Μετάβαση σε περιεχόμενο

Περνώ στην αντεπίθεση!!!


Νινα85

Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια!!!

Επειδή αρκετά στενοχωρήθηκα,έκλαψα,απογοητεύτηκα και επειδή δεν έχω μάθει να το βάζω κάτω,αλλά κυρίως επειδή θέλω την επόμενη φορά που θα κλάψω εξ'αιτίας της χοριακής να είναι από χαρά,πριν βάλω μπροστά τα μεγάλα μέσα (τον γυναικολόγο μου ),σκέφτηκα να τα βάλω κατά μέτωπο με την περίοδό μου και να εξοπλιστώ με κολπικό λιπαντικό,με τεστ ωορρηξίας και με utrogestan....έχω μόνο ένα πρόβλημα....θέλω τη γνώμη σας και τις γνώσεις σας...please!!! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! καλά κάνεις και ξεκινάς πιο συγκεκριμένα τις προσπάθειες, αλλά το καλύτερο θα ήταν να γίνει σε συνεννόηση με τον γιατρό σου. Τεστ ωορρηξίας, καλό θα ήταν να κάνεις, γιατί απ ότι διάβασα σε άλλη συζήτηση, έχεις πολυκυστικές, οπότε καλό θα ήταν να ελέγχεις, πότε κάνεις και αν κάνεις. Σε περίπτωση που σε δύο συνεχόμενους κύκλους έχεις αμηνόρροια, ενημέρωσε άμεσα τον γιατρό σου, για να σε βοηθήσει να κάνεις ωορρηξία.

Τώρα το κολπικό λιπαντικό δεν ξέρω πως και πόσο βοηθάει, αλλά όσον αφορά τα utrogestan θα σε συμβούλευα να μην τα πάρεις χωρίς τις οδηγίες του γιατρού. Βοηθάει πάρα πολύ σε μια εγκυμοσύνη με προβλήματα, αλλά δεν είναι αθώα. Έχει σοβαρές παρενέργειες και η χρήση της θα πρέπει να γίνεται κατόπιν οδηγίας του γυναικολόγου μας. Αντί αυτού μπορείς να πάρεις βιταμίνες πλούσιες σε φυλλικό οξύ ή και σκέτο φυλλικό οξύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Καλημέρα! καλά κάνεις και ξεκινάς πιο συγκεκριμένα τις προσπάθειες, αλλά το καλύτερο θα ήταν να γίνει σε συνεννόηση με τον γιατρό σου. Τεστ ωορρηξίας, καλό θα ήταν να κάνεις, γιατί απ ότι διάβασα σε άλλη συζήτηση, έχεις πολυκυστικές, οπότε καλό θα ήταν να ελέγχεις, πότε κάνεις και αν κάνεις. Σε περίπτωση που σε δύο συνεχόμενους κύκλους έχεις αμηνόρροια, ενημέρωσε άμεσα τον γιατρό σου, για να σε βοηθήσει να κάνεις ωορρηξία.

Τώρα το κολπικό λιπαντικό δεν ξέρω πως και πόσο βοηθάει, αλλά όσον αφορά τα utrogestan θα σε συμβούλευα να μην τα πάρεις χωρίς τις οδηγίες του γιατρού. Βοηθάει πάρα πολύ σε μια εγκυμοσύνη με προβλήματα, αλλά δεν είναι αθώα. Έχει σοβαρές παρενέργειες και η χρήση της θα πρέπει να γίνεται κατόπιν οδηγίας του γυναικολόγου μας. Αντί αυτού μπορείς να πάρεις βιταμίνες πλούσιες σε φυλλικό οξύ ή και σκέτο φυλλικό οξύ.

   Συμφωνω ΣΕ ΟΛΑ!!

   Εννοειτε οτι δεν παιρνεις μονη σου προγεστερονη (καταρχας προγεστερονη παιρνεις μονο αν εχεις προβλημα με την ορμονη αυτη, πρεπει να παρεις καταλληλη δοση κ τις καταλληλες μερες). Επισης, εγω θα πηγαινα συντομα σε γιατρο στη θεση σου, γιατι αυτο που εγινε σ'αυτο τον κυκλο σου, δειχνει ή οτι μπορει να μην εκανες ωορρηξια ή οτι ειναι παρα πολυ λεπτο το ενδομητριο σου ή οτι δεν εχεις αδιαθετησει ακομα (πραγμα που πρεπει να γινει) κ πρεπει να το ψαξεις γιατι μπορει να εχει σχεση με την γονιμοτητα σου...

   Οσο για το λιπαντικο, δεν λερω κατα ποσο ειναι φιλικο στο ph του σπερματος αλλα κ του κολπου. Καλυτερα να ρωτησεις γιατρο κ γι' αυτο-μπορει να σου προτινει καποια πιο φυσικη μεθοδο αν δεν εισαι αρκετα υγρη...

    Μην αφησεις τα πραγματα στην τυχη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω σε ολα τα παραπανω απλά θα προσθέσω ότι υπάρχει κολπική γέλη φιλική προς τα σπερματοζωάρια και είναι καθαρά για να "σπρωξει" καπως το θεμα... το προτείνουν και οι γυναικολογοι αναπαραγωγής στις προσπάθειες με παρακολουθηση της ωορρηξίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα. Θα ειμαι απολυτως ειλικρινης. Θεωρω οτι ετοιμαζεσαι για μεγαλο φαουλ.

Ο γυναικολογος σου δεν ειναι τα μεγαλα μεσα. Ειναι αυτος που θα σε κατευθυνει σωστα. Θα παρεις προγεστερονη που ειναι επιθετικη ορμονη χωρις να ξερεις αν την χρειαζεσαι ή χωρις να ξερεις σε τι κατασταση ειναι το ενδομητριο σου? Το κολπικο λιπαντικο πιθανοτατα θα χαλασει το pH του κολπου συν οτι δεν προσφερει κατι στην γονιμοτητα. 

Δεν ξερω ποσο καιρο προσπαθεις αλλα καλυτερα να κανετε τις αρχικες εξετασεις εσυ κι ο αντρας σου αν δεν τις εχετε κανει ηδη. Το να τιγκαρεις τον εαυτο σου με χημικα δεν ειναι και πολυ καλη ιδεα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Νινα85 είπε:

Γειά σας κορίτσια!!!

Επειδή αρκετά στενοχωρήθηκα,έκλαψα,απογοητεύτηκα και επειδή δεν έχω μάθει να το βάζω κάτω,αλλά κυρίως επειδή θέλω την επόμενη φορά που θα κλάψω εξ'αιτίας της χοριακής να είναι από χαρά,πριν βάλω μπροστά τα μεγάλα μέσα (τον γυναικολόγο μου ),σκέφτηκα να τα βάλω κατά μέτωπο με την περίοδό μου και να εξοπλιστώ με κολπικό λιπαντικό,με τεστ ωορρηξίας και με utrogestan....έχω μόνο ένα πρόβλημα....θέλω τη γνώμη σας και τις γνώσεις σας...please!!! ???

Γεια σου. Γνώμη μου να τα βάλεις τα γνωστά μεσα..Για εμένα άσε τα τεστ και βρες την ωορρηξία σου με παρακολούθηση υπέρηχο από το γιατρό  και κάνε τις επαφές σου. Αλήθεια πόσο καιρό προσπαθείτε δεν θυμάμαι. Ποτέ δεν κάνουμε χρήση λήψη ούτε φαρμάκων ούτε βιταμινών επειδή δια βάζαμε η ακούσαμε κάποια φίλη που παίρνει. Προγεστερονη?  Από μόνη σου όχι ποτέ. Πολλές φορές έχουμε δει ότι η υπερβολική μας κάνει κακό.. Για αρχή.. Ένας ορμονολογικος καλό θα ταν να γίνει δεν κοστίζει αν έχεις ασφάλεια και θα δεις και αν είναι όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άρα προγεστερόνη τη ξεχνάω προς το παρόν....1 χρόνο προσπαθούμε και έχουμε πει λόγω οικονομικού να ξεκινήσουμε όλες τις εξετάσεις μαζί ( σύμφωνα με το τί θα μας πει ο γιατρός μου ) από Απρίλιο και μετά....απλά έλεγα μήπως με τεστάκια και βιταμίνες το σπρώξω λίγο τώρα και βλέπουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό είναι πριν πάρεις κάτι να Ρωτάς τον γιατρό σου.. δεν θέλει άγχος θέλει υπομονή και θα έρθει..! Με τα τεστακια θα σε βοηθήσουν πολύ θα ξέρεις πότε θα κάνεις ωορρηξία. Σου εύχομαι να έρθει σύντομα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Νινα85 είπε:

Άρα προγεστερόνη τη ξεχνάω προς το παρόν....1 χρόνο προσπαθούμε και έχουμε πει λόγω οικονομικού να ξεκινήσουμε όλες τις εξετάσεις μαζί ( σύμφωνα με το τί θα μας πει ο γιατρός μου ) από Απρίλιο και μετά....απλά έλεγα μήπως με τεστάκια και βιταμίνες το σπρώξω λίγο τώρα και βλέπουμε....

Τις εξετασεις τις γραφουν κ πληρωνεις πολυ λιγα. Εσυ θα πληρωσεις μονο πχ 50 ευρω τον γιατρο. Επισης αν εχεις οικονομικο θεμα κλεισε ενα ραντεβου σε νοσοκομειο (πιο γρηγορα απο τον απριλιο θα σου κλεισουν). Ουτε βιταμινες δεν πρεπει να παιρνεις οποτε θελεις γιατι μπορεις να τις παιρνεις για συγκεκριμενο διαστημα μεσα στο χρονο. Αλλα μου κανει εντυπωση που με ενα χρονο προσπαθεια κ αυτον τον μηνα χωρις περιοδο απορριπτεις τον γιατρο ενω λες οτι θες παιδι. Δε φοβασαι μηπως δεν εχεις πχ κανονικη ωορρηξια κ τσαμπα προσπαθεις? Ειναι καμπανακι που σου λεει πηγαινε γιατρο το οτι δεν ειχες περιοδο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα να ξέρεις θέλουν υπομονή και επιμονή για το όνειρο να γίνει πραγματικότητα. Και χωρίς άγχος να ευχαριστηθείςτης στιγμές με τον άντρα σου και αυτό θα έρθει..!! Θα δεις προσπάθησε να μην έχεις άγχος.. Και να δεις τον κύκλο σου από ότι κατάλαβα δεν ξέρεις πότε περιμένεις περίοδο καλό είναι να συμφωνείς κάθε ποτέ έχεις περίοδο εμένα με έχει σώσει αυτό. Καλό είναι να το δεις η εξετάσεις είναι πολύ οικονομικές δεν είναι ακριβές έχω κάνει πάρα πολλές φορές εξετάσεις. Μπορεί να μην είναι τίποτα αλλά καλό είναι να το δεις έτσι ένα ορμονολογικο προφίλ.! Σου εύχομαι σύντομα να έχεις καλά νέα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από τα λίγα που ξέρω αυτό π δεν χρειάζεται να στο πει ο γιατρος σου είναι το filicine... Επίσης έχω άκουσει ότι διαφορά κολπικά δεν είναι φιλικά προς το σπέρμα γιαυτό ψάξτω λίγο κ σίγουρα τα τεστ ωορρηξίας.. Μπορείς να τα κάνεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε μενα θα σου πω τι λειτουργησε....πηρα τεστακια ωορρηξιας οχι γιατι προσπαθουσαμε καιρο αλλα.επειδη ειχα αστατη περιοδο δε ηξερα ποτε θα πεσει καθε φορα.....και ξεκινησα το filicine.....ειδαμε αποτελεσματα πολυ γρήγορα αλλα και παλι λεω οτι η καθε περιπτωση σαφως κ διαφερει...η αδερφη μου ειχε παρει κ.αυτη τα ιδια τεστακια αλλα της πηρε περισσοτερο για να.μεινει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι αν επιτρέπεται; το filicine κάθε ποτέ το περνάτε το πρωί πριν φάτε; δεν θυμάμαι πως το περνούμε έχω πανό από 2 χρόνια να πάρω και δεν μου είπε ο γιατρός πως να το πάρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάρε τα τεστ για να ξέρεις πότε έχεις ωορρηξία και μετά μέχρι τον Απρίλιο χαλάρωσε και απόλαυσε τις στιγμές και θα έρθει. Ε αν δεν έρθει, τότε ούτως η άλλως είναι να πας στον γιατρό σου και αυτός θα σου πει τι πρέπει να κάνεις από κει και πέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέρετε τί σκεφτόμουν;;;;.....φαντάζεστε ..κόκκινο κρασί,στο χαλί μπροστά στο αναμμένο τζάκι.....και να βγει παιδί του χειμώνα σαν τους γονείς του....τέλειο;;;;αχχχχ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...