπορω !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...