Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γόνιμες μέρες..


xamogelo

Recommended Posts

Καλημέρα xamogelo συγχαρητήρια κορίτσι μου! Ολά καλά να πάνε! Πότε είχες τελευταία περίοδο?

margaritoula εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αυτά τα τεστ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Με το καλό...μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Να μην κουράζεσαι πολύ...αν γίνεται! Πότε ήταν η πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου σου? 

Καλημέρα ditaki, σε ευχαριστώ πολύ!!Ξέρεις ..τώρα αρχίζουν άλλα άγχη αν όλα θα πάνε καλά!Δυστυχώς με την κούραση δύσκολο γιατί έχω ελεύθερο επάγγελμα, αλλά θα κάνω ό,τι μπορώ!Έχω πολλή ενέργεια πάντως....Έναρξη τελευταίας περιόδου 7/9 και θ πάω στον γιατρό την Πρσκευή 13/10 (γρουσουζιά χαχαχαχ) Είναι νωρίς λες?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η margaritoula είπε:

Μπράβοοοοοοο xamogelo!! Συγχαρητήρια! 

Έχετε χρησιμοποιήσει τεστάκια ωορρηξίας; έχετε να μου προτείνετε κάποια; 

Σε ευχαριστώω πολύ!!!Τεστ ούτε εγώ χρησιμοποίησα, αλλά ένιωσα έντονα την ωορρηξία μου (πονάω αρκετά κ την νιώθω) κ είχα επαφές εκείνες τις μέρες , οπότε μπορείς να πεις πως ήταν αποτελεσματικός σαν τρόπος . Τα hometest έχω διαβάσει να προτείνουν τα υπόλοιπα κορίτσια! Προσπαθείς καιρό για μωράκι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ στην εγκυμοσύνη μου με τελευταία περίοδο 10/9 πήγα γιατρό 16/10 και είδα απλά παχύ ενδομήτριο. Στις 18/10 είδαμε σάκο. Οπότε δεν ξέρω αν θα δείτε και πολλά. Βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική οπότε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η OLY10 είπε:

Εγώ στην εγκυμοσύνη μου με τελευταία περίοδο 10/9 πήγα γιατρό 16/10 και είδα απλά παχύ ενδομήτριο. Στις 18/10 είδαμε σάκο. Οπότε δεν ξέρω αν θα δείτε και πολλά. Βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική οπότε....

αχ το σκέφτηκα οτι μάλλον θα είναι νωρίς, αλλά μετά θα πάω τέλη του μήνα! Επειδή είμαι άσχετη, πες μου λίγο..στις αρχές της κύησης πόσο συχνά πηγαίνουμε στον γιατρό?? Ε'ιναι φυσιολογικό το οτι δεν αισθάνομαι τίποτα? Έχουν σταματήσει σχεδόν και τα πονάκια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά φυσιολογικό είναι! Τα πονάκια είναι κάτι που θα έχεις σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά όχι μόνιμα και με την ίδια ένταση. Μην αγχώνεσαι. Στην αρχή εγώ χρειάστηκε να πηγαίνω λίγο πιο συχνά από το κανονικό γιατι είχα δίδυμη κύηση και έχασα το ένα οπότε παρακολουθούσαμε λίγο. Πάντως μέχρι να ακούστε καρδιά νομίζω θα πηγαίνει πιο συχνά και μετά περίπου ανα 2 εβδομάδες (αν θυμάμαι καλά γιατί πάνε και 4 χρόνια!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η OLY10 είπε:

Μια χαρά φυσιολογικό είναι! Τα πονάκια είναι κάτι που θα έχεις σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά όχι μόνιμα και με την ίδια ένταση. Μην αγχώνεσαι. Στην αρχή εγώ χρειάστηκε να πηγαίνω λίγο πιο συχνά από το κανονικό γιατι είχα δίδυμη κύηση και έχασα το ένα οπότε παρακολουθούσαμε λίγο. Πάντως μέχρι να ακούστε καρδιά νομίζω θα πηγαίνει πιο συχνά και μετά περίπου ανα 2 εβδομάδες (αν θυμάμαι καλά γιατί πάνε και 4 χρόνια!)

ανα 2 εβδομάδες σε όλη την κύηση??? Τόσο συχνά?? Νόμιζα πως μετά από κάποιον καιρό πας 1/μήνα.......θα πρέπει να κάνω ταξιδάκι αρκετό για να πάω στον γιατρό σε μεγάλη πόλη !!τέλος πάντων, ελπίζω όλα να είναι καλά και να βγει οκ και η χοριακή! Σε ευχαριστώ πολύ με ηρέμησες αρκετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η 4 ever mommy είπε:

Κορίτσι μου συγχαρητήρια!  Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη! 

σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν είσαι από μακρυά προφανώς και το ρυθμίζετε πιο αραιά και κάνεις τις εξετάσεις σου από εκεί που είσαι και παίρνεις τηλεφωνικά και ενημερώνεις το γιατρό σου. Κάπως έτσι απόσο ξέρω από φίλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η xamogelo είπε:

ανα 2 εβδομάδες σε όλη την κύηση??? Τόσο συχνά?? Νόμιζα πως μετά από κάποιον καιρό πας 1/μήνα.......θα πρέπει να κάνω ταξιδάκι αρκετό για να πάω στον γιατρό σε μεγάλη πόλη !!τέλος πάντων, ελπίζω όλα να είναι καλά και να βγει οκ και η χοριακή! Σε ευχαριστώ πολύ με ηρέμησες αρκετά!

    Γεια σου κοριτσι κ συγχαρητηρια!! Ολα ρυθμιζονται! Λοιπον, εμενα ο γιατρος, μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος, με παρακολουθουσε στενα απο το τηλ κ μου εδινε οδηγιες (πχ να κανω χοριακη κ  επαναληπτικη, τι συμπληρωματα θα παρω, του μετεφερα τα συμπτωματα μου κ.α.) Πρωτη επισκεψη για υπερηχο 6η βδομαδα οπου ακουσαμε καρδια κ επειτα, πηγαινε συχνα ο αντρας μου στο ιατρειο για να του γραφει τις εξετασεις που επρεπε να κανω κ εστελνα τα αποτελεσματα με μαιλ! Φυσικα μιλουσαμε συνεχεια στο τηλ. Απο τοτε κ μεχρι τον 3ο πηγα αλλη μια φορα για καλλιεργεια κολπικων υγρων κ εξεταση μητρας.. 3ο μηνα αυχενικη κ μετα τον 3ο, με βλεπει 1 φορα τον μηνα.. Οταν προχωρησει αρκετα η κυηση φανταζομαι θα με βλεπει συχνοτερα..! Σ'το λεω γιατι στην αρχη, μπορει κι εσυ να το χειριστεις καπως ετσι, κ να σου λεει απο το τηλ ο γιατρος τις εξετασεις που πρεπει να κανεις.. Βεβαια η δουλεια, ερχεται δευτερη τωρα, γιατι μπορει να χρειαστεις για καποιους λογους ξεκουραση!! Ευχομαι να σου παν ολα τέλεια!!! Α! για να δεις εμβρυικα στοιχεια πρεπει η χοριακη σου να ειναι πανω απο 1000-1500!! Καλη αρχη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η xamogelo είπε:

Σε ευχαριστώω πολύ!!!Τεστ ούτε εγώ χρησιμοποίησα, αλλά ένιωσα έντονα την ωορρηξία μου (πονάω αρκετά κ την νιώθω) κ είχα επαφές εκείνες τις μέρες , οπότε μπορείς να πεις πως ήταν αποτελεσματικός σαν τρόπος . Τα hometest έχω διαβάσει να προτείνουν τα υπόλοιπα κορίτσια! Προσπαθείς καιρό για μωράκι? 

2-3 μήνες... δεν θα έλεγα πολύ. αλλά τώρα θα το πιάσουμε ζεστά....   Σ'ευχαριστώ, θα τα κοιτάξω τα τεστάκια... Λοιπόν, τι κύκλο είχες πάντα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οριακά είναι νωρίς, γιατί μπορεί για λίγες μέρες να μην δείτε ή ακούσετε κάτι. Αλλά αφού δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα δεν πειράζει. Το πρώτο 3μηνο, αν δεν υπάρχουν προβλήματα, πας περίπου 2-3 φορές, μετά θα πηγαίνεις κάθε μήνα, και από τον 8ο και μετά κάθε 15 μέρες και όσο θα πλησιάζει η ΠΗΤ κάθε εβδομάδα και αν ξεπεράσεις την ΠΗΤ μέρα παρά μέρα. 

Οπότε μην αγχώνεσαι για τις μετακινήσεις τον πρώτο καιρό. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ όλες!!!Είμαι λίγο σαστισμένη γιατί δεν το πολυπερίμενα...κ θα πρέπει τώρα να οργανωθώ! Ταξιδεύει κ ο σύζυγος συχνά και θα μένω αρκετές μέρες μόνη μου αλλά θα συνηθίσω...! Αύριο η χοριακή να δω αν όλα βαίνουν καλώς!

margaritoula προσπαθείτε πολύ λίγο διάστημα......γενικά από όσο είχα μελετήσει, αν στοχεύεις σε γόνιμες, στο 6μηνο έχεις επιτυχία, αλλά κ το αντίθετο δεν σημαίνει κάτι. Οι φίλες μου χωρίς κανένα πρόβλημα, έκαναν γύρω στους 8 μήνες....Εγώ είχα απολύτως σταθερό κύκλο με κάποιες μικρές διακυμάνσεις εποχικά (μίκραινε 2-3 μέρες συνήθως) κ διάρκεια 4 ημέρες. Τεστ δεν ήθελα ακόμη γιατί θα με άγχωνε......μια άλλη μέθοδος είναι το μέρα- παρα μέρα επαφές, αλλά εαν σε ηρεμούν τα τεστ δοκίμασέ τα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Rosemary είπε:

    Γεια σου κοριτσι κ συγχαρητηρια!! Ολα ρυθμιζονται! Λοιπον, εμενα ο γιατρος, μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος, με παρακολουθουσε στενα απο το τηλ κ μου εδινε οδηγιες (πχ να κανω χοριακη κ  επαναληπτικη, τι συμπληρωματα θα παρω, του μετεφερα τα συμπτωματα μου κ.α.) Πρωτη επισκεψη για υπερηχο 6η βδομαδα οπου ακουσαμε καρδια κ επειτα, πηγαινε συχνα ο αντρας μου στο ιατρειο για να του γραφει τις εξετασεις που επρεπε να κανω κ εστελνα τα αποτελεσματα με μαιλ! Φυσικα μιλουσαμε συνεχεια στο τηλ. Απο τοτε κ μεχρι τον 3ο πηγα αλλη μια φορα για καλλιεργεια κολπικων υγρων κ εξεταση μητρας.. 3ο μηνα αυχενικη κ μετα τον 3ο, με βλεπει 1 φορα τον μηνα.. Οταν προχωρησει αρκετα η κυηση φανταζομαι θα με βλεπει συχνοτερα..! Σ'το λεω γιατι στην αρχη, μπορει κι εσυ να το χειριστεις καπως ετσι, κ να σου λεει απο το τηλ ο γιατρος τις εξετασεις που πρεπει να κανεις.. Βεβαια η δουλεια, ερχεται δευτερη τωρα, γιατι μπορει να χρειαστεις για καποιους λογους ξεκουραση!! Ευχομαι να σου παν ολα τέλεια!!! Α! για να δεις εμβρυικα στοιχεια πρεπει η χοριακη σου να ειναι πανω απο 1000-1500!! Καλη αρχη!!!

πολύ κατατοπιστική θένκς! Κάπως έτσι θα το κάνω κ ίσως να έχω κ έναν γιατρό κ εδώ για κάτι έκτακτο ......δυστυχώς τα άσχημα της επαρχίας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η xamogelo είπε:

κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ όλες!!!Είμαι λίγο σαστισμένη γιατί δεν το πολυπερίμενα...κ θα πρέπει τώρα να οργανωθώ! Ταξιδεύει κ ο σύζυγος συχνά και θα μένω αρκετές μέρες μόνη μου αλλά θα συνηθίσω...! Αύριο η χοριακή να δω αν όλα βαίνουν καλώς!

margaritoula προσπαθείτε πολύ λίγο διάστημα......γενικά από όσο είχα μελετήσει, αν στοχεύεις σε γόνιμες, στο 6μηνο έχεις επιτυχία, αλλά κ το αντίθετο δεν σημαίνει κάτι. Οι φίλες μου χωρίς κανένα πρόβλημα, έκαναν γύρω στους 8 μήνες....Εγώ είχα απολύτως σταθερό κύκλο με κάποιες μικρές διακυμάνσεις εποχικά (μίκραινε 2-3 μέρες συνήθως) κ διάρκεια 4 ημέρες. Τεστ δεν ήθελα ακόμη γιατί θα με άγχωνε......μια άλλη μέθοδος είναι το μέρα- παρα μέρα επαφές, αλλά εαν σε ηρεμούν τα τεστ δοκίμασέ τα!

Θα πω κι εγώ πως στην 6η εβδομάδα βλέπεις τον σάκο και στην 7η ακούς καρδιά. Μετά στη 12η κάνεις την αυχενική και κάπως ηρεμείς από κει και πέρα. ...  Όσο για μένα, δεν θα με αγχώσουν τα τεστ, ίσα ίσα το μέρα παρά μέρα θα με άγχωνε περισσότερο (είμαστε ήδη κουρασμένοι από αυτό....). Παρήγγειλα τελικά από www.hometest.gr  Ρώτησα από δω κι από κει.... όλες αυτό μου είπαν.... Ελπίζω να είμαστε τυχεροί. Με το καλό όλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω έτσι Μαργαρίτα. Με τα τεστ κάπως το έλεγξα αυτό τον μήνα. Ήμουν πιο ήρεμη που ήξερα πότε είχα ωορρηξία και ας μην έγινε τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θέλω να ρωτήσω... είμαι σίγουρη, το τεστ ωορρηξίας το έκανα πριν λίγο... καραμπάμ θετικό ε!! Πότε ερχόμαστε σε επαφή; Σήμερα ή αύριο; οεο;;;

to testaki mou simera.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mπράβο θετικότατο!!Επαφούλες να έχετε σήμερα,αύριο, και την Πέμπτη!!Συνήθως όταν δούμε θετικό τεστ η ωορρηξία θα γίνει μέσα σε 24-36 ώρες.Αλλά καλά είναι να έχεις και σήμερα!!!Με το καλό.....!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και την Πέμπτη!! Όσο συχνότερα τόσο καλύτερα ε; ... Ευχαριστώ πολύ!  :-):-) Και κάτι τελευταίο. Πρέπει να τα συνεχίσω τα τεστ ή δεν χρειάζεται άλλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η margaritoula είπε:

Και την Πέμπτη!! Όσο συχνότερα τόσο καλύτερα ε; ... Ευχαριστώ πολύ!  :-):-) Και κάτι τελευταίο. Πρέπει να τα συνεχίσω τα τεστ ή δεν χρειάζεται άλλα;

Ναι στις γόνιμες δεν πειράζει κάθε μέρα!!Γνώμη μου μη κάνεις άλλα τεστάκια!!Από το πρώτο θετικό μετράει το πότε θα γίνει η ωορρηξία.Και να ξανακάνεις για 1 μέρα θα βγαίνει θετικό!!Σε μένα έτσι είχε γίνει!!Καλή επιτυχία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/10/2017 at 9:15 ΜΜ, ο/η xamogelo είπε:

καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!Δεν κρατήθηκα κ εκανα το τεστ....είμαι έγκυος, έδειξε στο δευτερόλεπτο!!!Τώρα???Έχω αγχωθεί λιγάκι γιατί δεν το περίμενα!!!!!!Έκλεισα ραντεβού με τον γυναικολόγο γιατί την επόμενη εβδομάδα θα λείπω πάλι σε επαγγελματικό ταξίδι όοολη την εβδομαδα!!Μήπως είναι νωρίς???Χοριακή θα κάνω μεθαύριο....πόσο πρέπει να είναι για να δει κάτι ο γιατρός??? Βοηθήστε οι πιο έμπειρες!!:x

μπραβοοοοο συνχαρητηριαααα να εχεις μια καλη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!!!!αντε να μας φερεις γουρι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marillia είπε:

Ναι στις γόνιμες δεν πειράζει κάθε μέρα!!Γνώμη μου μη κάνεις άλλα τεστάκια!!Από το πρώτο θετικό μετράει το πότε θα γίνει η ωορρηξία.Και να ξανακάνεις για 1 μέρα θα βγαίνει θετικό!!Σε μένα έτσι είχε γίνει!!Καλή επιτυχία!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πάρα πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Πώς πάνε οι προσπάθειες? Χα-χα! Εγώ είμαι στην άχαρη φάση που περιμένω να τελειώσει η περίοδός μου και να πάω πάλι στο γιατρό για υπέρηχο να δούμε ωορρηξία αλλά και να προχωρήσουμε κι άλλο με τις εξετάσεις μας κι εμένα και του συζύγου. ήθελα να σας ρωτήσω: Έχει καμιά σας προσωπική εμπειρία ή να έχει ακούσει για γονιμότητα των ανδρών με έναν όρχι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...