Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπνος - μωρο δυο μηνων


Recommended Posts

Το μωρακι μου κοντευει δυο μηνων (57 ημερων). Απο την πρωτη μερα που ηρθε σπιτι, κοιμαται μονος του σχεδον εναν καλο υπνο απο τις 8-9 μεχρι 12 ή και παραπανω. Ειναι ο μονος σταθερος υπνος του! Μετα ξυπναει στο τριωρο ή τετραωρο για να ξαναφαει.

Ως τωρα τον ακολουθουσα και τον εβαζα στο κρεβατι του τετοιες ωρες. Σημερα που πηγαμε στην παιδιατρο, μας προτεινε να τον ξυπναω στο τριωρο για φαι και να τον κοιμιζω πιο αργα, μετα τις 11. Ετσι θα κανει τον πιο μεγαλο υπνο του αργοτερα.

Η ερωτηση μου ειναι να ακολουθησω τη συμβουλη της ή να κανω αυτο που εχει συνηθισει το παιδι;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα εμένα η παιδίατρος μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να ξυπνάω το μωρό την νύχτα για γάλα μετά το 2μηνο.

Αν δεν έχεις θέμα με το πρόγραμμα του, μην του το αλλάζεις. Ούτως ή άλλως θα αλλάζει ρουτίνα ύπνου τακτικά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, αυτο ηταν οδηγια απο το μαιευτηριο κι απο την παιδιατρο απο την αρχη! Καθε τριωρο τη μερα και το βραδυ οποτε ζητησει.

το ακολουθω ως τωρα, ο μικρουλης το βραδυ εχει ζητησει και στο 4ωρο, 5ωρο και μια φορα στο 6ωρο!

Δε με χαλασε καθολου...!

Βεβαια μεσα στη μερα σε καποιες δυσκολες φασεις που πειναγε στο διωρο ή και στη μια ωρα ακομα, τον ακολουθουσα. Σιγα σιγα μονος του ζηταγε στο τριωρο απο πολυ νωρις! Τελικα κι εγω εχω πολυ γαλατακι οποτε χορταινει μια χαρα. Το βαρος του τελειο, σημερα ζυγιστηκε! 5.100!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κ απο εμενα.Το μωρο μου κοιμοταν το βαθυ υπνο απο τις7 μεχρι τις 11 το απογευμα κ το βραδυ δεν κοιμοταν ετσι προσπαθουσα να μην το αφηνω να κοιμηθει κ τον κοιμηζα ποιο αργα ετσι ωστε να κοιμηθεί το βαθυ του υπνο το βρσδυ.Αυτο το ξεκινησα 2 μηνων περιπου με αποτελεσμα μεχρι δυομιση μηνων να μου κοιμαται σερι μεχρι το πρωι.Ελπιζω να βοηθησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...